sound-juicer - en to bs translation catalogue (213 entries)

en: The CD to extract from
bs: CD za ekstraktovanje iz

en: Please note: Sound Juicer currently only handles real device names, no symlinks like e.g. /dev/cdrom. An empty key implicates that the system's default CD-ROM drive will be used.
bs: Imajte na umu: Zvuk Juicer trenutno samo rukuje imenima realnog uređaja, bez simboličke veze kao npr /dev/cdrom. Prazni ključ implicira da je sustav zadani CD-ROM pogon koji  će se koristiti.

en: Whether to eject the CD when finished extracting
bs: Da li izbaciti CD kad se završi vađenje

en: Whether to open the target directory when finished extracting
bs: Da li otvoriti ciljni direktorij, kada se  završi vađenje

en: The URI to save the extracted music to
bs: Spremiti URI  izvađen glazbu

en: The directory structure for the files
bs: Struktura direktorijuma ze datoteke

en: Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %ay - album year; %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase).
bs: Oznake formata: %at - naslov albuma; %aT - naslov albuma (mala slova); %aa - izvođač albuma; %aA - izvođač albuma (mala slova); %as - izvođač albuma (usporedivo); %aS - izvođač albuma (usporedivo mala slova); %ac - kompozitor albuma; %aC - kompozitor albuma (mala slova); %ap - kompozitor albuma (usporedivo); %aP - kompozitor albuma (usporedivo mala slova); %ay - godina albuma; %tt - naslov kompozicije; %tT - naslov kompozicije (mala slova); %ta - naslov kompozicije; %tA - izvođač kompozicije (mala slova); %ts - izvođač kompozicije (usporedivo); %tS - izvođač kompozicije (usporedivo mala slova); %tc - kompozitor kompozicije; %tC - kompozitor kompozicije (mala slova); %tp - kompozitor kompozicije (usporedivo); %tP - kompozitor kompozicije (usporedivo mala slova).

en: The name pattern for files
bs: Oblik imena ze datoteke

en: Do not specify an extension. Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %tn - track number (i.e 8); %tN - track number, zero padded (i.e 08); %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase); %dn - disc and track number (i.e Disk 2 - 6, or 6); %dN - disc number, zero padded (i.e d02t06, or 06).
bs: Ne navodite ekstenziju. Oznake formata: %at - naslov albuma; %aT - naslov albuma (mala slova); %aa - izvođač albuma; %aA - izvođač albuma (mala slova); %as - izvođač albuma (usporedivo); %aS - izvođač albuma (usporedivo mala slova); %ac - kompozitor albuma; %aC - kompozitor albuma (mala slova); %ap - kompozitor albuma (usporedivo); %aP - kompozitor albuma (usporedivo mala slova); %tn - broj kompozicije (tj. 8);%tN - broj kompozicije, dopunjen nulama (tj. 08); %tt - naslov kompozicije; %tT - naslov kompozicije (mala slova); %ta - naslov kompozicije; %tA - izvođač kompozicije (mala slova); %ts - izvođač kompozicije (usporedivo); %tS - izvođač kompozicije (usporedivo mala slova); %tc - kompozitor kompozicije; %tC - kompozitor kompozicije (mala slova); %tp - kompozitor kompozicije (usporedivo); %tP - kompozitor kompozicije (usporedivo mala slova); %dn - broj diska i  kompozicije (tj. Disk 2 - 6, ili 6); %dN - broj diska dopunjen nulama (tj. d02t06, ili 06).

en: The paranoia mode to use
bs: Paranoični režim za korištenje

en: Paranoia flags: disable; fragment; overlap; scratch; repair.
bs: Paranoja zastava: onemogućiti; fragment; preklapanje; ispočetka; popravak.

en: Whether to strip special characters from filenames
bs: Bilo da se  montiraju posebni znakovi iz datoteka

en: If enabled, special characters such as space, wildcards and backslashes will be removed from the output filename.
bs: Ako je uključeno, specijalni karakteri kao što su razmak, džoker znaci i obrnute kose crte biće uklonjeni iz izlaznog imena datoteke.

en: Media type to encode to
bs: Medija tip u koji enkodirati

en: The GStreamer media type to encode to.
bs: GStreamer medija tip za enkodiranje.

