Sonata 1.6.1 - en to fr_FR translation catalogue (339 entries)

note: define the shortcuts and their descriptions these are all gettextable Keep them here (not as XML) as they're more convenient this way
en: About Sonata
fr_FR: À propos de Sonata

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: Fullscreen Artwork Mode
fr_FR: Mode pochette plein écran

en: Switch to [1st-5th] tab
fr_FR: Passer aux onglets [1-5]

en: Connect to MPD
fr_FR: Connecter à MPD

en: Disconnect from MPD
fr_FR: Déconnecter de MPD

en: Randomize current playlist
fr_FR: Mélanger la liste courante

en: Expand player
fr_FR: Étendre le client

en: Switch to previous tab
fr_FR: Passer à l'onglet précédent

en: Switch to next tab
fr_FR: Passer à l'onglet suivant

en: Collapse player
fr_FR: Réduire le client

en: Search library
fr_FR: Rechercher dans la bibliothèque

en: Quit
fr_FR: Quitter

en: Update entire library
fr_FR: Mettre à jour la bibliothèque entière

en: Display popup menu
fr_FR: Afficher un menu contextuel

en: Minimize to system tray (if enabled)
fr_FR: Réduire dans la zone de notification (si activé)

en: Previous track
fr_FR: Morceau précédent

en: Next track
fr_FR: Nouveau morceau

en: Play/Pause
fr_FR: Lecture/Pause

en: Lower the volume
fr_FR: Baisser le volume

en: Raise the volume
fr_FR: Augmenter le volume

en: Play selected song
fr_FR: Jouer le morceau sélectionné

en: Remove selected song(s)
fr_FR: Supprimer le(s) morceau(x) sélectionné(s) ?

en: Center currently playing song
fr_FR: Centrer sur la chanson courante

en: Edit selected song's tags
fr_FR: Éditer l'étiquette du (des) morceau(x) sélectionné(s)

en: Save to new playlist
fr_FR: Sauvegarder dans une nouvelle liste de lecture

en: Clear list
fr_FR: Nettoyer la liste de lecture

en: Randomize list
fr_FR: Mélanger la liste

en: Add selected song(s) or enter directory
fr_FR: Ajouter le(s) morceau(x) sélectionné(s) ou indiquer un répertoire

en: Go to parent directory
fr_FR: Aller au répertoire parent

en: Add selected item(s)
fr_FR: Ajouter le(s) élément(s) sélectionné(s)

en: Replace with selected item(s)
fr_FR: Remplacer par le(s) élément(s) sélectionné(s)

en: Add selected item(s) and play
fr_FR: Ajouter le(s) élément(s) sélectionné(s) et lire

en: Replace with selected item(s) and play
fr_FR: Remplacer par le(s) élément(s) sélectionné(s) et lire

en: Update selected item(s)/path(s)
fr_FR: Mettre à jour le(s) élément(s) sélectionné(s)

en: Add selected playlist(s)
fr_FR: Supprimer la (les) liste(s) de lecture sélectionnée(s)

en: Remove selected playlist(s)
fr_FR: Supprimer la (les) liste(s) de lecture sélectionnée(s)

en: Replace with selected playlist(s)
fr_FR: Remplacer par la (les) liste(s) de lecture sélectionnée(s)

en: Add selected playlist(s) and play
fr_FR: Ajouter la (les) liste(s) de lecture sélectionnée(s) et lire

en: Add selected stream(s)
fr_FR: Ajouter le(s) flux sélectionné(s)

en: Remove selected stream(s)
fr_FR: Supprimer le(s) flux sélectionné(s)

en: Replace with selected stream(s)
fr_FR: Remplacer par le(s) flux sélectionné(s)

en: Add selected stream(s) and play
fr_FR: Ajouter le(s) flux sélectionné(s) et lire

en: Edit playing song's tags
fr_FR: Éditer les étiquettes du morceau courant

note: define the main array- this adds headings to each section of shortcuts that will be displayed
en: Main Shortcuts
fr_FR: Raccourcis principaux

en: Playback Shortcuts
fr_FR: Raccourcis pour la lecture

en: Current Shortcuts
fr_FR: Raccourcis courants

en: Library Shortcuts
fr_FR: Raccourcis pour la bibliothèque

en: Playlist Shortcuts
fr_FR: Raccourcis pour les listes de lecture

en: Stream Shortcuts
fr_FR: Raccourcis pour les flux

en: Info Shortcuts
fr_FR: Raccourcis pour les informations

en: {count} song. | {count} songs.
fr_FR[0]: {count} chanson.
fr_FR[1]: {count} chansons.

