Sonata 1.333 - en to it translation catalogue (255 entries)

note: define the shortcuts and their descriptions these are all gettextable Keep them here (not as XML) as they're more convenient this way
en: About Sonata
it: Informazioni su Sonata

en: Preferences
it: Preferenze

en: Fullscreen Artwork Mode
it: Modalità Copertina a Schermo Intero

en: Switch to [1st-5th] tab
it: Spostati al [1^ - 5^] tab

en: Connect to MPD
it: Connetti a MPD

en: Disconnect from MPD
it: Disconnetti da MPD

en: Randomize current playlist
it: Randomizza la Playlist corrente

en: Expand player
it: Passa alla modalità normale/estesa

en: Switch to previous tab
it: Spostati nel precedente tab

en: Switch to next tab
it: Spostati nel prossimo tab

en: Collapse player
it: Passa alla modalità compatta

en: Search library
it: Cerca nella libreria

en: Quit
it: Esci

en: Update entire library
it: Aggiorna tutta la libreria

en: Display popup menu
it: Mostra menu popup

en: Minimize to system tray (if enabled)
it: Minimizza nell'area di notifica (se è abilitata l'opzione)

en: Previous track
it: Brano precedente

en: Next track
it: Brano successivo

en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Stop
it: Ferma

en: Lower the volume
it: Abbassa il volume

en: Raise the volume
it: Alza il volume

en: Play selected song
it: Riproduci il brano selezionato

en: Remove selected song(s)
it: Rimuovi il brano od i brani selezionati

en: Center currently playing song
it: Centra la playlist sul brano in riproduzione

en: Edit selected song's tags
it: Modifica i tag selezionati

en: Save to new playlist
it: Salva in una nuova playlist

en: Clear list
it: Cancella la playlist

en: Randomize list
it: Randomizza Playlist

en: Add selected song(s) or enter directory
it: Aggiungi il/i brani selezionati od inserisci il nome di una cartella

en: Go to parent directory
it: Vai alla cartella di livello superiore

en: Add selected item(s)
it: Aggiungi il/gli oggetto(i) selezionato(i)

en: Replace with selected item(s)
it: Sostituisci con il/gli oggetto(i) selezionati

en: Add selected item(s) and play
it: Aggiungi il/gli oggetto(i) selezionato(i) e riproduci

en: Replace with selected item(s) and play
it: Sostituisci con il/gli oggetto(i) selezionato(i) e riproduci

en: Update selected item(s)/path(s)
it: Aggiorna il/gli oggetto(i)/percorso(i) selezionato(i)

en: Add selected playlist(s)
it: Aggiungi la playlist o le playlist selezionate

en: Remove selected playlist(s)
it: Rimuovi la playlist o le playlist selezionate

en: Replace with selected playlist(s)
it: Sostituisci con la playlist o le playlist selezionate

en: Add selected playlist(s) and play
it: Aggiungi la/le playlist selezionata(e) e riproduci

en: Add selected stream(s)
it: Aggiungi lo stream o gli stream selezionati

en: Remove selected stream(s)
it: Rimuovi lo stream o gli stream selezionati

en: Replace with selected stream(s)
it: Sostituisci con lo stream o gli stream selezionati

en: Add selected stream(s) and play
it: Aggiungi lo/gli stream selezionato(i) e riproduci

en: Edit playing song's tags
it: Modifica i tag del brano in esecuzione

note: define the main array- this adds headings to each section of shortcuts that will be displayed
en: Main Shortcuts
it: Tasti scorciatoia Principali

en: Playback Shortcuts
it: Tasti scorciatoia per la gestione della riproduzione dei brani

en: Current Shortcuts
it: Tasti scorciatoia Comuni

en: Library Shortcuts
it: Tasti scorciatoia per la gestione della Libreria

en: Playlist Shortcuts
it: Tasti scorciatoia per la gestione delle Playlist

en: Stream Shortcuts
it: Tasti scorciatoia per la gestione degli Stream

en: Info Shortcuts
it: Tasti scorciatoia Informazioni

en: Starting Sonata with profile %s...
it: Avvia Sonata con il profilo %s...

