snapd - en to da translation catalogue (276 entries)

en: %q does not contain an unpacked snap.
    
    Try "snapcraft prime" in your project directory, then "snap try" again.
da: %q indeholder ikke en snap, som ikke er pakket.
    
    Prøv "snapcraft prime" i din projektmappe og "snap try" igen.

note: TRANSLATORS: the first %q will be the (quoted) snap name, the second a channel
en: %q switched to the %q channel
da: %q skiftede til kanalen %q

note: TRANSLATORS: 1. snap name, 2. snap version (keep those together please). the 3rd %s is a path (where it's mounted from).
en: %s %s mounted from %s
da: %s %s monteret fra %s

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (see "snap login --help")
da: %s (se "snap login --help")

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
da: %s (prøv med sudo)

en: %s already installed
da: %s er allerede installeret

en: %s disabled
da: %s deaktiveret

en: %s enabled
da: %s aktiveret

en: %s not installed
da: %s er ikke installeret

en: %s removed
da: %s fjernet

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
da: %s rullet tilbage til %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' installed")
en: %s%s %s from '%s' installed
da: %s%s %s fra "%s" installeret

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version, then the developer name (e.g. "some-snap (beta) 1.3 from 'alice' refreshed")
en: %s%s %s from '%s' refreshed
da: %s%s %s fra "%s" blev genopfrisket

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
da: %s%s %s installeret

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
da: %s%s %s blev genopfrisket

en: --list does not take mode nor channel flags
da: --list tager hverken tilstands- eller kanalflag

en: --time does not take mode nor channel flags
da: --time tager hverken tilstands- eller kanalflag

en: -r can only be used with --hook
da: -r kan kun bruges med --hook

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <alias-or-snap>
da: <alias-eller-snap>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion file>
da: <assertionsfil>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion type>
da: <assertionstype>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <change-id>
da: <skift-id>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <conf value>
da: <konfigurationsværdi>

note: TRANSLATORS: This is a noun, and it needs to begin with < and end with > TRANSLATORS: This is a noun and it needs to begin with < and end with >
en: <email>
da: <e-mail>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
da: <filnavn>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <header filter>
da: <headerfilter>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <interface>
da: <grænseflade>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
da: <nøglenavn>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
da: <nøgle>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <model-assertion>
da: <modelassertion>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
da: <forespørgsel>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <root-dir>
da: <rodmappe>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <service>
da: <tjeneste>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <snap>:<slot or plug>
da: <snap>:<slot eller plug>

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: A service specification, which can be just a snap name (for all services in the snap), or <snap>.<app> for a single service.
da: Angivelse af en tjeneste som bare kan være navnet på en snap (for alle tjenester i snappen) eller <snap>.<app> for en enkelt tjeneste.

en: Abort a pending change
da: Afbryd en ventende ændring

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were added
en: Added
da: Tilføjet

en: Adds an assertion to the system
da: Tilføjer en assertion til systemet

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Advise on snaps that provide the given command
da: Rådgiv om snapper som giver den givne kommando

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alias for --dangerous (DEPRECATED)
da: Alias for --dangerous (FORÆLDET)

en: All snaps up to date.
da: Alle snaps er opdateret.

en: Allow opening file?
da: Tillad at filen åbnes?

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Allow refresh attempt on snap unknown to the store
da: Tillad forsøg på genopfriskning af snap, som er ukendt i butikken

en: Allow settings change?
da: Tillad ændring af indstillinger?

en: Allow snap %q to change %q to %q ?
da: Tillad at snap %q ændrer %q til %q?

en: Allow snap %q to open file %q?
da: Tillad at snap %q åbner filen %q?

