solaar 0.9.2 - en to it translation catalogue (208 entries)

en: empty
it: vuoto

en: critical
it: critico

en: low
it: bassa

en: good
it: buono

en: full
it: piena

en: discharging
it: in scarica

en: recharging
it: in ricarica

en: charging
it: in ricarica

en: almost full
it: quasi piena

en: charged
it: carico

en: slow recharge
it: ricarica lenta

en: invalid battery
it: batteria non valida

en: thermal error
it: errore di temperatura

en: device timeout
it: timeout del dispositivo

en: device not supported
it: dispositivo non supportato

en: too many devices
it: troppe periferiche

en: sequence timeout
it: timeout della sequenza

en: Other
it: Altro

en: connected
it: connesso

en: disconnected
it: disconnesso

en: unpaired
it: non associato

en: powered on
it: acceso

en: Swap Fx function
it: Inverti funzioni Fx

en: When set, the F1..F12 keys will activate their special function,
    and you must hold the FN key to activate their standard function.
it: Quando abilitato, i tasti F1..F12 attivano le funzioni speciali,
    e dovrai tenere premuto il tasto FN per attivare le funzioni standard.

en: When unset, the F1..F12 keys will activate their standard function,
    and you must hold the FN key to activate their special function.
it: Quando disabilitato, i tasti F1..F12 attivano le funzioni standard,
    dovrai tenere premuto il tasto FN per attivare le funzioni speciali.

en: Hand Detection
it: Rilevamento mano

en: Turn on illumination when the hands hover over the keyboard.
it: Accendi l'illuminazione quando le mani sono sopra la tastiera.

en: High-sensitivity mode for vertical scroll with the wheel.
it: Modalità di alta sensibilità per lo scorrimento verticale con la rotella.

en: Side Scrolling
it: Scorrimento Laterale

en: When disabled, pushing the wheel sideways sends custom button events
    instead of the standard side-scrolling events.
it: Quando disabilitato, spingendo la rotella lateralmente vengono inviati eventi personalizzati
    invece degli eventi standard di scorrimento laterale.

en: Mouse movement sensitivity
it: Sensibilità al movimento del mouse

en: Backlight
it: Retroilluminazione

en: Turn illumination on or off on keyboard.
it: Accendi o spegni l'illuminazione della tastiera

en: Scroll Wheel Direction
it: Direzione di scorrimento con la rotella

en: Invert direction for vertical scroll with wheel.
it: Inverti la direzione per lo scorrimento verticale con la rotella

en: Scroll Wheel Resolution
it: Risoluzione dello scorrimento con la rotella

en: Sensitivity (Pointer Speed)
it: Sensibilità (velocità del puntatore)

en: Speed multiplier for mouse (256 is normal multiplier).
it: Moltiplicatore della velocità del mouse (256 è il moltiplicatore normale)

en: Key/Button Actions
it: Azioni tasto/pulsante

en: Change the action for the key or button.
it: Cambia l'azione per il tasto o il pulsante

en: Changing important actions (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
it: Cambiare azioni importanti (come per il bottone sinistro del mouse) può rendere inutilizzabile il sistema

en: Sensitivity (DPI)
it: Sensibilità (DPI)

en: Disable keys
it: Disabilita i pulsanti

en: Disable specific keyboard keys.
it: Disabilita dei pulsanti specifici della tastiera

en: Disables the %s key.
it: Disabilita il tasto %s

en: Set OS
it: Specifica il sistema operativo

en: Change keys to match OS.
it: Cambia i pulsanti in funzione del sistema operativo

en: Change Host
it: Cambia Host

en: Switch connection to a different host
it: Connetti ad un host differente

en: Performs a left click.
it: Clicca con il pulsante sinistro

en: Single tap
it: tocco singolo

en: Performs a right click.
it: Clicca con il pulsante destro

en: Single tap with two fingers
it: tocco singolo con due dita

en: Single tap with three fingers
it: tocco singolo con tre dita

en: Double tap
it: doppio tocco

en: Performs a double click.
it: Esegue un doppio click

en: Double tap with two fingers
it: doppio tocco con due dita

en: Double tap with three fingers
it: doppio tocco con tre dita

en: Drags items by dragging the finger after double tapping.
it: Trascina gli elementi muovendo il dito dopo aver fatto un doppio tap

en: Tap and drag
it: tocca e trascina

en: Drags items by dragging the fingers after double tapping.
it: Trascina gli elementi muovendo il dito dopo aver fatto un doppio tap

en: Tap and drag with two fingers
it: tocca e trascina con due dita

en: Tap and drag with three fingers
it: tocca e trascina con tre dita

en: Scroll with one finger
it: scorri con un dito

en: Scrolls.
it: Scorre.

