sonata - en to fi translation catalogue (273 entries)

note: define the shortcuts and their descriptions these are all gettextable Keep them here (not as XML) as they're more convenient this way
en: About Sonata
fi: Tietoja _sonatasta

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Fullscreen Artwork Mode
fi: Kansikuvien näyttö kokoruututilassa

en: Switch to [1st-5th] tab
fi: Siirry [1.-5.] välilehteen

en: Connect to MPD
fi: Yhdistä MPD-palvelimeen

en: Disconnect from MPD
fi: _Katkaise MPD-yhteys

en: Randomize current playlist
fi: Sekoita nykyinen soittolista

en: Expand player
fi: Laajenna soitin

en: Switch to previous tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

en: Switch to next tab
fi: Siirry seuraavaan välilehteen

en: Collapse player
fi: Pienennä soitin

en: Search library
fi: Etsi kirjastosta

en: Quit
fi: Lopeta

en: Update entire library
fi: Päivitä koko kirjasto

en: Display popup menu
fi: Näytä ponnahdusikkuna

en: Minimize to system tray (if enabled)
fi: Pienennä ilmoitusalueelle (jos käytössä)

en: Previous track
fi: Edellinen kappale

en: Next track
fi: Seuraava kappale

en: Play/Pause
fi: Soita/Keskeytä

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Lower the volume
fi: Hiljennä äänenvoimakkuutta

en: Raise the volume
fi: Kasvata äänenvoimakkuutta

en: Play selected song
fi: Soita valittu kappale

en: Remove selected song(s)
fi: Poista valitut kappaleet

en: Center currently playing song
fi: Keskitä soiva kappale

en: Edit selected song's tags
fi: Muokkaa soivan kappaleen merkintöjä

en: Save to new playlist
fi: Tallenna uuteen soittolistaan

en: Clear list
fi: Tyhjennä lista

en: Randomize list
fi: Sekoita soittlista

en: Add selected song(s) or enter directory
fi: Lisää valitut kappaleet tai koko kansio

en: Go to parent directory
fi: Siirry yläkansioon

en: Add selected item(s)
fi: Lisää valitut kohdat

en: Replace with selected item(s)
fi: Korvaa valituilla kohdilla

en: Add selected item(s) and play
fi: Lisää valitut kohdat ja soita

en: Replace with selected item(s) and play
fi: Korvaa valituilla kohdilla ja soita

en: Update selected item(s)/path(s)
fi: Päivitä valitut kohdat tai polut

en: Add selected playlist(s)
fi: Lisää valitut soittolistat

en: Remove selected playlist(s)
fi: Poista valitut soittolistat

en: Replace with selected playlist(s)
fi: Korvaa valituilla soittolistoilla

en: Add selected playlist(s) and play
fi: Lisää valitut soittolistat ja soita

en: Add selected stream(s)
fi: Lisää valitut virrat

en: Remove selected stream(s)
fi: Poista valitut virrat

en: Replace with selected stream(s)
fi: Korvaa valituilla virroilla

en: Add selected stream(s) and play
fi: Lisää valitut virrat ja soita

en: Edit playing song's tags
fi: Muokkaa soivan kappaleen merkintöjä

note: define the main array- this adds headings to each section of shortcuts that will be displayed
en: Main Shortcuts
fi: Yleiset pikanäppäimet

en: Playback Shortcuts
fi: Soiton pikanäppäimet

en: Current Shortcuts
fi: Nykyisen listan pikanäppäimet

en: Library Shortcuts
fi: Kirjaston pikanäppäimet

en: Playlist Shortcuts
fi: Soittolistojen pikanäppäimet

en: Stream Shortcuts
fi: Virtojen pikanäppäimet

en: Info Shortcuts
fi: Merkintöjen pikanäppäimet

en: Starting Sonata with profile %s...
fi: Käynnistetään sonata profiililla %s...

en: %d is not an available profile number.
fi: %d ei ole saatavilla oleva profiilinumero.

en: Profile numbers must be between 1 and %d.
fi: Profiilinumeron täytyy olla väliltä 1 ja %d.

en: Default Profile
fi: Oletusprofiili

en: by
fi: esittäjältä

en: from
fi: levyltä

en: Unable to connect to MPD.
    Please check your Sonata preferences or MPD_HOST/MPD_PORT environment variables.
fi: MPD-palvelimeen ei saatu yhteyttä.
    Tarkista sonatan asetuksesi tai MPD_HOST/MPD_PORT -ympäristömuutujat..