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
da: Alternativ kommando som skal køres

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return document, even with single key
da: Returnér altid dokumentet endda med enkelt nøgle

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return list, even with single key
da: Returnér altid listen selv med enkelt nøgle

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter (unless it's "login.ubuntu.com"). Also, note users on login.ubuntu.com can have multiple email addresses.
en: An email of a user on login.ubuntu.com
da: En e-mail på en bruger på login.ubuntu.com

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: As well as starting the service now, arrange for it to be started on boot.
da: Udover at starte tjenesten nu, sørg også for den starter ved opstart.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: As well as stopping the service now, arrange for it to no longer be started on boot.
da: Udover at stoppe tjenesten nu, sørg også for den ikke længere starter ved opstart.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion file
da: Assertionsfil

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion type name
da: Navn på asssertionstype

en: Authenticates on snapd and the store
da: Godkender på snapd og i butikken

en: Automatically connect eligible plugs and slots of snap %q
da: Forbind automatisk berettigede plugger og slotter tilhørende snappen %q

en: Bad code. Try again:
da: Ugyldig kode. Prøv igen:

en: Buys a snap
da: Køber en snap

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Change ID
da: Skift id

en: Changes configuration options
da: Ændrer konfigurationsindstillinger

en: Command	Alias	Notes
da: Kommando	Alias	Noter

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Configuration value (key=value)
da: Konfigurationsværdi (nøgle=værdi)

en: Confirm passphrase:
da: Bekræft adgangskode:

en: Connects a plug to a slot
da: Forbinder en plug til en slot

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to a specific snap or snap:name
da: Begræns oversigt til en specifik snap eller snap:navn

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to specific interfaces
da: Begræns oversigt til specifikke grænseflader

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Constrain listing to those matching header=value
da: Begræns oversigt til dem som matcher header=værdi

en: Create cryptographic key pair
da: Opret kryptografisk nøglepar

en: Creates a local system user
da: Opretter en lokal systembruger

en: Delete cryptographic key pair
da: Slet kryptografisk nøglepar

en: Delete the local cryptographic key pair with the given name.
da: Slet det lokale kryptografiske nøglepar med det givne navn.

en: Disable %q snap
da: Deaktivér %q snap

en: Disable all aliases for snap %q
da: Deaktivér alle aliasser for snap %q

en: Disables a snap in the system
da: Deaktiverer en snap i systemet

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Do not wait for the operation to finish but just print the change id.
da: Vent ikke på at handlingen færdiggøres, men udskriv bare ændrings-id'et.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Download the given revision of a snap, to which you must have developer access
da: Hent den angivne udgave af en snap, som du skal have adgang til som udvikler

en: Downloads the given snap
da: Henter den angivne snap

en: Email address:
da: E-mailadresse:

en: Enable %q snap
da: Aktivér snap'en %q

en: Enables a snap in the system
da: Aktiverer en snap i systemt

en: Export cryptographic public key
da: Eksportér den offentlige kryptografiske nøgle

en: Fetching snap %q
da: Henter snap %q

en: Finds packages to install
da: Finder pakker til installation

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force adding the user, even if the device is already managed
da: Gennemtving tilføjelse af bruger også selvom enheden allerede håndteres

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force import on classic systems
da: Gennemtving import på klassiske systemer

en: Format public key material as a request for an account-key for this account-id
da: Formatér offentligt nøglemateriale som en forespørgsel efter en kontonøgle for dette konto-id

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Generate the manpage
da: Generér man-side

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grade states the build quality of the snap (defaults to 'stable')
da: Karakteren angiver snap'ens buildkvalitet (som standard "stable")

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grant sudo access to the created user
da: Giv sudo-adgang til den oprettede bruger

en: Help
da: Hjælp

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Hook to run
da: Hook som skal køres

en: ID	Status	Spawn	Ready	Summary
da: ID	Status	Kald	Klar	Sammendrag

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the signer
da: Underskriverens identifikator

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the snap package associated with the build
da: Identifikator for snap-pakken tilknyttet denne version

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: If the service has a reload command, use it instead of restarting.
da: Brug en genindlæs-kommando, hvis tjenesten har den, i stedet for at genstarte.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Ignore validation by other snaps blocking the refresh
da: Ignorér bekræftelse fra andre snap'er, som blokerer genopfriskningen

en: In order to buy %q, you need to agree to the latest terms and conditions. Please visit https://my.ubuntu.com/payment/edit to do this.
    
    Once completed, return here and run 'snap buy %s' again.
da: For at kunne købe %q skal du godkende de seneste vilkår og betingelser. Gå til https://my.ubuntu.com/payment/edit for at gøre dette.
    
