sonata - en to ja translation catalogue (350 entries)

note: define the shortcuts and their descriptions these are all gettextable
en: About Sonata
ja: Sonata について

en: Preferences
ja: 設定

en: Fullscreen Artwork Mode
ja: アートワークモードの全画面化

en: Switch to [1st-5th] tab
ja: 1 - 5 のタブに切り換え

en: Connect to MPD
ja: MPD に接続

en: Disconnect from MPD
ja: MPD から切断

en: Randomize current playlist
ja: 現在のプレイリストをランダムに

en: Expand player
ja: プレイヤの展開

en: Switch to previous tab
ja: 前のタブへ切り換え

en: Switch to next tab
ja: 次のタブへ切り換え

en: Collapse player
ja: プレイヤを折り畳む

en: Search library
ja: ライブラリの検索

en: Quit
ja: 終了

en: Update entire library
ja: ライブラリ全体の更新

en: Display popup menu
ja: ポップアップメニューの表示

en: Minimize to system tray (if enabled)
ja: システムトレイへ最小化 (可能であれば)

en: Previous track
ja: 前のトラック

en: Next track
ja: 次のトラック

en: Play/Pause
ja: 再生 / 一時停止

en: Stop
ja: 停止

en: Lower the volume
ja: ボリュームを下げる

en: Raise the volume
ja: ボリュームを上げる

en: Play selected song
ja: 選択した曲の再生

en: Remove selected song(s)
ja: 選択した曲の削除

en: Center currently playing song
ja: 現在再生中の曲を中央へ

en: Edit selected song's tags
ja: 選択した曲のタグの編集

en: Save to new playlist
ja: 新しいプレイリストに保存

en: Clear list
ja: リストのクリア

en: Randomize list
ja: リストをランダムに

en: Add selected song(s) or enter directory
ja: 選択した曲の追加 / ディレクトリへ移動

en: Go to parent directory
ja: 親ディレクトリへ移動

en: Add selected item(s)
ja: 選択したアイテムの追加

en: Replace with selected item(s)
ja: 選択したアイテムで置き換え

en: Add selected item(s) and play
ja: 選択したアイテムを追加して再生

en: Replace with selected item(s) and play
ja: 選択したアイテムで置き換えて再生

en: Update selected item(s)/path(s)
ja: 選択したアイテム/パスの更新

en: Add selected playlist(s)
ja: 選択したプレイリストの追加

en: Remove selected playlist(s)
ja: 選択したプレイリストの削除

en: Replace with selected playlist(s)
ja: 選択したプレイリストで置き換え

en: Add selected playlist(s) and play
ja: 選択したプレイリストを追加して再生

en: Replace with selected playlist(s) and play
ja: 選択したプレイリストで置き換えて再生

en: Add selected stream(s)
ja: 選択したストリームの追加

en: Remove selected stream(s)
ja: 選択したストリームの削除

en: Replace with selected stream(s)
ja: 選択したストリームで置き換え

en: Add selected stream(s) and play
ja: 選択したストリームを追加して再生

en: Replace with selected stream(s) and play
ja: 選択したストリームで置き換えて再生

en: Edit playing song's tags
ja: 再生中の曲のタグの編集

note: define the main array- this adds headings to each section of shortcuts that will be displayed
en: Main Shortcuts
ja: メインショートカット

en: Playback Shortcuts
ja: 再生のショートカット

en: Current Shortcuts
ja: 現在のプレイリストのショートカット

en: Library Shortcuts
ja: ライブラリのショートカット

en: Playlist Shortcuts
ja: プレイリストのショートカット

en: Stream Shortcuts
ja: ストリームのショートカット

en: Info Shortcuts
ja: 情報のショートカット

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: An elegant music client for MPD.
ja: エレガントな MPD クライアント

note: Add button to show keybindings:
en: _Shortcuts
ja: ショートカット(_S)

en: Unable to launch a suitable browser.
ja: 適切なブラウザを起動できません。

en: Launch Browser
ja: ブラウザの起動

en: The toggle and popup arguments require D-Bus. Aborting.
ja: --toggle および --popup オプションには D-Bus が必要です。終了します。

en: Version
ja: バージョン

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Usage: sonata [OPTION]... [COMMAND]...
ja: 使用法: sonata [OPTION]... [COMMAND}...

