kdelibs4 - en to ro translation catalogue (71 entries)

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes
ro: sufixe „-ise”

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes
ro: sufixe -„ize”

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
ro: sufixe „-ise” și cu accente

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
ro: sufixe „-ise” și fără accente

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
ro: sufixe „-ize” și cu accente

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
ro: sufixe „-ize” și fără accente

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: large
ro: mare

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: medium
ro: mediu

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: small
ro: mic

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 0
ro: varianta 0

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 1
ro: varianta 1

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: variant 2
ro: varianta 2

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: without accents
ro: fără accente

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with accents
ro: cu accente

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with ye, modern russian
ro: cu „ie”, rusa modernă

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with yeyo, modern and old russian
ro: cu „ieio”, rusa modernă și veche

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: with yo, old russian
ro: cu „io”, rusa veche

[ctx: Sonnet::Loader|dictionary variant]
en: extended
ro: extins

[ctx: SpellcheckHighlighter|]
en: As-you-type spell checking enabled.
ro: Verificarea ortografică pe măsură ce scrieți e activată.

[ctx: SpellcheckHighlighter|]
en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
ro: Prea multe cuvinte greșite. Verificarea ortografică pe măsură ce scrieți a fost dezactivată.

[ctx: SpellcheckHighlighter|]
en: As-you-type spell checking disabled.
ro: Verificarea ortografică pe măsură ce scrieți a fost dezactivată.

[ctx: Sonnet::ConfigDialog|]
en: Spell Checking Configuration
ro: Configurarea verificării ortografice

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: No backend found for spell checking
ro: Nu a fost găsită nicio platformă de verificare a ortografiei

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Default language:
ro: Limba implicită:

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Choose your preferred languages
ro: Alegeți limbile preferate

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Options
ro: Opțiuni

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Enable autodetection of &language
ro: Activează detectarea automată a &limbii

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Enable &background spellchecking
ro: Activează verificarea ortografiei în f&undal

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Automatic spell checking enabled by default
ro: Verificare ortografică &automată activă implicit

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Skip all &uppercase words
ro: Sari peste cuvintele cu toate maj&uscule

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: S&kip run-together words
ro: Sari peste cuvintele &compuse

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: Ignored Words:
ro: Cuvinte ignorate:

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Add
ro: &Adaugă

[ctx: SonnetConfigUI|]
en: &Remove
ro: &Elimină

[ctx: Sonnet::Dialog|@title:window]
en: Check Spelling
ro: Verifică ortografia

[ctx: Sonnet::Dialog|progress label]
en: Spell checking in progress...
ro: Verificare ortografică în curs...

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check stopped.
ro: Verificare ortografică oprită.

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check canceled.
ro: Verificare ortografică anulată.

[ctx: Sonnet::Dialog|]
en: Spell check complete.
ro: Verificare ortografică încheiată.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: As-you-type spell checking enabled.
ro: Verificarea ortografică pe măsură ce scrieți e activată.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
ro: Prea multe cuvinte greșite. Verificarea ortografică pe măsură ce scrieți a fost dezactivată.

[ctx: Sonnet::Highlighter|]
en: As-you-type spell checking disabled.
ro: Verificarea ortografică pe măsură ce scrieți a fost dezactivată.

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
ro: <qt><p>Acest cuvânt a fost considerat ca fiind „necunoscut” deoarece nu s-a potrivit cu nicio înregistrare din dicționarul actual. Este posibil să fie un cuvânt dintr-o altă limbă.</p>
    <p>Dacă acest cuvânt nu este scris greșit, îl puteți adăuga la dicționar apăsând butonul <b>Adaugă la dicționar</b>. Dacă nu doriți să adăugați cuvântul necunoscut la dicționar, dar doriți să-l lăsați nemodificat, apăsați pe <b>Ignoră</b> sau <b>Ignoră tot</b>.</p>
    <p>Totuși, dacă acest cuvânt este greșit, puteți să-i găsiți varianta corectă în lista de mai jos. Dacă nu ați găsit un înlocuitor, puteți să-l scrieți în caseta de text de mai jos și să apăsați pe butonul <b>Înlocuiește</b> sau <b>Înlocuiește tot</b>.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: Unknown word:
ro: Cuvânt necunoscut:

[ctx: SonnetUi|]
en: Unknown word
ro: Cuvânt necunoscut

[ctx: SonnetUi|]
en: <b>misspelled</b>
ro: <b>greșit</b>

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Alegeți limba documentului pe care îl verificați acum.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Language:
ro: &Limba:

[ctx: SonnetUi|]
en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
ro: O bucată de text care arată cuvântul necunoscut în context.

