solaar 0.9.2 - en to pt_BR translation catalogue (304 entries)

en: Unifying Receiver
pt_BR: Receptor Unifying

en: Nano Receiver
pt_BR: Receptor Nano

en: Lightspeed Receiver
pt_BR: Receptor Lightspeed

en: EX100 Receiver 27 Mhz
pt_BR: Receptor EX100 27 Mhz

en: unknown
pt_BR: desconhecida

en: empty
pt_BR: vazia

en: critical
pt_BR: crítica

en: low
pt_BR: fraca

en: average
pt_BR: média

en: good
pt_BR: boa

en: full
pt_BR: cheia

en: discharging
pt_BR: descarregando

en: recharging
pt_BR: recarregando

en: charging
pt_BR: carregando

en: not charging
pt_BR: não carregando

en: almost full
pt_BR: quase cheia

en: charged
pt_BR: carregada

en: slow recharge
pt_BR: recarga lenta

en: invalid battery
pt_BR: bateria inválida

en: thermal error
pt_BR: erro térmico

en: error
pt_BR: erro

en: standard
pt_BR: padrão

en: fast
pt_BR: rápido

en: slow
pt_BR: lento

en: device timeout
pt_BR: tempo esgotado do dispositivo

en: device not supported
pt_BR: dispositivo não suportado

en: too many devices
pt_BR: número excessivo de dispositivos

en: sequence timeout
pt_BR: tempo esgotado da sequência

en: Other
pt_BR: Outro

en: Left Button
pt_BR: Botão da esquerda

en: Right Button
pt_BR: Botão da direita

en: Middle Button
pt_BR: Botão do meio

en: Back Button
pt_BR: Botão Voltar

en: Forward Button
pt_BR: Botão Avançar

en: Mouse Gesture Button
pt_BR: Botão de gestos do mouse

en: DPI Switch
pt_BR: Mudança de DPI

en: Left Tilt
pt_BR: Inclinação para a esquerda

en: Right Tilt
pt_BR: Inclinação para a direita

en: Left Click
pt_BR: Clique com o botão esquerdo

en: Right Click
pt_BR: Clique com o botão direito

en: Mouse Middle Button
pt_BR: Botão do meio do mouse

en: Mouse Back Button
pt_BR: Botão de voltar do mouse

en: Mouse Forward Button
pt_BR: Botão de avançar do mouse

en: Gesture Button Navigation
pt_BR: Botão de navegação por gestos

en: Mouse Scroll Left Button
pt_BR: Botão de rolagem esquerda do mouse

en: Mouse Scroll Right Button
pt_BR: Botão de rolagem direita do mouse

en: pressed
pt_BR: pressionada

en: released
pt_BR: liberada

en: pairing lock is closed
pt_BR: trava de emparelhamento está fechada

en: pairing lock is open
pt_BR: trava de emparelhamento está aberta

en: connected
pt_BR: conectado

en: disconnected
pt_BR: desconectado

en: unpaired
pt_BR: desemparelhado

en: powered on
pt_BR: ligado

en: Hand Detection
pt_BR: Detecção de Mão

en: Turn on illumination when the hands hover over the keyboard.
pt_BR: Ligar a iluminação quando a mão estiver sobre o telcado.

en: Scroll Wheel Smooth Scrolling
pt_BR: Rolagem suave com a roda

en: High-sensitivity mode for vertical scroll with the wheel.
pt_BR: Modo de alta-sensibilidade para rolagem vertical com a roda.

en: Side Scrolling
pt_BR: Rolagem Lateral

en: When disabled, pushing the wheel sideways sends custom button events
    instead of the standard side-scrolling events.
pt_BR: Quando desabilitado, pressionar a roda lateralmente envia eventos customizados
    ao invés dos eventos tradicionais de rolagem lateral.

en: Scroll Wheel High Resolution
pt_BR: Alta resolução de rolagem com a roda

en: Scroll Wheel HID++ Scrolling
pt_BR: Rolagem com a roda usando HID++

en: HID++ mode for vertical scroll with the wheel.
pt_BR: Modo HID++ para a rolagem vertical com a roda.