en: {count} artist. | {count} artists.
fr_FR[0]: {count} artiste.
fr_FR[1]: {count} artistes.

en: {count} day of bliss. | {count} days of bliss.
fr_FR[0]: {count} jour de bonheur.
fr_FR[1]: {count} jours de bonheur

en: {count} hour of bliss. | {count} hours of bliss.
fr_FR[0]: {count} heure de bonheur.
fr_FR[1]: {count} heures de bonheur.

note: toggle and popup and fullscreen need d-bus and don't always need gui version and help don't need anything and exit without gui hidden and visible are only applicable when gui is launched profile and no-start don't need anything
en: %prog [OPTION]... [COMMAND]...
fr_FR: %prog [OPTION]... [COMMANDE]...

en: Commands:
fr_FR: Commandes:

en: play song in playlist
fr_FR: Lire la chanson de la liste

en: pause currently playing song
fr_FR: Mettre en pause la chanson courante

en: stop currently playing song
fr_FR: Stopper la chanson courante

en: play next song in playlist
fr_FR: Lire la chanson suivante

en: play previous song in playlist
fr_FR: Lire la chanson précédente

en: toggle play/pause; plays if stopped
fr_FR: Alterner lecture/pause ; mettre lecture si stoppé

en: toggle repeat mode
fr_FR: Alterner le mode répétition

en: toggle random mode
fr_FR: Alterner le mode aléatoire

en: display current song info
fr_FR: Afficher les informations sur la chanson courante

en: display MPD status
fr_FR: Afficher le statut de MPD

en: popup song notification (requires D-Bus)
fr_FR: Popup de notification (nécessite D-BUS)

en: toggles whether the app is minimized to the tray or visible (requires D-Bus)
fr_FR: Minimise dans la zone de notification ou rend visible l'application (nécessite D-BUS)

en: go fullscreen (requires D-Bus)
fr_FR: Passer en plein écran (nécessite D-BUS)

en: don't start app if D-Bus commands fail
fr_FR: Ne pas exécuter l'application si les commandes D-Bus échouent

en: start app hidden (requires systray)
fr_FR: Démarrer en mode invisible (nécessite la gestion de la zone de notification)

en: start app visible (requires systray)
fr_FR: Démarrer en mode visible (nécessite la gestion de la zone de notification)

en: start with profile NUM
fr_FR: Démarrer avec le profil [NUM]

en: start app with a interactive (ipython) shell
fr_FR: Démarrer l'application avec un shell interactif

en: Increase log verbosity
fr_FR: Augmenter la verbosité des logs

en: Decrease log verbosity
fr_FR: Diminuer la verbosité des logs

en: unknown command %s
fr_FR: Command %s inconnue

en: toggle and popup options require D-Bus.  Aborting.
fr_FR: Les paramètres « toggle » et « popup » nécessitent D-Bus. Abandon.

en: Starting Sonata with profile %s...
fr_FR: Démarrage de Sonata avec le profil %s...

en: %d is not an available profile number.
fr_FR: %d n'est pas un numéro de profil disponible.

en: Profile numbers must be between 1 and %d.
fr_FR: Le numéro de profil doit être entre 1 et %d.

en: Default Profile
fr_FR: Profil par défaut

en: by
fr_FR: par

en: from
fr_FR: de

en: Unable to connect to MPD.
    Please check your Sonata preferences or MPD_HOST/MPD_PORT environment variables.
fr_FR: Impossible de se connecter à MPD.
    Vérifiez vos paramètres dans les préférences de Sonata ou les variables d'environnement MPD_HOST/MPD_PORT.

en: Title
fr_FR: Titre

en: Artist
fr_FR: Artiste

en: Track
fr_FR: Piste

en: File
fr_FR: Fichier

en: Time
fr_FR: Temps

en: Bitrate
fr_FR: Débit

en: MPD stopped
fr_FR: MPD est stoppé

en: Playing
fr_FR: En cours de lecture

en: Paused
fr_FR: En pause

en: Stopped
fr_FR: Stoppé

en: State
fr_FR: État

en: Repeat:
fr_FR: Répéter :

en: Random:
fr_FR: Aléatoire :

en: Crossfade
fr_FR: Fondu enchaîné

en: second | seconds
fr_FR[0]: seconde
fr_FR[1]: secondes

en: Sonata failed to connect to the D-BUS session bus: Unable to determine the address of the message bus (try 'man dbus-launch' and 'man dbus-daemon' for help)")
fr_FR: Sonata n'a pas pu se connecter à la session D-BUS : Impossible de déterminer l'adresse du bus (essayez « man dbus-launch » et « man dbus-daemon » pour obtenir de l'aide sur son fonctionnement)

en: Failed to execute remote commands.
fr_FR: Échec de l'exécution des commandes à distance.

