snapd - en to tr translation catalogue (161 entries)

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
tr: %s (sudo ile dene)

en: %s already installed
tr: %s zaten kurulu

en: %s disabled
tr: %s devre dışı

en: %s enabled
tr: %s devrede

en: %s not installed
tr: %s kurulu değil

en: %s removed
tr: %s kaldırıldı

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
tr: %s%s %s kuruldu

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
tr: %s%s %s yenilendi

en: --list does not take mode nor channel flags
tr: --liste kipi veya kanal bayrakları almıyor

en: --time does not take mode nor channel flags
tr: --zaman kipi veya kanal bayrakları almıyor

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <alias>
tr: <takma ad>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion file>
tr: <onay dosyası>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion type>
tr: <onay türü>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <conf value>
tr: <ayar değeri>

note: TRANSLATORS: This is a noun, and it needs to begin with < and end with > TRANSLATORS: This is a noun and it needs to begin with < and end with >
en: <email>
tr: <e-posta>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
tr: <dosya adı>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <header filter>
tr: <başlık süzgeci>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <interface>
tr: <arayüz>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
tr: <anahtar-adı>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
tr: <anahtar>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
tr: <sorgu>

en: Abort a pending change
tr: Bekleyen bir değişikliği iptal edin

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were added
en: Added
tr: Eklendi

en: Adds an assertion to the system
tr: Sistemde bir onaylama ekler

en: Allow opening file?
tr: Dosya açılsın mı?

en: Allow settings change?
tr: Ayarların değişmesine izin verilsin mi?

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Alternative command to run
tr: Çalıştırmak için alternatif komut

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Always return document, even with single key
tr: Tek anahtarla daima belgeyi geri getirin

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion file
tr: Onaylama dosyası

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Assertion type name
tr: Onaylama türü adı

en: Auto-refresh snap %q
tr: Otomatik yenile snap %q

note: TRANSLATORS: the %s is a comma-separated list of quoted snap names
en: Auto-refresh snaps %s
tr: Otomatik yenile snap %s

en: Bad code. Try again:
tr: Kötü kod. Tekrar deneyin:

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Change ID
tr: ID Değiştir

en: Changes configuration options
tr: Yapılandırma seçeneklerini değiştirir

en: Connect %s:%s to %s:%s
tr: Bağlan %s:%s to %s:%s

en: Create a cryptographic key pair that can be used for signing assertions.
tr: Onayları imzalamak için kullanılabilecek bir şifreleme anahtarı çifti oluşturun.

en: Create cryptographic key pair
tr: Şifreleme anahtarı çifti oluştur

en: Creates a local system user
tr: Yerel bir sistem kullanıcısı oluşturur

en: Delete cryptographic key pair
tr: Şifreleme anahtarı çiftini sil

en: Delete the local cryptographic key pair with the given name.
tr: Verilen adla yerel şifreleme anahtarı çiftini silin.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Download the given revision of a snap, to which you must have developer access
tr: Geliştiriciye erişiminizin olması gereken belirli bir revizyonunu indirin

en: Email address:
tr: E-posta adresiniz:

en: Export a public key assertion body that may be imported by other systems.
tr: Diğer sistemlerin içe aktarabileceği bir açık anahtar beyanını dışa aktarın.

en: Export cryptographic public key
tr: Şifreleme genel anahtarı verme

en: Fetching assertions for %q
tr: %q için onaylar getiriliyor

en: Finds packages to install
tr: Yüklenecek paketleri bulur

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force adding the user, even if the device is already managed
tr: Cihaz zaten yönetilmiş olsa dahi kullanıcıyı zorla ekleme

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Force import on classic systems
tr: Klasik sistemlerde içe aktarmayı zorla

en: Format public key material as a request for an account-key for this account-id
tr: Ortak anahtar malzemesini, bu hesap kimliği için bir hesap anahtarı için bir istek olarak biçimlendirin

en: Generate device key
tr: Aygıt anahtarı oluştur

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Generate the manpage
tr: Man sayfasını oluştur

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Grant sudo access to the created user
tr: Oluşturulan kullanıcıya sudo erişimi verin

en: Help
tr: Yardım

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Hook to run
tr: Koşmak için kanca

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Identifier of the signer
tr: İmzacı belirleyici

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Include unused interfaces
tr: Kullanılmayan arabirimleri dahil et

en: Initialize device
tr: Aygıtı başlat

en: Inspects devices for actionable information
tr: Aygıtları eyleme geçirilebilecek bilgiler için denetler.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the beta channel
tr: Beta kanalından yükle