en: Effectively turns off wheel scrolling in Linux.
pt_BR: Na prática, desativa a rolagem com a roda no Linux.

en: Scroll Wheel Direction
pt_BR: Direção de rolagem

en: Invert direction for vertical scroll with wheel.
pt_BR: Inverte a direção da rolagem vertical.

en: Scroll Wheel Resolution
pt_BR: Resolução da roda de rolagem

en: Frequency of device polling, in milliseconds
pt_BR: Frequência de sondagem, em milissegundos

en: Polling Rate (ms)
pt_BR: Taxa de Sondagem (ms)

en: Swap Fx function
pt_BR: Trocar função de teclas Fx

en: When set, the F1..F12 keys will activate their special function,
    and you must hold the FN key to activate their standard function.
pt_BR: Quando marcada, as teclas F1..F12 vão acionar sua função especial,
    e você precisa manter pressionada a tecla FN para acionar sua função padrão.

en: When unset, the F1..F12 keys will activate their standard function,
    and you must hold the FN key to activate their special function.
pt_BR: Quando desmarcada, as teclas F1..F12 vão acionar sua função padrão,
    e você precisa pressionar a tecla FN para acionar sua função especial.

en: Mouse movement sensitivity
pt_BR: Sensibilidade do movimento do mouse

en: Sensitivity (DPI)
pt_BR: Sensibilidade (DPI)

en: Sensitivity (Pointer Speed)
pt_BR: Sensibilidade (Velocidade do Ponteiro)

en: Speed multiplier for mouse (256 is normal multiplier).
pt_BR: Fator de multiplicação da velocidade do mouse (256 é o fator normal).

en: Scroll Wheel Rachet
pt_BR: Rolagem no modo catraca

en: Automatically switch the mouse wheel between ratchet and freespin mode.
    The mouse wheel is always free at 0, and always ratcheted at 50
pt_BR: Alternar automaticamente a roda do mouse entre o modo de catraca e o modo de rotação livre.
    A roda do mouse fica sempre livre no valor 0, e sempre no modo catraca no valor 50

en: Backlight
pt_BR: Luz de fundo

en: Turn illumination on or off on keyboard.
pt_BR: Ativar ou desativar a iluminação do teclado.

en: Key/Button Actions
pt_BR: Ações das teclas/botões

en: Change the action for the key or button.
pt_BR: Trocar a ação da tecla/botão.

en: Changing important actions (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
pt_BR: Trocar ações importantes (como a do botão esquerdo do mouse) pode tornar o sistema inutilizável.

en: Key/Button Diversion
pt_BR: Desvio de Tecla/Botão

en: Make the key or button send HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
pt_BR: Fazer as teclas ou botões enviarem notificações HID++ (que desencadeiam regras do Solaar, mas são ignoradas fora disso).

en: Disable keys
pt_BR: Desativar teclas

en: Disable specific keyboard keys.
pt_BR: Desativar teclas específicas do teclado.

en: Change keys to match OS.
pt_BR: Trocar as teclas para corresponder ao SO.

en: Set OS
pt_BR: Definir SO

en: Change Host
pt_BR: Trocar Hospedeiro

en: Switch connection to a different host
pt_BR: Trocar a conexão para um hospedeiro diferente

en: Thumb Wheel HID++ Scrolling
pt_BR: Rolagem com o polegar usando HID++

en: HID++ mode for horizontal scroll with the thumb wheel.
pt_BR: Modo HID++ para a rolagem horizontal com o polegar.

en: Effectively turns off thumb scrolling in Linux.
pt_BR: Na prática, desativa a rolagem com o polegar no Linux.

en: Invert thumb wheel scroll direction.
pt_BR: Inverter a direção da rolagem com o polegar.

en: Thumb Wheel Direction
pt_BR: Direção da rolagem com a roda

en: Gestures
pt_BR: Gestos

en: Tweak the mouse/touchpad behaviour.
pt_BR: Ajustar o comportamento do mouse/touchpad.

