GNU solfege 3.20.0 - en to es translation catalogue (1022 entries)

en: The lessonfile contain potentially dangerous code because it run external programs. Run anyway?
es: El fichero contiene código potencialmente peligroso debido a que ejecuta programas externos. ¿Ejecutar de todas formas?

en: Practise
es: Ejercicios

en: Config
es: Configuración

en: _Cancel test
es: _Cancelar prueba

en: _New
es: _Nuevo

en: _New interval
es: _Nuevo intervalo

en: _New chord
es: _Nuevo acorde

en: _New tone
es: _Nueva nota

en: _Repeat
es: _Repetir

en: Repeat _arpeggio
es: Repetir el _arpegio

en: Repeat _slowly
es: Repetir _lentamente

en: Repeat _melodic
es: Repetir _melodía

en: Repeat first
es: Repetir la primera

en: Repeat last
es: Repetir última

en: Play _tonic
es: Tocar la _tónica

en: P_lay music
es: To_car música

en: _Play answer
es: _Tocar la respuesta

en: Guess _answer
es: _Adivinar la respuesta

en: _Display music
es: _Mostrar música

en: _Show
es: _Mostrar

en: _Give up
es: _Abandonar

en: Test completed!
    Your score was %(score).1f%%.
    The test requirement was %(requirement).1f%%.
es: ¡Prueba superada!
    Su puntuacuón fue %(score).1f%% 
    La puntuación requerida era %(requirement).1f%%.

en: Test failed.
    Your score was %(score).1f%%.
    The test requirement was %(requirement).1f%%.
es: Prueba no superada 
    Su puntuación fue %(score).1f%%.
    La puntuación requerida era %(requirement).1f%%.

en: Statistics is disabled. Either because you selected a “Configure yourself” exercise, or because “Expert mode” is selected in the preferences window.
es: Las estadísticas están deshabilitadas porque seleccionó un ejercicio "Personalizado" o porque el "Modo experto" está seleccionado en la ventana de preferencias.

en: Statistics
es: Estadísticas

en: Delay (seconds):
es: Retardo (segundos):

en: _New question automatically.
es: _Nueva pregunta automáticamente.

en: Please check question number %(idx)i in the lesson file "%(lf)s".
es: Por favor, verifique la pregunta número %(idx)i en el archivo de lección "%(lf)s".

en: The exception was caught in
    "%(filename)s", line %(lineno)i.
es: Excepción capturada en %(filename)s:%(lineno)i

en: Failed to parse the music in the variable "%(varname)s" in question number %(idx)i in the lesson file "%(lf)s".
es: Sucedió un error al interpretar la música en la variable "%(varname)s" en la pregunta número %(idx)i en el archivo de lección "%(lf)s".

en: Failed to parse the music for question number %(idx)i in the lesson file "%(lf)s".
es: Sucedió un error al interpretar la música para la pregunta número %(idx)i en el archivo de lección "%(lf)s".

en: Rhythms to use in question
es: Ritmos a utilizar en las preguntas

en: Number of beats in question:
es: Cantidad de compases en la pregunta:

en: Count in before question:
es: Cuenta antes de la pregunta:

en: Input interface:
es: Interfaz de entrada

en: _Disable unused buttons
es: _Deshabilitar botones no usados

en: Buttons
es: Botones

en: Random transpose:
es: Transposición aleatoria:

en: Change ...
es: Cambiar ...

en: Yes
es: Si

en: The pyalsa python module is missing
es: No se encuenta el módulo python pyalsa

en: Solfege was configured to the Python modules from www.alsa-project.org, but the modules was not found. You must reconfigure sound in the preferences window (Ctrl-F12) or restart Solfege in a way that it finds the module.
es: Solfege fue configurado con los módulos Python de www.alsa-project.org, pero los módulos no fueron encontrados. Debe volver a configurar el sonido en la ventana de preferencias (Ctrl-F12), o reiniciar Solfege de una forma que encuentre el módulo.

en: MIDI setup
es: Parámetros MIDI

en: MIDI Device %(olddev)i not available. Will use device %(newdev)i.
es: El dispositivo MIDI %(olddev)i no está disponible. Se usará el dispositivo %(newdev)i.

en: You should configure sound from the 'Sound' page of the preferences window.
es: Debería configurar el sonido desde la página 'Sonido' en la ventana de preferencias.

en: You should configure sound from the preferences window, and try to use an external midi player. Or try to recompile the program and check for error messages to see why the module is not built.
es: Debería configurar el sonido desde la ventana de preferencias y tratar de usar un reproductor de MIDI externo. O intente recompilar el programa y ver los mensajes de error para ver por qué el módulo no está compilado.

en: Error opening web browser
es: Error abriendo el navegador web

en: GNU Solfege Preferences
es: Preferencias de GNU Solfege

en: Instruments
es: Instrumentos

en: _Default:
es: Pulso por _defecto:

en: A_rpeggio:
es: A_rpegio:

en: BPM
es: PPM

en: Beats per minute
es: Pulsos por minuto

en: Preferred Instrument
es: Instrumento preferido

en: Chord Instruments
es: Instrumento para acordes

en: Use different instruments for chords and harmonic intervals
es: Usar diferentes instrumentos para los acordes e intervalos armónicos.

en: Percussion Instruments
es: Instrumentos de percusión

en: Count in:
es: Cuenta en:

en: Rhythm:
es: Ritmo:

en: User
es: Usuario

en: User's Vocal Range
es: Registro vocal del usuario

en: Highest pitch:
es: Nota más aguda:

en: Lowest pitch:
es: Nota más grave:

en: Sex
es: Sexo

en: _Male
es: Voz _masculina

en: _Female or child
es: Voz _femenina o infantil

en: External Programs
es: Programas externos

en: Converters
es: Convertidores

en: MIDI to WAV:
es: MIDI a WAV:

en: WAV to MP3:
es: WAV a MP3:

en: WAV to OGG:
es: WAV a Ogg:

en: Miscellaneous
es: Miscelánea

en: Lilypond-book:
es: Fuente Lilypond:

en: Not found. Much of GNU Solfege will run fine without this program. You will get a message when the program is required, and the user manual will explain what you need it for.
es: No encontrado. La mayoría de GNU Solfege funcionará bien sin este programa. Recibirá un mensaje cuando el programa sea requerido; el manual de usuario le explicará para qué lo necesita.

en: Interface
es: Interfaz

en: _Resizeable main window
es: _Ventana principal modificable

en: Select _language:
es: Seleccione _idioma

en: You have to restart the program for the language change to take effect.
es: Debe reiniciar el programa para que el cambio de idioma surta efecto.

en: Identify tone keyboard accelerators
es: Identificar aceleradores de teclado para notas

en: Note name
es: Nombre de la nota

en: The accelerator in use for the tone “%s”. You have to choose another key.
es: El acelerador está en uso para el tono “%s”. Deberá elegir otra tecla.

en: keyboard|Key
es: Tecla

en: Interval keyboard accelerators
es: Aceleradores de teclado para intervalos

en: Interval
es: Intervalo

en: The accelerator in use for “%s”. You have to choose another key.
es: El acelerador está en uso para “%s”. Deberá elegir otra tecla.

en: _Not allow new question before the old is solved
es: _No autorizar una nueva pregunta hasta que la anterior esté resuelta

en: _Repeat question if the answer was wrong
es: _Repetir la pregunta si la respuesta es incorrecta

en: E_xpert mode
es: Modo E_xperto

en: Statistics from 3.15 and older
es: Estadísticas de 3.15 y anteriores.

en: Audio File Players
es: Reproductores de audio

en: OGG:
es: Ogg:

en: Enter the name of the program. An absolute path is required only if the executable is not found on the PATH.
es: Ingrese el nombre del programa. Un camino absoluto es necesario solo si el ejecutable no se encuentra en el PATH.

en: The command line options required. Write %s where you want the name of the file to be played. Or omit it to have it added to the end of the string.
es: Las opciones obligatorias de la línea de comandos. Escriba %s donde quiere el nombre del archivo a reproducir. Puede omitirlo y será agregado al final de la línea.

en: _Test
es: _Probar

en: This button is clickable only if the binary is found.
es: Este botón es accesible sólo si se encuentra el ejecutable.

en: Sound Setup
es: Configuración del sonido

en: _No sound
es: _Sin sonido

en: Use ALSA _device
es: Utilizar _dispositivo ALSA

en: Use OSS _device
es: Utilizar _dispositivo OSS

en: Use _external MIDI player
es: Utilizar reproductor MIDI _externo

en: Solfege has two ways to play MIDI files. It is recommended to use Windows multimedia output. An external MIDI player can be useful if your soundcard lacks a hardware synth, in which case you have to use a program like timidity to play the music.
es: Solfege puede reproducir archivos MIDI de dos formas. Se recomienda utilizar la salida multimedia de Windows. Un reproductor MIDI externo, como por ejemplo timidity, puede ser útil si su tarjeta de sonido no posee sintetizador por hardware.

en: _Windows multimedia output:
es: Salida de _Windows multimedia:

en: Delete statistics and test results?
es: ¿Borrar estadísticas y resultados de las pruebas?

en: This will delete and recreate the file «%s».
es: Esto borrará y creará nuevamente el archivo «%s».

