solaar 1.0.3 - en to nn translation catalogue (108 entries)

en: empty
nn: tom

en: critical
nn: kritisk

en: low
nn: låg

en: good
nn: god

en: discharging
nn: utlading

en: recharging
nn: opplading

en: charging
nn: lader

en: almost full
nn: nesten full

en: charged
nn: ladet

en: slow recharge
nn: langsom lading

en: invalid battery
nn: batterifeil

en: thermal error
nn: termisk feil

en: device timeout
nn: eininga svarte ikkje

en: device not supported
nn: eininga er ikkje støtta

en: too many devices
nn: for mange einingar

en: sequence timeout
nn: sekvens timeout

en: Firmware
nn: Fastvare

en: Bootloader
nn: Oppstartslaster

en: Hardware
nn: Maskinvare

en: Other
nn: Anna

en: Smart Shift
nn: Smart skift

en: pairing lock is closed
nn: parlåsen er lukka

en: pairing lock is open
nn: parlåsen er open

en: connected
nn: tilkopla

en: unpaired
nn: uparet

en: powered on
nn: påslått

en: Swap Fx function
nn: Bytt Fx-funksjon

en: When set, the F1..F12 keys will activate their special function,
    and you must hold the FN key to activate their standard function.
nn: Viss aktivert, vil F1–F12-tastane aktivera sin spesialfunksjon,
    og du må halda FN-tasten nede for å aktivera deira standardfunksjon.

en: When unset, the F1..F12 keys will activate their standard function,
    and you must hold the FN key to activate their special function.
nn: Viss deaktivert, vil F1–F12-tastane aktivera sin standardfunksjon,
    og du må holde FN-tasten nede for å aktivere deira spesialfunksjon.

en: Hand Detection
nn: Håndpåvisning

en: Turn on illumination when the hands hover over the keyboard.
nn: Slå på belysning når hendene er over tastaturet.

en: High-sensitivity mode for vertical scroll with the wheel.
nn: Høgsensitiv modus for vertikal rulling med hjulet.

en: Side Scrolling
nn: Siderulling

en: When disabled, pushing the wheel sideways sends custom button events
    instead of the standard side-scrolling events.
nn: Viss deaktivert; blir trykt hjula sidevegs så sendast ein tilpassa knapphending
    i staden for standard siderulling.

en: Backlight
nn: Bakbelysning

en: Turn illumination on or off on keyboard.
nn: Slå belysning på eller av for tastaturet.

en: Sensitivity (Pointer Speed)
nn: Følsomhet (pekerfart)

en: Speed multiplier for mouse (256 is normal multiplier).
nn: Fartsmultiplikator for mus (256 er normal multiplikator).

en: Change the action for the key or button.
nn: Endre handlinga for ein tast eller knapp.

en: Changing important actions (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
nn: Endring av viktige handlingar (til dømes venstre musknapp) kan resultera i eit ubrukande system.

en: Sensitivity (DPI)
nn: Følsomhet (DPI)

en: Disable keys
nn: Slå av tastar

en: Disable specific keyboard keys.
nn: Slå av spesifikke tastaturtastar.

en: Set OS
nn: Sett OS

en: Change keys to match OS.
nn: Endre tastar så dei stemmer med OS-et.

en: Change Host
nn: Endre tjener

en: Switch connection to a different host
nn: Endre koplinga til ein annan tenar

en: Width
nn: Breidde

en: Height
nn: Høgde

en: No paired devices.
nn: Inga para eining.

en: %(count)s paired device. | %(count)s paired devices.
nn[0]: %(count)s para eining.
nn[1]: %(count)s para einingar.

