sonata - en to sv translation catalogue (346 entries)

note: define the shortcuts and their descriptions these are all gettextable
en: About Sonata
sv: Om Sonata

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Fullscreen Artwork Mode
sv: Omslag i helskärmsläge

en: Switch to [1st-5th] tab
sv: Växla mellan flikarna [1-5]

en: Connect to MPD
sv: Anslut till MPD

en: Disconnect from MPD
sv: Koppla från MPD

en: Randomize current playlist
sv: Blanda aktuell spellista

en: Expand player
sv: Fäll ut spelaren

en: Switch to previous tab
sv: Växla till föregående flik

en: Switch to next tab
sv: Växla till nästa flik

en: Collapse player
sv: Fäll in spelaren

en: Search library
sv: Sök i biblioteket

en: Quit
sv: Avsluta

en: Update entire library
sv: Uppdatera hela biblioteket

en: Display popup menu
sv: Visa popupmeny

en: Minimize to system tray (if enabled)
sv: Minimera till aktivitetsfältet (om aktiverad)

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Next track
sv: Nästa spår

en: Play/Pause
sv: Spela upp/Gör paus

en: Stop
sv: Stoppa

en: Lower the volume
sv: Sänk volymen

en: Raise the volume
sv: Höj volymen

en: Play selected song
sv: Spela markerad låt

en: Remove selected song(s)
sv: Ta bort markerade låt(ar)

en: Center currently playing song
sv: Centrera låten som spelas

en: Edit selected song's tags
sv: Redigera taggar för markerad låt

en: Save to new playlist
sv: Spara som ny spellista

en: Clear list
sv: Töm lista

en: Randomize list
sv: Blanda spellistan

en: Add selected song(s) or enter directory
sv: Lägg till markerade låt(ar) eller ange katalog

en: Go to parent directory
sv: Gå till föräldrakatalogen

en: Add selected item(s)
sv: Lägg till markerade objekt

en: Replace with selected item(s)
sv: Ersätt med markerade objekt

en: Add selected item(s) and play
sv: Lägg till markerade objekt och spela upp

en: Replace with selected item(s) and play
sv: Ersätt med markerade objekt och spela upp

en: Update selected item(s)/path(s)
sv: Uppdatera markerade objekt/sökväg(ar)

en: Add selected playlist(s)
sv: Lägg till markerade spellistor

en: Remove selected playlist(s)
sv: Ta bort markerade spellistor

en: Replace with selected playlist(s)
sv: Ersätt med markerade spellistor

en: Add selected playlist(s) and play
sv: Lägg till markerade spellistor och spela upp

en: Replace with selected playlist(s) and play
sv: Ersätt med markerade spellistor och spela upp

en: Add selected stream(s)
sv: Lägg till markerade ström(mar)

en: Remove selected stream(s)
sv: Ta bort markerade ström(mar)

en: Replace with selected stream(s)
sv: Ersätt med markerade ström(mar)

en: Add selected stream(s) and play
sv: Lägg till markerade ström(mar) och spela upp

en: Replace with selected stream(s) and play
sv: Ersätt med markerade ström(mar) och spela upp

en: Edit playing song's tags
sv: Redigera taggar för aktuell låt

note: define the main array- this adds headings to each section of shortcuts that will be displayed
en: Main Shortcuts
sv: Allmänna genvägar

en: Playback Shortcuts
sv: Uppspelningsgenvägar

en: Current Shortcuts
sv: Aktuella genvägar

en: Library Shortcuts
sv: Biblioteksgenvägar

en: Playlist Shortcuts
sv: Spellistgenvägar

en: Stream Shortcuts
sv: Strömgenvägar

en: Info Shortcuts
sv: Låtinformationsgenvägar

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: An elegant music client for MPD.
sv: En elegant musikklient för MPD.

note: Add button to show keybindings:
en: _Shortcuts
sv: _Genvägar

en: Unable to launch a suitable browser.
sv: Kunde inte starta en lämplig webbläsare.

en: Launch Browser
sv: Starta webbläsare

en: The toggle and popup arguments require D-Bus. Aborting.
sv: Växlings- och popupargument kräver D-Bus. Avbryter.

en: Website
sv: Webbplats

en: Usage: sonata [OPTION]... [COMMAND]...
sv: Användning: sonata [FLAGGA]... [KOMMANDO]...