en: Delete obsolete statistics?
es: ¿Borrar estadísticas antiguas?

en: This will delete the directory «%s».
es: Esto borrará el directorio «%s».

en: You have %i files and directories storing statistics in the old format that only Solfege 3.14 and older will use. These files are not useful any more unless you want to downgrade to Solfege 3.14.
es: Tiene %i archivos y directorios que guardan estadísticas en el viejo formato que solo Solfege 3.14 y anteriores pueden usar. Estos archivos ya no son necesarios, a menos que quiera volver a Solfege 3.14.

en: No obsolete statistics found.
es: No se encontraron estadísticas antiguas.

en: Statistics of %(practise_count)i practise sessions and %(test_count)i tests from %(exercises)i different exercises.
es: Estadísticas de %(practise_count)i sesiones de práctica y %(test_count)i pruebas de %(exercises)i ejercicios diferentes.

en: Unknown name "%(name)s" in line %(line)i of file "%(filename)s":
es: Nombre desconocido "%(name)s" en la línea %(line)i del archivo "%(filename)s":

en: Wrong argument count in line %(line)i of file "%(filename)s":
es: Cantidad equivocada de argumentos en la linea %(line)i del archivo "%(filename)s":

en: Syntax error in file "%(filename)s". %(expected)s
es: Error de sintaxis en el archivo "%(filename)s". %(expected)s

en: Assignment to the reserved word "%(word)s"
es: Asignación a la palabra reservada "%(word)s"

en: Cannot translate lists using in-file translations (ex var[no]=...). See the variable "%(variable)s" in the file "%(filename)s"
es: No se pueden traducir listas que usan traducciones en el mismo archivo (ej. var[no]=...). Vea la variable "%(variable)s" en el archivo "%(filename)s"

en: Unable to tokenize line %(lineno)i of the file "%(filename)s"
es: No se puede analizar la línea %(lineno)i del archivo "%(filename)s"

en: Token "%(nottoken)s" not found, found "%(foundtoken)s" of type %(type)s.
es: Imposible encontrar la subcadena "%(nottoken)s", encontrada "%(foundtoken)s" de tipo %(type)s.

en: Search
es: Buscar

en: «%s» was not found
es: «%s» no encontrado

en: Failed to parse «%s»
es: Falló al interpretar «%s»

en: passed, %.1f%%
es: aprobado, %.1f%%

en: failed, %.1f%%
es: no aprobado, %.1f%%

en: Search results for “%s”:
es: Buscar resultados para “%s”:

en: C-locale search results for “%s”:
es: Resultados de búsqueda para “%s”, en locale C:

en: Search untranslated lesson titles
es: Buscar títulos de lección sin traducir

en: Too few matches?
es: Demasiado pocas coincidencias?

en: Select lesson file
es: Seleccione la lección

en: Search for exercises. Each exercise you click will be added to the section of the front page.
es: Buscar ejercicios. Cada ejercicio en que cliquee será agregado a la sección de la página principal.

en: Add link to new page
es: Agregar enlace a nueva página

en: Add link to exercise
es: Agregar enlace al ejercicio

en: Add link by searching for exercises
es: Agregar enlace buscando ejercicios

en: Untitled%s
es: Sin título%s

en: Add section
es: Añadir sección

en: Front page title:
es: Título de la página principal:

en: Loading file '%(filename)s' failed: %(msg)s
es: La carga del fichero '%(filename)s' ha fallado: '%(msg)s'

en: The front page file is write protected in your install. This is normal. If you want to edit a front page file, you have to select one of the files stored in .solfege/exercises/*/ in your home directory.
es: La página principal está protegida contra escritura. Esto es normal. Si quiere editar un archivo de página principal, debe seleccionar uno de los archivos guardados en .solfege/exercises/*/ en su directorio personal.

en: <b>IMPORTANT:</b> Your front page file <b>must</b> be saved in a subdirectory below the directory named exercises. See the user manual for details.
es: <b>IMPORTANTE:</b> el archivo <b>debe</b> guardarse en un subdirectorio bajo el directorio exercises. Vea el manual de usuario para más detalles.

en: Save changes to "%s" before closing?
es: ¿Guardar los cambios a "%s" antes de cerrar?

en: If you don't save, changes from the past %i seconds will be permanently lost.
es: Si no graba, los cambios de los últimos %i segundos se perderán permanentemente.

en: If you don't save, changes from the past %i minutes will be permanently lost.
es: Si no graba, los cambios de los últimos %i minutos se perderán permanentemente.

en: _Close without Saving
es: _Cerrar sin guardar

en: Save As...
es: Guardar como...

en: File exists. Overwrite?
es: El archivo ya existe. ¿Sobreescribir?

en: Error saving file
es: Error guardando el archivo

en: Select an empty directory, since we want to fill it with files.
es: Seleccione un directorio vacío, ya que será llenado de archivos

en: Visit http://www.solfege.org/support if you need help.
es: Visite http://www.solfege.org/support si necesita ayuda.

en: Please check the lesson file %s.
es: Por favor, verifique el archivo de lección %s.

en: Minor Second
es: 2ªm

en: Major Second
es: 2ª mayor

en: Minor Third
es: 3ª menor

en: Major Third
es: 3ª mayor

en: Perfect Fourth
es: 4ª justa

en: Tritone
es: Tritono

en: Perfect Fifth
es: 5ª justa

en: Minor Sixth
es: 6ª menor

en: Major Sixth
es: 6ª mayor

en: Minor Seventh
es: 7ª menor

en: Major Seventh
es: 7ª mayor

en: Perfect Octave
es: 8ª

note: translators: Only translate the word after interval| , and don't include interval| in the translated string. So for Norwegians, translate "interval|Diminished" to "Forminsket". Do similar for all strings that are preceded with "interval|"
en: Minor Ninth
es: 9ª menor

en: Major Ninth
es: 9ª mayor

en: Minor Tenth
es: 10ª menor

en: Major Tenth
es: 10ª mayor

en: Guitar
es: Guitarra

en: Bass
es: Bajo

en: 5 string bass
es: Bajo de 5 cuerdas

en: 6 string bass
es: Bajo de 6 cuerdas

en: Accordion B griff
es: Acordeón en Si

en: Accordion C griff
es: Acordeón en Do

en: Accordion (system used in Finland)
es: Acordeón finlandés

en: Highest:
es: Agudo:

en: Middle:
es: Medio:

en: Lowest:
es: Grave:

en: Add noteheads
es: Añadir anotación

en: Add sharps
es: Añadir sostenidos

en: Add double-sharps
es: Añadir dobles sostenidos

en: Remove accidentals
es: Eliminar alteraciones

en: Add flats
es: Añadir bemoles

en: Add double-flats
es: Añadir dobles bemoles

en: Delete tones
es: Borrar notas

en: GNU Solfege lesson file editor
es: Editor de lecciones de GNU Solfege

en: _File
es: _Archivo

en: _Help
es: _Ayuda

en: _About
es: _Acerca de...

en: Go to the first question
es: Ir a la primera pregunta

en: Go to the previous question
es: Ir a la pregunta anterior

en: Go to the next question
es: Ir a la siguiente pregunta

en: Go to the last question
es: Ir a la última pregunta

en: Add a new question
es: Añadir nueva pregunta

en: Questions
es: Preguntas

en: Enter new chords using the mouse
es: Introducir nuevo acorde con el ratón

en: Question title:
es: Título de la pregunta:

en: Lessonfile header
es: Cabecera de la lección

en: File title:
es: Título:

en: Content:
es: Contenido:

en: You have unsaved data. Proceed anyway?
es: No ha guardado los cambios. ¿Proceder igualmente?

en: No file
es: Sin ficheros

en: question %(idx)i of %(count)i
es: pregunta·%(idx)i·of·%(count)i

en: The exercise module '%s' is not supported yet. Cannot edit this file.
es: El módulo de la lección '%s' no esta soportado aún. No se puede editar el archivo.

en: Open...
es: Abrir...

en: Save as...
es: Guardar como...

en: Save...
es: Guardar...

en: The lesson file contains no questions
es: La lección no contiene preguntas

en: The external file '%s' was not found
es: La lección externa '%s' no fue encontrada

en: No questions selected
es: No se seleccionaron preguntas

en: You can select questions on the config page of the exercise.
es: Puede seleccionar preguntas en la página de configuración del ejercicio.

en: Discarding question %(questionidx)i from the lessonfile "%(filename)s" because it is missing the "name" variable. All questions in lesson files of this type must have a name variable.
es: Descartando la pregunta %(questionidx)i del archivo de lección "%(filename)s" porque falta la variable "nombre". Todas las preguntas de lecciones de este tipo deben tener una variable nombre.

en: Question number %(index)i in the lesson file "%(filename)s" is missing the "question_text" variable.
es: En la pregunta número %(index)i del archivo "%(filename)s" falta la variable "question_text".

en: Identify the chord
es: Identificar el acorde

en: Chord type
es: Tipo de acorde

en: Inversion
es: Inversión

en: Toptone
es: Nota superior

en: Missing qprops variable in the lesson file %s.
es: Falta la variable qprops en el archivo de lección %s.

en: Error in the lesson file header of "%(filename)s". The variables qprops and qprop_labels must have the same length.
es: Error en el encabezado del archivo de lección "%(filename)s". Las variables qprops y qprop_labels deben tener la misma longitud.

