solaar 1.0.6 - en to ja translation catalogue (218 entries)

en: Unifying Receiver
ja: Unifying レシーバー

en: Nano Receiver
ja: Nano レシーバー

en: Lightspeed Receiver
ja: Lightspeed レシーバー

en: EX100 Receiver 27 Mhz
ja: EX100 レシーバー 27 Mhz

en: empty
ja: 空

en: critical
ja: わずか

en: low
ja: 低

en: average
ja: 中

en: good
ja: 良好

en: full
ja: 満充電

en: discharging
ja: 低下

en: recharging
ja: 再充電中

en: charging
ja: 充電中

en: not charging
ja: 充電していません

en: almost full
ja: ほぼ満充電

en: charged
ja: 充電完了

en: slow recharge
ja: 低速充電

en: invalid battery
ja: バッテリー不正

en: thermal error
ja: 温度エラー

en: error
ja: エラー

en: standard
ja: 標準

en: fast
ja: 高速

en: slow
ja: 低速

en: device timeout
ja: デバイス応答なし

en: device not supported
ja: 非対応のデバイス

en: too many devices
ja: デバイス数超過

en: sequence timeout
ja: シーケンス応答なし

en: Left Button
ja: 左ボタン

en: Right Button
ja: 右ボタン

en: Middle Button
ja: 中ボタン

en: Back Button
ja: 戻るボタン

en: Forward Button
ja: 進むボタン

en: Mouse Gesture Button
ja: マウスジェスチャーボタン

en: Smart Shift
ja: SmartShift

en: DPI Switch
ja: DPIスイッチ

en: Left Tilt
ja: 左チルト

en: Right Tilt
ja: 右チルト

en: Left Click
ja: 左クリック

en: Right Click
ja: 右クリック

en: Mouse Middle Button
ja: マウス中ボタン

en: Mouse Back Button
ja: マウス戻るボタン

en: Mouse Forward Button
ja: マウス進むボタン

en: pairing lock is closed
ja: ペアリング試行終了

en: pairing lock is open
ja: ペアリング試行開始

en: connected
ja: 接続

en: disconnected
ja: 切断

en: unpaired
ja: ペアリング解除

en: powered on
ja: 電源オン

en: Swap Fx function
ja: ファンクションキー動作を入替

en: When set, the F1..F12 keys will activate their special function,
    and you must hold the FN key to activate their standard function.
ja: オンにすると、F1〜F12をカスタマイズキーとして使用します。
    標準のファンクションキーとして使用するには、fnキーを押しながら操作します。

en: When unset, the F1..F12 keys will activate their standard function,
    and you must hold the FN key to activate their special function.
ja: オフにすると、F1〜F12を標準のファンクションキーとして使用します。
    カスタマイズキーとして使用するには、fnキーを押しながら操作します。

en: Hand Detection
ja: 手の検出

en: Turn on illumination when the hands hover over the keyboard.
ja: 手がキーボードの上にあるとき照明をオンにします。

en: High-sensitivity mode for vertical scroll with the wheel.
ja: ホイール縦スクロール高感度モード。

en: Side Scrolling
ja: サイドスクロール

en: Mouse movement sensitivity
ja: マウスの動きの感度

en: Backlight
ja: バックライト

en: Turn illumination on or off on keyboard.
ja: バックライトのON/OFFを切り替えます。

en: Scroll Wheel High Resolution
ja: 高解像度スクロールホイール

en: Scroll Wheel Diversion
ja: スクロールホイール迂回

en: Scroll Wheel Direction
ja: ホイールのスクロール方向

en: Invert direction for vertical scroll with wheel.
ja: ホイールでの縦スクロール方向を逆にします。

en: Scroll Wheel Resolution
ja: ホイールのスクロール解像度

en: Sensitivity (Pointer Speed)
ja: 感度（ポインタ速度）

en: Speed multiplier for mouse (256 is normal multiplier).
ja: マウス速度の倍率（256で標準）。

en: Thumb Wheel Direction
ja: サムホイールの方向

en: Invert thumb wheel scroll direction.
ja: サムホイールのスクロール方向を反転します。

en: Polling Rate (ms)
ja: ポーリングレート(ミリ秒)

en: Divert crown events
ja: クラウンをルールへ迂回

en: Make crown send CROWN HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
ja: CrownにCROWNHID++通知を送信させます（Solaarルールをトリガーしますが、それ以外の場合は無視されます）。