en: %d is not an available profile number.
it: %d non è un numero profilo disponibile.

en: Profile numbers must be between 1 and %d.
it: Il numero del profilo deve essere tra 1 e %d.

en: Default Profile
it: Profilo predefinito

en: by
it: di

en: from
it: da

en: Unable to connect to MPD.
    Please check your Sonata preferences or MPD_HOST/MPD_PORT environment variables.
it: Impossibile connettersi ad MPD.
    Controlla le impostazioni di Sonata o le variabili MPD_HOST/MPD_PORT.

en: Title
it: Titolo

en: Artist
it: Artista

en: Date
it: Data

en: Track
it: Traccia

en: Genre
it: Genere

en: Time
it: Tempo

en: MPD stopped
it: MPD non avviato

en: Playing
it: Riproducendo

en: Paused
it: In Pausa

en: Stopped
it: In Pausa

en: State
it: Stato

en: second | seconds
it[0]: secondo
it[1]: secondi

en: Failed to execute remote commands.
it: Esecuzione comandi remoti fallita.

en: Starting Sonata instead...
it: Avvio Sonata...

note: TODO: should we log the exception here?
en: Maybe Sonata is not running?
it: Forse Sonata non è in esecuzione?

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Artist name
it: Artista

en: Album name
it: Album

en: Track name
it: Titolo della Traccia

en: Track number
it: Numero della Traccia

en: Disc number
it: Numero del disco

en: Year
it: Anno

en: File path
it: Percorso del file

en: Path
it: Percorso

en: File name
it: Nome del file

en: Stream name
it: Nome dello Stream

en: Song length
it: Lunghezza del brano

en: Len
it: Lunghezza

en: Elapsed time (title only)
it: Tempo trascorso (solo titolo della finestra)

en: hide
it: nascondi

en: more
it: più

en: Album name not set.
it: Nome dell'album sconosciuto

en: Album info not found.
it: Informazioni sull'album non trovate.

en: Lyrics not found
it: Il testo del brano non è stato trovato

en: Fetching lyrics...
it: Ricerca e download del testo del brano in corso...

en: Various Artists
it: Artisti Vari

en: Untagged
it: Senza Tag

en: Filename
it: File

en: Everything
it: Tutti

en: Albums
it: Album

en: Artists
it: Artisti

en: Genres
it: Generi

en: Song
it: Brano

note: Constants
en: Current
it: Corrente

en: Library
it: Libreria

en: Playlists
it: Playlist

en: Streams
it: Stream

en: Info
it: Informazioni

en: Entire song
it: Tutta il brano

en: _Sort List
it: Ordina Li_sta

en: _Connection
it: _Connessione

en: P_lay after
it: R_iproduci dopo

en: _Update
it: _Aggiorna

en: Use _Remote Image...
it: Utilizza Immagine _Remota

en: Use _Local Image...
it: Utilizza Immagine _Locale

en: _Fullscreen Mode
it: _Modalità Schermo Intero

en: Reset Image
it: Reset Immagine

en: _Play
it: Ri_produci

en: Pa_use
it: Pa_usa

en: _Stop
it: _Ferma

en: Pre_vious
it: Pre_cedente

en: _Next
it: _Successivo

en: _Quit
it: _Esci

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Clear
it: Pulis_ci

en: _Entire Library
it: _Tutta la Libreria

en: _Selected Items
it: _Oggetti selezionati

en: _Preferences...
it: _Preferenze

en: _About...
it: Inform_azioni su...

en: _Edit Tags...
it: Modifica _Tags...

