solaar 1.0.1 - en to nl translation catalogue (233 entries)

en: empty
nl: leeg

en: critical
nl: bijna leeg

en: low
nl: laag

en: good
nl: goed

en: full
nl: opgeladen

en: discharging
nl: bezig met ontladen

en: recharging
nl: bezig met opladen

en: charging
nl: bezig met opladen

en: almost full
nl: bijna opgeladen

en: charged
nl: opgeladen

en: slow recharge
nl: langzaam opladen

en: invalid battery
nl: verkeerde batterij

en: thermal error
nl: temperatuurfout

en: device timeout
nl: time-out opgetreden

en: device not supported
nl: apparaat wordt niet ondersteund

en: too many devices
nl: te veel apparaten

en: sequence timeout
nl: meerdere time-outs

en: Bootloader
nl: Opstartlader

en: Other
nl: Overig

en: Smart Shift
nl: Slim schakelen

en: pairing lock is closed
nl: koppelvergendeling ingeschakeld

en: pairing lock is open
nl: koppelvergendeling uitgeschakeld

en: connected
nl: verbonden

en: disconnected
nl: verbinding verbroken

en: unpaired
nl: niet gekoppeld

en: powered on
nl: ingeschakeld

en: Swap Fx function
nl: Fx-functies omdraaien

en: When set, the F1..F12 keys will activate their special function,
    and you must hold the FN key to activate their standard function.
nl: Schakel dit in om de speciale functies van F1-F12 te gebruiken -
    de standaard functies kunnen worden geactiveerd met Fn + F1-F12.

en: When unset, the F1..F12 keys will activate their standard function,
    and you must hold the FN key to activate their special function.
nl: Schakel dit in om de standaard functies van F1-F12 te gebruiken -
    de speciale functies kunnen worden geactiveerd met Fn + F1-F12.

en: Hand Detection
nl: Handpalmdetectie

en: Turn on illumination when the hands hover over the keyboard.
nl: Schakelt de verlichting in als u beide handen boven het toetsenbord houdt.

en: Scroll Wheel Smooth Scrolling
nl: Vloeiend scrollen

en: High-sensitivity mode for vertical scroll with the wheel.
nl: Hogegevoeligheidsmodus voor verticaal scrollen.

en: Side Scrolling
nl: Zijwaarts scrollen

en: When disabled, pushing the wheel sideways sends custom button events
    instead of the standard side-scrolling events.
nl: Schakel dit uit om aangepaste knopgebeurtenissen te versturen als u het scrollwiel
    opzijduwt in plaats van de standaard gebeurtenissen.

en: Mouse movement sensitivity
nl: Muisgevoeligheid

en: Backlight
nl: Achtergrondverlichting

en: Turn illumination on or off on keyboard.
nl: Schakel de toetsenbordverlichting in of uit.

en: Scroll Wheel High Resolution
nl: Scrollen met hoge resolutie

en: Scroll Wheel Direction
nl: Scrollrichting

en: Invert direction for vertical scroll with wheel.
nl: Keer de modus van verticaal scrollen met het scrollwiel om.

en: Scroll Wheel Resolution
nl: Scrollresolutie

en: Sensitivity (Pointer Speed)
nl: Gevoeligheid (cursorsnelheid)

en: Speed multiplier for mouse (256 is normal multiplier).
nl: Muisversnelling (256 is de standaard versnelling).

en: Thumb Wheel Direction
nl: Duimwielrichting

en: Invert thumb wheel scroll direction.
nl: Keer de scrollrichting van het duimwiel om.

en: Divert crown events
nl: Kroongebeurtenissen omleiden

en: Make crown send CROWN HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
nl: Laat de kroon een HID++-melding versturen (welke Solaar's regels volgen, maar verder genegeerd worden).

en: Divert G Keys
nl: G-toetsen omleiden

en: Make G keys send GKEY HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
nl: Laat de G-toetsen een HID++-melding versturen (welke Solaar's regels volgen, maar verder genegeerd worden).

en: Key/Button Actions
nl: Toets-/Knopacties

en: Change the action for the key or button.
nl: Pas de actie van een toets of knop aan.

