Sonata 1.5.1 - en to tr translation catalogue (258 entries)

note: define the shortcuts and their descriptions these are all gettextable
en: About Sonata
tr: Sonata Hakkında

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Switch to [1st-5th] tab
tr: [1-5]'inci sekmeye geç

en: Connect to MPD
tr: MPD'ye bağlan

en: Disconnect from MPD
tr: MPD bağlantısını kes

en: Randomize current playlist
tr: Çalma listesini karıştır

en: Expand player
tr: Çalıcıyı genişlet

en: Collapse player
tr: Çalıcıyı daralt

en: Search library
tr: Kitaplıkta ara

en: Quit
tr: Kapat

en: Update entire library
tr: Tüm kütüphaneyi güncelle

en: Display popup menu
tr: Bilgilendirme penceresini göster

en: Minimize to system tray (if enabled)
tr: Sistem çekmecesine yerleş (eğer etkinse)

en: Previous track
tr: Önceki şarkı

en: Next track
tr: Sonraki şarkı

en: Play/Pause
tr: Çal/Duraklat

en: Stop
tr: Durdur

en: Lower the volume
tr: Sesi azalt

en: Raise the volume
tr: Sesi yükselt

en: Play selected song
tr: Seçili şarkıyı çal

en: Remove selected song(s)
tr: Seçili şarkı(lar)ı sil

en: Center currently playing song
tr: Çalınan şarkıyı ortaya getir

en: Edit selected song's tags
tr: Seçili şarkının etiketlerini düzenle

en: Save to new playlist
tr: Yeni çalma listesine kaydet

en: Clear list
tr: Listeyi temizle

en: Randomize list
tr: Listeyi karıştır

en: Add selected song(s) or enter directory
tr: Seçili şarkı(lar)ı ekle veya dizin gir

en: Go to parent directory
tr: Üst dizine git

en: Add selected item(s)
tr: Seçili olan(lar)ı ekle

en: Replace with selected item(s)
tr: Seçili olan(lar)la değiştir

en: Add selected item(s) and play
tr: Seçili olan(lar)ı ekle ve çal

en: Replace with selected item(s) and play
tr: Seçili olan(lar)la değiştir ve çal

en: Add selected playlist(s)
tr: Seçili çalma listesini/listelerini ekle

en: Remove selected playlist(s)
tr: Seçili çalma listesini/listelerini sil

en: Replace with selected playlist(s)
tr: Seçili şarkı listesi/listeleri ile değiştir

en: Add selected playlist(s) and play
tr: Seçili şarkı listesi/listelerini ekle ve çal

en: Replace with selected playlist(s) and play
tr: Seçili şarkı listesi/listeleri ile değiştir ve çal

en: Add selected stream(s)
tr: Seçili yayın(lar)ı ekle

en: Remove selected stream(s)
tr: Seçili yayın(lar)ı sil

en: Replace with selected stream(s)
tr: Seçili yayın(lar) ile değiştir

en: Add selected stream(s) and play
tr: Seçili yayın(lar)ı ekle ve çal

en: Replace with selected stream(s) and play
tr: Seçili yayın(lar) ile değiştir ve çal

en: Edit playing song's tags
tr: Çalan şarkının etiketlerini düzenle

note: define the main array- this adds headings to each section of shortcuts that will be displayed
en: Main Shortcuts
tr: Ana Kısayollar

en: Playback Shortcuts
tr: Çalma Kısayolları

en: Current Shortcuts
tr: Geçerli Kısayollar

en: Library Shortcuts
tr: Kütüphane Kısayolları

en: Playlist Shortcuts
tr: Çalma Listesi Kısayolları

en: Stream Shortcuts
tr: Yayın Kısayolları

en: Info Shortcuts
tr: Bilgi Kısayolları

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: An elegant music client for MPD.
tr: MPD için zarif bir müzik istemcisi.

