solaar 1.0.3 - en to sv translation catalogue (398 entries)

en: Bolt Receiver
sv: Bolt-mottagare

en: Unifying Receiver
sv: Unifying-mottagare

en: Nano Receiver
sv: Nano-mottagare

en: Lightspeed Receiver
sv: Lightspeed-mottagare

en: EX100 Receiver 27 Mhz
sv: EX100-mottagare 27 Mhz

en: empty
sv: tom

en: critical
sv: kritisk

en: low
sv: låg

en: average
sv: genomsnitt

en: good
sv: god

en: discharging
sv: urladdning

en: recharging
sv: uppladdning

en: charging
sv: laddar

en: not charging
sv: laddar inte

en: almost full
sv: nästan full

en: charged
sv: laddad

en: slow recharge
sv: långsam laddning

en: invalid battery
sv: batterifel

en: thermal error
sv: termiskt fel

en: error
sv: fel

en: fast
sv: snabb

en: slow
sv: långsam

en: device timeout
sv: enheten svarade inte

en: device not supported
sv: enheten stöds inte

en: too many devices
sv: för många enheter

en: sequence timeout
sv: sekvens timout

en: Firmware
sv: Programvara

en: Bootloader
sv: Startladdare

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: Other
sv: Annan

en: Left Button
sv: Vänster knapp

en: Right Button
sv: Höger knapp

en: Middle Button
sv: Mittenknapp

en: Back Button
sv: Tillbakaknapp

en: Forward Button
sv: Framåtknapp

en: Mouse Gesture Button
sv: Mus gestknapp

en: Smart Shift
sv: Smart skift

en: DPI Switch
sv: DPI-växel

en: Left Tilt
sv: Vänster lutning

en: Right Tilt
sv: Höger lutning

en: Left Click
sv: Vänsterklick

en: Right Click
sv: Högerklick

en: Mouse Middle Button
sv: Mus mittenknapp

en: Mouse Back Button
sv: Mus tillbakaknapp

en: Mouse Forward Button
sv: Mus framåtknapp

en: Gesture Button Navigation
sv: Gestknapp navigering

en: Mouse Scroll Left Button
sv: Vänster musrullningsknapp

en: Mouse Scroll Right Button
sv: Höger musrullningsknapp

en: pressed
sv: nedtryckt

en: released
sv: släpptes

en: pairing lock is closed
sv: parkopplingslåset är stängt

en: pairing lock is open
sv: parkopplingslåset är öppet

en: discovery lock is closed
sv: upptäcktslåset är stängt

en: discovery lock is open
sv: upptäcktslåset är öppet

en: connected
sv: ansluten

en: disconnected
sv: frånkopplad

en: unpaired
sv: inte parkopplad

en: powered on
sv: påslagen

en: register
sv: registrera

en: feature
sv: funktion

en: Swap Fx function
sv: Skifta Fx-funktion

en: When set, the F1..F12 keys will activate their special function,
    and you must hold the FN key to activate their standard function.
sv: När de är inställda kommer F1..F12-tangenterna att aktivera sin specialfunktion,
    och du måste hålla ner FN-tangenten för att aktivera deras standardfunktion.

en: When unset, the F1..F12 keys will activate their standard function,
    and you must hold the FN key to activate their special function.
sv: När de inte är inställda kommer F1..F12-tangenterna att aktivera sin standardfunktion,
    och du måste hålla ner FN-tangenten för att aktivera deras specialfunktion.

en: Hand Detection
sv: Handavkänning

en: Turn on illumination when the hands hover over the keyboard.
sv: Tänd belysning när händerna hålls över tangentbordet.

en: Scroll Wheel Smooth Scrolling
sv: Rullningshjul mjuk rullning

en: High-sensitivity mode for vertical scroll with the wheel.
sv: Högkänsligt läge för vertikal rullning med hjulet.

en: Side Scrolling
sv: Sidrullning

en: When disabled, pushing the wheel sideways sends custom button events
    instead of the standard side-scrolling events.
sv: Vid inaktivering skickas anpassade knapphändelser om du trycker på hjulet i sidled
    istället för standardhändelserna för sidrullning.

en: Sensitivity (DPI - older mice)
sv: Känslighet (DPI - äldre möss)

en: Mouse movement sensitivity
sv: Musrörelsekänslighet

en: Backlight
sv: Bakbelysning

en: Set illumination time for keyboard.
sv: Ställ in belysningstid för tangentbordet.