en: Changing important actions (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
nl: Let op: het aanpassen van belangrijke acties (zoals die van de linkermuisknop) kan leiden tot een onbruikbaar systeem.

en: Key/Button Diversion
nl: Toets-/Knopomleiding

en: Sensitivity (DPI)
nl: Gevoeligheid (DPI)

en: Disable keys
nl: Toetsen uitschakelen

en: Disable specific keyboard keys.
nl: Schakel specifieke toetsen op het toetsenbord uit.

en: Disables the %s key.
nl: Schakelt de %s-toets uit.

en: Set OS
nl: Besturingssysteem instellen

en: Change keys to match OS.
nl: Pas de toetsen aan aan het besturingssysteem.

en: Change Host
nl: Host veranderen

en: Switch connection to a different host
nl: Schakel over naar een andere host.

en: Performs a left click.
nl: Voert een linkermuisklik uit.

en: Single tap
nl: Eenmaal tikken

en: Performs a right click.
nl: Voert een rechtermuisklik uit.

en: Single tap with two fingers
nl: Eenmaal tikken met twee vingers

en: Single tap with three fingers
nl: Eenmaal tikken met drie vingers

en: Double tap
nl: Dubbeltikken

en: Performs a double click.
nl: Voert een dubbele klik uit.

en: Double tap with two fingers
nl: Dubbeltikken met twee vingers

en: Double tap with three fingers
nl: Dubbeltikken met drie vingers

en: Drags items by dragging the finger after double tapping.
nl: Verplaats items door na het dubbeltikken uw vinger te verplaatsen.

en: Tap and drag
nl: Tikken-en-slepen

en: Drags items by dragging the fingers after double tapping.
nl: Verplaats items door na het dubbeltikken uw vingers te verplaatsen.

en: Tap and drag with two fingers
nl: Tikken-en-slepen met twee vingers

en: Tap and drag with three fingers
nl: Tikken-en-slepen met drie vingers

en: Disables tap and edge gestures (equivalent to pressing Fn+LeftClick).
nl: Schakel tik- en randgebaren uit (gelijk aan Fn+linkermuisklik).

en: Suppress tap and edge gestures
nl: Tik- en randgebaren uitschakelen

en: Scroll with one finger
nl: Scrollen met één vinger

en: Scrolls.
nl: Scrollt.

en: Scroll with two fingers
nl: Scrollen met twee vingers

en: Scroll horizontally with two fingers
nl: Horizontaal scrollen met twee vingers

en: Scrolls horizontally.
nl: Scrollt horizontaal.

en: Scroll vertically with two fingers
nl: Verticaal scrollen met twee vingers

en: Scrolls vertically.
nl: Scrollt verticaal.

en: Inverts the scrolling direction.
nl: Draai de scrollrichting om.

en: Natural scrolling
nl: Natuurlijk scrollen

en: Enables the thumbwheel.
nl: Schakel het duimwiel in.

en: Thumbwheel
nl: Duimwiel

en: Swipe from the top edge
nl: Vegen vanaf bovenkant

en: Swipe from the left edge
nl: Vegen vanaf linkerkant

en: Swipe from the right edge
nl: Vegen vanaf rechterkant

en: Swipe from the bottom edge
nl: Vegen vanaf onderkant

en: Swipe two fingers from the left edge
nl: Vegen vanaf linkerkant (twee vingers)

en: Swipe two fingers from the right edge
nl: Vegen vanaf rechterkant (twee vingers)

en: Swipe two fingers from the bottom edge
nl: Vegen vanaf onderkant (twee vingers)

en: Swipe two fingers from the top edge
nl: Vegen vanaf bovenkant (twee vingers)

en: Pinch to zoom out; spread to zoom in.
nl: Knijp om uit te zoomen; spreid om in te zoomen.

en: Zoom with two fingers.
nl: Zoomen met twee vingers.

en: Pinch to zoom out.
nl: Knijp om uit te zoomen.

en: Spread to zoom in.
nl: Spreid om in te zoomen.

en: Zoom with three fingers.
nl: Zoomen met drie vingers.

en: Zoom with two fingers
nl: Zoomen met twee vingers

en: Scale factor
nl: Schaalfactor

en: Left
nl: Links

en: Left-most coordinate.
nl: Het meest linker coördinaat.