note: Add button to show keybindings:
en: _Shortcuts
tr: _Kısayollar

en: Options
tr: Seçenekler

en: Show this help and exit
tr: Bu yardımı göster ve çık

en: Toggles whether the app is minimized
tr: Uygulamanın sistem çekmecesine gizlenmesi

en: to tray or visible (requires D-Bus)
tr: veya görünmesi arasında geçiş yapar (D-Bus gerekli)

en: Show version information and exit
tr: Sürüm bilgisini göster ve çık

en: Start app hidden (requires systray)
tr: Uygulamayı gizli başlat (sistem çekmecesi gerekli)

en: Start app visible (requires systray)
tr: Uygulamayı görünür başlat (sistem çekmecesi gerekli)

en: Start with profile [NUM]
tr: Profil [NUM] ile başlat

en: Play song in playlist
tr: Çalma listesinden şarkı çal

en: Pause currently playing song
tr: Çalmakta olan şarkıyı duraklat

en: Stop currently playing song
tr: Çalmakta olan şarkıyı durdur

en: Play next song in playlist
tr: Çalma listesinde sonraki şarkıyı çal

en: Play previous song in playlist
tr: Çalma listesinde önceki şarkıyı çal

en: Toggle play/pause; plays if stopped
tr: Çal/duraklat; şarkı durmuşsa başlatır

en: Toggle repeat mode
tr: Tekrarlama durumunu değiştir

en: Display current song info
tr: Çalmakta olan şarkı bilgisini göster

en: Display MPD status
tr: MPD durumunu göster

en: Default Profile
tr: Öntanımlı Profil

en: from
tr: -

en: Unable to connect to MPD.
    Please check your Sonata preferences or MPD_HOST/MPD_PORT environment variables.
tr: MPD'ye bağlanılamıyor.
    Lütfen Sonata tercihlerinizi veya MPD_HOST/ MPD_PORT çevre değişkenlerinizi kontrol edin.

en: Title
tr: Şarkı

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Album
tr: Albüm

en: Date
tr: Tarih

en: Track
tr: Parça

en: Genre
tr: Tür

en: File
tr: Dosya

en: Time
tr: Zaman

en: MPD stopped
tr: MPD durduruldu

en: State
tr: Durum

en: Playing
tr: Çalıyor

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Repeat
tr: Yinele

en: Off
tr: Kapalı

en: On
tr: Açık

en: Random
tr: Rastgele

en: Volume
tr: Ses seviyesi

en: second | seconds
tr[1]: saniye

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Sonata failed to connect to the D-BUS session bus: Unable to determine the address of the message bus (try 'man dbus-launch' and 'man dbus-daemon' for help)
tr: Sonara D-BUS oturumuna bağlanamadı: Adres belirlenemedi (yardım için 'man dbus-launch' ve 'man dbus-daemon'a bakın)

note: Song info
en: Song Info
tr: Şarkı Bilgisi

en: Launch artist in Wikipedia
tr: Sanatçıyı Wikipedia'da arat

en: Launch album in Wikipedia
tr: Albümü Wikipedia'da arat

en: Toggle extra tags
tr: Diğer etiketler

en: Edit song tags
tr: Şarkı etiketlerini düzenle

note: Lyrics
en: Lyrics
tr: Şarkı sözleri

en: Search Lyricwiki.org for lyrics
tr: Lyricwiki.org'tan şarkı sözü ara

note: Album info
en: Album Info
tr: Albüm Bilgisi

en: more
tr: daha fazla

en: hide
tr: gizle

en: edit tags
tr: etiketleri düzenle

en: Album info not found.
tr: Albüm bilgisi bulunamadı

en: Album name not set.
tr: Albüm ismi belirtilmemiş.

en: ZSI not found, fetching lyrics support disabled.
tr: ZSI bulunamadı, şarkı sözü indirme desteği devre dışı.

en: Artist or song title not set.
tr: Sanatçı ya da şarkı ismi belirtilmemiş.

en: search
tr: ara

en: Lyrics not found
tr: Şarkı sözü bulunamadı

note: Fetch lyrics from lyricwiki.org
en: Fetching lyrics...
tr: Şarkı sözleri getiriliyor...

en: Couldn't connect to LyricWiki
tr: LyricWiki'ye bağlanılamadı

en: Fetching lyrics failed
tr: Şarkı sözleri getirilemedi

en: Untagged
tr: Etiketlenmemiş

en: Various Artists
tr: Çeşitli Sanatçılar

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Everything
tr: Hepsi

en: Filesystem
tr: Dosya sistemi

en: Library browsing view
tr: Kütüphane arama görünümü

note: Show text:
en: song | songs
tr[1]: şarkı

en: minute | minutes
tr[1]: dakika

note: Constants
en: Current
tr: Çalınan

en: Library
tr: Kütüphane

en: Playlists
tr: Çalma Listeleri

en: Streams
tr: Yayınlar

en: Info
tr: Bilgi

en: Entire song
tr: Tüm şarkı

en: _Sort List
tr: Lis_teyi Sırala

en: Sa_ve List to
tr: Listeyi K_aydet

en: _Connection
tr: _Bağlantı

en: P_lay after
tr: Ardından ça_l

en: _Update
tr: _Güncelle

en: Use _Remote Image...
tr: _Harici Resim Kullan

en: Use _Local Image...
tr: Y_erel Resim Kullan

en: _Play
tr: Ça_l

en: _Stop
tr: _Durdur

en: _Next
tr: İle_ri

en: _Quit
tr: _Kapat

en: _Remove
tr: _Sil

en: _Clear
tr: _Temizle

en: _Preferences...
tr: T_ercihler...

