solaar 0.9.2 - en to tr translation catalogue (367 entries)

en: Bolt Receiver
tr: Bolt Alıcı

en: Unifying Receiver
tr: Unifying Alıcı

en: Nano Receiver
tr: Nano Alıcı

en: Lightspeed Receiver
tr: Lightspeed Alıcı

en: EX100 Receiver 27 Mhz
tr: EX100 27 Mhz Alıcı

en: empty
tr: boş

en: critical
tr: kritik

en: low
tr: az

en: average
tr: ortalama

en: good
tr: iyi

en: full
tr: dolu

en: discharging
tr: boşalıyor

en: recharging
tr: yeniden şarj ediliyor

en: charging
tr: şarj ediliyor

en: not charging
tr: şarj edilmiyor

en: almost full
tr: nerdeyse dolu

en: charged
tr: şarj edildi

en: slow recharge
tr: yavaş yeniden şarj edilme

en: invalid battery
tr: geçersiz pil

en: thermal error
tr: ısı hatası

en: error
tr: hata

en: standard
tr: standart

en: fast
tr: hızlı

en: slow
tr: yavaş

en: device timeout
tr: aygıt zaman aşımı

en: device not supported
tr: aygıt desteklenmiyor

en: too many devices
tr: aygıt sayısı cok fazla

en: sequence timeout
tr: sıralı zaman aşımı

en: Firmware
tr: Donanım Yazılımı

en: Bootloader
tr: Önyükleme Yazılımı

en: Hardware
tr: Donanım

en: Other
tr: Diğer

en: Left Button
tr: Sol Düğme

en: Right Button
tr: Sag Düğme

en: Middle Button
tr: Orta Düğme

en: Back Button
tr: Geri Düğmesi

en: Forward Button
tr: İleri Düğmesi

en: Mouse Gesture Button
tr: Fare Hareketi Düğmesi

en: Smart Shift
tr: Akıllı Kaydırma

en: DPI Switch
tr: Çözünürlük düğmesi

en: Left Tilt
tr: Sol Eğim

en: Right Tilt
tr: Sağ Eğim

en: Left Click
tr: Sol Tık

en: Right Click
tr: Sağ Tık

en: Mouse Middle Button
tr: Fare Orta Düğmesi

en: Mouse Back Button
tr: Fare Geri Düğmesi

en: Mouse Forward Button
tr: Fare İleri Düğmesi

en: Gesture Button Navigation
tr: Hareket Tuşu Navigasyonu

en: Mouse Scroll Left Button
tr: Fare Tekerleği Sol Düğmesi

en: Mouse Scroll Right Button
tr: Fare Tekerleği Sağ Düğmesi

en: pressed
tr: basılı

en: released
tr: bırakıldı

en: pairing lock is closed
tr: eşleştirme kilidi kapalı

en: pairing lock is open
tr: eşleştirme kilidi açık

en: discovery lock is closed
tr: keşif kilidi kapalı

en: discovery lock is open
tr: keşif kilidi açık

en: connected
tr: bağlı

en: disconnected
tr: bağlantı kesildi

en: unpaired
tr: eşleşmemiş

en: powered on
tr: açık

en: register
tr: kaydet

en: feature
tr: özellik

en: Swap Fx function
tr: Fx işlevlerini ters cevir

en: When set, the F1..F12 keys will activate their special function,
    and you must hold the FN key to activate their standard function.
tr: F1..F12 tuşları özel işlevler için ayarlandığında,
    FN tuşuna basılı tutarak standart işlevlerini aktif edebilirsiniz.

en: When unset, the F1..F12 keys will activate their standard function,
    and you must hold the FN key to activate their special function.
tr: F1..F12 tuşları standart işlevler için ayarlandığında,
    FN tuşuna basılı tutarak özel işlevlerini aktif edebilirsiniz.