en: Change numerical parameters of a mouse/touchpad.
pt_BR: Alterar parâmetros numéricos de um mouse/touchpad.

en: Gesture params
pt_BR: Parâmetros de gestos

en: DPI Sliding Adjustment
pt_BR: Ajuste de DPI por deslizamento

en: Adjust the DPI by sliding the mouse horizontally while holding the button down.
pt_BR: Ajustar DPI deslizando o mouse horizontalmente ao segurar o botão.

en: Mouse Gestures
pt_BR: Gestos do mouse

en: Send a gesture by sliding the mouse while holding the button down.
pt_BR: Enviar um gesto deslizando o mouse ao segurar o botão.

en: Divert crown events
pt_BR: Desviar eventos da coroa

en: Make crown send CROWN HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
pt_BR: Faz a coroa enviar notificações HID++ CROWN (que desencadeiam regras do Solaar, mas são ignoradas fora disso).

en: Divert G Keys
pt_BR: Desviar teclas G

en: Make G keys send GKEY HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
pt_BR: Fazer as teclas G enviarem notificações HID++ GKEY (que desencadeiam regras do Solaar, mas são ignoradas fora disso).

en: Performs a left click.
pt_BR: Executa um clique com botão esquerdo.

en: Single tap
pt_BR: Toque único

en: Performs a right click.
pt_BR: Executa um clique com botão direito.

en: Single tap with two fingers
pt_BR: Toque único com dois dedos

en: Single tap with three fingers
pt_BR: Toque único com três dedos

en: Double tap
pt_BR: Toque duplo

en: Performs a double click.
pt_BR: Executa um clique duplo.

en: Double tap with two fingers
pt_BR: Toque duplo com dois dedos

en: Double tap with three fingers
pt_BR: Toque duplo com três dedos

en: Drags items by dragging the finger after double tapping.
pt_BR: Deslizar itens arrastando o dedo após um toque duplo.

en: Tap and drag
pt_BR: Tocar e arrastar

en: Tap and drag with two fingers
pt_BR: Tocar e arrastar com dois dedos

en: Drags items by dragging the fingers after double tapping.
pt_BR: Arrasta itens arrastando os dedos após um toque duplo.

en: Tap and drag with three fingers
pt_BR: Tocar e arrastar com três dedos

en: Suppress tap and edge gestures
pt_BR: Impedir gestos de toque e borda

en: Disables tap and edge gestures (equivalent to pressing Fn+LeftClick).
pt_BR: Desativa os gestos de toque e borda (equivalente a apertar Fn + clique esquerdo).

en: Scroll with one finger
pt_BR: Rolar com um dedo

en: Scrolls.
pt_BR: Executa a rolagem.

en: Scroll with two fingers
pt_BR: Rolar com dois dedos

en: Scroll horizontally with two fingers
pt_BR: Rolar horizontalmente com dois dedos

en: Scrolls horizontally.
pt_BR: Faz rolagem horizontal.

en: Scroll vertically with two fingers
pt_BR: Rolar verticalmente com dois dedos

en: Scrolls vertically.
pt_BR: Faz rolagem vertical.

en: Inverts the scrolling direction.
pt_BR: Inverte a direção de rolagem.

en: Natural scrolling
pt_BR: Rolagem natural

en: Enables the thumbwheel.
pt_BR: Ativa a roda do polegar.

en: Thumbwheel
pt_BR: Roda do polegar

en: Swipe from the top edge
pt_BR: Deslizar da borda superior

en: Swipe from the left edge
pt_BR: Deslizar da borda esquerda

en: Swipe from the right edge
pt_BR: Deslizar da borda direita

en: Swipe from the bottom edge
pt_BR: Deslizar da borda inferior

en: Swipe two fingers from the left edge
pt_BR: Deslizar dois dedos da borda esquerda

en: Swipe two fingers from the right edge
pt_BR: Deslizar dois dedos da borda direita

en: Swipe two fingers from the bottom edge
pt_BR: Deslizar dois dedos da borda inferior

en: Swipe two fingers from the top edge
pt_BR: Deslizar dois dedos da borda superior

en: Pinch to zoom out; spread to zoom in.
pt_BR: Aproximar os dedos para diminuir o zoom; afastá-los para aumentar.