en: Options
sv: Flaggor

en: Show this help and exit
sv: Visa den här hjälpen och avsluta

en: Popup song notification (requires D-Bus)
sv: Popupnotifiering vid låtbyte (kräver D-Bus)

en: Toggles whether the app is minimized
sv: Växlar huruvida programmet är minimerat

en: to tray or visible (requires D-Bus)
sv: till brickan eller synligt (kräver D-Bus)

en: Don't start app if D-Bus commands fail
sv: Starta inte program om D-Bus-kommandon misslyckas

en: Show version information and exit
sv: Visa versionsinformation och avsluta

en: Start app hidden (requires systray)
sv: Starta programmet dolt (kräver systray)

en: Start app visible (requires systray)
sv: Starta programmet synligt (kräver systray)

en: Start with profile [NUM]
sv: Starta med profil [NUM]

en: Commands
sv: Kommandon

en: Play song in playlist
sv: Spela låt i spellistan

en: Pause currently playing song
sv: Pausa för närvarande spelad låt

en: Stop currently playing song
sv: Stoppa för närvarande spelad låt

en: Play next song in playlist
sv: Spela nästa låt i spellistan

en: Play previous song in playlist
sv: Spela föregående låt i spellistan

en: Toggle play/pause; plays if stopped
sv: Växla spela/gör paus; spelar om stoppad

en: Toggle repeat mode
sv: Växla upprepningsläge

en: Toggle random mode
sv: Växla blandningsläge

en: Display current song info
sv: Visa information om aktuell låt

en: Display MPD status
sv: Visa MPD-status

en: Starting Sonata with profile %s...
sv: Startar Sonata med profilen %s...

en: %d is not an available profile number.
sv: %d är inte ett tillgängligt profilnummer.

en: Profile numbers must be between 1 and %d.
sv: Profilnummer måste vara mellan 1 och %d.

en: Python is unable to interpret %s as a number.
sv: Python kunde inte tolka %s som ett nummer.

en: Default Profile
sv: Standardprofil

en: by
sv: av

en: from
sv: från

en: Unable to connect to MPD.
    Please check your Sonata preferences or MPD_HOST/MPD_PORT environment variables.
sv: Kunde inte ansluta till MPD.
    Kontrollera dina inställningar i Sonata eller miljövariablerna MPD_HOST/MPD_PORT.

en: Title
sv: Titel

en: Date
sv: Datum

en: Track
sv: Spår

en: File
sv: Fil

en: Time
sv: Tid

en: Bitrate
sv: Bitfrekvens

en: MPD stopped
sv: MPD stoppad

en: State
sv: Tillstånd

en: Playing
sv: Spelar

en: Paused
sv: Pausad

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: Random
sv: Blanda

en: Volume
sv: Volym

en: Crossfade
sv: Toning

en: second | seconds
sv[0]: sekund
sv[1]: sekunder

en: Sonata failed to connect to the D-BUS session bus: Unable to determine the address of the message bus (try 'man dbus-launch' and 'man dbus-daemon' for help)
sv: Sonata misslyckades med att ansluta till D-BUS-sessionsbussen: Kunde inte fastställa adressen för meddelandebussen (prova med "man dbus-launch" och "man dbus-daemon" för hjälp)

en: Failed to execute remote commands.
sv: Misslyckades med att köra fjärrkommandon.

en: Starting Sonata instead...
sv: Startar Sonata istället...

en: Maybe Sonata is not running?
sv: Kanske Sonata inte är igång?

en: An instance of Sonata is already running. Showing it...
sv: En instans av Sonata körs redan. Visar den...

en: Failed to execute remote command.
sv: Misslyckades med att köra fjärrkommando.

note: Song info
en: Song Info
sv: Låtinformation

en: Launch artist in Wikipedia
sv: Öppna artisten i Wikipedia

en: Launch album in Wikipedia
sv: Öppna albumet i Wikipedia

en: Toggle extra tags
sv: Växla mellan extra taggar

en: Edit song tags
sv: Redigera låttaggar

note: Lyrics
en: Lyrics
sv: Låttext

en: Search Lyricwiki.org for lyrics
sv: Sök efter låttext via Lyricwiki.org

en: Edit lyrics at Lyricwiki.org
sv: Redigera låttext på Lyricwiki.org

note: Album info
en: Album Info
sv: Albuminformation

en: more
sv: mer information

en: hide
sv: dölj

en: edit tags
sv: redigera taggar

en: Album info not found.
sv: Albuminformation hittades inte.