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the candidate channel
tr: Aday kanalından yükle

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Install from the stable channel
tr: Kararlı kanaldan yükleme

en: List a change's tasks
tr: Değişikliğin görevlerini listele

en: List cryptographic keys
tr: Şifreleme anahtarlarını listele

en: List cryptographic keys that can be used for signing assertions.
tr: Onayları imzalamak için kullanılabilecek şifreleme anahtarlarının listesi.

en: List system changes
tr: Sistem değişikliklerini listele

en: Lists aliases in the system
tr: Sistemdeki takma adları listeler

en: Lists all repairs
tr: Tüm onarımları listeler

en: Lists interfaces in the system
tr: Sistemdeki arabirimleri listeler

en: Log out of the store
tr: Mağazadan çıkın

en: Login successful
tr: Giriş başarılı

en: Mark system seeded
tr: İşaretlenmiş sistem işaretle

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of key to delete
tr: Silinecek anahtarın adı

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Name of the key to use, otherwise use the default key
tr: Kullanılacak anahtarın adı, aksi takdirde varsayılan tuşu kullanın

en: Name	SHA3-384
tr: Ad 	SHA3-384

en: Name	Summary
tr: Ad 	Özet

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Output results in JSON format
tr: Çıktı sonuçları JSON formatında

en: Passphrase:
tr: Parola:

en: Print the version and exit
tr: Sürümü yazdırın ve çıkın

en: Prints configuration options
tr: Yapılandırma seçeneklerini yazdırır

en: Prints whether system is managed
tr: Sistemin yönetilip yönetilmediğini yazdırır

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in classic mode and disable security confinement
tr: Klasik kipe geçin ve güvenlik sınırlamasını devre dışı bırakın

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Put snap in development mode and disable security confinement
tr: Grliştirme kipine geçin ve güvenlik sınırlamasını devre dışı bırakın

en: Query the status of services
tr: Hizmetlerin durumunu sorgulayın

en: Refresh to the given revision
tr: Verilen revizyona yenileyin

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were removed
en: Removed
tr: Kaldırıldı

en: Request device serial
tr: Cihaz serisi iste

en: Restart services
tr: Servisleri Yeniden Başlat

en: Restarted.
tr: Yeniden Başlatıldı.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Restrict the search to a given section
tr: Aramayı belirli bir bölüme sınırla

en: Retrieve logs of services
tr: Servis kayıtlarını geri al

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Run a shell instead of the command (useful for debugging)
tr: Komut yerine bir kabuk çalıştırın (hata ayıklama için kullanışlıdır)

en: Runs debug commands
tr: Hata ayıklama komutlarını çalıştırır

en: Select last change of given type (install, refresh, remove, try, auto-refresh etc.)
tr: Verilen türdeki son değişikliği seçin (yükleme, yenileme, kaldırma, otomatik yenile deneyin vb.)

en: Sets up a manual alias
tr: Elle takma ad oluşturur

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show all revisions
tr: Tüm revizyonları göster

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show auto refresh information but do not perform a refresh
tr: Otomatik yenileme bilgilerini göster ancak yenileme işlemini gerçekleştirme

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show details of a specific interface
tr: Belirli bir arabirimin ayrıntılarını göster

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Show interface attributes
tr: Arayüz özelliklerini göster

en: Shows known assertions of the provided type
tr: Sağlanan tipin bilinen iddialarını gösterir

en: Shows version details
tr: Sürüm ayrıntılarını gösterir

en: Sign an assertion using the specified key, using the input for headers from a JSON mapping provided through stdin, the body of the assertion can be specified through a "body" pseudo-header.
tr: Belirtilen anahtarı kullanarak bir onaylama imzalayın, bir JSON eşleştirmesinden üstbilgiler için girdiyi kullanarak stdin aracılığıyla sağlanan, onaylama gövdesi "gövde" sözde üstbilgiyle belirtilebilir.

en: Start services
tr: Servisleri Başlat

en: Start snap services
tr: Snap hizmetlerini başlat

en: Start the userd service
tr: Kullanıcı servisini başlat

en: Started.
tr: Başlatıldı.

en: Stop services
tr: Servisleri Durdur

en: Stopped.
tr: Durduruldu.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Strict typing with nulls and quoted strings
tr: Boşluklar ve tırnak işaretli dizgilerle sıkı yazma

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Temporarily mount device before inspecting
tr: İncelemeden önce geçici olarak cihaz bağlayın

en: The get command prints configuration and interface connection settings.
tr: Get komutu yapılandırma ve arabirim bağlantı ayarlarını yazdırır.

