solaar 1.0.4 - en to cs translation catalogue (229 entries)

en: empty
cs: prázdná

en: critical
cs: kritická

en: low
cs: nízká

en: good
cs: dobrá

en: full
cs: plně nabito

en: discharging
cs: vybíjení

en: recharging
cs: nabíjení

en: charging
cs: nabíjení

en: almost full
cs: téměř nabito

en: charged
cs: nabito

en: slow recharge
cs: pomalé nabíjení

en: invalid battery
cs: vadná baterie

en: thermal error
cs: teplotní chyba

en: device timeout
cs: vypršel časový limit zařízení

en: device not supported
cs: nepodporované zařízení

en: too many devices
cs: příliš mnoho zařízení

en: sequence timeout
cs: vypršel časový limit sekvence

en: Other
cs: Další

en: pairing lock is closed
cs: zámek připojení byl uzavřen

en: pairing lock is open
cs: zámek připojení byl otevřen

en: connected
cs: připojeno

en: disconnected
cs: odpojeno

en: unpaired
cs: nepřipojeno

en: powered on
cs: zapnuto

en: Swap Fx function
cs: Přepnout Fx funkci

en: When set, the F1..F12 keys will activate their special function,
    and you must hold the FN key to activate their standard function.
cs: Pokud je nastaveno, budou klávesy F1..F12 spouštět jejich speciální funkce
    a musíte držet Fn abyste aktivovali jejich standardní funkce.

en: When unset, the F1..F12 keys will activate their standard function,
    and you must hold the FN key to activate their special function.
cs: Pokud není nastaveno, budou klávesy F1..F12 spouštět jejich standardní funkce
    a musíte držet Fn abyste aktivovali jejich speciální funkce.

en: Hand Detection
cs: Detekce rukou

en: Turn on illumination when the hands hover over the keyboard.
cs: Zapne podsvícení pokud se ruce objeví nad klávesnicí.

en: Scroll Wheel Smooth Scrolling
cs: Plynulý posuv kolečkem

en: High-sensitivity mode for vertical scroll with the wheel.
cs: Vysoce citlivý režim svislého posuvu kolečkem.

en: Side Scrolling
cs: Boční posuv

en: When disabled, pushing the wheel sideways sends custom button events
    instead of the standard side-scrolling events.
cs: Pokud je zakázáno, boční stlačení kolečka pošle vlastní události tlačítek
    místo standardních událostí bočního posuvu.

en: Mouse movement sensitivity
cs: Citlivost kurzoru myši

en: Backlight
cs: Podsvícení

en: Turn illumination on or off on keyboard.
cs: Vypne/zapne podsvícení klávesnice.

en: Scroll Wheel High Resolution
cs: Vysoké rozlišení posuvného kolečka

en: Scroll Wheel Direction
cs: Směr kolečka

en: Invert direction for vertical scroll with wheel.
cs: Mění směr svislého otáčení kolečka.

en: Scroll Wheel Resolution
cs: Rozlišení posuvného kolečka

en: Sensitivity (Pointer Speed)
cs: Citlivost (rychlost kurzoru)

en: Speed multiplier for mouse (256 is normal multiplier).
cs: Rychlostní násobitel myši (256 je běžný násobitel).

en: Thumb Wheel Direction
cs: Směr posuvného kolečka

en: Invert thumb wheel scroll direction.
cs: Mění směr otáčení kolečka.

en: Divert crown events
cs: Odklonění událostí korunky

en: Make crown send CROWN HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
cs: Korunka bude zasílat CROWN HID++ oznámení (která spustí Solaar pravidla, ale jinak budou ignorována).

en: Divert G Keys
cs: Odklonit G klávesy

en: Make G keys send GKEY HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
cs: G klávesy budou zasílat GKEY HID++ oznámení (která spustí Solaar pravidla, ale jinak budou ignorována).

en: Key/Button Actions
cs: Akce klávesy/tlačítka

en: Change the action for the key or button.
cs: Změní akci klávesy nebo tlačítka.

en: Changing important actions (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
cs: Změna důležité akce (například pro levé tlačítko myši) může vést k nepoužitelnému systému.

