SolveSpace 3.0 - en to ja_JP translation catalogue (357 entries)

en: Cut, paste, and copy work only in a workplane.
    
    Activate one with Sketch -> In Workplane.
ja_JP: 切り取り・貼り付け・コピーは作業平面でのみ利用できます。
    
    作業平面は「スケッチ -> 作業平面上でスケッチする」から指定してください。

en: Clipboard is empty; nothing to paste.
ja_JP: クリップボードは空です。貼り付けるものはありません。

en: Number of copies to paste must be at least one.
ja_JP: 貼り付ける個数は1以上でなければなりません。

en: Scale cannot be zero.
ja_JP: 縮尺は0にできません。

en: Select one point to define origin of rotation.
ja_JP: 回転の原点を決めるために、点を1つ選択してください。

en: Select two points to define translation vector.
ja_JP: 移動方向を決めるために、点を2つ選択してください。

en: Transformation is identity. So all copies will be exactly on top of each other.
ja_JP: 移動量が 0 です。すべての複製は同一位置にあります。

en: Too many items to paste; split this into smaller pastes.
ja_JP: 複製の数が多すぎます。分割してください。

en: No workplane active.
ja_JP: 作業平面がアクティブでありません。

en: Bad format: specify coordinates as x, y, z
ja_JP: 書式が誤っています。座標を "x, y, z" で指定してください。

en: Bad format: specify color as r, g, b
ja_JP: 書式が誤っています。色を "r, g, b" で指定してください。

en: The perspective factor will have no effect until you enable View -> Use Perspective Projection.
ja_JP: 透視投影の拡大率は、「表示 -> 透視投影で表示」を有効にするまで反映されません。

en: Specify between 0 and %d digits after the decimal.
ja_JP: 小数点以下の桁数は、0 から %d の範囲で指定してください。

en: Export scale must not be zero!
ja_JP: エクスポートの比率には0を指定できません。

en: Cutter radius offset must not be negative!
ja_JP: ドリル径は負の値にできません。

en: Bad value: autosave interval should be positive
ja_JP: 値が誤っています。オートセーブの間隔は正の値を指定してください。

en: Bad format: specify interval in integral minutes
ja_JP: 書式が誤っています。間隔は分単位で整数を指定してください。

en: The point you selected does not belong to the arc. The arc and line segment do not share an end point.
    
    Select the end point of the arc at which you want it to be tangent to the line.
ja_JP: 選択された点は円弧上にありません。円弧と直線が同じ端点を共有していません。
    
    線分に正接させたい円弧の端点を選択してください。

en: The tangent arc and line segment must share an endpoint. Constrain them with Constrain -> On Point before constraining tangent.
    
    Alternatively select the end point of the arc at which you want it to be tangent to the line.
ja_JP: 正接する円弧と線分は端点を共有している必要があります。正接拘束をする前に「拘束 -> 一致」で拘束してください。
    
    もしくは、線分に正接させたい円弧の端点を選択してください。

en: The point you selected is not an end point of the cubic spline. The spline and line segment do not share an end point.
    
    Select the end point of the spline at which you want it to be tangent to the line.
ja_JP: 選択された点は三次スプラインの端点ではありません。スプラインと線分が同じ端点を共有していません。
    
    線分に正接させたいスプラインの端点を選択してください。

en: The tangent cubic spline and line segment must share an endpoint. Constrain them with Constrain -> On Point before constraining tangent.
    
    Alternatively select the end point of the cubic spline at which you want it to be tangent to the line.
ja_JP: ベジェ曲線と線分は端点を共有している必要があります。正接拘束をする前に「拘束 -> 一致」で拘束してください。
    
    もしくは、線分に正接させたいベジェ曲線の端点を選択してください。

en: The points you selected are not end points of the two curves. The curves do not share an end point.
    
    Select the end points of both curves at which you want them to be tangent to each other.
ja_JP: 選択された点は2つのカーブの端点ではありません。カーブが同じ端点を共有していません。
    
    互いに正接させたいカーブの共通の端点を選択してください。

en: The curves must share an endpoint. Constrain them with Constrain -> On Point before constraining tangent.
    
    Alternatively select the end points of both curves at which you want the curves to be tangent.
ja_JP: 曲線同士は端点を共有している必要があります。正接拘束をする前に「拘束 -> 一致」で拘束してください。
    
    もしくは、正接させたい曲線の共通の端点を選択してください。

en: Bad selection for distance / diameter constraint. This constraint can apply to:
    
        * two points (distance between points)
        * a line segment (length)
        * two points and a line segment or normal (projected distance)
        * a workplane and a point (minimum distance)
        * a line segment and a point (minimum distance)
        * a plane face and a point (minimum distance)
        * a circle or an arc (diameter)
ja_JP: 距離・直径拘束ができませんでした。次の要素に適用できます:
    
    　* 2 つの点 (点同士の距離)
    　* 1 つの線分 (長さ)
    　* 2 つの点と、1 つの線分もしくは法線 (投影された距離)
    　* 1 つの作業平面と 1 つの点 (最小の距離)
    　* 1 つの線分と 1 つの点 (最小の距離)
    　* 1 つの平面フェイスと1つの点 (最小の距離)
    　* 1 つの円もしくは円弧 (直径)

en: Bad selection for on point / curve / plane constraint. This constraint can apply to:
    
        * two or more points (points coincident)
        * a point and a workplane (point in plane)
        * a point and a line segment (point on line)
        * a point and a circle or arc (point on curve)
        * a point and one to three plane faces (point on face(s))
ja_JP: 一致拘束ができませんでした。次の要素に適用できます。
    
