sound-juicer - en to da translation catalogue (200 entries)

en: CD ripper with a clean interface and simple preferences
da: Cd-ripper med enkel brugerflade og simple indstillinger

en: Sound Juicer is a simple and clean CD ripping tool. It allows you to extract the audio from audio compact discs and convert them into audio files that your computer can understand and play. Sound Juicer can also play the audio tracks directly from the CD, allowing you to preview the CD before ripping it.
da: Sound Juicer er et simpelt værktøj til at rippe cd'er. Dette vil sige udtrække lyd fra lyd-cd'er og konvertere dem til lydfiler, som din computer kan forstå og afspille. Sound Juicer kan også afspille lydsporene direkte fra cd'en, så du kan høre, hvad den indeholder, før du ripper den.

en: Sound Juicer is designed to be easy to use, and to work with little user intervention. When you start Sound Juicer, it will examine the CD in the drive and try to locate information about the audio tracks using the freely-available MusicBrainz service.
da: Sound Juicer er designet til at være nem at bruge, og fungere med minimal indsats fra brugerens side. Når du starter Sound Juicer, undersøger programmet cd'en i drevet, og forsøger at finde information om lydsporene med den frit tilgængelige tjeneste MusicBrainz.

note: This is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Audio CD Extractor
da: Lyd-cd-udtrækker

en: Copy music from your CDs
da: Kopier musik fra dine cd'er

en: The CD to extract from
da: Cd'en, der skal udtrækkes fra

en: Please note: Sound Juicer currently only handles real device names, no symlinks like e.g. /dev/cdrom. An empty key implicates that the system's default CD-ROM drive will be used.
da: Bemærk venligst: Sound Juicer håndterer i øjeblikket kun rigtige navne på enheder, og ikke symbolske links såsom /dev/cdrom. En tom nøgle medfører at systemets standard-cd-rom-drev vil blive benyttet.

en: Whether to eject the CD when finished extracting
da: Om cd'en skal skubbes ud når udtrækningen er fuldført

en: Whether to open the target directory when finished extracting
da: Om målmappen skal åbnes, når udtrækningen er fuldført

en: The URI to save the extracted music to
da: URI'en hvor den udtrukne musik skal gemmes

en: The directory structure for the files
da: Mappestrukturen for filerne

en: Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %ay - album year; %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase).
da: Formatangivelser: %at - albumtitel; %aT - albumtitel (små bogstaver); %aa - albumkunstner; %aA - albumkunstner (små bogstaver); %as - albumkunstner (sortérbar); %aS - albumkunstner (sortérbar, små bogstaver); %ac - albumkomponist; %aC - albumkomponist (små bogstaver); %ap - albumkomponist (sortérbar); %aP - albumkomponist (sortérbar, små bogstaver); %ay - albumår; %tt - sportitel; %tT - sportitel (små bogstaver); %ta - sporkunstner; %tA - sporkunstner (små bogstaver); %ts - sporkunstner (sortérbar); %tS - sporkunstner (sortérbar, små bogstaver); %tc - sporkomponist; %tC - sporkomponist (små bogstaver); %tp - sporkomponist (sortérbar); %tP - sporkomponist (sortérbar, små bogstaver).

en: The name pattern for files
da: Navnemønstret for filerne

en: Do not specify an extension. Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %tn - track number (i.e 8); %tN - track number, zero padded (i.e 08); %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase); %dn - disc and track number (i.e Disk 2 - 6, or 6); %dN - disc number, zero padded (i.e d02t06, or 06).
da: Angiv ikke en endelse. Formatangivelser: %at - albumtitel; %aT - albumtitel (små bogstaver); %aa - albumkunstner; %aA - albumkunstner (små bogstaver); %as - albumkunstner (sortérbar); %aS - albumkunstner (sortérbar, små bogstaver); %ac - albumkomponist; %aC - albumkomponist (små bogstaver); %ap - albumkomponist (sortérbar); %aP - albumkomponist (sortérbar, små bogstaver); %tn - spornummer (f.eks. 8); %tN - spornummer med foranstillede nuller (f.eks. 08); %tt - sportitel; %tT - sportitel (små bogstaver); %ta - sporkunstner; %tA - sporkunstner (små bogstaver); %ts - sporkunstner (sortérbar); %tS - sporkunstner (sortérbar, små bogstaver); %dn - disk- og spornummer (f.eks. Disk 2 - 6 eller 6); %dN - disknummer med foranstillede nuller (f.eks. d02t06 eller 06)

en: The paranoia mode to use
da: Paranoia-tilstand der skal anvendes

en: Paranoia flags: disable; fragment; overlap; scratch; repair.
da: Paranoia-flag: disable; fragment; overlap; scratch; repair.