en: Key/Button Diversion
cs: Odklonění klávesy/tlačítka

en: Sensitivity (DPI)
cs: Citlivost (DPI)

en: Disable keys
cs: Zakázat klávesy

en: Disable specific keyboard keys.
cs: Zakáže specifické klávesy.

en: Disables the %s key.
cs: Zakáže %s klávesu.

en: Set OS
cs: Nastavit OS

en: Change keys to match OS.
cs: Změní klávesy dle operačního systému.

en: Change Host
cs: Změnit hostitele

en: Switch connection to a different host
cs: Přepnout spojení na jiného hostitele

en: Performs a left click.
cs: Provede levý klik.

en: Single tap
cs: Jednoduché kliknutí

en: Performs a right click.
cs: Provede pravý klik.

en: Single tap with two fingers
cs: Jedno klepnutí dvěma prsty

en: Single tap with three fingers
cs: Jedno klepnutí třemi prsty

en: Performs a double click.
cs: Provede dvouklik.

en: Double tap with two fingers
cs: Dvojité klepnutí dvěma prsty

en: Double tap with three fingers
cs: Dvojité klepnutí třemi prsty

en: Drags items by dragging the finger after double tapping.
cs: Táhnutí položek tažením prstu po dvojitém poklepání.

en: Tap and drag
cs: Táhni a pusť

en: Drags items by dragging the fingers after double tapping.
cs: Táhnutí položek tažením prstů po dvojitém poklepání.

en: Tap and drag with two fingers
cs: Klepnutí a táhnutí dvěma prsty

en: Tap and drag with three fingers
cs: Klepnutí a táhnutí třemi prsty

en: Disables tap and edge gestures (equivalent to pressing Fn+LeftClick).
cs: Potlačí gesta klepnutí a hrany (ekvivalent stisknutí Fn + levý klik).

en: Suppress tap and edge gestures
cs: Potlačit gesta klepnutí a hrany

en: Scroll with one finger
cs: Posuv jedním prstem.

en: Scrolls.
cs: Posuvy.

en: Scroll with two fingers
cs: Posuv dvěma prsty

en: Scroll horizontally with two fingers
cs: Vodorovný posuv dvěma prsty

en: Scrolls horizontally.
cs: Vodorovný posuv.

en: Scroll vertically with two fingers
cs: Svislý posuv dvěma prsty

en: Scrolls vertically.
cs: Svislý posuv.

en: Inverts the scrolling direction.
cs: Mění směr otáčení.

en: Natural scrolling
cs: Přirozený posuv

en: Enables the thumbwheel.
cs: Povolí kolečko.

en: Thumbwheel
cs: Kolečko

en: Swipe from the top edge
cs: Táhnutí z horní hrany

en: Swipe from the left edge
cs: Táhnutí z levé hrany

en: Swipe from the right edge
cs: Táhnutí z pravé hrany

en: Swipe from the bottom edge
cs: Táhnutí ze spodní hrany

en: Swipe two fingers from the left edge
cs: Táhnutí dvěma prsty z levé hrany

en: Swipe two fingers from the right edge
cs: Táhnutí dvěma prsty z pravé hrany

en: Swipe two fingers from the bottom edge
cs: Táhnutí dvěma prsty ze spodní hrany

en: Swipe two fingers from the top edge
cs: Táhnutí dvěma prsty z horní hrany

en: Pinch to zoom out; spread to zoom in.
cs: Sevření pro přiblížení; rozevření pro oddálení.

en: Zoom with two fingers.
cs: Přiblížení dvěma prsty.

en: Pinch to zoom out.
cs: Sevřít pro přiblížení.

en: Spread to zoom in.
cs: Rozevřít pro oddálení.

en: Zoom with three fingers.
cs: Přiblížení třemi prsty.

en: Zoom with two fingers
cs: Přiblížení dvěma prsty

en: Scale factor
cs: Faktor škálování

en: Left
cs: Vlevo

en: Left-most coordinate.
cs: Souřadnice nejvíce vlevo.

en: Width
cs: Šířka

en: Width.
cs: Šířka.

