sound-juicer - en to fi translation catalogue (198 entries)

en: The CD to extract from
fi: CD miltä kopioidaan

en: Please note: Sound Juicer currently only handles real device names, no symlinks like e.g. /dev/cdrom. An empty key implicates that the system's default CD-ROM drive will be used.
fi: Huomioi: Musiikkimaija käsittelee vain todellisia laitenimiä, ei symbolisia linkkejä kuten /dev/cdrom. Tyhjä arvo merkitsee, että käytetään järjestelmän oletusarvoista CD-asemaa.

en: Whether to eject the CD when finished extracting
fi: Poistetaanko CD asemasta purkamisen päätyttyä

en: Whether to open the target directory when finished extracting
fi: Avataanko kohdekansio levyn kopioinnin päätyttyä

en: The directory structure for the files
fi: Hakemistorakenne tiedostoille

en: The name pattern for files
fi: Nimikaava tiedostoille

en: The paranoia mode to use
fi: Käytettävä paranoia-tapa

en: If enabled, special characters such as space, wildcards and backslashes will be removed from the output filename.
fi: Jos valittu, niin erikoismerkit kuten välilyönti, jokerimerkit ja kenoviivat poistetaan tulostetiedoston nimestä.

en: Audio volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Sound Juicer
fi: Musiikkimaija

en: Audio CD Extractor
fi: CD-levyjen kopiointi

en: Copy music from your CDs
fi: Kopioi musiikkia CD-levyiltä

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ripper;
fi: Ripper;levykopiointi;kopioitsin;

en: CD ripper with a clean interface and simple preferences
fi: CD:n kopiointisovellus selkeällä käyttöliittymillä ja yksinkertaistetuin asetuksin

en: Sound Juicer is a simple and clean CD ripping tool. It allows you to extract the audio from audio compact discs and convert them into audio files that your computer can understand and play. Sound Juicer can also play the audio tracks directly from the CD, allowing you to preview the CD before ripping it.
fi: Musiikkimaija on yksinkertainen ja selkeä CD-levyjen kopiointiin tarkoitettu ohjelma. Sen avulla voit purkaa CD-levyjen ääniraidan ja muuntaa sen muotoon, jota tietokoneesi ymmärtää ja voi toistaa. Musiikkimaijan avulla voi myös kuunnella levyn kappaleet suoraan, mahdollistaen näin esikuuntelun ennen kopiointia.

en: Sound Juicer is designed to be easy to use, and to work with little user intervention. When you start Sound Juicer, it will examine the CD in the drive and try to locate information about the audio tracks using the freely-available MusicBrainz service.
fi: Musiikkimaija on suunniteltu helppokäyttöiseksi ja mahdollisimman vähän vuorovaikutusta vaativaksi. Kun käynnistät Musiikkimaijan, se tutkii optisessa asemassa olevan CD-levyn ja yrittää paikantaa tiedot levyn sisällöstä käyttäen vapaasti käytettävissä olevaa MusicBrainz-palvelua.

note: This is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Select Album
fi: Valitse albumi

en: _Select
fi: _Valitse

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is.
fi: Tämä CD voi olla useampi kuin yksi albumi. Valitse mikä levy on kyseessä.

en: _Edit Album
fi: _Muokkaa albumia

en: _Reload Album
fi: _Lataa albumi uudelleen

en: _Year:
fi: _Vuosi:

en: _Disc:
fi: _Levy:

en: _Title:
fi: _Nimi:

en: _Artist:
fi: _Esittäjä:

en: _Composer:
fi: _Säveltäjä:

en: _Genre:
fi: _Tyyli:

en: Duration:
fi: Kesto:

en: Tracks
fi: Kappaleita

en: _Play
fi: _Soita

en: E_xtract
fi: _Kopioi

en: Track Progress
fi: Kappaleen edistyminen

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Device
fi: Laite

en: CD _drive:
fi: _CD-asema:

en: _Eject after extracting tracks
fi: Poista _asemasta kopioinnin päätyttyä

en: _Open music folder when finished
fi: _Avaa musiikkikansio valmistuttua

en: Music Folder
fi: Musiikkikansio

en: _Folder:
fi: _Kansio:

en: Select A Folder
fi: Valitse kansio

en: Track Names
fi: Kappaleiden nimet

en: Folder hie_rarchy:
fi: Kansio_hierarkia:

