sonata - en to ar translation catalogue (355 entries)

note: define the shortcuts and their descriptions these are all gettextable
en: About Sonata
ar: حول سوناتا

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Fullscreen Artwork Mode
ar: وضع غلاف الألبوم بكامل الشاشة

en: Switch to [1st-5th] tab
ar: انتقل للسان من 1 لـ5

en: Connect to MPD
ar: اتصل بـMPD

en: Disconnect from MPD
ar: افصل من MPD

en: Randomize current playlist
ar: رتّب قائمة التشغيل الحالية عشوائيّا

en: Expand player
ar: وسّع المشغّل

en: Switch to previous tab
ar: ارجع للسان السابق

en: Switch to next tab
ar: انتقل للسان التالي

en: Collapse player
ar: إطوِ المشّغل

en: Search library
ar: ابحث في المكتبة

en: Quit
ar: أنهِ

en: Update entire library
ar: حدّث المكتبة بأكملها

en: Display popup menu
ar: أظهر قائمة منبثقة

en: Minimize to system tray (if enabled)
ar: قلّص إلى مساحة التبليغ (إذا كان ممكنا)

en: Previous track
ar: المقطوعة السابقة

en: Next track
ar: المقطوعة التالية

en: Play/Pause
ar: شغّل/أوقف مؤقتا

en: Stop
ar: أوقف

en: Lower the volume
ar: أخفض الصوت

en: Raise the volume
ar: زد الصوت

en: Play selected song
ar: شغّل الأغنية المنتقاة

en: Remove selected song(s)
ar: أزِل الأغاني المنتقاة

en: Center currently playing song
ar: ركّز على الأغنية التي يتم تشغيلها

en: Edit selected song's tags
ar: حرّر وسوم الاغنية المنتقاة

en: Save to new playlist
ar: احفظ إلى قائمة تشغيل جديدة

en: Clear list
ar: امسح القائمة

en: Randomize list
ar: رتّب القائمة عشوائيّا

en: Add selected song(s) or enter directory
ar: أضِف الأغاني المنتقاة أو أدخل دليلا

en: Go to parent directory
ar: اذهب إلى الدليل الأب

en: Add selected item(s)
ar: أضِف العناصر المنتقاة

en: Replace with selected item(s)
ar: استبدِل بالعناصر المنتقاة

en: Add selected item(s) and play
ar: أضِف العناصر المنتقاة وشغّلها

en: Replace with selected item(s) and play
ar: استبدِل بالعناصر المنتقاة وشغّلها

en: Update selected item(s)/path(s)
ar: حدّث العناصر أو المسارات المنتقاة

en: Add selected playlist(s)
ar: أضِف قوائم التشغيل المنتقاة

en: Remove selected playlist(s)
ar: أزِل قوائم التشغيل المنتقاة

en: Replace with selected playlist(s)
ar: استبدِل بقوائم التشغيل المنتقاة

en: Add selected playlist(s) and play
ar: أضِف قوائم التشغيل المنتقاة وشغّلها

en: Replace with selected playlist(s) and play
ar: استبدِل بقوائم التشغيل المنتقاة وشغلها

en: Add selected stream(s)
ar: أضِف الدفوق المنتقاة

en: Remove selected stream(s)
ar: أزِل الدفوق المنتقاة

en: Replace with selected stream(s)
ar: استبدِل بالدفوق المنتقاة

en: Add selected stream(s) and play
ar: أضِف الدفوق المنتقاة وشغّلها

en: Replace with selected stream(s) and play
ar: استبدل بالدفوق المنتقاة وشغّلها

en: Edit playing song's tags
ar: حرّر وسوم الأغنية المُشَغّلة

note: define the main array- this adds headings to each section of shortcuts that will be displayed
en: Main Shortcuts
ar: الاختصارات العامة

en: Playback Shortcuts
ar: اختصارات التشغيل

en: Current Shortcuts
ar: اختصارات التشغيل الآن

en: Library Shortcuts
ar: اختصارات المكتبة

en: Playlist Shortcuts
ar: اختصارات قوائم التشغيل

en: Stream Shortcuts
ar: اختصارات الدفوق

en: Info Shortcuts
ar: اختصارات المعلومات

en: Shortcuts
ar: الاختصارات

en: An elegant music client for MPD.
ar: عميل موسيقى أنيق لـMPD.