en: Album name not set.
sv: Albumnamnet inte inställt.

en: ZSI not found, fetching lyrics support disabled.
sv: ZSI hittades inte, stöd för hämtning av låttexter har inaktiverats.

en: Artist or song title not set.
sv: Artist- eller låttitel inte inställd.

en: search
sv: sök

en: edit
sv: redigera

en: Lyrics not found
sv: Låttexten hittades inte

note: Fetch lyrics from lyricwiki.org
en: Fetching lyrics...
sv: Hämtar låttexter...

en: Couldn't connect to LyricWiki
sv: Kunde inte ansluta till LyricWiki

en: Fetching lyrics failed
sv: Hämtning av låttexter misslyckades

en: Untagged
sv: Inte taggad

en: Various Artists
sv: Diverse artister

en: Filename
sv: Filnamn

en: Everything
sv: Allting

en: Filesystem
sv: Filsystem

en: Artists
sv: Artister

en: Albums
sv: Album

en: Genres
sv: Genrer

en: Search terms
sv: Söktermer

en: End Search
sv: Avsluta sökning

en: Library browsing view
sv: Biblioteksbläddringsvy

en: Search
sv: Sök

note: Show text:
en: song | songs
sv[0]: låt
sv[1]: låtar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: Song
sv: Låt

en: Path
sv: Sökväg

note: Constants
en: Current
sv: Aktuell

en: Library
sv: Bibliotek

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Streams
sv: Strömmar

en: Info
sv: Låtinformation

en: Entire song
sv: Hela låten

en: _Sort List
sv: _Sortera lista

en: Sa_ve List to
sv: Sp_ara spellista till

en: _Connection
sv: _Anslutning

en: P_lay after
sv: _Spela efter

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: Use _Remote Image...
sv: Använd _fjärrbild...

en: Use _Local Image...
sv: Använd _lokal bild...

en: _Fullscreen Mode
sv: _Helskärmsläge

en: Reset Image
sv: Återställ bild

en: _Play
sv: _Spela

en: Pa_use
sv: _Gör paus

en: _Stop
sv: _Stoppa

en: Pre_vious
sv: Före_gående

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Clear
sv: Tö_m

en: _Entire Library
sv: Hela _biblioteket

en: _Selected Items
sv: _Markerade objekt

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: _About...
sv: _Om...

en: _Edit Tags...
sv: R_edigera taggar...

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Replace
sv: E_rsätt

en: Add
sv: Lägg till

en: Replace
sv: Ersätt

en: _Delete...
sv: _Ta bort...

en: Shuffle
sv: Blanda

en: S_how Sonata
sv: V_isa Sonata

en: _Repeat
sv: _Upprepa

en: Rando_m
sv: _Blanda

en: By Artist
sv: Efter artist

en: By Album
sv: Efter album

en: By Song Title
sv: Efter låttitel

en: By File Name
sv: Efter filnamn

en: By Dir & File Name
sv: Efter katalog- och filnamn

en: Reverse List
sv: Omvänd lista

en: _New...
sv: _Ny...

en: _Edit...
sv: R_edigera...

en: _Rename...
sv: _Byt namn...

en: Playlist
sv: Spellista

en: Click to expand
sv: Klicka för att fälla ut

en: Click to collapse
sv: Klicka för att fälla in

en: Not Connected
sv: Inte ansluten

en: No Read Permission
sv: Saknar läsrättigheter

en: Cover Art
sv: Omslagsbild

en: Profile
sv: Profil

en: MPD_HOST/PORT
sv: MPD_VÄRD/PORT

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: #
sv: Nr

en: Year
sv: År

en: Stream
sv: Ström

en: Len
sv: Speltid

en: Unknown
sv: Okänd

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: and
sv: och

en: (updating mpd)
sv: (uppdaterar mpd)

en: Lyrics Search
sv: Sök låttext

en: _Search
sv: _Sök

en: Artist Name
sv: Artistnamn

en: Song Title
sv: Låttitel

en: Open Image
sv: Öppna bild

en: Images
sv: Bilder

en: All files
sv: Alla filer

en: Choose Cover Art
sv: Välj omslagsbild

en: C_hoose
sv: _Välj

en: Edit search terms
sv: Redigera söktermer

en: No artist or album name found.
sv: Inget artist- eller albumnamn hittades.

en: No cover art found.
sv: Ingen omslagsbild hittades.