en: Title
fi: Kappale

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Album
fi: Levy

en: Date
fi: Päiväys

en: Track
fi: Kappale

en: Genre
fi: Tyyli

en: File
fi: Tiedosto

en: Time
fi: Kesto

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: MPD stopped
fi: MPD pysäytetty

en: Playing
fi: Soittaa

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: State
fi: Tila

en: On
fi: Pois

en: Off
fi: Päällä

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Crossfade
fi: Ristiinhäivytys

en: second | seconds
fi[0]: sekunti
fi[1]: sekuntia

en: Failed to execute remote commands.
fi: Etäkomentoja ei voitu suorittaa.

en: Starting Sonata instead...
fi: Käynnistetään sonata ...

note: TODO: should we log the exception here?
en: Maybe Sonata is not running?
fi: Ehkä sonata ei ole käynnissä?

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Artist name
fi: Esittäjän nimi

en: Album name
fi: Levyn nimi

en: Track name
fi: Kappalenumero

en: Track number
fi: Kappalenumero

en: Disc number
fi: Levyn numero

en: Year
fi: Vuosi

en: File path
fi: Tiedoston polku

en: Path
fi: Polku

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Stream name
fi: Virran nimi

en: Stream
fi: Virta

en: Song length
fi: Kappaleen pituus

en: Len
fi: Pituus

en: Elapsed time (title only)
fi: Kulunut aika (vain otsikko)

en: hide
fi: piilota

en: more
fi: lisää

en: Album name not set.
fi: Levyn nimeä ei ole asetettu.

en: Album info not found.
fi: Levyn tietoja ei löytynyt.

en: Lyrics not found
fi: Sanoituksia ei löytynyt

en: Fetching lyrics...
fi: Haetaan sanoituksia...

en: Various Artists
fi: Useita esittäjiä

en: Untagged
fi: Merkitsemätön

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Everything
fi: Kaikki

en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Albums
fi: Levyt

en: Artists
fi: Esittäjät

en: Genres
fi: Tyylit

en: Song
fi: Kappale

note: Constants
en: Current
fi: Soiva lista

en: Library
fi: Kirjasto

en: Playlists
fi: Soittolistat

en: Streams
fi: Musiikkivirrat

en: Info
fi: Tietoja

en: Entire song
fi: Koko kappale

en: _Sort List
fi: _Järjestä lista

en: _Connection
fi: _Yhteys

en: P_lay after
fi: Soita s_euraavaksi

en: _Update
fi: _Päivitä

en: Use _Remote Image...
fi: Käytä kuvaa _verkosta...

en: Use _Local Image...
fi: Käytä kuvaa _levyltä...

en: _Fullscreen Mode
fi: _Kokoruututila

en: Reset Image
fi: Nollaa kuva

en: _Play
fi: _Soita

en: Pa_use
fi: _Keskeytä

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: Pre_vious
fi: _Edellinen

en: _Next
fi: _Seuraava

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Clear
fi: Ty_hjennä

en: _Entire Library
fi: _Koko kirjasto

en: _Selected Items
fi: _Valitut kohdat

en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: _About...
fi: _Tietoja...

en: _Edit Tags...
fi: _Muokkaa merkintöjä

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Add
fi: Lisää

en: Replace
fi: Korvaa

en: _Delete...
fi: _Poista...

en: Shuffle
fi: Sekoitustila

en: S_how Sonata
fi: Näytä _sonata

en: Rando_m
fi: Sa_tunnaistoisto

en: By Artist
fi: Esittäjän mukaan

en: By Album
fi: Levyn mukaan

en: By Song Title
fi: Kappaleen nimen mukaan

en: By File Name
fi: Tiedostonimen mukaan

en: By Dir & File Name
fi: Kansion ja tiedoston mukaan

en: Reverse List
fi: Käännä listan suunta

en: _New...
fi: _Uusi...

en: _Edit...
fi: _Muokkaa...

en: _New Playlist...
fi: _Uusi soittolista...

en: _Rename...
fi: _Nimeä uudestaan...

en: Click to expand
fi: Laajenna napsauttamalla

en: Click to collapse
fi: Pienennä napsauttamalla

en: Not Connected
fi: Ei yhteyttä

en: No Read Permission
fi: Ei lukuoikeutta

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: (updating mpd)
fi: (päivitetään mpd-tietokantaa)

en: Images
fi: Kuvat

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: No artist or album name found.
fi: Esittäjää tai levyn nimeä ei löydy.

