Sonic Pi - en to sl translation catalogue (60 entries)

en: 1 Welcome to Sonic Pi
sl: 1 Pozdravljen v Sonic Pi-ju

en: Welcome friend :-)
sl: Pozdravljen, prijatelj :-)

en: But wait, how rude of me! Let me introduce myself - I'm [Sam Aaron](https://twitter.com/samaaron) - the chap that created Sonic Pi. You can find me at [@samaaron](http://twitter.com/samaaron) on Twitter and I'd be more than happy to say hello to you. You might also be interested in finding out more about my [Live Coding Performances](https://youtube.com/samaaron) where I code with Sonic Pi live in front of audiences.
sl: Počakaj, kako nevljuden sem! Naj se ti najprej predstavim. Sem [Sam Aaron](http://twitter.com/samaaron) - avtor Sonic Pi-ja. Lahko me najdeš na Twitterju kot [@samaaron](http://twitter.com/samaaron). Več kot vesel te bom. Morda te bodo zanimali tudi moji [programerski nastopi](https://youtube.com/samaaron), kjer pred občinstvom programiram s Sonic Pi-jem.

en: If you have any thoughts, or ideas for improving Sonic Pi - please pass them on - feedback is so helpful. You never know, your idea might be the next big feature!
sl: Če imaš kakšne predloge ali zamisli, kako bi lahko Sonic Pi izboljšali: povej jih, takšni podatki so zelo uporabni. Nikoli ne veš, morda bo tvoja zamisel postala naslednja velika izboljšava!

en: This tutorial is divided up into sections grouped by category. Whilst I've written it to have an easy learning progression from start to finish, feel very free just to dip in and out of sections as you see fit. If you feel that there's something missing, do let me know and I'll consider it for a future version.
sl: Ta vodnik je razdeljen na poglavja, združena po področjih. Čeprav sem ga sestavil tako, da se lahko učiš v smiselnem zaporedju od začetka do konca, ga lahko bereš, kakor se ti zdi. Če misliš, da kaj manjka, mi zaupaj in razmislil bom, če bi to dodal v prihodnji različici.

en: Finally, watching others live code is a really great way to learn. I regularly stream live on [https://youtube.com/samaaron](http://youtube.com/samaaron) so please do drop by, say hi and ask me lots of questions :-)
sl: Še to: gledanje, kako drugi programirajo, je odličen način učenja. Redno prenašam v živo na [svojem YouTube kanalu](http://youtube.com/samaaron). Pozdravi me in vprašaj veliko stvari! :-)

en: OK, let's get started...
sl: OK, pa začnimo …

en: 1.1 Live Coding
sl: 1.1 Programiranje v živo

en: Live Coding
sl: Programiranje v živo

en: One of the most exciting aspects of Sonic Pi is that it enables you to write and *modify code live* to make music, just like you might perform live with a guitar. This means that given some practice you can take Sonic Pi on stage and gig with it.
sl: Pri Sonic Pi-ju je zelo zanimivo to, da lahko *sproti spreminješ program* in tako delaš glasbo, kot če bi igral kitaro. To pomeni, da lahko z nekaj vaje programiraš tudi na odru!

en: Free your mind
sl: Počuti se prost

en: A live loop
sl: "Živa zanka"

en: live_loop :flibble do
      sample :bd_haus, rate: 1
      sleep 0.5
    end
sl: live_loop :primer do
    	sample :bd_haus, rate: 1
    	sleep 0.5
    end

en: Now, press the `Run` button and you'll hear a nice fast bass drum beating away. If at any time you wish to stop the sound just hit the `Stop` button. Although don't hit it just yet... Instead, follow these steps:
sl: Zdaj klikni gumb "Zaženi" in slišal boš lep zvok udarjanja po bobnu. Če bi želel ustaviti zvok, bi lahko kadar koli kliknil "Ustavi". Kljub temu ga zdaj še ne klikni … Raje naredi to:

en: Make sure the bass drum sound is still running
sl: Prepričaj se, da se program še vedno izvaja

en: Change the `sleep` value from `0.5` to something higher like `1`.
sl: Za "sleep" namesto "0.5" napiši kakšno večjo številko, kot je na primer "1".