note: Add button to show keybindings:
en: _Shortcuts
ar: الا_ختصارات

en: Unable to launch a suitable browser.
ar: غير قادر على إطلاق متصفح مناسب.

en: Launch Browser
ar: أطلق المتصفح

en: The toggle and popup arguments require D-Bus. Aborting.
ar: خياري الإبدال والانبثاق يتطلبان D-Bus. تم الإجهاض.

en: Version
ar: الإصدار

en: Website
ar: موقع وب

en: Usage: sonata [OPTION]... [COMMAND]...
ar: الاستخدام: sonata [الخيار]... [الأمر]...

en: Options
ar: خيارات

en: Show this help and exit
ar: يظهر شاشة المساعدة هذه ويخرج

en: Popup song notification (requires D-Bus)
ar: يظهر نافذة منبثقة بالأغنية (يتطلب D-Bus)

en: Toggles whether the app is minimized
ar: يظهر أو يخفي التطبيق

en: to tray or visible (requires D-Bus)
ar: في مساحة التبليغ (يتطلب D-Bus)

en: Don't start app if D-Bus commands fail
ar: لا تفتح التطبيق إذا فشلت أوامر D-Bus

en: Show version information and exit
ar: يظهر معلومات الإصدار ويخرج

en: Start app hidden (requires systray)
ar: يبدأ التطبيق مخفيّا (يتطلب وجود مساحة تبليغ للنظام)

en: Start app visible (requires systray)
ar: يبدأ التطبيق ظاهرا (يتطلب وجود مساحة تبليغ للنظام)

en: Start with profile [NUM]
ar: يبدأ بضبط [رقم]

en: Commands
ar: الأوامر

en: Play song in playlist
ar: يشغّل أغنية في قائمة التشغيل

en: Pause currently playing song
ar: يوقف تشغيل الاغنية الحالية مؤقتا

en: Stop currently playing song
ar: يوقف تشغيل الاغنية الحالية

en: Play next song in playlist
ar: يشغّل الأغنية التالية في قائمة التشغيل

en: Play previous song in playlist
ar: يشغّل الأغنية السابقة في قائمة التشغيل

en: Toggle play/pause; plays if stopped
ar: يشغّل أو يوقف التشغيل مؤقتا؛ يبدأ التشغيل إذا كان متوقفا

en: Toggle repeat mode
ar: مكّن أو عطّل وضع التكرار

en: Toggle random mode
ar: مكّن أو عطّل الوضع العشوائي

en: Display current song info
ar: يظهر معلومات الأغنية الحالية

en: Display MPD status
ar: يظهر حالة MPD

en: Starting Sonata with profile %s...
ar: بدء سوناتا بالضبط %s...

en: %d is not an available profile number.
ar: %d ليس رقم ضبط متوفر.

en: Profile numbers must be between 1 and %d.
ar: يجب أن يكون رقم الضبط بين 1 و %d.

en: Python is unable to interpret %s as a number.
ar: بايثون غير قادر على قراءة %s كرقم.

en: Default Profile
ar: الضبط المبدئي

en: by
ar: أداء

en: from
ar: من

en: Unable to connect to MPD.
    Please check your Sonata preferences or MPD_HOST/MPD_PORT environment variables.
ar: غير قادر على الاتصال بـMPD.
    رجاءً تأكد من تفضيلات سوناتا أو متغيري النظام MPD_HOST و MPD_PORT.