en: Scroll with two fingers
it: scorri con due dita

en: Scroll horizontally with two fingers
it: scorri orizzontalmente con due dita

en: Scrolls horizontally.
it: scorre orizzontalmente

en: Scroll vertically with two fingers
it: scorri verticalmente con due dita

en: Scrolls vertically.
it: scorre verticalmente

en: Inverts the scrolling direction.
it: inverte la direzione di scorrimento

en: Natural scrolling
it: Scorrimento naturale

en: Swipe from the top edge
it: scorri dal bordo superiore

en: Swipe from the left edge
it: scorri dal bordo sinistro

en: Swipe from the right edge
it: scorri dal bordo destro

en: Swipe from the bottom edge
it: scorri dal bordo inferiore

en: Swipe two fingers from the left edge
it: scorri con due dita dal bordo sinistro

en: Swipe two fingers from the right edge
it: scorri con due dita dal bordo detro

en: Swipe two fingers from the bottom edge
it: scorri con due dita dal bordo inferiore

en: Swipe two fingers from the top edge
it: scorri con due dita dal bordo superiore

en: Zoom with two fingers.
it: fai lo zoom con due dita

en: Pinch to zoom out.
it: pizzica per rimpicciolire

en: Zoom with three fingers.
it: fai lo zoom con tre dita

en: Zoom with two fingers
it: fai lo zoom con due dita

en: Scale factor
it: Fattore di scala

en: Left
it: Sinistra

en: Width
it: Larghezza

en: Width.
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Height.
it: Altezza

en: Cursor speed.
it: Velocità del cursore

en: Scale
it: Scala

en: Gestures
it: Gesti

en: Tweak the mouse/touchpad behaviour.
it: Personalizza il comportamento del mouse/touchpad

en: Change numerical parameters of a mouse/touchpad.
it: Cambia i paramentri numerici di un mouse/touchpad

en: No paired devices.
it: Nessun dispositivo associato.

en: %(count)s paired device. | %(count)s paired devices.
it[0]: %(count)s dispositivo connesso.
it[1]: %(count)s dispositivi connessi.

en: Battery: %(level)s
it: Batteria: %(level)s

en: Battery: %(percent)d%%
it: Batteria: %(percent)d%%

en: Lighting: %(level)s lux
it: Illuminazione: %(level)s lux

en: Battery: %(level)s (%(status)s)
it: Batteria: %(level)s (%(status)s)

en: Battery: %(percent)d%% (%(status)s)
it: Batteria: %(percent)d%% (%(status)s)

en: Permissions error
it: Errore di permessi

en: Unpairing failed
it: Disassociazione fallita

en: Failed to unpair %{device} from %{receiver}.
it: Disassociazione fallita di  %{device} da %{receiver}.

en: The receiver returned an error, with no further details.
it: Il ricevitore ha ritornato un errore senza ulteriori dettagli.

en: Logitech documentation
it: Documentazione Logitech

en: Unpair
it: Disassocia

en: %d value | %d values
it[0]: %d valore
it[1]: %d valori

en: Working
it: Lavorando

en: Read/write operation failed.
it: Operazione di Lettura/Scrittura fallita.

en: Built-in rules
it: Regole integrate

en: User-defined rules
it: Regole definite dall'utente

en: Rule
it: Regola

en: [empty]
it: [vuoto]

en: Solaar Rule Editor
it: Editor di regole di Solaar

en: Make changes permanent?
it: Rendi le modifiche permanenti?

en: Yes
it: Sì

en: If you choose No, changes will be lost when Solaar is closed.
it: Se scegli No, le modifiche saranno perse quando Solaar viene chiuso