en: Starting Sonata instead...
fr_FR: Démarrage de Sonata à la place...

note: TODO: should we log the exception here?
en: Maybe Sonata is not running?
fr_FR: Peut-être Sonata n'est pas en cours d'exécution ?

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Artist name
fr_FR: Artiste

en: Album name
fr_FR: Album

en: Track name
fr_FR: Titre de chanson

en: Track number
fr_FR: Numéro de piste

en: Disc number
fr_FR: Numéro du disque

en: Year
fr_FR: Année

en: File path
fr_FR: Chemin du fichier

en: Path
fr_FR: Chemin

en: File name
fr_FR: Nom du fichier

en: Stream name
fr_FR: Nom du flux

en: Stream
fr_FR: Flux

en: Song length
fr_FR: Longueur de la chanson

en: Len
fr_FR: Durée

en: Elapsed time (title only)
fr_FR: Temps écoulé (titre seulement)

en: hide
fr_FR: cacher

en: more
fr_FR: plus

en: Album name not set.
fr_FR: Nom de l'album non spécifié.

en: Album info not found.
fr_FR: Informations sur l'album non trouvées.

en: Lyrics not found
fr_FR: Paroles non trouvées

en: Fetching lyrics...
fr_FR: Récupération des paroles...

en: Lyrics not found.
fr_FR: Paroles non trouvées.

en: No lyrics plug-in enabled.
fr_FR: Aucun greffon de parole activé

en: Various Artists
fr_FR: Artistes divers

en: Untagged
fr_FR: Aucune étiquette

en: Filename
fr_FR: Nom du fichier

en: Everything
fr_FR: Tout

en: Filesystem
fr_FR: Système de fichiers

en: Artists
fr_FR: Artistes

en: {count} song | {count} songs
fr_FR[0]: {count} chanson
fr_FR[1]: {count} chansons

en: {count} second | {count} seconds
fr_FR[0]: {count} seconde
fr_FR[1]: {count} secondes

en: {count} hour | {count} hours
fr_FR[0]: {count} heure.
fr_FR[1]: {count} heures.

en: Song
fr_FR: Chanson

note: Constants
en: Current
fr_FR: En cours

en: Library
fr_FR: Bibliothèque

en: Playlists
fr_FR: Listes de lecture

en: Streams
fr_FR: Flux

en: Info
fr_FR: Infos

en: Entire song
fr_FR: Chanson entière

en: by %A from %B
fr_FR: par %A dans %B

en: _Sort List
fr_FR: Trier la li_ste

en: Sa_ve Selected to
fr_FR: _Sauvegarder les élément(s) sélectionné(s) vers

en: _Connection
fr_FR: _Connexion

en: P_lay after
fr_FR: L_ire après

en: Play _Mode
fr_FR: _Mode de lecture

en: _Update
fr_FR: Mettre à jo_ur

en: Use _Remote Image...
fr_FR: Utilise_r une image distante...

en: Use _Local Image...
fr_FR: Utiliser une image _locale...

en: _Fullscreen Mode
fr_FR: Mode _plein écran

en: Reset Image
fr_FR: Réinitialiser l'image

en: _Play
fr_FR: _Lecture

en: Pre_vious
fr_FR: _Précédent

en: _Next
fr_FR: _Suivant

en: _Quit
fr_FR: _Quitter

en: _Remove
fr_FR: _Retirer

en: _Clear
fr_FR: _Vider

en: _Entire Library
fr_FR: Bibliothèque _entière

en: _Selected Items
fr_FR: Élément(s) _sélectionné(s)

en: _Preferences...
fr_FR: _Préférences...

en: _About...
fr_FR: _À propos...

en: _Edit Tags...
fr_FR: _Éditer les étiquettes...

en: _Add
fr_FR: _Ajouter

en: _Replace
fr_FR: _Remplacer

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: _Delete...
fr_FR: _Supprimer...

