GNU solfege 3.20.3 - en to fr translation catalogue (1025 entries)

en: The lessonfile contain potentially dangerous code because it run external programs. Run anyway?
fr: Ce fichier de leçon contient du code potentiellement dangereux car il lance des programmes externes. Voulez-vous continuer ?

en: Practise
fr: Exercices

en: Config
fr: Configuration

en: _Cancel test
fr: Annuler le test (_Cancel)

en: _New
fr: _Nouveau

en: _New interval
fr: _Nouvel intervalle

en: _New chord
fr: _Nouvel accord

en: _New tone
fr: _Nouvelle note

en: _Repeat
fr: _Rejouer

en: Repeat _arpeggio
fr: Rejouer ar_pégé

en: Repeat _slowly
fr: Rejouer _lentement

en: Repeat _melodic
fr: Rejouer _mélodiquement

en: Repeat first
fr: Rejouer la première note

en: Repeat last
fr: Rejouer la dernière note

en: Play _tonic
fr: Jouer la _tonique

en: P_lay music
fr: Jouer _la musique

en: _Play answer
fr: _Jouer la réponse

en: Guess _answer
fr: Deviner (_guess) la réponse

en: _Display music
fr: A_fficher la musique

en: _Show
fr: A_fficher

en: _Give up
fr: _Abandonner

en: Test completed!
    Your score was %(score).1f%%.
    The test requirement was %(requirement).1f%%.
fr: Test réussi !
    Votre score est %(score).1f%%.
    Le minimum requis est %(requirement).1f%%.

en: Test failed.
    Your score was %(score).1f%%.
    The test requirement was %(requirement).1f%%.
fr: Test non réussi !
    Votre score est %(score).1f%%.
    Le minimum requis est %(requirement).1f%%.

en: Statistics is disabled. Either because you selected a “Configure yourself” exercise, or because “Expert mode” is selected in the preferences window.
fr: Les statistiques sont désactivées. Soit parce que vous avez sélectionné un exercice « à configurer soi-même », soit parce que vous avez indiqué « mode expert » dans la fenêtre des préférences.

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Delay (seconds):
fr: Délai (secondes) :

en: _New question automatically.
fr: _Nouvelle question automatique

en: Please check question number %(idx)i in the lesson file "%(lf)s".
fr: Merci de vérifier la question numéro %(idx)i de la leçon "%(lf)s".

en: The exception was caught in
    "%(filename)s", line %(lineno)i.
fr: Erreur trouvée dans %(filename)s : %(lineno)i

en: Failed to parse the music in the variable "%(varname)s" in question number %(idx)i in the lesson file "%(lf)s".
fr: Impossible de lire la musique de la variable "%(varname)s" de la question numéro %(idx)i de la leçon "%(lf)s".

en: Failed to parse the music for question number %(idx)i in the lesson file "%(lf)s".
fr: Impossible de lire la musique de la question numéro %(idx)i de la leçon "%(lf)s".

en: Rhythms to use in question
fr: Rythmes à utiliser dans la question

en: Number of beats in question:
fr: Nombre de pulsations dans la question:

en: Count in before question:
fr: Compter avant la question :

en: Input interface:
fr: Interface de saisie :

en: _Disable unused buttons
fr: _Désactiver les boutons inutilisés

en: Major
fr: Majeur

en: Natural Minor
fr: Mineur naturel

en: Harmonic Minor
fr: Mineur harmonique

en: Buttons
fr: Boutons

en: Random transpose:
fr: Transposition aléatoire :

en: Change ...
fr: Changer...

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: The pyalsa Python module is missing
fr: Le module Python pyalsa est absent

en: Solfege was configured to use the Python modules from www.alsa-project.org, but the modules were not found. You must reconfigure sound in the preferences window (Ctrl-F12) or restart Solfege in a way that it finds the modules.
fr: Solfege a été configuré pour utiliser les modules Python de www.alsa-project.org, mais les modules en question ne sont pas accessibles. Vous devez reconfigurer le son dans la fenêtre des préférences (Ctrl-F12) ou redémarrer Solfege afin qu'il localise les modules.

en: MIDI setup
fr: Paramètres Midi

en: MIDI Device %(olddev)i not available. Will use device %(newdev)i.
fr: Périphérique MIDI %(olddev)i non disponible. Utilisation du périphérique %(newdev)i.

en: You should configure sound from the 'Sound' page of the preferences window.
fr: Maintenant vous devriez configurer le son depuis l'onglet 'Configuration du son' de la fenêtre des préférences

en: You should configure sound from the preferences window, and try to use an external midi player. Or try to recompile the program and check for error messages to see why the module is not built.
fr: Vous devriez configurer le son depuis l'onglet 'Configuration du son' de la fenêtre des préférences et essayez d'utiliser un lecteur midi externe. Sinon essayez de recompiler le programme en vérifiant les éventuelles erreurs pour comprendre pourquoi ce module n'est pas fabriqué.

en: Error opening web browser
fr: Erreur d'ouverture du navigateur web

en: GNU Solfege Preferences
fr: Préférences de GNU Solfege

en: _Default:
fr: Par _défaut :

en: A_rpeggio:
fr: A_rpège :

en: BPM
fr: Tempo

en: Beats per minute
fr: Tempo métronomique

en: Preferred Instrument
fr: Instrument favori

en: Chord Instruments
fr: Instruments de l'accord

en: Use different instruments for chords and harmonic intervals
fr: Utiliser des instruments différents pour les accords et les intervalles harmoniques.

en: Percussion Instruments
fr: Instruments de percussion favoris

en: Count in:
fr: Décompte :

en: Rhythm:
fr: Rythme :

en: User
fr: Utilisateur

en: User's Vocal Range
fr: Ambitus vocal de l'utilisateur

en: Highest pitch:
fr: Note supérieure :

en: Lowest pitch:
fr: Note inférieure :

en: Sex
fr: Sexe

en: _Male
fr: _Masculin

en: _Female or child
fr: _Féminin ou enfantin

en: External Programs
fr: Programmes externes

en: Converters
fr: Convertisseurs

en: MIDI to WAV:
fr: convertisseur MIDI vers WAV :

en: WAV to MP3:
fr: convertisseur WAV vers MP3 :

en: WAV to OGG:
fr: convertisseur WAV vers OGG :

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: CSound:
fr: CSound :

en: Lilypond-book:
fr: Livre sur Lilypond

en: Text editor:
fr: Éditeur de texte :

en: Not found. Much of GNU Solfege will run fine without this program. You will get a message when the program is required, and the user manual will explain what you need it for.
fr: Pas trouvé. Une grande partie de GNU Solfege fonctionne même sans ce logiciel. Vous verrez un message apparaître quand le logiciel est requis, et le manuel vous explique pour quels besoins il le faut.

en: _Resizeable main window
fr: Fenêtre principale _redimensionnable

en: Select _language:
fr: Sélectionner la _langue

en: You have to restart the program for the language change to take effect.
fr: Vous devez redémarrer le programme pour que le changement de langue soit pris en compte.

en: Identify tone keyboard accelerators
fr: Identifier les raccourcis de sons

en: Note name
fr: Nom de note

en: The accelerator in use for the tone “%s”. You have to choose another key.
fr: Ce raccourci est utilisé pour le son "%s". Choisissez une autre touche.

en: keyboard|Key
fr: Touche

en: Interval keyboard accelerators
fr: Touches de raccourci pour les intervalles

en: Interval
fr: Intervalle

en: The accelerator in use for “%s”. You have to choose another key.
fr: Ce raccourci est utilisé pour le "%s". Choisissez une autre touche.

en: _Not allow new question before the old is solved
fr: _Ne pas autoriser à passer une question

en: _Repeat question if the answer was wrong
fr: _Rejouer la question si la réponse est mauvaise

en: E_xpert mode
fr: Mode E_xpert

en: Statistics from 3.15 and older
fr: Statistiques des version 3.15 et antérieures

en: Audio File Players
fr: lecteurs audio

en: WAV:
fr: WAV :

en: MIDI:
fr: MIDI :

en: MP3:
fr: MP3 :

en: OGG:
fr: OGG :

en: Enter the name of the program. An absolute path is required only if the executable is not found on the PATH.
fr: Tapez le nom du programme. Il faut un chemin absolu, sauf si l'exécutable ce trouve dans le PATH.

en: The command line options required. Write %s where you want the name of the file to be played. Or omit it to have it added to the end of the string.
fr: Les options obligatoires de la ligne de commande. Écrivez %s là où vous voulez le nom du fichier à jouer. Vous pouvez ne rien mettre si ce nom est à ajouter en fin de ligne.

en: This button is clickable only if the binary is found.
fr: Ce bouton n'est activé que si le binaire a été trouvé.

en: Sound Setup
fr: Configuration du son

en: _No sound
fr: Pas de so_n

en: Use ALSA _device
fr: Utiliser le périphérique (_device) ALSA

en: Use OSS _device
fr: Utiliser le périphérique (_device) OSS

en: Use _external MIDI player
fr: Utiliser un programme midi _externe

en: Solfege has two ways to play MIDI files. It is recommended to use Windows multimedia output. An external MIDI player can be useful if your soundcard lacks a hardware synth, in which case you have to use a program like timidity to play the music.
fr: Solfege peut jouer les fichiers midi de deux façons différentes. Il est recommandé d'utiliser la sortie Windows Multimedia. Un programme midi externe peut être utile si votre carte son n'a pas de synthétiseur hardware, auquel cas vous devrez utiliser un programme comme timidity pour jouer la musique.

en: _Windows multimedia output:
fr: Sortie _Windows multimedia :

en: Delete statistics and test results?
fr: Effacer les statistiques et les résultats de tests ?

en: This will delete and recreate the file «%s».
fr: Ceci va effacer, puis recréer le fichier «%s».

en: Delete obsolete statistics?
fr: Effacer les statistiques obsolètes ?