en: Zoom with two fingers.
pt_BR: Fazer zoom com dois dedos.

en: Pinch to zoom out.
pt_BR: Aproximar os dedos para diminuir o zoom.

en: Spread to zoom in.
pt_BR: Afastar os dedos para aumentar o zoom.

en: Zoom with three fingers.
pt_BR: Fazer zoom com três dedos.

en: Zoom with two fingers
pt_BR: Fazer zoom com dois dedos

en: Pixel zone
pt_BR: Região de pixels

en: Ratio zone
pt_BR: Região de proporção

en: Scale factor
pt_BR: Fator de escala

en: Sets the cursor speed.
pt_BR: Define a velocidade do cursor.

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left-most coordinate.
pt_BR: Coordenada do ponto mais à esquerda.

en: Top-most coordinate.
pt_BR: Coordenada do ponto mais acima.

en: top
pt_BR: topo

en: Width.
pt_BR: Largura.

en: width
pt_BR: largura

en: Height.
pt_BR: Altura.

en: height
pt_BR: altura

en: Cursor speed.
pt_BR: Velocidade do cursor.

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Disables the %s key.
pt_BR: Desativa a tecla %s.

en: Off
pt_BR: Desativado

en: Diverted
pt_BR: Desviado

en: No paired devices.
pt_BR: Nenhum dispositivo emparelhado.

en: %(count)s paired device. | %(count)s paired devices.
pt_BR[0]: %(count)s dispositivo emparelhado.
pt_BR[1]: %(count)s dispositivos emparelhados.

en: Battery: %(level)s
pt_BR: Bateria: %(level)s

en: Battery: %(percent)d%%
pt_BR: Bateria: %(percent)d%%

en: Lighting: %(level)s lux
pt_BR: Iluminação: %(level)s lux

en: Battery: %(level)s (%(status)s)
pt_BR: Bateria: %(level)s (%(status)s)

en: Battery: %(percent)d%% (%(status)s)
pt_BR: Bateria: %(percent)d%% (%(status)s)

en: Permissions error
pt_BR: Erro de permissão

en: Found a Logitech Receiver (%s), but did not have permission to open it.
pt_BR: Foi encontrado um Receptor da Logitech (%s), mas sem permissão para abri-lo.

en: If you've just installed Solaar, try removing the receiver and plugging it back in.
pt_BR: Se você acabou de instalar o Solaar, tente retirar o receptor e conectá-lo novamente.

en: Cannot connect to device error
pt_BR: Erro - não foi possível conectar-se ao dispositivo

en: Found a Logitech receiver or device at %s, but encountered an error connecting to it.
pt_BR: Foi encontrado um receptor ou dispositivo Logitech em %s, mas houve um erro ao conectar-se a ele.

en: Try removing the device and plugging it back in or turning it off and then on.
pt_BR: Tente remover o dispositivo e conectá-lo novamente, ou desligá-lo e ligá-lo.

en: Unpairing failed
pt_BR: Desemparelhamento falhou

en: Failed to unpair %{device} from %{receiver}.
pt_BR: Falha ao desemparelhar %{device} do %{receiver}.

en: The receiver returned an error, with no further details.
pt_BR: O receptor retornou um erro, sem maiores detalhes.

en: Manages Logitech receivers,
    keyboards, mice, and tablets.
pt_BR: Gerencia receptores, teclados,
    mouses e tablets da Logitech.

en: Additional Programming
pt_BR: Programação adicional

en: GUI design
pt_BR: Design da GUI

en: Testing
pt_BR: Teste

en: Logitech documentation
pt_BR: Documentação da Logitech

en: About %s
pt_BR: Sobre o %s

en: Unpair
pt_BR: Desemparelhar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Changes allowed
pt_BR: Mudanças permitidas

en: No changes allowed
pt_BR: Mudanças não permitidas

en: Ignore this setting
pt_BR: Ignorar esta configuração

en: Working
pt_BR: Funcionando

en: Read/write operation failed.
pt_BR: Operação de leitura/escrita falhou.