en: Shuffle
fr_FR: Aléatoire

en: S_how Sonata
fr_FR: _Montrer Sonata

en: _Repeat
fr_FR: _Répéter

en: Rando_m
fr_FR: _Aléatoire

en: Consume
fr_FR: Consommer

en: By Artist
fr_FR: Par artiste

en: By Album
fr_FR: Par album

en: By Song Title
fr_FR: Par titre de chanson

en: By File Name
fr_FR: Par nom de fichier

en: By Dir & File Name
fr_FR: Par chemin et nom de fichier

en: Reverse List
fr_FR: Renverser la liste

en: _New...
fr_FR: _Nouveau...

en: _Edit...
fr_FR: _Éditer...

en: _New Playlist...
fr_FR: _Nouvelle liste de lecture...

en: _Rename...
fr_FR: _Renommer...

en: Enabling new plug-in %s...
fr_FR: Activation du nouveau greffon %s...

en: Found new plug-in %s.
fr_FR: Nouveau greffon %s trouvé.

en: Click to expand
fr_FR: Cliquer pour étendre

en: Click to collapse
fr_FR: Cliquer pour réduire

en: Not Connected
fr_FR: Non connecté

en: No Read Permission
fr_FR: Aucune permission en lecture

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: {count} day | {count} days
fr_FR[0]: {count} jour.
fr_FR[1]: {count} jours.

en: (updating mpd)
fr_FR: (mise à jour de mpd)

en: All files
fr_FR: Tous les fichiers

en: No artist or album name found.
fr_FR: Pas d'artiste ou de nom d'album trouvé.

en: No cover art found.
fr_FR: Aucune pochette n'a été trouvée.

en: Delete the selected playlist? | Delete the selected playlists?
fr_FR[0]: Supprimer la liste de lecture sélectionnée ?
fr_FR[1]: Supprimer les listes de lecture sélectionnées ?

en: Delete Playlist | Delete Playlists
fr_FR[0]: Supprimer la liste de lecture
fr_FR[1]: Supprimer les listes de lecture

en: Delete the selected stream? | Delete the selected streams?
fr_FR[0]: Supprimer le flux sélectionné ?
fr_FR[1]: Supprimer les flux sélectionnés ?

en: Delete Stream | Delete Streams
fr_FR[0]: Supprimer le flux
fr_FR[1]: Supprimer les flux

en: Unable to launch a suitable browser.
fr_FR: Impossible de lancer un navigateur compatible.

en: Launch Browser
fr_FR: Lancer le navigateur

en: Save Playlist
fr_FR: Sauvegarder la liste

en: Existing Playlist
fr_FR: Liste de lecture existante

en: Replace playlist
fr_FR: Remplacer la liste de lecture

en: Append songs
fr_FR: Ajouter les chansons

en: Rename Playlist
fr_FR: Renommer la liste de lecture

en: Processes
fr_FR: Processus

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Networking
fr_FR: Réseau

en: Local MPD
fr_FR: MPD locale

en: Edit /etc/mpd.conf
fr_FR: Éditer /etc/mpd.conf

en: Restart the mpd service
fr_FR: Redémarrer le service MPD

en: Using MPD_HOST/PORT
fr_FR: Utilisation de MPD_HOST/PORT

en: custom
fr_FR: personnalisé

en: Info displayed only if all enclosed tags are defined
fr_FR: Informations affichées uniquement si toutes les étiquettes sont présentes.

en: Creates columns in the current playlist
fr_FR: Crée des colonnes dans la liste courante

en: To save lyrics to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
fr_FR: Pour sauver les paroles, vous devez indiquer un répertoire de musique valide dans les préférences.

en: Music Dir Verification
fr_FR: Vérification du répertoire de musique

en: To save artwork to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
fr_FR: Pour sauver les pochettes, vous devez indiquer un chemin de musique valide dans les préférences.

en: New Profile
fr_FR: Nouveau Profil

en: Edit Stream
fr_FR: Éditer le flux

en: New Stream
fr_FR: Nouveau flux

en: A stream with this name already exists. Would you like to replace it?
fr_FR: Un flux homonyme existe déjà. Voulez-vous le remplacer ?

en: Taglib and/or tagpy not found, tag editing support disabled.
fr_FR: Taglib et/ou taggy non trouvé, l'édition des étiquettes ne sera pas possible.