en: This will delete the directory «%s».
fr: Ceci va effacer le répertoire «%s».

en: You have %i files and directories storing statistics in the old format that only Solfege 3.14 and older will use. These files are not useful any more unless you want to downgrade to Solfege 3.14.
fr: Vous avez %i fichiers et répertoires contenant des statistiques sous l'ancien format. Ces données ne peuvent être utilisées que par les versions de Solfege 3.14 ou antérieures, elles ne vous sont donc plus d'aucune utilité, à moins que vous ne vouliez revenir à la version 3.14.

en: No obsolete statistics found.
fr: Aucune statistique obsolète trouvée.

en: Statistics of %(practise_count)i practise sessions and %(test_count)i tests from %(exercises)i different exercises.
fr: Statistiques pour %(practise_count)i sessions d'entraînement et %(test_count)i< tests, pour %(exercises)i exercices différents.

en: Unknown name "%(name)s" in line %(line)i of file "%(filename)s":
fr: Nom inconnu "%(name)s" à la ligne %(line)i du fichier "%(filename)s" :

en: Wrong argument count in line %(line)i of file "%(filename)s":
fr: Mauvais nombre d'arguments à la ligne %(line)i du fichier "%(filename)s":

en: Syntax error in file "%(filename)s". %(expected)s
fr: Erreur syntaxique dans le fichier "%(filename)s". %(expected)s

en: Assignment to the reserved word "%(word)s"
fr: Affectation au mot réservé "%(word)s"

en: Cannot translate lists using in-file translations (ex var[no]=...). See the variable "%(variable)s" in the file "%(filename)s"
fr: Impossible de traduire les listes avec les traductions dans le fichier (ex. var[no]=...). Voyez la variable "%(variable)s" du fichier "%(filename)s"

en: Unable to tokenize line %(lineno)i of the file "%(filename)s"
fr: La ligne %(lineno)i du fichier "%(filename)s" ne se laisse pas couper

en: Token "%(nottoken)s" not found, found "%(foundtoken)s" of type %(type)s.
fr: Impossible de trouver la sous-chaîne "%(nottoken)s", nous trouvons "%(foundtoken)s", de type %(type)s.

en: Search
fr: Rechercher

en: «%s» was not found
fr: «%s» a été trouvé

en: Failed to parse «%s»
fr: Echec de l'analyse de «%s»

en: passed, %.1f%%
fr: succès, %.1f%%

en: failed, %.1f%%
fr: échec, %.1f%%

en: Search results for “%s”:
fr: Résultats de recherche pour "%s" :

en: C-locale search results for “%s”:
fr: Résultats de recherche pour "%s", en locale C

en: Search untranslated lesson titles
fr: Rechercher des titres de leçon non traduits

en: Too few matches?
fr: Pas assez de résultats ?

en: Select lesson file
fr: Choisir une leçon

en: Search for exercises. Each exercise you click will be added to the section of the front page.
fr: Rechercher des exercices. Chaque exercice que vous cliquez sera ajouté à la section de la page d'accueil.

en: Add link to new page
fr: Ajouter lien vers une nouvelle page

en: Add link to exercise
fr: Ajouter lien vers exercice

en: Add link by searching for exercises
fr: Ajouter un lien par recherche d'exercices

en: Untitled%s
fr: Sans titre %s

en: Add section
fr: Ajouter une section

en: Front page title:
fr: Titre de la page d'accueil :

en: Loading file '%(filename)s' failed: %(msg)s
fr: Échec du chargement du fichier '%(filename)s' : %(msg)s

en: The front page file is write protected in your install. This is normal. If you want to edit a front page file, you have to select one of the files stored in .solfege/exercises/*/ in your home directory.
fr: L'arborescence d'apprentissage est protégée en écriture sur votre installation. C'est normal. Si vous voulez éditer un fichier de page d'accueil, vous devez sélectionner un des fichiers qui se trouvent dans le sous-répertoire .solfege/exercises/*/ de votre répertoire personnel.

en: <b>IMPORTANT:</b> Your front page file <b>must</b> be saved in a subdirectory below the directory named exercises. See the user manual for details.
fr: <b>IMPORTANT :</b> Votre page d'accueil <p>doit</p> être sauvegardée dans un sous-répertoire placé sous le répertoire "exercices". Voyez le manuel pour les détails.

en: Save changes to "%s" before closing?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications à "%s" avant de le fermer ?

en: If you don't save, changes from the past %i seconds will be permanently lost.
fr: Si vous n'enregistrez pas, les modifications des dernières %i secondes seront définitivement perdues.

en: If you don't save, changes from the past %i minutes will be permanently lost.
fr: Si vous n'enregistrez pas, les modifications des dernières %i minutes seront définitivement perdues

en: _Close without Saving
fr: Fermer (_close) sans enregistrer

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: File exists. Overwrite?
fr: Ce fichier existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?

en: Error saving file
fr: Erreur d'enregistrement de fichier

en: Select an empty directory, since we want to fill it with files.
fr: Choisissez un répertoire vide pour que le logiciel puisse le remplir

en: Visit http://www.solfege.org/support if you need help.
fr: Au besoin, vous trouverez de l'aide sur http://www.solfege.org/support

en: Please check the lesson file %s.
fr: Merci de vérifier le fichier de leçon %s.

en: Minor Second
fr: Seconde mineure

en: Major Second
fr: Seconde majeure

en: Minor Third
fr: Tierce mineure

en: Major Third
fr: Tierce majeure

en: Perfect Fourth
fr: Quarte juste

en: Tritone
fr: Triton

en: Perfect Fifth
fr: Quinte juste

en: Minor Sixth
fr: Sixte mineure

en: Major Sixth
fr: Sixte majeure

en: Minor Seventh
fr: Septième mineure

en: Major Seventh
fr: Septième majeure

en: Perfect Octave
fr: Octave juste

note: translators: Only translate the word after interval| , and don't include interval| in the translated string. So for Norwegians, translate "interval|Diminished" to "Forminsket". Do similar for all strings that are preceded with "interval|"
en: Minor Ninth
fr: Neuvième mineure

en: Major Ninth
fr: Neuvième majeure

en: Minor Tenth
fr: Dixième mineure

en: Major Tenth
fr: Dixième majeure

en: Guitar
fr: Guitare

en: Bass
fr: Basse

en: 5 string bass
fr: Basse à 5 cordes

en: 6 string bass
fr: Basse à 6 cordes

en: Accordion B griff
fr: Accordéon système B

en: Accordion C griff
fr: Accordéon système C

en: Accordion (system used in Finland)
fr: Accordéon finlandais

en: Accordion (Belgian Charleroi do2)
fr: Accordéon (belge, Charleroi, do2)

en: Highest:
fr: Partie supérieure :

en: Middle:
fr: Partie intermédiaire :

en: Lowest:
fr: Partie inférieure :

en: Add noteheads
fr: Ajouter des notes

en: Add sharps
fr: Ajouter des dièses

en: Add double-sharps
fr: Ajouter des double dièses

en: Remove accidentals
fr: Supprimer les altérations

en: Add flats
fr: Ajouter des bémols

en: Add double-flats
fr: Ajouter des double bémols

en: Delete tones
fr: Effacer des notes

en: GNU Solfege lesson file editor
fr: Editeur de fichiers leçons GNU Solfege

en: _File
fr: _Fichier

en: _Help
fr: _Aide

en: _About
fr: _A propos

en: Go to the first question
fr: Aller à la première question

en: Go to the previous question
fr: Aller à la question précédente

en: Go to the next question
fr: Aller à la question suivante

en: Go to the last question
fr: Aller à la dernière question

en: Add a new question
fr: Ajouter une nouvelle question

en: Enter new chords using the mouse
fr: Enter de nouveaux accords avec la souris

en: Question title:
fr: Titre de la question :

en: Lessonfile header
fr: Entête de fichier leçon

en: File title:
fr: Titre du fichier :

en: Content:
fr: Contenu :

en: You have unsaved data. Proceed anyway?
fr: Vous avez des données non sauvegardées. Voulez-vous continuer ?

en: No file
fr: Aucun fichier

en: question %(idx)i of %(count)i
fr: question %(idx)i sur %(count)i

en: The exercise module '%s' is not supported yet. Cannot edit this file.
fr: Le module d'exercice '%s' n'est pas encore supporté. Impossible d'éditer ce fichier.

en: Open...
fr: Ouvrir...

en: Save as...
fr: Enregistrer sous...

en: Save...
fr: Enregistrer

en: The lesson file contains no questions
fr: Le fichier leçon ne contient pas de questions.

en: The external file '%s' was not found
fr: Le fichier externe '%s' n'a pas été trouvé.

en: No questions selected
fr: Aucune question sélectionnée

en: You can select questions on the config page of the exercise.
fr: Vous pouvez sélectionner des questions dans l'onglet 'Configuration' de l'exercice.

en: Discarding question %(questionidx)i from the lessonfile "%(filename)s" because it is missing the "name" variable. All questions in lesson files of this type must have a name variable.
fr: Rejet de la question %(questionidx)i de la leçon "%(filename)s" parce qu'il y manque la variable "name". Toutes les questions dans les fichiers-leçons de ce type doivent avoir une variable "name".

en: Question number %(index)i in the lesson file "%(filename)s" is missing the "question_text" variable.
fr: La question numéro %(index)i de la leçon "%(filename)s" requiert la variable "question_text"

en: Identify the chord
fr: Identifier l'accord

en: Chord type
fr: Type d'accord

en: Inversion
fr: Renversement

en: Toptone
fr: Note du haut

en: Missing qprops variable in the lesson file %s.
fr: La variable qprops manque dans la leçon %s.

en: Error in the lesson file header of "%(filename)s". The variables qprops and qprop_labels must have the same length.
fr: Erreur dans l'entête de la leçon "%(filename)s". Les variables qprops et qprop_labels doivent avoir la même longueur.