en: File _name:
fi: _Tiedostonimi:

en: _Strip special characters
fi: _Poista erikoismerkit

en: Format
fi: Muoto

en: O_utput Format:
fi: _Kirjoitettava muoto:

en: Disc
fi: Levy

en: Re-read
fi: Lue uudelleen

en: Duplicate
fi: Kopioi

en: Eject
fi: Poista levy

en: Open MusicBrainz
fi: Avaa MusicBrainz

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Help
fi: Ohje

en: About
fi: Tietoja

en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Disc
fi: Levy

[ctx: shortcut window]
en: Reread track names
fi: Lue kappaleiden nimet uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Eject disc
fi: Poista levy asemasta

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
fi: Toisto päällä/pois

[ctx: shortcut window]
en: Next track
fi: Seuraava kappale

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
fi: Edellinen kappale

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts help
fi: Pikanäppäinten ohje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Select all tracks
fi: Valitse kaikki kappaleet

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all tracks
fi: Poista valinta kaikilta kappaleilta

en: Could not create GStreamer CD reader
fi: GStreamerin CD-lukijaa ei voitu luoda

en: Could not create GStreamer encoders for %s
fi: GStreamer-kooderia tiedostolle %s ei voitu luoda

en: Could not create GStreamer file output
fi: GStreamer-tiedostoulostuloa ei voitu luoda

en: Could not link pipeline
fi: Putkea ei voitu linkittää

en: Could not get current track position
fi: Nykyistä kappaleen sijaintia ei voitu määrittää

en: Extractor object is not valid. This is bad, check your console for errors.
fi: Kopiointi-objekti on virheellinen.  Tämä ei näytä hyvältä, tarkista päätteeltäsi virheet.

en: The plugin necessary for CD access was not found
fi: CD-käyttöön tarvittavaa liitännäistä ei löytynyt

en: The plugin necessary for file access was not found
fi: Tiedoston käsittelyyn tarvittavaa liitännäistä ei löytynyt

en: Cannot read CD: %s
fi: CD-levyä ei voi lukea: %s

en: Devices haven't been all probed yet
fi: Kaikkia laitteita ei ole vielä tutkittu

en: Device ‘%s’ does not contain any media
fi: Laite ‘%s’ ei sisällä mediaa

en: Device ‘%s’ could not be opened. Check the access permissions on the device.
fi: Laitetta ‘%s’ ei voitu avata. Tarkista laitteen käyttöoikeudet.

en: Czechoslovakia
fi: Tšekkoslovakia

en: East Germany
fi: Itä-Saksa

en: Europe
fi: Eurooppa

en: Serbia and Montenegro
fi: Serbia ja Montenegro

en: Soviet Union
fi: Neuvostoliitto

en: Worldwide
fi: Maailmanlaajuinen

en: Yugoslavia
fi: Jugoslavia

en: Cannot access CD
fi: CD-levyä ei voitu avata

en: Unknown Title
fi: Tuntematon levy

en: Unknown Artist
fi: Tuntematon esittäjä

en: Track %d
fi: Kappale %d

en: Cannot access CD: %s
fi: CD-levyä ei voi avata: %s

en: Unknown Album
fi: Tuntematon levy

en: Sound Juicer is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Musiikkimaija on vapaa ohjelma; sitä on sallittu levittää edelleen ja muuttaa GNU yleisen lisenssin (GPL lisenssin) ehtojen mukaan sellaisina kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko Lisenssin version 2, tai (valinnan mukaan) minkä tahansa myöhemmän version mukaisesti.

en: Sound Juicer is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Musiikkimaijaa hallintaa levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen, mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta  tiettyyn tarkoitukseen.  Katso GPL lisenssistä lisää yksityiskohtia.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Sound Juicer; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
fi: Tämän ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GPL lisenssistä; jos näin ei ole, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: An Audio CD Extractor
fi: Ääni-CD:n kopioitsin

note: Translators: this string is a list of catalog number(s) used by the label(s) to identify the release
en: Catalog No.:  | Catalog Nos.:
fi[0]: Kataloginumero:
fi[1]: Kataloginumerot:

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year> on <label>"
en: Released: %s in %d on %s
fi: Julkaistu: %s vuonna %d yhtiön %s toimesta

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> on <label>"
en: Released: %s on %s
fi: Julkaistu: %s yhtiön %s toimesta