en: Title
ar: الاسم

en: Artist
ar: الفنان

en: Album
ar: الألبوم

en: Date
ar: السنة

en: Track
ar: المقطوعة

en: Genre
ar: النوع

en: File
ar: الملف

en: Time
ar: الوقت

en: Bitrate
ar: معدّل البتّات

en: MPD stopped
ar: MPD متوقف

en: State
ar: الحالة

en: Playing
ar: يشغل

en: Paused
ar: متوقف مؤقتا

en: Stopped
ar: متوقف

en: Repeat
ar: التكرار

en: Off
ar: مُمَكّن

en: On
ar: مُعَطّل

en: Random
ar: عشوائيًا

en: Volume
ar: شدّة الصوت

en: Crossfade
ar: الإبهات المتداخل

en: second | seconds
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: ثانيتان
ar[2]: ثوان
ar[3]: ثانية

en: Filter
ar: رشّح

en: Sonata failed to connect to the D-BUS session bus: Unable to determine the address of the message bus (try 'man dbus-launch' and 'man dbus-daemon' for help)
ar: فشل سوناتا في الاتصال بناقل جلسة D-Bus: غير قادر على تحديد عنوان ناقل الرسائل (للمساعدة، جرّب 'man dbus-launch' و 'man dbus-daemon')

en: Failed to execute remote commands.
ar: فشل تنفيذ الأوامر البعيدة.

en: Starting Sonata instead...
ar: سيتم بدء سوناتا...

en: Maybe Sonata is not running?
ar: هل أنت متأكد أن سوناتا يعمل؟

en: An instance of Sonata is already running. Showing it...
ar: سوناتا يعمل مسبقا، سيتم إظهارها...

en: Failed to execute remote command.
ar: فشل تنفيذ الأمر البعيد.

note: Song info
en: Song Info
ar: معلومات عن الأغنية

en: Launch artist in Wikipedia
ar: افتح صفحة الفنان في ويكيبيديا

en: Launch album in Wikipedia
ar: افتح صفحة الألبوم في ويكيبيديا

en: Toggle extra tags
ar: أظهر أو أخفِ الوسوم الإضافية

en: Edit song tags
ar: حرّر وسوم الأغنية

note: Lyrics
en: Lyrics
ar: الكلمات

en: Search Lyricwiki.org for lyrics
ar: ابحث في Lyricwiki.org عن الكلمات

en: Edit lyrics at Lyricwiki.org
ar: حرّر الكلمات على Lyricwiki.org

note: Album info
en: Album Info
ar: معلومات عن الألبوم

en: more
ar: المزيد

en: hide
ar: أخفِ

en: edit tags
ar: حرّر الوسوم

en: Album info not found.
ar: معلومات الألبوم غير موجودة

en: Album name not set.
ar: لم يتم تعيين اسم للألبوم

en: ZSI not found, fetching lyrics support disabled.
ar: ZSI غير موجود، سيتم تعطيل جلب الكلمات.

en: Artist or song title not set.
ar: لم يتم تعيين اسم الفنان أو الأغنية.

en: search
ar: ابحث

en: edit
ar: حرّر

en: Lyrics not found
ar: الكلمات غير موجودة

note: Fetch lyrics from lyricwiki.org
en: Fetching lyrics...
ar: يجلب الكلمات...

en: Couldn't connect to LyricWiki
ar: عاجز عن الاتصال بـLyricWiki

en: Fetching lyrics failed
ar: فشل جلب الكلمات

en: Untagged
ar: غير موسوم

en: Various Artists
ar: فنانون متعددون

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Everything
ar: الكل

en: Filesystem
ar: نظام الملفات

en: Artists
ar: الفنانون

en: Albums
ar: الألبومات

en: Genres
ar: الأنواع

en: Search terms
ar: مفردات البحث

en: End Search
ar: أنهِ البحث

en: Library browsing view
ar: مشهد تصفح المكتبة

en: Search
ar: ابحث

note: Show text:
en: song | songs
ar[0]: أغنية واحدة
ar[1]: أغنيتان
ar[2]: أغاني
ar[3]: أغنية