en: Turn illumination on or off on keyboard.
sv: Slå på eller stäng av belysningen på tangentbordet.

en: Scroll Wheel High Resolution
sv: Rullningshjul hög upplösning

en: Set to ignore if scrolling is abnormally fast or slow
sv: Ställ in att ignorera om rullningen är onormalt snabb eller långsam

en: Scroll Wheel Diversion
sv: Rullhjulsavledning

en: Make scroll wheel send LOWRES_WHEEL HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
sv: Få rullhjulet att skicka LOWRES_WHEEL HID++-aviseringar (som utlöser Solaar-regler men som annars ignoreras).

en: Scroll Wheel Direction
sv: Rullhjulets riktning

en: Invert direction for vertical scroll with wheel.
sv: Invertera riktning för vertikal rullning med hjul.

en: Scroll Wheel Resolution
sv: Rullhjulsupplösning

en: Make scroll wheel send HIRES_WHEEL HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
sv: Få rullhjulet att skicka HIRES_WHEEL HID++-aviseringar (som utlöser Solaar-regler men som annars ignoreras).

en: Sensitivity (Pointer Speed)
sv: Känslighet (pekarhastighet)

en: Speed multiplier for mouse (256 is normal multiplier).
sv: Hastighetsmultiplikator för mus (256 är normal multiplikator).

en: Thumb Wheel Diversion
sv: Tumhjulsavledning

en: Make thumb wheel send THUMB_WHEEL HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
sv: Få tumhjulet att skicka THUMB_WHEEL HID++-aviseringar (som utlöser Solaar-regler men som annars ignoreras).

en: Thumb Wheel Direction
sv: Tumhjulets riktning

en: Invert thumb wheel scroll direction.
sv: Invertera tumhjulets rullningsriktning.

en: Onboard Profiles
sv: Inbyggda profiler

en: Enable onboard profiles, which often control report rate and keyboard lighting
sv: Aktivera inbyggda profiler, som ofta styr rapporthastighet och tangentbordsbelysning

en: Polling Rate (ms)
sv: Uppdateringsfrekvens (ms)

en: Frequency of device polling, in milliseconds
sv: Frekvens för enhetsavfrågning, i millisekunder

en: May need Onboard Profiles set to Disable to be effective.
sv: Kan behöva inbyggda profiler inställda på Inaktivera för att vara effektiva.

en: Divert crown events
sv: Avled kronhändelser

en: Make crown send CROWN HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
sv: Få kronan att skicka CROWN HID++-meddelanden (som utlöser Solaar-regler men annars ignoreras).

en: Crown smooth scroll
sv: Kronans mjuka rullning

en: Set crown smooth scroll
sv: Ställ in kronans mjuka rullning

en: Divert G Keys
sv: Avleda G Keys

en: Make G keys send GKEY HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
sv: Få G keys att skicka GKEY HID++-aviseringar (som utlöser Solaar-regler men som annars ignoreras).

en: May also make M keys and MR key send HID++ notifications
sv: Kan också få M keys och MR key att skicka HID++-aviseringar

en: Scroll Wheel Ratcheted
sv: Rullningshjul spärrat

en: Switch the mouse wheel between speed-controlled ratcheting and always freespin.
sv: Växla mushjulet mellan hastighetskontrollerad spärrning och alltid fri snurr.

en: Freespinning
sv: Fri snurrning

en: Ratcheted
sv: Spärrad

en: Scroll Wheel Ratchet Speed
sv: Rullningshjulets spärrhastighet

en: Use the mouse wheel speed to switch between ratcheted and freespinning.
    The mouse wheel is always ratcheted at 50.
sv: Använd mushjulets hastighet för att växla mellan spärrad och fri snurrning.
    Mushjulet är alltid spärrat till 50.

en: Key/Button Actions
sv: Tangent-/knappåtgärder

en: Change the action for the key or button.
sv: Ändra åtgärden för tangenten eller knappen.

en: Overridden by diversion.
sv: Åsidosatt av avledning.

en: Changing important actions (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
sv: Ändring av viktiga åtgärder (som för vänster musknapp) kan resultera i ett oanvändbart system.

