sound-juicer master - en to fur translation catalogue (133 entries)

note: This is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

en: Audio CD Extractor
fur: Estratôr di CD audio

en: Copy music from your CDs
fur: Copie la musiche dai tiei CD

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ripper;
fur: Ripper;Estratôr;

en: The CD to extract from
fur: Il CD di dulà estrai

en: Please note: Sound Juicer currently only handles real device names, no symlinks like e.g. /dev/cdrom. An empty key implicates that the system's default CD-ROM drive will be used.
fur: Fâs câs: Sound Juicer pal moment al gjestìs dome i nons dai dispositîfs reâi, no colegaments virtuâi come p.e. /dev/cdrom. Une clâf vueide e impliche che e vignarà doprade la unitât CD-ROM predefinide di sisteme.

en: Whether to eject the CD when finished extracting
fur: Indiche se parâ fûr il CD cuant che e finìs la estrazion

en: Whether to open the target directory when finished extracting
fur: Indiche se vierzi la cartele di destinazion cuant che e finìs la estrazion

en: The URI to save the extracted music to
fur: Il URI dulà salvâ la musiche estrate

en: The directory structure for the files
fur: La struture des cartelis pai files

en: The name pattern for files
fur: Il model dal non pai files

en: The paranoia mode to use
fur: La modalitât di paranoia di doprâ

en: Whether to strip special characters from filenames
fur: Indiche se gjavâ vie i caratars speciâi dai nons dai file

en: Audio volume
fur: Volum audio

en: Select Album
fur: Selezione album

en: _Select
fur: _Selezione

[ctx: shortcut window]
en: Reread track names
fur: Torne lei i nons dai tocs

[ctx: shortcut window]
en: Eject disc
fur: Pare fûr il disc

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
fur: Comute riproduzion

[ctx: shortcut window]
en: Next track
fur: Prossim toc

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
fur: Toc precedent

[ctx: shortcut window]
en: General
fur: Gjenerâl

[ctx: shortcut window]
en: Help
fur: Jutori

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts help
fur: Jutori des scurtis

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fur: Jes

[ctx: shortcut window]
en: Select all tracks
fur: Selezione ducj i tocs

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all tracks
fur: Deselezione ducj i tocs

en: _Edit Album
fur: _Modifiche album

en: _Reload Album
fur: _Torne cjarie album

en: _Year:
fur: _An:

en: _Title:
fur: _Titul:

en: _Composer:
fur: _Compositôr:

en: _Genre:
fur: _Gjenar:

en: Duration:
fur: Durade:

en: Tracks
fur: Tocs

en: _Play
fur: _Sune

en: E_xtract
fur: Tire _fûr

en: Track Progress
fur: Avanzament dal toc

en: Preferences
fur: Preferencis

en: Device
fur: Dispositîf

en: CD _drive:
fur: _Unitât CD:

en: _Eject after extracting tracks
fur: _Pare fûr dopo vê estrat i tocs

en: _Open music folder when finished
fur: _Vierç la cartele de musiche cuant che al finìs

en: Music Folder
fur: Cartele de musiche

en: _Folder:
fur: _Cartele:

en: Select A Folder
fur: Selezione une cartele

en: Track Names
fur: Nons dai tocs

en: Folder hie_rarchy:
fur: Je_rarchie cartelis:

en: File _name:
fur: _Non file:

en: _Strip special characters
fur: _Gjave vie caratars speciâi

en: Format
fur: Formât

en: O_utput Format:
fur: Formât di _Jessude:

en: Re-read
fur: Torne-lei

en: Duplicate
fur: Doplee

en: Eject
fur: Pare fûr

en: Open MusicBrainz
fur: Vierç MusicBrainz

en: Shortcuts
fur: Scurtis

en: Help
fur: Jutori

en: About Sound Juicer
fur: Informazions su Sound Juicer

en: Quit
fur: Jes

note: FIXME: would be nicer to only check if "cdrom" is being probed, * but libbrasero doesn't seem to have an API for that
en: Cannot read CD: %s
fur: Impussibil lei il CD: %s