en: minute | minutes
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: دقيقتان
ar[2]: دقائق
ar[3]: دقيقة

en: Song
ar: أغنية

en: Path
ar: المسار

note: Constants
en: Current
ar: التشغيل الآن

en: Library
ar: مكتبة

en: Playlists
ar: قوائم تشغيل

en: Streams
ar: دفوق

en: Info
ar: معلومات

en: Entire song
ar: طول مدة الأغنية

en: _Sort List
ar: _رتّب القائمة

en: Sa_ve List to
ar: احف_ظ القائمة إلى

en: _Connection
ar: الات_صال

en: P_lay after
ar: ش_غّل بعد

en: _Update
ar: _حدّث

en: Use _Remote Image...
ar: استخدم صورة _بعيدة...

en: Use _Local Image...
ar: استخدم صورة م_حلية...

en: _Fullscreen Mode
ar: وضع _كامل الشاشة

en: Reset Image
ar: استَعِدْ الصورة الأصلية

en: _Play
ar: _شغّل

en: Pa_use
ar: أو_قِف مؤقتًا

en: _Stop
ar: أو_قِف

en: Pre_vious
ar: ال_سابقة

en: _Next
ar: ال_تالية

en: _Quit
ar: أ_نهِ

en: _Remove
ar: أ_زِل

en: _Clear
ar: ام_سح

en: _Entire Library
ar: المكتبة بأ_كملها

en: _Selected Items
ar: العناصر المنت_قاة

en: _Preferences...
ar: تف_ضيلات...

en: _About...
ar: ح_ول...

en: _Edit Tags...
ar: _حرّر الوسوم...

en: _Add
ar: أ_ضف

en: _Replace
ar: استب_دل

en: Add
ar: أضف

en: Replace
ar: استبدل

en: _Delete...
ar: ا_حذف...

en: Shuffle
ar: اخلط

en: S_how Sonata
ar: أ_ظهر سوناتا

en: _Repeat
ar: _كرّر

en: Rando_m
ar: عشوا_ئي

en: By Artist
ar: حسب الفنان

en: By Album
ar: حسب الألبوم

en: By Song Title
ar: حسب اسم الأغنية

en: By File Name
ar: حسب اسم الملف

en: By Dir & File Name
ar: حسب الدليل واسم الملف

en: Reverse List
ar: اعكس ترتيب القائمة

en: _New...
ar: _جديد...

en: _Edit...
ar: _حرّر...

en: _Rename...
ar: _غيّر الاسم...

en: Playlist
ar: قائمة تشغيل

en: Click to expand
ar: أنقر للتوسعة

en: Click to collapse
ar: أنقر للطي

en: Not Connected
ar: غير متّصل

en: No Read Permission
ar: غير مصرّح بالقراءة

en: Cover Art
ar: صورة الغلاف

en: Profile
ar: الضبط

en: MPD_HOST/PORT
ar: مضيف MPD / كلمة السّر

en: Disconnect
ar: افصل

en: #
ar: الرقم

en: Year
ar: السنة

en: Stream
ar: دفق

en: Unknown
ar: مجهول

en: day | days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: يومان
ar[2]: أيام
ar[3]: يوما

en: hour | hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: ساعتان
ar[2]: ساعات
ar[3]: ساعة

en: and
ar: و

en: (updating mpd)
ar: (تحديث mpd)

en: Lyrics Search
ar: بحث عن الكلمات

en: _Search
ar: اب_حث

en: Artist Name
ar: اسم الفنان

en: Song Title
ar: اسم الأغنية

en: Open Image
ar: افتح صورة

en: Images
ar: الصور

en: All files
ar: كل الملفّات

en: Choose Cover Art
ar: اختر صورة الغلاف

en: C_hoose
ar: ا_ختر

en: Edit search terms
ar: حرّر مفردات البحث

en: No artist or album name found.
ar: لم يتم إيجاد اسم الفنان أو الأغنية.