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year>"
en: Released: %s in %d
fi: Julkaistu: %s vuonna %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country>"
en: Released: %s
fi: Julkaistu: %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year> on <label>"
en: Released in %d on %s
fi: Julkaistu vuonna %d yhtiön %s toimesta

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year>"
en: Released in %d
fi: Julkaistu %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released on <label>"
en: Released on %s
fi: Julkaissut %s

en: Release label, year & country unknown
fi: Julkaisijayhtiö, vuosi ja maa tuntemattomia

note: Translators: this string identifies the number of the barcode printed on the release
en: Barcode:
fi: Viivakoodi:

en:  (Disc %d/%d)
fi:  (Levy %d/%d)

en: Failed to get output format
fi: Ulostulomuodon saanti epäonnistui

en: Name too long
fi: Nimi on liian pitkä

en: A file with the same name exists
fi: Tiedosto on jo olemassa samalla nimellä

en: A file called ‘%s’ exists, size %s.
    Do you want to skip this track or overwrite it?
fi: Tiedosto nimellä ‘%s’ on jo olemassa kooltaan %s.
    Haluatko ohittaa tämän kappaleen vai ylikirjoittaa tiedoston?

en: _Skip
fi: _Ohita

en: S_kip All
fi: Ohita _kaikki

en: _Overwrite
fi: _Ylikirjoita

en: Overwrite _All
fi: Ylikirjoita k_aikki

en: Failed to create output directory: %s
fi: Kohdekansiota ei voitu luoda: %s

en: Estimated time left: %d:%02d (at %0.1f×)
fi: Arvioitu jäljellä oleva aika: %d:%02d (nopeudella %0.1fx)

en: Estimated time left: unknown
fi: Jäljellä oleva aika: ei tiedossa

en: CD rip complete
fi: CD:n kopiointi valmistui

en: Sound Juicer could not extract this CD.
fi: Musiikkimaija ei voinut kopioida tätä CD-levyä.

en: Reason
fi: Syy

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: Extracting audio from CD
fi: Kopioidaan musiikkia CD-levyltä

en: Unknown Composer
fi: Tuntematon säveltäjä

en: Unknown Track
fi: Tuntematon kappale

en: Classical
fi: Klassinen

en: Dance
fi: Tanssimusiikki

en: Electronica
fi: Elektroninen

en: Spoken Word
fi: Puhuttu teksti

en: Error while saving custom genre: %s
fi: Virhe tallennettaessa omaa tyyliä: %s

en: Could not start Sound Juicer
fi: Musiikkimaijaa ei voitu käynnistää

en: Please consult the documentation for assistance.
fi: Katso ohjeista neuvoja.

en: You are currently extracting a CD. Do you want to quit now or continue?
fi: Olet juuri nyt kopioimassa CD:tä. Haluatko lopettaa nyt vaiko jatkaa?

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Continue
fi: _Jatka

en: Select None
fi: Älä valitse mitään

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: This album is not in the MusicBrainz database, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
fi: Tätä albumia ei ole MusicBrainzin tietokannassa. Napsauta "Muokkaa albumia" avataksesi selaimen ja muokataksesi sitä MusicBrainzissa.

en: Could not find %s by %s on MusicBrainz, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
fi: MusicBrainzista ei löytynyt "%s, esittäjä %s", napsauta ‘Muokkaa albumia’ avataksesi selaimen ja muokataksesi tietoja MusicBrainzissa.

en: Click ‘Reload’ to load the edited album details from MusicBrainz
fi: Napsauta "Lataa uudelleen" ladataksesi muokatut albumin tiedot MusicBrainzista

en: Could not open URL
fi: URLia ei voitu avata

en: Sound Juicer could not open the submission URL
fi: Musiikkimaija ei voinut avata lähetys-URLia

en: Could not duplicate disc
fi: Levyä ei voitu kopioida

en: Sound Juicer could not duplicate the disc
fi: Musiikkimaija ei voinut kopioida levyä

en: Chamber
fi: Kamari

en: Musical
fi: Musikaali

en: Could not read the CD
fi: CD:tä ei voitu lukea

en: Sound Juicer could not read the track listing on this CD.
fi: Musiikkimaija ei voinut lukea kappaleluetteloa tältä CD:ltä.