    Vend tilbage her til, når du har gjort det, og kør "snap buy %s" igen.

en: Include a verbose list of a snap's notes (otherwise, summarise notes)
da: Inkludér en udførlig liste med en snaps noter (i modsat fald vises et sammendrag)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Include unused interfaces
da: Inkludér ubrugte grænseflader

en: Inspects devices for actionable information
da: Inspicerer enheder for information om handlinger

en: Install %q snap
da: Installér snap'en %q

en: Install %q snap from %q channel
da: Installér snap'en %q fra kanalen %q

en: Install %q snap from file
da: Installér snap'en %q fra en fil

en: Install %q snap from file %q
da: Installér snap'en %q fra filen %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the beta channel
da: Installér fra betakanalen

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the candidate channel
da: Installér fra kandidatkanalen

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the edge channel
da: Installér fra forkantskanalen

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the stable channel
da: Installér fra kanalen stable

en: Install snap %q
da: Installér snap'en %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Install snaps %s
da: Installér snap'erne %s

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given revision of a snap, to which you must have developer access
da: Installér den angivne version af en snap, som du skal have adgang til som udvikler

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given snap file even if there are no pre-acknowledged signatures for it, meaning it was not verified and could be dangerous (--devmode implies this)
da: Installér den angivne snap-fil, også selvom der ikke er nogen forhåndsgodkendte signaturer til den, hvilket betyder, den ikke kunne bekræftes og kan være farlig (--devmode antyder dette)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install the given snap without enabling its automatic aliases
da: Installér den angivne snap uden at aktivere dens automatiske aliasser

en: Install the snap with:
       snap ack %s
       snap install %s
da: Installér snappen med:
       snap ack %s
       snap install %s

en: Installs a snap to the system
da: Installerer en snap på systemet

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Key of interest within the configuration
da: Interessant nøgle i konfigurationen

en: List a change's tasks
da: Oplist en ændrings opgaver

en: List cryptographic keys
da: Oplist kryptografiske nøgler

en: List cryptographic keys that can be used for signing assertions.
da: Oplist kryptografiske nøgler som kan bruges til at underskrive assertioner.

en: List installed snaps
da: Oplist installerede snap'er

en: List system changes
da: Oplist systemændringer

en: Lists aliases in the system
da: Oplist aliasser i systemet

en: Lists all repairs
da: Oplister alle reparationer

en: Lists interfaces in the system
da: Oplister grænseflader i systemet

en: Lists snap interfaces
da: Oplister snap-grænseflader

en: Log out of the store
da: Log af butikken

en: Login successful
da: Login lykkedes

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to create; defaults to 'default'
da: Navn på nøglen som skal oprettes; som standard "default"

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to delete
da: Navn på nøgle som skal slettes

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to export
da: Navn på nøglen som skal eksporteres

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of the GnuPG key to use (defaults to 'default' as key name)
da: Navn på GnuPG-nøglen som skal bruges (nøglenavnet er som standard "default")

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of the key to use, otherwise use the default key
da: Navn på nøglen som skal bruges. Ellers bruges standardnøglen

en: Name	SHA3-384
da: Navn	SHA3-384

en: Name	Summary
da: Navn	Sammendrag

en: Name	Version	Developer	Notes	Summary
da: Navn	Version	Udvikler	Noter	Sammendrag

en: Name	Version	Rev	Developer	Notes
da: Navn	Version	Udg	Udvikler	Noter

en: No aliases are currently defined for snap %q.
da: Der er i øjeblikket ikke defineret nogen aliasser til snappen %q.

en: No aliases are currently defined.
da: Der er i øjeblikket ikke defineret nogen aliasser.

en: No connections to disconnect
da: Ingen forbindelser at afbryde

note: TRANSLATORS: the %q is the (quoted) name of the section the user entered
en: No matching section %q, use --section to list existing sections
da: Der er ingen sektion, som matcher %q. Brug --section for at få vist eksisterende sektioner

note: TRANSLATORS: the first %q is the (quoted) query, the second %q is the (quoted) name of the section the user entered
en: No matching snaps for %q in section %q
da: Ingen snapper matcher %q i sektionen %q

note: TRANSLATORS: the %q is the (quoted) query the user entered
en: No matching snaps for %q
da: Ingen snapper matcher %q

en: No search term specified. Here are some interesting snaps:
da: Ingen søgeterm angivet. Her er nogle interessante snapper:

en: No section specified. Available sections:
da: Ingen sektioner angivet. Tilgængelige sektioner:

en: No snaps are installed yet. Try "snap install hello-world".
da: Der er endnu ikke installeret nogen snap'er. Prøv "snap install hello-world".