    　* 2 つの点 (点を同一位置に)
    　* 1 つの点と 1 つの作業平面 (点を平面上に)
    　* 1 つの点と 1 つの線分 (点を直線状に)
    　* 1 つの点と、1つの円もしくは円弧 (点を曲線上に)
    　* 1 つの点と、1 から3つの平面フェイス (点をフェイス上に)

en: Bad selection for equal length / radius constraint. This constraint can apply to:
    
        * two or more line segments (equal length)
        * two line segments and two points (equal point-line distances)
        * a line segment and two points (equal point-line distances)
        * a line segment, and a point and line segment (point-line distance equals length)
        * two or more circles or arcs (equal radius)
        * a line segment and an arc (line segment length equals arc length)
ja_JP: 長さ・半径の同値拘束ができませんでした。次の要素に適用できます:
    
    　* 2 つ以上の線分 (長さを同じに)
    　* 2 つの線分と 2 つの点 (それぞれ直線と点の距離を同じに)
    　* 1 つの線分と 2 つの点 (直線とそれぞれの点の距離を同じに)
    　* 1 つの線分と、1 つの点と 1 つの線分 (線分の長さと、直線と点の距離を同じに)
    　* 2 つ以上の円もしくは円弧 (半径を同じに)
    　* 1 つの線分と 1 つの円弧 (線分の長さと円弧の長さを同じに)

en: Bad selection for length ratio constraint. This constraint can apply to:
    
        * two line segments
        * two arcs
        * one arc and one line segment
ja_JP: 長さの比率の拘束ができませんでした。次の要素に適用できます:
    
    　* 2 つの線分
    　* 2 つの円弧
    　* 円弧と線分

en: Bad selection for length difference constraint. This constraint can apply to:
    
        * two line segments
        * two arcs
        * one arc and one line segment
ja_JP: 長さの差の拘束ができませんでした。次の要素に適用できます:
    
    　* 2 つの線分
    　* 2 つの円弧
    　* 円弧と線分

en: Bad selection for at midpoint constraint. This constraint can apply to:
    
        * a line segment and a point (point at midpoint)
        * a line segment and a workplane (line's midpoint on plane)
ja_JP: 中点拘束できませんでした。次の要素に適用できます:
    
    　* 線分と点 (点を直線の中点に置きます)
    　* 線分と作業平面 (直線の中点を作業平面上に置きます)

en: Bad selection for symmetric constraint. This constraint can apply to:
    
        * two points or a line segment (symmetric about workplane's coordinate axis)
        * line segment, and two points or a line segment (symmetric about line segment)
        * workplane, and two points or a line segment (symmetric about workplane)
ja_JP: 対象拘束ができませんでした。次の要素の適用できます:
    
    　* 2 つの点、もしくは 1 つの線分 (作業平面の座標軸について対称をとります)
    　* 線分と、2 つの点もしくは 1 つの線分 (線分について対称をとります)
    　* 作業平面と、2 つの点もしくは 1 つの線分 (作業平面について対称をとります)

en: A workplane must be active when constraining symmetric without an explicit symmetry plane.
ja_JP: 明示的に対称平面を指定しない場合は、対象拘束をするには作業平面をアクティブにしてください。

en: Activate a workplane (with Sketch -> In Workplane) before applying a horizontal or vertical constraint.
ja_JP: 垂直拘束や水平拘束をする前に、「スケッチ -> 作業平面上でスケッチする」で作業平面をアクティブにしてください。

en: Bad selection for horizontal / vertical constraint. This constraint can apply to:
    
        * two or more points
        * one or more line segments
ja_JP: 垂直・水平拘束ができませんでした。次の要素に適用できます:
    
    　* 2つ以上の点
    　* 1つ以上の線分

en: Bad selection for same orientation constraint. This constraint can apply to:
    
        * two normals
ja_JP: 同じ方向の拘束ができませんでした。次の要素に適用できます。
    
    　* 2 つの法線

en: Must select an angle constraint.
ja_JP: 角度拘束を選択してください。

en: Must select a constraint with associated label.
ja_JP: 値を持つ拘束を選択してください。

en: Bad selection for angle constraint. This constraint can apply to:
    
    Angle between:
        * two line segments
        * a line segment and a normal
        * two normals
    
    Equal angles:
        * four line segments or normals (equal angle between A,B and C,D)
        * three line segments or normals (equal angle between A,B and B,C)
ja_JP: 角度拘束ができませんでした。
    
    次の要素間の角度に適用できます:
    　* 2つの線分
    　* 1つの線分と1つの法線
    　* 2つの法線
    
    次の要素を同じ角度に拘束できます:
    　* 4つの線分もしくは法線 (AとB、CとDの角度を同じにする)
    　* 3つの線分もしくは法線 (AとB、BとCの角度を同じにする)

en: Curve-curve tangency must apply in workplane.
ja_JP: 曲線同士の正接は作業平面上で適用できます。

en: Bad selection for parallel / tangent constraint. This constraint can apply to:
    
        * two faces
        * two or more line segments (parallel)
        * one or more line segments and one or more normals (parallel)
        * two or more normals (parallel)
        * two line segments, arcs, or beziers, that share an endpoint (tangent)
        * two line segments, arcs, or beziers, that do not share an endpoint and the end point(s) of the curve(s) (tangent)
ja_JP: 平行・正接拘束ができませんでした。次の要素に適用できます:
    
    　* 2つのフェイス
    　* 2つ以上の線分 (平行に)
    　* 1つ以上の線分と1つ以上の法線 (平行に)
    　* 2つ以上の法線 (平行に)
    　* 端点の1つが一致する、2つの線分か円弧かベジェ曲線 (正接に)
    　* 正接する曲線と端点を共有しない、2つの線分か円弧かベジェ曲線

en: Bad selection for perpendicular constraint. This constraint can apply to:
    