en: Key/Button Diversion
sv: Tangent/knapp avledning

en: Make the key or button send HID++ notifications (Diverted) or initiate Mouse Gestures or Sliding DPI
sv: Få tangenten eller knappen att skicka HID++-aviseringar (vidarekopplade) eller initiera musgester eller glidande DPI

en: Diverted
sv: Avledd

en: Mouse Gestures
sv: Musgester

en: Regular
sv: Regelbunden

en: Sliding DPI
sv: Glidande DPI

en: Sensitivity (DPI)
sv: Känslighet (DPI)

en: Sensitivity Switching
sv: Känslighetsväxling

en: Switch the current sensitivity and the remembered sensitivity when the key or button is pressed.
    If there is no remembered sensitivity, just remember the current sensitivity
sv: Växla den aktuella känsligheten och den ihågkomna känsligheten när knappen eller knappen trycks ned.
    Om det inte finns någon ihågkommen känslighet, kom ihåg bara den aktuella känsligheten

en: Off
sv: Av

en: Disable keys
sv: Inaktivera tangenter

en: Disable specific keyboard keys.
sv: Inaktivera specifika tangentbordstangenter.

en: Disables the %s key.
sv: Inaktiverar tangenten %s.

en: Set OS
sv: Ställ in OS

en: Change keys to match OS.
sv: Ändra tangenter för att matcha OS.

en: Change Host
sv: Byt värd

en: Switch connection to a different host
sv: Byt anslutning till en annan värd

en: Performs a left click.
sv: Utför ett vänsterklick.

en: Single tap
sv: Enkelt tryck

en: Performs a right click.
sv: Utför ett högerklick.

en: Single tap with two fingers
sv: Enkel tryck med två fingrar

en: Single tap with three fingers
sv: Enkel tryck med tre fingrar

en: Double tap
sv: Dubbeltryck

en: Performs a double click.
sv: Utför ett dubbelklick.

en: Double tap with two fingers
sv: Dubbeltryck med två fingrar

en: Double tap with three fingers
sv: Dubbeltryck med tre fingrar

en: Drags items by dragging the finger after double tapping.
sv: Dra objekt genom att dra fingret efter att ha dubbelklickat.

en: Tap and drag
sv: Tryck och dra

en: Drags items by dragging the fingers after double tapping.
sv: Dra objekt genom att dra fingrarna efter att du dubbelklickat.

en: Tap and drag with two fingers
sv: Tryck och dra med två fingrar

en: Tap and drag with three fingers
sv: Tryck och dra med tre fingrar

en: Disables tap and edge gestures (equivalent to pressing Fn+LeftClick).
sv: Inaktiverade tryck- och kantgester (motsvarar att trycka på Fn+vänsterklick).

en: Suppress tap and edge gestures
sv: Inaktivera tryck- och kantgester

en: Scroll with one finger
sv: Bläddra med ett finger

en: Scrolls.
sv: Rullningar.

en: Scroll with two fingers
sv: Rulla med två fingrar

en: Scroll horizontally with two fingers
sv: Rulla horisontellt med två fingrar

en: Scrolls horizontally.
sv: Rullar horisontellt.

en: Scroll vertically with two fingers
sv: Rulla vertikalt med två fingrar

en: Scrolls vertically.
sv: Rullar vertikalt.

en: Inverts the scrolling direction.
sv: Inverterar rullningsriktningen.

en: Natural scrolling
sv: Naturlig rullning

en: Enables the thumbwheel.
sv: Aktiverar tumhjulet.

en: Thumbwheel
sv: Tumhjul

en: Swipe from the top edge
sv: Svep från den övre kanten

en: Swipe from the left edge
sv: Svep från vänstra kanten

en: Swipe from the right edge
sv: Svep från den högra kanten

en: Swipe from the bottom edge
sv: Svep från den nedre kanten

en: Swipe two fingers from the left edge
sv: Svep två fingrar från den vänstra kanten

en: Swipe two fingers from the right edge
sv: Svep två fingrar från den högra kanten

en: Swipe two fingers from the bottom edge
sv: Svep två fingrar från den nedre kanten

en: Swipe two fingers from the top edge
sv: Svep två fingrar från den övre kanten

en: Pinch to zoom out; spread to zoom in.
sv: Nyp för att zooma ut; sprida för att zooma in.

en: Zoom with two fingers.
sv: Zooma med två fingrar.