en: Battery: %(level)s
nn: Batteri: %(level)s

en: Battery: %(percent)d%%
nn: Batteri: %(percent)d%%

en: Lighting: %(level)s lux
nn: Belysning: %(level)s lux

en: Battery: %(level)s (%(status)s)
nn: Batteri: %(level)s (%(status)s)

en: Battery: %(percent)d%% (%(status)s)
nn: Batteri: %(percent)d%% (%(status)s)

en: Permissions error
nn: Rettighetsfeil

en: Unpairing failed
nn: Kunne ikkje bryta paringa

en: Failed to unpair %{device} from %{receiver}.
nn: Mislykkast med å bryta paret %{device} og %{receiver}.

en: The receiver returned an error, with no further details.
nn: Mottakaren rapporterte ein feil, utan fleire detaljar.

en: GUI design
nn: GUI utsjånad

en: Logitech documentation
nn: Logitech dokumentasjon

en: Unpair
nn: Fjern paring

en: Working
nn: Suksess

en: Read/write operation failed.
nn: Lese-/skriveoperasjonen mislykkast.

en: Active
nn: I bruk

en: Action
nn: Handling

en: Value
nn: Verdi

en: offline
nn: avslått

en: %(receiver_name)s: pair new device
nn: %(receiver_name)s: par ny eining

en: Pairing failed
nn: Paringa feila

en: Make sure your device is within range, and has a decent battery charge.
nn: Forsikre deg om at eininga er innan rekkevidde, og at den er tilstrekkeleg opplada.

en: A new device was detected, but it is not compatible with this receiver.
nn: Ei ny eining vart påvist, men ho er ikkje kompatibel med denne mottakaren.

en: More paired devices than receiver can support.
nn: Fleir para einingar enn mottakaren kan støtte.

en: No further details are available about the error.
nn: Ingen ytterligare detaljar er tilgjengeleg om feilen.

en: Found a new device:
nn: Fant ny eining:

en: The wireless link is not encrypted
nn: Den trådlause koplinga er ukryptert

en: Turn on the device you want to pair.
nn: Slå på eininga du ynsker å pare.

en: 
    
    This receiver has %d pairing remaining. | 
    
    This receiver has %d pairings remaining.
nn[0]: 
    
    Denne mottakaren har %d gjenståande paring.
nn[1]: 
    
    Denne mottakaren har %d gjenståande paringer.

en: 
    Cancelling at this point will not use up a pairing.
nn: 
    Kansellering no vil ikkje bruka opp ein paring.

en: About %s
nn: Om %s

en: Quit %s
nn: Avslutt %s

en: no receiver
nn: ingen mottakar

en: no status
nn: ingen status

en: Scanning
nn: Søker

en: Battery
nn: Batteri

en: Wireless Link
nn: Trådlaus kopling

en: Lighting
nn: Belysning

en: Show Technical Details
nn: Vis tekniske detaljar

en: Pair new device
nn: Par ny eining

en: Select a device
nn: Vel ei eining

en: Path
nn: Sti

en: Serial
nn: Seriell

en: Index
nn: Indeks

en: Wireless PID
nn: Trådlaus-PID

en: Protocol
nn: Protokoll

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Polling rate
nn: Spørjarate

en: none
nn: ingen

en: Notifications
nn: Varslar

en: No device paired.
nn: Inga eining para.

en: Up to %(max_count)s device can be paired to this receiver. | Up to %(max_count)s devices can be paired to this receiver.
nn[0]: Inntil %(max_count)s eining kan bli para med denne mottakaren.
nn[1]: Inntil %(max_count)s einingar kan bli para med denne mottakaren.

en: Only one device can be paired to this receiver.
nn: Berre éi eining kan parast med denne mottakaren.

en: This receiver has %d pairing remaining. | This receiver has %d pairings remaining.
nn[0]: Denne mottakaren har %d gjenståande paring.
nn[1]: Denne mottakaren har %d gjenståande paringer.

en: last known
nn: sist kjend

en: encrypted
nn: kryptert

en: The wireless link between this device and its receiver is encrypted.
nn: Den trådlause tilkoplinga mellom eininga og mottakaren er kryptert.

en: not encrypted
nn: ikkje kryptert