en: Sound Juicer could not use the CD-ROM device ‘%s’
fi: Musiikkimaija ei voinut käyttää CD-ROM-laitetta ‘%s’

en: HAL daemon may not be running.
fi: HAL-prosessi ei ole ehkä käynnissä.

en: Sound Juicer could not access the CD-ROM device ‘%s’
fi: Musiikkimaija ei voinut käsitellä CD-ROM-laitetta ‘%s’

en: No CD-ROM drives found
fi: CD-ROM-asemia ei löytynyt

en: Sound Juicer could not find any CD-ROM drives to read.
fi: Musiikkimaija ei löytänyt yhtään luettavissa olevaa CD-ROM-asemaa.

en: The currently selected audio profile is not available on your installation.
fi: Tällä hetkellä valittua ääniprofiilia ei ole saatavilla asennuksessasi.

en: _Change Profile
fi: _Vaihda profiilia

en: Could not display help for Sound Juicer
    %s
fi: Musiikkimaijan ohjetta ei voitu näyttää
    %s

en: Retrieving track listing…please wait.
fi: Noudetaan kappaleluetteloa, odota…

en: _Pause
fi: _Keskeytä

en: Track
fi: Kappale

en: Title
fi: Nimi

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Composer
fi: Säveltäjä

en: Duration
fi: Kesto

en: Start extracting immediately
fi: Aloita kopiointi heti

en: Start playing immediately
fi: Aloita soittaminen heti

en: What CD device to read
fi: Miltä CD-asemalta luetaan

en: DEVICE
fi: LAITE

en: URI to the CD device to read
fi: URI CD-laitteeseen jolta luetaan

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
fi: Virhe toistettaessa CD:tä.
    
    Syy: %s

en: Failed to create CD source element
fi: CD-lähde-elementin luonti epäonnistui

en: Seeking to %s
fi: Kelataan kohtaan %s

en: Album Artist, Album Title
fi: Levyn esittäjä, Levyn nimi

en: Album Artist (sortable), Album Title
fi: Levyn esittäjä (järjestettävissä), Levyn nimi

en: Track Artist, Album Title
fi: Kappaleen esittäjä, Levyn nimi

en: Track Artist (sortable), Album Title
fi: Kappaleen esittäjä (järjestettävissä), Levyn nimi

en: Album Title
fi: Levyn nimi

en: Album Artist
fi: Levyn esittäjä

en: Album Artist (sortable)
fi: Levyn esittäjä (järjestettävissä)

en: Album Artist - Album Title
fi: Levyn esittäjä - Levyn nimi

en: Album Artist (sortable) - Album Title
fi: Levyn esittäjä (järjestettävissä)- Levyn nimi

en: Album Composer, Album Title
fi: Levyn säveltäjä, Levyn nimi

en: Album Composer (sortable), Album Title
fi: Levyn säveltäjä (järjestettävissä), Levyn nimi

en: Track Composer, Album Title
fi: Kappaleen säveltäjä, Levyn nimi

en: Track Composer (sortable), Album Title
fi: Kappaleen säveltäjä (järjestettävissä), Levyn nimi

en: [none]
fi: [ei mitään]

en: Number - Title
fi: Numero - Nimi

en: Track Title
fi: Kappaleen nimi

en: Track Artist - Track Title
fi: Kappaleen esittäjä - Kappaleen nimi

en: Track Artist (sortable) - Track Title
fi: Kappaleen esittäjä (järjestettävissä) - Kappaleen nimi

en: Number. Track Artist - Track Title
fi: Numero. Kappaleen esittäjä - Kappaleen nimi

en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
fi: Numero-Kappaleen esittäjä-Kappaleen nimi (pienaakkosin)

en: Track Composer - Track Artist - Track Title
fi: Kappaleen säveltäjä - Kappaleen esittäjä - Kappaleen nimi

en: Track Composer (sortable) - Track Artist (sortable) - Track Title
fi: Kappaleen esittäjä (järjestettävissä) - Kappaleen esittäjä (järjestettävissä) - Kappaleen nimi

en: Number. Track Composer - Track Artist - Track Title
fi: Numero. Kappaleen säveltäjä - Kappaleen esittäjä - Kappaleen nimi

en: Number-Track Composer-Track Artist-Track Title (lowercase)
fi: Numero-Kappaleen esittäjä-Kappaleen nimi (pienaakkosin)

en: Example Path:
fi: Esimerkkipolku:
