SolveSpace 3.1 - en to tr_TR translation catalogue (405 entries)

en: Clipboard is empty; nothing to paste.
tr_TR: Pano boş; yapıştırılacak bir şey yok.

en: Number of copies to paste must be at least one.
tr_TR: Yapıştırılacak kopya sayısı en az bir olmalıdır.

en: Scale cannot be zero.
tr_TR: Ölçek sıfır olamaz.

en: Select one point to define origin of rotation.
tr_TR: Çevirme merkezini tanımlamak için bir nokta seçin.

en: Select two points to define translation vector.
tr_TR: Doğrusal kopyalama vektörünü tanımlamak için iki nokta seçin.

en: Transformation is identity. So all copies will be exactly on top of each other.
tr_TR: Dönüşüm özdeştir. Yani tüm kopyalar tam olarak üst üste gelecek.

en: Too many items to paste; split this into smaller pastes.
tr_TR: Yapıştırılamayacak kadar çok öğe; bunu daha küçük yapıştıma şeklinde bölün.

en: No workplane active.
tr_TR: Etkin çalışma düzlemi yok.

en: Bad format: specify coordinates as x, y, z
tr_TR: Hatalı biçim: koordinatları x, y, z olarak belirtin

en: Bad format: specify color as r, g, b
tr_TR: Hatalı biçim: rengi r, g, b olarak belirtin

en: The perspective factor will have no effect until you enable View -> Use Perspective Projection.
tr_TR: Görünüm -> Perspektif Projeksiyonu Kullan'ı etkinleştirene kadar perspektif katsayısının hiçbir etkisi olmayacaktır.

en: Specify between 0 and %d digits after the decimal.
tr_TR: Ondalık basamak sonrası 0 ile %d arasında rakam belirtin.

en: Export scale must not be zero!
tr_TR: Dışa aktarma ölçeği sıfır olmamalıdır!

en: Cutter radius offset must not be negative!
tr_TR: Kesici yarıçap ofseti negatif olmamalıdır!

en: Bad value: autosave interval should be positive
tr_TR: Hatalı değer: otomatik kaydetme süresi pozitif olmalıdır

en: Bad format: specify interval in integral minutes
tr_TR: Hatalı biçim: süre aralığını dakika cinsinden belirtin

[ctx: constr-name]
en: pts-coincident
tr_TR: çakışık-nktlar

[ctx: constr-name]
en: pt-pt-distance
tr_TR: nkt-nkt-mesafe

[ctx: constr-name]
en: pt-line-distance
tr_TR: nkt-çizgi-mesafesi

[ctx: constr-name]
en: pt-plane-distance
tr_TR: nkt-düzlem-mesafesi

[ctx: constr-name]
en: pt-face-distance
tr_TR: nkt-yüzey-mesafesi

[ctx: constr-name]
en: proj-pt-pt-distance
tr_TR: proj-nkt-nkt-mesafesi

[ctx: constr-name]
en: pt-in-plane
tr_TR: düzlemde-nkt

[ctx: constr-name]
en: pt-on-line
tr_TR: çizgide-nkt

[ctx: constr-name]
en: pt-on-face
tr_TR: yüzeyde-nkt

[ctx: constr-name]
en: eq-length
tr_TR: eşit-uzunluk

[ctx: constr-name]
en: eq-length-and-pt-ln-dist
tr_TR: eşit-uzunluk-ve-çzg-nkt-mesafesi

[ctx: constr-name]
en: eq-pt-line-distances
tr_TR: eşit-nkt-çizgi-mesafesi

[ctx: constr-name]
en: length-ratio
tr_TR: uzunluk-oranı

[ctx: constr-name]
en: arc-arc-length-ratio
tr_TR: yay-yay-uzunluk-oranı

[ctx: constr-name]
en: arc-line-length-ratio
tr_TR: yay-çizgi-uzunluk-oranı

[ctx: constr-name]
en: length-difference
tr_TR: uzunluk-farkı

[ctx: constr-name]
en: arc-arc-len-difference
tr_TR: yay-yay-uzunluk-farkı

[ctx: constr-name]
en: arc-line-len-difference
tr_TR: yay-çizgi-uzunluk-farkı

[ctx: constr-name]
en: symmetric
tr_TR: simetrik

[ctx: constr-name]
en: symmetric-h
tr_TR: simetrik-y

[ctx: constr-name]
en: symmetric-v
tr_TR: simetrik-d

[ctx: constr-name]
en: symmetric-line
tr_TR: simetrik-çizgi

[ctx: constr-name]
en: at-midpoint
tr_TR: orta noktada

[ctx: constr-name]
en: horizontal
tr_TR: yatay

[ctx: constr-name]
en: vertical
tr_TR: dikey

[ctx: constr-name]
en: diameter
tr_TR: çap

[ctx: constr-name]
en: pt-on-circle
tr_TR: çemberde-nkt

[ctx: constr-name]
en: same-orientation
tr_TR: aynı-yön

[ctx: constr-name]
en: angle
tr_TR: açı

[ctx: constr-name]
en: parallel
tr_TR: paralel

[ctx: constr-name]
en: arc-line-tangent
tr_TR: yay-çizgi-teğet

[ctx: constr-name]
en: cubic-line-tangent
tr_TR: k.eğri-çizgi-teğet

[ctx: constr-name]
en: curve-curve-tangent
tr_TR: eğri-eğri-teğet

[ctx: constr-name]
en: perpendicular
tr_TR: dik

[ctx: constr-name]
en: eq-radius
tr_TR: eşit-yarıçap

[ctx: constr-name]
en: eq-angle
tr_TR: eşit-açı

[ctx: constr-name]
en: eq-line-len-arc-len
tr_TR: eşit-çizgi-uzn-yay-uzn

[ctx: constr-name]
en: lock-where-dragged
tr_TR: sürüklendiği-yerde-kilitli

[ctx: constr-name]
en: comment
tr_TR: yorum

en: The point you selected does not belong to the arc. The arc and line segment do not share an end point.
    
    Select the end point of the arc at which you want it to be tangent to the line.
tr_TR: Seçtiğiniz nokta yaya ait değildir. Yay ve doğru parçası bir bitiş noktasını paylaşmaz.
    
    Çizgiye teğet olmasını istediğiniz yayın bitiş noktasını seçin.

en: The tangent arc and line segment must share an endpoint. Constrain them with Constrain -> On Point before constraining tangent.
    
    Alternatively select the end point of the arc at which you want it to be tangent to the line.
tr_TR: Teğet için yay ve çizgi parçası bir uç noktayı paylaşmalıdır. Teğet kısıtlamasından önce bunları Kısıtla -> Noktada ile kısıtlayın.
    
    Alternatif olarak, çizgiye teğet olmasını istediğiniz yayın uç noktasını seçin.

en: The point you selected is not an end point of the cubic spline. The spline and line segment do not share an end point.
    
    Select the end point of the spline at which you want it to be tangent to the line.
tr_TR: Seçtiğiniz nokta kübik eğrinin bir uç noktası değildir. Eğri ve doğru parçası bir bitiş noktasını paylaşmaz.
    
