solaar 1.1.14 - en to uk translation catalogue (352 entries)

en: Bolt Receiver
uk: Приймач Bolt

en: Unifying Receiver
uk: Приймач Unifying

en: Nano Receiver
uk: Наноприймач

en: Lightspeed Receiver
uk: Приймач Lightspeed

en: EX100 Receiver 27 Mhz
uk: Приймач EX100 27 МГц

en: Battery: %(level)s (%(status)s)
uk: Батарея: %(level)s (%(status)s)

en: Battery: %(percent)d%% (%(status)s)
uk: Батарея: %(percent)d%% (%(status)s)

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Static
uk: Статичний

en: Pulse
uk: Пульсація

en: Cycle
uk: Цикл

en: Boot
uk: Завантаження

en: Demo
uk: Демо

en: Breathe
uk: Дихання

en: Ripple
uk: Брижі

en: Decomposition
uk: Розкладання

en: Signature1
uk: Підпис1

en: Signature2
uk: Підпис2

en: CycleS
uk: ЦиклS

en: Unknown Location
uk: Невідоме місце

en: Primary
uk: Основний

en: Logo
uk: Логотип

en: Left Side
uk: Ліва сторона

en: Right Side
uk: Права сторона

en: Combined
uk: Комбінований

en: Primary 1
uk: Основний 1

en: Primary 2
uk: Основний 2

en: Primary 3
uk: Основний 3

en: Primary 4
uk: Основний 4

en: Primary 5
uk: Основний 5

en: Primary 6
uk: Основний 6

en: empty
uk: порожній

en: critical
uk: критичний

en: low
uk: низький

en: average
uk: середній

en: good
uk: добрий

en: full
uk: повний

en: discharging
uk: розряджається

en: recharging
uk: заряджається

en: charging
uk: заряджається

en: not charging
uk: не заряджається

en: almost full
uk: майже повний

en: charged
uk: заряджено

en: slow recharge
uk: повільне заряджання

en: invalid battery
uk: несправна батарея

en: thermal error
uk: термічна помилка

en: error
uk: помилка

en: standard
uk: стандартний

en: fast
uk: швидкий

en: slow
uk: повільний

en: device timeout
uk: тайм-аут пристрою

en: device not supported
uk: пристрій не підтримується

en: too many devices
uk: забагато пристроїв

en: sequence timeout
uk: тайм-аут послідовності

en: Firmware
uk: Мікропрограма

en: Bootloader
uk: Завантажувач

en: Hardware
uk: Обладнання

en: Other
uk: Інше

en: Left Button
uk: Ліва кнопка

en: Right Button
uk: Права кнопка

en: Middle Button
uk: Середня кнопка

en: Back Button
uk: Кнопка 'Назад'

en: Forward Button
uk: Кнопка 'Вперед'

en: Mouse Gesture Button
uk: Кнопка жестів миші

en: Smart Shift
uk: Розумне перемикання

en: DPI Switch
uk: Перемикач DPI

en: Left Tilt
uk: Нахил вліво

en: Right Tilt
uk: Нахил вправо

en: Left Click
uk: Лівий клік

en: Right Click
uk: Правий клік

en: Mouse Middle Button
uk: Середня кнопка миші

en: Mouse Back Button
uk: Кнопка миші 'Назад'

en: Mouse Forward Button
uk: Кнопка миші 'Вперед'

en: Gesture Button Navigation
uk: Навігація кнопкою жестів

en: Mouse Scroll Left Button
uk: Кнопка прокрутки миші вліво

en: Mouse Scroll Right Button
uk: Кнопка прокрутки миші вправо

en: pressed
uk: натиснуто

en: released
uk: відпущено

en: connected
uk: під'єднано

en: disconnected
uk: від'єднано

en: unpaired
uk: пару розірвано

en: powered on
uk: увімкнено

en: ADC measurement notification
uk: сповіщення про вимірювання АЦП

en: pairing lock is closed
uk: блокування створення пари закрито

en: pairing lock is open
uk: блокування створення пари відкрито

en: discovery lock is closed
uk: блокування виявлення закрито

en: discovery lock is open
uk: блокування виявлення відкрито

en: No paired devices.
uk: Немає під'єднаних пристроїв.

en: %(count)s paired device. | %(count)s paired devices.
uk[0]: %(count)s під'єднаний пристрій.
uk[1]: %(count)s під'єднаних пристроїв.
uk[2]: %(count)s під'єднаних пристроїв.