en: root position
fr: sans renversement

en: %i. inversion
fr: %ie renversement

en: Discarding question %(questionidx)i from the lesson file "%(filename)s" because of a missing variable: %(var)s | Discarding question %(questionidx)i from the lesson file "%(filename)s" because of some missing variables: %(var)s
fr[0]: Question %(questionidx)i de la leçon "%(filename)s" mise de côté à cause d'une variable manquante : %(var)s
fr[1]: Question %(questionidx)i de la leçon \"%(filename)s\" mise de côté à cause de plusieurs variables manquantes : %(var)s

en: Starting GNU Solfege %s
fr: Lancement de GNU Solfege %s

en: Close
fr: Fermer

en: Loading front page '%s' failed. Using default page.
fr: Page d'accueil '%s' non trouvée. La page par défaut est utilisée.

en: The_ory
fr: Thé_orie

en: Sele_ct Front Page
fr: _Choisir la page d'accueil

en: _Intervals
fr: _Intervalles

en: _Edit Front Page
fr: _Editer la page d'accueil

en: E_xport Exercises to Audio Files…
fr: E_xporter des exercices en tant que fichier audio

en: Ear Training Test Pri_ntout…
fr: Imprimer des tests d'e_ntraînement auditif

en: Profile _Manager
fr: Gestionnaire (_Manager) de profil

en: _Search Exercises
fr: Rechercher (_S) des exercices

en: _Front Page
fr: Page d'accueil (_F)

en: _Tests Page
fr: Page de _tests

en: _Recent Exercises
fr: Exercices _récents

en: _Recent Tests
fr: Tests _récents

en: _User Exercises
fr: Exercices d'_utilisateur

en: Download and compile ALSA modules
fr: Télécharger et compiler les modules ALSA

en: _Help on the current exercise
fr: Aide (_Help) sur l'exercice en cours

en: _Music theory on the current exercise
fr: _Théorie musicale sur l'exercice en cours

en: _User manual
fr: Manuel _Utilisateur

en: _File locations
fr: Emplacement des _fichiers

en: _Mailing lists, web page etc.
fr: _Listes (_M) de discussion, pages web, etc...

en: _Donate
fr: Faire un _don

en: Reporting _bugs
fr: Rapport de _bogue

en: _See your bug reports
fr: Voir vos rapport_s d'anomalie

en: Please enter the email used when you submitted the bugs:
fr: Entrer SVP l'adresse email utilisée lorsque vous avez soumis les bogues :

en: Solfege application data:
fr: Données de l'application Solfege

en: Solfege user data:
fr: Données de l'utilisateur de Solfege

en: Solfege config file:
fr: Fichier de configuration de Solfege :

en: Solfege installation directory:
fr: Répertoire d'installation de Solfege

en: User manual in HTML format:
fr: Manuel utilisateur au format HTML :

en: SOLFEGETRANSLATORS
fr: Oliver Ahn
    Jean Orloff
    Etienne Bourrez
    Patrick Ficheux
    Odile Bénassy

en: (some lessonfiles)
fr: (quelques fichiers leçons)

en: (sound code for the MS Windows port)
fr: (Code son pour le portage MS Windows)

en: (ported winmidi.c to gcc)
fr: (porté winmidi.c vers gcc)

en: (spec file for SuSE 8.2)
fr: (fichier de spécifications pour SuSE 8.2)

en: (spec file cleanup)
fr: (effacement du fichier de spécifications)

en: (testing and portability fixes for FreeBSD)
fr: (correctifs de test et portabilité pour FreeBSD)

en: (the music font from Lilypond)
fr: (la fonte musicale de Lilypond)

en: (scale exercises)
fr: (exercices de gamme)

en: In Solfege 3.9.0, the location where Solfege look for lesson files you have created was changed. The files has to be moved from "%(old)s" and into the folder "%(gnu)s" in your "%(doc)s" folder.
    May I move the files automatically for you now?
fr: A partir de Solfege 3.9.0, l'emplacement où le logiciel recherche les leçons que vous avez créées a changé. Il faut déplacer les fichiers de "%(old)s" vers le sous-répertoire "%(gnu)s", à l'intérieur de votre répertoire "%(doc)s".\n
    Acceptez-vous que le logiciel déplace les fichiers à votre place, dès à présent ?

en: Error while copying directory:
    %s
fr: Erreur durant la copie du répertoire %s

en: Files copied. The old files has been left behind. Please delete them when you have verified that all files was copied correctly.
fr: Fichiers copiés. Les anciens fichiers ont été conservés. Nous vous conseillons de les supprimer une fois que vous aurez vérifié qu'ils ont été correctement copiés.

en: Migrated old language setup. You might have to restart the program all translated messages to show up.
fr: L'ancienne configuration de langue a été migrée. Il faudra sans doute redémarrer le programme pour que tous les messages traduits apparaissent.

en: User exercises
fr: Exercices de l'utilisateur

en: Recent exercises
fr: Exercices récents

en: Recent tests
fr: Tests récents

en: The '%s' exercise module does not support test yet.
fr: Le module d'exercices '%s' ne comprend encore aucun test.

en: Number of intervals:
fr: Nombre d'intervalles :

en: Configure all intervals in this exercise like this
fr: Configurer tous les intervalles de cet exercice comme ceci

en: Toggle buttons are for interval number:
fr: Les boutons agissent sur l'intervalle numéro:

en: Up:
fr: Haut :

en: Down:
fr: Bas :

en: Reset to default values
fr: Remise à zéro des valeurs

en: Show warranty and copyright.
fr: Afficher la garantie et la notice de droits d'auteurs.

en: Do not show the startup window.
fr: Ne pas afficher la fenêtre d'initialisation

en: Display more info about the sound setup.
fr: Plus d'information sur la configuration du son.

en: Do not play any sounds. Instead some data is printed to standard output. Use this for debugging and porting.
fr: Ne jouez aucun son. Des données sont imprimées sur la sortie standard. A utiliser pour le déverminage et le portage.

en: Include features used by the Solfege developers to debug the program.
fr: Inclure les fonctionnalités utilisées par les développeurs de Solfege pour déverminer le programme.

note: translators: dont transate the actual debug levels
en: Valid debug values are: debug, info, warning, error, critical
fr: Les valeurs du paramètre « debug » sont : debug, info, warning, error, critical

en: Disable the exception handling in Gui.standard_exception_handler.
fr: Désactiver la levée d'exception dans Gui.standard_exception_handler.

en: For debugging only: Select questions from lesson files in sequential order.
fr: Pour le déverminage seulement : Choisissez des questions dans les fichiers-leçons, dans l'ordre d'apparition.

en: Show GtkWarnings and PangoWarnings in the traceback window.
fr: Montrer les avertissement GTK et Pango dans la fenêtre de trace.

en: Start with <profile>. Create the profile if it does not exist.
fr: Démarrer avec <profile>. Si nécessaire, créer ce profil.

en: Create or update the screenshots for the user manual. Intended for developers of this program.
fr: Créer ou mettre à jour les saisies d'écran pour le manuel. À l'intention des développeurs du logiciel.

en: Running the command %s failed.
fr: Échec de la commande %s.

en: The executable '%s' does not exist.
fr: Le programme '%s' n'existe pas.

en: Tried `%(bin)s`:
    
    	%(exception)s
    
    Please check that the program is installed. If you did not supply the full path to the program in the preferences window (Ctrl-F12), you must make sure the program is on your PATH.
fr: Essai de `%(bin)s`:
    
    	%(exception)s
    
    Veuillez vérifier que ce programme est installé. Si vous n'avez pas fourni le chemin complet d'accès dans la fenêtre des préférences (CTRL-F12), vous devez faire en sorte que l'exécutable se trouve dans votre PATH.

en: Failed to execute a binary for %s
fr: Échec de l'exécution du binaire pour %s

en: Failed to execute media player for %s files
fr: Échec de l'exécution du lecteur de média pour les fichiers %s

en: Failed to execute binary to convert from %(from)s to %(to)s
fr: Échec du programme de conversion de %(from)s vers %(to)s

en: Output format:
fr: Format de sortie :

en: Title:
fr: Titre :

en: Section title:
fr: Titre de la section :

en: Name the music
fr: Nommer la musique

en: Write the music, first tone given
fr: Ecrivez la musique, la première note est donnée

en: Type of question:
fr: Type de question :

en: Intervals:
fr: Intervalles :

en: Questions per line:
fr: Questions par ligne :

en: Number of questions:
fr: Nombre de questions :

en: Select where to export the files
fr: Choisissez où exporter les fichiers

en: Not all music types are supported. This file contain %(ok)i supported questions and %(not_ok)i that are not supported. The unsupported questions will be ignored. Add any way?
fr: Tous les types de musique ne sont pas supportés. Ce fichier contient %(ok)i questions supportées, et %(not_ok)i questions non supportées. Les questions non supportées seront ignorées. Importer quand même ?

en: Could not add the lesson file. It has no questions with a music object with supported music type.
fr: Impossible d'ajouter cette leçon, car elle ne comporte aucun question dont l'objet musical est conforme aux types de musique qui sont implémentés.

en: «%s» not found
fr: «%s» non trouvé

en: Create Sheet
fr: Nouvelle feuille

en: Randomize
fr: Tirer au sort

en: _Create profile…
fr: _Créer un profil...

en: Enter the name of the new folder:
fr: Tapez le nom du nouveau répertoire :

en: Your profile data will be stored in:
fr: Les données de votre profil seront stockées dans :

en: New Profile
fr: Nouveau profil

en: The profile «%s» already exists.
fr: Le profil «%s» existe déjà.

en: _Rename profile…
fr: _Renommer un profil...