    Çizgiye teğet olmasını istediğiniz eğrinin uç noktasını seçin.

en: The tangent cubic spline and line segment must share an endpoint. Constrain them with Constrain -> On Point before constraining tangent.
    
    Alternatively select the end point of the cubic spline at which you want it to be tangent to the line.
tr_TR: Teğet için kübik eğri ve çizgi parçası bir uç noktayı paylaşmalıdır. Teğet kısıtlamasından önce onları Kısıtla -> Noktada ile kısıtlayın.
    
    Alternatif olarak, kübik eğrinin çizgiye teğet olmasını istediğiniz uç noktasını seçin.

en: The points you selected are not end points of the two curves. The curves do not share an end point.
    
    Select the end points of both curves at which you want them to be tangent to each other.
tr_TR: Seçtiğiniz noktalar iki eğrinin uç noktaları değildir. Eğriler bir uç noktasını paylaşmazlar.
    
    Birbirlerine teğet olmalarını istediğiniz her iki eğrinin uç noktalarını seçin.

en: The curves must share an endpoint. Constrain them with Constrain -> On Point before constraining tangent.
    
    Alternatively select the end points of both curves at which you want the curves to be tangent.
tr_TR: Eğriler bir uç noktayı paylaşmalıdır. Teğet kısıtlamasından önce onları Kısıtla -> Noktada ile kısıtlayın.
    
    Alternatif olarak, teğet olmasını istediğiniz eğrilerin iki uç noktalarını seçin.

en: Bad selection for distance / diameter constraint. This constraint can apply to:
    
        * two points (distance between points)
        * a line segment (length)
        * two points and a line segment or normal (projected distance)
        * a workplane and a point (minimum distance)
        * a line segment and a point (minimum distance)
        * a plane face and a point (minimum distance)
        * a circle or an arc (diameter)
tr_TR: Mesafe / çap kısıtlaması oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama şunlara uygulanabilir:
    
        * iki nokta (noktalar arası mesafe)
        * bir çizgi parçası (uzunluk)
        * iki nokta ve bir çizgi parçası veya normal (izdüşüm mesafesi)
        * bir çalışma düzlemi ve bir nokta (minimum mesafe)
        * bir çizgi parçası ve bir nokta (minimum mesafe)
        * bir düzlem yüzeyi ve bir nokta (minimum mesafe)
        * bir daire veya yay (çap)

en: Bad selection for on point / curve / plane constraint. This constraint can apply to:
    
        * two or more points (points coincident)
        * a point and a workplane (point in plane)
        * a point and a line segment (point on line)
        * a point and a circle or arc (point on curve)
        * a point and one to three plane faces (point on face(s))
tr_TR: Noktada / Eğride / Düzlemde kısıtlaması oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama şunlara uygulanabilir:
    
        * iki nokta (çakışan noktalar)
        * bir nokta ve bir çalışma düzlemi (nokta ile düzlem çakışır)
        * bir nokta ve bir çizgi parçası (nokta ile çizgi çakışır)
        * bir nokta ve bir daire veya yay (nokta ile eğri çakışır)
        * bir nokta ve bir düzlem yüzeyi (nokta ile yüzey çakışır)

en: Bad selection for equal length / radius constraint. This constraint can apply to:
    
        * two or more line segments (equal length)
        * two line segments and two points (equal point-line distances)
        * a line segment and two points (equal point-line distances)
        * a line segment, and a point and line segment (point-line distance equals length)
        * two or more circles or arcs (equal radius)
        * a line segment and an arc (line segment length equals arc length)
tr_TR: Eşit uzunluk / yarıçap kısıtlaması oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama şunlara uygulanabilir:
    
        * iki veya daha fazla çizgi parçası (eşit uzunlukta)
        * iki çizgi parçası ve iki nokta (eşit nokta-çizgi mesafeleri)
        * bir çizgi parçası ve iki nokta (eşit nokta-çizgi mesafeleri)
        * bir çizgi parçası ile bir nokta ve çizgi parçası (nokta-çizgi mesafesi uzunluğu eşit)
        * iki veya daha fazla daire veya yay (eşit yarıçap)
        * bir çizgi parçası ve bir yay (çizgi parçası uzunluğu yay uzunluğuna eşittir)

en: Bad selection for length ratio constraint. This constraint can apply to:
    
        * two line segments
        * two arcs
        * one arc and one line segment
tr_TR: Uzunluk oranı kısıtlaması oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama aşağıdakiler için geçerli olabilir:
    
        * iki çizgi parçası
        * iki yay
        * bir yay ve bir çizgi parçası

en: Bad selection for length difference constraint. This constraint can apply to:
    
        * two line segments
        * two arcs
        * one arc and one line segment
tr_TR: Uzunluk farkı kısıtlaması oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama aşağıdakiler için geçerli olabilir:
    
        * iki çizgi parçası
        * iki yay
        * bir yay ve bir çizgi parçası

en: Bad selection for at midpoint constraint. This constraint can apply to:
    
        * a line segment and a point (point at midpoint)
        * a line segment and a workplane (line's midpoint on plane)
tr_TR: Orta nokta kısıtlaması oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama şunlara uygulanabilir:
    
        * bir çizgi parçası ve bir nokta (nokta çizgi ortasında)
        * bir çizgi parçası ve bir çalışma düzlemi (çizgi düzlemin ortasına taşınır )

en: Bad selection for symmetric constraint. This constraint can apply to:
    
        * two points or a line segment (symmetric about workplane's coordinate axis)
        * line segment, and two points or a line segment (symmetric about line segment)
        * workplane, and two points or a line segment (symmetric about workplane)
tr_TR: Simetri kısıtlaması oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama şunlara uygulanabilir:
    
        * iki nokta veya bir çizgi parçası (çalışma düzleminin koordinat eksenine göre simetrik)
        * çizgi parçası ve iki nokta veya bir çizgi parçası (çizgi parçası etrafında simetrik)
        * çalışma düzlemi ve iki nokta veya bir çizgi parçası (çalışma düzlemine göre simetrik)

en: A workplane must be active when constraining symmetric without an explicit symmetry plane.
tr_TR: Simetri kısıtlamasında simetri düzlemini olarak kullanılacak bir çalışma düzlemi etkin olmalıdır.

en: Activate a workplane (with Sketch -> In Workplane) before applying a horizontal or vertical constraint.
tr_TR: Yatay veya dikey bir kısıtlama uygulamadan önce bir çalışma düzlemini (Çizim -> Çalışma Düzleminde menüsü ile) etkinleştirin.

en: Bad selection for horizontal / vertical constraint. This constraint can apply to:
    
        * two or more points
        * one or more line segments
tr_TR: Yatay / Dikey kısıtlama oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama şunlara uygulanabilir:
    
        * iki nokta
        * bir çizgi parçası

en: Bad selection for same orientation constraint. This constraint can apply to:
    