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Output results in JSON format
da: Outputresultater i JSON-format

en: Packages matching %q:
da: Pakker som matcher %q:

en: Passphrase:
da: Adgangskode:

en: Password of %q:
da: Adgangskode til %q:

note: TRANSLATORS: %q, %q and %s are the snap name, developer, and price. Please wrap the translation at 80 characters.
en: Please re-enter your Ubuntu One password to purchase %q from %q
    for %s. Press ctrl-c to cancel.
da: Indtast din adgangskode til Ubuntu One igen for at købe %q fra %q
    til %s. Tryk ctrl-c for at afbryde.

en: Prefer aliases from a snap and disable conflicts
da: Foretræk aliasser fra en snap og deaktivér konflikter

en: Prefer aliases of snap %q
da: Foretræk aliasser til snap'en %q

en: Prepare a snappy image
da: Forbered et snappy-aftryk

en: Print the version and exit
da: Udskriv versionen og afslut

en: Prints configuration options
da: Udskriver konfigurationsindstillingerne

en: Prints the confinement mode the system operates in
da: Udskriver den indesluttede tilstand, som systemet virker i

en: Prints whether system is managed
da: Udskriver, om systemet er håndteret

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in classic mode and disable security confinement
da: Sæt snap i klassisk tilstand og deaktivér sikkerhedsindeslutning

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in development mode and disable security confinement
da: Sæt snap i udviklingstilstand og deaktivér sikkerhedsindeslutning

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in enforced confinement mode
da: Sæt snap i gennemtvunget, indesluttet tilstand

en: Query the status of services
da: Forespørg om tjenesternes status

en: Refresh %q snap
da: Genopfrisk snap'en %q

en: Refresh %q snap from %q channel
da: Genopfrisk snap'en %q fra kanalen %q

en: Refresh all snaps: no updates
da: Genopfrisk alle snap'er: ingen opdateringer

en: Refresh snap %q
da: Genopfrisk snap'en %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Refresh snaps %s
da: Genopfrisk snap'erne %s

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Refresh snaps %s: no updates
da: Genopfrisk snap'erne %s: ingen opdateringer

en: Refresh to the given revision
da: Genopfrisk til den givne udgave

en: Refreshes a snap in the system
da: Genopfrisker en snap i systemet

en: Remove %q snap
da: Fjern snap'en %q

en: Remove manual alias %q for snap %q
da: Fjern det manuelle alias %q for snap'en %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Remove only the given revision
da: Fjern kun den angivne udgave

en: Remove snap %q
da: Fjern snap'en %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Remove snaps %s
da: Fjern snap'erne %s

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were removed
en: Removed
da: Fjernet

en: Removes a snap from the system
da: Fjerner en snap fra systemet

en: Restart services
da: Genstart tjenester

en: Restarted.
da: Genstartet.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Restrict the search to a given section
da: Begræns søgningen til et angivent afsnit

en: Retrieve logs of services
da: Hent tjenesternes logge

en: Revert %q snap
da: Gendan snap'en %q

en: Reverts the given snap to the previous state
da: Gendanner den angivne snap til sin forrige tilstand

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Run a shell instead of the command (useful for debugging)
da: Kør en skal i stedet for kommandoen (nyttig til fejlsøgning)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Run as a timer service with given schedule
da: Kør som en timertjeneste med given tidsplan

en: Run pre-refresh hook of %q snap if present
da: Kør præ-genopfriskningshook for snappen %q, hvis tilgængelig

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Run the command with gdb
da: Kør kommandoen med gdb

en: Run the given snap command
da: Kør den angivne snap-kommando

en: Run the given snap command with the right confinement and environment
da: Kør den angivne snap-kommando med den rette indeslutning og det rette miljø

en: Runs debug commands
da: Kører fejlsøgningskommandoer

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Search private snaps
da: Søg private snap'er

en: Select last change of given type (install, refresh, remove, try, auto-refresh etc.)
da: Vælg sidste ændring af givne type (installér, genopfrisk, fjern, prøv, auto-genopfrisk osv.)