en: Height
cs: Výška

en: Height.
cs: Výška.

en: Cursor speed.
cs: Rychlost kurzoru.

en: Scale
cs: Měřítko

en: Gestures
cs: Gesta

en: Tweak the mouse/touchpad behaviour.
cs: Ladí chování myši/touchpadu.

en: Gesture params
cs: Parametry gesta

en: Change numerical parameters of a mouse/touchpad.
cs: Změňte číselné parametry myši/touchpadu.

en: No paired devices.
cs: Nepřipojené zařízení.

en: %(count)s paired device. | %(count)s paired devices.
cs[0]: %(count)s připojené zařízení.
cs[1]: %(count)s připojené zařízení.
cs[2]: %(count)s připojených zařízení.

en: Battery: %(level)s
cs: Baterie: %(level)s

en: Battery: %(percent)d%%
cs: Baterie: %(percent)d%%

en: Lighting: %(level)s lux
cs: Osvětlení: %(level)s lux

en: Battery: %(level)s (%(status)s)
cs: Baterie: %(level)s (%(status)s)

en: Battery: %(percent)d%% (%(status)s)
cs: Baterie: %(percent)d%% (%(status)s)

en: Permissions error
cs: Chyba oprávnění

en: Unpairing failed
cs: Odpojení selhalo

en: Failed to unpair %{device} from %{receiver}.
cs: Selhalo odpojení %{device} od %{receiver}.

en: The receiver returned an error, with no further details.
cs: Přijímač vrátil chybu bez dalších detailů.

en: GUI design
cs: Vzhled aplikace

en: Testing
cs: Testování

en: Logitech documentation
cs: Dokumentace Logitechu

en: Unpair
cs: Odpojit

en: %d value | %d values
cs[0]: %d hodnota
cs[1]: %d hodnoty
cs[2]: %d hodnot

en: Working
cs: Pracuji

en: Read/write operation failed.
cs: Operace čtení/zápisu selhala.

en: Built-in rules
cs: Zabudovaná pravidla

en: User-defined rules
cs: Uživatelem definované pravidla

en: Rule
cs: Pravidlo

en: Sub-rule
cs: Podpravidlo

en: [empty]
cs: [prázdné]

en: Solaar Rule Editor
cs: Editor pravidel Solaar

en: Make changes permanent?
cs: Nastavit změnu jako trvalou?

en: Yes
cs: Ano

en: If you choose No, changes will be lost when Solaar is closed.
cs: Pokud vyberete Ne, budou změny po ukončení aplikace ztraceny.

en: Insert here
cs: Vložit tady

en: Insert above
cs: Vložit nad

en: Insert below
cs: Vložit pod

en: Insert new rule here
cs: Vložit nové pravidlo tady

en: Insert new rule above
cs: Vložit nové pravidlo nad

en: Insert new rule below
cs: Vložit nové pravidlo pod

en: Paste here
cs: Vložit tady

en: Paste above
cs: Vložit nad

en: Paste below
cs: Vložit pod

en: Paste rule here
cs: Vložit pravidlo tady

en: Paste rule above
cs: Vložit pravidlo nad

en: Paste rule below
cs: Vložit pravidlo pod

en: Paste rule
cs: Vložit pravidlo

en: Flatten
cs: Srovnání

en: Insert
cs: Vložit

en: Or
cs: Nebo

en: And
cs: A

en: Condition
cs: podmínka

en: Feature
cs: Vlastnost

en: Process
cs: Proces

en: Modifiers
cs: Modifikátory

en: Key
cs: Klávesa

en: Active
cs: Aktivní

en: Action
cs: Akce

en: Key press
cs: Stisknutí klávesy

en: Mouse scroll
cs: Otočení kolečkem

en: Mouse click
cs: Kliknutí myši

en: Execute
cs: Vykonat

en: Insert new rule
cs: Vložit nové pravidlo

en: Delete
cs: Smazat

en: Negate
cs: Negovat

en: Wrap with
cs: Obalit s

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Paste
cs: Vložit

en: Copy
cs: Kopírovat

en: This editor does not support the selected rule component yet.
cs: Vybraná komponenta pravidla není editorem zatím podporována.