        * two normals
tr_TR: Aynı yön kısıtlaması oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama şunlara uygulanabilir:
    
        * iki normal

en: Must select an angle constraint.
tr_TR: Bir açı kısıtlaması seçilmelidir.

en: Must select a constraint with associated label.
tr_TR: İlgili etikete sahip bir kısıtlama seçilmelidir.

en: Bad selection for angle constraint. This constraint can apply to:
    
    Angle between:
        * two line segments
        * a line segment and a normal
        * two normals
    
    Equal angles:
        * four line segments or normals (equal angle between A,B and C,D)
        * three line segments or normals (equal angle between A,B and B,C)
tr_TR: Açı kısıtlaması oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama şunlara uygulanabilir:
    
    Şunların arasındaki açı:
        * iki çizgi parçası
        * bir çizgi parçası ve bir normal
        * iki normal
    
    Eşit açılar:
        * dört çizgi parçası veya normal (A,B ve C,D arasında eşit açı)
        * üç çizgi parçası veya normal (A,B ve B,C arasında eşit açı)

en: Curve-curve tangency must apply in workplane.
tr_TR: Eğri-eğri teğetliği çalışma düzlemine uygulanmalıdır.

en: Bad selection for parallel / tangent constraint. This constraint can apply to:
    
        * two faces
        * two or more line segments (parallel)
        * one or more line segments and one or more normals (parallel)
        * two or more normals (parallel)
        * two line segments, arcs, or beziers, that share an endpoint (tangent)
        * two line segments, arcs, or beziers, that do not share an endpoint and the end point(s) of the curve(s) (tangent)
tr_TR: Paralel / Teğet kısıtlaması oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama şunlara uygulanabilir:
    
        * iki yüzey
        * iki veya daha fazla doğru parçası (paralel)
        * bir veya daha fazla doğru parçası ve bir veya daha fazla normal (paralel)
        * iki veya daha fazla normal (paralel)
        * bir uç noktayı (teğet) paylaşan iki doğru parçası, yay veya bezier eğriler
        *bir uç noktayı paylaşmayan iki doğru parçası, yay veya bezier eğriler ve eğri(ler)in son noktası(ları) (teğet)

en: Bad selection for perpendicular constraint. This constraint can apply to:
    
        * two faces
        * two line segments
        * a line segment and a normal
        * two normals
tr_TR: Dikey kısıtlama oluşturmak için hatalı seçim. Bu kısıtlama şunlara uygulanabilir:
    
         * iki yüzey
         * iki çizgi parçası
         * bir çizgi parçası ve bir normal
         * iki normal

en: Bad selection for lock point where dragged constraint. This constraint can apply to:
    
        * a point
tr_TR: Sürüklendiği yerde noktayı kısıtlamak için hatalı seçim. Bu kısıtlama şunlara uygulanabilir:
    
        * bir nokta

en: NEW COMMENT -- DOUBLE-CLICK TO EDIT
tr_TR: YENI YORUM -- DÜZENLEMEK ICIN CIFT-TIKLAYIN

en: click center of comment text
tr_TR: yorum metninin ortasını tıklatın

en: No solid model present; draw one with extrudes and revolves, or use Export 2d View to export bare lines and curves.
tr_TR: Katı model yok; katılama ve döndürme komutları ile bir model çizin veya açık çizgileri ve eğrileri dışa vermek için Görüntüyü 2d olarak Dışa Aktar'ı kullanın.

en: Bad selection for export section. Please select:
    
        * nothing, with an active workplane (workplane is section plane)
        * a face (section plane through face)
        * a point and two line segments (plane through point and parallel to lines)
tr_TR: Kesiti Dışa Aktarmak için hatalı seçim. Lütfen şunlardan birini seçin:
    
        * aktif bir çalışma düzleminde iken hiçbir şey seçmeyin (çalışma düzlemi, kesit düzlemidir)
        * bir yüzey (yüzeyden kesit düzlemi)
        * bir nokta ve iki çizgi parçası (nokta ve paralel çizgiler boyunca düzlem)

en: Active group mesh is empty; nothing to export.
tr_TR: Etkin grup ağı boş; dışa aktarılacak bir şey yok.

en: freehand lines were replaced with continuous lines
tr_TR: serbest çizgiler, sürekli çizgilerle değiştirildi

en: zigzag lines were replaced with continuous lines
tr_TR: zikzak çizgiler sürekli çizgilerle değiştirildi

en: Some aspects of the drawing have no DXF equivalent and were not exported:
tr_TR: Çizimin bazı yönlerinin DXF eşdeğeri yoktur ve dışa aktarılmamıştır:

en: PDF page size exceeds 200 by 200 inches; many viewers may reject this file.
tr_TR: PDF sayfa boyutu 200 x 200 inç'i aşıyor; birçok görüntüleyici bu dosyayı reddedebilir.

[ctx: group-name]
en: sketch-in-plane
tr_TR: düzlemde çizim

[ctx: group-name]
en: #references
tr_TR: #referanslar

en: The file is empty. It may be corrupt.
tr_TR: Dosya boş. Bozuk olabilir.

en: Unrecognized data in file. This file may be corrupt, or from a newer version of the program.
tr_TR: Dosyada veriler tanınmadı. Bu dosya bozuk veya programın daha yeni bir sürümü ile oluşturulmuş olabilir.

[ctx: title]
en: Missing File
tr_TR: Kayıp Dosya

[ctx: dialog]
en: The linked file “%s” is not present.
tr_TR: "%s" bağlantılı dosya yok.

[ctx: dialog]
en: Do you want to locate it manually?
    
    If you decline, any geometry that depends on the missing file will be permanently removed.
tr_TR: Konumu El ile bulmak istiyor musunuz?
    
    Reddederseniz, eksik dosyaya bağlı olan geometri kalıcı olarak kaldırılacaktır.

[ctx: button]
en: &Yes
tr_TR: &Evet

[ctx: button]
en: &No
tr_TR: &Hayır

[ctx: button]
en: &Cancel
tr_TR: &İptal

en: &File
tr_TR: &Dosya

en: &New
tr_TR: &Yeni

en: &Open...
tr_TR: &Aç...

en: Open &Recent
tr_TR: &Son Erişilenden Aç

en: &Save
tr_TR: &Kaydet

en: Save &As...
tr_TR: &Farklı kaydet...

en: Export &Image...
tr_TR: &Resim olarak dışa aktar...

en: Export 2d &View...
tr_TR: &Görüntüyü 2d olarak dışa aktar...

en: Export 2d &Section...
tr_TR: &Kesiti 2d olarak dışa aktar...

en: Export 3d &Wireframe...
tr_TR: 3d &TelKafes olarak dışa aktar...

en: Export Triangle &Mesh...
tr_TR: &Üçgensel Ağ olarak dışa aktar...

en: Export &Surfaces...
tr_TR: Y&üzeyleri dışa aktar...

en: Im&port...
tr_TR: &İçe Aktar...

