snapd - en to pt translation catalogue (110 entries)

note: TRANSLATORS: the first %q will be the (quoted) snap name, the second a channel
en: %q switched to the %q channel
pt: %q mudado para o %q canal

note: TRANSLATORS: 1. snap name, 2. snap version (keep those together please). the 3rd %s is a path (where it's mounted from).
en: %s %s mounted from %s
pt: %s %s montado a partir de %s

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (see "snap login --help")
pt: %s (ver "snap login --help")

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
pt: %s (tente com sudo)

en: %s already installed
pt: %s já instalado

en: %s disabled
pt: %s desativado

en: %s enabled
pt: %s ativado

en: %s not installed
pt: %s não instalado

en: %s removed
pt: %s removido

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
pt: %s revertido para %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' installed")
en: %s%s %s from '%s' installed
pt: %s%s %s a partir de '%s' instalado

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
pt: %s%s %s instalado

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
pt: %s%s %s atualizado

en: --list does not take mode nor channel flags
pt: --list não aceita flags mode ou de canais

en: -r can only be used with --hook
pt: -r só pode ser usado com --hook

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion file>
pt: <ficheiro de asserção>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion type>
pt: <tipo de asserção>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
pt: <nome do ficheiro>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <header filter>
pt: <filtro de cabeçalho>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
pt: <nome-chave>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
pt: <chave>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <model-assertion>
pt: <modelo-asserção>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
pt: <pesquisa>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<plug>
pt: <snap>:<ficha>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<slot or plug>
pt: <snap>:<entrada ou ficha>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<slot>
pt: <snap>:<entrada>

en: Abort a pending change
pt: Abortar uma alteração pendente

en: Adds an assertion to the system
pt: Adiciona uma asserção ao sistema

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alias for --dangerous (DEPRECATED)
pt: O mesmo que --perigoso (OBSOLETO)

en: All snaps up to date.
pt: Todos os snaps atualizados.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
pt: Comando alternativo a executar

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter (unless it's "login.ubuntu.com"). Also, note users on login.ubuntu.com can have multiple email addresses.
en: An email of a user on login.ubuntu.com
pt: Um email de utilizador em login.ubuntu.com

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion file
pt: Ficheiro de asserção

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion type name
pt: Nome do tipo de asserção

en: Authenticates on snapd and the store
pt: Autenticação no snapd e na loja

en: Buys a snap
pt: Compra um snap

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Change ID
pt: Alterar ID

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Configuration value (key=value)
pt: Valor de configuração (chave=valor)

en: Confirm passphrase:
pt: Confirme frase-passe:

en: Connect %s:%s to %s:%s
pt: Ligue %s:%s a %s:%s

en: Copy snap %q data
pt: Copiar dados do snap %q

en: Creates a local system user
pt: Cria um utilizador de sistema local

en: Disable %q snap
pt: Desativar o snap %q

en: Disables a snap in the system
pt: Desativa uma snap no sistema

en: Download snap %q%s from channel %q
pt: Transferir o snap %q%s do canal %q

en: Email address:
pt: Endereço email:

en: Enable %q snap
pt: Ativar o snap %q

en: Finds packages to install
pt: Procurar pacotes para instalar

en: Generate device key
pt: Gerar chave de dispositivo

en: Help
pt: Ajuda

en: Initialize device
pt: Inicializar dispositivo

en: Install %q snap
pt: Instalar snap %q

en: Install %q snap from %q channel
pt: Instalar snap %q do canal %q

en: Install %q snap from file
pt: Instalar snap %q a partir de ficheiro

en: Install %q snap from file %q
pt: Instalar snap %q a partir do ficheiro %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the beta channel
pt: Instalar a partir do canal beta

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the candidate channel
pt: Instalar a partir do canal candidate

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the edge channel
pt: Instalar a partir do canal edge

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the stable channel
pt: Instalar a partir do canal stable

en: Install snap %q
pt: Instalar snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Install snaps %s
pt: Instalar snaps %s

en: Installs a snap to the system
pt: Instala um snap no sistema

en: List installed snaps
pt: Lista de snaps instalados

en: Log out of the store
pt: Fechar sessão da loja

en: Login successful
pt: Autenticação com sucesso

en: Mount snap %q%s
pt: Montar o snap %q%s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to delete
pt: Nome da chave a eliminar

en: Name	SHA3-384
pt: Nome	SHA3-384

en: Name	Version	Developer	Notes	Summary
pt: Nome	Versão	Programador	Notas	Resumo

en: Name	Version	Rev	Developer	Notes
pt: Nome	Versão	Rev	Programador	Notas

en: No snaps are installed yet. Try "snap install hello-world".
pt: Ainda sem snaps instalados. Experimente "snap install hello-world".

en: Prepare a snappy image
pt: Preparar uma imagem snappy

en: Prepare snap %q (%s)
pt: Preparar o snap %q (%s)

en: Prepare snap %q%s
pt: Preparar o snap %q%s

en: Print the version and exit
pt: Imprimir a versão e sair

en: Refresh %q snap
pt: Atualizar o snap %q

en: Refresh %q snap from %q channel
pt: Atualizar o snap %q do canal %q

en: Refresh snap %q
pt: Atualizar o snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Refresh snaps %s
pt: Atualizar os snaps %s

en: Refresh to the given revision
pt: Atualizar para a dada revisão

en: Refreshes a snap in the system
pt: Atualiza um snap no sistema

en: Remove %q snap
pt: Remover o snap %q

en: Remove data for snap %q (%s)
pt: Remover dados para o snap %q (%s)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Remove only the given revision
pt: Remover apenas a revisão dada

en: Remove snap %q
pt: Remover o snap %q

en: Remove snap %q (%s) from the system
pt: Remover o snap %q (%s) do sistema

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Remove snaps %s
pt: Remover os snaps %s

en: Removes a snap from the system
pt: Remove um snap do sistema

en: Revert %q snap
pt: Reverter o snap %q

en: Reverts the given snap to the previous state
pt: Reverter o snap dado ao estado anterior

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Search private snaps
pt: Procurar snaps privados

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show all revisions
pt: Mostrar todas as revisões

en: Shows version details
pt: Mostrar detalhes da versão

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Snap name
pt: Nome do snap

en: Start snap %q (%s) services
pt: Iniciar serviços do snap %q (%s)

en: Start snap %q%s services
pt: Iniciar serviços do snap %q%s

en: Start snap services
pt: Iniciar serviços do snap

en: Status	Spawn	Ready	Summary
pt: Estado	Gerado	Pronto	Resumo

en: Stop snap %q (%s) services
pt: Parar serviços do snap %q (%s)

en: Stop snap %q services
pt: Parar serviços do snap %q

en: Stop snap services
pt: Parar serviços snap

en: Tests a snap in the system
pt: Testar um snap no sistema

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The snap to configure (e.g. hello-world)
pt: O snap a configurar (ex: hello-world)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The snap whose conf is being requested
pt: O snap cuja configuração está a ser pedida

en: This command logs the current user out of the store
pt: Este comando termina a sessão do utilizador atual na loja

en: Tool to interact with snaps
pt: Ferramentas para interagir com snaps

en: Transition ubuntu-core to core
pt: Transição de ubuntu-core para core

en: Two-factor code:
pt: Código dois-fatores:

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use this channel instead of stable
pt: Usar este canal em vez do 'stable'

en: Waiting for server to restart
pt: À espera que o servidor reinicie