en: Options
ja: オプション

en: Show this help and exit
ja: このヘルプを表示して終了する

en: Popup song notification (requires D-Bus)
ja: 楽曲をポップアップ通知する (D-Bus が必要)

en: Toggles whether the app is minimized
ja: アプリケーションをシステムトレイに最小化または

en: to tray or visible (requires D-Bus)
ja: 表示を切り換える (D-Bus が必要)

en: Don't start app if D-Bus commands fail
ja: D-Bus コマンドが失敗したらアプリケーションを起動しない

en: Show version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Start app hidden (requires systray)
ja: 非表示状態で起動する (システムトレイが必要)

en: Start app visible (requires systray)
ja: 表示状態で起動する (システムトレイが必要)

en: Start with profile [NUM]
ja: プロファイル [NUM] で起動する

en: Commands
ja: コマンド

en: Play song in playlist
ja: プレイリストの曲を再生する

en: Pause currently playing song
ja: 再生中の曲を一時停止する

en: Stop currently playing song
ja: 再生中の曲を停止する

en: Play next song in playlist
ja: プレイリストの次の曲を再生する

en: Play previous song in playlist
ja: プレイリストの前の曲を再生する

en: Toggle play/pause; plays if stopped
ja: 再生/停止を切り替える

en: Toggle repeat mode
ja: 繰り返しモードを切り換える

en: Toggle random mode
ja: ランダムモードを切り換える

en: Display current song info
ja: 現在の曲情報を表示する

en: Display MPD status
ja: MPD の状態を表示する

en: Starting Sonata with profile %s...
ja: Sonata をプロファイル %s で起動しています...

en: %d is not an available profile number.
ja: %d は有効なプロファイル番号ではありません。

en: Profile numbers must be between 1 and %d.
ja: プロファイル番号は 1 から %d の間でなければなりません。

en: Python is unable to interpret %s as a number.
ja: Python は番号として %s を解釈できません。

en: Default Profile
ja: デフォルトプロファイル

en: Unable to connect to MPD.
    Please check your Sonata preferences or MPD_HOST/MPD_PORT environment variables.
ja: MPD に接続できません。
    Sonata の設定や環境変数 MPD_HOST/MPD_PORT の値をチェックしてください。

en: Title
ja: タイトル

en: Artist
ja: アーティスト

en: Album
ja: アルバム

en: Date
ja: 日付

en: Track
ja: トラック

en: Genre
ja: ジャンル

en: File
ja: ファイル

en: Time
ja: 時間

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: MPD stopped
ja: MPD は停止しています

en: State
ja: 状態

en: Playing
ja: 再生中

en: Paused
ja: 一時停止

en: Stopped
ja: 停止

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: Random
ja: ランダム

en: Volume
ja: ボリューム

en: Crossfade
ja: クロスフェード

en: second | seconds
ja[0]: 秒
ja[1]: 秒

en: Filter
ja: フィルタ

en: Sonata failed to connect to the D-BUS session bus: Unable to determine the address of the message bus (try 'man dbus-launch' and 'man dbus-daemon' for help)
ja: Sonata は D-BUS セッションへの接続に失敗しました: メッセージバスのアドレス解決ができません ('man dbus-launch' や 'man dbus-daemon' で調べてみてください)。

en: Failed to execute remote commands.
ja: リモートコマンドの実行に失敗しました。

en: Starting Sonata instead...
ja: 代わりに Sonata を起動しています...

en: Maybe Sonata is not running?
ja: もしかして Sonata が起動してないとか?

en: An instance of Sonata is already running. Showing it...
ja: Sonata のインスタンスはすでに起動しています。そちらを表示します...

en: Failed to execute remote command.
ja: リモートコマンドの実行に失敗しました。

note: Song info
en: Song Info
ja: 楽曲情報

en: Launch artist in Wikipedia
ja: Wikipedia でアーティストを調べる

en: Launch album in Wikipedia
ja: Wikipedia でアルバムを調べる

en: Toggle extra tags
ja: 拡張タグ表示の切り換え

en: Edit song tags
ja: この曲のタグを編集する

note: Lyrics
en: Lyrics
ja: 歌詞

en: Search Lyricwiki.org for lyrics
ja: 歌詞を Lyricwiki.org で検索する

en: Edit lyrics at Lyricwiki.org
ja: Lyricwiki.org の歌詞を編集する

note: Album info
en: Album Info
ja: アルバム情報

en: more
ja: もっと

en: hide
ja: 隠す

en: edit tags
ja: タグの編集

en: Album info not found.
ja: アルバム情報が見つかりませんでした。

en: Album name not set.
ja: アルバム名が設定されていません。

en: ZSI not found, fetching lyrics support disabled.
ja: ZSI が見つかりませんでした。歌詞の取得サポートは無効になります。

en: Artist or song title not set.
ja: アーティストまたは曲のタイトルが設定されていません。

en: search
ja: 検索

en: edit
ja: 編集

en: Lyrics not found
ja: 歌詞が見つかりませんでした

note: Fetch lyrics from lyricwiki.org
en: Fetching lyrics...
ja: 歌詞を取得しています...