en: Edit Tags
fr_FR: Éditer les Étiquettes

en: Tagpy version < 0.91. Please upgrade to a newer version, tag editing support disabled.
fr_FR: Tagpy < 0.91. Veuillez mettre à jour vers une version plus récente, support des tags désactivés.

en: The path %s does not exist. Please specify a valid music directory in preferences.
fr_FR: Le chemin %s n'existe pas. Merci d'indiquer un chemin de musique valable dans les préférences.

en: File '%s' not found. Please specify a valid music directory in preferences.
fr_FR: Le fichier %s n'existe pas. Merci d'indiquer un chemin de musique valable dans les préférences.

en: No music files with editable tags found.
fr_FR: Aucun fichier audio avec des étiquettes éditables n'a été trouvé.

en: Edit Tags - %s of %s
fr_FR: Éditer les étiquettes - %s de %s

en: Unable to save tag to music file.
fr_FR: Impossible de sauvegarder l'étiquette dans le fichier audio.

en: Hide file path
fr_FR: Masquer le chemin du fichier

en: Show file path
fr_FR: Afficher le chemin du fichier

en: Sonata, an elegant GTK+ client for the Music Player Daemon
    Copyright 2006-2008 Scott Horowitz <stonecrest@gmail.com>
fr_FR: Sonata, un client GTK+ élégant pour Music Player Daemon
    Copyright 2006-2008 Scott Horowitz <stonecrest@gmail.com>

en: An elegant music client for MPD.
fr_FR: Un client élégant pour MPD.

en: _Shortcuts
fr_FR: _Raccourcis

en: Shortcuts
fr_FR: Raccourcis

en: Filter:
fr_FR: Filtre :

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: Artist:
fr_FR: Artiste :

en: Album:
fr_FR: Album :

en: Date:
fr_FR: Date :

en: Track:
fr_FR: Piste :

en: Genre:
fr_FR: Genre :

en: File:
fr_FR: Fichier :

en: Bitrate:
fr_FR: Débit :

en: Launch artist in Wikipedia
fr_FR: Voir l'artiste sur Wikipedia

en: Launch album in Wikipedia
fr_FR: Voir l'album sur Wikipedia

en: Toggle extra tags
fr_FR: Permuter les étiquettes supplémentaires

en: Edit song tags
fr_FR: Éditer les étiquettes

en: (edit tags)
fr_FR: (éditer les étiquettes)

en: Song Info
fr_FR: Informations sur la chanson

en: Search Lyricwiki.org for lyrics
fr_FR: Rechercher les paroles sur Lyricwiki.org

en: (search)
fr_FR: (rechercher)

en: Lyrics
fr_FR: Paroles

en: Album Info
fr_FR: Informations sur l'album

en: Search:
fr_FR: Rechercher :

en: Search terms
fr_FR: Termes de recherche

en: End Search
fr_FR: Fin de recherche

en: Playlist name:
fr_FR: Nom de la liste de lecture :

en: Custom Artwork
fr_FR: Pochette Personnalisée

en: Artwork filename:
fr_FR: Fichier de la pochette :

en: _About
fr_FR: _À propos

en: _Configure...
fr_FR: _Configurer...

en: _Name:
fr_FR: _Nom :

en: _Host:
fr_FR: _Hôte :

en: _Port:
fr_FR: _Port :

en: Leave blank if no password is required.
fr_FR: Laisser vide si le mot de passe n'est pas nécessaire.

en: Pa_ssword:
fr_FR: _Mot de passe :

en: Select a Music Directory
fr_FR: Sélectionnez le répertoire de musique

en: _Music dir:
fr_FR: _Répertoire de musique :

en: _Autoconnect on start
fr_FR: _Connexion automatique au démarrage

en: MPD Connection
fr_FR: Connexion à MPD

en: _Playback/volume buttons
fr_FR: _Afficher les boutons de lecture/volume

en: Pr_ogressbar
fr_FR: Activer la _barre de progression

en: _Statusbar
fr_FR: Afficher la barre de _statut

en: System _tray icon
fr_FR: _Zone de notification

en: Song Ly_rics
fr_FR: _Paroles

en: Save lyrics to:
fr_FR: Sauver les paroles vers :

en: _Album art
fr_FR: _Pochette

en: Artwork style:
fr_FR: Style de la pochette :

en: Stylized
fr_FR: Boîtier

en: Search locations:
fr_FR: Chemins de recherche :

en: Local only
fr_FR: En local seulement

en: Local and remote
fr_FR: Local et à distance

en: Save art to:
fr_FR: Sauver la pochette vers :