en: root position
es: Posición fundamental

en: %i. inversion
es: %i. inversión

en: Discarding question %(questionidx)i from the lesson file "%(filename)s" because of a missing variable: %(var)s | Discarding question %(questionidx)i from the lesson file "%(filename)s" because of some missing variables: %(var)s
es[0]: Descartando la pregunta %(questionidx)i del archivo de lección "%(filename)s" porque no se encontró la variable: %(var)s
es[1]: Descartando la pregunta %(questionidx)i del archivo de lección "%(filename)s" porque no se encontraron las variables: %(var)s

en: Starting GNU Solfege %s
es: Iniciando GNU Solfege %s

en: Close
es: Cerrar

en: Loading front page '%s' failed. Using default page.
es: La carga de la página principal '%s' falló. Usando predeterminada.

en: The_ory
es: Te_oria

en: Sele_ct Front Page
es: Sele_ccione página principal

en: _Intervals
es: _Intervalos

en: _Edit Front Page
es: _Editar página principal

en: E_xport Exercises to Audio Files…
es: E_xportar ejercicios a archivos de audio...

en: Ear Training Test Pri_ntout…
es: Impresión de prueba de e_ntrenamiento de oído...

en: Profile _Manager
es: _Gestor de perfiles

en: _Search Exercises
es: _Buscar ejercicios

en: _Front Page
es: _Página principal

en: _Tests Page
es: _Página de pruebas

en: _Recent Exercises
es: _Ejercicios recientes

en: _Recent Tests
es: _Pruebas recientes

en: _User Exercises
es: _Ejercicios del usuario

en: Download and compile ALSA modules
es: Descargue y compile los módulos ALSA

en: _Help on the current exercise
es: _Ayuda sobre el ejercicio en curso

en: _Music theory on the current exercise
es: _Teoría musical en el ejercicio actual

en: _User manual
es: _Manual de usuario

en: _File locations
es: _Localización de los archivos

en: _Mailing lists, web page etc.
es: _Listas de correo, página web, etc.

en: _Donate
es: _Donar

en: Reporting _bugs
es: Reporte de _bugs

en: _See your bug reports
es: _Ver sus reportes de errores

en: Question
es: Pregunta

en: Please enter the email used when you submitted the bugs:
es: Por favor, introduzca su e-mail cuando informe de un error:

en: Solfege application data:
es: Datos del programa Solfege:

en: Solfege user data:
es: Datos de usuario de Solfege:

en: Solfege config file:
es: Archivo de configuración de Solfege:

en: Solfege installation directory:
es: Directorio de instalación de Solfege:

en: User manual in HTML format:
es: Manual de usuario en formato HTML:

en: SOLFEGETRANSLATORS
es: Daniel Tonda Castillo
    Diego Duchowney

en: (some lessonfiles)
es: (algunas lecciones)

en: (sound code for the MS Windows port)
es: (código de sonido para el port MS Windows)

en: (ported winmidi.c to gcc)
es: (portado winmidi.c a gcc)

en: (spec file for SuSE 8.2)
es: (archivo espec. para SuSE 8.2)

en: (spec file cleanup)
es: (archivo espec. de limpieza)

en: (testing and portability fixes for FreeBSD)
es: (testeo y arreglos de portabilidad para FreeBSD)

en: (the music font from Lilypond)
es: (la fuente para música de Lilypond)

en: (scale exercises)
es: (ejercicios de escalas)

en: In Solfege 3.9.0, the location where Solfege look for lesson files you have created was changed. The files has to be moved from "%(old)s" and into the folder "%(gnu)s" in your "%(doc)s" folder.
    May I move the files automatically for you now?
es: En Solfege 3.9.0 la ubicación donde se buscan los archivos de lección ha cambiado. Los archivos deben ser movidos de "%(old)s" y "%(gnu)s" al directorio "%(doc)s".
    ¿Quisiera que los archivos sean movidos automáticamente?

en: Error while copying directory:
    %s
es: Ha ocurrido un error mientras se copiaba el archivo:
    %s

en: Files copied. The old files has been left behind. Please delete them when you have verified that all files was copied correctly.
es: Archivos copiados. Los viejos archivos han sido dejados atrás. Por favor, bórrelos cuando haya verificado que todos los archivos fueron copiados correctamente.

en: Migrated old language setup. You might have to restart the program all translated messages to show up.
es: Las antiguas configuraciones de idioma fueron migradas. Puede ser que deba reiniciar el programa para que aparezcan los mensajes traducidos.

en: User exercises
es: Ejercicios del usuario

en: Recent exercises
es: Ejercicios recientes

en: Recent tests
es: Pruebas recientes

en: The '%s' exercise module does not support test yet.
es: El módulo de ejercicio '%s' todavía no permite pruebas.

en: Number of intervals:
es: Cantidad de intervalos:

en: Configure all intervals in this exercise like this
es: Configurar todos los intervalos de este ejercicio así

en: Toggle buttons are for interval number:
es: Botones de cambio son para el intervalo número:

en: Up:
es: Alto

en: Down:
es: Bajo

en: Reset to default values
es: Reinicializar a los valores por defecto

en: Show warranty and copyright.
es: Mostrar garantía y copyright.

en: Do not show the startup window.
es: No mostrar ventana de bienvenida.

en: Display more info about the sound setup.
es: Mostrar más información sobre la configuración del sonido.

en: Do not play any sounds. Instead some data is printed to standard output. Use this for debugging and porting.
es: No reproducir ningún sonido. En cambio, mostrar datos en la salida estándar. Use esto para depurar y portar.

en: Include features used by the Solfege developers to debug the program.
es: Incluir características usadas por los desarrolladores de Solfege para depurar el programa.

note: translators: dont transate the actual debug levels
en: Valid debug values are: debug, info, warning, error, critical
es: Los valores válidos de depuración son: debug, info, warning, error, critical

en: Disable the exception handling in Gui.standard_exception_handler.
es: Deshabilitar el manejo de excepciones en Gui.standard_exception_handler.

en: For debugging only: Select questions from lesson files in sequential order.
es: Solo para depuración: Seleccionar preguntas de los archivos de lección en orden secuencial.

en: Show GtkWarnings and PangoWarnings in the traceback window.
es: Mostrar GtkWarnings y PangoWarnings en la ventana de rastreo.

en: Start with <profile>. Create the profile if it does not exist.
es: Comenzar con <profile>. Crear el perfil si no existe.

en: Create or update the screenshots for the users manual. Intended for developers of this program.
es: Crear o actualizar las capturas de pantalla para el manual de usuario. Dirigido a desarrolladores de este programa.

en: Running the command %s failed.
es: La ejecución del comando %s ha fallado.

en: The executable '%s' does not exist.
es: El ejecutable '%s' no existe.

en: Tried `%(bin)s`:
    
    	%(exception)s
    
    Please check that the program is installed. If you did not supply the full path to the program in the preferences window (Ctrl-12), you must make sure the program is on your PATH.
es: Se intentó `%(bin)s`:
    
    	%(exception)s
    
    Por favor, verifique que el programa está instalado. Si no proveyó el camino completo al programa en la ventana de preferencias (Ctrl-F12), debe asegurarse de que el programa está en su PATH.

en: Failed to execute a binary for %s
es: Falló la ejecución de un ejecutable para %s

en: Failed to execute media player for %s files
es: Falló la ejecución del reproductor para archivos %s

en: Failed to execute binary to convert from %(from)s to %(to)s
es: Falló el ejecutable para convertir de %(from)s a %(to)s

en: Output format:
es: Formato de salida:

en: Title:
es: Título:

en: Section title:
es: Título de la sección:

en: Name the music
es: Nombre la música

en: Write the music, first tone given
es: Escriba la música, dada la primera nota

en: Type of question:
es: Tipo de pregunta:

en: Intervals:
es: Intervalos:

en: Questions per line:
es: Preguntas por línea:

en: Number of questions:
es: Número de preguntas:

en: Select where to export the files
es: Seleccione dónde exportar los archivos

en: Not all music types are supported. This file contain %(ok)i supported questions and %(not_ok)i that are not supported. The unsupported questions will be ignored. Add any way?
es: No todos los tipos de música están permitidos. Este archivo contiene %(ok)i preguntas permitidas y %(not_ok)i que no lo son. Las preguntas no permitidas serán ignoradas. ¿Proceder con el agregado?

en: Could not add the lesson file. It has no questions with a music object with supported music type.
es: No se puede agregar la lección. No tiene preguntas con un objeto música con un tipo de música permitido.

en: «%s» not found
es: «%s» no encontrado

en: Create Sheet
es: Crear hoja

en: Randomize
es: Aleatorizar

en: _Create profile…
es: _Crear perfil...

en: Enter the name of the new folder:
es: Ingrese el nombre del nuevo directorio:

en: Your profile data will be stored in:
es: Los datos de su perfil serán guardados en:

en: New Profile
es: Nuevo perfil

en: The profile «%s» already exists.
es: El perfil «%s» ya existe.

en: _Rename profile…
es: _Renombrar perfil...