        * two faces
        * two line segments
        * a line segment and a normal
        * two normals
ja_JP: 垂線拘束ができませんでした。次の要素に適用できます:
    
    　* 2つのフェイス
    　* 2つの線分
    　* 1つの線分と1つの法線
    　* 2つの法線

en: Bad selection for lock point where dragged constraint. This constraint can apply to:
    
        * a point
ja_JP: 点の位置の拘束 (点を他のオブジェクトに連動して動かさない) ができませんでした。次の要素に適用できます:
    
    　* 1 つの点

en: NEW COMMENT -- DOUBLE-CLICK TO EDIT
ja_JP: (コメント - ダブルクリックで編集)

en: click center of comment text
ja_JP: コメントテキストの中心をクリックで指定

en: No solid model present; draw one with extrudes and revolves, or use Export 2d View to export bare lines and curves.
ja_JP: ソリッドモデルがありません。押し出しや周回、回転を利用するか、平面への投影視点のエクスポートで直線や曲線をそのまま出力します。

en: Bad selection for export section. Please select:
    
        * nothing, with an active workplane (workplane is section plane)
        * a face (section plane through face)
        * a point and two line segments (plane through point and parallel to lines)
ja_JP: 2D断面の出力ができませんでした。次のように選択してください:
    
    　* なにも選択せず、作業平面がアクティブである (作業平面を断面とします)
    　* フェイス (フェイスを通る断面を用います)
    　* 1 つの点と 2 つの線分 (点を通り直線と平行する断面を用います)

en: Active group mesh is empty; nothing to export.
ja_JP: アクティブなグループのメッシュは空です。エクスポートは行なわれませんでした。

en: freehand lines were replaced with continuous lines
ja_JP: フリーハンドの線は実線に置き換えられました。

en: zigzag lines were replaced with continuous lines
ja_JP: ジグザグ線は実線に置き換えられました。

en: Some aspects of the drawing have no DXF equivalent and were not exported:
ja_JP: 図面のうち一部の側面は、対応するものがDXFにないため、それらは出力されませんでした:

en: PDF page size exceeds 200 by 200 inches; many viewers may reject this file.
ja_JP: PDFのページ寸法が 200x200 インチを超えています。多くのPDFリーダーでは正常に読み込めません。

en: The file is empty. It may be corrupt.
ja_JP: ファイルが空です。ファイルが破損している可能性があります。

en: Unrecognized data in file. This file may be corrupt, or from a newer version of the program.
ja_JP: ファイルに処理できないデータが含まれています。ファイルが破損しているか、より新しいバージョンで作成されたファイルの可能性があります。

[ctx: title]
en: Missing File
ja_JP: 不明ファイル

[ctx: dialog]
en: The linked file “%s” is not present.
ja_JP: リンクされたファイル "%s" が見つかりません。

[ctx: dialog]
en: Do you want to locate it manually?
    
    If you decline, any geometry that depends on the missing file will be permanently removed.
ja_JP: 手動で配置しますか？
    
    キャンセルした場合、不明なファイルに依存しているすべての寸法は削除されます。

[ctx: button]
en: &Yes
ja_JP: はい (&Y)

[ctx: button]
en: &No
ja_JP: いいえ (&N)

[ctx: button]
en: &Cancel
ja_JP: キャンセル (&C)

en: &File
ja_JP: ファイル (&F)

en: &New
ja_JP: 新規作成 (&N)

en: &Open...
ja_JP: 開く... (&O)

en: Open &Recent
ja_JP: 最近使用したファイル (&R)

en: &Save
ja_JP: 保存 (&S)

en: Save &As...
ja_JP: 名前を付けて保存... (&A)

en: Export &Image...
ja_JP: 画像をエクスポート... (&I)

en: Export 2d &View...
ja_JP: 平面への投影視点をエクスポート... (&V)

en: Export 2d &Section...
ja_JP: 2D断面をエクスポート... (&S)

en: Export 3d &Wireframe...
ja_JP: 三次元ワイヤーフレームをエクスポート... (&W)

en: Export Triangle &Mesh...
ja_JP: 三角メッシュをエクスポート... (&M)

en: Export &Surfaces...
ja_JP: サーフェスをエクスポート... (&S)

en: Im&port...
ja_JP: インポート... (&I)

en: E&xit
ja_JP: 終了 (&E)

en: &Edit
ja_JP: 編集 (&E)

en: &Undo
ja_JP: 取り消し (&U)

en: &Redo
ja_JP: やり直し (&R)

en: Re&generate All
ja_JP: すべて再生成 (&g)

en: Snap Selection to &Grid
ja_JP: 選択したオブジェクトをグリッドに合わせる (&G)

en: Rotate Imported &90°
ja_JP: リンクした部品を90度回転する (&9)

en: Cu&t
ja_JP: 切り取り (&t)

en: &Copy
ja_JP: コピー (&C)

en: &Paste
ja_JP: 貼り付け (&P)

en: Paste &Transformed...
ja_JP: 複製しながら貼り付け... (&T)

en: &Delete
ja_JP: 削除 (&D)

en: Select &Edge Chain
ja_JP: 接続しているエッジを選択

en: Select &All
ja_JP: すべてを選択 (&A)

en: &Unselect All
ja_JP: 選択を解除 (&U)

en: &Line Styles...
ja_JP: 線のスタイル... (&L)

en: &View Projection...
ja_JP: カメラの設定... (&V)

en: Con&figuration...
ja_JP: 設定 (&f)

en: &View
ja_JP: 表示 (&V)

en: Zoom &In
ja_JP: 拡大 (&I)

en: Zoom &Out
ja_JP: 縮小 (&O)

en: Zoom To &Fit
ja_JP: 選択オブジェクトの最適表示

en: Align View to &Workplane
ja_JP: 作業平面に合わせる (&W)