en: register
uk: реєстр

en: feature
uk: функція

en: Swap Fx function
uk: Поміняти функцію Fx

en: When set, the F1..F12 keys will activate their special function,
    and you must hold the FN key to activate their standard function.
uk: Якщо встановлено, клавіші F1-F12 активуватимуть свою спеціальну функцію,
    і вам потрібно буде утримувати клавішу FN для активації стандартної функції.

en: When unset, the F1..F12 keys will activate their standard function,
    and you must hold the FN key to activate their special function.
uk: Якщо не встановлено, клавіші F1-F12 активуватимуть свою стандартну функцію,
    і вам потрібно буде утримувати клавішу FN для активації спеціальної функції.

en: Hand Detection
uk: Виявлення рук

en: Turn on illumination when the hands hover over the keyboard.
uk: Вмикати підсвічування, коли руки знаходяться над клавіатурою.

en: Scroll Wheel Smooth Scrolling
uk: Плавне прокручування коліщатка

en: High-sensitivity mode for vertical scroll with the wheel.
uk: Режим високої чутливості для вертикального прокручування коліщатком.

en: Side Scrolling
uk: Бічне прокручування

en: When disabled, pushing the wheel sideways sends custom button events
    instead of the standard side-scrolling events.
uk: Якщо вимкнено, натискання коліщатка вбік надсилає спеціальні події кнопок
    замість стандартних подій бічного прокручування.

en: Sensitivity (DPI - older mice)
uk: Чутливість (DPI - для старих мишей)

en: Mouse movement sensitivity
uk: Чутливість руху миші

en: Backlight Timed
uk: Підсвічування за таймером

en: Set illumination time for keyboard.
uk: Встановити час підсвічування клавіатури.

en: Backlight
uk: Підсвічування

en: Illumination level on keyboard.  Changes made are only applied in Manual mode.
uk: Рівень підсвічування клавіатури. Зміни застосовуються лише в ручному режимі.

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Manual
uk: Вручну

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Backlight Level
uk: Рівень підсвічування

en: Illumination level on keyboard when in Manual mode.
uk: Рівень підсвічування клавіатури в ручному режимі.

en: Backlight Delay Hands Out
uk: Затримка підсвічування (руки прибрано)

en: Delay in seconds until backlight fades out with hands away from keyboard.
uk: Затримка в секундах до згасання підсвічування, коли руки прибрані з клавіатури.

en: Backlight Delay Hands In
uk: Затримка підсвічування (руки на клавіатурі)

en: Delay in seconds until backlight fades out with hands near keyboard.
uk: Затримка в секундах до згасання підсвічування, коли руки біля клавіатури.

en: Backlight Delay Powered
uk: Затримка підсвічування (від живлення)

en: Delay in seconds until backlight fades out with external power.
uk: Затримка в секундах до згасання підсвічування при зовнішньому живленні.

en: Backlight (Seconds)
uk: Підсвічування (секунди)

en: Scroll Wheel High Resolution
uk: Висока роздільна здатність коліщатка

en: Set to ignore if scrolling is abnormally fast or slow
uk: Ігнорувати, якщо прокручування ненормально швидке або повільне

en: Scroll Wheel Diversion
uk: Перенаправлення коліщатка прокрутки

en: Make scroll wheel send LOWRES_WHEEL HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
uk: Примусити коліщатко прокрутки надсилати сповіщення LOWRES_WHEEL HID++ (які запускають правила Solaar, але в іншому випадку ігноруються).

en: Scroll Wheel Direction
uk: Напрямок прокручування коліщатка

en: Invert direction for vertical scroll with wheel.
uk: Інвертувати напрямок вертикального прокручування коліщатком.

en: Scroll Wheel Resolution
uk: Роздільна здатність коліщатка прокрутки

en: Make scroll wheel send HIRES_WHEEL HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
uk: Примусити коліщатко прокрутки надсилати сповіщення HIRES_WHEEL HID++ (які запускають правила Solaar, але в іншому випадку ігноруються).

en: Sensitivity (Pointer Speed)
uk: Чутливість (швидкість вказівника)

en: Speed multiplier for mouse (256 is normal multiplier).
uk: Множник швидкості для миші (256 — звичайний множник).

en: Thumb Wheel Diversion
uk: Перенаправлення коліщатка для великого пальця

en: Make thumb wheel send THUMB_WHEEL HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
uk: Примусити коліщатко для великого пальця надсилати сповіщення THUMB_WHEEL HID++ (які запускають правила Solaar, але в іншому випадку ігноруються).