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The model assertion name
tr: Model onaylama adı

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: The output directory
tr: Çıktı dizini

en: This command logs the current user out of the store
tr: Bu komut, geçerli kullanıcıyı mağazanın dışına çıkarır

en: Transition security profiles from %q to %q
tr: Geçiş güvenlik profilleri %q'dan %q'ya

en: Transition ubuntu-core to core
tr: Çekirdekten ubuntu-çekirdeğe geçiş

note: TRANSLATORS: This should not start with a lowercase letter.
en: Use this channel instead of stable
tr: Bu kanalı kararlı yerine kullanın

en: WARNING: failed to activate logging: %v
tr: UYARI: günlüğe kaydetmeyi etkinleştirmek başarısız: %v

en: Waiting for server to restart
tr: Sunucunun yeniden başlatılmasını bekleme

en: Watch a change in progress
tr: Devam eden bir değişikliği izleyin

en: Yes, yes it does.
tr: Evet evet öyle.

en: You need to be logged in to purchase software. Please run 'snap login' and try again.
tr: Yazılım satın almak için giriş yapmanız gerekmektedir. Lütfen 'snap login' çalıştırıp tekrar deneyin.

en: active
tr: etkin

en: bought
tr: alınmış

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: broken
tr: bozuk paket

en: cannot get the current user: %s
tr: şu anki kullanıcıyı alınamıyor: %s

en: cannot get the current user: %v
tr: geçerli kullanıcıyı alınamıyor:% v

en: cannot mark boot successful: %s
tr: önyükleme başarıyla işaretlenemiyor: %s

en: cannot open the assertions database: %v
tr: onaylama veritabanı açılamıyor: %v

en: cannot read assertion input: %v
tr: onaylama girdisi okunamıyor: %v

note: TRANSLATORS: %v the error message
en: cannot read symlink: %v
tr: sembolik bağlantısı okunamıyor: %v

en: cannot sign assertion: %v
tr: onaylama işaretini imzalayamıyorum: %v

en: cannot update the 'current' symlink of %q: %v
tr: %q'nun 'geçerli' sembolik bağını güncellemiyor: %v

en: cannot use devmode and jailmode flags together
tr: devmode ve jailmode bayrakları birlikte kullanılamaz

en: cannot validate owner of file %s
tr: %s dosyası sahibini doğrulayamıyor

en: created user %q
tr: kullanıcı %q oluşturdu

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: disabled
tr: devre dışı

en: email:
tr: e-posta:

en: enabled
tr: etkinleştirildi

en: error: %v
tr: hata: %v

en: get which option?
tr: hangi sürüm alınsın?

en: inactive
tr: aktif değil

en: internal error: cannot find attrs task
tr: dahili hata: görev attık görev bulunamıyor

en: internal error: cannot find plug or slot data in the appropriate task
tr: dahili hata: ilgili görevde bir eklenti veya yuva veri bulunamıyor

en: internal error: cannot get %s from appropriate task
tr: dahili hata: %s ilgili görevden alınamıyor

en: need the application to run as argument
tr: argüman olarak çalıştırmak için uygulamanın olması gerekir

en: no changes found
tr: değişiklik bulunamadı

en: no changes of type %q found
tr: %q türü değişiklikleri bulunamadı

en: no interfaces currently connected
tr: şu anda bağlı herhangi bir parazit yok

en: no interfaces found
tr: arabirim bulunamadı

en: no such interface
tr: böyle bir arayüz yok

note: TRANSLATORS: if possible, a single short word
en: private
tr: özel

en: unavailable
tr: mevcut değil

en: unknown attribute %q
tr: bilinmeyen öznitelik %q

en: unknown service: %q
tr: bilinmeyen hizmet: %q

en: Authenticate on snap daemon
tr: Snap Daemon kimlik doğrulaması

en: Authorization is required to authenticate on the snap daemon
tr: Snap daemon'da kimlik doğrulaması yapmak için yetkilendirme gerekiyor

en: Install, update, or remove packages
tr: Paketleri yükleme, güncelleme veya kaldırma

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
tr: Paketleri yüklemek, güncellemek veya kaldırmak için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Connect, disconnect interfaces
tr: Bağlayın, arayüzleri çıkarın

en: Authentication is required to connect or disconnect interfaces
tr: Arabirimleri bağlamak veya bağlantıyı kesmek için kimlik doğrulaması gerekiyor