en: Whether to strip special characters from filenames
da: Om specialtegn skal fjernes fra filnavne

en: If enabled, special characters such as space, wildcards and backslashes will be removed from the output filename.
da: Hvis tilvalgt, bliver tegn som mellemrum, jokertegn og omvendte skråstreger fjernet fra uddatafilnavnet.

en: Media type to encode to
da: Medietype at kode til

en: The GStreamer media type to encode to.
da: GStreamer-medietypen at kode til.

en: Audio volume
da: Lydstyrke

en: Select Album
da: Vælg album

en: _Select
da: _Vælg

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is.
da: Denne cd kan være mere end ét album. Vælg hvilket album, det drejer sig om.

[ctx: shortcut window]
en: Disc
da: Disk

[ctx: shortcut window]
en: Reread track names
da: Genlæs spornavne

[ctx: shortcut window]
en: Eject disc
da: Skub disk ud

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
da: Slå afspilning til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Next track
da: Næste spor

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
da: Forrige spor

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts help
da: Hjælp til genveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Select all tracks
da: Vælg alle spor

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all tracks
da: Fravælg alle spor

en: _Edit Album
da: _Redigér album

en: _Reload Album
da: _Genindlæs album

en: _Year:
da: _År:

en: _Disc:
da: _Disk:

en: _Title:
da: _Titel:

en: _Artist:
da: _Kunstner:

en: _Composer:
da: _Komponist:

en: Duration:
da: Varighed:

en: Tracks
da: Spor

en: _Play
da: _Afspil

en: E_xtract
da: _Udtræk

en: Track Progress
da: Sporposition

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Device
da: Enhed

en: CD _drive:
da: Cd-_drev:

en: _Eject after extracting tracks
da: _Skub ud efter udtrækning af spor

en: _Open music folder when finished
da: _Åbn musikmappe ved afslutning

en: Music Folder
da: Musikmappe

en: _Folder:
da: _Mappe:

en: Select A Folder
da: Vælg en mappe

en: Track Names
da: Spornavne

en: Folder hie_rarchy:
da: Mappehie_rarki:

en: File _name:
da: Fil_navn:

en: _Strip special characters
da: _Fjern specialtegn

en: O_utput Format:
da: _Lydformat:

en: Re-read
da: Genlæs

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Eject
da: Skub ud

en: Open MusicBrainz
da: Åbn MusicBrainz

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Help
da: Hjælp

en: About Sound Juicer
da: Om Sound Juicer

en: Quit
da: Afslut

en: Could not create GStreamer CD reader
da: Kunne ikke oprette GStreamer cd-læser

en: Could not create GStreamer encoders for %s
da: Kunne ikke oprette GStreamer-indkodere til %s

en: Could not create GStreamer file output
da: Kunne ikke oprette GStreamer-filuddata

en: Could not link pipeline
da: Kunne ikke kæde kanal

en: Could not get current track position
da: Kunne ikke opnå aktuel sporposition

en: Extractor object is not valid. This is bad, check your console for errors.
da: Udtrækningsobjekt er ikke gyldigt. Dette er uheldigt, kontrollér terminalen for fejl.

en: The plugin necessary for CD access was not found
da: Udvidelsesmodulet til cd-tilgang blev ikke fundet

en: The plugin necessary for file access was not found
da: Udvidelsesmodulet til filtilgang blev ikke fundet

note: FIXME: would be nicer to only check if "cdrom" is being probed, * but libbrasero doesn't seem to have an API for that
en: Cannot read CD: %s
da: Kan ikke læse cd: %s

en: Devices haven't been all probed yet
da: Enheder er endnu ikke blevet undersøgt

en: Device ‘%s’ does not contain any media
da: Enheden “%s” indeholder ikke noget medie

en: Device ‘%s’ could not be opened. Check the access permissions on the device.
da: Det var ikke muligt at åbne enheden “%s”. Kontrollér adgangsrettigheder for enheden.