en: Service	Startup	Current
da: Tjeneste	Opstart	Aktuelle

en: Sets up a manual alias
da: Indstiller et manuelt alias

en: Setup alias %q => %q for snap %q
da: Indstil alias %q => %q for snap'en %q

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show all revisions
da: Vis alle udgaver

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show auto refresh information but do not perform a refresh
da: Vis information om automatisk genopfriskning, men udfør ikke en genopfriskning

en: Show available snaps for refresh but do not perform a refresh
da: Vis snap'er som er tilgængelige for genopfriskning, men udfør ikke en genopfriskning

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show details of a specific interface
da: Vis detaljer om en specifik grænseflade

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show interface attributes
da: Vis grænsefladeattributer

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show only the given number of lines, or 'all'.
da: Vis kun det givne antal linjer eller "all".

en: Shows known assertions of the provided type
da: Viser kendte assertioner af den leverede type

en: Shows specific repairs
da: Viser specifikke reparationer

en: Shows version details
da: Viser versionsdetaljer

en: Sign an assertion
da: Underskriv en assertion

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Snap name
da: Snap-navn

en: Sorry, your payment method has been declined by the issuer. Please review your
    payment details at https://my.ubuntu.com/payment/edit and try again.
da: Beklager, men din betalingsmetode er blevet afvist af udstederen. Gennemse dine
    betalingsdetaljer på https://my.ubuntu.com/payment/edit og prøv igen.

en: Start services
da: Start tjenester

en: Start the userd service
da: Start tjenesten userd

en: Started.
da: Startet.

en: Status	Spawn	Ready	Summary
da: Status	Kald	Klar	Sammendrag

en: Stop services
da: Stop tjenester

en: Stopped.
da: Stoppet.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Strict typing with nulls and quoted strings
da: Striks indtastning med null'er og strenge i anførselstegn

en: Switches snap to a different channel
da: Skifter snap'en til en anden kanal

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Temporarily mount device before inspecting
da: Montér enheden midlertidigt før inspektion

en: Tests a snap in the system
da: Tester en snap i systemet

note: TRANSLATORS: %q and %s are the same snap name. Please wrap the translation at 80 characters.
en: Thanks for purchasing %q. You may now install it on any of your devices
    with 'snap install %s'.
da: Tak for dit køb af %q. Du kan nu installere det på alle dine enheder
    med "snap install %s".

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter (unless it's "login.ubuntu.com")
en: The login.ubuntu.com email to login as
da: E-mailen til login-ubuntu.com der skal logges ind med

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The model assertion name
da: Modellens assertionsnavn

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The output directory
da: Outputmappen

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The snap to configure (e.g. hello-world)
da: Snap'en som skal konfigureres (f.eks. hello-world)

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The snap whose conf is being requested
da: Snap'en hvis konfiguration der spørges om

en: The userd command starts the snap user session service.
da: Kommandoen userd starter tjenesten snap-brugersession.

en: This command logs the current user out of the store
da: Denne kommando logger den aktuelle bruger ud af butikken

en: This dialog will close automatically after 5 minutes of inactivity.
da: Denne dialog vil automatisk lukkes efter fem minutters inaktivitet.

en: Toggle snap %q flags
da: Vælg/fravælg flag for snappen %q

en: Tool to interact with snaps
da: Værktøj til at interagere med snap'er

en: Try %q snap from %s
da: Prøv snap'en %q fra %s

en: Try: snap install <selected snap>
da: Prøv "snap install <valgte snap>"

en: Two-factor code:
da: To-faktorkode:

en: Unalias a manual alias or an entire snap
da: Fjern alias fra et manualt alias eller en hel snap

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use a specific snap revision when running hook
da: Brug en specifik udgave af snap'en, når hook køres

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use known assertions for user creation
da: Brug kendte assertioner til oprettelse af bruger

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use this channel instead of stable
da: Brug denne kanal i stedet for stable

en: WARNING: The output of "snap get" will become a list with columns - use -d or -l to force the output format.
da: ADVARSEL: Output fra "snap get" bliver en liste med kolonner. Brug -d eller -l til at gennemtvinge outputformatet.

en: WARNING: failed to activate logging: %v
da: ADVARSEL: Kunne ikke aktivere logning: %v

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Wait for new lines and print them as they come in.
da: Vent på nye linjer og udskriv dem efterhånden, som de kommer ind.