en: No cover art found.
fi: Kansikuvaa ei löydy.

en: Delete the selected playlist? | Delete the selected playlists?
fi[0]: Poistetaanko valittu soittolista?
fi[1]: Poistetaanko valitut soittolistat?

en: Delete Playlist | Delete Playlists
fi[0]: Poista soittolista
fi[1]: Poista soittolistat

en: Delete the selected stream? | Delete the selected streams?
fi[0]: Poistetaanko valittu virta?
fi[1]: Poistetaanko valitut virrat?

en: Delete Stream | Delete Streams
fi[0]: Poista virta
fi[1]: Poista virrat

en: Unable to launch a suitable browser.
fi: Selainta ei voitu käynnistää.

en: Launch Browser
fi: Käynnistä selain

en: Save Playlist
fi: Tallenna soittolista

en: Existing Playlist
fi: Nykyinen soittolista

en: Replace playlist
fi: Korvaa soittolista

en: Append songs
fi: Lisää kappaleet

en: Rename Playlist
fi: Nimeä soittolista uudestaan

en: Using MPD_HOST/PORT
fi: Käytetään MPD_HOST/PORT-muuttujia

en: SONG_DIR
fi: KAPPELEEN_KANSIO

en: custom
fi: oma

en: Info displayed only if all enclosed tags are defined
fi: Tiedot näytetään vain, jos kaikki merkinnät on määritelty

en: Creates columns in the current playlist
fi: Luo sarakkeita nykyiseen soittolistaan

en: To save lyrics to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
fi: Jotta voit tallentaa sanoituksia musiikkikansioon, sinun täytyy antaa kelvollinen musiikkikansio.

en: Music Dir Verification
fi: Musiikkikansion vahvistus

en: To save artwork to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
fi: Jotta voit tallentaa kansikuvia musiikkikansioon, sinun täytyy antaa kelvollinen musiikkikansio.

en: New Profile
fi: Uusi profiili

en: Edit Stream
fi: muokkaa virtaa

en: New Stream
fi: Uusi virta

en: A stream with this name already exists. Would you like to replace it?
fi: Tämänniminen virta on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: Taglib and/or tagpy not found, tag editing support disabled.
fi: Taglib tai tagpy-kirjastoja ei löydy, merkintöjen muokkaus ei ole käytössä.

en: Edit Tags
fi: Muokkaa merkintöjä

en: Tagpy version < 0.91. Please upgrade to a newer version, tag editing support disabled.
fi: Tagpy-versio on < 0.91. Päivitä uudempaan versioon, merkintöjen muokkaus ei ole nyt käytössä.

en: No music files with editable tags found.
fi: Muokattavia merkintöjä sisältäviä musiikkitiedostoja ei löytynyt.

en: Unable to save tag to music file.
fi: Merkintää ei voitu tallentaa musiikkitiedostoon.

en: Hide file path
fi: Piilota tiedoston polku

en: Show file path
fi: Näytä tiedoston polku

en: An elegant music client for MPD.
fi: Näppärä asiakaohjelma MPD:lle.

en: _Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Launch artist in Wikipedia
fi: Näytä esittäjä wikipediassa

en: Launch album in Wikipedia
fi: Näytä levy wikipediassa

en: Toggle extra tags
fi: Näytetäänkö lisämerkinnät

en: Edit song tags
fi: Muokkaa kappaleen merkintöjä

en: Song Info
fi: Tietoja kappaleesta

en: Search Lyricwiki.org for lyrics
fi: Etsi sanoituksia Lyricwiki.org-sivustolta

en: Lyrics
fi: Sanoitukset

en: Album Info
fi: Tietoja levystä

en: Search terms
fi: Hakuehdot

en: End Search
fi: Lopeta haku

en: Custom Artwork
fi: Omat kansikuvat

en: _About
fi: Tietoja

en: _Configure...
fi: _Asetukset...

en: Leave blank if no password is required.
fi: Jätä tyhjäksi, jos sanaa ei vaadita.