en: E&xit
tr_TR: &Çıkış

en: &Edit
tr_TR: D&üzen

en: &Undo
tr_TR: &Geri al

en: &Redo
tr_TR: &Yinele

en: Re&generate All
tr_TR: Tümünü Yeniden &Oluştur

en: Snap Selection to &Grid
tr_TR: Seçimi &Izgaraya Tuttur

en: Rotate Imported &90°
tr_TR: İçe Aktarılanları &90° Döndür

en: Cu&t
tr_TR: &Kes

en: &Copy
tr_TR: K&opyala

en: &Paste
tr_TR: Y&apıştır

en: Paste &Transformed...
tr_TR: &Dönüştürerek Yapıştır...

en: &Delete
tr_TR: &Sil

en: Select &Edge Chain
tr_TR: Kenar &Zincirini Seç

en: Select &All
tr_TR: &Tümünü Seç

en: &Unselect All
tr_TR: Tüm Seçimi &Kaldır

en: &Line Styles...
tr_TR: &Çizgi Biçimi...

en: &View Projection...
tr_TR: &Projeksiyonu Görüntüle...

en: Con&figuration...
tr_TR: Y&apılandır...

en: &View
tr_TR: &Görünüm

en: Zoom &In
tr_TR: &Yakınlaş

en: Zoom &Out
tr_TR: &Uzaklaş

en: Zoom To &Fit
tr_TR: &Sığacak Şekilde Yakınlaş

en: Align View to &Workplane
tr_TR: Görünümü &Çalışma Düzlemine Hizala

en: Nearest &Ortho View
tr_TR: En Yakın &Dik Görünüm

en: Nearest &Isometric View
tr_TR: En Yakın &İzometrik Görünüm

en: &Center View At Point
tr_TR: &Noktayı Merkezde Görüntüle

en: Show Snap &Grid
tr_TR: Yakalama &Izgarasını Göster

en: Darken Inactive Solids
tr_TR: Aktif Olmayan Katıları &Koyulaştır

en: Use &Perspective Projection
tr_TR: &Perspektif Projeksiyonu Kullan

en: Show E&xploded View
tr_TR: Pat&latılmış Görünümü Göster

en: Dimension &Units
tr_TR: Ölçü &Birimleri

en: Dimensions in &Millimeters
tr_TR: &Milimetre cinsinden ölçü

en: Dimensions in M&eters
tr_TR: M&etre cinsinden ölçü

en: Dimensions in &Inches
tr_TR: &İnç cinsinden ölçü

en: Dimensions in &Feet and Inches
tr_TR: &Fit ve İnç cinsinden ölçü

en: Show &Toolbar
tr_TR: &Araç Çubuğunu Göster

en: Show Property Bro&wser
tr_TR: &Özellik Penceresini Göster

en: &Full Screen
tr_TR: &Tam Ekran

en: &New Group
tr_TR: Yeni &Grup

en: Sketch In &3d
tr_TR: &3d'de Çizim Yap

en: Sketch In New &Workplane
tr_TR: &Yeni Çalışma Düzleminde Çizim Yap

en: Step &Translating
tr_TR: &Doğrusal Kopya

en: Step &Rotating
tr_TR: D&airesel Kopya

en: E&xtrude
tr_TR: &Uzatarak Katıla

en: &Helix
tr_TR: &Helis

en: &Lathe
tr_TR: &Tam döndürerek katıla

en: Re&volve
tr_TR: &Kısmen döndürerek katıla

en: Link / Assemble...
tr_TR: Bağla / Montajla...

en: Link Recent
tr_TR: Son Erişilenden Bağla

en: &Sketch
tr_TR: &Çizim

en: In &Workplane
tr_TR: Ç&alışma Düzleminde

en: Anywhere In &3d
tr_TR: &3d'de Herhangi Bir Yerde

en: Datum &Point
tr_TR: Referasn &Noktası

en: Wor&kplane
tr_TR: Ça&lışma Düzlemi

en: Line &Segment
tr_TR: Ç&izgi

en: C&onstruction Line Segment
tr_TR: &Yardımcı Çizgi

en: &Rectangle
tr_TR: &Dikdörtgen

en: &Circle
tr_TR: D&aire

en: &Arc of a Circle
tr_TR: Çember &Yayı

en: &Bezier Cubic Spline
tr_TR: Bezier Kübik &Eğri

en: &Text in TrueType Font
tr_TR: TrueType Yazı Tipinde &Metin

en: I&mage
tr_TR: &Resim / Görüntü

en: To&ggle Construction
tr_TR: Yap&ıyı Değiştir

en: Ta&ngent Arc at Point
tr_TR: &Yuvarlat (Radyus)

en: Split Curves at &Intersection
tr_TR: Eğrileri Kesişim Yerinden &Böl

en: &Constrain
tr_TR: &Kısıtla

en: &Distance / Diameter
tr_TR: &Mesafe / Çap

en: Re&ference Dimension
tr_TR: &Referans Ölçü

en: A&ngle / Equal Angle
tr_TR: &Açı / Eşit Açı

en: Reference An&gle
tr_TR: Referans A&çı

en: Other S&upplementary Angle
tr_TR: Diğer &Bütünler Açı

en: Toggle R&eference Dim
tr_TR: Ölçüyü Re&ferans Yap / Yapma

en: &Horizontal
tr_TR: &Yatay

en: &Vertical
tr_TR: &Dikey

en: &On Point / Curve / Plane
tr_TR: &Noktada / Eğride / Düzlemde

en: E&qual Length / Radius
tr_TR: &Eşit Uzunluk / Yarıçap

en: Length / Arc Ra&tio
tr_TR: &Uzunluk / Yay Oranı

en: Length / Arc Diff&erence
tr_TR: Uzunluk / Yay &Farkı

en: At &Midpoint
tr_TR: &Orta Noktada

en: S&ymmetric
tr_TR: &Simetrik

en: Para&llel / Tangent
tr_TR: &Paralel / Teğet

en: &Perpendicular
tr_TR: D&ik

en: Same Orient&ation
tr_TR: Aynı &Yön

en: Lock Point Where &Dragged
tr_TR: Sürüklendiği Yerde Noktayı &Kilitle

en: Comment
tr_TR: Y&orum

en: &Analyze
tr_TR: &Analiz

en: Measure &Volume
tr_TR: &Hacmi Hesapla

en: Measure A&rea
tr_TR: &Alanı Hesapla

en: Measure &Perimeter
tr_TR: &Çevre Uzunluğunu Hesapla

en: Show &Interfering Parts
tr_TR: &Engelleyici Parçaları Göster

en: Show &Naked Edges
tr_TR: A&çık Kenarları Göster

en: Show &Center of Mass
tr_TR: &Kütle Merkezini Göster

en: Show &Underconstrained Points
tr_TR: Kı&sıtlanmamış Noktaları Göster

en: &Trace Point
tr_TR: &İzlenecek Nokta

en: &Stop Tracing...
tr_TR: &İzlemeyi Durdur...

en: Step &Dimension...
tr_TR: Adım &Ölçüsünü Ayarla...

en: &Help
tr_TR: &Yardım

en: &Language
tr_TR: &Dil

en: &Website / Manual
tr_TR: &Web sitesi / Kılavuz

en: &Go to GitHub commit
tr_TR: GitHub Commitlere git

en: &About
tr_TR: &Hakkında

en: (no recent files)
tr_TR: (son dosyalar yok)

en: File '%s' does not exist.
tr_TR: '%s' dosyası mevcut değil.

en: No workplane is active, so the grid will not appear.
tr_TR: Etkin çalışma düzlemi yok, bu nedenle ızgara görünmeyecektir.

en: The perspective factor is set to zero, so the view will always be a parallel projection.
    