en: Nearest &Ortho View
ja_JP: 近傍の正面図視点へ移動 (&O)

en: Nearest &Isometric View
ja_JP: 近傍の等角図視点へ移動 (&I)

en: &Center View At Point
ja_JP: 点を表示の中心にする

en: Show Snap &Grid
ja_JP: グリッドを表示 (&G)

en: Darken Inactive Solids
ja_JP: アクティブでないソリッドを暗くする

en: Use &Perspective Projection
ja_JP: 透視投影で表示 (&P)

en: Show E&xploded View
ja_JP: 分解立体図を表示 (&x)

en: Dimension &Units
ja_JP: 表示単位の選択 (&U)

en: Dimensions in &Millimeters
ja_JP: ミリメートル (&M)

en: Dimensions in M&eters
ja_JP: メートル (&e)

en: Dimensions in &Inches
ja_JP: インチ (&I)

en: Dimensions in &Feet and Inches
ja_JP: フィート・インチ (&F)

en: Show &Toolbar
ja_JP: ツールバーを表示 (&T)

en: Show Property Bro&wser
ja_JP: プロパティブラウザを表示 (&w)

en: &Full Screen
ja_JP: 全画面表示 (&F)

en: &New Group
ja_JP: グループ (&N)

en: Sketch In &3d
ja_JP: 三次元空間内でスケッチを始める (&3)

en: Sketch In New &Workplane
ja_JP: 新しい作業平面上でスケッチを始める (&W)

en: Step &Translating
ja_JP: 直線上にコピー (&T)

en: Step &Rotating
ja_JP: 円上にコピー (&R)

en: E&xtrude
ja_JP: 押し出し (&x)

en: &Helix
ja_JP: 周回 (&H)

en: &Lathe
ja_JP: 螺旋 (&L)

en: Re&volve
ja_JP: 回転 (&v)

en: Link / Assemble...
ja_JP: リンク・アセンブル...

en: Link Recent
ja_JP: 最近使用したファイルとリンク

en: &Sketch
ja_JP: スケッチ (&S)

en: In &Workplane
ja_JP: 作業平面上でスケッチする (&W)

en: Anywhere In &3d
ja_JP: 三次元空間内でスケッチする (&3)

en: Datum &Point
ja_JP: 点 (&P)

en: Wor&kplane
ja_JP: 作業平面 (&k)

en: Line &Segment
ja_JP: 線分 (&S)

en: C&onstruction Line Segment
ja_JP: 補助線の線分 (&o)

en: &Rectangle
ja_JP: 四角形 (&R)

en: &Circle
ja_JP: 円 (&C)

en: &Arc of a Circle
ja_JP: 円弧 (&A)

en: &Bezier Cubic Spline
ja_JP: ベジェ曲線 (&B)

en: &Text in TrueType Font
ja_JP: TrueTypeフォントのテキスト (&T)

en: I&mage
ja_JP: 画像 (&m)

en: To&ggle Construction
ja_JP: 補助線との切り替え (&g)

en: Ta&ngent Arc at Point
ja_JP: フィレット(&n)

en: Split Curves at &Intersection
ja_JP: 交差箇所で分割 (&I)

en: &Constrain
ja_JP: 拘束 (&C)

en: &Distance / Diameter
ja_JP: 距離・直径 (&D)

en: Re&ference Dimension
ja_JP: 参照寸法 (&f)

en: A&ngle / Equal Angle
ja_JP: 指定角度 / 角度を等しく (&n)

en: Reference An&gle
ja_JP: 参照角度 (&g)

en: Other S&upplementary Angle
ja_JP: 補角 (&u)

en: Toggle R&eference Dim
ja_JP: 拘束と参照を切り替え (&e)

en: &Horizontal
ja_JP: 水平 (&H)

en: &Vertical
ja_JP: 垂直 (&V)

en: &On Point / Curve / Plane
ja_JP: 一致 (&O)

en: E&qual Length / Radius
ja_JP: 長さ・半径を等値にする (&q)

en: Length / Arc Ra&tio
ja_JP: 長さ・円弧の比率 (&t)

en: Length / Arc Diff&erence
ja_JP: 長さ・円弧の差 (&e)

en: At &Midpoint
ja_JP: 中点 (&M)

en: S&ymmetric
ja_JP: 対称 (&y)

en: Para&llel / Tangent
ja_JP: 平行・正接 (&l)

en: &Perpendicular
ja_JP: 垂線 (&P)

en: Same Orient&ation
ja_JP: 同じ方向 (&a)

en: Lock Point Where &Dragged
ja_JP: 点を他のオブジェクトに連動して動かさない (&D)

en: Comment
ja_JP: コメントを配置

en: &Analyze
ja_JP: 解析 (&A)

en: Measure &Volume
ja_JP: 体積を計測 (&V)

en: Measure A&rea
ja_JP: 面積を計測 (&r)

en: Measure &Perimeter
ja_JP: 外周長を計測 (&P)

en: Show &Interfering Parts
ja_JP: 部品の干渉を強調表示 (&I)

en: Show &Naked Edges
ja_JP: 浮いたエッジを強調表示 (&N)

en: Show &Center of Mass
ja_JP: 重心を表示 (&C)

en: Show &Underconstrained Points
ja_JP: 拘束されていない点を強調表示 (&U)

en: &Trace Point
ja_JP: 点の位置の記録を開始 (&T)

en: &Stop Tracing...
ja_JP: 記録を終了して保存する... (&S)

en: Step &Dimension...
ja_JP: 寸法を段階的に変更... (&D)

en: &Help
ja_JP: ヘルプ (&H)

en: &Language
ja_JP: 言語 (&L)

en: &Website / Manual
ja_JP: Webサイト・マニュアル

en: &Go to GitHub commit
ja_JP: GitHubの該当コミットへ移動 (&G)

en: &About
ja_JP: SolveSpaceについて (&A)

en: (no recent files)
ja_JP: (履歴なし)

en: File '%s' does not exist.
ja_JP: ファイル '%s' は存在しません。

en: No workplane is active, so the grid will not appear.
ja_JP: 作業平面がアクティブでないため、グリッドは表示されません。

en: The perspective factor is set to zero, so the view will always be a parallel projection.
    