en: Audio volume
bs: Jačina zvuka

en: Sound Juicer
bs: Zvukovnik

en: Audio CD Extractor
bs: Audio CD ekstraktor

en: Sound Juicer Audio CD Extractor
bs: Zvukovnik Audio CD Ekstraktor

en: Copy music from your CDs
bs: Kopiranje muzike sa vaših CD-ova

en: Ripper;
bs: Pržać;

en: Sound Juicer is a simple and clean CD ripping tool. It allows you to extract the audio from audio compact discs and convert them into audio files that your computer can understand and play. Sound Juicer can also play the audio tracks directly from the CD, allowing you to preview the CD before ripping it.
bs: Sound Juicer je jednostavan i čist alat za ekstrakciju CD. On vam omogućuje da ekstraktujete zvuk iz audio kompakt diskova i pretvorite ih u audio datoteke koje vaš računar može razumjeti i izvoditi. Sound Juicer može izvoditi audio zapisa direktno s CD, omogućavajući vam da pregledate CD prije ektstrakcije.

en: Sound Juicer is designed to be easy to use, and to work with little user intervention. When you start Sound Juicer, it will examine the CD in the drive and try to locate information about the audio tracks using the freely-available MusicBrainz service.
bs: Sound Juicer je dizajniran da bude jednostavan za korištenje, i da radi sa malo intervencije korisnika. Kada počnete Sound Juicer, to će ispitati CD u pogon i pokušajte da pronađete informacije o audio zapise pomoću slobodno dostupnih MusicBrainz uslugu.

en: S_ubmit Album
bs: Po_šalji album

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
bs: Možete da poboljšate MusicBrainz bazu, tako što dodate ovaj album.

en: _Year:
bs: _Godina:

en: _Disc:
bs: _Disk:

en: _Title:
bs: _Naslov:

en: _Artist:
bs: _Izvođač;:

en: _Composer:
bs: _Kompozitor:

en: _Genre:
bs: _Žanr:

en: Duration:
bs: Trajanje:

en: Tracks
bs: Pjesme

en: _Play
bs: _Izvedi

en: E_xtract
bs: I_zvuci

en: Track Progress
bs: Napredak Pjesme

en: Multiple Albums Found
bs: Nađeno je više Albuma

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is below and press <i>Continue</i>.
bs: Zvučni disk možda sadrži više albuma. Izaberite koji je album u pitanju i pritisnite <i>Nastavi</i>.

en: _Continue
bs: _Nastaviti

en: Preferences
bs: Svojstva

en: Device
bs: Uređaj

en: CD _drive:
bs: CD _uređaj:

en: _Eject after extracting tracks
bs: _Izbaci nakon izvlaćenja pjesama

en: _Open music folder when finished
bs: _Otvori muzički direktorij kad završiš

en: Music Folder
bs: Muzički Direktorij

en: _Folder:
bs: _Direktorij:

en: Select A Folder
bs: Izaberi Direktorij

en: Track Names
bs: Imena Pjesama

en: Folder hie_rarchy:
bs: Hi_jerarhija direktorija:

en: File _name:
bs: _Naziv Datotekke:

en: _Strip special characters
bs: _Izbaci specijalne karaktere

en: O_utput Format:
bs: Iz_lazni Format:

en: _Help
bs: Pom_oć

en: _Close
bs: _Zatvori

en: Disc
bs: Disk

en: Re-read
bs: Ponovo pročitaj

en: Duplicate
bs: Dupliciraj

en: Eject
bs: Izbaci

en: Submit Track Names
bs: Postavi Imena Pjesama

en: Help
bs: Pomoć

en: About
bs: O programu

en: Quit
bs: Izađi

en: Audio Profile
bs: Zvučni Profil

en: The GStreamer Encoding Profile used for encoding audio
bs: GStreamer Enkodirani Profil korišten za enkodiranje zvuka

en: Paranoia Level
bs: Nivo Paranoje

en: The paranoia level
bs: Nivo Paranoje

en: device
bs: uređaj

en: The device
bs: Uređaj

en: Could not create GStreamer CD reader
bs: Neuspješno stvaranje GStreamer CD čitač

en: Could not create GStreamer encoders for %s
bs: Neuspješno stvaranje GStreamer enkodera za %s

en: Could not create GStreamer file output
bs: Neuspješno stvaranje Gstreamer izlaznu datoteku

en: Could not link pipeline
bs: Neuspješno uvezivanje cjevovoda

en: Could not get current track position
bs: Ne mogu da očitam poziciju pjesme

en: Extractor object is not valid. This is bad, check your console for errors.
bs: Objekat za izvlačenje nije odgovarajuć. Ovo je loše, provjerite svoju konzolu za greške.