en: Key/Button Actions
ja: キー/ボタン動作

en: Change the action for the key or button.
ja: キーやボタンの動作を変更します。

en: Changing important actions (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
ja: 重要なアクション（マウスの左ボタンなど）を変更すると、システムが使用できなくなる可能性があります。

en: Key/Button Diversion
ja: キー/ボタンをルールへ迂回

en: Diverted
ja: 迂回する

en: Mouse Gestures
ja: マウスジェスチャー

en: Regular
ja: 通常通り

en: Sensitivity (DPI)
ja: 感度（DPI）

en: Off
ja: オフ

en: Disable keys
ja: 無効キー

en: Disable specific keyboard keys.
ja: 特定のキーを無効にします。

en: Disables the %s key.
ja: キー %s を無効にする。

en: Set OS
ja: OS設定

en: Change keys to match OS.
ja: OSに合わせたキーに変更します。

en: Change Host
ja: ホスト変更

en: Switch connection to a different host
ja: 接続を他のホストへ切り替えます

en: Disables tap and edge gestures (equivalent to pressing Fn+LeftClick).
ja: タップおよびエッジジェスチャを無効にします（Fn + LeftClickを押すのと同等）。

en: Suppress tap and edge gestures
ja: タップとエッジジェスチャーの無効化

en: Sets the cursor speed.
ja: カーソル速度を設定します。

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Cursor speed.
ja: カーソル速度。

en: Gestures
ja: ジェスチャー

en: Tweak the mouse/touchpad behaviour.
ja: マウス/タッチパッドの動作を微調整します。

en: Gesture params
ja: ジェスチャーパラメータ

en: Change numerical parameters of a mouse/touchpad.
ja: マウス/タッチパッドの数値パラメータを変更します。

en: No paired devices.
ja: ペアリングされたデバイスはありません。

en: %(count)s paired device. | %(count)s paired devices.
ja[0]: %(count)s デバイスとペアリングされています。

en: Battery: %(level)s
ja: バッテリー残量: %(level)s

en: Battery: %(percent)d%%
ja: バッテリー残量: %(percent)d%%

en: Lighting: %(level)s lux
ja: 照明: %(level)s ルクス

en: Battery: %(level)s (%(status)s)
ja: バッテリー残量: %(level)s (%(status)s)

en: Battery: %(percent)d%% (%(status)s)
ja: バッテリー残量: %(percent)d%% (%(status)s)

en: Permissions error
ja: 権限エラー

en: Cannot connect to device error
ja: デバイスに接続できません

en: Found a Logitech receiver or device at %s, but encountered an error connecting to it.
ja: %s で Logitech のレシーバーまたはデバイスが見つかりましたが、接続中にエラーが発生しました。

en: Unpairing failed
ja: ペアリング解除失敗

en: Failed to unpair %{device} from %{receiver}.
ja: %{receiver} からの %{device} のペアリング解除に失敗しました。

en: The receiver returned an error, with no further details.
ja: レシーバーがこれ以上の詳細なしでエラーを返しました。

en: Manages Logitech receivers,
    keyboards, mice, and tablets.
ja: Logitechのレシーバー、キーボード、
    マウス、タブレットを管理。

en: Additional Programming
ja: 追加のプログラミング

en: GUI design
ja: GUIデザイン

en: Testing
ja: テスト

en: Unpair
ja: ペアリング解除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Changes allowed
ja: 変更を許可する

en: No changes allowed
ja: 変更を許可しない

en: Ignore this setting
ja: この設定を無視する

en: Working
ja: 処理中

en: Read/write operation failed.
ja: 読取または書込処理に失敗しました。

en: Built-in rules
ja: 組み込みのルール

en: User-defined rules
ja: ユーザー定義のルール

en: Rule
ja: ルール

en: Sub-rule
ja: サブルール

en: [empty]
ja: [空]

en: Solaar Rule Editor
ja: Solaarルールエディタ

en: Make changes permanent?
ja: 変更を保存しますか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: If you choose No, changes will be lost when Solaar is closed.
ja: [いいえ]を選択すると、Solaarを閉じるときに変更が失われます。