en: Pinch to zoom out.
sv: Nyp för att zooma ut.

en: Spread to zoom in.
sv: Sprid för att zooma in.

en: Zoom with three fingers.
sv: Zooma med tre fingrar.

en: Zoom with two fingers
sv: Zooma med två fingrar

en: Pixel zone
sv: Pixelzon

en: Ratio zone
sv: Ratiozon

en: Scale factor
sv: Skalfaktor

en: Sets the cursor speed.
sv: Ställer in markörhastigheten.

en: Left
sv: Vänster

en: Left-most coordinate.
sv: Koordinaten längst till vänster.

en: Bottom
sv: Nedre

en: Bottom coordinate.
sv: Nedre koordinat.

en: Width
sv: Bredd

en: Width.
sv: Bredd.

en: Height
sv: Höjd

en: Height.
sv: Höjd.

en: Cursor speed.
sv: Markörhastighet.

en: Scale
sv: Skala

en: Gestures
sv: Gester

en: Tweak the mouse/touchpad behaviour.
sv: Justera musens/pekplattans beteende.

en: Gestures Diversion
sv: Avledning av gester

en: Divert mouse/touchpad gestures.
sv: Avleda mus-/pekplattagester.

en: Gesture params
sv: Gestparametrar

en: Change numerical parameters of a mouse/touchpad.
sv: Ändra numeriska parametrar för en mus/pekplatta.

en: M-Key LEDs
sv: M-Key LED:ar

en: Control the M-Key LEDs.
sv: Styr M-Key LED:ar.

en: May need G Keys diverted to be effective.
sv: Kan behöva omdirigera G Keys för att vara effektiva.

en: Lights up the %s key.
sv: Lyser upp tangenten %s.

en: Control the MR-Key LED.
sv: Styr MR-Key LED.

en: Persistent Key/Button Mapping
sv: Ihållande nyckel/knappkartläggning

en: Permanently change the mapping for the key or button.
sv: Ändra kartläggningen för nyckeln eller knappen permanent.

en: Changing important keys or buttons (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
sv: Att ändra viktiga tangenter eller knappar (som för vänster musknapp) kan resultera i ett oanvändbart system.

en: Sidetone
sv: Sidoton

en: Set sidetone level.
sv: Ställ in sidotonsnivå.

en: Equalizer
sv: Utjämnare

en: Set equalizer levels.
sv: Ställ in utjämningsnivåer.

en: Power Management
sv: Strömhantering

en: Power off in minutes (0 for never).
sv: Stäng av på några minuter (0 för aldrig).

en: No paired devices.
sv: Inga parkopplade enheter.

en: %(count)s paired device. | %(count)s paired devices.
sv[0]: %(count)s parkopplad enhet.
sv[1]: %(count)s parkopplade enheter.

en: Battery: %(level)s
sv: Batteri: %(level)s

en: Battery: %(percent)d%%
sv: Batteri: %(percent)d%%

en: Lighting: %(level)s lux
sv: Belysning: %(level)s lux

en: Battery: %(level)s (%(status)s)
sv: Batteri: %(level)s (%(status)s)

en: Battery: %(percent)d%% (%(status)s)
sv: Batteri: %(percent)d%% (%(status)s)

en: Permissions error
sv: Behörighetsfel

en: Found a Logitech receiver or device (%s), but did not have permission to open it.
sv: Hittade en Logitech-mottagare eller enhet (%s), men hade inte behörighet att öppna den.

en: If you've just installed Solaar, try disconnecting the receiver or device and then reconnecting it.
sv: Om du precis har installerat Solaar, försök att koppla bort mottagaren eller enheten och sedan återansluta den.

en: Cannot connect to device error
sv: Kan inte ansluta till enhet-fel

en: Found a Logitech receiver or device at %s, but encountered an error connecting to it.
sv: Hittade en Logitech-mottagare eller enhet på %s, men stötte på ett fel vid anslutning till den.

en: Try disconnecting the device and then reconnecting it or turning it off and then on.
sv: Försök att koppla bort enheten och sedan återansluta den eller stänga av och sedan på den.

en: Unpairing failed
sv: Kunde inte bryta parkoppling

en: Failed to unpair %{device} from %{receiver}.
sv: Misslyckades att bryta parkoppling mellan %{device} och %{receiver}.