en: Waiting for server to restart
da: Venter på, at serveren genstarter

en: Watch a change in progress
da: Se en ændring, mens den sker

en: Wrong again. Once more:
da: Forkert igen. En gang til:

en: Xauthority file isn't owned by the current user %s
da: Xauthority-filen tilhører ikke den nuværende bruger %s

en: Yes, yes it does.
da: Jo, jo den gør.

en: You need to be logged in to purchase software. Please run 'snap login' and try again.
da: Du skal være logget på for at kunne købe programmer. Kør "snap login" og prøv igen.

en: You need to have a payment method associated with your account in order to buy a snap, please visit https://my.ubuntu.com/payment/edit to add one.
    
    Once you’ve added your payment details, you just need to run 'snap buy %s' again.
da: Du skal have en betalingsmetode tilknyttet din konto for at kunne købe en snap. Gå til https://my.ubuntu.com/payment/edit for at tilføje en.
    
    Når du her tilføjet dine betalingsoplysninger, skal du bare køre "snap buy %s" igen.

note: TRANSLATORS: the %s is the argument given by the user to "snap changes"
en: "snap changes" command expects a snap name, try: "snap tasks %s"
da: Kommandoen "snap changes" forventer navnet på en snap. Prøv "snap tasks %s"

en: 
    Install, configure, refresh and remove snap packages. Snaps are
    'universal' packages that work across many different Linux systems,
    enabling secure distribution of the latest apps and utilities for
    cloud, servers, desktops and the internet of things.
    
    This is the CLI for snapd, a background service that takes care of
    snaps on the system. Start with 'snap list' to see installed snaps.
da: 
    Installér, konfigurér, genopfrisk og fjern snap-pakker. Snap'er er
    "universelle" pakker, som virker på mange forskellige Linux-systemer
    og tillader sikker distribution af de seneste programmer og redskaber
    til skyen, servere, computere og "internet of things" (IoT).
    
    Dette er kommandolinjegrænsefladen til snapd, en baggrundstjeneste
    som håndterer snap'er på systemet. Begynd med "snap list" for at se
    installerede snap'er.

en: 
    Provide a search term for more specific results.
da: 
    Angiv en søgeterm for at få mere specifikke resultater.

en: 
    The abort command attempts to abort a change that still has pending tasks.
da: 
    Kommandoen afbryd forsøger at afbryde en ændring, som stadig har afventende opgaver.

en: 
    The ack command tries to add an assertion to the system assertion database.
    
    The assertion may also be a newer revision of a preexisting assertion that it
    will replace.
    
    To succeed the assertion must be valid, its signature verified with a known
    public key and the assertion consistent with and its prerequisite in the
    database.
da: 
    Kommandoen ack forsøger at tilføje en assertion til systemets assertionsdatabase.
    
    Assertionen kan også være en nyere udgave af en allerede eksisterende assertion
    som den vil erstatte.
    
    For at lykkes skal assertionen være gyldig, dens signatur bekræftet af en kendt
    offentlig nøgle, og assertionen skal være i overensstemmelse dens forudsætning
    i databasen.

en: 
    The alias command aliases the given snap application to the given alias.
    
    Once this manual alias is setup the respective application command can be invoked just using the alias.
da: 
    Kommandoen alias forbinder det angivne snap-program med det angivne alias.
    
    Når dette manuelle alias er indstillet, kan den tilhørende programkommando kaldes med aliasset.

en: 
    The aliases command lists all aliases available in the system and their status.
    
    $ snap aliases <snap>
    
    Lists only the aliases defined by the specified snap.
    
    An alias noted as undefined means it was explicitly enabled or disabled but is
    not defined in the current revision of the snap; possibly temporarely (e.g
    because of a revert), if not this can be cleared with snap alias --reset.
da: 
    Kommandoen aliases oplister alle tilgængelige aliasser i systemet og deres status.
    
    $ snap aliases <snap>
    
    Oplister kun aliasserne defineret af den angivne snap.
    
    Er et alias markeret som udefineret, betyder det, at det eksplicit var aktiveret
    eller deaktiveret, men det er ikke defineret i den aktuelle udgave af snap'en,
    muligvis kun midlertidigt (f.eks. pga. en tilbagerulning). Hvis ikke, kan det ryddes
    med snap alias --reset.

en: 
    The auto-import command searches available mounted devices looking for
    assertions that are signed by trusted authorities, and potentially
    performs system changes based on them.
    