en: Couldn't connect to LyricWiki
ja: LyricWiki に接続できませんでした

en: Fetching lyrics failed
ja: 歌詞の取得に失敗しました

en: Untagged
ja: タグなし

en: Various Artists
ja: いろんなアーティスト

en: Filename
ja: ファイル名

en: Everything
ja: すべて

en: Filesystem
ja: ファイルシステム

en: Artists
ja: アーティスト

en: Albums
ja: アルバム

en: Genres
ja: ジャンル

en: Search terms
ja: 検索語

en: End Search
ja: 検索をやめる

en: Library browsing view
ja: ライブラリ表示モード

en: Search
ja: 検索

note: Show text:
en: song | songs
ja[0]: 曲
ja[1]: 曲

en: minute | minutes
ja[0]: 分
ja[1]: 分

en: Song
ja: 曲

en: Path
ja: パス

note: Constants
en: Current
ja: 現在のリスト

en: Library
ja: ライブラリ

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Streams
ja: ストリーム

en: Info
ja: 情報

en: Entire song
ja: 曲中ずっと

en: _Sort List
ja: リストの並べ替え(_S)

en: Sa_ve List to
ja: リストの保存(_V)

en: _Connection
ja: 接続(_C)

en: P_lay after
ja: 再生(_L)

en: _Update
ja: 更新(_U)

en: Use _Remote Image...
ja: リモートの画像を使用(_R)...

en: Use _Local Image...
ja: ローカルの画像を使用(_L)...

en: _Fullscreen Mode
ja: 全画面モード(_F)

en: Reset Image
ja: 画像のリセット

en: _Play
ja: 再生(_P)

en: Pa_use
ja: 一時停止(_U)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: Pre_vious
ja: 前(_V)

en: _Next
ja: 次(_N)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Clear
ja: クリア(_C)

en: _Entire Library
ja: ライブラリ全体(_E)

en: _Selected Items
ja: 選択したアイテム(_S)

en: _Preferences...
ja: 設定(_P)

en: _About...
ja: Sonata について(_A)...

en: _Edit Tags...
ja: タグの編集(_E)...

en: _Add
ja: リストに追加(_A)

en: _Replace
ja: リストを置換(_R)

en: Add
ja: リストに追加

en: Replace
ja: リストを置換

en: _Delete...
ja: 削除(_D)...

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: S_how Sonata
ja: Sonata を表示(_H)

en: _Repeat
ja: 繰り返し(_R)

en: Rando_m
ja: ランダム(_M)

en: By Artist
ja: アーティスト名順

en: By Album
ja: アルバム名順

en: By Song Title
ja: 曲名順

en: By File Name
ja: ファイル名順

en: By Dir & File Name
ja: ディレクトリ & ファイル名順

en: Reverse List
ja: 逆順

en: _New...
ja: 新規(_N)...

en: _Edit...
ja: 編集(_E)...

en: _Rename...
ja: 名前の変更(_R)...

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Click to expand
ja: クリックで展開します

en: Click to collapse
ja: クリックで折り畳みます

en: Not Connected
ja: 未接続

en: No Read Permission
ja: 読み込み権がありません

en: Cover Art
ja: カバーアート

en: Profile
ja: プロファイル

en: Disconnect
ja: 切断

en: Year
ja: 年

en: Stream
ja: ストリーム

en: Len
ja: 長さ

en: Unknown
ja: 不明

en: day | days
ja[0]: 日
ja[1]: 日

en: hour | hours
ja[0]: 時間
ja[1]: 時間

en: (updating mpd)
ja: (mpd を更新しています)

en: Lyrics Search
ja: 歌詞の検索

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: Artist Name
ja: アーティスト名

en: Song Title
ja: 曲のタイトル

en: Open Image
ja: 画像を開く

en: Images
ja: 画像

en: All files
ja: 全てのファイル

en: Choose Cover Art
ja: カバーアートの選択

en: C_hoose
ja: 選択(_H)

en: Edit search terms
ja: 検索語の編集

en: No artist or album name found.
ja: アーティストまたはアルバム名が見つかりませんでした。

en: No cover art found.
ja: カバーアートが見つかりませんでした。

en: Delete the selected playlist? | Delete the selected playlists?
ja[0]: 選択したプレイリストを削除しますか?
ja[1]: 選択したプレイリストを削除しますか?