en: Rename the profile «%s» to:
es: Renombrar el perfil «%s» a:

en: GNU Solfege - Choose User Profile
es: GNU Solfege - Elija el perfil de usuario

en: Solfege will save your statistics and test results in the user profile. By adding additional user profiles to Solfege, multiple users can share a user account on the operating system.
es: Solfege guardará sus estadísticas y resultados de las pruebas en un perfil de usuario. Mediante el uso de perfiles, varias personas pueden compartir una misma cuenta de usuario en el sistema operativo.

en: _Delete profile…
es: _Borrar perfil...

en: Standard profile
es: Perfil estándar

en: D_on't ask at startup
es: N_o preguntar al inicio

en: Permanently delete the user profile «%s»?
es: ¿Borrar permanentemente el perfil de usuario «%s»?

en: _Start GNU Solfege
es: _Iniciar GNU Solfege

en: Make bug report
es: Hacer informe de error

en: _Send
es: _Enviar

en: Information about the version of GNU Solfege, your operating system and Python version, and the python traceback (error message) will be send to the crash database. Your email will not be published or shared, but we might contact you by email if we have follow questions to your crash report.
es: La información sobre la versión de GNU Solfege, Python y de su sistema operativo, además de los mensajes de error de python (traceback), serán enviados a la base de errores. Su dirección de correo electrónico no será publicada ni compartida, pero podríamos contactarlo por email si necesitamos hacerle alguna pregunta sobre su reporte.

en: S_hort description:
es: D_escripción corta:

en: _Describe how to produce the error message:
es: _Describa cómo reproducir el mensaje de error:

en: Set transposition
es: Establecer transposición

en: Select how to do random transposition
es: Seleccione como hacer una transposición aleatoria

en: You can read about the different types of transposition in the lesson file documentation available on the Help menu.
es: Puede leer acerca de los diferentes tipos de transposición en la documentación de la lección disponible en el menú de Ayuda

en: Fifths relative to C major/a minor
es: Quintas relativas a Do mayor/La menor

en: Fifths relative to current key
es: Quintas relativas a la clave actual

en: Transpose notes without changing key
es: Transportar notas sin cambiar la clave

en: Semitones
es: Semitonos

en: Importing old statistics
es: Importando estadísticas antiguas

en: Opening statistics database
es: Abriendo la base de datos de estadísticas

en: Failed to open the statistics database:
    «%s»
es: Falló al abrir la base de datos de estadísticas:
    «%s»

en: Click OK to exit the program. Then try to quit all other instances of the program, or reboot the computer. You can only run one instance of GNU Solfege at once.
es: Haga click en OK para salir del programa. Entonces intente salir de todas las otras instancias del programa, o reinicie la computadora. Solo puede correr una instancia de GNU Solfege a la vez.

en: Creating application window
es: Creando la ventana de aplicación

en: Files read: %i
es: Archivos leídos: %i

en: Session
es: Sesión

en: Today
es: Hoy

en: Last 7 days
es: Ultima semana

en: Percent
es: Porcentaje

en: Count
es: Cuenta

en: Test dated %(date)s: %(percent).1f%%
es: Prueba fechada %(date)s: %(percent).1f%%

en: GNU Solfege message window
es: Ventana de mensajes de GNU Solfege

en: Please report this to the bug database or send an email to bug-solfege@gnu.org if the content of the message make you believe you have found a bug.
es: Por favor reporte esto a la base de datos de errores o envíe un email a bug-solfege@gnu.org si el mensaje le hace creer que encontró un error.

en: _Make automatic bug report
es: _Hacer reporte de error automático

en: Automatic bug reports are often mostly useless because people omit their email address and add very little info about what happened. Fixing bugs is difficult if we cannot contact you and ask for more information.
    
    I would prefer if you open a web browser and report your bug to the bug tracker at http://bugs.solfege.org.
    
    This will give your bug report higher priority and it will be fixed faster.
    
    Are you willing to do that?
es: Los reportes de errores automáticos son mayormente inservibles, porque los usuarios omiten sus direcciones de correo electrónico y agregan muy poca información sobre lo que pasó. Arreglar errores es difícil si no podemos contactarlos para pedirles más información. 
    
    Preferiría que abra un navegador web y reporte su error en el bug tracker, en http://bugs.solfege.org.
    
    Esto le dará a su reporte de error una mayor prioridad y será arreglado más rápido.
    
    ¿Está dispuesto a hacerlo?

en: Preferred output format:
es: Formato de salida preferido:

en: Name files by questions
es: Nombrar archivos por preguntas

en: Title
es: Título

en: This lesson file cannot be exported because some of the music in the file are not parsable by the mpd module.
es: Este archivo de lección no puede ser exportado porque algo en el archivo no es analizable por el módulo mpd.

en: Export
es: Exportar

en: «<b>%s</b>» was not found
es: «<b>%s</b>» no encontrado

en: Unknown lesson_id: <b>%s</b>
es: Lesson_id desconocido: <b>%s</b>

en: Exporting training set
es: Exportando set de entrenamiento

en: Export training set
es: Exportar set de entrenamiento

en: Perfect Unison
es: Unísono perfecto

en: Diminished Unison
es: Unísono disminuido

en: Augmented Unison
es: Unísono aumentado

en: Diminished Second
es: Segunda disminuida

en: Augmented Second
es: Segunda aumentada

en: Diminished Third
es: Tercera disminuida

en: Augmented Third
es: Tercera aumentada

en: Diminished Fourth
es: Cuarta disminuida

en: Augmented Fourth
es: Cuarta aumentada

en: Diminished Fifth
es: Quinta disminuída

en: Augmented Fifth
es: Quinta aumentada

en: Diminished Sixth
es: Sexta disminuida

en: Augmented Sixth
es: Sexta aumentada

en: Diminished Seventh
es: Séptima disminuida

en: Augmented Seventh
es: Séptima aumentada

en: Diminished Octave
es: Octava disminuida

en: Augmented Octave
es: Octava aumentada

en: interval|Unison
es: Unísono

en: interval|Second
es: 2ª

en: interval|Third
es: 3ª

en: interval|Fourth
es: 4ª

en: interval|Fifth
es: 5ª

en: interval|Sixth
es: 6ª

en: interval|Seventh
es: 7ª

en: interval|Octave
es: 8ª

en: interval|Ninth
es: 9ª

en: interval|Tenth
es: 10ª

en: interval|Diminished
es: Disminuido

en: interval|Perfect
es: Perfecto

en: interval|Augmented
es: Aumentado

en: interval|Minor
es: Menor

en: interval|Major
es: Mayor

en: interval|Doubly-diminished
es: Doblemente disminuido

en: interval|Doubly-augmented
es: Doblemente aumentado

en: interval|u
es: u

en: interval|m2
es: 2ªm

en: interval|M2
es: 2ªM

en: interval|m3
es: 3ªm

en: interval|M3
es: 3ªM

en: interval|4
es: 4ª

en: interval|tt
es: tt

en: interval|5
es: 5ª

en: interval|m6
es: 6ªm

en: interval|M6
es: 6ªM

en: interval|m7
es: 7ªm

en: interval|M7
es: 7ªM

en: interval|8
es: 8ª

en: interval|m9
es: 9ªm

en: interval|M9
es: 9ªM

en: interval|m10
es: 10ªm

en: interval|M10
es: 10ªM

en: Invalid interval name: %s
es: Nombre de intervalo inválido: %s

en: notename|c
es: do

en: notename|cb
es: do b

en: notename|cbb
es: do bb

en: notename|c#
es: do#

en: notename|cx
es: do x

en: notename|d
es: re

en: notename|db
es: re b

en: notename|dbb
es: re bb

en: notename|d#
es: re#

en: notename|dx
es: re x

en: notename|e
es: mi

en: notename|eb
es: mi b

en: notename|ebb
es: mi bb

en: notename|e#
es: mi#

en: notename|ex
es: mi x

en: notename|f
es: fa

en: notename|fb
es: fa b

en: notename|fbb
es: fa bb

en: notename|f#
es: fa#

en: notename|fx
es: fa x

en: notename|g
es: sol

en: notename|gb
es: sol b

en: notename|gbb
es: sol bb

en: notename|g#
es: sol #

en: notename|gx
es: sol x

en: notename|a
es: la

en: notename|ab
es: la b

en: notename|abb
es: la bb

en: notename|a#
es: la#

en: notename|ax
es: la x

en: notename|b
es: si

en: notename|bb
es: si b

en: notename|bbb
es: si bb

en: notename|b#
es: si#

en: notename|bx
es: si x

en: Invalid notename: %s
es: Nombre de nota inválida: %s

en: notenameformat|%(notename)s
es: %(notename)s

en: notenameformat|%(notename)s%(oct)s
es: %(notename)s%(oct)s

en: insert-overwrite|INSRT
es: INSRT

en: insert-overwrite|OVER
es: insertar-sobreescribir|SOBR

en: No MIDI output devices available.
es: No hay dispositivos de salida MIDI disponibles.

en: Chord types to ask
es: Tipo de acorde

en: Correct
es: Correcto

en: Wrong
es: Incorrecto

en: Right click is not allowed for this lesson file.
es: El botón derecho del ratón se ha deshabilitado para está lección.

en: Click 'New chord' to begin.
es: Haga clic en 'Nuevo' para iniciar

en: Identify chord type
es: Identificar el tipo de acorde

en: Chord voicing
es: Inversiones de acordes

en: You have to solve this question first.
es: Primero debe responder esta pregunta correctamente.

