kde5 - en to bs translation catalogue (66 entries)

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes
bs: -ise sufiksi

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes
bs: -ize sufiksi

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
bs: -ise sufiksi i sa akcentima

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
bs: -ise sufiksi i bez akcenata

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
bs: -ize sufiksi i sa akcentima

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
bs: -ize sufiksi i bez akcenata

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: large
bs: veliki

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: medium
bs: srednji

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: small
bs: mali

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 0
bs: varijanta 0

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 1
bs: varijanta 1

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 2
bs: varijanta 2

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: without accents
bs: bez akcenata

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with accents
bs: sa akcentima

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with ye, modern russian
bs: sa je, moderni ruski

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with yeyo, modern and old russian
bs: sa jejo, moderni i stari ruski

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with yo, old russian
bs: sa jo, stari ruski

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: extended
bs: prošireni

[ctx: Sonnet::ConfigDialog|]
en: Spell Checking Configuration
bs: Konfiguracija kontrole pravopisa

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Default language:
bs: Podrazumijevani jezik:

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Options
bs: Opcije

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Enable autodetection of &language
bs: Uključi autodetekciju &jezika

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Enable &background spellchecking
bs: Uključi &provjeru pravopisa u pozadini

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Automatic spell checking enabled by default
bs: &Automatska provjera pravopisa podrazumijevano uključena

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Skip all &uppercase words
bs: Preskoči sve pisano &velikim slovima

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: S&kip run-together words
bs: Preskoči &spojeno napisane riječi

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Ignored Words:
bs: Ignorisane riječi

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Add
bs: &Dodaj

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Remove
bs: &Ukloni

[ctx: Sonnet::Dialog|@title:window]
en: Check Spelling
bs: Provjera pravopisa

[ctx: Sonnet::Dialog|progress label]
en: Spell checking in progress...
bs: Provjera pravopisa u toku...

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check stopped.
bs: Provjera pravopisa zaustavljena.

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check canceled.
bs: Provjera pravopisa otkazana.

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check complete.
bs: Provjera pravopisa dovršena.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: As-you-type spell checking enabled.
bs: Provjera pravopisa pri kucanju uključena.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
bs: Isuviše pogrešnih riječi. Provjera pravopisa pri kucanju isključena.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: As-you-type spell checking disabled.
bs: Provjera pravopisa pri kucanju isključena.

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
bs: <qt><p>Ova riječ se smatra za „nepoznatu riječ“ zato što se ne poklapa ni sa jednim unosom u rječniku koji se trenutno koristi. Takođe može biti riječ iz stranog jezika.</p>
    <p>Ako rječ nije pogrešno napisana, možete je dodati u rječnik klikom na <b>Dodaj u rječnik</b>. Ako ne želite da dodate nepoznatu riječ u rječnik, ali želite da ostane neizmijenjena, kliknite na <b>Ignoriši</b> ili na <b>Ignoriši sve</b>.</p>
    <p>Međutim, ako riječ jeste pogrešno napisana, možete pokušati da nađete ispravnu zamjenu u donjem spisku. Ako ne možete da nađete zamjenu, možete unijeti ispravnu riječ u polje ispod, pa kliknuti na <b>Zamijeni</b> ili <b>Zamijeni sve</b>.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: Unknown word:
bs: Nepoznata riječ:

[ctx: SonnetUi|]
en: Unknown word
bs: Nepoznata riječ

[ctx: SonnetUi|]
en: <b>misspelled</b>
bs: <b>pogrešno napisano</b>

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Izaberite jezik dokumenta koji provjeravate.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Language:
bs: &Jezik:

[ctx: SonnetUi|]
en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
bs: Isječak teksta koji pokazuje nepoznatu riječ u kontekstu.

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Ovdje možete vidjeti isječak teksta koji pokazuje nepoznatu riječ u odgovarajućem kontekstu. Ako vam to ne bude dovoljno da izaberete najbolju zamjenu, možete kliknuti na dokument koji provjeravate, pročitati veći dio teksta i onda se vrati ovdje da nastavite s provjeravanjem.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
bs: ... <b>pogrešno napisana</b> riječ prikazana u kontekstu ...

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Otkrivena je nepoznata riječ, a takvom se smatra zato što nije pronađena u rječniku.<br/>
    Kliknite ovdje ako smatrate da nepoznata riječ nije pogrešno napisana i želite da ubuduće izbjegnete upozoravanje na nju. Ako želite da je ostavite takvom kakva je, ali bez dodavanja u rječnik, umjesto toga kliknite na <b>Ignoriši</b> ili <b>Ignoriši sve</b>.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: << Add to Dictionary
bs: << Dodaj u rječnik

[ctx: SonnetUi|]
en: Suggestion List
bs: Spisak prijedloga

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Ako je nepoznata riječ pogrešno napisana, pogledajte da li je ponuđena dobra ispravka, i ako jeste, kliknite na nju. Ako nijedna riječ sa spiska ne odgovara kao zamjena, ispravnu riječ možete ručno unijeti u polju iznad.</p>
    <p>Da biste ispravili riječ, kliknite na <b>Zamijeni</b> ako želite da ispravite samo ovo pojavljivanje, ili na <b>Zamijeni sve</b> ako želite da ispravite sva pojavljivanja.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Ako je nepoznata riječ pogrešno napisana, možete je ovdje unijeti ispravno, ili je izabrati sa donjeg spiska.</p>
    <p>Zatim, možete kliknuti na <b>Zamijeni</b> ako želite da ispravite samo ovo pojavljivanje, ili na <b>Zamijeni sve</b> ako želite da ispravite sva pojavljivanja iste riječi.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: Replace &with:
bs: Zamijeni &sa:

[ctx: SonnetUi|]
en: Language Selection
bs: Izbor jezika

[ctx: SonnetUi|]
en: S&uggest
bs: Pre&dloži

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste zamijenili ovo pojavljivanje nepoznatog teksta tekstom iz polja lijevo iznad.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Replace
bs: &Zamijeni

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste zamijenili sva pojavljivanja nepoznatog teksta tekstom iz polja lijevo iznad.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: R&eplace All
bs: Zamijeni &sve

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste ostavili ovo pojavljivanje nepoznate riječi takvim kakvo je.</p>
    <p>Ova mogućnost je korisna kada je riječ ime, akronim, strana riječ ili bilo koja druga nepoznata riječ koju želite da upotrijebite, ali ne i da je dodate u rječnik.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Ignore
bs: &Ignoriši

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Kliknite ovdje da biste ostavili sva pojavljivanja nepoznate riječi takvim kakva su.</p>
    <p>Ova radnja je korisna kada je riječ ime, akronim, strana riječ ili bilo koja druga nepoznata riječ koju želite da koristite, ali ne i da je dodate u rječnik.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: I&gnore All
bs: I&gnoriši sve

[ctx: SonnetUi|]
en: Autocorrect
bs: Automatska ispravka

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: No suggestions for %1
bs: Nema prijedloga za ‘%1’

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: Ignore
bs: Ignoriši

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: Add to Dictionary
bs: Dodaj u rječnik