en: _About...
tr: _Hakkında...

en: _Edit Tags...
tr: _Etiketleri Düzenle

en: _Add
tr: E_kle

en: _Replace
tr: Değişti_r

en: Add
tr: Ekle

en: Replace
tr: Değiştir

en: _Delete...
tr: _Sil...

en: Shuffle
tr: Karıştır

en: _Repeat
tr: _Tekrarla

en: By Artist
tr: Sanatçıya göre

en: By Album
tr: Albüme göre

en: By Song Title
tr: Şarkı İsmine göre

en: By File Name
tr: Dosya İsmine göre

en: By Dir & File Name
tr: Dizin ve Dosya İsmine göre

en: Reverse List
tr: Listeyi Ters Çevir

en: _New...
tr: _Yeni...

en: _Edit...
tr: _Düzenle...

en: _Rename...
tr: _Yeniden Adlandır...

en: Playlist
tr: Çalma Listesi

en: Click to expand
tr: Genişletmek için tıklayın

en: Click to collapse
tr: Daraltmak için tıklayın

en: Not Connected
tr: Bağlı Değil

en: No Read Permission
tr: Okuma İzni Yok

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: Year
tr: Yıl

en: Stream
tr: Yayın

en: Len
tr: Uzunluk

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: day | days
tr[1]: gün

en: hour | hours
tr[1]: saat

en: and
tr: ve

en: (updating mpd)
tr: (mpd güncelleniyor)

en: Lyrics Search
tr: Şarkı Sözü Ara

en: _Search
tr: _Ara

en: Artist Name
tr: Sanatçı İsmi

en: Song Title
tr: Şarkı İsmi

en: Open Image
tr: Resmi Aç

en: Images
tr: Resimler

en: All files
tr: Tüm Dosyalar

en: Choose Cover Art
tr: Kapak Resmi Seç

en: C_hoose
tr: S_eç

en: Edit search terms
tr: Arama terimlerini düzenle

en: No artist or album name found.
tr: Sanatçı veya albüm ismi bulunamadı.

en: No cover art found.
tr: Albüm kapağı bulunamadı.

en: Delete the selected playlist? | Delete the selected playlists?
tr[1]: Seçili çalma listeleri silinsin mi?

en: Delete Playlist | Delete Playlists
tr[1]: Çalma listelerini sil

en: Delete the selected stream? | Delete the selected streams?
tr[1]: Seçili yayınlar silinsin mi?

en: Delete Stream | Delete Streams
tr[1]: Yayınları Sil

en: To save lyrics to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
tr: Şarkı sözlerini müzik dosyasının dizinine kaydetmek için, geçerli müzik dizini belirtmeniz gerekmektedir.

en: Music Dir Verification
tr: Müzik Dizini Doğrulaması

en: To save artwork to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
tr: Albüm resimlerini müzik dosyasının dizinine kaydetmek için, geçerli müzik dizini belirtmeniz gerekmektedir.

en: album | albums
tr[1]: albüm

en: artist | artists
tr[1]: sanatçı

en: day of bliss | days of bliss
tr[1]: günlük mutluluk

en: hour of bliss | hours of bliss
tr[1]: saatlik mutluluk

en: Save Playlist
tr: Çalma Listesini Kaydet

en: A playlist with this name already exists. Would you like to replace it?
tr: Bu isimde çalma listesi zaten var. Başka isim dener misiniz?

en: Playlist name
tr: Çalma listesi ismi

en: Rename Playlist
tr: Çalma Listesini Yeniden Adlandır

note: Constants:
en: System tray
tr: Sistem çekmecesi

en: Top Left
tr: Sol Üst

en: Top Right
tr: Sağ Üst

en: Bottom Left
tr: Sol Alt

en: Bottom Right
tr: Sağ Alt

en: Screen Center
tr: Ekran Merkezi

note: MPD tab
en: MPD Connection
tr: MPD Bağlantısı

en: Leave blank if no password is required.
tr: Şifre gerekmiyorsa boş bırakın.