en: Save changes
ja: 保存

en: Discard changes
ja: 変更を破棄

en: Insert here
ja: ここに挿入

en: Insert above
ja: 上に挿入

en: Insert below
ja: 下に挿入

en: Insert new rule here
ja: 新しいルールをここに挿入

en: Insert new rule above
ja: 新しいルールを上に挿入

en: Insert new rule below
ja: 新しいルールを下に挿入

en: Paste here
ja: ここに貼り付け

en: Paste above
ja: 上に貼り付け

en: Paste below
ja: 下に貼り付け

en: Paste rule here
ja: ここにルールを貼り付け

en: Paste rule above
ja: 上にルールを貼り付け

en: Paste rule below
ja: 下にルールを貼り付け

en: Paste rule
ja: ルールを貼り付け

en: Flatten
ja: フラット化

en: Insert
ja: 挿入

en: Or
ja: どれか

en: And
ja: すべて

en: Condition
ja: 状態

en: Feature
ja: 機能

en: Report
ja: 通知

en: Process
ja: プロセス

en: Modifiers
ja: 修飾キー

en: Key
ja: キー

en: Active
ja: 有効

en: Test
ja: 評価

en: Mouse Gesture
ja: マウスジェスチャー

en: Action
ja: アクション

en: Key press
ja: キー押下

en: Mouse scroll
ja: マウススクロール

en: Mouse click
ja: マウスクリック

en: Execute
ja: 実行

en: Insert new rule
ja: 新しいルールを挿入

en: Delete
ja: 削除

en: Negate
ja: 否

en: Wrap with
ja: 次で覆う

en: Cut
ja: 切り取り

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Copy
ja: コピー

en: This editor does not support the selected rule component yet.
ja: このエディタは、選択したルールコンポーネントをまだサポートしていません。

en: Not
ja: 否

en: MouseProcess
ja: マウスプロセス

en: Key down
ja: 押す

en: Key up
ja: 離す

en: Add key
ja: キー追加

en: Button
ja: ボタン

en: Add argument
ja: 引数を追加

en: Value
ja: 値

en: offline
ja: 未接続

en: %(receiver_name)s: pair new device
ja: %(receiver_name)s: 新しいデバイスをペアリング

en: Pairing failed
ja: ペアリング失敗

en: Make sure your device is within range, and has a decent battery charge.
ja: デバイスが範囲内にあり、適切なバッテリー充電が行われていることを確認してください。

en: A new device was detected, but it is not compatible with this receiver.
ja: 新しいデバイスが検出されましたが、このレシーバーと互換性がありません。

en: More paired devices than receiver can support.
ja: レシーバーのサポートより多くペアリングされたデバイス。

en: No further details are available about the error.
ja: エラーに関するこれ以上の詳細はありません。

en: Found a new device:
ja: 新しいデバイスが見つかりました:

en: The wireless link is not encrypted
ja: この無線通信は暗号化されていません

en: Turn on the device you want to pair.
ja: ペアリングしたいデバイスの電源を入れて下さい。

en: If the device is already turned on, turn it off and on again.
ja: デバイスの電源が既にオンになっている場合、オフにしてからもう一度オンにします。

en: 
    
    This receiver has %d pairing remaining. | 
    
    This receiver has %d pairings remaining.
ja[0]: 
    
    このレシーバーはあと %d デバイスとペアリングできます。

en: About %s
ja: %sについて

en: Quit %s
ja: %sを終了

en: no receiver
ja: レシーバーなし

en: no status
ja: ステータスなし

en: Scanning
ja: スキャン中

en: Battery
ja: バッテリー

en: Wireless Link
ja: 無線通信

en: Lighting
ja: 照明

en: Show Technical Details
ja: 技術的な詳細を表示

en: Pair new device
ja: デバイスの追加

en: Select a device
ja: デバイスを選択して下さい

en: Rule Editor
ja: ルールエディタ

en: No device paired.
ja: ペアリングされたデバイスはありません。

en: Up to %(max_count)s device can be paired to this receiver. | Up to %(max_count)s devices can be paired to this receiver.
ja[0]: このレシーバーは最大 %(max_count)s デバイスとペアリングできます。

en: Only one device can be paired to this receiver.
ja: このレシーバーは１つのデバイスのみとペアリングできます。

en: This receiver has %d pairing remaining. | This receiver has %d pairings remaining.
ja[0]: このレシーバーはあと %d デバイスとペアリングできます。

en: Battery Voltage
ja: バッテリー電圧

en: Voltage reported by battery
ja: バッテリーから報告された電圧

en: Battery Level
ja: バッテリー残量

en: Approximate level reported by battery
ja: バッテリーから報告されたおおよその残量

en: next reported
ja: 〜

en:  and next level to be reported.
ja:  と 次に報告される残量。

en: last known
ja: 最後に認識された値

en: encrypted
ja: 暗号化あり

en: The wireless link between this device and its receiver is encrypted.
ja: このデバイスとレシーバー間の通信は暗号化されています。

en: not encrypted
ja: 暗号化なし

en: %(light_level)d lux
ja: %(light_level)d ルクス