en: Insert here
it: Inserisci qui

en: Insert above
it: Inserisci sopra

en: Insert below
it: Inserisci sotto

en: Insert new rule here
it: Inserisci una nuova regola qui

en: Insert new rule above
it: Inserisci una nuova regola sopra

en: Insert new rule below
it: Inserisci una nuova regola sotto

en: Paste here
it: Incolla qui

en: Paste above
it: Incolla sopra

en: Paste below
it: Incolla sotto

en: Paste rule here
it: Incolla la regola qui

en: Paste rule above
it: Incolla la regola sopra

en: Paste rule below
it: Incolla la regola sotto

en: Paste rule
it: Incolla la regola

en: Flatten
it: Appiattisci

en: Insert
it: Inserisci

en: Or
it: Oppure

en: And
it: E

en: Condition
it: Condizione

en: Feature
it: Funzionalità

en: Report
it: Segnala

en: Process
it: Processo

en: Modifiers
it: Modificatori

en: Key
it: Chiave

en: Active
it: Attivo

en: Action
it: Azione

en: Key press
it: Pressione del tasto

en: Mouse scroll
it: Scorrimento del mouse

en: Mouse click
it: Click del mouse

en: Execute
it: Esegui

en: Insert new rule
it: Inserisci una nuova regola

en: Delete
it: Elimina

en: Negate
it: Nega

en: Cut
it: Taglia

en: Paste
it: Incolla

en: Copy
it: Copia

en: This editor does not support the selected rule component yet.
it: Questo editor ancora non supporta la componente selezionata

en: Add key
it: Aggiungi chiave

en: Button
it: Pulsante

en: Value
it: Valore

en: offline
it: disconnesso

en: %(receiver_name)s: pair new device
it: %(receiver_name)s: accoppia un nuovo dispositivo

en: Pairing failed
it: Associazione fallita

en: Make sure your device is within range, and has a decent battery charge.
it: Assicurati che il dispositivo sia vicino al ricevitore e che abbia le batterie cariche.

en: A new device was detected, but it is not compatible with this receiver.
it: Un nuovo dispositivo è stato rilevato, ma non è compatibile con questo ricevitore.

en: More paired devices than receiver can support.
it: Più dispositivi accoppiati di quanti il ricevitore possa supportarne

en: No further details are available about the error.
it: Non sono disponibili ulteriori dettagli per l'errore.

en: Found a new device:
it: Trovato un nuovo dispositivo:

en: The wireless link is not encrypted
it: Il collegamento wireless non è ciftrato.

en: Turn on the device you want to pair.
it: Accendi il dispositivo che vuoi associare.

en: 
    
    This receiver has %d pairing remaining. | 
    
    This receiver has %d pairings remaining.
it[0]: 
    
    Questo ricevitore ha %d accoppiamento rimanente.
it[1]: 
    
    Questo ricevitore ha %d accoppiamenti rimanenti.

en: 
    Cancelling at this point will not use up a pairing.
it: 
    Annullando a questo punto non costerà un accoppiamento

en: About %s
it: Informazioni %s

en: Quit %s
it: Esci %s

en: no receiver
it: nessun ricevitore

en: no status
it: nessuno stato

en: Scanning
it: Ricerca

en: Battery
it: Batteria

en: Wireless Link
it: Collegamento Wireless

en: Lighting
it: Luminosità

en: Show Technical Details
it: Mostra Dettagli Tecnici

en: Pair new device
it: Associa un nuovo dispositivo

en: Select a device
it: Seleziona un dispositivo

en: Rule Editor
it: Editor regole

en: Path
it: Percorso

en: USB ID
it: ID USB

en: Serial
it: Seriale

en: Index
it: Indice

en: Wireless PID
it: PID Wireless

en: Product ID
it: ID Prodotto

en: Protocol
it: Protocollo

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Polling rate
it: Frequenza di aggiornamento

en: Unit ID
it: ID unità

en: none
it: nessuno

en: Notifications
it: Notifiche

en: No device paired.
it: Nessun dispositivo accoppiato

en: Up to %(max_count)s device can be paired to this receiver. | Up to %(max_count)s devices can be paired to this receiver.
it[0]: Fino a %(max_count)s dispositivo può essere accoppiato con questo ricevitore
it[1]: Fino a %(max_count)s dispositivi possono essere accoppiati con questo ricevitore

en: Only one device can be paired to this receiver.
it: Solo un dispositivo può essere collegato a questo ricevitore

en: This receiver has %d pairing remaining. | This receiver has %d pairings remaining.
it[0]: Questo ricevitore ha %d accoppiamento rimanente
it[1]: Questo ricevitore ha %d accoppiamenti rimanenti

en: Battery Voltage
it: Tensione della batteria

en: Voltage reported by battery
it: Tensione riportata dalla batteria

en: Battery Level
it: Livello batteria

en: Approximate level reported by battery
it: Livello approssimativo riportato dalla batteria

en: next reported
it: Prossimo livello

en:  and next level to be reported.
it:  e il prossimo livello che verrà riportato

en: last known
it: ultimo conosciuto

en: encrypted
it: cifrato

en: The wireless link between this device and its receiver is encrypted.
it: Il collegamento wireless tra il dispositivo e il suo ricevitore è cifrato.

en: not encrypted
it: non cifrato