en: No cover art found.
ar: لم يتم إيجاد صورة غلاف.

en: Delete the selected playlist? | Delete the selected playlists?
ar[0]: حذف قائمة التشغيل المنتقاة؟
ar[1]: حذف قائمتي التشغيل المنتقاتان؟
ar[2]: حذف قوائم التشغيل المنتقاة؟
ar[3]: حذف قوائم التشغيل المنتقاة؟

en: Delete Playlist | Delete Playlists
ar[0]: احذف قائمة التشغيل
ar[1]: احذف قائمتي التشغيل
ar[2]: احذف قوائم التشغيل
ar[3]: احذف قوائم التشغيل

en: Delete the selected stream? | Delete the selected streams?
ar[0]: حذف الدفق المنتقى؟
ar[1]: حذف الدفقين المنتقيين؟
ar[2]: حذف الدفوق المنتقاة؟
ar[3]: حذف الدفوق المنتقاة؟

en: Delete Stream | Delete Streams
ar[0]: احذف الدفق
ar[1]: احذف الدفقين
ar[2]: احذف الدفوق
ar[3]: احذف الدفوق

en: To save lyrics to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
ar: يجب أن تحدد دليل موسيقى صالح حتى تتمكن من حفظ الكلمات للدليل الموجود فيه ملف الموسيقى.

en: Music Dir Verification
ar: التحقق من دليل الموسيقى

en: To save artwork to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
ar: يجب أن تحدد دليل موسيقى صالح حتى تتمكن من حفظ غلاف الألبوم للدليل الموجود فيه ملف الموسيقى.

en: album | albums
ar[0]: ألبوم واحد
ar[1]: ألبومان
ar[2]: ألبومات
ar[3]: ألبوما

en: artist | artists
ar[0]: فنان واحد
ar[1]: فنانان
ar[2]: فنانين
ar[3]: فنانا

en: day of bliss | days of bliss
ar[0]: يوم واحد من النعيم
ar[1]: يومان من النعيم
ar[2]: أيام من النعيم
ar[3]: يوما من النعيم

en: hour of bliss | hours of bliss
ar[0]: ساعة واحدة من النعيم
ar[1]: ساعتان من النعيم
ar[2]: ساعات من النعيم
ar[3]: ساعة من النعيم

en: Save Playlist
ar: احفظ قائمة التشغيل

en: Would you like to replace the existing playlist or append these songs?
ar: هل ترغب في استبدال قائمة التشغيل الموجودة أم إلحاق هذه الأغاني بها؟

en: Existing Playlist
ar: قائمة تشغيل موجودة

en: Replace playlist
ar: استبدل قائمة التشغيل

en: Append songs
ar: ألحق الأغاني

en: A playlist with this name already exists. Would you like to replace it?
ar: توجد قائمة تشغيل بهذا الاسم مسبقا. هل ترغب في استبدالها؟

en: Playlist name
ar: اسم قائمة التشغيل

en: Rename Playlist
ar: غيّر اسم قائمة التشغيل

note: Constants:
en: System tray
ar: مساحة تبليغ النظام

en: Top Left
ar: أعلى اليسار

en: Top Right
ar: أعلي اليمين

en: Bottom Left
ar: أدنى اليسار

en: Bottom Right
ar: أدنى اليمين

en: Screen Center
ar: مركز الشاشة

note: MPD tab
en: MPD Connection
ar: الاتصال بـMPD

en: _Name
ar: الا_سم

en: _Host
ar: الم_ضيف

en: _Port
ar: المنف_ذ

en: _Music dir
ar: _دليل الموسيقى

en: Select a Music Directory
ar: انتق دليل موسيقى

en: Pa_ssword
ar: كلمة ال_سّر

en: Leave blank if no password is required.
ar: أترك هذا الحقل فارغًا إذا لم تكن هناك كلمة سر