en: You should try to guess before right-clicking.
es: Debes intentar acertar antes de pulsar el botón derecho del ratón

en: Correct, now stack the tones
es: Bien, ahora ordena las notas correctamente

en: Type is already solved, now specify voicing.
es: Ya resolvió este. Ahora especifique las voces.

en: F_irst interval
    is largest
es: El pr_imer intervalo
    es el más grande

en: The intervals
    are _equal
es: Los intervalos
    son igual_es

en: _Last interval
    is largest
es: _El segundo intervalo
    es el más grande

en: Harmonic
es: Armónico

en: Melodic
es: Melódico

en: First interval:
es: Primer intervalo:

en: Last interval:
es: Ultimo intervalo:

en: Correct, but you have already solved this question
es: Correcto, pero ya habías respondido correctamente

en: Wrong, but you have already solved this question
es: Incorrecto, pero ya habías respondido correctamente antes

en: Last interval is largest
es: El 2do. intervalo
    es mayor

en: The intervals are equal
es: Los intervalos
    son iguales

en: First interval is largest
es: El 1er. intervalo
    es más grande

en: The answer is: %s
es: La respuesta es: %s

en: You have to configure the exercise properly
es: Debe configurar correctamente este ejercicio

en: Click 'New' to begin.
es: Haga clic en 'Nuevo' para iniciar

en: _Play the whole music
es: _Tocar todo

en: The lesson file '%s' contains no questions.
es: La lección '%s' no contiene preguntas.

en: _Backspace
es: _Borrar

en: Click 'Start test' to begin.
es: Haga clic en 'Comenzar' para iniciar

en: Ask for these intervals
es: Preguntar por estos intervalos

en: Harmonic interval
es: Intervalo armónico

en: Ignoring intervals greater than major tenth.
es: Ignorar los intervalos superiores a una décima.

en: Click 'New interval' to begin.
es: Haga clic en 'Nuevo intervalo' para iniciar

en: You have to select some intervals to practise.
es: Debe elegir algunos intervalos para la práctica.

en: Identify the interval
es: Identificar el intervalo

en: _Start test
es: _Comenzar

en: Harmonic progression dictation
es: Dictado de progrésión armónica

en: Questions to ask
es: Preguntas por hacer

en: Identify by name
es: Identificar por el nombre

en: The answer is: {answer}
es: La respuesta es: {answer}

en: You have to select some questions to practise.
es: Debe seleccionar algunas escalas para la práctica.

en: Bpm
es: PPM

en: You have to select some tempos to practise.
es: Debe seleccionar algunos tempos para practicar.

en: Click 'New tempo' to begin.
es: Haga clic en 'Nuevo tempo' para iniciar

en: Correct, it is %i
es: correcto, es %i

en: Click '%s' to begin.
es: Haga clic en '%s' para comenzar.

en: Weight
es: Peso

en: Octave:
es: Octava:

en: Hide _piano keyboard shortcuts
es: Oc_ultar atajos del teclado de _piano_

en: When you guess wrong
es: Cuando adivina incorrectamente

en: Play warning sound
es: Tocar sonido de advertencia

en: Identify tone
es: Identificar la nota

en: You have to select some tones practise. Do this on the config page by setting the weight of tones to a value greater than zero.
es: Debe seleccionar algunas notas de práctica. Puede hacerlo en la página de configuración asignando un peso mayor de cero a las notas.

en: First tone is %s
es: La 1era nota es %s

en: Click 'New tone' to begin.
es: Haga clic en 'Nueva nota' para iniciar

en: Melodic interval
es: Intervalo melódico

en: You have already identified this interval
es: Ya ha identificado éste intervalo

en: The exercise has to be better configured.
es: Debería configurar mejor el ejercicio

en: Could not satisfy the constraints in the lesson header.
es: No se pudo satisfacer las restricciones en el encabezado de la lección.

en: Name the interval
es: Nombre el intervalo

en: The music played:
es: La música reproducida:

en: The rhythm you entered:
es: El ritmo ingresado:

en: The music object named «rhythm» is not a subclass of MpdParsable
es: El objeto musical llamado «rhythm» no es subclase de MpdParsable

en: The music object named «music» is not a subclass of MpdParsable
es: El objeto musical llamado «music» no es subclase de MpdParsable

en: Play
es: Jouer

en: Don't start the question with a rest
es: Ne pas commencer la question par un silence

en: Beats per minute:
es: Battements par minute (bpm):

en: You have to configure this exercise properly
es: Debe configurar este ejercicio correctamente

en: Identify the rhythm
es: Identificar el ritmo

en: Please tap the rhythm.
es: Por favor, toque el ritmo.

en: Tap here
es: Toque aquí

en: Accuracy required:
es: Precisión requerida:

en: Tapping in progress...
es: Toques en progreso...

en: _New interval,
    last was correct
es: _Intervalo nuevo,
    el anterior fue correcto

en: New interval,
    last was _wrong
es: Intervalo nuevo
    el anterior fue inco_rrecto

en: _Repeat first tone
es: _Repetir la primera nota

en: Play _last tone
es: Tocar la _última nota

en: Sing interval
es: Cantar el intervalo

en: The exercise has to be better configured.
    Click 'Reset to default values' on the config
    page if you don't know how to do this.
es: Este ejercicio se debe configurar mejor.
    Clic en 'Restablecer a valores por defecto' en la
    ventana de configuración si no sabe como hacer esto.

en: Sing the interval
es: Cantar el intervalo

en: _Play first note
es: _Tocar la primera nota

en: Play _last note
es: Tocar la ú_ltima nota

en: Play _all
es: Toc_ar todo

en: Altered chords
es: Acordes alterados

en: chord|maj7b5
es: 7ªMb5

en: chord|m maj7
es: m 7ªM

en: chord|7
es: 7ª

en: chord|7b5
es: 7ªb5

en: chord|7#5
es: 7ª#5

en: chord|9
es: 9ª

en: chord|7#9
es: 7ª#9

en: chord|7b9
es: 7ªb9

en: chord|7#5b9
es: 7ª#5b9

en: Altered chords & inversions
es: Acordes alterados e inversiones

en: Norwegian children songs
es: Canciones infantiles noruegas

en: simple tonal chords
es: Acordes tonales simples

en: Cadences
es: Cadencias

en: Perfect authentic cadence
es: Cadencia auténtica perfecta

en: Imperfect authentic cadence
es: Cadencia auténtica imperfecta

en: Plagal cadence
es: Cadencia plagal

en: Deceptive cadence
es: Cadencia evitada

en: Half cadence
es: Semi cadencia

en: 7b9 and maj79 chords
es: Acordes 7ªb9 y 7ªM9

en: chord|maj79
es: 7ªM9

en: Dominant 7 chord with inversions
es: 7ª Dominante con inversiones

en: Diminished and augmented chords
es: Disminuidos y aumentados

en: diminished
es: disminuido

en: augmented
es: aumentado

en: Minor, major, diminished and augmented chords
es: Menor, mayor, disminuidos y aumentados

en: Minor 7 and dominant 7 chords
es: Menor 7 y dominantes

en: chord|m7
es: m7

en: Minor 7 and dominant 7 chords with inversions
es: Menor 7 y dominante 7 con inversiones

en: Chords with 7 in their name
es: Acordes con 7 en su nombre

en: Minor 9 and 9 chords
es: Menor 9 y acordes de con 9ª

en: chord|m9
es: m9

en: Chords with 9 in their name
es: Acordes con 9 en su nombre

en: Major seventh, diminished seventh and half diminished seventh chords
es: 7ª mayor, disminuida y semidisminuida

en: chord|maj7
es: maj7

en: chord|m7b5
es: m7b5

en: chord|dim7
es: dim7

en: Minor and major chords
es: Acordes menores y mayores

en: minor
es: menor

en: major
es: mayor

en: Major, minor, dominant seventh with inversions
es: Mayor, menor, 7ª dominante con inversiones

en: dominant seventh
es: 7ª dominante

en: Minor/major in close and open position
es: Menor/mayor en posición abierta y cerrada

en: Altered chords (chord voicing)
es: Acordes alterados e inversiones

en: Compare intervals
es: Comparar intervalos

en: Second to tenth
es: Segunda a décima

en: Tenths
es: Décimas

en: Seconds
es: Segundas

en: Seconds and thirds
es: Segundas y terceras

en: Second to octave
es: Segunda a octava

en: Thirds
es: Terceras

en: Fourths and fifths
es: Cuartas y quintas

en: Fourths, fifths and octave
es: Cuartas, quintas y octavas

en: Sixths
es: Sextas

en: Sixths and sevenths
es: Sextas y séptimas

en: Sevenths
es: Séptimas

en: Sevenths and ninths
es: Séptimas y novenas

en: Ninths
es: Novenas

en: Tritone and sevenths
es: Tritonos y séptimas

en: Is the fifth flat, in tune or sharp? %s
es: ¿Está la 5ª baja, justa o alta? %s

en: intonation|flat
es: bemol

en: intonation|in tune
es: justo

en: intonation|sharp
es: sostenido

en: Is the interval flat, in tune or sharp? %s cent wrong
es: ¿Es el intervalo bajo, justo o alto? %s erróneo