en: Not
cs: Opak

en: Add key
cs: Přidat klávesu

en: Button
cs: Tlačítko

en: Add argument
cs: Přidat argument

en: Value
cs: Hodnota

en: offline
cs: vypnuto

en: %(receiver_name)s: pair new device
cs: %(receiver_name)s: nově připojení zařízení

en: Pairing failed
cs: Připojení selhalo.

en: Make sure your device is within range, and has a decent battery charge.
cs: Ujistěte se, že je zařízení v dosahu je dostatečně nabito.

en: A new device was detected, but it is not compatible with this receiver.
cs: Nové zařízení bylo detekováno, ale není kompatibilní s tímto přijímačem.

en: More paired devices than receiver can support.
cs: Více připojených zařízení než přijímač dokáže zvládnout.

en: No further details are available about the error.
cs: Další detaily o chybě nejsou dostupné.

en: Found a new device:
cs: Nalezeno nové zařízení:

en: The wireless link is not encrypted
cs: Bezdrátové spojení není šifrováno

en: Turn on the device you want to pair.
cs: Zapněte zařízení které chcete připojit.

en: 
    
    This receiver has %d pairing remaining. | 
    
    This receiver has %d pairings remaining.
cs[0]: 
    
    K přijímači lze připojit ještě %d zařízení.
cs[1]: 
    
    K přijímači lze připojit ještě %d zařízení.
cs[2]: 
    
    K přijímači lze připojit ještě %d zařízení.

en: 
    Cancelling at this point will not use up a pairing.
cs: 
    Zrušení v tomto okamžiku nevyužije připojení.

en: About %s
cs: O aplikaci %s

en: Quit %s
cs: Ukončit %s

en: no receiver
cs: bez přijímače

en: no status
cs: bez statusu

en: Scanning
cs: Skenování

en: Battery
cs: Baterie

en: Wireless Link
cs: Bezdrátové propojení

en: Lighting
cs: Osvětlení

en: Show Technical Details
cs: Ukázat technické detaily

en: Pair new device
cs: Připojit nové zařízení

en: Select a device
cs: Vyberte zařízení

en: Rule Editor
cs: Editor pravidel

en: Path
cs: Cesta

en: Serial
cs: Sériové číslo

en: Wireless PID
cs: Bezdrát. PID

en: Product ID
cs: ID výrobku

en: Protocol
cs: Protokol

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Polling rate
cs: Četn. dotazů

en: Unit ID
cs: Číslo jednotky

en: none
cs: žádný

en: Notifications
cs: Oznámení

en: No device paired.
cs: Žádné připojené zařízení.

en: Up to %(max_count)s device can be paired to this receiver. | Up to %(max_count)s devices can be paired to this receiver.
cs[0]: K přijímači může být připojeno %(max_count)s zařízení.
cs[1]: K přijímači můžou být připojena až %(max_count)s zařízení.
cs[2]: K přijímači může být připojeno až %(max_count)s zařízení.

en: Only one device can be paired to this receiver.
cs: K tomuto přijímači je možné připojit jen jedno zařízení.

en: This receiver has %d pairing remaining. | This receiver has %d pairings remaining.
cs[0]: K přijímači je možné připojit ještě %d zařízení.
cs[1]: K přijímači je možné připojit ještě %d zařízení.
cs[2]: K přijímači je možné připojit ještě %d zařízení.

en: Battery Voltage
cs: Napětí baterie

en: Voltage reported by battery
cs: Napětí hlášené baterií

en: Battery Level
cs: Úroveň baterie

en: Approximate level reported by battery
cs: Přibližná úroveň hlášená baterií

en: next reported
cs: další hlášené

en:  and next level to be reported.
cs:  a další úroveň pro hlášení.

en: last known
cs: poslední známý

en: encrypted
cs: šifrováno

en: The wireless link between this device and its receiver is encrypted.
cs: Bezdrátové spojení mezi zařízením a přijímačem je šifrováno.

en: not encrypted
cs: nešifrováno