en: Rename the profile «%s» to:
fr: Renommer le profil «%s» en :

en: GNU Solfege - Choose User Profile
fr: GNU Solfege - Choix du profil d'utilisateur

en: Solfege will save your statistics and test results in the user profile. By adding additional user profiles to Solfege, multiple users can share a user account on the operating system.
fr: Solfege va enregistrer vos statistiques et résultats de tests dans votre profil. En ajoutant autant de profils à Solfege, plusieurs utilisateurs peuvent partager un même compte utilisateur sur le système d'exploitation.

en: _Delete profile…
fr: _Détruire un profil...

en: Standard profile
fr: Profil standard

en: D_on't ask at startup
fr: Ne pas afficher la fenêtre d'initialisation (_o)

en: Permanently delete the user profile «%s»?
fr: Effacer définitivement le profil d'utilisateur «%s» ?

en: _Start GNU Solfege
fr: Démarrer GNU _Solfege

en: Make bug report
fr: Rapporter un bogue

en: _Send
fr: Envoyer (_Send)

en: Information about the version of GNU Solfege, your operating system and Python version, and the Python traceback (error message) will be sent to the crash database. Your email will not be published or shared, but we might contact you by email if we have further questions about your crash report.
fr: Les données suivantes vont être envoyées à la base de données des échecs du programme : la version de GNU Solfege que vous utilisez, le système d'exploitation, la version de Python et le message d'erreur (traceback). Votre adresse électronique ne sera ni publiée ni réutilisée ailleurs, elle servira uniquement à vous contacter pour d'éventuelles questions au sujet de votre rapport de plantage.

en: _Email:
fr: Courri_el :

en: S_hort description:
fr: Courte de_scription :

en: _Describe how to produce the error message:
fr: _Décrivez comment on peut produire ce message d'erreur

en: Set transposition
fr: Définir la transposition

en: Select how to do random transposition
fr: Choisir comment faire la transposition aléatoire

en: You can read about the different types of transposition in the lesson file documentation available on the Help menu.
fr: Vous pouvez voir les différents types de transposition dans la documentation sur les fichiers leçons, disponible dans le menu d'aide

en: Fifths relative to C major/a minor
fr: Quintes relatives à C majeur/la mineur

en: Fifths relative to current key
fr: Quintes relatives à cette tonalité

en: Transpose notes without changing key
fr: Transposer les notes sans changer de tonalité

en: Semitones
fr: Demi-tons

en: Importing old statistics
fr: Importer des statistiques anciennes

en: Opening statistics database
fr: Ouverture de la base de données de statistiques

en: Failed to open the statistics database:
    «%s»
fr: Impossible d'ouvrir la base de données de statistiques :
    «%s»

en: Click OK to exit the program. Then try to quit all other instances of the program, or reboot the computer. You can only run one instance of GNU Solfege at once.
fr: Cliquez sur OK pour quitter le logiciel. Ensuite, tâchez de fermer toutes les autres instances du programme ou redémarrez l'ordinateur. Vous ne pouvez avoir qu'une seule instance de GNU Solfege à la fois.

en: Creating application window
fr: Créer une fenêtre d'application

en: Files read: %i
fr: Fichiers lus : %i

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Last 7 days
fr: Semaine passée

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Count
fr: Nombre

en: Test dated %(date)s: %(percent).1f%%
fr: Date du test %(date)s : %(percent).1f%%

en: GNU Solfege message window
fr: Fenêtre des messages de GNU Solfege

en: Please report this to the bug database or send an email to bug-solfege@gnu.org if the content of the message make you believe you have found a bug.
fr: Informez SVP bug-solfege@gnu.org si le contenu du message vous laisse penser que vous avez trouvé un bogue

en: _Make automatic bug report
fr: _Faire un rapport de bogue automatique

en: Automatic bug reports are often mostly useless because people omit their email address and add very little info about what happened. Fixing bugs is difficult if we cannot contact you and ask for more information.
    
    I would prefer if you open a web browser and report your bug to the bug tracker at http://bugs.solfege.org.
    
    This will give your bug report higher priority and it will be fixed faster.
    
    Are you willing to do that?
fr: Les rapports d'erreurs automatiques sont le plus souvent sans utilité parce que les gens oublient de mettre leur adresse électronique et ne donnent que très peu d'information sur ce qui s'est passé. C'est difficile de réparer un bug si nous ne pouvons pas vous contacter pour vous demander plus d'information.
    
    Je préfèrerais que vous ouvriez un navigateur et que vous écriviez un rapport d'erreur sur le bug tracker à l'adresse http://bugs.solfege.org.
    
    Si vous faites cette démarche, votre bug sera traité plus rapidement et réparé plus rapidement.
    
    Voulez-vous le faire ?

en: Preferred output format:
fr: Format de sortie préféré :

en: Name files by questions
fr: Nommer les fichiers d'après les questions

en: Title
fr: Titre

en: Delay
fr: Délai d'attente

en: This lesson file cannot be exported because some of the music in the file are not parsable by the mpd module.
fr: Cette leçon ne peuyt pas être exportée car une partie de la musique contenue n'est pas analysable par le module mpd.

en: Export
fr: Exporter

en: «<b>%s</b>» was not found
fr: «<b>%s</b> na pas été trouvé

en: Unknown lesson_id: <b>%s</b>
fr: lesson_id inconnu : <b>%s</b>

en: Exporting training set
fr: Exportation de la série d'exercices

en: Export training set
fr: Exporter la série d'exercices

en: Perfect Unison
fr: Unisson juste

en: Diminished Unison
fr: Unisson diminué

en: Augmented Unison
fr: Unisson augmenté

en: Diminished Second
fr: Seconde diminuée

en: Augmented Second
fr: Seconde augmentée

en: Diminished Third
fr: Tierce diminuée

en: Augmented Third
fr: Tierce augmentée

en: Diminished Fourth
fr: Quarte diminuée

en: Augmented Fourth
fr: Quarte augmentée

en: Diminished Fifth
fr: Quinte diminuée

en: Augmented Fifth
fr: Quinte augmentée

en: Diminished Sixth
fr: Sixte diminuée

en: Augmented Sixth
fr: Sixte augmentée

en: Diminished Seventh
fr: Septième diminuée

en: Augmented Seventh
fr: Septième augmentée

en: Diminished Octave
fr: Octave diminuée

en: Augmented Octave
fr: Octave augmentée

en: interval|Unison
fr: Unisson

en: interval|Second
fr: Seconde

en: interval|Third
fr: Tierce

en: interval|Fourth
fr: Quarte

en: interval|Fifth
fr: Quinte

en: interval|Sixth
fr: Sixte

en: interval|Seventh
fr: Septième

en: interval|Octave
fr: Octave

en: interval|Ninth
fr: Neuvième

en: interval|Tenth
fr: Dixième

en: interval|Diminished
fr: diminué

en: interval|Perfect
fr: juste

en: interval|Augmented
fr: augmenté

en: interval|Minor
fr: mineur

en: interval|Major
fr: majeur

en: interval|Doubly-diminished
fr: doublement diminué

en: interval|Doubly-augmented
fr: doublement augmenté

en: interval|u
fr: u

en: interval|m2
fr: 2nde m

en: interval|M2
fr: 2nde M

en: interval|m3
fr: 3ce m

en: interval|M3
fr: 3ce M

en: interval|4
fr: 4te

en: interval|tt
fr: tt

en: interval|5
fr: 5te j

en: interval|m6
fr: 6te m

en: interval|M6
fr: 6te M

en: interval|m7
fr: 7ème m

en: interval|M7
fr: 7ème M

en: interval|8
fr: 8ve

en: interval|m9
fr: 9ème m

en: interval|M9
fr: 9ème M

en: interval|m10
fr: 10ème m

en: interval|M10
fr: 10ème M

en: Invalid interval name: %s
fr: Nom d'intervalle non valide: %s

en: notename|c
fr: do

en: notename|cb
fr: do b

en: notename|cbb
fr: do bb

en: notename|c#
fr: do #

en: notename|cx
fr: do x

en: notename|d
fr: ré

en: notename|db
fr: ré b

en: notename|dbb
fr: ré bb

en: notename|d#
fr: ré #

en: notename|dx
fr: ré x

en: notename|e
fr: mi

en: notename|eb
fr: mi b

en: notename|ebb
fr: mi bb

en: notename|e#
fr: mi #

en: notename|ex
fr: mi x

en: notename|f
fr: fa

en: notename|fb
fr: fa b

en: notename|fbb
fr: fa bb

en: notename|f#
fr: fa #

en: notename|fx
fr: fa x

en: notename|g
fr: sol

en: notename|gb
fr: sol b

en: notename|gbb
fr: sol bb

en: notename|g#
fr: sol #

en: notename|gx
fr: sol x

en: notename|a
fr: la

en: notename|ab
fr: la b

en: notename|abb
fr: la bb

en: notename|a#
fr: la #

en: notename|ax
fr: la x

en: notename|b
fr: si

en: notename|bb
fr: si b

en: notename|bbb
fr: si bb

en: notename|b#
fr: si #

en: notename|bx
fr: si x

en: Invalid notename: %s
fr: Nom de note incorrect : %s

en: notenameformat|%(notename)s
fr: %(notename)s

en: notenameformat|%(notename)s%(oct)s
fr: %(notename)s%(oct)s

en: insert-overwrite|INSRT
fr: insérer-remplacer|INSR

en: insert-overwrite|OVER
fr: insérer-remplacer|REMPL

en: No MIDI output devices available.
fr: Aucun périphérique de sortie MIDI n'est disponible.

en: Chord types to ask
fr: Types d'accords à demander

en: Correct
fr: Très bien

en: Wrong
fr: Faux

en: Right click is not allowed for this lesson file.
fr: Click droit non permis pour cette leçon

en: Click 'New chord' to begin.
fr: Pour commencer, pressez 'Nouvel accord'

en: Identify chord type
fr: Trouver le type d'accord

en: Chord voicing
fr: Accords Complexes

en: You have to solve this question first.
fr: Il faut d'abord trouver la bonne réponse.