en: Width
nl: Breedte

en: Width.
nl: Breedte.

en: Height
nl: Hoogte

en: Height.
nl: Hoogte.

en: Cursor speed.
nl: Cursorsnelheid.

en: Scale
nl: Schaal

en: Gestures
nl: Gebaren

en: Tweak the mouse/touchpad behaviour.
nl: Pas het gedrag van het trackpad/de muis aan.

en: Gesture params
nl: Gebarenwaarden

en: Change numerical parameters of a mouse/touchpad.
nl: Pas de numerieke waarden van het trackpad/de muis aan.

en: No paired devices.
nl: Geen apparaten gekoppeld.

en: %(count)s paired device. | %(count)s paired devices.
nl[0]: %(count)s gekoppeld apparaat.
nl[1]: %(count)s gekoppelde apparaten.

en: Battery: %(level)s
nl: Batterijniveau: %(level)s

en: Battery: %(percent)d%%
nl: Batterijniveau: %(percent)d%%

en: Lighting: %(level)s lux
nl: Verlichting: %(level)s lux

en: Battery: %(level)s (%(status)s)
nl: Batterijniveau: %(level)s (%(status)s)

en: Battery: %(percent)d%% (%(status)s)
nl: Batterijniveau: %(percent)d%% (%(status)s)

en: Permissions error
nl: Machtigingsfout

en: Unpairing failed
nl: Loskoppelen mislukt

en: Failed to unpair %{device} from %{receiver}.
nl: '%{device}' kan niet worden losgekoppeld van '%{receiver}'.

en: The receiver returned an error, with no further details.
nl: Er is een fout opgetreden zonder nadere informatie.

en: GUI design
nl: Toepassingsontwerp

en: Testing
nl: Testen

en: Logitech documentation
nl: Logitech-documentatie

en: Unpair
nl: Loskoppelen

en: %d value | %d values
nl[0]: %d waarde
nl[1]: %d waarden

en: Working
nl: Aan het werk

en: Read/write operation failed.
nl: Uitlezen/Wegschrijven mislukt.

en: Built-in rules
nl: Meegeleverde regels

en: User-defined rules
nl: Eigen regels

en: Rule
nl: Regel

en: Sub-rule
nl: Aanvullende regel

en: [empty]
nl: [leeg]

en: Solaar Rule Editor
nl: Solaar-regelbewerker

en: Make changes permanent?
nl: Wilt u de wijzigingen permanent opslaan?

en: Yes
nl: Ja

en: If you choose No, changes will be lost when Solaar is closed.
nl: Als u 'Nee' kiest, dan worden ze verworpen nadat Solaar is afgesloten.

en: Insert here
nl: Hier invoegen

en: Insert above
nl: Hierboven invoegen

en: Insert below
nl: Hieronder invoegen

en: Insert new rule here
nl: Nieuwe regel hier invoegen

en: Insert new rule above
nl: Nieuwe regel hierboven invoegen

en: Insert new rule below
nl: Nieuwe regel hieronder invoegen

en: Paste here
nl: Hier plakken

en: Paste above
nl: Hierboven plakken

en: Paste below
nl: Hieronder plakken

en: Paste rule here
nl: Regel hier plakken

en: Paste rule above
nl: Regel hierboven plakken

en: Paste rule below
nl: Regel hieronder plakken

en: Paste rule
nl: Regel plakken

en: Flatten
nl: Vlakmaken

en: Insert
nl: Invoegen

en: Or
nl: Of

en: And
nl: En

en: Condition
nl: Omstandigheid

en: Feature
nl: Functie

en: Report
nl: Melden

en: Process
nl: Proces

en: Modifiers
nl: Sneltoetsen

en: Key
nl: Toets

en: Active
nl: Actief

en: Test
nl: Testen

en: Action
nl: Actie

en: Key press
nl: Toetsaanslag

en: Mouse scroll
nl: Scrollbeweging

en: Mouse click
nl: Muisklik

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Insert new rule
nl: Nieuwe regel invoegen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Negate
nl: Negeren

en: Wrap with
nl: Omslaan met

en: Cut
nl: Knippen

en: Paste
nl: Plakken

en: Copy
nl: Kopiëren

en: This editor does not support the selected rule component yet.
nl: Deze bewerker heeft nog geen ondersteuning voor het geselecteerde onderdeel.