    If one or more device paths are provided via --mount, these are temporariy
    mounted to be inspected as well. Even in that case the command will still
    consider all available mounted devices for inspection.
    
    Imported assertions must be made available in the auto-import.assert file
    in the root of the filesystem.
da: 
    Kommandoen auto-import søger på de tilgængelige monterede enheder
    efter assertioner, som er underskrevet af betroede autoriteter, og
    udfører eventuelt systemændringer baseret på dem.
    
    Hvis en eller flere stier til enheder er givet med --mount, monteres de
    midlertidigt for også at blive gennemsøgt. Selv i dette tilfælde vil kommandoen
    stadig gennemsøge alle tilgængelige monterede enheder.
    
    Importerede assertioner skal gøres tilgængelige i filen auto-import.assert
    i filsystemets rod.

en: 
    The buy command buys a snap from the store.
da: 
    Kommandoen buy køber en snap i butikken.

en: 
    The changes command displays a summary of the recent system changes performed.
da: 
    Kommandoen changes viser et sammendrag af de senest udførte systemændringer.

en: 
    The confinement command will print the confinement mode (strict, partial or none)
    the system operates in.
da: 
    Kommandoen confinement vil udskrive indeslutningstilstanden (strengt, delvist, ingen),
    som systemet virker i.

en: 
    The connect command connects a plug to a slot.
    It may be called in the following ways:
    
    $ snap connect <snap>:<plug> <snap>:<slot>
    
    Connects the provided plug to the given slot.
    
    $ snap connect <snap>:<plug> <snap>
    
    Connects the specific plug to the only slot in the provided snap that matches
    the connected interface. If more than one potential slot exists, the command
    fails.
    
    $ snap connect <snap>:<plug>
    
    Connects the provided plug to the slot in the core snap with a name matching
    the plug name.
da: 
    Kommandoen connect forbinder en plug til en slot.
    Den kan kaldes på følgende måder:
    
    $ snap connect <snap>:<plug> <snap>:<slot>
    
    Forbinder den givne plug til den angivne slot.
    
    $ snap connect <snap>:<plug> <snap>
    
    Forbinder den specifikke plug til den eneste slot i den givne snap, som matcher
    den forbundne grænseflade. Hvis der er mere end en potentiel slot, mislykkes
    kommandoen.
    
    $ snap connect <snap>:<plug>
    
    Forbinder den givne plug til den slot i kernesnap'en,med et navn, som matcher
    plugens navn.

en: 
    The create-user command creates a local system user with the username and SSH
    keys registered on the store account identified by the provided email address.
    
    An account can be setup at https://login.ubuntu.com.
da: 
    Kommanoden create-user opretter en lokal systembruger, hvor brugernavnet og
    SSH-nøglerne er registrerede hos butikskontoen, som identificeres ved den angivne
    e-mailadresse.
    
    En konto kan sættes op på https://login.ubuntu.com.

en: 
    The debug command contains a selection of additional sub-commands.
    
    Debug commands can be removed without notice and may not work on
    non-development systems.
da: 
    Kommandoen debug indeholder en samling underkommandoer.
    
    Debug-kommandoer kan blive fjernet uden forudgående besked og vil
    måske ikke virke på ikkeudviklingssystemer.

en: 
    The disable command disables a snap. The binaries and services of the
    snap will no longer be available. But all the data is still available
    and the snap can easily be enabled again.
da: 
    Kommandoen disable deaktiverer en snap. Snap'ens binærfiler og
    tjenester vil ikke længere være tilgængelige. Alle data er stadig
    tilgængelige, og snap'en kan nemt reaktiveres.

en: 
    The disconnect command disconnects a plug from a slot.
    It may be called in the following ways:
    
    $ snap disconnect <snap>:<plug> <snap>:<slot>
    
    Disconnects the specific plug from the specific slot.
    
    $ snap disconnect <snap>:<slot or plug>
    
    Disconnects everything from the provided plug or slot.
    The snap name may be omitted for the core snap.
da: 
    Kommandoen disconnect afrbyder forbindelsen mellem
    en plug og en slot. Den kan kaldes på følgende måder:
    
    $ snap disconnect <snap>:<plug> <snap>:<slot>
    
    Afbryder forbindelsen mellem den specifikke plug og
    den specifikke slot.
    