en: Display
fr_FR: Affichage

en: _Show window on all workspaces
fr_FR: Montrer la fenêtre sur tous les _espaces de travail

en: _Keep window above other windows
fr_FR: Toujours _au-dessus des autres fenêtres

en: _Hide window titlebar
fr_FR: _Masquer la décoration de la fenêtre

en: _Minimize to system tray on close/escape
fr_FR: _Réduire dans la zone de notification à la fermeture

en: If enabled, closing Sonata will minimize it to the system tray. Note that it&apos;s currently impossible to detect if there actually is a system tray, so only check this if you have one.
fr_FR: Si activé, à la fermeture, Sonata se minimisera dans la zone de notification. NB : il est impossible de détecter la présence d'une zone de notification. Vérifiez que vous en avez une.

en: If enabled, closing Sonata will minimize it to the system tray. Note that it's currently impossible to detect if there actually is a system tray, so only check this if you have one.
fr_FR: Si activé, à la fermeture, Sonata se minimisera dans la zone de notification. NB : il est impossible de détecter la présence d'une zone de notification. Vérifiez que vous en avez une.

en: Window Behavior
fr_FR: Comportement de la fenêtre

en: _Update MPD library on start
fr_FR: Mettre à jour la _bibliothèque de MPD au démarrage

en: If enabled, Sonata will automatically update your MPD library when it starts up.
fr_FR: Si activé, Sonata mettra à jour automatiquement votre bibliothèque MPD lors de son démarrage.

en: S_top playback on exit
fr_FR: Arrêter la lecture en _quittant

en: MPD allows playback even when the client is not open. If enabled, Sonata will behave like a more conventional music player and, instead, stop playback upon exit.
fr_FR: MPD permet d'écouter de la musique même quand le client n'est pas lancé. Si cette option est activée, Sonata se comportera comme un lecteur traditionnel et stoppera la lecture à sa fermeture.

en: _Write status file:
fr_FR: Écrire dans le _fichier d'état :

en: If enabled, Sonata will create a xmms-infopipe like file containing information about the current song. Many applications support the xmms-info file (Instant Messengers, IRC Clients...)
fr_FR: Si activé, Sonata générera un fichier semblable à « xmms-infopipe », contenant des informations à propos de la chanson en cours. De nombreuses applications gère ce fichier (messageries instantanées, clients IRC, etc.).

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Behavior
fr_FR: Comportement

en: C_urrent playlist:
fr_FR: _Liste courante :

en: _Library:
fr_FR: _Bibliothèque :

en: _Window title:
fr_FR: _Titre de la fenêtre :

en: Current _song line 1:
fr_FR: _Chanson courante (ligne 1) :

en: Current s_ong line 2:
fr_FR: _Chanson courante (ligne 2) :

en: <small>Available options:</small>
fr_FR: <small>Options disponibles :</small>

en: Song Formatting
fr_FR: Format de la chanson

en: _Username:
fr_FR: _Identifiant :

en: _Password:
fr_FR: _Mot de passe :

en: Popup _notification on song changes
fr_FR: Popup de _notification au changement de chanson

en: System tray
fr_FR: Zone de notification

en: Top Left
fr_FR: Haut gauche

en: Top Right
fr_FR: Haut droit

en: Bottom Left
fr_FR: Bas gauche

en: Bottom Right
fr_FR: Bas droite

en: Screen Center
fr_FR: Centre de l'écran

en: C_rossfade
fr_FR: _Fondu enchaîné

en: _Fade length:
fr_FR: _Durée du fondu enchaîné :

en: sec
fr_FR: sec.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Plugins
fr_FR: Greffons

en: Playlist
fr_FR: Liste de lecture

en: Cover Art
fr_FR: Pochette

en: Choose Cover Art
fr_FR: Choisir une pochette

en: Edit search terms
fr_FR: Éditer les termes de la recherche

en: Lyrics Search
fr_FR: Recherche de paroles

en: Artist Name:
fr_FR: Artiste :

en: Song Title:
fr_FR: Titre de la chanson :

en: Open Image
fr_FR: Ouvrir image

en: Stream name:
fr_FR: Nom du flux :

en: Stream URL:
fr_FR: Adresse du flux :

en: Save _All
fr_FR: Tout sauver

en: Year:
fr_FR: Année :

en: Comment:
fr_FR: Commentaire :