en: _Autoconnect on start
ar: اتّ_صل آليّا عند البدء

en: Using MPD_HOST/PORT
ar: باستخدام MPD_HOST/PORT

en: Extras
ar: خيارات إضافية

en: _Audioscrobbling (Last.fm)
ar: أبل_غ عن الموسيقى (لاست . إف إم)

en: _Username:
ar: اسم المست_خدم:

en: _Password:
ar: كلمة ال_سّر:

en: Popup _notification on song changes
ar: أظهر _تنبيها عند تغير الأغنية

en: Fade length
ar: مدة الإبهات

en: _Fade length
ar: مدة الإب_هات

en: sec
ar: ث

en: C_rossfade
ar: الإبهات المتدا_خل

note: Display tab
en: Display
ar: العرض

en: _Album art
ar: _غلاف الألبوم

en: Standard
ar: قياسي

en: Stylized
ar: مزخرف

en: Artwork style:
ar: شكل الغلاف:

en: Local only
ar: محليا فقط

en: Local and remote
ar: محليا وعبر إنترنت

en: Search locations:
ar: أماكن البحث:

en: SONG_DIR
ar: مسار_الأغنية

en: custom
ar: مخصص

en: Save art to:
ar: احفظ الغلاف في:

en: _Playback/volume buttons
ar: أ_زرار التشغيل والصوت

en: Pr_ogressbar
ar: شريط التق_دم

en: _Statusbar
ar: شريط ال_حالة

en: Song Ly_rics
ar: _كلمات الأغنية

en: Save lyrics to:
ar: احفظ الكلمات في:

en: System _tray icon
ar: أيقونة مساحة تبلي_غ النظام

note: Behavior tab
en: Window Behavior
ar: سلوك النوافذ

en: _Show window on all workspaces
ar: أ_ظهر النافذة في كل مساحات العمل

en: _Keep window above other windows
ar: أ_بقِ النافذة فوق النوافذ الأخرى

en: _Hide window titlebar
ar: أ_خف عنوان النافذة

en: _Minimize to system tray on close/escape
ar: _قلّص لمساحة تبليغ النظام عند الإغلاق

en: If enabled, closing Sonata will minimize it to the system tray. Note that it's currently impossible to detect if there actually is a system tray, so only check this if you have one.
ar: إذا تم تمكين هذا الخيار، فسيقوم سوناتا بتقليص نفسه إلى مساحة تبليغ النظام عند إغلاقه. لاحظ أنه من المستحيل حاليا التعرف على ما إن كان نظامك به مساحة تبليغ أم لا، قلا تمكّن هذا الخيار إلا إذا كان نظامك فيه مساحة تبليغ.

en: Miscellaneous
ar: خيارات متنوعة

en: _Update MPD library on start
ar: _حدّث مكتبة MPD عند البدء

en: If enabled, Sonata will automatically update your MPD library when it starts up.
ar: إذا تم تمكين هذا الخيار، فسيقوم سوناتا بتحديث مكتبة MPD عند بدء تشغيله.

en: S_top playback on exit
ar: أو_قف التشغيل عند الخروج

en: MPD allows playback even when the client is not open. If enabled, Sonata will behave like a more conventional music player and, instead, stop playback upon exit.
ar: يستطيع MPD تشغيل الموسيقى حتى لو لم يكن هناك عميل متصل به. إذا تم تمكين هذا الخيار، فسيسلك سوناتا مسلك مشغلات الموسيقى التقليدية بأن يقوم بإيقاف تشغيل الأغاني عن الخروج.