en: Thumb Wheel Direction
uk: Напрямок коліщатка для великого пальця

en: Invert thumb wheel scroll direction.
uk: Інвертувати напрямок прокручування коліщатка для великого пальця.

en: Onboard Profiles
uk: Вбудовані профілі

en: Enable an onboard profile, which controls report rate, sensitivity, and button actions
uk: Увімкнути вбудований профіль, який контролює частоту опитування, чутливість та дії кнопок

en: Report Rate
uk: Частота опитування

en: Frequency of device movement reports
uk: Частота звітів про рух пристрою

en: May need Onboard Profiles set to Disable to be effective.
uk: Для ефективності може знадобитися вимкнути вбудовані профілі.

en: Divert crown events
uk: Перенаправляти події коронки

en: Make crown send CROWN HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
uk: Примусити коронку надсилати сповіщення CROWN HID++ (які запускають правила Solaar, але в іншому випадку ігноруються).

en: Crown smooth scroll
uk: Плавне прокручування коронкою

en: Set crown smooth scroll
uk: Встановити плавне прокручування коронкою

en: Divert G and M Keys
uk: Перенаправити клавіші G та M

en: Make G and M keys send HID++ notifications (which trigger Solaar rules but are otherwise ignored).
uk: Примусити клавіші G та M надсилати сповіщення HID++ (які запускають правила Solaar, але в іншому випадку ігноруються).

en: Scroll Wheel Ratcheted
uk: Тріскачка коліщатка прокрутки

en: Switch the mouse wheel between speed-controlled ratcheting and always freespin.
uk: Перемикання коліщатка миші між тріскачкою з контролем швидкості та вільним обертанням.

en: Freespinning
uk: Вільне обертання

en: Ratcheted
uk: Тріскачка

en: Scroll Wheel Ratchet Speed
uk: Швидкість тріскачки коліщатка прокрутки

en: Use the mouse wheel speed to switch between ratcheted and freespinning.
    The mouse wheel is always ratcheted at 50.
uk: Використовуйте швидкість коліщатка миші для перемикання між тріскачкою та вільним обертанням.
    Коліщатко миші завжди має тріскачку на 50.

en: Key/Button Actions
uk: Дії клавіш/кнопок

en: Change the action for the key or button.
uk: Змінити дію для клавіші або кнопки.

en: Overridden by diversion.
uk: Перевизначено перенаправленням.

en: Changing important actions (such as for the left mouse button) can result in an unusable system.
uk: Зміна важливих дій (наприклад, для лівої кнопки миші) може призвести до непрацездатності системи.

en: Another Solaar process is already running so just expose its window
uk: Інший процес Solaar вже запущено, тому просто показуємо його вікно

en: Manages Logitech receivers,
    keyboards, mice, and tablets.
uk: Керує приймачами, клавіатурами,
    мишами та планшетами Logitech.

en: Additional Programming
uk: Додаткове програмування

en: GUI design
uk: Дизайн GUI

en: Testing
uk: Тестування

en: Logitech documentation
uk: Документація Logitech

en: Unpair
uk: Розірвати пару

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Permissions error
uk: Помилка дозволів

en: Found a Logitech receiver or device (%s), but did not have permission to open it.
uk: Знайдено приймач або пристрій Logitech (%s), але немає дозволу на його відкриття.

en: If you've just installed Solaar, try disconnecting the receiver or device and then reconnecting it.
uk: Якщо ви щойно встановили Solaar, спробуйте від'єднати та знову під'єднати приймач або пристрій.

en: Cannot connect to device error
uk: Помилка підключення до пристрою

en: Found a Logitech receiver or device at %s, but encountered an error connecting to it.
uk: Знайдено приймач або пристрій Logitech за адресою %s, але виникла помилка при підключенні до нього.

en: Try disconnecting the device and then reconnecting it or turning it off and then on.
uk: Спробуйте від'єднати та знову під'єднати пристрій або вимкнути та увімкнути його.

en: Unpairing failed
uk: Не вдалося розірвати пару

en: Failed to unpair %{device} from %{receiver}.
uk: Не вдалося розірвати пару між %{device} та %{receiver}.

en: The receiver returned an error, with no further details.
uk: Приймач повернув помилку без додаткових деталей.

en: Complete - ENTER to change
uk: Завершено - ENTER для зміни

en: Incomplete
uk: Не завершено

en: %d value | %d values
uk[0]: %d значення
uk[1]: %d значення
uk[2]: %d значень

en: Changes allowed
uk: Зміни дозволено

en: No changes allowed
uk: Зміни не дозволено

en: Ignore this setting
uk: Ігнорувати це налаштування

en: Working
uk: Працюю

en: Read/write operation failed.
uk: Операція читання/запису не вдалася.

en: unspecified reason
uk: невідома причина

en: Built-in rules
uk: Вбудовані правила

en: User-defined rules
uk: Правила користувача

en: Rule
uk: Правило

en: Sub-rule
uk: Підправило

en: [empty]
uk: [порожньо]

en: Make changes permanent?
uk: Зробити зміни постійними?