en: Using MPD_HOST/PORT
tr: MPD_HOST/PORT kullanılıyor

en: Extras
tr: Ekler

en: Fade length
tr: Fade uzunluğu

en: sec
tr: saniye

note: Display tab
en: Display
tr: Göster

en: Standard
tr: Temel

en: Stylized
tr: Şekilli

en: Artwork style:
tr: Albüm resmi biçimi:

en: Local only
tr: Sadece yerel

en: custom
tr: özel

en: Save art to:
tr: Albüm kapaklarını buraya kaydet:

en: Save lyrics to:
tr: Şarkı sözlerini buraya kaydet:

note: Behavior tab
en: Window Behavior
tr: Pencere Davranışı

en: If enabled, closing Sonata will minimize it to the system tray. Note that it's currently impossible to detect if there actually is a system tray, so only check this if you have one.
tr: Eğer seçiliyse, Sonata kapanırken sistem çekmecesine yerleşecek. Panelde sistem çekmecenizin olduğundan emin olun, aksi halde Sonata penceresini geri açamayabilirsiniz.

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: If enabled, Sonata will automatically update your MPD library when it starts up.
tr: Eğer seçiliyse, Sonata otomatik olarak MPD kütüphanenizi başlangıçta güncelleyecektir.

en: MPD allows playback even when the client is not open. If enabled, Sonata will behave like a more conventional music player and, instead, stop playback upon exit.
tr: MPD, istemci kapalı olduğu halde çalmaya devam eder. Eğer seçiliyse, Sonata genel müzik çalıcılar gibi davranacak ve uygulama kapatıldığında tekrar çalma da duracak.

en: If enabled, Sonata will create a xmms-infopipe like file containing information about the current song. Many applications support the xmms-info file (Instant Messengers, IRC Clients...)
tr: Eğer seçiliyse, Sonata xmms-infopipe tarzı şarkı hakkında bilgi içeren bir dosya oluşturacak. Birçok uygulama (Anlık-İleti araçları, IRC istemciler...) xmms-info dosyalarını destekler.

note: Format tab
en: Song Formatting
tr: Şarkı Biçimi

en: Available options
tr: Kullanılabilir seçenekler

note: XXX get these directly from the formatting function:
en: Artist name
tr: Sanatçı ismi

en: Album name
tr: Albüm ismi

en: Track name
tr: Şarkı ismi

en: Track number
tr: Şarkı numarası

en: File name
tr: Dosya ismi

en: Stream name
tr: Yayın ismi

en: Song length
tr: Şarkı uzunluğu

en: Elapsed time (title only)
tr: Geçen süre (sadece başlık)

en: Info displayed only if all enclosed tags are defined
tr: Yalnız etiketler tanımlanmışsa bilgi gösterilecek

en: Creates columns in the current playlist
tr: Çalınanlar listesinde sütunlar oluşturur

en: New Profile
tr: Yeni Profil

note: Prompt user for playlist name:
en: Custom Artwork
tr: Özel Resim

en: Artwork filename
tr: Resim ismi

en: Edit Stream
tr: Yayını Düzenle

en: New Stream
tr: Yeni Yayın

en: Stream URL
tr: Yayın URL'si

en: A stream with this name already exists. Would you like to replace it?
tr: Bu isimde bir yayın zaten var. Başka bir isim dener misiniz?

en: Taglib and/or tagpy not found, tag editing support disabled.
tr: Taglib ve/veya tagpy bulunamadı, etiket düzenleme desteği kaldırıldı.

en: Edit Tags
tr: Etiketleri Düzenle

en: The path
tr: Yol

en: does not exist. Please specify a valid music directory in preferences.
tr: mevcut değil. Lütfen tercihlerde geçerli müzik dizini belirtin.

en: File
tr: Dosya

en:  not found. Please specify a valid music directory in preferences.
tr:  bulunamadı. Lütfen tercihlerde geçerli müzik dizini belirtin.

en: No music files with editable tags found.
tr: Düzenlenebilir etikete sahip hiç müzik dosyası bulunamadı.

en: Comment
tr: Yorum

note: Only show save all button if more than one song being edited.
en: Save _All
tr: _Hepsini Kaydet

en: Increment each selected music file, starting at track 1 for this file.
tr: Seçilen dosyaların numarasını bu dosya 1 olacak şekilde birer birer artır.

en: Apply to all selected music files.
tr: Tüm müzik dosyaları için uygula

note: FIXME: was (save_success and self.conn and self.status):
en: Unable to save tag to music file.
tr: Etiket müzik dosyasına kaydedilemiyor.