en: Czechoslovakia
da: Tjekkoslovakiet

en: East Germany
da: Østtyskland

en: Europe
da: Europa

en: Serbia and Montenegro
da: Serbien og Montenegro

en: Soviet Union
da: Sovjetunionen

en: Worldwide
da: Hele verden

en: Yugoslavia
da: Jugoslavien

en: Cannot access CD
da: Kan ikke tilgå cd

en: Unknown Title
da: Ukendt titel

en: Unknown Artist
da: Ukendt kunstner

en: Track %d
da: Spor %d

en: Cannot access CD: %s
da: Kan ikke tilgå cd: %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has composers and orchestrators
en: %s orch. %s
da: %s ork. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has orchestrators but no composer
en: orch. %s
da: ork. %s

en: Unknown Album
da: Ukendt album

en: Sound Juicer is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Sound Juicer er fri software; det kan distribueres og/eller modificeres som betinget af GNU General Public License, udarbejdet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen eller, efter eget valg, enhver nyere version.

en: Sound Juicer is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Sound Juicer distribueres i håb om at det viser sig nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; selv uden de underforståede garantier SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL, idet der henvises til GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Sound Juicer; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med Sound Juicer; er dette ikke tilfældet, så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: An Audio CD Extractor
da: En lyd-cd-udtrækker

note: Translators: this string is a list of catalog number(s) used by the label(s) to identify the release
en: Catalog No.:  | Catalog Nos.:
da[0]: Katalognr.:
da[1]: Katalognr.:

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year> on <label>"
en: Released: %s in %d on %s
da: Udgivet: %s i %d, %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> on <label>"
en: Released: %s on %s
da: Udgivet: %s, %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year>"
en: Released: %s in %d
da: Udgivet: %s i %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country>"
en: Released: %s
da: Udgivet: %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year> on <label>"
en: Released in %d on %s
da: Udgivet i %d, %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year>"
en: Released in %d
da: Udgivet i %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released on <label>"
en: Released on %s
da: Udgivet %s

en: Release label, year & country unknown
da: Udgivelsens mærke, år og land ukendt

note: Translators: this string identifies the number of the barcode printed on the release
en: Barcode:
da: Stregkode:

en:  (Disc %d/%d)
da:  (Disk %d/%d)

en: Failed to get output format
da: Kunne ikke indhente information om uddataformatet

en: Name too long
da: Navnet er for langt

en: A file with the same name exists
da: En fil med samme navn findes allerede

en: A file called ‘%s’ exists, size %s.
    Do you want to skip this track or overwrite it?
da: Der findes en fil kaldet “%s” med størrelse %s.
    Ønsker du at springe dette spor over eller overskrive filen?

en: _Skip
da: _Spring over

en: S_kip All
da: S_pring over alle

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: Overwrite _All
da: Overskriv _alle

en: Failed to create output directory: %s
da: Kunne ikke oprette uddata-mappe: %s

en: Estimated time left: %d:%02d (at %0.1f×)
da: Estimeret tid tilbage: %d:%02d (med %0.1f×)

en: Estimated time left: unknown
da: Estimeret tid tilbage: ukendt

en: CD rip complete
da: CD-udtrækning fuldført

en: Sound Juicer could not extract this CD.
da: Sound Juicer kunne ikke udtrække lyden fra denne cd.

en: Reason
da: Årsag

en: Extracting audio from CD
da: Udtrækker lyd fra cd

en: Unknown Composer
da: Ukendt komponist

en: Unknown Track
da: Ukendt spor

en: Classical
da: Klassisk

en: Electronica
da: Elektronisk

en: Folk
da: Folkemusik

en: Spoken Word
da: Talt ord

en: Error while saving custom genre: %s
da: Fejl under gemning af brugertilpasset genre: %s

en: Could not start Sound Juicer
da: Kunne ikke starte Sound Juicer

en: Please consult the documentation for assistance.
da: Læs dokumentationen for yderligere hjælp.

en: You are currently extracting a CD. Do you want to quit now or continue?
da: Du er ved at udtrække lyden fra en cd. Ønsker du at afslutte nu eller fortsætte?

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: Select None
da: Markér intet

en: Select All
da: Markér alle

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: This album is not in the MusicBrainz database, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
da: Dette album findes ikke i MusicBrainz-databasen. Klik venligst “Redigér album” for at åbne din browser og redigere albummet i MusicBrainz.

en: Could not find %s by %s on MusicBrainz, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
da: Kunne ikke finde %s hos %s på MusicBrainz. Klik venligst “Redigér album” for at åbne din browser og redigere i MusicBrainz.