en: Not
nl: Niet

en: Add key
nl: Toets toevoegen

en: Button
nl: Knop

en: Add argument
nl: Aanvullende optie toevoegen

en: Value
nl: Waarde

en: %(receiver_name)s: pair new device
nl: %(receiver_name)s: nieuw apparaat aankoppelen

en: Pairing failed
nl: Koppelen mislukt

en: Make sure your device is within range, and has a decent battery charge.
nl: Zorg er voor dat het apparaat binnen handbereik is en voldoende is opgeladen.

en: A new device was detected, but it is not compatible with this receiver.
nl: Er is een nieuw apparaat aangetroffen dat niet compatibel is met deze ontvanger.

en: More paired devices than receiver can support.
nl: Er zijn meer gekoppelde apparaten dan de ontvanger aankan.

en: No further details are available about the error.
nl: Er is een fout opgetreden zonder nadere informatie.

en: Found a new device:
nl: Nieuw apparaat aangetroffen:

en: The wireless link is not encrypted
nl: De draadloze verbinding is onversleuteld

en: Turn on the device you want to pair.
nl: Schakel het te koppelen apparaat in.

en: 
    
    This receiver has %d pairing remaining. | 
    
    This receiver has %d pairings remaining.
nl[0]: 
    
    Er kan nog %d apparaat worden gekoppeld aan deze ontvanger.
nl[1]: 
    
    Er kunnen nog %d apparaten worden gekoppeld aan deze ontvanger.

en: 
    Cancelling at this point will not use up a pairing.
nl: 
    Als u nu afbreekt, kunt u nog steeds iets koppelen.

en: About %s
nl: Info %s

en: Quit %s
nl: %s afsluiten

en: no receiver
nl: geen ontvanger

en: no status
nl: geen status

en: Scanning
nl: Bezig met zoeken...

en: Battery
nl: Batterij

en: Wireless Link
nl: Draadloze verbinding

en: Lighting
nl: Verlichting

en: Show Technical Details
nl: Technische informatie tonen

en: Pair new device
nl: Nieuw apparaat aankoppelen

en: Select a device
nl: Kies een apparaat

en: Rule Editor
nl: Regelbewerker

en: Path
nl: Pad

en: USB ID
nl: USB-id

en: Serial
nl: Serie

en: Wireless PID
nl: Draadloze pid

en: Product ID
nl: Product-id

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Polling rate
nl: Controlesnelheid

en: Unit ID
nl: Apparaat-id

en: none
nl: geen

en: Notifications
nl: Meldingen

en: No device paired.
nl: Geen apparaat gekoppeld.

en: Up to %(max_count)s device can be paired to this receiver. | Up to %(max_count)s devices can be paired to this receiver.
nl[0]: Er kan slechts %(max_count)s apparaat worden gekoppeld aan deze ontvanger.
nl[1]: Er kunnen slechts %(max_count)s apparaten worden gekoppeld aan deze ontvanger.

en: Only one device can be paired to this receiver.
nl: Er kan slechts één apparaat worden gekoppeld aan deze ontvanger.

en: This receiver has %d pairing remaining. | This receiver has %d pairings remaining.
nl[0]: Er kan nog %d apparaat worden gekoppeld aan deze ontvanger.
nl[1]: Er kunnen nog %d apparaten worden gekoppeld aan deze ontvanger.

en: Battery Voltage
nl: Batterijvoltage

en: Voltage reported by battery
nl: Het door de batterij gemelde voltage

en: Battery Level
nl: Batterijniveau

en: Approximate level reported by battery
nl: Het door de batterij geschatte niveau

en: next reported
nl: volgende melding

en:  and next level to be reported.
nl:  en het volgende te melden niveau.

en: last known
nl: laatst bekend

en: encrypted
nl: versleuteld

en: The wireless link between this device and its receiver is encrypted.
nl: De draadloze verbinding tussen dit apparaat en de ontvanger is versleuteld.

en: not encrypted
nl: onversleuteld