en: Hand Detection
tr: El Algılama

en: Turn on illumination when the hands hover over the keyboard.
tr: Eller klavyenin üzerindeyken aydınlanmayı aç.

en: Scroll Wheel Smooth Scrolling
tr: Kaydırma Tekerleği Yumuşak Kaydırma

en: High-sensitivity mode for vertical scroll with the wheel.
tr: Tekerleğin dikey kaydırılması için yüksek hasasiyet modu.

en: Side Scrolling
tr: Yana Kaydırma

en: When disabled, pushing the wheel sideways sends custom button events
    instead of the standard side-scrolling events.
tr: Devredışı olduğunda, tekerleğin yanına basmak standart yana kaydırma komutu yerine
    özel tuş komutunu gönderir.

en: Sensitivity (DPI - older mice)
tr: Hassasiyet (DPI - eski fare)

en: Mouse movement sensitivity
tr: Fare hareketi hassasiyeti

en: Backlight
tr: Aydınlatma

en: Set illumination time for keyboard.
tr: Klavye için aydınlanma zaman aşımı.

en: Turn illumination on or off on keyboard.
tr: Klavyede aydınlatmayı açma kapama.

en: Scroll Wheel High Resolution
tr: Yüksek Çözünürlüklü Kaydırma Tekerleği

en: Set to ignore if scrolling is abnormally fast or slow
tr: Kaydırma aşırı yavaş veya hızlıysa yoksaymak için ayarla

en: Scroll Wheel Diversion
tr: Kaydırma Tekerleği Yönlendirme

en: Make scroll wheel send LOWRES_WHEEL HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
tr: Kaydırma tekerleğini LOWRES_WHEEL HID++ bildirimi gönderecek şekilde ayarla (Solaar rölü tetikler veya yoksayar)

en: Scroll Wheel Direction
tr: Kaydırma Tekerleği Yönü

en: Invert direction for vertical scroll with wheel.
tr: Tekerlekle kaydırmada dikey yönü tersine çevirir.

en: Scroll Wheel Resolution
tr: Kaydırma Tekerleği Çözünürlüğü

en: Make scroll wheel send HIRES_WHEEL HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
tr: Kaydırma tekerleğini HIRES_WHEEL HID++ bildirimi gönderecek şekilde ayarla (Solaar rölü tetikler veya yoksayar)

en: Sensitivity (Pointer Speed)
tr: Hassasiyet (İşaretçi Hızı)

en: Speed multiplier for mouse (256 is normal multiplier).
tr: Fare için hız çarpanı (256 normal çarpandır).

en: Thumb Wheel Diversion
tr: Başparmak Tekerleği Yönlendirme

en: Make thumb wheel send THUMB_WHEEL HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
tr: Başparmak tekerleğini THUMB_WHEEL HID++ bildirimi gönderecek şekilde ayarla (Solaar rölü tetikler veya yoksayar)

en: Thumb Wheel Direction
tr: Başparmak Tekerleği Yönü

en: Invert thumb wheel scroll direction.
tr: Tekerlekle kaydırmada başparmak yönü tersine çevirir.

en: Onboard Profiles
tr: Yerleşik Profiller

en: Enable onboard profiles, which often control report rate and keyboard lighting
tr: Yerleşik profilleri etkinleştir, bu klavye aydınlatması ve rapor hızını kontrol eder

en: Polling Rate (ms)
tr: Yoklama Oranı (ms)

en: Frequency of device polling, in milliseconds
tr: Aygıt yoklamasının milisaniye olarak frekansı

en: May need Onboard Profiles set to Disable to be effective.
tr: Etkili olabilmesi için Yerleşik Profillerin devredışı bırakılması gerekebilir.