en: Click ‘Reload’ to load the edited album details from MusicBrainz
da: Klik “Genindlæs” for at indlæse detaljer for redigerede album fra MusicBrainz

en: Could not open URL
da: Kunne ikke åbne adresse

en: Sound Juicer could not open the submission URL
da: Sound Juicer kunne ikke åbne indsendelsesadressen

en: Could not duplicate disc
da: Kunne ikke duplikere disk

en: Sound Juicer could not duplicate the disc
da: Sound Juicer kunne ikke duplikere denne disk

en: Chamber
da: Kammermusik

en: Could not read the CD
da: Kunne ikke læse cd'en

en: Sound Juicer could not read the track listing on this CD.
da: Sound Juicer kunne ikke læse sporlisten på denne cd.

en: Sound Juicer could not use the CD-ROM device ‘%s’
da: Sound Juicer kunne ikke tilgå cd-rom-enheden “%s”

en: HAL daemon may not be running.
da: HAL-dæmonen kører måske ikke.

en: Sound Juicer could not access the CD-ROM device ‘%s’
da: Sound Juicer kunne ikke tilgå cd-rom-enheden “%s”

en: No CD-ROM drives found
da: Ingen cd-rom-drev fundet

en: Sound Juicer could not find any CD-ROM drives to read.
da: Sound Juicer kunne ikke finde nogen cd-rom-drev at læse.

en: The currently selected audio profile is not available on your installation.
da: Den valgte lydprofil er ikke tilgængelig på din installation.

en: _Change Profile
da: _Skift profil

en: Unknown widget calling on_person_edit_changed.
da: Ukendt kontrol kalder on_person_edit_changed.

en: Could not display help for Sound Juicer
    %s
da: Kunne ikke vise hjælp til Sound Juicer
    %s

en: Retrieving track listing…please wait.
da: Henter sporliste … vent venligst.

en: Track
da: Spor

en: Title
da: Titel

en: Artist
da: Kunstner

en: Composer
da: Komponist

en: Duration
da: Varighed

en: Start extracting immediately
da: Start udtrækning med det samme

en: Start playing immediately
da: Start afspilning med det samme

en: What CD device to read
da: Hvilken cd-enhed der skal læses fra

en: DEVICE
da: ENHED

en: URI to the CD device to read
da: URI til cd-enheden hvorfra der læses

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
da: Fejl under afspilning af cd.
    
    Årsag: %s

en: Failed to create CD source element
da: Fejl under oprettelse af cd-kildeelement

en: Seeking to %s
da: Søger til %s

en: Album Artist, Album Title
da: Albumkunstner, albumtitel

en: Album Artist (sortable), Album Title
da: Albumkunstner (sortérbar), albumtitel

en: Track Artist, Album Title
da: Sporkunstner, albumtitel

en: Track Artist (sortable), Album Title
da: Sporkunstner (sortérbar), albumtitel

en: Album Title
da: Albumtitel

en: Album Artist
da: Albumkunstner

en: Album Artist (sortable)
da: Albumkunstner (sortérbar)

en: Album Artist - Album Title
da: Albumkunstner - albumtitel

en: Album Artist (sortable) - Album Title
da: Albumkunstner (sortérbar) - albumtitel

en: Album Composer, Album Title
da: Albumkomponist, albumtitel

en: Album Composer (sortable), Album Title
da: Albumkomponist (sortérbar), albumtitel

en: Track Composer, Album Title
da: Sporkomponist, albumtitel

en: Track Composer (sortable), Album Title
da: Sporkomponist (sortérbar), albumtitel

en: [none]
da: [ingen]

en: Number - Title
da: Nummer - Titel

en: Track Title
da: Sportitel

en: Track Artist - Track Title
da: Sporkunstner - sportitel

en: Track Artist (sortable) - Track Title
da: Sporkunstner (sortérbar) - sportitel

en: Number. Track Artist - Track Title
da: Nummer. Sporkunstner - sportitel

note: {N_("Number. Track Artist (sortable) - Track Title"), "%tN. %ts - %tt"},
en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
da: Nummer-sporkunstner-sportitel (små bogstaver)

note: {N_("Number-Track Artist (sortable)-Track Title (lowercase)"), "%tN-%tS-%tT"},
en: Track Composer - Track Artist - Track Title
da: Sporkomponist - sporkunstner - sportitel

en: Track Composer (sortable) - Track Artist (sortable) - Track Title
da: Sporkomponist (sortérbar) - sporkunstner (sortérbar) - sportitel

en: Number. Track Composer - Track Artist - Track Title
da: Nummer. Sporkomponist - sporkunstner - sportitel

en: Number-Track Composer-Track Artist-Track Title (lowercase)
da: Nummer-Spor Komponist-Spor Kunstner-Spor Titel (små bogstaver)

en: Example Path:
da: Eksempelsti:
