snapd - en to ca translation catalogue (32 entries)

note: TRANSLATORS: the first %q will be the (quoted) snap name, the second a channel
en: %q switched to the %q channel
ca: %q canviat al canal %q

note: TRANSLATORS: 1. snap name, 2. snap version (keep those together please). the 3rd %s is a path (where it's mounted from).
en: %s %s mounted from %s
ca: %s %s muntat a %s

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (see "snap login --help")
ca: %s (veieu "snap login --help")

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
ca: %s (proveu amb sudo)

en: %s already installed
ca: %s ja està instal·lat

en: %s disabled
ca: %s desactivat

en: %s enabled
ca: %s activat

en: %s not installed
ca: %s no està instal·lat

en: %s removed
ca: S'ha suprimit %s

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
ca: %s s'ha restituït a %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' installed")
en: %s%s %s from '%s' installed
ca: S'ha instal·lat %s%s %s de '%s'

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' refreshed")
en: %s%s %s from '%s' refreshed
ca: S'ha actualitzat %s%s %s de '%s'

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
ca: S'ha instal·lat %s%s %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
ca: S'ha actualitzat %s%s %s

en: -r can only be used with --hook
ca: -r només es pot utilitzar amb --hook

note: TRANSLATORS: This is a noun, and it needs to begin with < and end with > TRANSLATORS: This is a noun and it needs to begin with < and end with >
en: <email>
ca: <correu>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
ca: <nom-de-fitxer>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <header filter>
ca: <filtre-de-capçalera>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
ca: <nom-de-la-clau>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
ca: <clau>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
ca: <consulta>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <root-dir>
ca: <directori-arrel>

en: Abort a pending change
ca: Avorta un canvi pendent

en: Adds an assertion to the system
ca: Afegeix una afirmació al sistema

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alias for --dangerous (DEPRECATED)
ca: Alias de --dangerous

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
ca: Ordre alternativa que s'executarà

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return document, even with single key
ca: Torna sempre el document, inclús amb una sola clau

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter (unless it's "login.ubuntu.com"). Also, note users on login.ubuntu.com can have multiple email addresses.
en: An email of a user on login.ubuntu.com
ca: Un correu electrònic d'un usuari a login.ubuntu.com

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion file
ca: Fitxer de definició

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion type name
ca: Nom del tipus de definició

en: Bad code. Try again:
ca: El codi és incorrecte. Torneu a provar:

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Change ID
ca: Canvia l'identificador