    For a perspective projection, modify the perspective factor in the configuration screen. A value around 0.3 is typical.
ja_JP: 透視投影の係数が 0 になっているため、表示は常に平行投影になります。
    
    透視投影にするには、係数を configuration から変更してください。値は 0.3 くらいが一般的です。

en: Select a point; this point will become the center of the view on screen.
ja_JP: スクリーンの中央とする点を指定してください。

en: No additional entities share endpoints with the selected entities.
ja_JP: 選択した要素と端点を共有する要素は、これ以上ありません。

en: To use this command, select a point or other entity from an linked part, or make a link group the active group.
ja_JP: このコマンドを利用するには、リンクされた部品の要素や点を選択するか、リンクのグループをアクティブにしてください。

en: No workplane is active. Activate a workplane (with Sketch -> In Workplane) to define the plane for the snap grid.
ja_JP: 作業平面がアクティブではありません。グリッドの平面を指定するには作業平面をアクティブにしてください (「スケッチ -> 作業平面上でスケッチする」)。

en: Can't snap these items to grid; select points, text comments, or constraints with a label. To snap a line, select its endpoints.
ja_JP: この要素をグリッドに合わせることはできません。点、コメントテキスト、もしくは値のある拘束を選択してください。直線をグリッドに合わせるには、端点を選択してください。

en: No workplane selected. Activating default workplane for this group.
ja_JP: 作業平面がアクティブではありません。現在のグループのデフォルトの作業平面をアクティブにします。

en: No workplane is selected, and the active group does not have a default workplane. Try selecting a workplane, or activating a sketch-in-new-workplane group.
ja_JP: 作業平面がアクティブではありません。また、現在のグループにはデフォルトの作業平面がありません。作業平面を選択するか、新しく作業平面グループを作成してください。

en: Bad selection for tangent arc at point. Select a single point, or select nothing to set up arc parameters.
ja_JP: フィェットの作成には無効な選択です。ひとつの点が選択されていればフィレットを作成します。なにも選択されていなければ、フィレット作成時のパラメーターを設定できます。

en: click point on arc (draws anti-clockwise)
ja_JP: 円弧上の点をクリックで指定 (反時計回りに描きます)

en: click to place datum point
ja_JP: 点の位置をクリックで指定

en: click first point of line segment
ja_JP: 線分の最初の点をクリックで指定

en: click first point of construction line segment
ja_JP: 補助線の線分の最初の点をクリックで指定

en: click first point of cubic segment
ja_JP: ベジェ曲線の最初の点をクリックで指定

en: click center of circle
ja_JP: 円の中央をクリックで指定

en: click origin of workplane
ja_JP: 作業平面の原点をクリックで指定

en: click one corner of rectangle
ja_JP: 四角形の角のひとつをクリックで指定

en: click top left of text
ja_JP: テキストの右上をクリックで指定する

en: click top left of image
ja_JP: 画像の右上をクリックで指定する

en: No entities are selected. Select entities before trying to toggle their construction state.
ja_JP: スケッチ要素が選択されていません。拘束と参照を切り替えるには、最初に要素を選択してください。

en: Bad selection for new sketch in workplane. This group can be created with:
    
        * a point (through the point, orthogonal to coordinate axes)
        * a point and two line segments (through the point, parallel to the lines)
        * a point and a normal (through the point, orthogonal to the normal)
        * a workplane (copy of the workplane)
ja_JP: 作業平面にスケッチを作成できませんでした。次のように選択してください。
    
    　* 点 (点を通り、座標軸に直交する作業平面を作成します)
    　* 点と、2 つの線分 (点を通り、直線に平行する作業平面を作成します)
    　* 点と、法線 (点を通り、法線と直交する作業平面を作成します)
    　* 作業平面 (あるいは作業平面のコピー)

en: Activate a workplane (Sketch -> In Workplane) before extruding. The sketch will be extruded normal to the workplane.
ja_JP: 押し出しを作成する前に、「スケッチ -> 作業平面上でスケッチする」で作業平面をアクティブにしてください。作業平面の法線方向へ押し出しを作成します。

en: Lathe operation can only be applied to planar sketches.
ja_JP: 周回操作は作業平面上にあるスケッチにのみ適用できます。

en: Bad selection for new lathe group. This group can be created with:
    
        * a point and a line segment or normal (revolved about an axis parallel to line / normal, through point)
        * a line segment (revolved about line segment)
ja_JP: 周回を作成できませんでした。次のように選択してください。
    
    　* 点と、線分もしくは法線 (点を通る回転軸を仮定し、直線・法線に平行に回転します)
    　* 線分 (直線を回転軸とします)

en: Revolve operation can only be applied to planar sketches.
ja_JP: 回転操作は作業平面上にあるスケッチにのみ適用できます。

en: Bad selection for new revolve group. This group can be created with:
    
        * a point and a line segment or normal (revolved about an axis parallel to line / normal, through point)
        * a line segment (revolved about line segment)
ja_JP: 回転を作成できませんでした。次のように選択してください。
    
    　* 点と、線分もしくは法線 (点を通る回転軸を仮定し、直線・法線に平行に回転します)
    　* 線分 (直線を回転軸とします)

en: Helix operation can only be applied to planar sketches.
ja_JP: 螺旋操作は作業平面上にあるスケッチにのみ適用できます。

en: Bad selection for new helix group. This group can be created with:
    