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Aici puteți vedea o bucată de text ce arată cuvântul necunoscut în context. Dacă această informație nu este suficientă pentru a alege cel mai bun înlocuitor pentru cuvântul necunoscut, puteți să apăsați pe documentul pe care îl corectați, să citiți o bucată mai mare de text și să vă întoarceți aici ca să continuați verificarea.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
ro: ... cuvântul <b>greșit</b> arătat în context ...

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Cuvântul a fost detectat ca necunoscut deoarece nu este inclus în dicționar.<br />
    Apăsați aici dacă credeți că acest cuvânt nu este scris greșit și doriți să evitați detecția eronată ca fiind greșit. Dacă doriți să-l lăsați așa cum este, dar să nu-l adăugați la dicționar, atunci apăsați butonul <b>Ignoră</b> sau <b>Ignoră tot</b> în schimb.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: << Add to Dictionary
ro: << Adaugă la dicționar

[ctx: SonnetUi|]
en: Suggestion List
ro: Lista de sugestii

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Dacă cuvântul este scris greșit, trebuie să verificați dacă este disponibil unul corect și să apăsați pe el. Dacă niciunul din cuvintele din listă nu este un înlocuitor bun, puteți să scrieți cuvântul corect în caseta de redactare de mai sus.</p>
    <p>Pentru a corecta cuvântul, apăsați pe <b>Înlocuiește</b> dacă doriți să înlocuiți numai această apariție sau <b>Înlocuiește tot</b> dacă doriți să corectați toate aparițiile.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>În cazul în care cuvântul este scris greșit, aici trebuie să scrieți varianta corectă sau s-o alegeți din lista de mai jos.</p>
    <p>Puteți apăsa pe <b>Înlocuiește</b> dacă doriți să corectați numai această apariție a cuvântului sau pe <b>Înlocuiește tot</b> dacă doriți să corectați toate aparițiile.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: Replace &with:
ro: Înlocuiește &cu:

[ctx: SonnetUi|]
en: Language Selection
ro: Alegerea limbii

[ctx: SonnetUi|]
en: S&uggest
ro: S&ugerează

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Apăsați aici pentru a înlocui această apariție a textului necunoscut cu textul din caseta alăturată (la stânga).</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Replace
ro: Î&nlocuiește

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Apăsați aici pentru a înlocui toate aparițiile textului necunoscut cu textul din caseta alăturată (la stânga).</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: R&eplace All
ro: Înlocui&ește tot

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Apăsați aici pentru a păstra nemodificată această apariție a cuvântului necunoscut.</p>
    <p>Această acțiune este utilă atunci când cuvântul este un nume, un acronim, un cuvânt străin sau un alt cuvânt necunoscut pe care doriți să-l folosiți dar să nu-l adăugați la dicționar.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: &Ignore
ro: &Ignoră

[ctx: SonnetUi|]
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
ro: <qt>
    <p>Apăsați aici pentru a păstra nemodificate toate aparițiile cuvântului necunoscut.</p>
    <p> Această acțiune este utilă atunci când cuvântul este un nume, un acronim, un cuvânt străin sau un alt cuvânt necunoscut pe care doriți să-l folosiți dar să nu-l adăugați la dicționar.</p>
    </qt>

[ctx: SonnetUi|]
en: I&gnore All
ro: I&gnoră tot

[ctx: SonnetUi|]
en: Autocorrect
ro: Corectare automată

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: No suggestions for %1
ro: Nicio sugestie pentru %1

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: Ignore
ro: Ignoră

[ctx: Sonnet::SpellCheckDecorator|]
en: Add to Dictionary
ro: Adaugă la dicționar