en: The plugin necessary for CD access was not found
bs: Dodatak neophodan za pristup CD-u nije pronađen

en: The plugin necessary for file access was not found
bs: Dodatak neophodan za pristup datoteci nije pronađen

note: FIXME: would bje nicer to only check if "cdrom" is being probed, * but libbrasero doesn't seem to have an API for that
en: Cannot read CD: %s
bs: Ne mogu da pročitam zvučni disk: %s

en: Devices haven't been all probed yet
bs: Uređaji koji još nisu isprobani

en: Device '%s' does not contain any media
bs: Uređaj „%s“ ne sadrži nikakav medijum

en: Device '%s' could not be opened. Check the access permissions on the device.
bs: Ne mogu da otvorim uređaj „%s“. Provjerite vaša ovlašćenja nad uređajem.

en: Czechoslovakia
bs: Čehoslovačka

en: East Germany
bs: Istočna Njemačka

en: Europe
bs: Evropa

en: Serbia and Montenegro
bs: Srbija i Crna gora

en: Soviet Union
bs: Sovjetski savez

en: Worldwide
bs: Širom svijeta

en: Yugoslavia
bs: Jugoslavija

en: Cannot access CD
bs: Ne mogu da pristupim disku

en: Unknown Title
bs: Nepoznati Naslov

en: Unknown Artist
bs: Nepoznati Izvođač

en: Track %d
bs: Pjesma %d

en: Cannot access CD: %s
bs: Ne mogu da pristupim disku: %s

en: The URI of the audio file
bs: URI zvučne datoteke

en: Title
bs: Titula

en: The title of the current stream.
bs: Naziv sadašnjeg toka.

en: Artist
bs: Izvođač

en: The artist of the current stream.
bs: Izvođač sadašnjeg toka.

en: The album of the current stream.
bs: Album sadašnjeg toka.

en: Position
bs: Pozicija

en: The position in the current stream in seconds.
bs: Pozicija sadašnjeg toka u sekundama.

en: Duration
bs: Vrijeme trajanja

en: The duration of the current stream in seconds.
bs: Vrijeme trajanja sadašnjeg toka u sekundama.

en: Unknown Album
bs: Nepoznati Album

en: Sound Juicer is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
bs: Zvukovnik je slobodan softver; možete ga raspodeljivati i/ili ga mijenjati pod uslovima GNU Opšte Javne Licence (GNU GPL) kako je objavljuje Zadužbina za Slobodni Softver (FSF); bilo verzije 2 te Licence, bilo (po vašem nahođenju) bilo koje novije verzije.

en: Sound Juicer is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
bs: Zvukovnik se raspodjeljuje u nadi da će biti od koristi, ali BEZ IKAKVIH GARANCIJA; čak i bez podrazumijevane garancije KORISNOSTI ili PRILAGOĐENOSTI ODREĐENOJ NAMENI. Vidite GNU Opštu Javnu Licencu za više detalja.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Sound Juicer; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
bs: Trebali biste imati kopiju GNU Opšte javne licence sa Sound Juicer; Ako ne pišite na Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: An Audio CD Extractor
bs: Izvlačenje CD zvuka

en: Failed to get output format
bs: Nije uspjelo dobijanje izlaznog formata

en: Name too long
bs: Predugačko ime

en: A file with the same name exists
bs: Datoteka sa istim imenom postoji

en: A file called '%s' exists, size %s.
    Do you want to skip this track or overwrite it?
bs: Datoteka zvana „%s“ postoji, veličine %s kB.
    Da li želite da propustite ovu pjesmu ili da je presnimite?