en: Delete the selected playlist? | Delete the selected playlists?
sv[0]: Ta bort markerad spellista?
sv[1]: Ta bort markerade spellistor?

en: Delete Playlist | Delete Playlists
sv[0]: Ta bort spellista
sv[1]: Ta bort spellistor

en: Delete the selected stream? | Delete the selected streams?
sv[0]: Ta bort markerade strömmar?
sv[1]: Ta bort markerade strömmar?

en: Delete Stream | Delete Streams
sv[0]: Ta bort ström
sv[1]: Ta bort strömmar

en: To save lyrics to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
sv: För att spara låttexten till musikfilens katalog så måste du ange en giltig musikkatalog.

en: Music Dir Verification
sv: Verifikation av musikkatalog

en: To save artwork to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
sv: För att spara omslag till musikfilens katalog så måste du ange en giltig musikkatalog.

en: artist | artists
sv[0]: artist
sv[1]: artister

en: day of bliss | days of bliss
sv[0]: dag av fullständig lycka.
sv[1]: dagar av fullständig lycka.

en: hour of bliss | hours of bliss
sv[0]: timme av fullständig lycka.
sv[1]: timmar av fullständig lycka.

en: Save Playlist
sv: Spara spellista

en: Would you like to replace the existing playlist or append these songs?
sv: Vill du ersätta den befintliga spellistan eller lägga till låtarna till listan?

en: Existing Playlist
sv: Befintlig spellista

en: Replace playlist
sv: Ersätt spellista

en: Append songs
sv: Lägg till låtar

en: A playlist with this name already exists. Would you like to replace it?
sv: En spellista med det här namnet finns redan. Vill du ersätta den?

en: Playlist name
sv: Spellistans namn

en: Rename Playlist
sv: Byt namn på spellista

note: Constants:
en: System tray
sv: Aktivitetsfält

en: Top Left
sv: Övre vänster

en: Top Right
sv: Övre höger

en: Bottom Left
sv: Nedre vänster

en: Bottom Right
sv: Nedre höger

en: Screen Center
sv: Mitten av skärmen

note: MPD tab
en: MPD Connection
sv: MPD-anslutning

en: _Name
sv: _Namn

en: _Host
sv: _Värd

en: _Music dir
sv: Musikkatal_og

en: Select a Music Directory
sv: Välj en musikkatalog

en: Pa_ssword
sv: L_ösenord

en: Leave blank if no password is required.
sv: Lämna blank om inget lösenord krävs.

en: _Autoconnect on start
sv: _Anslut automatiskt vid uppstart

en: Using MPD_HOST/PORT
sv: Använder MPD_VÄRD/PORT

en: Extras
sv: Extrafunktioner

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Popup _notification on song changes
sv: Popup_notifiering vid låtbyte

en: Fade length
sv: Toningslängd

en: _Fade length
sv: Ton_ingslängd

en: sec
sv: s

en: C_rossfade
sv: Ko_rstoning

note: Display tab
en: Display
sv: Visa

en: _Album art
sv: Album_omslag

en: Stylized
sv: Stiliserad

en: Artwork style:
sv: Stil på omslagsbild:

en: Local only
sv: Endast lokal

en: Local and remote
sv: Lokal och fjärr

en: Search locations:
sv: Sökplatser:

en: SONG_DIR
sv: LÅTKAT

en: custom
sv: anpassad

en: Save art to:
sv: Spara omslag till:

en: _Playback/volume buttons
sv: Knappar för _uppspelning/volym

en: Pr_ogressbar
sv: Förlo_ppsmätare

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: Song Ly_rics
sv: Låt_text

en: Save lyrics to:
sv: Spara låttext till:

en: System _tray icon
sv: Aktivitets_fältsikon

note: Behavior tab
en: Window Behavior
sv: Fönsterbeteende

en: _Show window on all workspaces
sv: _Visa fönstret på alla arbetsytor

en: _Keep window above other windows
sv: _Håll fönstret ovanför andra fönster

en: _Hide window titlebar
sv: _Dölj fönstrets titellist

en: _Minimize to system tray on close/escape
sv: _Minimera till aktivitetsfält vid stängning

en: If enabled, closing Sonata will minimize it to the system tray. Note that it's currently impossible to detect if there actually is a system tray, so only check this if you have one.
sv: Om aktiverad kommer en stängning av Sonata att minimera den till meddelandefältet. Observera att det för närvarande inte är möjligt att identifiera om det verkligen finns ett meddelandefält. Använd endast den här funktionen om du har ett meddelandefält.