en: %d value | %d values
pt_BR[0]: %d valor
pt_BR[1]: %d valores

en: Built-in rules
pt_BR: Regras predefinidas

en: User-defined rules
pt_BR: Regras do usuário

en: Rule
pt_BR: Regra

en: Sub-rule
pt_BR: Sub-regra

en: [empty]
pt_BR: [vazio]

en: Solaar Rule Editor
pt_BR: Editor de Regras do Solaar

en: Make changes permanent?
pt_BR: Tornar as alterações permanentes?

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: If you choose No, changes will be lost when Solaar is closed.
pt_BR: Se você escolher Não, as alterações serão perdidas quando o Solaar for fechado.

en: Save changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Discard changes
pt_BR: Descartar alterações

en: Insert here
pt_BR: Inserir aqui

en: Insert above
pt_BR: Inserir acima

en: Insert below
pt_BR: Inserir abaixo

en: Insert new rule here
pt_BR: Inserir nova regra aqui

en: Insert new rule above
pt_BR: Inserir nova regra acima

en: Insert new rule below
pt_BR: Inserir nova regra abaixo

en: Paste here
pt_BR: Colar aqui

en: Paste above
pt_BR: Colar acima

en: Paste below
pt_BR: Colar abaixo

en: Paste rule here
pt_BR: Colar regra aqui

en: Paste rule above
pt_BR: Colar regra acima

en: Paste rule below
pt_BR: Colar regra abaixo

en: Paste rule
pt_BR: Colar regra

en: Flatten
pt_BR: Desaninhar

en: Insert
pt_BR: Inserir

en: Or
pt_BR: Ou

en: And
pt_BR: E

en: Condition
pt_BR: Condição

en: Process
pt_BR: Processo

en: MouseProcess
pt_BR: Processo (mouse)

en: Modifiers
pt_BR: Teclas modificadoras

en: Key
pt_BR: Tecla

en: Test
pt_BR: Teste

en: Mouse Gesture
pt_BR: Gesto do mouse

en: Action
pt_BR: Ação

en: Key press
pt_BR: Pressionamento de tecla

en: Mouse scroll
pt_BR: Rolagem do mouse

en: Mouse click
pt_BR: Clique do mouse

en: Execute
pt_BR: Executar

en: Insert new rule
pt_BR: Inserir nova regra

en: Delete
pt_BR: Apagar

en: Negate
pt_BR: Negar

en: Wrap with
pt_BR: Envolver com

en: Cut
pt_BR: Recortar

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: This editor does not support the selected rule component yet.
pt_BR: Este editor ainda não suporta o componente de regra selecionado.

en: Not
pt_BR: Não

en: Key down
pt_BR: Tecla pressionada

en: Key up
pt_BR: Tecla liberada

en: Add action
pt_BR: Adicionar ação

en: Add key
pt_BR: Adicionar tecla

en: Button
pt_BR: Botão

en: Count
pt_BR: Número

en: Add argument
pt_BR: Adicionar argumento

en: Pairing failed
pt_BR: Emparelhamento falhou

en: Make sure your device is within range, and has a decent battery charge.
pt_BR: Certifique-se de que o seu dispositivo esteja dentro do alcance e, que possui bateria com carga aceitável.

en: A new device was detected, but it is not compatible with this receiver.
pt_BR: Um novo dispositivo foi detectado, mas não é compatível com este receptor.

en: More paired devices than receiver can support.
pt_BR: Há mais dispositivos pareados do que o receptor suporta.

en: No further details are available about the error.
pt_BR: Sem maiores detalhes sobre o erro.

en: Found a new device:
pt_BR: Encontrado um novo dispositivo:

en: The wireless link is not encrypted
pt_BR: A conexão sem fio não é criptografada

en: %(receiver_name)s: pair new device
pt_BR: %(receiver_name)s: new dispositivo emparelhado

en: If the device is already turned on, turn it off and on again.
pt_BR: Se o dispositivo já estiver ligado, desligue-o e ligue-o novamente.