en: You should try to guess before right-clicking.
fr: Vous devriez essayer de deviner avant de clicker sur le bouton droit.

en: Correct, now stack the tones
fr: Correct, maintenant empiler les notes

en: Type is already solved, now specify voicing.
fr: Le type a été résolu, maintenant donner l'ordre.

en: F_irst interval
    is largest
fr: Le Premier _intervalle
    est le plus grand

en: The intervals
    are _equal
fr: Les intervalles
    sont _Egaux

en: _Last interval
    is largest
fr: Le dernier interva_lle
    est le plus grand

en: Harmonic
fr: Harmonique

en: Melodic
fr: Mélodique

en: First interval:
fr: Premier intervalle:

en: Last interval:
fr: Dernier intervalle:

en: Correct, but you have already solved this question
fr: Exact, mais tu avais déjà bien répondu

en: Wrong, but you have already solved this question
fr: Faux, mais tu avais déjà bien répondu

en: Last interval is largest
fr: Le dernier intervalle
    est le plus grand

en: The intervals are equal
fr: Les intervalles
    sont égaux

en: First interval is largest
fr: Le premier intervalle
    est le plus grand

en: The answer is: %s
fr: La réponse est: %s

en: You have to configure the exercise properly
fr: Il faut configurer cet exercice convenablement

en: Click 'New' to begin.
fr: Pour commencer, pressez 'Nouveau'.

en: _Play the whole music
fr: Jouer _tout l'extrait

en: The lesson file '%s' contains no questions.
fr: La leçon '%s' ne contient aucune question.

en: _Backspace
fr: Effacer (_backspace)

en: Click 'Start test' to begin.
fr: Cliquer 'Commencer le test' pour commencer.

en: Ask for these intervals
fr: Demander ces intervalles

en: Harmonic interval
fr: Intervalle harmonique

en: Ignoring intervals greater than major tenth.
fr: Ignorer les intervalles supérieurs à la dixième majeure

en: Click 'New interval' to begin.
fr: Pour commencer, pressez 'Nouvel intervalle'.

en: You have to select some intervals to practise.
fr: Il faut choisir quelques intervalles pour s'entraîner.

en: Identify the interval
fr: Identifier l'intervalle

en: _Start test
fr: Commencer le te_st

en: Harmonic progression dictation
fr: Dictée d'accords

en: Questions to ask
fr: Questions à poser

en: Identify by name
fr: Reconnaître

en: The answer is: {answer}
fr: La réponse est: {answer}

en: You have to select some questions to practise.
fr: Il faut sélectionner quelques questions pour s'entraîner.

en: Bpm
fr: Tempo métronomique

en: You have to select some tempos to practise.
fr: Il faut sélectionner quelques tempos pour s'entraîner.

en: Click 'New tempo' to begin.
fr: Pour commencer, pressez 'Nouveau tempo'.

en: Correct, it is %i
fr: Exact, c'est %i

en: Click '%s' to begin.
fr: Cliquer '%s' pour commencer.

en: Weight
fr: Poids

en: Hide _piano keyboard shortcuts
fr: Cacher les reccourcis de clavier de _piano

en: When you guess wrong
fr: En cas de mauvaise réponse

en: Play warning sound
fr: Jouer son d'alerte

en: Identify tone
fr: Identifier la note

en: You have to select some tones practise. Do this on the config page by setting the weight of tones to a value greater than zero.
fr: Vous devez choisir des exercices de notes. Faites le sur la page de configuration en changeant le poids des notes à une valeur plus grande que zéro.

en: First tone is %s
fr: La 1ère note est %s

en: Click 'New tone' to begin.
fr: Pour commencer, pressez 'Nouvelle note'.

en: Melodic interval
fr: Intervalle mélodique

en: You have already identified this interval
fr: Tu as déjà identifié cet intervalle

en: The exercise has to be better configured.
fr: Il faut mieux configurer l'exercice

en: Could not satisfy the constraints in the lesson header.
fr: Ne peut pas satisfaire les contraintes de l'entête de la leçon.

en: Name the interval
fr: Nommer l'intervalle

en: The music played:
fr: Musique jouée :

en: The rhythm you entered:
fr: Rythme que vous avez trouvé :

en: The music object named «rhythm» is not a subclass of MpdParsable
fr: L'objet musical appelé « rythme » n'est pas une sous-classe de MpdParsable

en: The music object named «music» is not a subclass of MpdParsable
fr: L'objet musical appelé « musique » n'est pas une sous-classe de MpdParsable

en: Play
fr: Jouer

en: Don't start the question with a rest
fr: Ne pas commencer la question par un silence

en: Beats per minute:
fr: Tempo (pulsations par minute):

en: You have to configure this exercise properly
fr: Il faut configurer cet exercice convenablement

en: Identify the rhythm
fr: Identifier le rythme

en: Please tap the rhythm.
fr: Frapper le rythme

en: Tap here
fr: Frapper ici

en: Accuracy required:
fr: Degré de précision exigé :

en: Tapping in progress...
fr: Frappe en cours...

en: _New interval,
    last was correct
fr: _Nouvel intervalle
    (le dernier était juste)

en: New interval,
    last was _wrong
fr: Nouvel intervalle
    (le dernier était _faux)

en: _Repeat first tone
fr: _Rejouer la première note

en: Play _last tone
fr: Jouer la _dernière note

en: Sing interval
fr: Chanter l'intervalle

en: The exercise has to be better configured.
    Click 'Reset to default values' on the config
    page if you don't know how to do this.
fr: L'exercice doit être mieux configuré.
    Cliquer 'Remise à zéro les valeurs' dans la page de configuration
    si vous ne savez pas comment faire.

en: Sing the interval
fr: Chanter l'intervalle

en: _Play first note
fr: Jouer la _première note

en: Play _last note
fr: Jouer _la dernière note

en: Play _all
fr: _Tout jouer

en: Altered chords
fr: Accords altérés

en: chord|maj7b5
fr: 7ème M et 5te dim

en: chord|m maj7
fr: 7ème M

en: chord|7
fr: 7ème

en: chord|7b5
fr: 7ème et 5te dim

en: chord|7#5
fr: 7ème et 5te augm

en: chord|9
fr: 9ème

en: chord|7#9
fr: 9ème M

en: chord|7b9
fr: 9ème m

en: chord|7#5b9
fr: 9ème m et 5te dim

en: Altered chords & inversions
fr: Accords altérés et renversés

en: Norwegian children songs
fr: Chansons enfantines norvégiennes

en: simple tonal chords
fr: accords tonaux simples

en: Perfect authentic cadence
fr: Cadence parfaite

en: Imperfect authentic cadence
fr: Cadence imparfaite

en: Plagal cadence
fr: Cadence plagale

en: Deceptive cadence
fr: Cadence évitée

en: Half cadence
fr: Demi-cadence

en: 7b9 and maj79 chords
fr: Accords de 9ème

en: chord|maj79
fr: 9ème avec 7ème M

en: Dominant 7 chord with inversions
fr: Accord de 7ème de dominante et ses renversements

en: Diminished and augmented chords
fr: Accords diminués et augmentés

en: diminished
fr: diminué

en: augmented
fr: augmenté

en: Minor, major, diminished and augmented chords
fr: Accords majeurs, mineurs, diminués et augmentés

en: Minor 7 and dominant 7 chords
fr: Accords de 7ème mineure et 7ème de dominante

en: chord|m7
fr: 7ème m

en: Minor 7 and dominant 7 chords with inversions
fr: Accords de 7ème mineure et 7ème de dominante, avec renversements

en: Chords with 7 in their name
fr: Accords avec une 7ème

en: Minor 9 and 9 chords
fr: Accords de 9ème mineure et majeure

en: chord|m9
fr: 9ème mineure

en: Chords with 9 in their name
fr: Accords avec une 9ème

en: Major seventh, diminished seventh and half diminished seventh chords
fr: Accords de septième majeure, diminuée et semi-diminuée

en: chord|maj7
fr: 7ème M

en: chord|m7b5
fr: 7ème m et 5te dim

en: chord|dim7
fr: 7ème dim

en: Minor and major chords
fr: Accords mineurs et majeurs

en: minor
fr: mineur

en: major
fr: Majeur

en: Major, minor, dominant seventh with inversions
fr: Septième majeure, mineure, de dominante, avec renversements

en: dominant seventh
fr: septième de dominante

en: Minor/major in close and open position
fr: Mineur/majeur en position ouverte ou fermée

en: Altered chords (chord voicing)
fr: Accords altérés

en: Compare intervals
fr: Comparer des intervalles

en: Second to tenth
fr: De la seconde à la dixième

en: Tenths
fr: Dixièmes

en: Seconds
fr: Secondes

en: Seconds and thirds
fr: Secondes et tierces

en: Second to octave
fr: Seconde à octave

en: Thirds
fr: Tierces

en: Fourths and fifths
fr: Quartes et quintes

en: Fourths, fifths and octave
fr: Quartes, quintes et octaves

en: Sixths
fr: Sixtes

en: Sixths and sevenths
fr: Sixtes et septièmes

en: Sevenths
fr: Septièmes

en: Sevenths and ninths
fr: Septièmes et neuvièmes

en: Ninths
fr: Neuvièmes

en: Tritone and sevenths
fr: Triton et septièmes

en: Is the fifth flat, in tune or sharp? %s
fr: La quinte est-elle diminuée, juste, ou augmentée ? %s

en: intonation|flat
fr: trop bas

en: intonation|in tune
fr: juste

en: intonation|sharp
fr: trop haut

en: Is the interval flat, in tune or sharp? %s cent wrong
fr: L'intervalle est-il diminué, juste, ou augmenté ? %s faux