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: If you choose No, changes will be lost when Solaar is closed.
uk: Якщо ви оберете 'Ні', зміни буде втрачено при закритті Solaar.

en: Paste here
uk: Вставити сюди

en: Paste above
uk: Вставити вище

en: Paste below
uk: Вставити нижче

en: Paste rule here
uk: Вставити правило сюди

en: Paste rule above
uk: Вставити правило вище

en: Paste rule below
uk: Вставити правило нижче

en: Paste rule
uk: Вставити правило

en: Insert here
uk: Вставити сюди

en: Insert above
uk: Вставити вище

en: Insert below
uk: Вставити нижче

en: Insert new rule here
uk: Вставити нове правило сюди

en: Insert new rule above
uk: Вставити нове правило вище

en: Insert new rule below
uk: Вставити нове правило нижче

en: Flatten
uk: Сплощити

en: Insert
uk: Вставити

en: Or
uk: Або

en: And
uk: І

en: Condition
uk: Умова

en: Feature
uk: Функція

en: Report
uk: Звіт

en: Process
uk: Процес

en: Mouse process
uk: Процес миші

en: Modifiers
uk: Модифікатори

en: Key
uk: Клавіша

en: KeyIsDown
uk: КлавішаНатиснута

en: Active
uk: Активний

en: Device
uk: Пристрій

en: Host
uk: Хост

en: Setting
uk: Налаштування

en: Test
uk: Тест

en: Test bytes
uk: Тестові байти

en: Mouse Gesture
uk: Жест миші

en: Action
uk: Дія

en: Key press
uk: Натискання клавіші

en: Mouse scroll
uk: Прокручування миші

en: Mouse click
uk: Клік миші

en: Set
uk: Встановити

en: Execute
uk: Виконати

en: Later
uk: Пізніше

en: Insert new rule
uk: Вставити нове правило

en: Delete
uk: Видалити

en: Negate
uk: Заперечити

en: Wrap with
uk: Огорнути в

en: Cut
uk: Вирізати

en: Paste
uk: Вставити

en: Copy
uk: Копіювати

en: Solaar Rule Editor
uk: Редактор правил Solaar

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Discard changes
uk: Скасувати зміни

en: This editor does not support the selected rule component yet.
uk: Цей редактор ще не підтримує вибраний компонент правила.

en: Number of seconds to delay.
    Delay between 0 and 1 is done with higher precision.
uk: Кількість секунд для затримки.
    Затримка від 0 до 1 виконується з вищою точністю.

en: Not
uk: Не

en: Toggle
uk: Перемкнути

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хиба

en: Unsupported setting
uk: Налаштування не підтримується

en: Originating device
uk: Пристрій-джерело

en: Device is active and its settings can be changed.
uk: Пристрій активний, і його налаштування можна змінювати.

en: Device that originated the current notification.
uk: Пристрій, який надіслав поточне сповіщення.

en: Name of host computer.
uk: Ім'я комп'ютера-хоста.

en: Value
uk: Значення

en: Item
uk: Елемент

en: Change setting on device
uk: Змінити налаштування на пристрої

en: Setting on device
uk: Налаштування на пристрої

en: %(receiver_name)s: pair new device
uk: %(receiver_name)s: створити пару з новим пристроєм

en: Bolt receivers are only compatible with Bolt devices.
uk: Приймачі Bolt сумісні лише з пристроями Bolt.

en: Press a pairing button or key until the pairing light flashes quickly.
uk: Натисніть кнопку або клавішу створення пари, доки індикатор не почне швидко блимати.

en: Unifying receivers are only compatible with Unifying devices.
uk: Приймачі Unifying сумісні лише з пристроями Unifying.

en: Other receivers are only compatible with a few devices.
uk: Інші приймачі сумісні лише з кількома пристроями.