en: Press the `Run` button again
sl: Znova klikni gumb "Zaženi"

en: Notice how the drum speed has changed.
sl: Si opazil, da se je hitrost bobna spremenila?

en: Finally, *remember this moment*, this is the first time you've live coded with Sonic Pi and it's unlikely to be your last...
sl: *Zapomni si ta trenutek.* Prvič si programiral v Sonic Pi-ju in škoda bi bilo, da bi bilo to tudi zadnjič…

en: Ok, that was simple enough. Let's add something else into the mix. Above `sample :bd_haus` add the line `sample :ambi_choir, rate: 0.3`. Your code should look like this:
sl: Dobro, to je bilo zelo preprosto. Dodajmo še kaj drugega. Nad "sample :bd_haus" dodaj vrstico "sample :ambi_choir, rate: 0.3". Tvoj program zdaj izgleda podobno kot ta:

en: live_loop :flibble do
      sample :ambi_choir, rate: 0.3
      sample :bd_haus, rate: 1
      sleep 1
    end
sl: live_loop :primer do
      sample :ambi_choir, rate: 0.3
      sample :bd_haus, rate: 1
      sleep 1
    end

en: Now, play around. Change the rates - what happens when you use high values, or small values or negative values? See what happens when you change the `rate:` value for the `:ambi_choir` sample just slightly (say to `0.29`). What happens if you choose a really small `sleep` value? See if you can make it go so fast your computer will stop with an error because it can't keep up (if that happens, just choose a bigger `sleep` time and hit `Run` again).
sl: Malo se poigrajmo. Spremeni številke za "rate:" - kaj se zgodi, če uporabiš visoko vrednost? Ali morda nizko, celo negativno? Poglej, kaj se zgodi, če spremeniš "rate" za "ambi_choir" samo malo (recimo "0.29" - pazi, da uporabiš decimalno piko in ne vejice, kot v slovenščini). Kaj se zgodi, če pri "sleep" napišeš res majhno številko? Poskusi narediti glasbo tako hitro, da se bo ustavila, ker se računalnik ne bo mogel dohajati (če se to zgodi, samo spremeni številko in spet klikni "Zaženi").

en: Try commenting one of the `sample` lines out by adding a `#` to the beginning:
sl: Poskusi eno od vrstic, ki se začneta s "sample", spremeniti v opombo, tako da na njenem začetku napišeš "#":

en: live_loop :flibble do
      sample :ambi_choir, rate: 0.3
    #  sample :bd_haus, rate: 1
      sleep 1
    end
sl: live_loop :primer do
      sample :ambi_choir, rate: 0.3
    #  sample :bd_haus, rate: 1
      sleep 1
    end

en: Notice how it tells the computer to ignore it, so we don't hear it. This is called a comment. In Sonic Pi we can use comments to remove and add things into the mix.
sl: Si opazil, da "#" pove računalniku, da naj vrstico preskoči, tako da v njej določenega zvoka ne slišimo. Temu se reče opomba. V Sonic Pi-ju lahko opombe uporabimo, da odstranimo ali dodamo zvoke.

en: Try changing the blue `rate:` values to hear the sample sound change.
sl: Poskusi spremeniti modre številke za "rate:" in poslušaj, kako se zvok spremeni.

en: Try changing the `sleep` times and hear that both loops can spin round at different rates.
sl: Poskusi spremeniti vrednosti "sleep" in poslušaj, kako se obe zanki izvajata v različnih medsebojnih razmerjih.

en: Try uncommenting the sample line (remove the `#`) and enjoy the sound of the guitar played backwards.
sl: Opombi odstrani znak "#" in uživaj v zvoku kitare.