en: Just interval: %s
es: Intervalo justo: %s

en: Diatonic chords
es: Acordes diatónicos

en: Diatonic chords & inversions
es: Acordes diatónicos e inversiones

en: Harmonic intervals
es: Intervalos armónicos

en: Sing the two tones
es: Cantar las dos notas

en: Intervals smaller than an octave
es: Intervalos menores a una octava

en: Intervals larger than an octave
es: Intervalos mayores a una octava

en: Triads
es: Tríadas

en: Sing the three tones
es: Cantar las tres notas

en: Triads, difficult
es: Tríadas, difícil

en: Triads, easy
es: Tríadas, fácil

en: Id tone
es: Id nota

en: C to B, C#, D# and F#
es: do hasta si, do#, re# y fa#

en: C to B, C#, D#, F# and G#
es: do hasta si, do#, re#, fa# y sol#

en: All
es: Todos

en: C to E
es: do hasta mi

en: C to F
es: do hasta fa

en: C to G
es: do hasta sol

en: C to A
es: do hasta la

en: C to B
es: do hasta si

en: C to B and C#
es: do hasta si y do#

en: C to B, C# and D#
es: do hasta si, do# y re#

en: Interval in a key (major)
es: Intervalo en una clave (mayor)

en: m2
es: 2ªm

en: M2
es: 2ªM

en: m3
es: 3ªm

en: M3
es: 3ªM

en: 4
es: 4ª

en: a4
es: 4ª aum

en: 5
es: 5ª

en: d5
es: 5ª dism

en: m6
es: 6ªm

en: M6
es: 6ªM

en: m7
es: 7ªm

en: M7
es: 7ªM

en: Interval in a key (minor)
es: Intervalo en una clave (menor)

en: Indetify the interval played after tonic
es: Identificar el intervalo tocado después de la tónica

en: Parts of 2 Bach inventions
es: Partes de 2 invenciones de Bach

en: Melodic intervals
es: Intervalos melódicos

en: Harmonic prog with MMA
es: Progresión armónica con MMA

en: Enter the harmonic progression
es: Ingrese la progresión armónica

en: 4 chords in major mode
es: Cuatro acordes en modo mayor

en: 4 chords in harmonic minor mode
es: Cuatro acordes en modo menor armónico

en: 4 chords in natural minor mode
es: Cuatro acordes en modo menor natural

en: 7 chords in major mode
es: Siete acordes en modo mayor

en: 7 chords in harmonic minor mode
es: Siete acordes en modo menor armónico

en: 7 chords in natural minor mode
es: Siete acordes en modo menor natural

en: Many intervals
es: Varios intervalos

en: All intervals
es: Todos los intervalos

en: Fifths
es: Quintas

en: Fourths
es: Cuartas

en: Octaves
es: Octavas

en: Unisons
es: Unísonos

en: Easy harmonic progressions
es: Progresiones armónicas fáciles

en: Easy harmonic progressions, including inverted chords
es: Progresiones armónicas fáciles, incluyendo acordes invertidos

en: A few jazz progressions
es: Algunas progresiones de Jazz

en: Rhythms (difficult)
es: Ritmos (difícil)

en: Rhythms (easy)
es: Ritmos (fácil)

en: Rhythms
es: Ritmos

en: Rhythms, binary time
es: Ritmos, tiempo binario

en: Rhythms, ternary time
es: Ritmos, tiempo ternario

en: Rhythm tapping
es: Golpear el ritmo

en: Rhythm tapping, ternary
es: Golpear el ritmo, tiempo ternario

en: Rhythms in 3/8
es: Ritmos en 3/8

en: Scales with 6 notes
es: Escalas con 6 notas

en: Scales with 8 notes
es: Escalas con 8 notas

en: Bebop Scales
es: Escalas Bebop

en: Bebop Scales - Ascending
es: Escalas Bebop - ascendentes

en: Bebop Scales - Descending
es: Escalas Bebop - descendentes

en: Bebop Scales - enter structure
es: Escalas Bebop - ingresar estructura

en: Enter the structure of the mode in number of half-tones
es: Ingrese la estructura del modo en cantidad de semitonos

en: Bebop Scales - recognize structure
es: Escalas Bebop - reconocer estructura

en: Church Tones
es: Notas de iglesia

en: Double Harmonic Scale and its modes
es: Escala doble armónica y sus modos

en: Double Harmonic Scale and its modes - Ascending
es: Escala doble armónica y sus modos - ascendente

en: Double Harmonic Scale and its modes - Descending
es: Escala doble armónica y sus modos - descendente

en: Double Harmonic scale and its modes - enter structure
es: Escala doble armónica y sus modos - ingresar estructura

en: Double Harmonic Scale and its modes - arpeged by fourths
es: Escala doble armónica y sus modos - arpegiada por cuartas

en: Double Harmonic Scale and its modes - recognize grade
es: Escala doble armónica y sus modos - reconocer grado

en: Double Harmonic Scale and its modes - patterns
es: Escala doble armónica y sus modos - patrones

en: Double Harmonic Scale and its modes - recognize structure
es: Escala doble armónica y sus modos - reconocer estructura

en: Double Harmonic Scale and its modes - arpeged by thirds
es: Escala doble armónica y sus modos - arpegiada por terceras

en: More Scales used over a Dominant or Altered chord
es: Más escalas usadas sobre un acorde dominante o alterado

en: Jazz Modes used over a Dominant or Altered chord
es: Modos de Jazz usados sobre un acorde dominante o alterado

en: Modes used in East European Music
es: Modos usados en la música de Europa del este

en: Ancient Greek Modes
es: Modos griegos antiguos

en: More Scales used over a Half-Diminished or Diminished chord
es: Más escalas usadas sobre un acorde semidisminuido o disminuido

en: Jazz Modes over a Half-Diminished or Diminished chord
es: Modos de jazz sobre un acorde semidisminuido o disminuido

en: Harmonic Major Scale and its modes
es: Escala armónica mayor y sus modos

en: Harmonic Major Scale and its modes - Ascending
es: Escala armónica mayor y sus modos - ascendente

en: Harmonic Major Scale and its modes - Descending
es: Escala armónica mayor y sus modos - descendente

en: Harmonic Major scale and its modes - enter structure
es: Escala armónica mayor y sus modos - ingresar estructura

en: Harmonic Major Scale and its modes - arpeged by fourths
es: Escala armónica mayor y sus modos - arpegiada por cuartas

en: Harmonic Major Scale and its modes - recognize grade
es: Escala armónica mayor y sus modos - reconocer grado

en: Harmonic Major Scale and its modes - patterns
es: Escala armónica mayor y sus modos - patrones

en: Harmonic Major Scale and its modes - recognize structure
es: Escala armónica mayor y sus modos - reconocer estructura

en: Harmonic Major Scale and its modes - arpeged by thirds
es: Escala armónica mayor y sus modos - arpegiada por terceras

en: Harmonic Minor Scale and its modes
es: Escalas armónicas menores y sus modos

en: Harmonic Minor Scale and its modes - Ascending
es: Escala armónica menor y sus modos - ascendente

en: Harmonic Minor Scale and its modes - Descending
es: Escala armónica menor y sus modos - descendente

en: Harmonic Minor scale and its modes - enter structure
es: Escala armónica menor y sus modos - ingresar estructura

en: Harmonic Minor Scale and its modes - arpeged by fourths
es: Escala armónica menor y sus modos - arpegiada por cuartas

en: Harmonic Minor Scale and its modes - recognize grade
es: Escala armónica menor y sus modos - reconocer grado

en: Harmonic Minor Scale and its modes - patterns
es: Escala armónica menor y sus modos - patrones

en: Harmonic Minor Scale and its modes - recognize structure
es: Escala armónica menor y sus modos - reconocer estructura

en: Harmonic Minor Scale and its modes - arpeged by thirds
es: Escala armónica menor y sus modos - arpegiada por terceras

en: Hungarian Minor Scale and its modes - recognize grade
es: Escala húngara menor y sus modos - reconocer grado

en: Hungarian Scale and its modes
es: Escala húngara y sus modos

en: Hungarian Scale and its modes - Ascending
es: Escala húngara y sus modos - ascendente

en: Hungarian Scale and its modes - Descending
es: Escala húngara y sus modos - descendente

en: Hungarian scale and its modes - enter structure
es: Escala húngara y sus modos - ingresar estructura

en: Hungarian Scale and its modes - arpeged by fourths
es: Escala húngara y sus modos - arpegiada por cuartas

en: Hungarian Scale and its modes - recognize grade
es: Escala húngara y sus modos - reconocer grado

en: Hungarian Scale and its modes - patterns
es: Escala húngara y sus modos - patrones

en: Hungarian Scale and its modes - recognize structure
es: Escala húngara y sus modos - reconocer estructura

en: Hungarian Scale and its modes - arpeged by thirds
es: Escala húngara y sus modos - arpegiada por terceras

en: Major Scale and its modes
es: Escala mayor y sus modos

en: Major Scale and its modes - Ascending
es: Escala mayor y sus modos - ascendente

en: Major Scale and its modes - Descending
es: Escala mayor y sus modos - descendente

en: Major scale and its modes - enter structure
es: Escala mayor y sus modos - ingresar estructura

en: Major Scale and its modes - arpeged by fourths
es: Escala mayor y sus modos - arpegiada por cuartas