en: 
    
    This receiver has %d pairing remaining. | 
    
    This receiver has %d pairings remaining.
pt_BR[0]: 
    
    Este dispositivo tem %d pareamento disponível.
pt_BR[1]: 
    
    Este dispositivo tem %d pareamentos disponíveis.

en: 
    Cancelling at this point will not use up a pairing.
pt_BR: 
    Cancelar neste ponto não usará um pareamento.

en: Turn on the device you want to pair.
pt_BR: Ligue o dispositivo que você quer emparelhar.

en: No Logitech receiver found
pt_BR: Nenhum receptor da Logitech encontrado

en: Quit %s
pt_BR: Sair do %s

en: no receiver
pt_BR: nenhum receptor

en: no status
pt_BR: sem status

en: Scanning
pt_BR: Procurando

en: Battery
pt_BR: Bateria

en: Wireless Link
pt_BR: Conexão sem fio

en: Lighting
pt_BR: Iluminação

en: Show Technical Details
pt_BR: Mostrar detalhes técnicos

en: Pair new device
pt_BR: Emparelhar novo dispositivo

en: Select a device
pt_BR: Selecione um dispositivo

en: Rule Editor
pt_BR: Editor de regras

en: Path
pt_BR: Caminho

en: USB ID
pt_BR: ID USB

en: Serial
pt_BR: Número de série

en: Index
pt_BR: Índice

en: Wireless PID
pt_BR: PID sem fio

en: Product ID
pt_BR: ID do produto

en: Protocol
pt_BR: Protocolo

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Polling rate
pt_BR: Taxa de sondagem

en: none
pt_BR: nenhum

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: No device paired.
pt_BR: Nenhum dispositivo emparelhado.

en: Up to %(max_count)s device can be paired to this receiver. | Up to %(max_count)s devices can be paired to this receiver.
pt_BR[0]: Até %(max_count)s dispositivo pode ser emparelhado neste receptor.
pt_BR[1]: Até %(max_count)s dispositivos podem ser emparelhados neste receptor.

en: Only one device can be paired to this receiver.
pt_BR: Apenas um dispositivo pode ser emparelhado neste receptor.

en: This receiver has %d pairing remaining. | This receiver has %d pairings remaining.
pt_BR[0]: Este dispositivo tem %d pareamento disponível.
pt_BR[1]: Este dispositivo tem %d pareamentos disponíveis.

en: Battery information unknown.
pt_BR: A informação sobre a bateria é desconhecida.

en: Battery Voltage
pt_BR: Tensão da Bateria

en: Voltage reported by battery
pt_BR: Tensão informada pela bateria

en: Battery Level
pt_BR: Nível de bateria

en: Approximate level reported by battery
pt_BR: Nível aproximado informado pela bateria

en: next reported
pt_BR: próximo valor informado:

en:  and next level to be reported.
pt_BR:  e o próximo nível que será informado.

en: last known
pt_BR: último conhecido

en: not encrypted
pt_BR: não criptografada

en: The wireless link between this device and its receiver is not encrypted.
    
    For pointing devices (mice, trackballs, trackpads), this is a minor security issue.
    
    It is, however, a major security issue for text-input devices (keyboards, numpads),
    because typed text can be sniffed inconspicuously by 3rd parties within range.
pt_BR: A conexão sem fio entre o dispositivo e seu receptor não é criptografada.
    
    Para dispositivos de apontamento (mouses, trackballs, trackpads), isto não representa um grande problema de segurança.
    
    No entanto, é um grande problema de segurança para dispositivos de entrada de texto (teclados, teclados numéricos), pois
    o texto digitado pode ser capturado, de forma indetectável, por terceiros que estejam dentro do alcance.

en: encrypted
pt_BR: criptografada

en: The wireless link between this device and its receiver is encrypted.
pt_BR: A conexão sem fio entre o dispositivo e seu receptor é criptografada.