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: Add
it: Aggiungi

en: Replace
it: Sostituisci

en: _Delete...
it: _Cancella

en: Shuffle
it: Riproduzione Casuale

en: S_how Sonata
it: M_ostra Sonata

en: Rando_m
it: O_rdine Casuale

en: By Artist
it: Per Artista

en: By Album
it: Per Album

en: By Song Title
it: Per Titolo dei brani

en: By File Name
it: Per Nome del File

en: By Dir & File Name
it: Per Cartella e Nome del File

en: Reverse List
it: Inverti Ordine della Lista

en: _New...
it: _Nuovo

en: _Edit...
it: _Modifica...

en: _Rename...
it: _Rinomina...

en: Click to expand
it: Fai click per passare in modalità estesa

en: Click to collapse
it: Fai click per passare in modalità compatta

en: Not Connected
it: Non Connesso

en: No Read Permission
it: Nessun permesso di lettura

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: (updating mpd)
it: (aggiornando la libreria...)

en: Images
it: Immagini

en: All files
it: Tutti i file

en: No artist or album name found.
it: Nessun risultato tra i nomi degli artisti o degli album.

en: No cover art found.
it: Copertina non trovata.

en: Delete the selected playlist? | Delete the selected playlists?
it[0]: Cancellare la playlist selezionata?
it[1]: Cancellare le playlist selezionate?

en: Delete Playlist | Delete Playlists
it[0]: Cancella la Playlist
it[1]: Cancella le Playlist

en: Delete the selected stream? | Delete the selected streams?
it[0]: Cancellare lo Stream?
it[1]: Cancellare gli Stream?

en: Delete Stream | Delete Streams
it[0]: Cancella Stream
it[1]: Cancella Stream

en: Unable to launch a suitable browser.
it: Impossibile lanciare un browser compatibile.

en: Launch Browser
it: Avvia browser

en: Save Playlist
it: Salva Playlist

en: Existing Playlist
it: Playlist esistente

en: Replace playlist
it: Sostituisci Playlist

en: Append songs
it: Aggiungi brani

en: Rename Playlist
it: Rinomina Playlist

en: Using MPD_HOST/PORT
it: Uso MPD_HOST/PORT

en: custom
it: personalizzato

en: Info displayed only if all enclosed tags are defined
it: Le informazioni sono mostrate solo se i tag ID3 sono definiti nel file.

en: Creates columns in the current playlist
it: Crea colonne nella playlist corrente

en: To save lyrics to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
it: Per salvare il testo dei brani nella cartella dei file, devi specificare una music dir valida.

en: Music Dir Verification
it: Verifica Music Dir

en: To save artwork to the music file's directory, you must specify a valid music directory.
it: Per salvare le copertine nella cartella del file, devi specificare una music dir valida.

en: New Profile
it: Nuovo Profilo

en: Edit Stream
it: Modifica Stream

en: New Stream
it: Nuovo Stream

en: A stream with this name already exists. Would you like to replace it?
it: Esiste già uno Stream con questo nome. Desideri sostituirlo con questo?

en: Taglib and/or tagpy not found, tag editing support disabled.
it: Librerie taglib e/o tagpy non trovate, il supporto alla modifica dei tag id3 è stato disabilitato.

en: Edit Tags
it: Modifica Tags

en: Tagpy version < 0.91. Please upgrade to a newer version, tag editing support disabled.
it: Librerie tagpy <0.91. Prego aggiornare ad una versione più recente; la modifica dei tag è stato disabilitato.

en: No music files with editable tags found.
it: Nessun brano con tag editabili trovato.

en: Unable to save tag to music file.
it: Impossibile salvare i tag nel file.

en: Hide file path
it: Nascondi il percorso del file

en: Show file path
it: Mostra il percorso del file

en: An elegant music client for MPD.
it: Un elegante client per MPD.

en: Launch artist in Wikipedia
it: Mostra l'artista in Wikipedia

en: Launch album in Wikipedia
it: Mostra l'album in Wikipedia

en: Toggle extra tags
it: Mostra tag extra

en: Edit song tags
it: Modifica i tag del brano

en: Song Info
it: Informazioni sul brano

en: Search Lyricwiki.org for lyrics
it: Cerca testo brani su Lyricwiki.org

en: Lyrics
it: Testo brani

en: Album Info
it: Informazioni sull'Album

en: Search terms
it: Chiavi di ricerca

en: End Search
it: Finisci Ricerca

en: Custom Artwork
it: Copertina personalizzata

en: _About
it: Inform_azioni su...

en: _Configure...
it: _Configura...