en: live_loop :guit do
      with_fx :echo, mix: 0.3, phase: 0.25 do
        sample :guit_em9, rate: 0.5
      end
    #  sample :guit_em9, rate: -0.5
      sleep 8
    end
    live_loop :boom do
      with_fx :reverb, room: 1 do
        sample :bd_boom, amp: 10, rate: 1
      end
      sleep 8
    end
sl: live_loop :kitara do
    	with_fx :echo, mix: 0.3, phase: 0.25 do
    		sample :guit_em9, rate: 0.5
    	end
    	#sample :guit_em9, rate: -0.5
    	sleep 8
    end
    live_loop :bum do
    	with_fx :reverb, room: 1 do
    		sample :bd_boom, amp: 10, rate: 1
    	end
    	sleep 8
    end

en: So what are you waiting for...
sl: Torej tisto, na kar čakaš …

en: 1.2 Exploring the Interface
sl: 1.2 Raziskujemo uporabniški vmesnik

en: The Sonic Pi Interface
sl: Sonic Pi-jev uporabniški vmesnik

en: Sonic Pi has a very simple interface for coding music. Let's spend a little time exploring it.
sl: Sonic Pi ima zelo preprost vmesnik za programiranje glasbe. Vzemimo si malo časa in ga raziščimo.

en: *A* - Play Controls
sl: *A* - Nadzor predvajanja

en: *B* - Editor Controls
sl: *B* - Nadzor urejevalnika

en: *C* - Info and Help
sl: *C* - Podatki in pomoč

en: *D* - Code Editor
sl: *D* - Urejevalnik

en: *E* - Prefs Panel
sl: *E* - Možnosti

en: *F* - Log Viewer
sl: *F* - Prikaz dnevnika

en: *G* - Help System
sl: *G* - Pomoč

en: *H* - Scope Viewer
sl: *H* - Grafični prikaz zvoka

en: A. Play Controls
sl: A. Nadzor predvajanja

en: These pink buttons are the main controls for starting and stopping sounds. There's the *Run* button for running the code in the editor, *Stop* for stopping all running code, *Save* for saving the code to an external file and *Record* to create a recording (a WAV file) of the sound playing.
sl: S temi rožnatimi gumbi nadziramo predvajanje zvoka. Gumb *Zaženi* izvede program v urejevalniku, *Ustavi* ustavi program, ki se trenutno izvaja, *Shrani* zapiše program v zunanji dokument in *Posnami* ustvari posnetek (datoteko WAV) predvajanega zvoka.

en: B. Editor Controls
sl: B. Nadzor urejevalnika

en: C. Info and Help
sl: C. Podatki in pomoč

en: These blue buttons give you access to information, help and preferences. The *Info* button will open up the information window which contains information about Sonic Pi itself - the core team, history, contributors and community. The *Help* button toggles the help system (*G*) and the *Prefs* button toggles the preferences window which allows you to control some basic system parameters.
sl: S temi modrimi gumbi lahko dostopaš do podatkov, navodil in možnosti programa. Gumb *O programu* odpre okno s podatki o Sonic Pi-ju samem - skupini razvijalcev, zgodovini, sodelavvcih in tako naprej. Gumb *Pomoč* pokaže ali skrije okno z navodili in gumb *Možnosti* odpre ali zapre okno z možnostmi, s katerim lahko nadziraš Sonic Pi.

en: D. Code Editor
sl: D. Urejevalnik

en: This is the area where you'll write your code and compose/perform music. It's a simple text editor where you can write code, delete it, cut and paste, etc. Think of it like a very basic version of Word or Google Docs. The editor will automatically colour words based on their meaning in the code. This may seem strange at first, but you'll soon find it very useful. For example, you'll know something is a number because it is blue.
sl: V tem delu vmesnika boš pisal programe ter skladal in izvajal glasbo. Je preprost urejevalnik besedila, kjer lahko svoje programe pišeš, brišeš, kopiraš ... Predstavljaj si ga kot zelo osnovno različico Worda ali Google dokumentov. Urejevalnik besede samodejno pobarva, glede na to, kaj v programu pomenijo. Morda se to zdi nenavadno, vendar ti bo kmalu prišlo prav. Na primer, hitro boš našel številke, ker so vedno modre.