en: _Write status file:
ar: أكتب ملف _حالة:

en: If enabled, Sonata will create a xmms-infopipe like file containing information about the current song. Many applications support the xmms-info file (Instant Messengers, IRC Clients...)
ar: إذا تم تمكين هذا الخيار، فسينشئ سوناتا ملفّا مشابه لـxmms-infopipe يحتوي على معلومات عن الأغنية الحالية. تدعم الثير من التطبيقات ملف xmms-infopipe (مثل عملاء IRC وبرامج المراسلة الفورية...)

note: Format tab
en: Song Formatting
ar: تهيئة اسم الاغنية

en: C_urrent playlist:
ar: قائمة التش_غيل الحالية:

en: _Library:
ar: ال_مكتبة:

en: _Window title:
ar: عنوان ال_نافذة:

en: Current _song line 1:
ar: _سطر الأغنية الحالية الأول:

en: Current s_ong line 2:
ar: س_طر الأغنية الحالية الثاني:

en: Available options
ar: الخيارات المتوفرة

note: XXX get these directly from the formatting function:
en: Artist name
ar: اسم الفنان

en: Album name
ar: اسم الألبوم

en: Track name
ar: اسم المقطوعة

en: Track number
ar: رقم المقطوعة

en: Disc number
ar: رقم القرص

en: File path
ar: مسار الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: Stream name
ar: اسم الدفق

en: Song length
ar: مدة الأغنية

en: Elapsed time (title only)
ar: الوقت المنقضي (عنوان النافذة فقط)

en: Info displayed only if all enclosed tags are defined
ar: لن يتم عرض المعلومات إلا عندما تكون كل الوسوم بين القوسين مستوفاة

en: Creates columns in the current playlist
ar: ينشئ عواميد في قائمة التشغيل الحالية

en: _About
ar: ح_ول

en: _Configure...
ar: ا_ضبط...

en: Loaded
ar: مُحَمَّل

en: Description
ar: الوصف

en: Behavior
ar: السلوك

en: Format
ar: التهيئة

en: New Profile
ar: ضبط جديد

note: Prompt user for playlist name:
en: Custom Artwork
ar: غلاف ألبوم مخصّص

en: Artwork filename
ar: اسم ملف الغلاف

en: Edit Stream
ar: حرّر الدفق

en: New Stream
ar: دفق جديد

en: Stream URL
ar: عنوان الدفق

en: A stream with this name already exists. Would you like to replace it?
ar: يوجد دفق بهذا الاسم مسبقا. هل ترغب في استبداله؟

en: Taglib and/or tagpy not found, tag editing support disabled.
ar: Taglib و/أو tagpy غير موجودان، سيتم تعطيل دعم تحرير الوسوم.

en: Edit Tags
ar: حرّر الوسوم

en: Tagpy version < 0.91. Please upgrade to a newer version, tag editing support disabled.
ar: نسخة Tagpy الموجودة أقدم من 0.91. رجاءً حدّث نسختك حتى تستطيع تحرير الوسوم.

en: The path
ar: المسار

en: does not exist. Please specify a valid music directory in preferences.
ar: غير موجود. رجاءً حدد دليل موسيقى صالح في التفضيلات.

en: File
ar: الملف

en:  not found. Please specify a valid music directory in preferences.
ar:  غير موجود. رجاءً حدّد دليل موسيقى صالح في التفضيلات.

en: No music files with editable tags found.
ar: لا توجد ملفات موسيقى يمكن تحرير وسومها.

en: Comment
ar: التعليق

note: Only show save all button if more than one song being edited.
en: Save _All
ar: احفظ ال_كل

en: Increment each selected music file, starting at track 1 for this file.
ar: زيادة الرقم بدءا من 1 لكل ملف يعقب هذا الملف.

en: Apply to all selected music files.
ar: طبّق على كل ملفات الموسيقى المنتقاة.

en: of
ar: من

note: FIXME: was (save_success and self.conn and self.status):
en: Unable to save tag to music file.
ar: غير قادر على حفظ الوسم لملف الموسيقى.

en: Hide file path
ar: أخف مسار الملف

en: Show file path
ar: أظهر مسار الملف