en: Just interval: %s
fr: Intervalle juste : %s

en: Diatonic chords
fr: Accords diatoniques

en: Diatonic chords & inversions
fr: Accords diatoniques & renversements

en: Harmonic intervals
fr: Intervalles harmoniques

en: Sing the two tones
fr: Chanter les deux notes

en: Intervals smaller than an octave
fr: Intervalles inférieurs à l'octave

en: Intervals larger than an octave
fr: Intervalles supérieurs à l'octave

en: Triads
fr: Groupes de 3 notes

en: Sing the three tones
fr: Chanter les trois notes

en: Triads, difficult
fr: Groupes de 3 notes (difficile)

en: Triads, easy
fr: Groupes de 3 notes (facile)

en: Id tone
fr: Identifier la note

en: C to B, C#, D# and F#
fr: De do à si, avec do#, ré# et fa#

en: C to B, C#, D#, F# and G#
fr: De do à si, avec do#, ré#, fa# et sol#

en: All
fr: Tous

en: C to E
fr: De do à mi

en: C to F
fr: De do à fa

en: C to G
fr: De do à sol

en: C to A
fr: De do à la

en: C to B
fr: De do à si

en: C to B and C#
fr: De do à si, avec do#

en: C to B, C# and D#
fr: De do à si, avec do# et ré#

en: Interval in a key (major)
fr: Intervalle dans une touche (majeur)

en: m2
fr: 2nde m

en: M2
fr: 2nde M

en: m3
fr: 3ce m

en: M3
fr: 3ce M

en: 4
fr: 4te

en: a4
fr: 4te dim

en: 5
fr: 5te

en: d5
fr: 5te dim

en: m6
fr: 6te m

en: M6
fr: 6te M

en: m7
fr: 7ème m

en: M7
fr: 7ème M

en: Interval in a key (minor)
fr: Intervalle dans une touche (mineur)

en: Identify the interval played after tonic
fr: Identifier l'intervalle joué après la tonique

en: Parts of 2 Bach inventions
fr: Extraits de 2 inventions de Bach

en: Melodic intervals
fr: Intervalles mélodiques

en: Harmonic prog with MMA
fr: Progression harmonique avec MMA

en: Enter the harmonic progression
fr: Entrer la progression harmonique

en: 4 chords in major mode
fr: 4 accords en mode majeur

en: 4 chords in harmonic minor mode
fr: 4 accords en mode harmonique mineur

en: 4 chords in natural minor mode
fr: 4 accords en mode mineur naturel

en: 7 chords in major mode
fr: 7 accords en mode majeur

en: 7 chords in harmonic minor mode
fr: 7 accords en mode mineur harmonique

en: 7 chords in natural minor mode
fr: 7 accords en mode mineur naturel

en: Many intervals
fr: Nombreux intervalles

en: All intervals
fr: Tous les intervalles

en: Fifths
fr: Quintes

en: Fourths
fr: Quartes

en: Unisons
fr: Unissons

en: Polish folk songs
fr: Chants populaires polonais

en: Easy harmonic progressions
fr: Progressions harmoniques faciles

en: Easy harmonic progressions, including inverted chords
fr: Progressions harmoniques faciles avec accords renversés

en: A few jazz progressions
fr: Quelques progressions jazz

en: Rhythms (difficult)
fr: Rythmes (difficile)

en: 6/8 - %s
fr: 6/8 - %s"

en: Rhythms (easy)
fr: Rythmes (facile)

en: Rhythms
fr: Rythmes

en: Rhythms, binary time
fr: Rythmes binaires

en: Rhythms, ternary time
fr: Rythmes ternaires

en: Rhythm tapping
fr: Frapper un rythme

en: Rhythm tapping, ternary
fr: Frapper un rythme (ternaire)

en: Rhythms in 3/8
fr: Rythmes à 3/8

en: Scales with 6 notes
fr: Échelles de 6 notes

en: Scales with 8 notes
fr: Échelles de 8 notes

en: Bebop Scales
fr: Échelles Bebop

en: Bebop Scales - Ascending
fr: Échelles Bebop - ascendant

en: Bebop Scales - Descending
fr: Échelles Bebop - descendant

en: Bebop Scales - enter structure
fr: Échelles Bebop - entrer la structure

en: Enter the structure of the mode in number of half-tones
fr: Entrez la structure du mode par son nombre de demi-tons

en: Bebop Scales - recognize structure
fr: Échelles Bebop - reconnaître la structure

en: Church Tones
fr: Chant grégorien

en: Double Harmonic Scale and its modes
fr: La gamme doublement harmonique et ses modes

en: Double Harmonic Scale and its modes - Ascending
fr: La gamme doublement harmonique et ses modes - ascendant

en: Double Harmonic Scale and its modes - Descending
fr: La gamme doublement harmonique et ses modes - descendant

en: Double Harmonic scale and its modes - enter structure
fr: La gamme doublement harmonique et ses modes - donner la structure

en: Double Harmonic Scale and its modes - arpeged by fourths
fr: La gamme doublement harmonique et ses modes - arpègement par quartes

en: Double Harmonic Scale and its modes - recognize grade
fr: La gamme doublement hamonique et ses modes - reconnaître un degré

en: Double Harmonic Scale and its modes - patterns
fr: La gamme doublement harmonique et ses modes - motifs

en: Double Harmonic Scale and its modes - recognize structure
fr: La gamme doublement harmonique et ses modes - reconnaître la structure

en: Double Harmonic Scale and its modes - arpeged by thirds
fr: La gamme doublement harmonique et ses modes - arpégée par tierces

en: More Scales used over a Dominant or Altered chord
fr: Autres échelles, sur dominante ou sur accord altéré

en: Jazz Modes used over a Dominant or Altered chord
fr: Modes de jazz, sur dominante ou sur accord altéré

en: Modes used in East European Music
fr: Modes en usage dans la musique d'Europe de l'Est

en: Ancient Greek Modes
fr: Modes grecs anciens

en: More Scales used over a Half-Diminished or Diminished chord
fr: Autres échelles, sur accord semi-diminué ou diminué

en: Jazz Modes over a Half-Diminished or Diminished chord
fr: Modes de jazz, sur accord semi-diminué ou diminué

en: Harmonic Major Scale and its modes
fr: La gamme majeure harmonique et ses modes

en: Harmonic Major Scale and its modes - Ascending
fr: La gamme majeure harmonique et ses modes - ascendant

en: Harmonic Major Scale and its modes - Descending
fr: La gamme majeure harmonique et ses modes - descendant

en: Harmonic Major scale and its modes - enter structure
fr: La gamme majeure harmonique et ses modes - donner la structure

en: Harmonic Major Scale and its modes - arpeged by fourths
fr: La gamme majeure harmonique et ses modes - arpégée par quartes

en: Harmonic Major Scale and its modes - recognize grade
fr: La gamme majeure harmonique et ses modes - reconnaître un degré

en: Harmonic Major Scale and its modes - patterns
fr: La gamme majeure harmonique et ses modes - motifs

en: Harmonic Major Scale and its modes - recognize structure
fr: La gamme majeure harmonique et ses modes - reconnaître la structure

en: Harmonic Major Scale and its modes - arpeged by thirds
fr: La gamme majeure harmonique et ses modes - arpégée par tierces

en: Harmonic Minor Scale and its modes
fr: La gamme mineure harmonique et ses modes

en: Harmonic Minor Scale and its modes - Ascending
fr: La gamme mineure harmonique et ses modes - ascendant

en: Harmonic Minor Scale and its modes - Descending
fr: La gamme mineure harmonique et ses modes - descendant

en: Harmonic Minor scale and its modes - enter structure
fr: La gamme mineure harmonique et ses modes - donner la structure

en: Harmonic Minor Scale and its modes - arpeged by fourths
fr: La gamme mineure harmonique et ses modes - arpégée par quartes

en: Harmonic Minor Scale and its modes - recognize grade
fr: La gamme mineure harmonique et ses modes - reconnaître un degré

en: Harmonic Minor Scale and its modes - patterns
fr: La gamme mineure harmonique et ses modes - motifs

en: Harmonic Minor Scale and its modes - recognize structure
fr: La gamme mineure harmonique et ses modes - reconnaître la structure

en: Harmonic Minor Scale and its modes - arpeged by thirds
fr: La gamme mineure harmonique et ses modes - arpégée par tierces

en: Hungarian Minor Scale and its modes - recognize grade
fr: La gamme mineure hongroise et ses modes - reconnaître un degré

en: Hungarian Scale and its modes
fr: La gamme hongroise et ses modes

en: Hungarian Scale and its modes - Ascending
fr: La gamme hongroise et ses modes - ascendant

en: Hungarian Scale and its modes - Descending
fr: La gamme hongroise et ses modes - descendant

en: Hungarian scale and its modes - enter structure
fr: La gamme hongroise et ses modes - donner la structure

en: Hungarian Scale and its modes - arpeged by fourths
fr: La gamme hongroise et ses modes - arpégée par quartes

en: Hungarian Scale and its modes - recognize grade
fr: La gamme hongroise et ses modes - reconnaître un degré

en: Hungarian Scale and its modes - patterns
fr: La gamme hongroise et ses modes - motifs

en: Hungarian Scale and its modes - recognize structure
fr: La gamme hongroise et ses modes - reconnaître la structure

en: Hungarian Scale and its modes - arpeged by thirds
fr: La gamme hongroise et ses modes - arpégée par tierces

en: Major Scale and its modes
fr: La gamme majeure et ses modes

en: Major Scale and its modes - Ascending
fr: La gamme majeure et ses modes - ascendant

en: Major Scale and its modes - Descending
fr: La gamme majeure et ses modes - descendant

en: Major scale and its modes - enter structure
fr: La gamme majeure et ses modes - donner la structure

en: Major Scale and its modes - arpeged by fourths
fr: La gamme majeure et ses modes - arpégée par quartes

en: Major Scale and its modes - recognize grade
fr: La gamme majeure et ses modes - reconnaître un degré