        * a point and a line segment or normal (revolved about an axis parallel to line / normal, through point)
        * a line segment (revolved about line segment)
ja_JP: 螺旋を作成できませんでした。次のように選択してください。
    
    　* 点と、線分もしくは法線 (点を通る回転軸を仮定し、直線・法線に平行に螺旋を作成します)
    　* 線分 (直線を回転軸とします)

en: Bad selection for new rotation. This group can be created with:
    
        * a point, while locked in workplane (rotate in plane, about that point)
        * a point and a line or a normal (rotate about an axis through the point, and parallel to line / normal)
ja_JP: 円上にコピーを作成できませんでした。次のように選択してください。
    
    　* 作業平面上にある点 (作業平面上で、これを原点として周回します)
    　* 点と、直線もしくは法線 (点を通る回転軸を仮定し、直線・法線と平行に周回します)

en: (unnamed)
ja_JP: (名称未設定)

en: not closed contour, or not all same style!
ja_JP: 閉じた輪郭でない、もしくは、輪郭を構成する要素のスタイルが同一ではありません。

en: points not all coplanar!
ja_JP: 点が同一平面上にありません。

en: contour is self-intersecting!
ja_JP: 輪郭線が自己交差しています。

en: zero-length edge!
ja_JP: 長さが 0 のエッジです。

en: Text-formated STL files are not currently supported
ja_JP: テキスト形式のSTLファイルは、いまのところサポートされていません。

en: Must be sketching in workplane to create tangent arc.
ja_JP: 正接円弧をスケッチするには、作業平面上でスケッチしてください。

en: To create a tangent arc, select a point where two non-construction lines or circles in this group and workplane join.
ja_JP: 正接円弧を作成するには、同じグループかつ同じ作業平面上にある、補助線ではない2つの直線もしくは円が交差している点を選択してください。

en: Couldn't round this corner. Try a smaller radius, or try creating the desired geometry by hand with tangency constraints.
ja_JP: この角をフィレットにできませんでした。もっと小さい半径を指定するか、手作業で拘束してください。

en: Couldn't split this entity; lines, circles, or cubics only.
ja_JP: この要素は分割できません。分割できるのは直線・円・ベジェ曲線のみです。

en: Must be sketching in workplane to split.
ja_JP: 分割するには作業平面上でスケッチしてください。

en: Select two entities that intersect each other (e.g. two lines/circles/arcs or a line/circle/arc and a point).
ja_JP: 互いに交差している 2 つの要素を選択してください (直線・円・円弧・点)

en: Can't split; no intersection found.
ja_JP: 交差箇所が見つからないため、分割できません。

en: Assign to Style
ja_JP: スタイルを割り当て

en: No Style
ja_JP: スタイル指定なし

en: Newly Created Custom Style...
ja_JP: スタイルを作成して割り当て...

en: Group Info
ja_JP: グループ情報

en: Style Info
ja_JP: スタイル情報

en: Select Edge Chain
ja_JP: 接続しているエッジをまとめて選択

en: Toggle Reference Dimension
ja_JP: 参照寸法と切り替え

en: Other Supplementary Angle
ja_JP: 補角と切り替え

en: Snap to Grid
ja_JP: グリッドに沿わせる

en: Remove Spline Point
ja_JP: スプラインの制御点を削除

en: Add Spline Point
ja_JP: スプラインの制御点を追加

en: Cannot add spline point: maximum number of points reached.
ja_JP: スプラインの制御点を追加できませんでした。点の個数の上限に達しています。

en: Toggle Construction
ja_JP: 補助線との切り替え

en: Delete Point-Coincident Constraint
ja_JP: 点の一致拘束を削除する

en: Cut
ja_JP: 切り取り

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Select All
ja_JP: すべてを選択

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Paste Transformed...
ja_JP: 複製しながら貼り付け...

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Unselect All
ja_JP: 選択を解除

en: Unselect Hovered
ja_JP: カーソルを当てている要素の選択を解除

en: Zoom to Fit
ja_JP: 選択オブジェクトの最適表示

en: click next point of line, or press Esc
ja_JP: 直線の次の点をクリックで指定、もしくはESCで終了

en: Can't draw rectangle in 3d; first, activate a workplane with Sketch -> In Workplane.
ja_JP: 三次元空間内に四角形はスケッチできません。「スケッチ -> 作業平面上でスケッチする」で作業平面をアクティブにしてください。

en: click to place other corner of rectangle
ja_JP: 四角形のもう一つの角をクリックで指定

en: click to set radius
ja_JP: 半径をクリックで指定

en: Can't draw arc in 3d; first, activate a workplane with Sketch -> In Workplane.
ja_JP: 三次元空間内に円弧はスケッチできません。「スケッチ -> 作業平面上でスケッチする」で作業平面をアクティブにしてください。

en: click to place point
ja_JP: 点の位置をクリックで指定

en: click next point of cubic, or press Esc
ja_JP: ベジェ曲線の次の点をクリックで指定、もしくはESCで終了

en: Sketching in a workplane already; sketch in 3d before creating new workplane.
ja_JP: すでに作業平面上でのスケッチをしています。新しい作業平面を作成する前に、三次元空間内でスケッチしてください。

en: Can't draw text in 3d; first, activate a workplane with Sketch -> In Workplane.
ja_JP: 三次元空間内にテキストはスケッチできません。「スケッチ -> 作業平面上でスケッチする」で作業平面をアクティブにしてください。

en: click to place bottom right of text
ja_JP: テキストの左下の位置をクリックで指定

en: Can't draw image in 3d; first, activate a workplane with Sketch -> In Workplane.
ja_JP: 三次元空間内に画像はスケッチできません。「スケッチ -> 作業平面上でスケッチする」で作業平面をアクティブにしてください。