    For a perspective projection, modify the perspective factor in the configuration screen. A value around 0.3 is typical.
tr_TR: Perspektif katsayısı sıfıra ayarlanmıştır, bu nedenle görünüm her zaman paralel bir projeksiyon olacaktır.
    
    Perspektif bir projeksiyon için, yapılandırma ekranındaki perspektif katsayısını değiştirin. 0.3 civarında bir değer normaldir.

en: Select a point; this point will become the center of the view on screen.
tr_TR: Bir nokta seçin; bu nokta ekrandaki görüntünün merkezi olacaktır.

en: No additional entities share endpoints with the selected entities.
tr_TR: Hiçbir ek öğe, seçili öğeler ile uç noktaları paylaşmıyor.

en: To use this command, select a point or other entity from an linked part, or make a link group the active group.
tr_TR: Bu komutu kullanmak için, bağlantılı bir parçadan bir nokta veya başka bir öğe seçin veya bir bağlantı grubunu etkin grup haline getirin.

en: No workplane is active. Activate a workplane (with Sketch -> In Workplane) to define the plane for the snap grid.
tr_TR: Hiçbir çalışma düzlemi etkin değil. Izgaranın yakalanacağı düzlemini tanımlamak için bir çalışma düzlemini (Çizim -> Çalışma Düzleminde ile) etkinleştirin.

en: Can't snap these items to grid; select points, text comments, or constraints with a label. To snap a line, select its endpoints.
tr_TR: Bu öğeler ızgaraya tutturulamıyor; etiketli noktaları, metin yorumlarını veya kısıtlamaları seçin. Bir çizgiyi tutturmak için uç noktalarını seçin.

en: No workplane selected. Activating default workplane for this group.
tr_TR: Çalışma düzlemi seçilmedi. Bu grup için varsayılan çalışma düzlemi etkinleştiriliyor.

en: No workplane is selected, and the active group does not have a default workplane. Try selecting a workplane, or activating a sketch-in-new-workplane group.
tr_TR: Hiçbir çalışma düzlemi seçilmedi ve aktif grubun varsayılan bir çalışma düzlemi yok. Bir çalışma düzlemi seçmeyi veya bir yeni çalışma düzleminde çizim grubunu etkinleştirmeyi deneyin.

en: Bad selection for tangent arc at point. Select a single point, or select nothing to set up arc parameters.
tr_TR: Noktada teğet yay (radyus) oluşturmak için hatalı seçim. Tek bir nokta seçin veya yay parametrelerini ayarlamak için hiçbir şey seçmeyin.

en: click point on arc (draws anti-clockwise)
tr_TR: yayın ilk noktası için tıklayın (saat yönünün tersine çizilir)

en: click to place datum point
tr_TR: referans noktayı yerleştirmek için tıklayın

en: click first point of line segment
tr_TR: çizgi parçasının ilk noktası için tıklayın

en: click first point of construction line segment
tr_TR: yardımcı çizginin ilk noktası için tıklayın

en: click first point of cubic segment
tr_TR: kübik eğri parçanın ilk noktası için tıklayın

en: click center of circle
tr_TR: dairenin merkez konumu için tıklayın

en: click origin of workplane
tr_TR: çalışma düzleminin merkez konumu için tıklayın

en: click one corner of rectangle
tr_TR: dikdörtgenin bir köşe noktası için tıklayın

en: click top left of text
tr_TR: metnin sol üst köşe konumu için tıklayın

en: click top left of image
tr_TR: görüntünün sol üst köşe konumu için tıklayın

en: No entities are selected. Select entities before trying to toggle their construction state.
tr_TR: Hiçbir öğe seçilmedi. Yapı durumlarını değiştirmeye çalışmadan önce öğeleri seçin.

[ctx: group-name]
en: sketch-in-3d
tr_TR: 3d-de-çizim

en: Bad selection for new sketch in workplane. This group can be created with:
    
        * a point (through the point, orthogonal to coordinate axes)
        * a point and two line segments (through the point, parallel to the lines)
        * a point and a normal (through the point, orthogonal to the normal)
        * a workplane (copy of the workplane)
tr_TR: Çalışma düzleminde yeni çizim oluşturmak için hatalı seçim. Bu grup aşağıdakilerle oluşturulabilir:
    
        * bir nokta (noktadan geçen, koordinat eksenine dik)
        * bir nokta ve iki doğru parçası (noktadan geçen, doğrulara paralel)
        * bir nokta ve bir normal (noktadan normale dik)
        * bir çalışma düzlemi (çalışma düzleminin kopyası)

en: Activate a workplane (Sketch -> In Workplane) before extruding. The sketch will be extruded normal to the workplane.
tr_TR: Katılama işleminden önce bir çalışma düzlemini  etkinleştirin. Çizim, çalışma düzlemine dik olarak katılanacaktır.

[ctx: group-name]
en: extrude
tr_TR: doğrusal katıla

en: Lathe operation can only be applied to planar sketches.
tr_TR: Tam tur döndürerek katılama işlemi, yalnızca düzlemsel çizimlere uygulanabilir.

en: Bad selection for new lathe group. This group can be created with:
    
        * a point and a line segment or normal (revolved about an axis parallel to line / normal, through point)
        * a line segment (revolved about line segment)
tr_TR: Tamamen döndürerek yeni katılama grubu oluşturmak için hatalı seçim. Bu grup şu şekilde oluşturulabilir:
    
        * bir nokta ve bir çizgi parçası veya normal (çizgiye / normale paralel bir eksen etrafında, nokta boyunca döndürülür )
        * bir çizgi parçası (çizgi parçası etrafında döndürülür)

[ctx: group-name]
en: lathe
tr_TR: tamamen döndürerek katıla

en: Revolve operation can only be applied to planar sketches.
tr_TR: Kısmen döndürerek katılama işlemi, yalnızca düzlemsel çizimlere uygulanabilir.

en: Bad selection for new revolve group. This group can be created with:
    
        * a point and a line segment or normal (revolved about an axis parallel to line / normal, through point)
        * a line segment (revolved about line segment)
tr_TR: Kısmen döndürerek yeni katılama grubu oluşturmak için hatalı seçim. Bu grup şu şekilde oluşturulabilir:
    