en: For most devices, turn on the device you want to pair.
uk: Для більшості пристроїв увімкніть пристрій, з яким хочете створити пару.

en: If the device is already turned on, turn it off and on again.
uk: Якщо пристрій уже увімкнено, вимкніть його та увімкніть знову.

en: The device must not be paired with a nearby powered-on receiver.
uk: Пристрій не повинен бути з'єднаний з іншим увімкненим приймачем поблизу.

en: For devices with multiple channels, press, hold, and release the button for the channel you wish to pair
    or use the channel switch button to select a channel and then press, hold, and release the channel switch button.
uk: Для пристроїв з кількома каналами натисніть, утримуйте та відпустіть кнопку потрібного каналу
    або скористайтеся кнопкою перемикання каналів, щоб вибрати канал, а потім натисніть, утримуйте та відпустіть її.

en: The channel indicator light should be blinking rapidly.
uk: Індикатор каналу повинен швидко блимати.

en: 
    
    This receiver has %d pairing remaining. | 
    
    This receiver has %d pairings remaining.
uk[0]: 
    
    Цей приймач має ще %d спробу створення пари.
uk[1]: 
    
    Цей приймач має ще %d спроби створення пари.
uk[2]: 
    
    Цей приймач має ще %d спроб створення пари.

en: 
    Cancelling at this point will not use up a pairing.
uk: 
    Скасування на цьому етапі не використає спробу створення пари.

en: Enter passcode on %(name)s.
uk: Введіть пароль на %(name)s.

en: Type %(passcode)s and then press the enter key.
uk: Введіть %(passcode)s, а потім натисніть клавішу Enter.

en: left
uk: ліва

en: right
uk: права

en: Press %(code)s
    and then press left and right buttons simultaneously.
uk: Натисніть %(code)s
    , а потім одночасно натисніть ліву та праву кнопки.

en: The wireless link is not encrypted
uk: Бездротове з'єднання не зашифроване

en: Found a new device:
uk: Знайдено новий пристрій:

en: Pairing failed
uk: Не вдалося створити пару

en: Make sure your device is within range, and has a decent battery charge.
uk: Переконайтеся, що ваш пристрій знаходиться в зоні досяжності та має достатній заряд батареї.

en: A new device was detected, but it is not compatible with this receiver.
uk: Було виявлено новий пристрій, але він не сумісний з цим приймачем.

en: More paired devices than receiver can support.
uk: Більше під'єднаних пристроїв, ніж може підтримувати приймач.

en: No further details are available about the error.
uk: Додаткові відомості про помилку відсутні.

en: Simulate a chorded key click or depress or release.
    On Wayland requires write access to /dev/uinput.
uk: Імітувати натискання, утримання або відпускання комбінації клавіш.
    У Wayland потрібен дозвіл на запис до /dev/uinput.

en: Add key
uk: Додати клавішу

en: Click
uk: Клік

en: Depress
uk: Натиснути

en: Release
uk: Відпустити

en: Simulate a mouse scroll.
    On Wayland requires write access to /dev/uinput.
uk: Імітувати прокручування миші.
    У Wayland потрібен дозвіл на запис до /dev/uinput.

en: Simulate a mouse click.
    On Wayland requires write access to /dev/uinput.
uk: Імітувати клік миші.
    У Wayland потрібен дозвіл на запис до /dev/uinput.

en: Button
uk: Кнопка

en: Count and Action
uk: Кількість та дія

en: Execute a command with arguments.
uk: Виконати команду з аргументами.

en: Add argument
uk: Додати аргумент

en: X11 active process.
    For use in X11 only.
uk: Активний процес X11.
    Використовувати лише в X11.

en: X11 mouse process.
    For use in X11 only.
uk: Процес миші X11.
    Використовувати лише в X11.

en: MouseProcess
uk: ПроцесМиші

en: Feature name of notification triggering rule processing.
uk: Назва функції сповіщення, що запускає обробку правила.

en: Report number of notification triggering rule processing.
uk: Номер звіту сповіщення, що запускає обробку правила.

en: Active keyboard modifiers.
    Not always available in Wayland.
uk: Активні модифікатори клавіатури.
    Не завжди доступні у Wayland.

en: Diverted key or button depressed or released.
    Use the Key/Button Diversion and Divert G Keys settings to divert keys and buttons.
uk: Перенаправлена клавіша або кнопка натиснута чи відпущена.
    Використовуйте налаштування 'Перенаправлення клавіш/кнопок' та 'Перенаправити G-клавіші' для перенаправлення.