en: _Skip
bs: Pr_eskoči

en: S_kip All
bs: Pr_eskoči sve

en: _Overwrite
bs: _Snimi Preko

en: Overwrite _All
bs: _Zamjeni sve

en: Failed to create output directory: %s
bs: Ne mogu da napravim izlazni direktorijum: %s

en: Estimated time left: %d:%02d (at %0.1f×)
bs: Preostalo procijenjeno vrijeme: %d:%02d (pri %0.1fx)

en: Estimated time left: unknown
bs: Preostalo vrijeme: nepoznato

en: CD rip complete
bs: CD prženje gotovo

en: Sound Juicer could not extract this CD.
bs: Sound Juicer nije mogao da izvuče ovaj CD.

en: Reason
bs: Razlog

note: Change the label to Stop while extracting
en: _Stop
bs: _Zaustavi

en: Extracting audio from CD
bs: Uzimanje muzike sa nosača zvuka je u toku

en: Unknown Composer
bs: Nepoznat kompzitor

en: Unknown Track
bs: Nepoznata Pjesma

en: Ambient
bs: Ambijent

en: Blues
bs: Bluz

en: Classical
bs: Klasična

en: Country
bs: Kantri

en: Dance
bs: Plesna

en: Electronica
bs: Elektronika

en: Jazz
bs: Džez

en: Latin
bs: Latinski

en: Rap
bs: Rep

en: Reggae
bs: Regije

en: Rock
bs: Rok

en: Spoken Word
bs: Izgovorena riječ

en: Error while saving custom genre: %s
bs: Greška tokom čuvanja prilagođenog žanra: %s

en: Could not start Sound Juicer
bs: Ne mogu da pokrenem Zvukovnik

en: Please consult the documentation for assistance.
bs: Pogledajte dokumentaciju za pomoć.

en: You are currently extracting a CD. Do you want to quit now or continue?
bs: Vi trenutno izvlačite sa CD-a. Da li sada hoćete da prekinete ili da nastavite?

en: _Quit
bs: _Izlaz

en: Select None
bs: Poništi sav izbor

en: Select All
bs: Izaberi Sve

en: (unknown)
bs: (nepoznato)

en: This album is not in the MusicBrainz database.
bs: Ovaj album nije u MusicBrainz bazi podataka.

en: Could not find %s by %s on MusicBrainz.
bs: Ne mogu da pronađem %s autora %s na MusicBrainz.

en: Could not open URL
bs: Ne mogu da otvorim URL

en: Sound Juicer could not open the submission URL
bs: Zvukovnik ne može da otvori priloženu URL

en: Could not duplicate disc
bs: Ne mogu da umnožim zvučni disk

en: Sound Juicer could not duplicate the disc
bs: Zvukovnik nije mogao da duplira disk

en: Lieder
bs: Pjesme

en: Chamber
bs: Komora

en: Musical
bs: Mjuzikl

note: Translators: this string appears when multiple CDs were * found in musicbrainz online database, it corresponds to * "Released: <country> in <year> on <label>"
en: Released: %s in %d on %s
bs: Pušten: %s u %d na %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were * found in musicbrainz online database, it corresponds to * "Released: <country> on <label>"
en: Released: %s on %s
bs: Pušten: %s na %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were * found in musicbrainz online database, it corresponds to * "Released: <country> in <year>"
en: Released: %s in %d
bs: Pušten: %s u %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were * found in musicbrainz online database, it corresponds to * "Released: <country>"
en: Released: %s
bs: Pušten: %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were * found in musicbrainz online database, it corresponds to * "Released in <year> on <label>"
en: Released in %d on %s
bs: Pušten u %d na %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were * found in musicbrainz online database, it corresponds to * "Released in <year>"
en: Released in %d
bs: Pušten u %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were * found in musicbrainz online database, it corresponds to * "Released on <label>"
en: Released on %s
bs: Pušten na %s

en: Release label, year & country unknown
bs: Pusti oznaku,godina & država nepoznata

en: Albums
bs: Albumi

en:  (Disc %d/%d)
bs:  (Disk %d/%d)

en: Could not read the CD
bs: Ne mogu da čitam CD

en: Sound Juicer could not read the track listing on this CD.
bs: Zvukovnik ne može da čita spisak pjesama sa ovog CD-a.

en: Sound Juicer could not use the CD-ROM device '%s'
bs: Zvukovnik ne može da upotrebi CD uređaju „%s“

en: HAL daemon may not be running.
bs: HAL usluga možda nije pokrenuta.