en: Major Scale and its modes - patterns
fr: La gamme majeure et ses modes - motifs

en: Major Scale and its modes - recognize with only few notes
fr: La gamme majeure et ses modes - reconnaître à partir de quelques notes

en: Three notes are enough to recognize the mode
fr: Trois notes suffisent pour reconnaître le mode

en: Major Scale and its modes - recognize structure
fr: La gamme majeure et ses modes - reconnaître la structure

en: Major Scale and its modes - arpeged by thirds
fr: La gamme majeure et ses modes - arpégée par tierces

en: More Scales used over a Major or Augmented chord
fr: Autres échelles, sur un accord majeur ou augmenté

en: Jazz Modes over a Major or Augmented chord
fr: Modes de jazz, sur un accord majeur ou augmenté

en: Melodic Minor Scale and its modes
fr: La gamme mineure mélodique et ses modes

en: Melodic Minor Scale and its modes - Ascending
fr: La gamme mineure mélodique et ses modes - ascendant

en: Melodic Minor Scale and its modes - Descending
fr: La gamme mineure mélodique et ses modes - descendant

en: Melodic Minor scale and its modes - enter structure
fr: La gamme mineure mélodique et ses modes - donner la structure

en: Melodic Minor Scale and its modes - arpeged by fourths
fr: La gamme mineure mélodique et ses modes - arpégée par quartes

en: Melodic Minor Scale and its modes - recognize grade
fr: La gamme mineure mélodique et ses modes - reconnaître un degré

en: Melodic Minor Scale and its modes - patterns
fr: La gamme mineure mélodique et ses modes - motifs

en: Melodic Minor Scale and its modes - recognize structure
fr: La gamme mineure mélodique et ses modes - reconnaître la structure

en: Melodic Minor Scale and its modes - arpeged by thirds
fr: La gamme mineure mélodique et ses modes - arpégée par tierces

en: More Scales used over a Minor chord
fr: Autres échelles, sur un accord mineur

en: Jazz Modes over a Minor chord
fr: Modes de jazz, sur un accord mineur

en: Natural Minor Scale and its modes - recognize grade
fr: La gamme mineure naturelle et ses modes - reconnaître un degré

en: Neapolitan Scale and its modes
fr: La gamme napolitaine et ses modes

en: Neapolitan Scale and its modes - Ascending
fr: La gamme napolitaine et ses modes - ascendant

en: Neapolitan Scale and its modes - Descending
fr: La gamme napolitaine et ses modes - descendant

en: Neapolitan scale and its modes - enter structure
fr: La gamme napolitaine et ses modes - donner la structure

en: Neapolitan Scale and its modes - arpeged by fourths
fr: La gamme napolitaine et ses modes - arpégée par quartes

en: Neapolitan Scale and its modes - recognize grade
fr: La gamme napolitaine et ses modes - reconnaître un degré

en: Neapolitan Scale and its modes - patterns
fr: La gamme napolitaine et ses modes - motifs

en: Neapolitan Scale and its modes - recognize structure
fr: La gamme napolitaine et ses modes - reconnaître la structure

en: Neapolitan Scale and its modes - arpeged by thirds
fr: La gamme napolitaine et ses modes - arpégée par tierces

en: Neapolitan Minor Scale and its modes
fr: La gamme mineure napolitaine et ses modes

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - Ascending
fr: La gamme mineure napolitaine et ses modes - ascendant

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - Descending
fr: La gamme mineure napolitaine et ses modes - descendant

en: Neapolitan Minor scale and its modes - enter structure
fr: La gamme mineure napolitaine et ses modes - donner la structure

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - arpeged by fourths
fr: La gamme mineure napolitaine et ses modes - arpégée par quartes

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - recognize grade
fr: La gamme mineure napolitaine et ses modes - reconnaître un degré

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - patterns
fr: La gamme mineure napolitaine et ses modes -  motifs

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - recognize structure
fr: La gamme mineure napolitaine et ses modes - reconnaître la structure

en: Neapolitan Minor Scale and its modes - arpeged by thirds
fr: La gamme mineure napolitaine et ses modes - arpégée par tierces

en: Pentatonic Major Scale and its modes
fr: L'échelle pentatonique majeure et ses modes

en: Pentatonic Major Scale and its modes - Ascending
fr: L'échelle pentatonique majeure et ses modes - ascendant

en: Pentatonic Major Scale and its modes - Descending
fr: L'échelle pentatonique majeure et ses modes - descendant

en: Pentatonic Major scale and its modes - enter structure
fr: L'échelle pentatonique majeure et ses modes - donner la structure

en: Pentatonic Major Scale and its modes - recognize grade
fr: L'échelle pentatonique majeure et ses modes - reconnaître un degré

en: Pentatonic Major Scale and its modes - recognize structure
fr: L'échelle pentatonique majeure et ses modes - reconnaître la structure

en: Plagal Modes
fr: Modes plagaux

en: Symmetric scales
fr: Échelles symétriques

en: Symmetric scales - Ascending
fr: Échelles symétriques - ascendant

en: Symmetric scales - Descending
fr: Échelles symétriques - descendant

en: Symmetric Scales - enter structure
fr: Échelles symétriques - donner la structure

en: Symmetric scales - recognize structure
fr: Échelles symétriques - reconnaître la structure

en: Major chords (singchord)
fr: Accord majeurs (chanter un accord)

en: Major chords in different inversions
fr: Accords majeurs avec renversements

en: Major and minor chords in different inversions
fr: Accords majeurs et mineurs avec renversements

en: Dominant 7th chords in root position
fr: Accords de 7ème de dominante sans renversement

en: Minor 7th chords in root position
fr: Accords de 7ème mineure sans renversement

en: Major 7th chords in root position
fr: Accords de 7ème majeure sans renversement

en: All the questions from the singchord exercises
fr: Toutes les questions de l'exercice « chanter un accord »

en: Sing intervals
fr: Chanter des intervalles

en: Sing the fifth of the chord
fr: Chanter la quinte de l'accord

en: Sing the root of the chord
fr: Chanter la fondamentale de l'accord

en: Sing the seventh of the chord
fr: Chanter la septième de l'accord

en: Sing the seventh of the chord. Inversions.
fr: Chanter la septième de l'accord. Renversements

en: Sing the third of the chord
fr: Chanter la tierce de l'accord

en: %s syllables
fr: %s syllabes

en: Find the sol-fa syllable
fr: Trouver la note (solfège)

en: solfa|Do
fr: Do

en: solfa|Di
fr: Di

en: solfa|Ra
fr: Ra

en: solfa|Re
fr: Re

en: solfa|Ri
fr: Ri

en: solfa|Me
fr: Me

en: solfa|Mi
fr: Mi

en: solfa|Fa
fr: Fa

en: solfa|Fi
fr: Fi

en: solfa|Se
fr: Se

en: solfa|Sol
fr: Sol

en: solfa|Si
fr: Si

en: solfa|Le
fr: Le

en: solfa|La
fr: La

en: solfa|Li
fr: Li

en: solfa|Te
fr: Te

en: solfa|Ti
fr: Ti

en: %s syllables in C major
fr: %s syllabes en do majeur

en: Three chords, root position
fr: Trois accords à l'état fondamental

en: Sing twelve random tones
fr: Chanter douze notes

en: Ionian
fr: Ionien

en: Diatonic
fr: Diatonique

en: Greek Lydian
fr: Lydien grec

en: Hypolydian
fr: Hypolydien

en: Dorian
fr: Dorien

en: Greek Phrygian
fr: Phrygien grec

en: Hypomixolydian
fr: Hypomixolydien

en: Phrygian
fr: Phrygien

en: Maqam Kurd
fr: Maqâm kurde

en: Major Inverse
fr: Majeur renversé

en: Greek Dorian
fr: Dorien grec

en: Lydian
fr: Lydien

en: Greek Hypolydian
fr: Hypolydien grec

en: Hypolocrian
fr: Hypolocrien

en: Mixolydian
fr: Mixolydien

en: Greek Hypophrygian
fr: Hypo-phrygien grec

en: Hypoionian
fr: Hypoionien

en: Aeolian
fr: Eolien

en: Ancient Minor
fr: Mineur ancien

en: Pure Minor
fr: Mineur pur

en: Greek Hypodorian
fr: Hypo-dorien grec

en: Hypodorian
fr: Hypodorien

en: Locrian
fr: Locrien

en: Half Diminished
fr: demi-diminué

en: Greek Mixolydian
fr: Mixolydien grec

en: Hypophrygian
fr: Hypophrygien

en: Jazz Minor
fr: Mineur jazz

en: Melodic Minor Ascending
fr: Mineur mélodique ascendant

en: Modern Minor
fr: Mineur moderne

en: Minor-Major
fr: Majeur-mineur

en: Ipoionian
fr: Hypo-ionien

en: Ionian b3
fr: Ionien b3

en: Dorian maj7
fr: Dorien maj7

en: Dorian b9
fr: Dorien b9

en: Javanese
fr: Javanais

en: Phrygian #6
fr: Phrygien n°6

en: Lydian Augmented
fr: Lydien augmenté

en: Lydian #5
fr: Lydien n°5

en: Lydian Dominant
fr: Lydien dominante

en: Lydian b7
fr: Lydien b7

en: Mixolydian #4
fr: Mixolydien n°4

en: Mixolydian #11
fr: Mixolydien n°11

en: Overtone
fr: Harmonique (partiel)

