solaar 1.0.3 - en to da translation catalogue (114 entries)

en: empty
da: tom

en: critical
da: kritisk

en: low
da: lav

en: good
da: god

en: full
da: fuld

en: discharging
da: afladning

en: recharging
da: genopladning

en: charging
da: opladning

en: almost full
da: næsten fuld

en: charged
da: opladt

en: slow recharge
da: langsom opladning

en: invalid battery
da: batterifejl

en: thermal error
da: termisk fejl

en: device timeout
da: enheden svarede ikke

en: device not supported
da: enhed understøttes ikke

en: too many devices
da: for mange enheder

en: sequence timeout
da: sekvens timeout

en: Bootloader
da: Opstartsindlæser

en: Other
da: Andet

en: Smart Shift
da: Smart skift

en: pairing lock is closed
da: parlåsen er lukket

en: pairing lock is open
da: parlåsen er åben

en: connected
da: tilsluttet

en: unpaired
da: uparret

en: powered on
da: tændt

en: Swap Fx function
da: Byt Fx-funktion

en: When set, the F1..F12 keys will activate their special function,
    and you must hold the FN key to activate their standard function.
da: Hvis aktiveret, vil F1–F12-tastene aktivere sin spesialfunksjon,
    og du må holde FN-tasten nede for at aktivere jeres standardfunktion.

en: When unset, the F1..F12 keys will activate their standard function,
    and you must hold the FN key to activate their special function.
da: Hvis deaktiveret, vil F1–F12-tastene aktivere sin standardfunktion,
    og du må holde FN-tasten nede for at aktivere deres spesialfunktion.

en: Hand Detection
da: Hånddetektion

en: Turn on illumination when the hands hover over the keyboard.
da: Tænd belysning når hænderne er over tastaturet.

en: High-sensitivity mode for vertical scroll with the wheel.
da: Højfølsom tilstand til lodret rulling med hjulet.

en: Side Scrolling
da: Siderulling

en: When disabled, pushing the wheel sideways sends custom button events
    instead of the standard side-scrolling events.
da: Når deaktiveret, sender et tryk på hjulet sidelæns brugerdefinerede knaphændelser
    i stedet for standard siderullehændelser.

en: Backlight
da: Bagbelysning

en: Turn illumination on or off on keyboard.
da: Tænd eller sluk for belysning på tastaturet.

en: Sensitivity (Pointer Speed)
da: Følsomhed (pegerhastighed)

en: Speed multiplier for mouse (256 is normal multiplier).
da: Hastighedsmultiplikator for mus (256 er normal multiplikator).

en: Change the action for the key or button.
da: Skift handlingen for tasten eller knappen.

en: Changing important actions (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
da: Ændring af vigtige handlinger (for eksempel venstre museknap) kan resultere i et ubrugeligt system.

en: Sensitivity (DPI)
da: Følsomhed (DPI)

en: Disable keys
da: Deaktiver taster

en: Disable specific keyboard keys.
da: Deaktiver specifikke tastaturtaster.

en: Set OS
da: Indstil OS

en: Change keys to match OS.
da: Skift taster for at matche OS.

en: Change Host
da: Indstil vært

en: Switch connection to a different host
da: Skift forbindelse til en anden vært

en: Scale factor
da: Skaleringsfaktor

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Gestures
da: Gestusser

en: No paired devices.
da: Ingen forbundne enheder.

en: %(count)s paired device. | %(count)s paired devices.
da[0]: %(count)s parret enhed.
da[1]: %(count)s parrede enheder.

en: Battery: %(level)s
da: Batteri: %(level)s

en: Battery: %(percent)d%%
da: Batteri: %(percent)d%%

en: Lighting: %(level)s lux
da: Belysning: %(level)s lux

en: Battery: %(level)s (%(status)s)
da: Batteri: %(level)s (%(status)s)

en: Battery: %(percent)d%% (%(status)s)
da: Batteri: %(percent)d%% (%(status)s)

en: Permissions error
da: Tilladelsesfejl

en: Unpairing failed
da: Frakobling mislykkedes

en: Failed to unpair %{device} from %{receiver}.
da: Mislykkedes med at bryde paret %{device} og %{receiver}.

en: The receiver returned an error, with no further details.
da: Modtageren returnerede en fejl uden yderligere detaljer.

en: GUI design
da: GUI-design

en: Logitech documentation
da: Logitech-dokumentation

en: Unpair
da: Fjern parring

en: Working
da: Succes

en: Read/write operation failed.
da: Læse-/skriveoperationen mislykkedes.

en: Yes
da: Ja

en: Active
da: Aktiv

en: Action
da: Handling

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Indsæt

en: Copy
da: Kopiér

en: Value
da: Værdi

en: offline
da: afslået

en: %(receiver_name)s: pair new device
da: %(receiver_name)s: parre ny enhed

en: Pairing failed
da: Parring mislykkedes

en: Make sure your device is within range, and has a decent battery charge.
da: Sørg for, at din enhed er inden for rækkevidde og har en anstændig batteriopladning.

en: A new device was detected, but it is not compatible with this receiver.
da: Der blev fundet en ny enhed, men den er ikke kompatibel med denne modtager.

en: More paired devices than receiver can support.
da: Flere parrede enheder end modtageren kan understøtte.

en: No further details are available about the error.
da: Ingen yderligere oplysninger er tilgængelige om fejlen.

en: Found a new device:
da: Fandt en ny enhed:

en: The wireless link is not encrypted
da: Den trådløse tilslutningen er ukryptert

en: Turn on the device you want to pair.
da: Tænd for den enhed, du vil parre.

en: 
    
    This receiver has %d pairing remaining. | 
    
    This receiver has %d pairings remaining.
da[0]: 
    
    Denne modtager har %d parring tilbage.
da[1]: 
    
    Denne modtager har %d parringer tilbage.

en: 
    Cancelling at this point will not use up a pairing.
da: 
    Annullering på dette tidspunkt bruger ikke en parring.

en: About %s
da: Om %s

en: Quit %s
da: Afslut %s

en: no receiver
da: ingen modtager

en: no status
da: ingen status

en: Scanning
da: Søger

en: Battery
da: Batteri

en: Wireless Link
da: Trådløs tilslutning

en: Lighting
da: Belysning

en: Show Technical Details
da: Vis tekniske detaljer

en: Pair new device
da: Parre ny enhed

en: Select a device
da: Vælg en enhed

en: Path
da: Sti

en: Serial
da: Seriel

en: Index
da: Indeks

en: Wireless PID
da: Trådløs-PID

en: Product ID
da: Produkt-id

en: Protocol
da: Protokol

en: Unknown
da: Ukendt

en: Polling rate
da: Spørgerate

en: none
da: ingen

en: Notifications
da: Varsler

en: No device paired.
da: Ingen enhed parret.

en: Up to %(max_count)s device can be paired to this receiver. | Up to %(max_count)s devices can be paired to this receiver.
da[0]: Op til %(max_count)s enhed kan parres med denne modtager.
da[1]: Op til %(max_count)s enheder kan parres med denne modtager.

en: Only one device can be paired to this receiver.
da: Kun en enhed kan parres med denne modtager.

en: This receiver has %d pairing remaining. | This receiver has %d pairings remaining.
da[0]: Denne modtager har %d parring tilbage.
da[1]: Denne modtager har %d parringer tilbage.

en: last known
da: sidst kendt

en: encrypted
da: kryptert

en: The wireless link between this device and its receiver is encrypted.
da: Den trådløse forbindelse mellem denne enhed og dens modtager er krypteret.

en: not encrypted
da: ukrypteret