en: Delete Playlist | Delete Playlists
ja[0]: プレイリストの削除
ja[1]: プレイリストの削除

en: Delete the selected stream? | Delete the selected streams?
ja[0]: 選択したストリームを削除しますか?
ja[1]: 選択したストリームを削除しますか?

en: Delete Stream | Delete Streams
ja[0]: ストリームの削除
ja[1]: ストリームの削除

en: To save lyrics to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
ja: 歌詞を音楽ファイルのディレクトリに保存する場合は、正しい音楽ディレクトリを指定してください。

en: Music Dir Verification
ja: 音楽ディレクトリの確認

en: To save artwork to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
ja: アートワークを音楽ディレクトリに保存する場合は、正しい音楽ディレクトリを指定してください。

en: album | albums
ja[0]: アルバム
ja[1]: アルバム

en: artist | artists
ja[0]: アーティスト
ja[1]: アーティスト

en: day of bliss | days of bliss
ja[0]: 日の幸せ
ja[1]: 日の幸せ

en: hour of bliss | hours of bliss
ja[0]: 時間の幸せ
ja[1]: 時間の幸せ

en: Save Playlist
ja: プレイリストの保存

en: Would you like to replace the existing playlist or append these songs?
ja: これらの曲を既存のプレイリストに追加しますか、それとも置き換えますか?

en: Existing Playlist
ja: 既存のプレイリスト

en: Replace playlist
ja: プレイリストを置き換える

en: Append songs
ja: 曲を追加する

en: A playlist with this name already exists. Would you like to replace it?
ja: この名前のプレイリストはすでに存在します。置き換えますか?

en: Playlist name
ja: プレイリスト名

en: Rename Playlist
ja: プレイリスト名の変更

note: Constants:
en: System tray
ja: システムトレイ

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Screen Center
ja: 画面中央

note: MPD tab
en: MPD Connection
ja: MPD 接続

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: _Host
ja: ホスト(_H)

en: _Port
ja: ポート(_P)

en: _Music dir
ja: 音楽ディレクトリ(_M)

en: Select a Music Directory
ja: 音楽ディレクトリの選択

en: Pa_ssword
ja: パスワード(_S)

en: Leave blank if no password is required.
ja: パスワードを必要としない場合は空白のままにしてください。

en: _Autoconnect on start
ja: 起動時に自動的に接続する(_A)

en: Using MPD_HOST/PORT
ja: MPD_HOST/PORT を使用しています

en: Extras
ja: 拡張

en: _Audioscrobbling (Last.fm)
ja: Audioscrobbler (Last.fm) を有効にする(_A)

en: _Username:
ja: ユーザ名(_U):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: Popup _notification on song changes
ja: 曲の変更時にポップアップ通知する(_N)

en: Fade length
ja: フェード時間:

en: _Fade length
ja: フェード時間(_F):

en: sec
ja: 秒

en: C_rossfade
ja: クロスフェードする(_R)

note: Display tab
en: Display
ja: 表示

en: _Album art
ja: アルバムアート(_A)

en: Standard
ja: 標準

en: Stylized
ja: スタイル化

en: Artwork style:
ja: アートワークスタイル:

en: Local only
ja: ローカルのみ

en: Local and remote
ja: ローカルとリモート

en: Search locations:
ja: 検索場所:

en: SONG_DIR
ja: 楽曲DIR

en: custom
ja: カスタム

en: Save art to:
ja: アートの保存先:

en: _Playback/volume buttons
ja: 再生/ボリュームボタン(_P)

en: Pr_ogressbar
ja: プログレスバー(_O)

en: _Statusbar
ja: ステータスバー(_S)

en: Song Ly_rics
ja: 歌詞(_R)

en: Save lyrics to:
ja: 歌詞の保存先:

en: System _tray icon
ja: システムトレイアイコン(_T)

note: Behavior tab
en: Window Behavior
ja: ウィンドウの振る舞い

en: _Show window on all workspaces
ja: 全てのワークスペースで表示する(_S)

en: _Keep window above other windows
ja: 常に最前面に置く(_K)

en: _Hide window titlebar
ja: ウィンドウのタイトルバーを表示しない(_H):

en: _Minimize to system tray on close/escape
ja: 閉じたときシステムトレイに最小化する(_M)

en: If enabled, closing Sonata will minimize it to the system tray. Note that it's currently impossible to detect if there actually is a system tray, so only check this if you have one.
ja: このオプションを有効にすると、Sonata を閉じた際にシステムトレイに最小化されます。ただし、現在システムトレイが実際に存在するかどうかチェックできませんので、あなたがシステムトレイを使用している場合のみチェックマークをつけてください。