en: Mixolydian b13
fr: Mixolydien b13

en: Mixolydian b6
fr: Mixolydien b6

en: Hindu
fr: Hindou

en: Hindustan
fr: Hindoustan

en: Aeolian Dominant
fr: Eolien dominante

en: Aeolian #3
fr: Eolien n°3

en: Semilocrian
fr: Semi-locrien

en: Locrian #2
fr: Locrien n°2

en: Aeolian b5
fr: Eolien n°5

en: Locrian natural 2
fr: Locrien naturel 2

en: Superlocrian
fr: Super-locrien

en: Altered
fr: Altéré

en: Diminished-WholeTone
fr: Par tons diminuée

en: Locrian b4
fr: Locrien b4

en: Melodic Minor A-D
fr: Mineur mélodique A-D

en: Mohammedan
fr: Mahométan

en: Aeolian maj7
fr: Eolien maj7

en: Melodic Minor b6
fr: Mineur mélodique b6

en: Locrian #6
fr: Locrien n°6

en: Ionian Augmented
fr: Ionien augmenté

en: Ionian #5
fr: Ionien n°5

en: Romanian
fr: Roumain

en: Dorian #4
fr: Dorien n°4

en: Dorian #11
fr: Dorien n°11

en: Misheberakh
fr: Mishebarakh

en: Phrygian Dominant
fr: Phrygien dominante

en: Phrygian Major
fr: Phrygien majeur

en: Jewish
fr: Juif

en: Spanish Gypsy
fr: Gitan espagnol

en: Mixolydian b2 b6
fr: Mixolydien b2 b6

en: Mixolydian b9 b13
fr: Mixolydien b9 b13

en: Lydian #2
fr: Lydien #2

en: Ultralocrian
fr: Ultra-locrien

en: Superlocrian bb7
fr: Super-locrien bb7

en: Diminished
fr: Diminué

en: Harmonic Major
fr: Majeur harmonique

en: Ionian b6
fr: Ionien b6

en: Dorian b5
fr: Dorien b5

en: Locrian #2 #6
fr: Locrien #2 #6

en: Phrygian b4
fr: Phrygien b4

en: Superphrygian
fr: Super-phrygien

en: Superlocrian natural 5
fr: Super-locrien naturel 5

en: Lydian b3
fr: Lydien b3

en: Jazz Minor #4
fr: Mineur jazz #4

en: Jazz Minor #11
fr: Mineur jazz #11

en: Lydian Diminished
fr: Lydien diminué

en: Mixolydian b9
fr: Mixolydien b9

en: Mixolydian b2
fr: Mixolydien b2

en: Lydian #2 #5
fr: Lydien #2 #5

en: Lydian Augmented #2
fr: Lydien augmenté #2

en: Locrian bb7
fr: Locrien bb7

en: Locrian diminished 7
fr: Locrien diminué 7

en: Double Harmonic Major
fr: Majeur doublement harmonique

en: Double Harmonic
fr: Doublement harmonique

en: Ionian b2 b6
fr: Ionien b2 b6

en: Bizantine
fr: Byzantin

en: Major Gipsy
fr: Majeur tzigane

en: Lydian #2 #6
fr: Lydiens #2 #6

en: Ultraphrygian
fr: Ultra-phrygien

en: Phrygian b4 bb7
fr: Phrygien b4 bb7

en: Ultralocrian natural 5
fr: Ultra-locrien naturel 5

en: Hungarian Minor
fr: Mineur hongrois

en: Double Harmonic Minor
fr: Mineur doublement harmonique

en: Harmonic Minor #4
fr: Mineur harmonique #4

en: Lydian b3 b6
fr: Lydien b3 b6

en: Algerian
fr: Algérien

en: Minor Gipsy
fr: Mineur tzigane

en: Mixolydian b5 b9
fr: Mixolydien b5 b9

en: Mixolydian b2 b5
fr: Mixolydien b2 b5

en: Ionian #2 #5
fr: Ionien #2 #5

en: Ionian Augmented #2
fr: Locrien augmenté #2

en: Locrian bb3 bb7
fr: Locrien bb3 bb7

en: Neapolitan
fr: Napolitain

en: Neapolitan Major
fr: Napolitain majeur

en: Jazz Minor b2
fr: Mineur jazz b2

en: Leading Whole-Tone
fr: Par tons avec sensible

en: Lydian #5 #6
fr: Lydien #5 #6

en: Lydian Augmented #6
fr: Lydien augmenté #6

en: Lydian Augmented Dominant
fr: Lydien augmenté avec dominante

en: Lydian #5 b7
fr: Lydien #5 #7

en: Mixolydian #4 #5
fr: Mixolydien #4 #5

en: Mixolydian #5 #11
fr: Mixolydien #5 #11

en: Lydian Dominant b6
fr: Lydien avec dominante b6

en: Lydian b6 b7
fr: Lydien b6 b7

en: Mixolydian #4 b6
fr: Mixolydien #4 b6

en: Mixolydian #11 b13
fr: Mixolydien #11 b13

en: Lydian Minor
fr: Mineur lydien

en: Major Locrian
fr: Locrien majeur

en: Mixolydian b5 b6
fr: Mixolydien b5 b6

en: Mixolydian b5 b13
fr: Mixolydien b5 b13

en: Locrian #2 #3
fr: Locrien #2 #3

en: Arabian
fr: Arabe

en: Semilocrian b4
fr: Semi-locrien b4

en: Locrian natural 2 b4
fr: Locrien naturel 2 b4

en: Superlocrian bb3
fr: Super-locrien bb3

en: Neapolitan Minor
fr: Mineur napolitain

en: Neapolitan Major b6
fr: Majeur napolitain b6

en: Harmonic Minor b2
fr: Mineur harmonique b2

en: Phrygian maj7
fr: Phrygien maj7

en: Lydian #6
fr: Lydien #6

en: Mixolydian Augmented
fr: Mixolydien augmenté

en: Mixolydian #5
fr: Mixolydien #5

en: Hungarian Gipsy
fr: Tzigane hongrois

en: Aeolian #4
fr: Eolien #4

en: Locrian Dominant
fr: Locrien avec dominante

en: Locrian #3
fr: Locrien #3

en: Mixolydian b5 b9 b13
fr: Mixolydien b5 b9 b13

en: Mixolydian b2 b5 b6
fr: Mixolydien b2 b5 b6

en: Ionian #2
fr: Ionien #2

en: Ultralocrian bb3
fr: Ultra-locrien bb3

en: Hungarian Major
fr: Majeur hongrois

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Lydian Dominant #2
fr: Lydien avec dominante #2

en: Lydian #2 b7
fr: Lydien #2 b7

en: Mixolydian #9 #11
fr: Mixolydien #9 #11

en: Mixolydian #2 #4
fr: Mixolydien #9 #11

en: Superlocrian bb6 bb7
fr: Super-locrien bb6 bb7

en: Harmonic Minor b5
fr: Mineur harmonique b5

en: Superlocrian #6
fr: Super-locrien #6

en: Jazz Minor #5
fr: Mineur jazz #5

en: Dorian b9 #11
fr: Dorien b9 #11

en: Lydian Augmented #3
fr: Lydien augmenté #3

en: Lydian #3 #5
fr: Lydien #3 #5

en: Major Pentatonic
fr: Pentatonique majeur

en: Suspended Pentatonic
fr: Pentatonique suspendu

en: Yo
fr: Pentatonique japonais

en: Egyptian
fr: Egyptien

en: Minor Pentatonic
fr: Pentatonique mineur

en: Diminished W-H
fr: Tierce diminuée

en: Wholestep-Halfstep
fr: Tierce mineure (ton + demi-ton)

en: Octatonic H-W
fr: Suite octatonique de tons + demi-tons

en: Halfstep-Wholestep
fr: Tierce mineure (demi-ton + ton)

en: Whole Tone
fr: Ton entier

en: Exatonic
fr: Hexatonique

en: Anemitonic
fr: Anhémitonique

en: Augmented
fr: Augmenté

en: Augmented Inverse
fr: augmenté inverse

en: Bebop Major
fr: Majeur Bebop

en: Bebop Ionian
fr: Ionien Bebop

en: Bebop Dominant
fr: Bebop avec dominante

en: Bebop Mixolydian
fr: Mixolydien Bebop

en: Bebop Dorian
fr: Dorien Bebop

en: Bebop Minor
fr: Mineur Bebop

en: Bebop Melodic Minor
fr: Mineur mélodique Bebop

en: Bebop Locrian
fr: Locrien Bebop

en: Bebop Halfdiminished
fr: Bebop semi-diminué

en: Enigmatic
fr: Enigmatique

en: Verdi's Enigmatic
fr: Enigmatique de Verdi

en: Experimental CSound exercises
fr: Exercices expérimentaux de CSound

en: Default front page
fr: Page d'accueil par défaut

en: Ascending melodic intervals
fr: Intervalles mélodiques ascendants

en: Descending melodic intervals
fr: Intervalles mélodiques descendants

en: Rhythm
fr: Rythme

en: Tap generated rhythm
fr: Frapper le rythme généré

en: Rhythm dictation
fr: Dictée de rythmes

en: Generated rhythms
fr: Rythmes générés

en: Name intervals
fr: Nommer des intervalles

en: Name Scales
fr: Nommer des gammes

en: Solfa syllables
fr: Syllabes solfégiques

en: Chords
fr: Accords

en: Chords in root position
fr: Accords à l'état fondamental

en: Inversions of chords
fr: Renversements des accords

en: Sing chord
fr: Chanter un accord

en: Sing chord tone
fr: Chanter la note d'un accord

en: Scales
fr: Échelles

en: Neapolitan Minor scale and its modes
fr: Échelle mineure napolitaine, et ses modes

en: Symmetric Scales
fr: Échelles symétriques

en: Scales Collections
fr: Liste de gammes

en: Misc
fr: Divers

en: Intonation (require CSound)
fr: Justesse (nécessite CSound)

en: Dictation
fr: Dictée

en: Misc exercises
fr: Exercices divers

en: Configure yourself
fr: Configurer vous-même

en: Harmonic progressions
fr: _Progression harmonique

en: These progressions require MMA
fr: Pour ces progressions, il faut disposer de MMA

en: Hear tones
fr: Entendre les notes