        * bir nokta ve bir çizgi parçası veya normal (çizgiye / normale paralel, noktadan geçen bir eksen etrafında döndürülür)
        * bir çizgi parçası (çizgi parçası etrafında döndürülür)

[ctx: group-name]
en: revolve
tr_TR: kısmen döndürerek katıla

en: Helix operation can only be applied to planar sketches.
tr_TR: Helis işlemi yalnızca düzlemsel çizimlere uygulanabilir.

en: Bad selection for new helix group. This group can be created with:
    
        * a point and a line segment or normal (revolved about an axis parallel to line / normal, through point)
        * a line segment (revolved about line segment)
tr_TR: Yeni helis grubu oluşturmak için hatalı seçim. Bu grup şunlarla oluşturulabilir:
    
        * bir nokta ve bir çizgi parçası veya normal (çizgiye / normale paralel, noktadan geçen bir eksen etrafında döndürülür)
        * bir çizgi parçası (çizgi parçası etrafında döndürülür)

[ctx: group-name]
en: helix
tr_TR: helis

en: Bad selection for new rotation. This group can be created with:
    
        * a point, while locked in workplane (rotate in plane, about that point)
        * a point and a line or a normal (rotate about an axis through the point, and parallel to line / normal)
tr_TR: Yeni dairesel kopyalama/çoğaltma oluşturmak için hatalı seçim. Bu grup şunlarla oluşturulabilir:
    
        * bir nokta, çalışma düzleminde kilitli olduğu sürece (düzlemde o nokta etrafında çevirin)
        * bir nokta ve bir çizgi veya bir normal ( çizgiye / normale paralel ve noktadan geçen bir eksen etrafında çevirin)

[ctx: group-name]
en: rotate
tr_TR: dairesel kopya

[ctx: group-name]
en: translate
tr_TR: doğrusal kopya

en: (unnamed)
tr_TR: (isimsiz)

en: not closed contour, or not all same style!
tr_TR: kapali olmayan kontur veya tümü ayni bicimde degil!

en: points not all coplanar!
tr_TR: noktaların hepsi aynı düzlemde değil!

en: contour is self-intersecting!
tr_TR: kontur kendisiyle kesisiyor!

en: zero-length edge!
tr_TR: sıfır-uzunluklu kenar!

en: Text-formated STL files are not currently supported
tr_TR: Metin-biçimli STL dosyaları şu anda desteklenmiyor

en: Must be sketching in workplane to create tangent arc.
tr_TR: Teğet yay oluşturmak için çalışma düzleminde çizim yapılmalıdır.

en: To create a tangent arc, select a point where two non-construction lines or circles in this group and workplane join.
tr_TR: Bir teğet yay oluşturmak için, bu gruptaki iki (yardımcı) referans-olmayan çizginin veya dairenin ve çalışma düzleminin birleştiği bir nokta seçin.

en: Couldn't round this corner. Try a smaller radius, or try creating the desired geometry by hand with tangency constraints.
tr_TR: Bu köşe yuvarlatılamadı. Daha küçük bir yarıçap deneyin veya teğet kısıtlamaları ile istenen geometriyi elle oluşturmayı deneyin.

en: Couldn't split this entity; lines, circles, or cubics only.
tr_TR: Bu öğe bölünemedi; yalnızca çizgiler, daireler veya kübik eğriler bölünebilir.

en: Must be sketching in workplane to split.
tr_TR: Bölmek için çalışma düzleminde çizim yapılıyor olmalı.

en: Select two entities that intersect each other (e.g. two lines/circles/arcs or a line/circle/arc and a point).
tr_TR: Birbiriyle kesişen iki öğe seçin (örneğin iki çizgi / daire / yay veya bir çizgi / daire / yay ve bir nokta).

en: Can't split; no intersection found.
tr_TR: Bölünemez; kesişim bulunamadı.

en: Assign to Style
tr_TR: Biçim Ata

en: No Style
tr_TR: Biçim Yok

en: Newly Created Custom Style...
tr_TR: Yeni Oluşturulan Özel Biçim ...

en: Group Info
tr_TR: Grup Bilgisi

en: Style Info
tr_TR: Biçim Bİlgisi

en: Select Edge Chain
tr_TR: Kenar Zinciri Seç

en: Toggle Reference Dimension
tr_TR: Referans Ölçüyü Değiştir

en: Other Supplementary Angle
tr_TR: Diğer Bütünler Açı

en: Snap to Grid
tr_TR: Izgaraya Tuttur

en: Remove Spline Point
tr_TR: Eğri Noktasını Sil

en: Add Spline Point
tr_TR: Eğri Noktası Ekle

en: Cannot add spline point: maximum number of points reached.
tr_TR: Eğri noktası eklenemiyor: en fazla nokta sayısına ulaşıldı.

en: Toggle Construction
tr_TR: Yapıyı değiştir

en: Delete Point-Coincident Constraint
tr_TR: Çakışık-Nokta Kısıtlamasını Sil

en: Cut
tr_TR: Kes

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Paste
tr_TR: Yapıştır

en: Paste Transformed...
tr_TR: Dönüştürerek Yapıştır...

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Unselect All
tr_TR: Tüm Seçimi Kaldır

en: Unselect Hovered
tr_TR: Üzerine Gelinen Seçimi Kaldır

en: Zoom to Fit
tr_TR: Sığdırmak için Yakınlaştır

en: click next point of line, or press Esc
tr_TR: çizginin sonraki noktası için tıklayın veya Esc tuşuna basın

en: Can't draw rectangle in 3d; first, activate a workplane with Sketch -> In Workplane.
tr_TR: 3d'de dikdörtgen çizilemez; önce Çizim -> Çalışma Düzleminde menüsü ile bir çalışma düzlemini etkinleştirin.

en: click to place other corner of rectangle
tr_TR: dikdörtgenin diğer köşesini belirtmek için tıklayın

en: click to set radius
tr_TR: yarıçapı ayarlamak için tıklayın

en: Can't draw arc in 3d; first, activate a workplane with Sketch -> In Workplane.
tr_TR: 3d'de yay çizemez; önce Çizim -> Çalışma Düzleminde menüsü ile bir çalışma düzlemini etkinleştirin.

en: click to place point
tr_TR: noktayı yerleştirmek için tıklayın

en: click next point of cubic, or press Esc
tr_TR: sonraki kübik eğri noktasını tıklayın veya Esc tuşuna basın

en: Sketching in a workplane already; sketch in 3d before creating new workplane.
tr_TR: Zaten bir çalışma düzleminde çizim yapılıyor; 3d'de çizim yapmadan önce yeni çalışma düzlemi oluşturun.

en: Can't draw text in 3d; first, activate a workplane with Sketch -> In Workplane.
tr_TR: 3d'de metin yazılamaz; önce Çizim -> Çalışma Düzleminde menüsü ile bir çalışma düzlemini etkinleştirin.

en: click to place bottom right of text
tr_TR: metnin sağ alt konumunu belirtmek için tıklayın

en: Can't draw image in 3d; first, activate a workplane with Sketch -> In Workplane.
tr_TR: 3d'de görüntü/resim eklenemez; önce Çizim -> Çalışma Düzleminde menüsü ile bir çalışma düzlemini etkinleştirin.