en: E. Prefs Panel
sl: E. Okno z možnostmi

en: Sonic Pi supports a number of tweakable preferences which can be accessed by toggling the *prefs* button in the Info and Help button set. This will toggle the visibility of the Prefs Panel which includes a number of options to be changed. Examples are forcing mono mode, inverting stereo, toggling log output verbosity and also a volume slider and audio selector on the Raspberry Pi.
sl: Sonic Pi ima veliko nastavitev, ki so prikazane v posebnem oknu. Pokažeš ali skriješ jih lahko z modrim gumbom *Možnosti*. Okno vsebuje veliko možnosti, na primer način "mono", obratni stereo, določaš, kaj bo prikazano v dnevniku, spreminjaš glasnost glasbe in v sistemu Raspberry Pi tudi izbereš, v katero napravo naj bo poslan zvok.

en: F. Log Viewer
sl: F. Dnevnik

en: When you run your code, information about what the program is doing will be displayed in the log viewer. By default, you'll see a message for every sound you create with the exact time the sound was triggered. This is very useful for debugging your code and understanding what your code is doing.
sl: Ko zaženeš program, bo Sonic Pi sproti zapisoval v dnevnik, kaj počne. Za vsak ustvarjen zvok se bo prikazalo sporočilo s točnim podatkom, kdaj se je zvok predvajal - rezen, če to spremeniš v možnostih. To je zelo uporabno, saj moraš, če želiš popraviti napako v programu, najprej razumeti, kaj program sploh dela.

en: G. Help System
sl: G. Pomoč

en: One of the most important parts of the Sonic Pi interface is the help system which appears at the bottom of the window. This can be toggled on and off by clicking on the blue *Help* button. The help system contains help and information about all aspects of Sonic Pi including this tutorial, a list of available synths, samples, examples, FX and a full list of all the functions Sonic Pi provides for coding music.
sl: Navodila, ki se prikažejo na dnu vmesnika, so eden najpomembnejših delov Sonic Pi-ja. Lahko jih pokažeš ali pa skriješ z gumbom *Pomoč*. Vsebujejo koristne podatke o vsem, kar je povezanega s Sonic Pi-jem, vključno s tem vodnikom, seznamom glasbil, vzorcev, primerov, učinkov FX in funkcij, ki so v Sonic Pi-ju na voljo za programiranje glasbe.

en: H. Scope Viewer
sl: H. Grafični prikaz zvoka

en: The scope viewer allows you to see the sound you're hearing. You can easily see that the saw wave looks like a saw and that the basic beep is a curvey sine wave. You can also see the difference between loud and quiet sounds by the size of the lines. There are 3 scopes to play with - the default is a combined scope for the left and right channels, there is a stereo scope which draws a separate scope for each channel. Finally there is a Lissajous curve scope which will show the phase relationship between the left and right channels and allows you to draw pretty pictures with sound (https://en.wikipedia.org/wiki/Lissajous_curve).
sl: Grafični prikaz zvoka s krivuljo ti omogoča, da zvok hkrati vidiš in slišiš. Takoj lahko vidiš, da je krivulja "žagastega" zvoka videti kot žaga, običajen pisk pa da sinusno krivuljo. Razlikujejo se tudi krivulje tihih in glasnih zvokov. Obstajajo tri vrste grafičnega prikaza: samodejno se pokaže kombiniran prikaz za levi in desni zvočnik, pri stereo prikazu se pokažeta dva ločena grafa, eden za levi zvočnik in drugi za desnega. Obstaja pa tudi prikaz, ki nariše Lissajousovo krivuljo (https://sl.wikipedia.org/wiki/Lissajousova_krivulja), s katero prikaže razmerje med levim in desnim zvočnikom. Če v možnostih izbereš to vrsto prikaza, lahko z zvokom rišeš lepe slike.

en: 1.3 Learning through Play
sl: 1.3 Učenje skozi igro

en: Learning through Play
sl: Učenje skozi igro

en: There are no mistakes
sl: Tukaj ni napak

en: Start Simple
sl: Začnimo preprosto