en: The receiver returned an error, with no further details.
sv: Mottagaren rapporterade ett fel, utan ytterligare detaljer.

en: Another Solaar process is already running so just expose its window
sv: En annan Solaar-process körs redan så bara exponera dess fönster

en: Manages Logitech receivers,
    keyboards, mice, and tablets.
sv: Hanterar Logitech-mottagare,
    tangentbord, möss och surfplattor.

en: Additional Programming
sv: Ytterligare programmering

en: GUI design
sv: Grafisk design av användargränssnitt

en: Testing
sv: Testning

en: Logitech documentation
sv: Logitech-dokumentation

en: Unpair
sv: Bryt parkoppling

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Complete - ENTER to change
sv: Komplett - ENTER för att ändra

en: Incomplete
sv: Ofullständig

en: %d value | %d values
sv[0]: %d värde
sv[1]: %d värden

en: Changes allowed
sv: Ändringar tillåtna

en: No changes allowed
sv: Inga ändringar tillåtna

en: Ignore this setting
sv: Ignorera denna inställning

en: Working
sv: Fungerar

en: Read/write operation failed.
sv: Läs-/skrivoperationen misslyckades.

en: Built-in rules
sv: Inbyggda regler

en: User-defined rules
sv: Användardefinierade regler

en: Rule
sv: Regel

en: Sub-rule
sv: Underregel

en: [empty]
sv: [tom]

en: Solaar Rule Editor
sv: Solaar regelredigerare

en: Make changes permanent?
sv: Göra ändringarna permanenta?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: If you choose No, changes will be lost when Solaar is closed.
sv: Om du väljer Nej kommer ändringar att gå förlorade när Solaar stängs.

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Discard changes
sv: Släng ändringar

en: Insert here
sv: Infoga här

en: Insert above
sv: Infoga ovan

en: Insert below
sv: Infoga nedan

en: Insert new rule here
sv: Infoga ny regel här

en: Insert new rule above
sv: Infoga ny regel ovan

en: Insert new rule below
sv: Infoga ny regel nedan

en: Paste here
sv: Klistra in här

en: Paste above
sv: Klistra in ovan

en: Paste below
sv: Klistra in nedan

en: Paste rule here
sv: Klistra in regeln här

en: Paste rule above
sv: Klistra in regeln ovan

en: Paste rule below
sv: Klistra in regeln nedan

en: Paste rule
sv: Klistra in regel

en: Flatten
sv: Platta till

en: Insert
sv: Infoga

en: Or
sv: Eller

en: And
sv: Och

en: Condition
sv: Tillstånd

en: Feature
sv: Funktion

en: Report
sv: Rapport

en: Mouse process
sv: Musprocess

en: Modifiers
sv: Modifierare

en: Key
sv: Tangent

en: Active
sv: Aktiv

en: Device
sv: Enhet

en: Host
sv: Värd

en: Setting
sv: Inställning

en: Test
sv: Testa

en: Test bytes
sv: Testa bytes

en: Mouse Gesture
sv: Musgest

en: Action
sv: Åtgärd

en: Key press
sv: Knapptryckning

en: Mouse scroll
sv: Musrullning

en: Mouse click
sv: Musklick

en: Set
sv: Ställ in

en: Execute
sv: Utför

en: Later
sv: Senare

en: Insert new rule
sv: Infoga ny regel

en: Delete
sv: Ta bort

en: Negate
sv: Negera

en: Wrap with
sv: Omslut med

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Copy
sv: Kopiera

en: This editor does not support the selected rule component yet.
sv: Denna redigerare stöder inte den valda regelkomponenten ännu.

en: Number of seconds to delay.
sv: Antal sekunder att fördröja.

en: Not
sv: Inte

en: X11 active process. For use in X11 only.
sv: X11 aktiv process. Endast för användning i X11.

en: X11 mouse process. For use in X11 only.
sv: X11 musprocess. Endast för användning i X11.

en: Feature name of notification triggering rule processing.
sv: Funktionsnamn för avisering som utlöser regelbearbetning.

en: Report number of notification triggering rule processing.
sv: Rapportnummer för avisering som utlöser regelbearbetning.

en: Active keyboard modifiers. Not always available in Wayland.
sv: Aktiva tangentbordsmodifierare. Inte alltid tillgängligt i Wayland.