en: Divert crown events
tr: Kadran etkinliklerini yönlendir

en: Make crown send CROWN HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
tr: Kadranı CROWN HID++ bildirimi gönderecek şekilde ayarla (Solaar rölü tetikler veya yoksayar)

en: Crown smooth scroll
tr: Kadran yumuşak kaydırma

en: Set crown smooth scroll
tr: Kadranın yumuşak kaydırmasını ayarla

en: Divert G Keys
tr: G Tuşlarını Yönlendir

en: Make G keys send GKEY HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
tr: G Tuşlarını GKEY HID++ bildirimi gönderecek şekilde ayarla (Solaar rölü tetikler veya yoksayar)

en: May also make M keys and MR key send HID++ notifications
tr: M tuşları ve MR tuşu da HID++ bildirimleri gönderebilir

en: Key/Button Actions
tr: Tuş/Düğme Eylemleri

en: Change the action for the key or button.
tr: Tuş veya düğmenin eylemini değiştirir.

en: Overridden by diversion.
tr: Yönlendirmeyle geçersiz kılındı

en: Changing important actions (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
tr: Önemli eylemleri değiştirmek (farenin sol tuşu gibi) sistemde kararsızlıklara yol açabilir.

en: Key/Button Diversion
tr: Tuş/Düğme Yönlendirme

en: Make the key or button send HID++ notifications (Diverted) or initiate Mouse Gestures or Sliding DPI
tr: Tuş veya düğmenin HID++ bildirimleri (yönlendirmeler) veya Fare Hareketleri başlatmalar veya Kaydırma DPI'si

en: Diverted
tr: Yönlendirilmiş

en: Mouse Gestures
tr: Fare Hareketleri

en: Regular
tr: Normal

en: Sliding DPI
tr: Kaydırma DPI

en: Sensitivity (DPI)
tr: Hassasiyet (DPI)

en: Sensitivity Switching
tr: Hassasiyet Değiştirme

en: Switch the current sensitivity and the remembered sensitivity when the key or button is pressed.
    If there is no remembered sensitivity, just remember the current sensitivity
tr: Şuanki hassasiyeti ve hatırlanan hassasiyeti tuş veya düğmeye basıldığında değiştir.
    Eğer hatırlanan hassasiyet yoksa sadece şuanki hassasiyeti hatırla

en: Off
tr: Kapalı

en: Disable keys
tr: Tuşları devredışı bırak

en: Disable specific keyboard keys.
tr: Özel klavye tuşlarını devredışı bırak.

en: Disables the %s key.
tr: %s tuşunu devredışı bırakır.

en: Set OS
tr: İşletim Sistemi Ayarla

en: Change keys to match OS.
tr: Tuşları eşleşen işletim sistemine göre değiştir.

en: Change Host
tr: Bağlanılan Makineyi Değiştir

en: Switch connection to a different host
tr: Bağlantıyı başka makineye değiştir

en: Performs a left click.
tr: Sol tıklama eylemi gerçekleştirir.

en: Single tap
tr: Tek dokunma

en: Performs a right click.
tr: Sağ tıklama eylemi gerçekleştirir.

en: Single tap with two fingers
tr: İki parmakla tek dokunma

en: Single tap with three fingers
tr: Üç parmakla tek dokunma

en: Double tap
tr: Çift dokunma

en: Performs a double click.
tr: Çift tıklama eylemi gerçekleştirir.

en: Double tap with two fingers
tr: İki parmakla çift dokunma

en: Double tap with three fingers
tr: Üç parmakla çift dokunma

en: Drags items by dragging the finger after double tapping.
tr: Çift tıklama eylemi ile nesneleri taşı.

en: Tap and drag
tr: Dokun ve taşı

en: Drags items by dragging the fingers after double tapping.
tr: Çift tıklama eylemi ile nesneleri taşı.

en: Tap and drag with two fingers
tr: İki parmakla dokun ve taşı

en: Tap and drag with three fingers
tr: Üç parmakla dokun ve taşı

en: Disables tap and edge gestures (equivalent to pressing Fn+LeftClick).
tr: Dokunma ve kenar hareketlerini devredışı bırakır (Fn + SolTık ile aynıdır).