    $ snap disconnect <snap>:<slot eller plug>
    
    Afbryder alle forbindelser til/fra den angivne plug eller slot.
    Navnet på snap'en kan udelades for kernesnap'en.

en: 
    The download command downloads the given snap and its supporting assertions
    to the current directory under .snap and .assert file extensions, respectively.
da: 
    Kommandoen download henter den angivne snap og dens understøttende
    assertioner til den aktuelle mappe med filendelserne hhv. .snap og .assert.

en: 
    The enable command enables a snap that was previously disabled.
da: 
    Kommandoen enable aktiverer en snap, som før var deaktiveret.

en: 
    The find command queries the store for available packages in the stable channel.
da: 
    Kommanoden find søger i butikken efter tilgængelige pakker i kanalen stable.

en: 
    The get command prints configuration options for the provided snap.
    
        $ snap get snap-name username
        frank
    
    If multiple option names are provided, a document is returned:
    
        $ snap get snap-name username password
        {
            "username": "frank",
            "password": "..."
        }
    
    Nested values may be retrieved via a dotted path:
    
        $ snap get snap-name author.name
        frank
da: 
    Kommandoen get udskriver konfigurationsmuligheder for den angivne snap.
    
        $ snap get snap-navn brugernavn
        frank
    
    Hvis flere tilvalg er angivet, returneres et dokument:
    
        $ snap get snap-navn brugernavn adgangskode
        {
            "username": "frank",
            "password": "..."
        }
    
    Indlejrede værdier kan hentes via en sti med punktum:
    
        $ snap get snap-navn forfatter.navn
        frank

en: 
    The help command shows helpful information. Unlike this. ;-)
da: 
    Kommandoen hjælp viser nyttig information - i modsætning til denne. ;-)

en: 
    The info command shows detailed information about a snap, be it by name or by path.
da: 
    Kommandoen info viser detaljeret information om en snap enten efter navn eller sti.

en: 
    The install command installs the named snap in the system.
da: 
    Kommandoen install installerer den navngivne snap i systemet.

en: 
    The start command starts, and optionally enables, the given services.
da: 
    Kommandoen start starter, og aktiverer eventuelt, de angivne tjenester.

en: 
    The stop command stops, and optionally disables, the given services.
da: 
    Kommandoen stop stopper, og deaktiverer eventuelt, de angivne tjenester.

en: 
    The try command installs an unpacked snap into the system for testing purposes.
    The unpacked snap content continues to be used even after installation, so
    non-metadata changes there go live instantly. Metadata changes such as those
    performed in snap.yaml will require reinstallation to go live.
    
    If snap-dir argument is omitted, the try command will attempt to infer it if
    either snapcraft.yaml file and prime directory or meta/snap.yaml file can be
    found relative to current working directory.
da: 
    Kommandoen try installerer en snap, som ikke er pakket, til afprøvning på systemet.
    Indholdet af den ikkepakkede snap bruges selv efter installering, så ændringer, som
    ikke vedrører metadata, træder i kraft med det samme. Ændringer i metadata, som dem der
    f.eks. sker i snap.yaml, vil kræve geninstallation for at træde i kraft.
    
    Hvis argumentet til snap-dir udelades, vil kommandoen try forsøge at udlede det, hvis
    enten filen snapcraft.yaml og prime-mappen eller filen meta/snap.yaml kan findes
    relativt til den aktuelle arbejdsmappe.

en: auto-refresh: all snaps are up-to-date
da: auto-genopfrisk: alle snapper er opdaterede

en: invalid argument for flag ‘-n’: expected a non-negative integer argument, or “all”.
da: ugyldigt argument for flaget "-n": forventede et ikkenegativt argument eller "all".

en: local snap %q is unknown to the store, use --amend to proceed anyway
da: den lokale snap %q kendes ikke i butikken. Brug --amend for alligevel at fortsætte

en: unable to contact snap store
da: kan ikke få forbindelse til Snapbutikken

en: warning:	no snap found for %q
da: advarsel:	fandt ingen snap for %q

note: TRANSLATORS: this needs to be a single rune that is understood to mean "years" in e.g. 1y45d
en: y
da: å