en: Diverted key or button depressed or released.
    Use the Key/Button Diversion and Divert G Keys settings to divert keys and buttons.
sv: Omdirigerad knapp eller knapp nedtryckt eller släppt.
    Använd inställningarna för vidarekoppling av tangent/knapp och vidarekoppling av G-knappar för att vidarekoppla nycklar och knappar.

en: Key down
sv: Tangent ner

en: Key up
sv: Tangent upp

en: Diverted key or button is currently down.
    Use the Key/Button Diversion and Divert G Keys settings to divert keys and buttons.
sv: Vidarekopplad nyckel eller knapp är för närvarande nere.
    Använd inställningarna för vidarekoppling av tangent/knapp och vidarekoppling av G-knappar för att vidarekoppla nycklar och knappar.

en: Test condition on notification triggering rule processing.
sv: Testvillkor för meddelande som utlöser regelbearbetning.

en: begin (inclusive)
sv: börja (inklusive)

en: end (exclusive)
sv: slut (exklusivt)

en: range
sv: omfång

en: bytes %(0)d to %(1)d, ranging from %(2)d to %(3)d
sv: byte %(0)d till %(1)d, från %(2)d till %(3)d

en: bytes %(0)d to %(1)d, mask %(2)d
sv: byte %(0)d till %(1)d, mask %(2)d

en: Bit or range test on bytes in notification message triggering rule processing.
sv: Bit- eller omfångstest på bytes i aviseringsmeddelande som utlöser regelbearbetning.

en: type
sv: typ

en: Mouse gesture with optional initiating button followed by zero or more mouse movements.
sv: Musgest med valfri initieringsknapp följt av noll eller fler musrörelser.

en: Add movement
sv: Lägg till rörelse

en: Simulate a chorded key click or depress or release.
    On Wayland requires write access to /dev/uinput.
sv: Simulera ett ackorderat tangentklick eller tryck ner eller släpp.
    I Wayland krävs skrivåtkomst till /dev/uinput.

en: Add key
sv: Lägg till tangent

en: Click
sv: Klick

en: Depress
sv: Tryck ned

en: Release
sv: Släppa

en: Simulate a mouse scroll.
    On Wayland requires write access to /dev/uinput.
sv: Simulera en musrullning.
    I Wayland krävs skrivåtkomst till /dev/uinput.

en: Simulate a mouse click.
    On Wayland requires write access to /dev/uinput.
sv: Simulera ett musklick.
    I Wayland krävs skrivåtkomst till /dev/uinput.

en: Button
sv: Knapp

en: Count and Action
sv: Antal och åtgärd

en: Execute a command with arguments.
sv: Utför ett kommando med argument.

en: Add argument
sv: Lägg till argument

en: Toggle
sv: Växla

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Unsupported setting
sv: Inställning som inte stöds

en: Originating device
sv: Ursprungsenhet

en: Device is active and its settings can be changed.
sv: Enheten är aktiv och dess inställningar kan ändras.

en: Device that originated the current notification.
sv: Enhet som skapade det aktuella meddelandet.

en: Name of host computer.
sv: Namn på värddator.

en: Value
sv: Värde

en: Item
sv: Objekt

en: Change setting on device
sv: Ändra inställning på enheten

en: Setting on device
sv: Inställning på enheten

en: offline
sv: frånkopplad

en: %(receiver_name)s: pair new device
sv: %(receiver_name)s: parkoppla ny enhet

en: Enter passcode on %(name)s.
sv: Ange lösenkoden på %(name)s.

en: Type %(passcode)s and then press the enter key.
sv: Skriv %(passcode)s och tryck sedan på enter-tangenten.

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: Press %(code)s
    and then press left and right buttons simultaneously.
sv: Tryck på %(code)s
    och tryck sedan på vänster och höger knappar samtidigt.

en: Pairing failed
sv: Parkoppling misslyckades

en: Make sure your device is within range, and has a decent battery charge.
sv: Se till att din enhet är inom räckhåll och har tillräckligt laddat batteri.

en: A new device was detected, but it is not compatible with this receiver.
sv: En ny enhet upptäcktes, men den är inte kompatibel med denna mottagare.

en: More paired devices than receiver can support.
sv: Fler parkopplade enheter än vad mottagaren kan stöda.

en: No further details are available about the error.
sv: Inga ytterligare detaljer finns tillgängliga om felet.