en: Major Scale and its modes - recognize grade
es: Escala mayor y sus modos - reconocer grado

en: Major Scale and its modes - patterns
es: Escala mayor y sus modos - patrones

en: Major Scale and its modes - recognize with only few notes
es: Escala mayor y sus modos - reconocer con solo algunas notas

en: Three notes are enough to recognize the mode
es: Tres notas son suficientes para reconocer el modo

en: Major Scale and its modes - recognize structure
es: Escala mayor y sus modos - reconocer estructura

en: Major Scale and its modes - arpeged by thirds
es: Escala mayor y sus modos - arpegiada por terceras

en: More Scales used over a Major or Augmented chord
es: Más escalas usadas sobre un acorde mayor o aumentado

en: Jazz Modes over a Major or Augmented chord
es: Modos de Jazz sobre un acorde mayor o aumentado

en: Melodic Minor Scale and its modes
es: Escalas melódicas menores y sus modos

en: Melodic Minor Scale and its modes - Ascending
es: Escala menor melódica y sus modos - ascendente

en: Melodic Minor Scale and its modes - Descending
es: Escala menor melódica y sus modos - descendente

en: Melodic Minor scale and its modes - enter structure
es: Escala menor melódica y sus modos - ingresar estructura

en: Melodic Minor Scale and its modes - arpeged by fourths
es: Escala menor melódica y sus modos - arpegiada por cuartas

en: Melodic Minor Scale and its modes - recognize grade
es: Escala menor melódica y sus modos - reconocer grado

en: Melodic Minor Scale and its modes - patterns
es: Escala menor melódica y sus modos - patrones

en: Melodic Minor Scale and its modes - recognize structure
es: Escala menor melódica y sus modos - reconocer estructura

en: Melodic Minor Scale and its modes - arpeged by thirds
es: Escala menor melódica y sus modos - arpegiada por terceras

en: More Scales used over a Minor chord
es: Más escalas usadas sobre un acorde menor

en: Jazz Modes over a Minor chord
es: Modos de Jazz sobre un acorde menor

en: Natural Minor Scale and its modes - recognize grade
es: Escala natural menor y sus modos - reconocer grado

en: Neapolitan Scale and its modes
es: Escala napolitana y sus modos

en: Neapolitan Scale and its modes - Ascending
es: Escala napolitana y sus modos - ascendente

en: Neapolitan Scale and its modes - Descending
es: Escala napolitana y sus modos - descendente

en: Neapolitan scale and its modes - enter structure
es: Escala napolitana y sus modos - ingresar estructura

en: Neapolitan Scale and its modes - arpeged by fourths
es: Escala napolitana y sus modos - arpegiada por cuartas

en: Neapolitan Scale and its modes - recognize grade
es: Escala napolitana y sus modos - reconocer grados

en: Neapolitan Scale and its modes - patterns
es: Escala napolitana y sus modos - patrones

en: Neapolitan Scale and its modes - recognize structure
es: Escala napolitana y sus modos - reconocer estructura

en: Neapolitan Scale and its modes - arpeged by thirds
es: Escala napolitana y sus modos - arpegiada por terceras

en: Neapolitan Minor Scale and its modes
es: Escala napolitana menor y sus modos

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - Ascending
es: Escala napolitana menor y sus modos - ascendente

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - Descending
es: Escala napolitana menor y sus modos - descendente

en: Neapolitan Minor scale and its modes - enter structure
es: Escala napolitana menor y sus modos - ingresar estructura

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - arpeged by fourths
es: Escala napolitana menor y sus modos - arpegiada por cuartas

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - recognize grade
es: Escala napolitana menor y sus modos - reconocer grado

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - patterns
es: Escala napolitana menor y sus modos - patrones

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - recognize structure
es: Escala napolitana menor y sus modos - reconocer estructura

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - arpeged by thirds
es: Escala napolitana menor y sus modos - arpegiada por terceras

en: Pentatonic Major Scale and its modes
es: Escala Pentatónica mayor y sus modos

en: Pentatonic Major Scale and its modes - Ascending
es: Escala Pentatónica mayor y sus modos - ascendente

en: Pentatonic Major Scale and its modes - Descending
es: Escala Pentatónica mayor y sus modos - descendente

en: Pentatonic Major scale and its modes - enter structure
es: Escala Pentatónica mayor y sus modos - ingresar estructura

en: Pentatonic Major Scale and its modes - recognize grade
es: Escala Pentatónica mayor y sus modos - reconocer grado

en: Pentatonic Major Scale and its modes - recognize structure
es: Escala Pentatónica mayor y sus modos - reconocer estructura

en: Plagal Modes
es: Modos plagales

en: Symmetric scales
es: Escalas simétricas

en: Symmetric scales - Ascending
es: Escalas simétricas - ascendentes

en: Symmetric scales - Descending
es: Escalas simétricas - descendentes

en: Symmetric Scales - enter structure
es: Escalas simétricas - ingresar estructura

en: Symmetric scales - recognize structure
es: Escalas simétricas - reconocer estructura

en: Major chords (singchord)
es: Acordes mayores (cantar acorde)

en: Major chords in different inversions
es: Mayores en diferentes inversiones

en: Major and minor chords in different inversions
es: Mayores y menores en diferentes inversiones

en: Dominant 7th chords in root position
es: 7ª dominante en posición fundamental

en: Minor 7th chords in root position
es: 7ª menor en posición fundamental

en: Major 7th chords in root position
es: 7ª mayor en posición fundamental

en: All the questions from the singchord exercises
es: Todas las preguntas de las lecciones de cantar un acorde

en: Sing intervals
es: Cantar los intervalos

en: Sing the fifth of the chord
es: Cantar la 5ª del acorde

en: Sing the root of the chord
es: Cantar la fundamental del acorde

en: Sing the seventh of the chord
es: Cantar la 7ª del acorde

en: Sing the seventh of the chord. Inversions.
es: Cantar la 7ª del acorde. Inversiones