[ctx: file-type]
en: SolveSpace models
ja_JP: SolveSpaceモデル

[ctx: file-type]
en: ALL
ja_JP: (すべてのファイル)

[ctx: file-type]
en: IDF circuit board
ja_JP: IDF 電子基板

[ctx: file-type]
en: STL triangle mesh
ja_JP: STL 三角メッシュ

[ctx: file-type]
en: PNG image
ja_JP: PNG 画像

[ctx: file-type]
en: STL mesh
ja_JP: STL メッシュ

[ctx: file-type]
en: Wavefront OBJ mesh
ja_JP: Wavefront OBJ メッシュ

[ctx: file-type]
en: Three.js-compatible mesh, with viewer
ja_JP: Three.js 互換のメッシュ (ビューワー付)

[ctx: file-type]
en: Three.js-compatible mesh, mesh only
ja_JP: Three.js 互換のメッシュ (メッシュのみ)

[ctx: file-type]
en: VRML text file
ja_JP: VRML テキストファイル

[ctx: file-type]
en: STEP file
ja_JP: STEP ファイル

[ctx: file-type]
en: PDF file
ja_JP: PDF ファイル

[ctx: file-type]
en: Encapsulated PostScript
ja_JP: EPS ファイル (Encapsulated PostScript)

[ctx: file-type]
en: Scalable Vector Graphics
ja_JP: SVG ファイル

[ctx: file-type]
en: DXF file (AutoCAD 2007)
ja_JP: DXF ファイル (AutoDesk 2007)

[ctx: file-type]
en: HPGL file
ja_JP: HPG ファイル

[ctx: file-type]
en: G Code
ja_JP: G コード

[ctx: file-type]
en: AutoCAD DXF and DWG files
ja_JP: AudoCAD DXF/DWG ファイル

[ctx: file-type]
en: Comma-separated values
ja_JP: CSV ファイル (Comma-separated values)

en: untitled
ja_JP: 名称未設定

[ctx: title]
en: Save File
ja_JP: ファイルを保存

[ctx: title]
en: Open File
ja_JP: ファイルを開く

[ctx: button]
en: _Cancel
ja_JP: キャンセル (_C)

[ctx: button]
en: _Save
ja_JP: 保存 (_S)

[ctx: button]
en: _Open
ja_JP: 開く (_O)

[ctx: title]
en: Autosave Available
ja_JP: オートセーブファイルがあります

[ctx: dialog]
en: An autosave file is available for this sketch.
ja_JP: このスケッチにはオートセーブファイルがあります。

[ctx: dialog]
en: Do you want to load the autosave file instead?
ja_JP: 代わりにオートセーブファイル読み込みますか？

[ctx: button]
en: &Load autosave
ja_JP: オートセーブファイルを読み込む (&L)

[ctx: button]
en: Do&n't Load
ja_JP: 読み込まない (&n)

[ctx: title]
en: Modified File
ja_JP: 編集済みファイル

[ctx: dialog]
en: Do you want to save the changes you made to the sketch “%s”?
ja_JP: スケッチ "%s" への変更を保存しますか？

[ctx: dialog]
en: Do you want to save the changes you made to the new sketch?
ja_JP: 新規スケッチへの変更を保存しますか？

[ctx: dialog]
en: Your changes will be lost if you don't save them.
ja_JP: （未保存の変更があります。）

[ctx: button]
en: &Save
ja_JP: 保存する (&S)

[ctx: button]
en: Do&n't Save
ja_JP: 保存しない (&n)

[ctx: title]
en: (new sketch)
ja_JP: (新規スケッチ)

[ctx: title]
en: Property Browser
ja_JP: プロパティブラウザ

en: Constraints are currently shown, and will be exported in the toolpath. This is probably not what you want; hide them by clicking the link at the top of the text window.
ja_JP: 表示されている拘束はツールパスとしてエクスポートされます。これはあなたが期待した動作ではないかもしれません。プロパティブラウザの上部にあるボタンで非表示にできます。

en: Can't identify file type from file extension of filename '%s'; try .dxf or .dwg.
ja_JP: 拡張子からファイル形式を特定できませんでした ( '%s' )。 ".dxf" や ".dwg" を試してください。

en: Constraint must have a label, and must not be a reference dimension.
ja_JP: 参照寸法ではなく、かつ、値のある拘束を選択してください。

en: Bad selection for step dimension; select a constraint.
ja_JP: 寸法の段階的変更には無効な選択です。値のある拘束を選択してください。

en: The assembly does not interfere, good.
ja_JP: 部品の干渉はありませんでした。

en: The volume of the solid model is:
    
        %s
ja_JP: ソリッドモデルの容積:
    
        %s

en: 
    The volume of current group mesh is:
    
        %s
ja_JP: 
    現在のグループのメッシュの容積:
    
        %s

en: 
    
    Curved surfaces have been approximated as triangles.
    This introduces error, typically of around 1%.
ja_JP: 
    
    曲面はトライアングルに近似します。
    これにより通常、約 1% の誤差が発生します。

en: The surface area of the selected faces is:
    
        %s
    
    Curves have been approximated as piecewise linear.
    This introduces error, typically of around 1%%.
ja_JP: 選択した面のファーフェスの面積:
    
        %s
    
    曲線は区分線形に近似します。
    これにより通常、約 1%% の誤差が発生します。

en: This group does not contain a correctly-formed 2d closed area. It is open, not coplanar, or self-intersecting.
ja_JP: このグループは正常に構成された二次元の閉じた領域が含まれていません。領域が開いているか、同一平面上にないか、自己交差しています。

en: The area of the region sketched in this group is:
    