en: Suppress tap and edge gestures
tr: Dokunma ve kenar hareketlerini baskıla

en: Scroll with one finger
tr: Bir parmakla kaydır

en: Scrolls.
tr: Kaydırır.

en: Scroll with two fingers
tr: İki parmakla kaydır

en: Scroll horizontally with two fingers
tr: İki parmakla yatay kaydır

en: Scrolls horizontally.
tr: Yatay kaydırır.

en: Scroll vertically with two fingers
tr: İki parmakla dikey kaydır

en: Scrolls vertically.
tr: Dikey kaydırır.

en: Inverts the scrolling direction.
tr: Kaydırma yönünü ters çevir.

en: Natural scrolling
tr: Doğal kaydırma

en: Enables the thumbwheel.
tr: Başparmak tekerleğini etkinleştirir.

en: Thumbwheel
tr: Başparmak Tekerleği

en: Swipe from the top edge
tr: Üst kenardan vuruş

en: Swipe from the left edge
tr: Sol kenardan vuruş

en: Swipe from the right edge
tr: Sağ kenardan vuruş

en: Swipe from the bottom edge
tr: Alt kenardan vuruş

en: Swipe two fingers from the left edge
tr: Sol kenardan iki parmak vuruş

en: Swipe two fingers from the right edge
tr: Sağ kenardan iki parmak vuruş

en: Swipe two fingers from the bottom edge
tr: Alt kenardan iki parmak vuruş

en: Swipe two fingers from the top edge
tr: Üst kenardan iki parmak vuruş

en: Pinch to zoom out; spread to zoom in.
tr: Uzaklaşmak için sıkıştırın, yakınlaştırmak için yayın.

en: Zoom with two fingers.
tr: İki parmakla yakınlaştırma.

en: Pinch to zoom out.
tr: Uzaklaştırmak için sıkıştırın.

en: Spread to zoom in.
tr: Yakınlaştırmak için yayın.

en: Zoom with three fingers.
tr: Üç parmakla yakınlaştırma.

en: Zoom with two fingers
tr: İki parmakla yakınlaştır

en: Pixel zone
tr: Piksel alanı

en: Ratio zone
tr: Oran alanı

en: Scale factor
tr: Ölçek katsayısı

en: Sets the cursor speed.
tr: İmleç hızını ayarla.

en: Left
tr: Sol

en: Left-most coordinate.
tr: En soldaki koordinat.

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom coordinate.
tr: Alt koordinat.

en: Width
tr: Genişlik

en: Width.
tr: Genişlik.

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height.
tr: Yükseklik.

en: Cursor speed.
tr: İmleç hızı.

en: Scale
tr: Ölçek

en: Gestures
tr: Hareketler

en: Tweak the mouse/touchpad behaviour.
tr: Fare/dokunmatik yüzey davranışında ince ayar yapın.

en: Gestures Diversion
tr: Hareketleri Yönlendir

en: Divert mouse/touchpad gestures.
tr: Fare/dokunmatik yüzey hareketlerini yönlendirir.

en: Gesture params
tr: Hareket parametreleri

en: Change numerical parameters of a mouse/touchpad.
tr: Fare/dokunmatik yüzey sayısal parametrelerini değiştir.

en: M-Key LEDs
tr: M-Tuşu LED'leri

en: Control the M-Key LEDs.
tr: M-Tuşu LED'lerini kontrol eder.

en: May need G Keys diverted to be effective.
tr: G Tuşlarını yönlendirmek etkili olabilir.

en: Lights up the %s key.
tr: %s tuşunu aydınlat

en: MR-Key LED
tr: MR-Tuşu LED'i

en: Control the MR-Key LED.
tr: MR-Tuşu LED'inin kontrol eder.

en: Persistent Key/Button Mapping
tr: Kalıcı Tuş/Düğme Haritalama

en: Permanently change the mapping for the key or button.
tr: Tuş veya düğmenin haritalamasını kalıcı olarak değiştir.