en: Sing the third of the chord
es: Cantar la 3ª del acorde

en: %s syllables
es: %s sílabas

en: Find the sol-fa syllable
es: Encuentre la sílaba sol-fa

en: solfa|Do
es: Do

en: solfa|Di
es: Di

en: solfa|Ra
es: Ra

en: solfa|Re
es: Re

en: solfa|Ri
es: Ri

en: solfa|Me
es: Me

en: solfa|Mi
es: Mi

en: solfa|Fa
es: Fa

en: solfa|Fi
es: Fi

en: solfa|Se
es: Se

en: solfa|Sol
es: Sol

en: solfa|Si
es: Si

en: solfa|Le
es: Le

en: solfa|La
es: La

en: solfa|Li
es: Li

en: solfa|Te
es: Te

en: solfa|Ti
es: Ti

en: %s syllables in C major
es: %s sílabas en Do

en: Three chords, root position
es: Tres acordes, posición fundamental

en: Sing twelve random tones
es: Cantar doce notas al azar

en: Ionian
es: Jónico

en: Major
es: Mayor

en: Diatonic
es: Diatónica

en: Greek Lydian
es: Lidia griega

en: Hypolydian
es: Hipolidia

en: Dorian
es: Dórico

en: Greek Phrygian
es: Frigia griega

en: Hypomixolydian
es: Hipomixolidia

en: Phrygian
es: Frigio

en: Maqam Kurd
es: Maqam Kurda

en: Major Inverse
es: Mayor inversa

en: Greek Dorian
es: Dórica griega

en: Hypoaeolian
es: Hipoeólica

en: Lydian
es: Lidio

en: Greek Hypolydian
es: Hipolidia griega

en: Hypolocrian
es: Hipolocria

en: Mixolydian
es: Mixolidio

en: Greek Hypophrygian
es: Hipofrigia griega

en: Hypoionian
es: HipoJónica

en: Aeolian
es: Eólico

en: Natural Minor
es: Menor natural

en: Ancient Minor
es: Menor antigua

en: Pure Minor
es: Menor pura

en: Greek Hypodorian
es: Hipodórica griega

en: Hypodorian
es: Hipodórica

en: Locrian
es: Locrio

en: Half Diminished
es: Semi disminuida

en: Greek Mixolydian
es: Mixolidia griega

en: Hypophrygian
es: Hipofrigia

en: Jazz Minor
es: Jazz menor

en: Melodic Minor Ascending
es: Menor melódica ascendente

en: Modern Minor
es: Menor moderna

en: Minor-Major
es: Menor-Mayor

en: Ipoionian
es: Jónica

en: Ionian b3
es: Jónica b3

en: Dorian maj7
es: Dórica maj7

en: Dorian b9
es: Dórica b9

en: Javanese
es: Javanesa

en: Phrygian #6
es: Frigia #6

en: Lydian Augmented
es: Lidia aumentada

en: Lydian #5
es: Lidia #5

en: Lydian Dominant
es: Lidia dominante

en: Lydian b7
es: Lidia b7

en: Mixolydian #4
es: Mixolidia #4

en: Mixolydian #11
es: Mixolidia #11

en: Overtone
es: Armónica

en: Mixolydian b13
es: Mixolidia b13

en: Mixolydian b6
es: Mixolidia b6

en: Hindu
es: Indi

en: Hindustan
es: Indostaní

en: Aeolian Dominant
es: Eólica dominante

en: Aeolian #3
es: Eólica #3

en: Semilocrian
es: Semilocria

en: Locrian #2
es: Locria #2

en: Aeolian b5
es: Eólica b5

en: Locrian natural 2
es: Locria natural 2

en: Superlocrian
es: Superlocria

en: Altered
es: Alterada

en: Diminished-WholeTone
es: Disminuída-Tono Completo

en: Locrian b4
es: Locria b4

en: Melodic Minor A-D
es: Menor melódica A-D

en: Harmonic Minor
es: Menor armónica

en: Mohammedan
es: Mahometana

en: Aeolian maj7
es: Eólica maj7

en: Melodic Minor b6
es: Menor melódica b6

en: Locrian #6
es: Locria #6

en: Ionian Augmented
es: Jónica aumentada

en: Ionian #5
es: Jónica #5

en: Romanian
es: Rumana

en: Dorian #4
es: Dórica #4

en: Dorian #11
es: Dórica #11

en: Phrygian Dominant
es: Frigia dominante

en: Phrygian Major
es: Frigia mayor

en: Balkan
es: Balcánica

en: Jewish
es: Judía

en: Spanish Gypsy
es: Gitana española

en: Mixolydian b2 b6
es: Mixolidia b2 b6

en: Mixolydian b9 b13
es: Mixolidia b9 b13

en: Lydian #2
es: Lidia #2

en: Ultralocrian
es: Ultralocria

en: Superlocrian bb7
es: Superlocria bb7

en: Diminished
es: Disminuida

en: Harmonic Major
es: Armónica mayor

en: Ionian b6
es: Jónica b6

en: Dorian b5
es: Dórica b5

en: Locrian #2 #6
es: Locria #2 #6

en: Phrygian b4
es: Frigia b4

en: Superphrygian
es: SuperFrigia

en: Superlocrian natural 5
es: Superlocria natural 5

en: Lydian b3
es: Lidia b3

en: Jazz Minor #4
es: Jazz menor #4

en: Jazz Minor #11
es: Jazz menor #11

en: Lydian Diminished
es: Lidia disminuida

en: Mixolydian b9
es: Mixolidia b9

en: Mixolydian b2
es: Mixolidia b2

en: Lydian #2 #5
es: Lidia #2 #5

en: Lydian Augmented #2
es: Lidia aumentada #2

en: Locrian bb7
es: Locria bb7

en: Locrian diminished 7
es: Locria disminuida 7

en: Double Harmonic Major
es: Doble armónica mayor

en: Double Harmonic
es: Doble Armónica

en: Ionian b2 b6
es: Jónica b2 b6

en: Bizantine
es: Bizantina

en: Major Gipsy
es: Gitana mayor

en: Lydian #2 #6
es: Lidia #2 #6

en: Ultraphrygian
es: Ultrafrigia

en: Phrygian b4 bb7
es: Frigia b4 bb7

en: Ultralocrian natural 5
es: Ultralocria natural 5

en: Hungarian Minor
es: Menor húngara

en: Double Harmonic Minor
es: Doble armónica menor

en: Harmonic Minor #4
es: Menor armónica #4

en: Lydian b3 b6
es: Lidia b3 b6

en: Algerian
es: Argelina

en: Minor Gipsy
es: Gitana menor

en: Mixolydian b5 b9
es: Mixolidia b5 b9

en: Mixolydian b2 b5
es: Mixolidia b2 b5

en: Ionian #2 #5
es: Jónica #2 #5

en: Ionian Augmented #2
es: Jónica aumentada #2

en: Locrian bb3 bb7
es: Locria bb3 bb7

en: Neapolitan
es: Napolitana

en: Neapolitan Major
es: Napolitana Mayor

en: Jazz Minor b2
es: Jazz menor b2

en: Leading Whole-Tone
es: Tonos completos con sensible

en: Lydian #5 #6
es: Lidia #5 #6

en: Lydian Augmented #6
es: Lidia aumentada #6

en: Lydian Augmented Dominant
es: Lidia aumentada dominante

en: Lydian #5 b7
es: Lidia #5 b7

en: Mixolydian #4 #5
es: Mixolidia #4 #5

en: Mixolydian #5 #11
es: Mixolidia #5 #11

en: Lydian Dominant b6
es: Lidia dominante b6

en: Lydian b6 b7
es: Lidia b6 b7

en: Mixolydian #4 b6
es: Mixolidia #4 b6

en: Mixolydian #11 b13
es: Mixolidia #11 b13

en: Lydian Minor
es: Lidia menor

en: Major Locrian
es: Locria mayor

en: Mixolydian b5 b6
es: Mixolidia b5 b6

en: Mixolydian b5 b13
es: Mixolidia b5 b13

en: Locrian #2 #3
es: Locria #2 #3

en: Arabian
es: Arábiga

en: Semilocrian b4
es: Semilocria b4

en: Locrian natural 2 b4
es: Locria natural 2 b4

en: Superlocrian bb3
es: Superlocria bb3

en: Neapolitan Minor
es: Napolitana menor

en: Neapolitan Major b6
es: Napolitana mayor b6

en: Harmonic Minor b2
es: Menor armónica b2

en: Phrygian maj7
es: Frigia maj7

en: Lydian #6
es: Lidia #6

en: Mixolydian Augmented
es: Mixolidia aumentada

en: Mixolydian #5
es: Mixolidia #5

en: Hungarian Gipsy
es: Húngara gitana

en: Aeolian #4
es: Eólica #4

en: Locrian Dominant
es: Locria dominante

en: Locrian #3
es: Locria #3

en: Mixolydian b5 b9 b13
es: Mixolidia b5 b9 b13

en: Mixolydian b2 b5 b6
es: Mixolidia b2 b5 b6

en: Ionian #2
es: Jónica #2

en: Ultralocrian bb3
es: Ultralocria bb3

en: Hungarian Major
es: Húngara mayor

en: Hungarian
es: Húngara

en: Lydian Dominant #2
es: Lidia dominante #2

en: Lydian #2 b7
es: Lidia #2 b7

en: Mixolydian #9 #11
es: Mixolidia #9 #11

en: Mixolydian #2 #4
es: Mixolidia #2 #4

en: Superlocrian bb6 bb7
es: Superlocria bb6 bb7

en: Harmonic Minor b5
es: Menor armónica b5

en: Superlocrian #6
es: Superlocria #6

en: Jazz Minor #5
es: Jazz menor #5

en: Dorian b9 #11
es: Dórica b9 #11

en: Lydian Augmented #3
es: Lidia aumentada #3

en: Lydian #3 #5
es: Lidia #3 #5

en: Major Pentatonic
es: Pentatónica mayor

en: Suspended Pentatonic
es: Pentatónica suspendida

en: Egyptian
es: Egipcia

en: Minor Pentatonic
es: Pentatónica menor

en: Diminished W-H
es: Disminuida T-ST

en: Wholestep-Halfstep
es: Tono-Semitono

en: Octatonic H-W
es: Octatónica ST-T

en: Halfstep-Wholestep
es: Semitono-Tono

en: Whole Tone
es: Tono completo

en: Exatonic
es: Exatónica

en: Anemitonic
es: Anemitónica

en: Augmented
es: Aumentada

en: Augmented Inverse
es: Inversa aumentada

en: Bebop Major
es: Bebop mayor

en: Bebop Ionian
es: Bebop jónica

en: Bebop Dominant
es: Bebop dominante

en: Bebop Mixolydian
es: Bebop mixolidia

en: Bebop Dorian
es: Bebop dórica

en: Bebop Minor
es: Bebop menor

en: Bebop Melodic Minor
es: Bebop menor melódica

en: Bebop Locrian
es: Bebop locria

en: Bebop Halfdiminished
es: Bebop semidisminuida

en: Enigmatic
es: Enigmática

en: Verdi's Enigmatic
es: Enigmática de Verdi

en: Experimental CSound exercises
es: Ejercicios experimentales CSound

en: Default front page
es: Página principal predeterminada

en: Ascending melodic intervals
es: Intervalos melódicos ascendentes

en: Descending melodic intervals
es: Intervalos melódicos descendentes

en: Rhythm
es: Ritmo

en: Tap generated rhythm
es: Ritmo generado por toque

en: Rhythm dictation
es: Dictado de ritmos

en: Generated rhythms
es: Ritmos generados

en: Name intervals
es: Nombrar intervalos

en: Name Scales
es: Nombrar Escalas

en: Solfa syllables
es: Solfear sílabas

en: Chords
es: Acordes

en: Chords in root position
es: Acordes en posicion fundamental

en: Inversions of chords
es: Inversiones de acordes

en: Sing chord
es: Cantar acorde

en: Sing chord tone
es: Cantar la nota de un acorde

en: Scales
es: Escalas

en: Neapolitan Minor scale and its modes
es: Escala menor napolitana y sus modos

en: Symmetric Scales
es: Escalas simétricas

en: Scales Collections
es: Colecciones de escalas

en: Intonation (require CSound)
es: Entonación (requiere CSound)

en: Dictation
es: Dictados

en: Misc exercises
es: Otros ejercicios

en: Configure yourself
es: Personalizado

en: Harmonic progressions
es: Progresiones armónicas

en: These progressions require MMA
es: Estas progresiones requieren MMA

en: Hear tones
es: Escuchar notas