en: Miscellaneous
ja: その他

en: _Update MPD library on start
ja: 起動時に MPD ライブラリを更新する(_U)

en: If enabled, Sonata will automatically update your MPD library when it starts up.
ja: このオプションを有効にすると、Sonata は起動時に MPD ライブラリを自動的に更新します。

en: S_top playback on exit
ja: 終了時に再生を止める(_T)

en: MPD allows playback even when the client is not open. If enabled, Sonata will behave like a more conventional music player and, instead, stop playback upon exit.
ja: MPD はクライアントが動作していなくても再生できます。このオプションを有効にすると、Sonata は伝統的な音楽プレイヤと同じように振る舞い、終了時に再生を停止します。

en: _Write status file:
ja: 状態をファイルに出力する(_W):

en: If enabled, Sonata will create a xmms-infopipe like file containing information about the current song. Many applications support the xmms-info file (Instant Messengers, IRC Clients...)
ja: このオプションを有効にすると、Sonata は現在の曲についての情報を xmms-infopipe ライクなファイルに出力します。多くのアプリケーション (インスタントメッセンジャ、IRC クライアントなど) は xmms-info ファイルをサポートしています。

note: Format tab
en: Song Formatting
ja: 表示フォーマット

en: C_urrent playlist:
ja: 現在のプレイリスト(_U):

en: _Library:
ja: ライブラリ(_L):

en: _Window title:
ja: ウィンドウタイトル(_W):

en: Current _song line 1:
ja: 現在の曲の 1 行目(_S):

en: Current s_ong line 2:
ja: 現在の曲の 2 行目(_O):

en: Available options
ja: 使用可能なオプション

note: XXX get these directly from the formatting function:
en: Artist name
ja: アーティスト名

en: Album name
ja: アルバム名

en: Track name
ja: トラック名

en: Track number
ja: トラック番号

en: Disc number
ja: ディスク番号

en: File path
ja: ファイルのパス

en: File name
ja: ファイル名

en: Stream name
ja: ストリーム名

en: Song length
ja: 曲の長さ

en: Elapsed time (title only)
ja: 経過時間 (タイトルのみ)

en: Info displayed only if all enclosed tags are defined
ja: 囲まれた内容は、その中にあるタグ全てに値が設定されている場合のみ表示されます

en: Creates columns in the current playlist
ja: 現在のプレイリストにカラムを作成します

en: _About
ja: Sonata について(_A)

en: _Configure...
ja: 設定(_C)...

en: Loaded
ja: 読み込み

en: Description
ja: 説明

en: Behavior
ja: 振る舞い

en: Format
ja: フォーマット

en: New Profile
ja: 新しいプロファイル

note: Prompt user for playlist name:
en: Custom Artwork
ja: カスタムアートワーク

en: Artwork filename
ja: アートワークファイル名

en: Edit Stream
ja: ストリームの編集

en: New Stream
ja: 新しいストリーム

en: Stream URL
ja: ストリーム URL

en: A stream with this name already exists. Would you like to replace it?
ja: この名前のストリームはすでに存在します。置き換えちゃっていいですか?

en: Taglib and/or tagpy not found, tag editing support disabled.
ja: Taglib か tagpy、またはその両方が見つかりませんでした。タグ編集サポートは無効になります。

en: Edit Tags
ja: タグの編集

en: Tagpy version < 0.91. Please upgrade to a newer version, tag editing support disabled.
ja: Tagpy のバージョンが 0.91 より古いです。新しいバージョンにアップグレードしてください。タグ編集サポートは無効になります。

en: The path
ja: パス

en: does not exist. Please specify a valid music directory in preferences.
ja: が存在しません。「設定」で正しい音楽ディレクトリを指定してください。

en: File
ja: ファイル

en:  not found. Please specify a valid music directory in preferences.
ja:  が見つかりませんでした。「設定」で正しい音楽ディレクトリを指定してください。

en: No music files with editable tags found.
ja: タグが編集可能な音楽ファイルが見つかりませんでした。

en: Comment
ja: コメント

note: Only show save all button if more than one song being edited.
en: Save _All
ja: 全て保存(_A)

en: Increment each selected music file, starting at track 1 for this file.
ja: このファイルを 1 として、順番にトラック番号を振りなおします

en: Apply to all selected music files.
ja: 選択した全ての音楽ファイルに適用します

note: FIXME: was (save_success and self.conn and self.status):
en: Unable to save tag to music file.
ja: 音楽ファイルにタグを保存できません。

en: Hide file path
ja: ファイルパスを表示しない

en: Show file path
ja: ファイルパスを表示する