en: Changing important keys or buttons (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
tr: Önemli tuşları veya düğmeleri değiştirmek (farenin sol tuşu gibi) sistemde kararsızlıklara yol açabilir.

en: Sidetone
tr: Yan ton

en: Set sidetone level.
tr: Yan ton seviyesini ayarla.

en: Equalizer
tr: Ekolayzer

en: Set equalizer levels.
tr: Ekolayzer seviyesini ayarla.

en: No paired devices.
tr: Eşleşmiş aygıt yok.

en: %(count)s paired device. | %(count)s paired devices.
tr[0]: %(count)s eşleşmiş aygıt.
tr[1]: %(count)s eşleşmiş aygıt.

en: Battery: %(level)s
tr: Pil: %(level)s

en: Battery: %(percent)d%%
tr: Pil: %(percent)d%%

en: Lighting: %(level)s lux
tr: Aydınlatma: %(level)s lux

en: Battery: %(level)s (%(status)s)
tr: Pil: %(level)s (%(status)s)

en: Battery: %(percent)d%% (%(status)s)
tr: Pil: %(percent)d%% (%(status)s)

en: Permissions error
tr: Yetki hatası

en: Cannot connect to device error
tr: Hata. Aygıta bağlanılamıyor

en: Found a Logitech receiver or device at %s, but encountered an error connecting to it.
tr: %s konumunda bir Logitech alıcısı veya aygıtı bulunduancak buna bağlanırken bir hatayla karşılaşıldı.

en: Unpairing failed
tr: Eşlestirmeyi kaldirma hatalı

en: Failed to unpair %{device} from %{receiver}.
tr: %{device} ve %{receiver} eşleştirmesini kaldırma başarısız.

en: The receiver returned an error, with no further details.
tr: Alıcı hata verdi, bu hata hakkında ayrıntı mevcut değil.

en: Another Solaar process is already running so just expose its window
tr: Başka bir Solaar işlemi çalışıyor, sadece onun penceresini görünür yap

en: Manages Logitech receivers,
    keyboards, mice, and tablets.
tr: Logitech alıcılarını, klavyelerini,
    farelerini ve tabletlerini yönetir.

en: Additional Programming
tr: Ek Programlama

en: GUI design
tr: GUI tasarımı

en: Testing
tr: Sınama

en: Logitech documentation
tr: Logitech belgeleri

en: Unpair
tr: Eşleşmeyi Kaldır

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Complete - ENTER to change
tr: Tamamlanmış - Değiştirmek için ENTER'a basın

en: Incomplete
tr: Tamamlanmamış

en: %d value | %d values
tr[0]: %d değer
tr[1]: %d değerler

en: Changes allowed
tr: Değişiklikler kabul ediliyor

en: No changes allowed
tr: Değişiklik kabul edilmiyor

en: Ignore this setting
tr: Bu ayarı görmezden gel

en: Working
tr: Çalışıyor

en: Read/write operation failed.
tr: Okuma/yazma işlemi hatası.

en: Built-in rules
tr: Varolan kurallar

en: User-defined rules
tr: Kullanıcı tanımlı kurallar

en: Rule
tr: Kural

en: Sub-rule
tr: Alt Kural

en: [empty]
tr: [boş]

en: Solaar Rule Editor
tr: Solar Kural Editörü

en: Make changes permanent?
tr: Değişiklikleri kalıcı yap?

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: If you choose No, changes will be lost when Solaar is closed.
tr: Hayır'ı seçerseniz, Solaar kapatıldığında değişiklikler kaybolacaktır.