        %s
    
    Curves have been approximated as piecewise linear.
    This introduces error, typically of around 1%%.
ja_JP: このグループ内のスケッチされた領域の面積:
    
        %s
    
    曲線は区分線形に近似します。
    これにより通常、約 1%% の誤差が発生します。

en: The total length of the selected entities is:
    
        %s
    
    Curves have been approximated as piecewise linear.
    This introduces error, typically of around 1%%.
ja_JP: 選択された要素の合計の長さ:
    
        %s
    
    曲線は区分線形に近似します。
    これにより通常、約 1%% の誤差が発生します。

en: Bad selection for perimeter; select line segments, arcs, and curves.
ja_JP: 外周長の計測には無効な選択です。線分、円弧、もしくは曲線を選択してください。

en: Bad selection for trace; select a single point.
ja_JP: 点の位置の記録には無効な選択です。ひとつの点を選択してください。

en: Couldn't write to '%s'
ja_JP: '%s' へ書き込めませんでした。

en: The mesh is self-intersecting (NOT okay, invalid).
ja_JP: メッシュが自身と交差しています (警告)

en: The mesh is not self-intersecting (okay, valid).
ja_JP: メッシュは自己交差していません (適切)

en: The mesh has naked edges (NOT okay, invalid).
ja_JP: メッシュには浮いたエッジが含まれています (警告)

en: The mesh is watertight (okay, valid).
ja_JP: メッシュには隙間はありません (適切)

en: 
    
    The model contains %d triangles, from %d surfaces.
ja_JP: 
    
    モデルには %d 個のトライアングルがあり、これが %d 個のサーフェスを構成します。

en: %s
    
    %s
    
    Zero problematic edges, good.%s
ja_JP: %s
    
    %s
    
    問題のあるエッジは見つかりませんでした。%s

en: %s
    
    %s
    
    %d problematic edges, bad.%s
ja_JP: %s
    
    %s
    
    %d 個の問題のあるエッジが見つかりました。%s

en: Can't assign style to an entity that's derived from another entity; try assigning a style to this entity's parent.
ja_JP: 他の要素から派生した要素には個別のスタイルを割り当てることはできません。親要素にスタイルを割り当ててください。

en: Style name cannot be empty
ja_JP: スタイル名は空にできません

en: Can't repeat fewer than 1 time.
ja_JP: 繰り返しは 1 以上の回数を指定してください。

en: Can't repeat more than 999 times.
ja_JP: 999回を超えて繰り返すことはできません。

en: Group name cannot be empty
ja_JP: グループ名は空にできません

en: Opacity must be between zero and one.
ja_JP: 透明度は0から1の間で指定してください。

en: Radius cannot be zero or negative.
ja_JP: 半径は0もしくは負の値にできません。

en: Sketch line segment
ja_JP: 線分をスケッチ

en: Sketch rectangle
ja_JP: 四角形をスケッチ

en: Sketch circle
ja_JP: 円をスケッチ

en: Sketch arc of a circle
ja_JP: 円弧をスケッチ

en: Sketch curves from text in a TrueType font
ja_JP: TrueTypeフォントのテキストからアウトラインをスケッチ

en: Sketch image from a file
ja_JP: ファイルから画像を取り込む

en: Create tangent arc at selected point
ja_JP: 選択された点でフィレットを作る

en: Sketch cubic Bezier spline
ja_JP: ベジェ曲線をスケッチ

en: Sketch datum point
ja_JP: 点をスケッチ

en: Toggle construction
ja_JP: 補助線と切り替え

en: Split lines / curves where they intersect
ja_JP: 直線・曲線を交差箇所で分割

en: Constrain distance / diameter / length
ja_JP: 距離・直径・長さを拘束

en: Constrain angle
ja_JP: 角度を拘束

en: Constrain to be horizontal
ja_JP: 水平に拘束

en: Constrain to be vertical
ja_JP: 垂直に拘束

en: Constrain to be parallel or tangent
ja_JP: 平行もしくは正接で拘束

en: Constrain to be perpendicular
ja_JP: 垂線で拘束

en: Constrain point on line / curve / plane / point
ja_JP: 点を線・曲線・面・点の上に拘束

en: Constrain symmetric
ja_JP: 対称に拘束

en: Constrain equal length / radius / angle
ja_JP: 長さ・半径・角度を等値に拘束

en: Constrain normals in same orientation
ja_JP: 法線を同じ方向に拘束

en: Other supplementary angle
ja_JP: 角度の拘束を補角へ移動

en: Toggle reference dimension
ja_JP: 拘束と参照寸法を切り替え

en: New group extruding active sketch
ja_JP: 押し出しを作成

en: New group rotating active sketch
ja_JP: 周回を作成

en: New group helix from active sketch
ja_JP: 螺旋を作成

en: New group revolve active sketch
ja_JP: 回転を作成

en: New group step and repeat rotating
ja_JP: 円上にコピーを作成

en: New group step and repeat translating
ja_JP: 直線上にコピーを作成

en: New group in new workplane (thru given entities)
ja_JP: 選択した要素で定義される作業平面でスケッチを開始

en: New group in 3d
ja_JP: 三次元空間内でスケッチを開始

en: New group linking / assembling file
ja_JP: 他のファイルをリンクする

en: Nearest isometric view
ja_JP: 近傍の等角図視点

en: Align view to active workplane
ja_JP: アクティブな作業平面に視点を合わせる

[ctx: title]
en: Error
ja_JP: エラー

[ctx: title]
en: Message
ja_JP: メッセージ

[ctx: button]
en: &OK
ja_JP: OK (&O)

en: Scale cannot be zero or negative.
ja_JP: 縮尺は 0 や負の値にはできません。

en: Bad format: specify x, y, z
ja_JP: 書式が誤っています。"x, y, z" で指定してください。