en: Key down
uk: Клавішу натиснуто

en: Key up
uk: Клавішу відпущено

en: Diverted key or button is currently down.
    Use the Key/Button Diversion and Divert G Keys settings to divert keys and buttons.
uk: Перенаправлена клавіша або кнопка зараз натиснута.
    Використовуйте налаштування 'Перенаправлення клавіш/кнопок' та 'Перенаправити G-клавіші' для перенаправлення.

en: Test condition on notification triggering rule processing.
uk: Перевірка умови для сповіщення, що запускає обробку правила.

en: Parameter
uk: Параметр

en: begin (inclusive)
uk: початок (включно)

en: end (exclusive)
uk: кінець (виключно)

en: range
uk: діапазон

en: minimum
uk: мінімум

en: maximum
uk: максимум

en: bytes %(0)d to %(1)d, ranging from %(2)d to %(3)d
uk: байти від %(0)d до %(1)d, в діапазоні від %(2)d до %(3)d

en: mask
uk: маска

en: bytes %(0)d to %(1)d, mask %(2)d
uk: байти від %(0)d до %(1)d, маска %(2)d

en: Bit or range test on bytes in notification message triggering rule processing.
uk: Бітовий або діапазонний тест байтів у повідомленні-сповіщенні, що запускає обробку правила.

en: type
uk: тип

en: Mouse gesture with optional initiating button followed by zero or more mouse movements.
uk: Жест миші з необов'язковою кнопкою-ініціатором, за якою слідують нуль або більше рухів миші.

en: Add movement
uk: Додати рух

en: No supported device found
uk: Не знайдено підтримуваних пристроїв

en: About %s
uk: Про %s

en: Quit %s
uk: Вийти з %s

en: no receiver
uk: немає приймача

en: offline
uk: офлайн

en: no status
uk: немає статусу

en: Scanning
uk: Сканування

en: Battery
uk: Батарея

en: Wireless Link
uk: Бездротове з'єднання

en: Lighting
uk: Підсвічування

en: Show Technical Details
uk: Показати технічні деталі

en: Pair new device
uk: Створити пару з новим пристроєм

en: Select a device
uk: Виберіть пристрій

en: Rule Editor
uk: Редактор правил

en: Path
uk: Шлях

en: Serial
uk: Серійний номер

en: Index
uk: Індекс

en: Wireless PID
uk: Бездротовий PID

en: Product ID
uk: ID продукту

en: Protocol
uk: Протокол

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Polling rate
uk: Частота опитування

en: Unit ID
uk: ID одиниці

en: none
uk: немає

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: No device paired.
uk: Немає під'єднаних пристроїв.

en: Up to %(max_count)s device can be paired to this receiver. | Up to %(max_count)s devices can be paired to this receiver.
uk[0]: До цього приймача можна під'єднати до %(max_count)s пристрою.
uk[1]: До цього приймача можна під'єднати до %(max_count)s пристроїв.
uk[2]: До цього приймача можна під'єднати до %(max_count)s пристроїв.

en: Only one device can be paired to this receiver.
uk: До цього приймача можна під'єднати лише один пристрій.

en: This receiver has %d pairing remaining. | This receiver has %d pairings remaining.
uk[0]: Цей приймач має ще %d спробу створення пари.
uk[1]: Цей приймач має ще %d спроби створення пари.
uk[2]: Цей приймач має ще %d спроб створення пари.

en: Battery Voltage
uk: Напруга батареї

en: Voltage reported by battery
uk: Напруга, що повідомляється батареєю

en: Battery Level
uk: Рівень заряду батареї

en: Approximate level reported by battery
uk: Приблизний рівень, що повідомляється батареєю

en: next reported
uk: наступний повідомлений

en:  and next level to be reported.
uk:  та наступний рівень, що буде повідомлено.

en: last known
uk: останній відомий

en: encrypted
uk: зашифровано

en: The wireless link between this device and its receiver is encrypted.
uk: Бездротове з'єднання між цим пристроєм та його приймачем зашифроване.

en: not encrypted
uk: не зашифровано

en: The wireless link between this device and its receiver is not encrypted.
    This is a security issue for pointing devices, and a major security issue for text-input devices.
uk: Бездротове з'єднання між цим пристроєм та його приймачем не зашифроване.
    Це проблема безпеки для вказівних пристроїв та серйозна проблема безпеки для пристроїв введення тексту.

en: %(light_level)d lux
uk: %(light_level)d люкс