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Discard changes
tr: Değişiklikleri gözardı et

en: Insert here
tr: Buraya ekle

en: Insert above
tr: Yukarıya ekle

en: Insert below
tr: Aşağıya ekle

en: Insert new rule here
tr: Buraya yeni kural ekle

en: Insert new rule above
tr: Yukarıya yeni kural ekle

en: Insert new rule below
tr: Aşağıya yeni kural ekle

en: Paste here
tr: Buraya yapıştır

en: Paste above
tr: Yukarı yapıştır

en: Paste below
tr: Aşağıya yapıştır

en: Paste rule here
tr: Kuralı buraya yapıştır

en: Paste rule above
tr: Kuralı yukarı yapıştır

en: Paste rule below
tr: Kuralı aşağıya yapıştır

en: Paste rule
tr: Kuralı yapıştır

en: Flatten
tr: Kapsamdan çıkar

en: Insert
tr: Ekle

en: Or
tr: Veya

en: And
tr: Ve

en: Condition
tr: Durum

en: Feature
tr: Özellik

en: Report
tr: Rapor

en: Process
tr: İşlem

en: Mouse process
tr: Fare İşlemi

en: Modifiers
tr: Değiştiriciler

en: Key
tr: Tuş

en: Active
tr: Etkin

en: Device
tr: Aygıt

en: Setting
tr: Ayar

en: Test
tr: Sınama

en: Test bytes
tr: Sınama baytları

en: Mouse Gesture
tr: Fare Hareketi

en: Action
tr: Eylem

en: Key press
tr: Tuş basımı

en: Mouse scroll
tr: Fare kaydırma

en: Mouse click
tr: Fare tıklaması

en: Set
tr: Belirle

en: Execute
tr: Uygula

en: Insert new rule
tr: Yeni kural ekle

en: Delete
tr: Sil

en: Negate
tr: Olumsuzla

en: Wrap with
tr: Kapsa

en: Cut
tr: Kes

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Copy
tr: Kopyala

en: This editor does not support the selected rule component yet.
tr: Seçilen kural bileşeni henüz desteklenmiyor.

en: Not
tr: Değil

en: MouseProcess
tr: Fareİşlemi

en: Key down
tr: Aşağı Tuşu

en: Key up
tr: Yukarı Tuşu

en: begin (inclusive)
tr: baş (dahil edilen)

en: end (exclusive)
tr: son (hariç tutulan)

en: range
tr: aralık

en: minimum
tr: en az

en: maximum
tr: en çok

en: bytes %(0)d to %(1)d, ranging from %(2)d to %(3)d
tr: %(0)d bayttan %(1)d bayta, %(2)d ile %(3)d arasında

en: mask
tr: maske

en: bytes %(0)d to %(1)d, mask %(2)d
tr: %(0)d bayttan %(1)d bayta, %(2)d maskeleme

en: type
tr: tür

en: Add key
tr: Tuş ekle

en: Click
tr: Tıklama

en: Depress
tr: Basma

en: Release
tr: Bırakma

en: Button
tr: Düğme

en: Add argument
tr: Argüman ekle

en: Toggle
tr: Değiştir

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Unsupported setting
tr: Desteklenmeyen ayar

en: Originating device
tr: Kaynak aygıt

en: Value
tr: Değer

en: Item
tr: Öge

en: offline
tr: çevrimdışı

en: %(receiver_name)s: pair new device
tr: %(receiver_name)s: yeni aygıtı eşleştir

en: Enter passcode on %(name)s.
tr: %(name)s üzerinde geçiş kodunu girin.

en: Type %(passcode)s and then press the enter key.
tr: %(passcode)s yazın ve Enter tuşuna basın.