[ctx: file-type]
en: SolveSpace models
tr_TR: SolveSpace Modelleri

[ctx: file-type]
en: ALL
tr_TR: TÜMÜ

[ctx: file-type]
en: IDF circuit board
tr_TR: IDF devre kartı

[ctx: file-type]
en: STL triangle mesh
tr_TR: STL üçgensel mesh (ağ/kafes)

[ctx: file-type]
en: PNG image
tr_TR: PNG Görüntüsü

[ctx: file-type]
en: STL mesh
tr_TR: STL mesh (ağ/kafes)

[ctx: file-type]
en: Wavefront OBJ mesh
tr_TR: Wavefront OBJ mesh (ağ/kafes)

[ctx: file-type]
en: Three.js-compatible mesh, with viewer
tr_TR: Görüntüleyicili, Three.js-uyumlu mesh (ağ/kafes)

[ctx: file-type]
en: Three.js-compatible mesh, mesh only
tr_TR: Three.js-uyumlu mesh, sadece mesh (ağ/kafes)

[ctx: file-type]
en: VRML text file
tr_TR: VRML metin dosyası

[ctx: file-type]
en: STEP file
tr_TR: STEP dosyası

[ctx: file-type]
en: PDF file
tr_TR: PDF dosyası

[ctx: file-type]
en: Encapsulated PostScript
tr_TR: Encapsulated PostScript (EPS)

[ctx: file-type]
en: Scalable Vector Graphics
tr_TR: Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri (SVG)

[ctx: file-type]
en: DXF file (AutoCAD 2007)
tr_TR: DXF dosyası (AutoCAD 2007)

[ctx: file-type]
en: HPGL file
tr_TR: HPGL dosyası

[ctx: file-type]
en: G Code
tr_TR: G Kodu

[ctx: file-type]
en: AutoCAD DXF and DWG files
tr_TR: AutoCAD DXF ve DWG dosyaları

[ctx: file-type]
en: Comma-separated values
tr_TR: Virgülle ayrılmış değerler (CSV)

en: untitled
tr_TR: isimsiz

[ctx: title]
en: Save File
tr_TR: Dosyayı Kaydet

[ctx: title]
en: Open File
tr_TR: Dosyayı Aç

[ctx: button]
en: _Cancel
tr_TR: _İptal

[ctx: button]
en: _Save
tr_TR: _Kaydet

[ctx: button]
en: _Open
tr_TR: _Aç

[ctx: title]
en: Autosave Available
tr_TR: Otomatik Kaydetme Kullanılabilir

[ctx: dialog]
en: An autosave file is available for this sketch.
tr_TR: Bu çizim için otomatik kaydetme dosyası kullanılabilir.

[ctx: dialog]
en: Do you want to load the autosave file instead?
tr_TR: Bunun yerine otomatik kaydetme dosyasını yüklemek istiyor musunuz?

[ctx: button]
en: &Load autosave
tr_TR: &Otomatik kaydı yükle

[ctx: button]
en: Do&n't Load
tr_TR: &Yükleme

[ctx: title]
en: Modified File
tr_TR: Değiştirilen Dosya

[ctx: dialog]
en: Do you want to save the changes you made to the sketch “%s”?
tr_TR: "%s" çiziminde yaptığınız değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

[ctx: dialog]
en: Do you want to save the changes you made to the new sketch?
tr_TR: Yeni çizimde yaptığınız değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

[ctx: dialog]
en: Your changes will be lost if you don't save them.
tr_TR: Bunları kaydetmezseniz değişiklikleriniz kaybolur.

[ctx: button]
en: &Save
tr_TR: &Kaydet

[ctx: button]
en: Do&n't Save
tr_TR: K&aydetme

[ctx: title]
en: (new sketch)
tr_TR: (yeni çizim)

[ctx: title]
en: Property Browser
tr_TR: Özellik Penceresi

en: Constraints are currently shown, and will be exported in the toolpath. This is probably not what you want; hide them by clicking the link at the top of the text window.
tr_TR: Kısıtlamalar şu anda gösterilmektedir ve takım yolunda dışa aktarılacaktır. Muhtemelen istediğiniz bu değil; Özellik Penceresinin üst kısmındaki bağlantıya tıklayarak bunları gizleyin.

en: Can't identify file type from file extension of filename '%s'; try .dxf or .dwg.
tr_TR: '%s' dosya adının dosya uzantısından dosya türü belirlenemiyor; .dxf veya .dwg'yi deneyin.

en: Constraint must have a label, and must not be a reference dimension.
tr_TR: Kısıtlamanın bir etiketi olmalı ve bir referans ölçüsü olmamalıdır.

en: Bad selection for step dimension; select a constraint.
tr_TR: Adım ölçüsü ayarlamak için hatalı seçim; bir kısıtlama seçin.

en: The assembly does not interfere, good.
tr_TR: Montajda engel oluşturan parça yok, iyi.

en: The volume of the solid model is:
    
        %s
tr_TR: Katı modelin hacmi:
    
        % s

en: 
    The volume of current group mesh is:
    
        %s
tr_TR: 
    Mevcut ağ (kafes) grubunun hacmi:
    
        %s

en: 
    
    Curved surfaces have been approximated as triangles.
    This introduces error, typically of around 1%.
tr_TR: 
    
    Kavisli (Eğri) yüzeyler üçgenler olarak yaklaştırılmıştır.
    Bu, genel olarak yaklaşık 1% hataya neden olur.

en: The surface area of the selected faces is:
    
        %s
    
    Curves have been approximated as piecewise linear.
    This introduces error, typically of around 1%%.
tr_TR: Seçili yüzlerin yüzey alanı:
    
        %s
    
    Eğriler, doğrusal parçalı olarak yaklaştırılmıştır.
    Bu, genel olarak yaklaşık 1%% hataya neden olur.

en: This group does not contain a correctly-formed 2d closed area. It is open, not coplanar, or self-intersecting.
tr_TR: Bu grup, doğru biçimlendirilmiş 2d kapalı alan içermiyor. Açık, eş-düzlemli değil veya kendisiyle kesişiyor.

en: The area of the region sketched in this group is:
    
        %s
    
    Curves have been approximated as piecewise linear.
    This introduces error, typically of around 1%%.
tr_TR: Bu grupta çizilen bölgenin alanı:
    
        %s
    
    Eğriler, doğrusal parçalı olarak yaklaştırılmıştır.
    Bu, genel olarak yaklaşık 1%% hataya neden olur.

en: The total length of the selected entities is:
    
        %s
    
    Curves have been approximated as piecewise linear.
    This introduces error, typically of around 1%%.
tr_TR: Seçilen öğelerin toplam uzunluğu:
    
        %s
    
    Eğriler, parçalı doğrusal olarak yaklaştırıldı.
    Bu, genel olarak yaklaşık 1%% hataya neden olur.