en: Found a new device:
sv: Hittade en ny enhet:

en: The wireless link is not encrypted
sv: Den trådlösa anslutningen är inte krypterad

en: Unifying receivers are only compatible with Unifying devices.
sv: Unifying-mottagare är endast kompatibla med Unifying-enheter.

en: Bolt receivers are only compatible with Bolt devices.
sv: Bolt-mottagare är endast kompatibla med Bolt-enheter.

en: Other receivers are only compatible with a few devices.
sv: Andra mottagare är endast kompatibla med ett fåtal enheter.

en: The device must not be paired with a nearby powered-on receiver.
sv: Enheten får inte parkopplas med en närliggande påslagen mottagare.

en: Press a pairing button or key until the pairing light flashes quickly.
sv: Tryck på en parkopplingstangent eller -knapp tills parkopplingslampan blinkar snabbt.

en: You may have to first turn the device off and on again.
sv: Du kanske först måste stänga av enheten och slå på den igen.

en: Turn on the device you want to pair.
sv: Slå på enheten du vill parkoppla.

en: If the device is already turned on, turn it off and on again.
sv: Om enheten redan är påslagen, stäng av och sätt på den igen.

en: 
    
    This receiver has %d pairing remaining. | 
    
    This receiver has %d pairings remaining.
sv[0]: 
    
    Denna mottagare har %d parkoppling kvar.
sv[1]: 
    
    Denna mottagare har %d parkopplingar kvar.

en: 
    Cancelling at this point will not use up a pairing.
sv: 
    Avbrytning vid detta tillfälle kommer inte att förbruka en parkoppling.

en: No supported device found
sv: Ingen enhet som stöds hittades

en: About %s
sv: Om %s

en: Quit %s
sv: Avsluta %s

en: no receiver
sv: ingen mottagare

en: no status
sv: ingen status

en: Scanning
sv: Skannar

en: Battery
sv: Batteri

en: Wireless Link
sv: Trådlös anslutning

en: Lighting
sv: Belysning

en: Show Technical Details
sv: Visa tekniska detaljer

en: Pair new device
sv: Parkoppla ny enhet

en: Select a device
sv: Välj en enhet

en: Rule Editor
sv: Regelredigerare

en: Path
sv: Sökväg

en: USB ID
sv: USB-ID

en: Serial
sv: Seriell

en: Wireless PID
sv: Trådlös-PID

en: Product ID
sv: Produkt-ID

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Unknown
sv: Okänd

en: Polling rate
sv: Uppdateringshastighet

en: Unit ID
sv: Enhets-ID

en: none
sv: ingen

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: No device paired.
sv: Ingen enhet parkopplad.

en: Up to %(max_count)s device can be paired to this receiver. | Up to %(max_count)s devices can be paired to this receiver.
sv[0]: Upp till %(max_count)s enhet kan parkopplas med denna mottagare.
sv[1]: Upp till %(max_count)s enheter kan parkopplas med denna mottagare.

en: Only one device can be paired to this receiver.
sv: Endast en enhet kan parkopplas ihop med denna mottagare.

en: This receiver has %d pairing remaining. | This receiver has %d pairings remaining.
sv[0]: Denna mottagare har %d parkoppling kvar.
sv[1]: Denna mottagare har %d parkopplingar kvar.

en: Battery Voltage
sv: Batterispänning

en: Voltage reported by battery
sv: Spänning rapporterad av batteri

en: Battery Level
sv: Batterinivå

en: Approximate level reported by battery
sv: Ungefärlig nivå rapporterad av batteriet

en: next reported
sv: nästa rapporterade

en:  and next level to be reported.
sv:  och nästa nivå som ska rapporteras.

en: last known
sv: senast kända

en: encrypted
sv: krypterad

en: The wireless link between this device and its receiver is encrypted.
sv: Den trådlösa anslutningen mellan denna enheten och dess mottagare är krypterad.

en: not encrypted
sv: inte krypterad

en: The wireless link between this device and its receiver is not encrypted.
    This is a security issue for pointing devices, and a major security issue for text-input devices.
sv: Den trådlösa anslutningen mellan den här enheten och dess mottagare är inte krypterad.
    Detta är ett säkerhetsproblem för pekdon och ett stort säkerhetsproblem för enheter för textinmatning.