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: _Update MPD library on start
sv: _Uppdatera MPD-biblioteket vid uppstart

en: If enabled, Sonata will automatically update your MPD library when it starts up.
sv: Om aktiverad kommer Sonata att automatiskt uppdatera ditt MPD-bibliotek när den startar upp.

en: S_top playback on exit
sv: S_toppa uppspelning vid avslut

en: MPD allows playback even when the client is not open. If enabled, Sonata will behave like a more conventional music player and, instead, stop playback upon exit.
sv: MPD tillåter uppspelning även när klienten inte är öppnad. Om aktiverad kommer Sonata att bete sig mer som en vanlig musikspelare och istället stoppa uppspelningen vid avslut.

en: _Write status file:
sv: S_kriv statusfil:

en: If enabled, Sonata will create a xmms-infopipe like file containing information about the current song. Many applications support the xmms-info file (Instant Messengers, IRC Clients...)
sv: Om aktiverad kommer Sonata att skapa en xmms-infopipe-liknande fil som innehåller information om den aktuella låten. Många program har stöd för xmms-info-filer (snabbmeddelandeklienter, IRC-klienter...)

note: Format tab
en: Song Formatting
sv: Låtformatering

en: C_urrent playlist:
sv: A_ktuell spellista:

en: _Library:
sv: _Bibliotek:

en: _Window title:
sv: F_önstertitel:

en: Current _song line 1:
sv: Aktuell _låt rad 1:

en: Current s_ong line 2:
sv: Aktuell l_åt rad 2:

en: Available options
sv: Tillgängliga alternativ

note: XXX get these directly from the formatting function:
en: Artist name
sv: Artistnamn

en: Album name
sv: Albumnamn

en: Track name
sv: Spårnummer

en: Track number
sv: Spårnummer

en: Disc number
sv: Skivnummer

en: File path
sv: Filsökväg

en: File name
sv: Filnamn

en: Stream name
sv: Strömnamn

en: Song length
sv: Låtlängd

en: Elapsed time (title only)
sv: Speltid (endast titel)

en: Info displayed only if all enclosed tags are defined
sv: Information visas endast om alla bifogade taggar har definierats

en: Creates columns in the current playlist
sv: Skapar kolumner i den aktuella spellistan

en: _About
sv: _Om

en: _Configure...
sv: _Konfigurera...

en: Loaded
sv: Inläst

en: Description
sv: Beskrivning

en: Behavior
sv: Beteende

en: New Profile
sv: Ny profil

note: Prompt user for playlist name:
en: Custom Artwork
sv: Anpassat omslag

en: Artwork filename
sv: Filnamn för omslagsbild

en: Edit Stream
sv: Redigera ström

en: New Stream
sv: Ny ström

en: Stream URL
sv: URL för ström

en: A stream with this name already exists. Would you like to replace it?
sv: En ström med det här namnet finns redan. Vill du ersätta den?

en: Taglib and/or tagpy not found, tag editing support disabled.
sv: Taglib och/eller tagpy hittades inte, stöd för taggredigering har inaktiverats.

en: Edit Tags
sv: Redigera taggar

en: Tagpy version < 0.91. Please upgrade to a newer version, tag editing support disabled.
sv: Tagpy version < 0.91. Uppgradera till en senare version, stöd för taggredigering har inaktiverats.

en: The path
sv: Sökvägen

en: does not exist. Please specify a valid music directory in preferences.
sv: finns inte. Ange en giltig musikkatalog i inställningarna.

en: File
sv: Filen

en:  not found. Please specify a valid music directory in preferences.
sv:  finns inte. Ange en giltig musikkatalog i inställningarna.

en: No music files with editable tags found.
sv: Inga musikfiler med redigerbara taggar hittades.

en: Comment
sv: Kommentar

note: Only show save all button if more than one song being edited.
en: Save _All
sv: Spara _alla

en: Increment each selected music file, starting at track 1 for this file.
sv: Öka varje markerad musikfil, börjar med spår 1 för den här filen.

en: Apply to all selected music files.
sv: Verkställ på alla markerade musikfiler.

en: of
sv: av

note: FIXME: was (save_success and self.conn and self.status):
en: Unable to save tag to music file.
sv: Kunde inte spara tagg till musikfil.

en: Hide file path
sv: Dölj filsökväg

en: Show file path
sv: Visa filsökväg