en: Bad selection for perimeter; select line segments, arcs, and curves.
tr_TR: Çevre uzunluğunu hesabı için hatalı seçim; çizgi parçalarını, yayları ve eğrileri seçin.

en: Bad selection for trace; select a single point.
tr_TR: Nokta izleme işlemi için hatalı seçim; tek bir nokta seçin.

en: Couldn't write to '%s'
tr_TR: "%s" öğesine yazılamadı

en: The mesh is self-intersecting (NOT okay, invalid).
tr_TR: Ağ (Kafes) kendisiyle kesişiyor (İyi DEĞİL, geçersiz).

en: The mesh is not self-intersecting (okay, valid).
tr_TR: Ağ (Kafes) kendisi ile kesişmiyor (iyi, geçerli).

en: The mesh has naked edges (NOT okay, invalid).
tr_TR: Ağın (Kafesin) açık kenarları var (iyi DEĞİL, geçersiz).

en: The mesh is watertight (okay, valid).
tr_TR: Ağ (Kafes) çok sıkı (iyi, geçerli)

en: 
    
    The model contains %d triangles, from %d surfaces.
tr_TR: 
    
    Model, %d yüzeyden %d üçgen içeriyor.

en: %s
    
    %s
    
    Zero problematic edges, good.%s
tr_TR: %s
    
    %s
    
    Sıfır sorunlu kenar, iyi.%s

en: %s
    
    %s
    
    %d problematic edges, bad.%s
tr_TR: %s
    
    %s
    
    %d sorunlu kenar, kötü.%s

en: This is SolveSpace version %s.
    
    For more information, see http://solvespace.com/
    
    SolveSpace is free software: you are free to modify
    and/or redistribute it under the terms of the GNU
    General Public License (GPL) version 3 or later.
    
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by
    law. For details, visit http://gnu.org/licenses/
    
    © 2008-%d Jonathan Westhues and other authors.
tr_TR: Bu SolveSpace'in %s sürümüdür.
    
    Daha fazla bilgi için bkz., http://solvespace.com/
    
    SolveSpace ücretsiz bir yazılımdır: GNU Genel Kamu 
    Lisansı (GPL) sürüm 3 veya daha sonraki hükümleri altında 
    onu değiştirmekte ve / veya yeniden dağıtmakta özgürsünüz.
    
    Lisans kuralları haricinde GARANTİ YOKTUR.
    Ayrıntılar için http://gnu.org/licenses/ adresini ziyaret edin.
    
    © 2008-% d Jonathan Westhues ve diğer yazarlar.

en: Can't assign style to an entity that's derived from another entity; try assigning a style to this entity's parent.
tr_TR: Başka bir öğeden türetilen bir öğeye biçim atayamazsınız; bu öğenin üst öğesine bir biçim atamayı deneyin.

en: Style name cannot be empty
tr_TR: Biçim adı boş olamaz

en: Can't repeat fewer than 1 time.
tr_TR: 1 defadan az tekrarlanamaz.

en: Can't repeat more than 999 times.
tr_TR: 999 defadan fazla tekrarlanamaz.

en: Group name cannot be empty
tr_TR: Grup adı boş olamaz

en: Opacity must be between zero and one.
tr_TR: Şeffaflık değeri sıfır ile bir arasında olmalıdır.

en: Radius cannot be zero or negative.
tr_TR: Yarıçap sıfır veya negatif değer olamaz.

en: Sketch line segment
tr_TR: Çizgi parçası çiz

en: Sketch rectangle
tr_TR: Dikdörtgen çiz

en: Sketch circle
tr_TR: Daire çiz

en: Sketch arc of a circle
tr_TR: Bir çember yayı çiz

en: Sketch curves from text in a TrueType font
tr_TR: TrueType yazı tipindeki metinden eğriler çiz

en: Sketch image from a file
tr_TR: Bir dosyadan görüntü (resim) ekle

en: Create tangent arc at selected point
tr_TR: Seçilen noktada radyus (teğet yay) oluştur

en: Sketch cubic Bezier spline
tr_TR: Kübik Bezier Eğri Çiz

en: Sketch datum point
tr_TR: Referans Nokta Ekle

en: Toggle construction
tr_TR: Yapıyı değiştir

en: Split lines / curves where they intersect
tr_TR: Çizgileri / eğrileri kesiştikleri yerden böl

en: Constrain distance / diameter / length
tr_TR: Mesafeyi / çapı / uzunluğu kısıtla

en: Constrain angle
tr_TR: Açıyı kısıtla

en: Constrain to be horizontal
tr_TR: Yatay olarak kısıtla

en: Constrain to be vertical
tr_TR: Dikey olarak kısıtla

en: Constrain to be parallel or tangent
tr_TR: Paralel veya teğet olarak kısıtla

en: Constrain to be perpendicular
tr_TR: Dik olarak kısıtla

en: Constrain point on line / curve / plane / point
tr_TR: Noktayı çizgi / eğri / düzlem / nokta ile çakıştırarak kısıtla

en: Constrain symmetric
tr_TR: Simetrik olarak kısıtla

en: Constrain equal length / radius / angle
tr_TR: Eşit uzunluk / yarıçap / açı olarak kısıtla

en: Constrain normals in same orientation
tr_TR: Normalleri aynı yönde kısıtla

en: Other supplementary angle
tr_TR: Diğer bütünler açı

en: Toggle reference dimension
tr_TR: Ölçüyü Referans Yap / Yapma

en: New group extruding active sketch
tr_TR: Etkin çizimi uzatıp katılayarak yeni grup oluştur

en: New group rotating active sketch
tr_TR: Etkin çizimi tam döndürerek yeni grup oluştur

en: New group helix from active sketch
tr_TR: Etkin çizimden sarmal yeni grup oluştur

en: New group revolve active sketch
tr_TR: Etkin çizimi kısmen döndürerek yeni grup oluştur

en: New group step and repeat rotating
tr_TR: Adım ve tekrar değeri belirterek dairesel kopya grubu oluştur

en: New group step and repeat translating
tr_TR: Adım ve tekrar değeri belirterek yeni doğrusal kopyalama grup oluştur

en: New group in new workplane (thru given entities)
tr_TR: Yeni çalışma düzleminde yeni grup oluştur (verilen öğeler aracılığıyla)

en: New group in 3d
tr_TR: 3d'de yeni grup oluştur

en: New group linking / assembling file
tr_TR: Bağlantı / Montaj dosyası ile yeni grup oluştur

en: Nearest isometric view
tr_TR: En yakın izometrik görünüm

en: Align view to active workplane
tr_TR: Görünümü etkin çalışma düzlemine hizala

[ctx: title]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: title]
en: Message
tr_TR: Mesaj

[ctx: button]
en: &OK
tr_TR: &Tamam

en: Scale cannot be zero or negative.
tr_TR: Ölçek sıfır veya negatif olamaz.

en: Bad format: specify x, y, z
tr_TR: Kötü biçim: x, y, z'yi belirtin