en: Select a Music Directory
fi: Valitse musiikkikansio

en: _Autoconnect on start
fi: _Yhdistä käynnistettäessä

en: MPD Connection
fi: MPD-yhteys

en: _Playback/volume buttons
fi: _Toisto- ja äänenvoimakkusnapit

en: Pr_ogressbar
fi: _Edistymispalkki

en: _Statusbar
fi: _Tilarivi

en: System _tray icon
fi: Ilmoi_tusalueen kuvake

en: Song Ly_rics
fi: _Sanoitukset

en: Save lyrics to:
fi: Tallenna sanoitukset kansioon:

en: _Album art
fi: K_ansikuva

en: Artwork style:
fi: Kansikuvan tyyli:

en: Standard
fi: Tavallinen

en: Stylized
fi: Tyylitelty

en: Search locations:
fi: Etsinnän kohteet:

en: Local only
fi: Vain paikalliset kuvat

en: Local and remote
fi: Paikalliset ja verkko

en: Save art to:
fi: Tallenna kansikuvat kohteeseen:

en: Display
fi: Ulkoasu

en: _Show window on all workspaces
fi: _Näytä ikkuna kaikilla työpöydillä

en: _Keep window above other windows
fi: Pi_dä ikkuna aina päällimmäisenä

en: _Hide window titlebar
fi: P_iilota ikkunan otsikko

en: _Minimize to system tray on close/escape
fi: _Pienennä ilmoitusalueelle suljettaessa

en: If enabled, closing Sonata will minimize it to the system tray. Note that it's currently impossible to detect if there actually is a system tray, so only check this if you have one.
fi: Jos käytössä, sonatan sulkeminen pienentää ohjelman ilmoitusalueelle. Huomaa, että tällä ohjelma ei voi tietää, onko ilmoitusaluetta olemassa, joten valitse tämä vain jos sinulla on ilmoitusalue.

en: Window Behavior
fi: Ikkunan toiminta

en: _Update MPD library on start
fi: Päi_vitä MPD-kirjasto käynnistettäessä

en: If enabled, Sonata will automatically update your MPD library when it starts up.
fi: Jos käytössä, MPD-kirjaston päivitys aloitetaan automaattisesti sonatan käynnistyessä.

en: S_top playback on exit
fi: _Pysäytä toisto suljettaessa

en: MPD allows playback even when the client is not open. If enabled, Sonata will behave like a more conventional music player and, instead, stop playback upon exit.
fi: MPD voi soittaa musiikkia, vaikka asiakasta ei ole auki. Jos tämä on käytössä, sonata toimii kuten perinteinen musiikkisoitin ja lopettaa musiikin soiton sulkeutuessaan.

en: _Write status file:
fi: _Kirjoita tilatiedosto:

en: If enabled, Sonata will create a xmms-infopipe like file containing information about the current song. Many applications support the xmms-info file (Instant Messengers, IRC Clients...)
fi: Jos käytössä, Sonata luo xmms-infopipe -tyylisen tiedoston, joka sisältää tietoja soivasta kappaleesta. Monet ohjelmat, esimerkiksi pikaviestimet ja IRC-asiakkaat, osaavat lukea xmms-info -tiedostoa.

en: Miscellaneous
fi: Lisäasetukset

en: Behavior
fi: Toiminta

en: C_urrent playlist:
fi: _Nykyinen soittolista:

en: _Library:
fi: _Kirjasto:

en: _Window title:
fi: _Ikkunan otsikko:

en: Current _song line 1:
fi: Soiva _kappale, rivi 1:

en: Current s_ong line 2:
fi: Soiva k_appale, rivi 2:

en: Song Formatting
fi: Kappaletietojen muotoilu

en: Format
fi: Muotoilu

en: _Audioscrobbling (Last.fm)
fi: _Audioscrobbler (last.fm)

en: _Username:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Popup _notification on song changes
fi: Po_nnahdusikkuna kappaleen vaihtuessa

en: System tray
fi: Ilmoitusalue

en: Top Left
fi: Ylhäällä vasemmalla

en: Top Right
fi: Ylhäällä oikealla

en: Bottom Left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: Bottom Right
fi: Alhaalla oikealla

en: Screen Center
fi: Näytön keskellä

en: C_rossfade
fi: _Ristiinhäivytys

en: sec
fi: s

en: Extras
fi: Lisäosat

en: Description
fi: Kuvaus

en: Choose Cover Art
fi: Valitse kansikuva

en: Edit search terms
fi: Muokkaa hakuehtoja

en: Cover Art
fi: Kansikuva

en: Open Image
fi: Avaa kuva

en: Lyrics Search
fi: Sanoitusten haku

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Save _All
fi: Tallenna K_aikki