en: Sound Juicer could not access the CD-ROM device '%s'
bs: Zvukovnik ne može da pristupi CD uređaju „%s“

en: No CD-ROM drives found
bs: Nijedan CD-ROM uređaj nije nađen

en: Sound Juicer could not find any CD-ROM drives to read.
bs: Zvukovnik ne može da nađe nijedan CD-ROM uređaj da čita.

en: The currently selected audio profile is not available on your installation.
bs: Trenutno izabrani zvučni profil nije dostupan na vašem sistemu.

en: _Change Profile
bs: _Izmjeni profil

en: Unknown widget calling on_person_edit_changed.
bs: Nepoznati dodatak pozvan on_person_edit_changed.

en: Could not display help for Sound Juicer
    %s
bs: Ne može da prikaže pomoć za Zvukovnika
    %s

en: Retrieving track listing...please wait.
bs: Preuzimam spisak pjesama... pričekajte.

en: _Pause
bs: _Zaustavi

en: Track
bs: Pjesma

en: Composer
bs: Kompozitor

en: Start extracting immediately
bs: Odmah počni sa prijenosom pjesama

en: Start playing immediately
bs: Odmah počni sa puštanjem

en: What CD device to read
bs: Koji CD uređaj da čitam

en: DEVICE
bs: Uređaj

en: URI to the CD device to read
bs: URI u CD uređaju za pročitati

en: - Extract music from your CDs
bs: - Izvucite muziku sa vaših CD-ova

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
bs: Greška pri puštanju CD-a.
    
    Razlog: %s

en: Failed to create CD source element
bs: Ne može da napravi izvorni CD element

en: Seeking to %s
bs: Idem na %s

en: Album Artist, Album Title
bs: Izvođač Albuma, Naslov Albuma

en: Album Artist (sortable), Album Title
bs: Izvođač Albuma (može se sortirati), Naslov Albuma

en: Track Artist, Album Title
bs: Izvođač Pjesme, Naslov Albuma

en: Track Artist (sortable), Album Title
bs: Izvođač Pjesme (može se sortirati), Naslov Albuma

en: Album Title
bs: Naziv Albuma

en: Album Artist
bs: Izvođač Albuma

en: Album Artist (sortable)
bs: Izvođač (može se sortirati)

en: Album Artist - Album Title
bs: Izvođač Albuma - Naslov Albuma

en: Album Artist (sortable) - Album Title
bs: Izvođač Albuma (može se sortirati) - Naslov Albuma

en: Album Composer, Album Title
bs: Kompozitor Albuma, Naslov Albuma

en: Album Composer (sortable), Album Title
bs: Kompozitor Albuma (može se sortirati), Naslov Albuma

en: Track Composer, Album Title
bs: Kompoziror Pjesme, Naslov Albuma

en: Track Composer (sortable), Album Title
bs: Kompoziror Pjesme (može se sortirati), Naslov Albuma

en: [none]
bs: [nijedan]

en: Number - Title
bs: Broj - Naslov

en: Track Title
bs: Naslov Pjesme

en: Track Artist - Track Title
bs: Izvođač Pjesme - Naslov Pjesme

en: Track Artist (sortable) - Track Title
bs: Izvođač Pjesme (može se sortirati) - Naslov Pjesme

en: Number. Track Artist - Track Title
bs: Broj. Izvođač Pjesme — Naslov Pjesme

note: {N_("Number. Track Artist (sortable) - Track Title"), "%tN. %ts - %tt"},
en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
bs: Broj - Izvođač Pjesme - Naslov Pjesme

note: {N_("Number-Track Artist (sortable)-Track Title (lowercase)"), "%tN-%tS-%tT"},
en: Track Composer - Track Artist - Track Title
bs: Kompozitor Pjesme - Izvođač Pjesme - Naslov Pjesme

en: Track Composer (sortable) - Track Artist (sortable) - Track Title
bs: Kompozitor Pjesme (može se sortirati) - Izvođač Pjesme (može se sortirati) - Naslov Pjesme

en: Number. Track Composer - Track Artist - Track Title
bs: Broj. Kompozitor Pjesme - Izvođač Pjesme - Naslov Pjesme

en: Number-Track Composer-Track Artist-Track Title (lowercase)
bs: Broj - Kompozitor Pjesme - Izvođač Pjesme - Naslov Pjesme

en: Example Path:
bs: Put Primjera