en: Leave blank if no password is required.
it: Lasciare vuoto se non è richiesta nessuna password

en: Select a Music Directory
it: Seleziona una Music Dir

en: _Autoconnect on start
it: _Connettiti automaticamente all'avvio

en: MPD Connection
it: Connessione ad MPD

en: _Playback/volume buttons
it: Pulsanti _Riproduzione/Volume

en: Pr_ogressbar
it: Barra di _Progresso

en: _Statusbar
it: _Barra di stato

en: System _tray icon
it: _Icona nell'area di notifica

en: Song Ly_rics
it: _Testo del brano

en: Save lyrics to:
it: Salva il testo dei brani in:

en: _Album art
it: _Copertina

en: Artwork style:
it: Stile della Copertina

en: Stylized
it: Stilizzato

en: Search locations:
it: Cerca locazioni:

en: Local only
it: Solo in locale

en: Local and remote
it: Locale e in remoto

en: Save art to:
it: Salva le copertine in:

en: _Show window on all workspaces
it: Mostra finestra in _tutte le aree di lavoro

en: _Keep window above other windows
it: _Mantieni la finestra in primo piano

en: _Hide window titlebar
it: _Nascondi il titolo della finestra

en: _Minimize to system tray on close/escape
it: _Minimizza nell'area di notifica se chiuso

en: If enabled, closing Sonata will minimize it to the system tray. Note that it's currently impossible to detect if there actually is a system tray, so only check this if you have one.
it: Se abilitato, chiudere Sonata lo minimizzerà semplicemente nell'area di notifica. Poichè è correntemente impossibile sapere se è disponibile o meno un'area di notifica, assicurati di utilizzarne una prima di selezionare questa opzione.

en: Window Behavior
it: Comportamento della finestra

en: _Update MPD library on start
it: _Aggiorna la libreria di MPD all'avvio del programma

en: If enabled, Sonata will automatically update your MPD library when it starts up.
it: Se abilitato, Sonata rigenererà automaticamente la libreria di MPD quanto viene avviato.

en: S_top playback on exit
it: T_ermina la riproduzione alla chiusura del programma

en: MPD allows playback even when the client is not open. If enabled, Sonata will behave like a more conventional music player and, instead, stop playback upon exit.
it: MPD continua a riprodurre musica anche se non c'è nessun client aperto. Se questa opzione è abilitata, Sonata si comporterà come un lettore musicale convenzionale, concludendo la riproduzione del brano corrente quando il programma viene chiuso.

en: _Write status file:
it: _Scrivi un file di stato:

en: If enabled, Sonata will create a xmms-infopipe like file containing information about the current song. Many applications support the xmms-info file (Instant Messengers, IRC Clients...)
it: Se questa opzione è abilitata, Sonata creerà un file contenente informazioni sul brano corrente in maniera simile ad xmms. Molte applicazioni supportano il file xmms-info creato (Instant Messenger, Client IRC...)

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Behavior
it: Comportamento

en: C_urrent playlist:
it: P_laylist corrente:

en: _Library:
it: _Libreria:

en: _Window title:
it: _Titolo della finestra:

en: Current _song line 1:
it: Brano _corrente linea 1:

en: Current s_ong line 2:
it: Brano c_orrente linea 2:

en: Song Formatting
it: Formato del brano

en: Format
it: Formato

en: _Username:
it: _Nome utente:

en: Popup _notification on song changes
it: Popup di _notifica al cambio del brano

en: System tray
it: Area di notifica

en: Top Left
it: In Alto a Sinistra

en: Top Right
it: In Alto a Destra

en: Bottom Left
it: In Basso a Sinistra

en: Bottom Right
it: In Basso a Destra

en: Screen Center
it: Centro dello schermo

en: Extras
it: Extra

en: Enabled
it: Abilitato

en: Description
it: Descrizione

en: Plugins
it: Plugin

en: Choose Cover Art
it: Scegli Copertina

en: Edit search terms
it: Modifica chiavi di ricerca

en: Cover Art
it: Copertina

en: Open Image
it: Apri Immagine

en: Lyrics Search
it: Cerca Testo Brani

en: Save _All
it: S_alva tutto.