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: Press %(code)s
    and then press left and right buttons simultaneously.
tr: %(code)s basın
    ve sonra sağ ve sol tuşlarına aynı anda basın.

en: Pairing failed
tr: Eşleşme başarısız

en: Make sure your device is within range, and has a decent battery charge.
tr: Aygıtınızın kapsama alanı içerisinde olduğundan, pilin çalıştığından veya şarjının tam olduğundan emin olun.

en: A new device was detected, but it is not compatible with this receiver.
tr: Aygıt algılandı fakat bu alıcı ile uyumlu değil.

en: More paired devices than receiver can support.
tr: Alıcının destekleyebileceğinden daha fazla eşleştirilmiş aygıt.

en: No further details are available about the error.
tr: Hata hakkında daha fazla ayrıntı mevcut değil.

en: Found a new device:
tr: Yeni bir aygıt bulundu:

en: The wireless link is not encrypted
tr: Kablosuz bağlantı şifrelenmemiş

en: Press a pairing button or key until the pairing light flashes quickly.
tr: Eşleşme ışığı hızlıca yanıp sönene kadar eşleşme düğmesi ya da tuşuna basın.

en: You may have to first turn the device off and on again.
tr: Öncelikle aygıtınızı kapatıp açmalısınız.

en: Turn on the device you want to pair.
tr: Eşleştirmek istediğiniz aygıtı açın.

en: If the device is already turned on, turn it off and on again.
tr: Aygıt zaten açıksa, kapatıp tekrar açın.

en: 
    
    This receiver has %d pairing remaining. | 
    
    This receiver has %d pairings remaining.
tr[0]: 
    
    Bu alıcı %d aygıtla daha eşleşebilir.
tr[1]: 
    
    Bu alıcı %d aygıtla daha eşleşebilir.

en: 
    Cancelling at this point will not use up a pairing.
tr: 
    Bu adımda vezgeçerseniz eşleşme kullanılamayacak.

en: About %s
tr: %s Hakkında

en: Quit %s
tr: %s Çıkış

en: no receiver
tr: alıcı yok

en: no status
tr: durum yok

en: Scanning
tr: Taranıyor

en: Battery
tr: Pil

en: Wireless Link
tr: Kablosuz Bağlantı

en: Lighting
tr: Aydınlatma

en: Show Technical Details
tr: Teknik Ayrıntıları Göster

en: Pair new device
tr: Yeni aygıt eşle

en: Select a device
tr: Aygıtı seç

en: Rule Editor
tr: Kural Düzenleyici

en: Path
tr: Yol

en: USB ID
tr: USB Kimliği

en: Serial
tr: Seri

en: Index
tr: Dizin

en: Wireless PID
tr: Kablosuz bağlantı kimliği

en: Product ID
tr: Ürün Kimliği

en: Protocol
tr: İletişim kuralı

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Polling rate
tr: Yoklama oranı

en: Unit ID
tr: Birim Kimliği

en: none
tr: yok

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: No device paired.
tr: Eşleştirilmiş aygıt yok.

en: Up to %(max_count)s device can be paired to this receiver. | Up to %(max_count)s devices can be paired to this receiver.
tr[0]: En fazla %(max_count)s aygıt bu alıcıyla eşleşebilir.
tr[1]: En fazla %(max_count)s aygıt bu alıcıyla eşleşebilir.

en: Only one device can be paired to this receiver.
tr: Sadece bir aygıt bu alıcıya eşlenebilir.

en: This receiver has %d pairing remaining. | This receiver has %d pairings remaining.
tr[0]: Bu alıcı %d aygıtla daha eşleşebilir.
tr[1]: Bu alıcı %d aygıtla daha eşleşebilir.

en: Battery Voltage
tr: Pil Gerilimi

en: Voltage reported by battery
tr: Pil tarafından bildirilen gerilim

en: Battery Level
tr: Pil Durumu

en: Approximate level reported by battery
tr: Pil tarafından bildirilen yaklaşık durum

en: next reported
tr: sonraki rapor

en:  and next level to be reported.
tr:  ve sonraki seviye raporlanması.

en: last known
tr: son bilinen

en: encrypted
tr: şifreli

en: The wireless link between this device and its receiver is encrypted.
tr: Bu aygıt ile alıcı arasındaki kablosuz bağlantı şirelenmiştir.

en: not encrypted
tr: şifresiz

en: %(light_level)d lux
tr: %(light_level)d lüks