en: Czechoslovakia
fur: Cecoslovachie

en: East Germany
fur: Gjermanie Est

en: Serbia and Montenegro
fur: Serbie e Montenegro

en: Soviet Union
fur: Union Sovietiche

en: Worldwide
fur: Dut il mont

en: Yugoslavia
fur: Jugoslavie

en: Cannot access CD
fur: Impussibil acedi al CD

en: Unknown Title
fur: Titul no cognossût

en: Unknown Artist
fur: Artist no cognossût

en: Track %d
fur: Toc %d

en: Cannot access CD: %s
fur: Impussibil acedi al CD: %s

en: Unknown Album
fur: Album no cognossût

note: Translators: this string identifies the number of the barcode printed on the release
en: Barcode:
fur: Codiç a sbaris:

en: Name too long
fur: Non masse lunc

en: A file with the same name exists
fur: Al esist un file cul stes non

en: A file called ‘%s’ exists, size %s.
    Do you want to skip this track or overwrite it?
fur: Al esist un file clamât ‘%s’ di %s di dimension.
    Saltâ chest toc o sorescrivilu?

en: _Skip
fur: _Salte

en: S_kip All
fur: Salte duc_j

en: _Overwrite
fur: S_orescrîf

en: Overwrite _All
fur: Sorescrîf _ducj

en: Reason
fur: Motîf

note: Change the label to Stop while extracting
en: _Stop
fur: _Ferme

en: Could not start Sound Juicer
fur: Impussibil inviâ Sound Juicer

en: Please consult the documentation for assistance.
fur: Consulte la documentazion pe assistence.

en: _Quit
fur: _Jes

en: Select None
fur: Nissune selezion

en: Select All
fur: Selezione Dut

en: (unknown)
fur: (No cognossût)

en: Could not open URL
fur: Impussibil vierzi l'URL

en: Could not duplicate disc
fur: Impussibil duplicâ il disc

en: Sound Juicer could not duplicate the disc
fur: Sound Juicer nol è rivât a duplicâ il disc

en: Could not read the CD
fur: Impussibil lei il CD

en: Sound Juicer could not use the CD-ROM device ‘%s’
fur: Sound Juicer nol è rivât a doprâ il dispositîf CD-ROM ‘%s’

en: Sound Juicer could not access the CD-ROM device ‘%s’
fur: Sound Juicer nol è rivât a acedi al dispositîf CD-ROM ‘%s’

en: No CD-ROM drives found
fur: Nissune unitât CD-ROM cjatade

en: Sound Juicer could not find any CD-ROM drives to read.
fur: Sound Juicer nol è rivât a cjatâ nissune unitât CD-ROM di lei.

en: _Change Profile
fur: Cambie _profîl

en: Track
fur: Toc

en: Title
fur: Titul

en: Composer
fur: Compositôr

en: Duration
fur: Durade

en: Start extracting immediately
fur: Scomence a estrai daurman

en: Start playing immediately
fur: Scomence a riprodusi daurman

en: What CD device to read
fur: Cuâl dispositîf CD di lei

en: DEVICE
fur: DISPOSITÎF

en: URI to the CD device to read
fur: URI dal dispositîf CD di lei

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
fur: Erôr tal riprodusi il CD.
    
    Motîf: %s

en: Album Artist, Album Title
fur: Artist dal album, titul dal album

en: Album Artist (sortable), Album Title
fur: Artist dal album (rangjabil), titul dal album

en: Track Artist, Album Title
fur: Artist dal toc, titul dal album

en: Track Artist (sortable), Album Title
fur: Artist dal toc (rangjabil), titul dal album

en: Album Title
fur: Titul dal album

en: Album Artist
fur: Artist dal album

en: Album Artist (sortable)
fur: Artist dal album (rangjabil)

en: Album Artist - Album Title
fur: Artist dal album - Titul dal album

en: Album Artist (sortable) - Album Title
fur: Artist dal album (rangjabil) - Titul dal album

en: Album Composer, Album Title
fur: Compositôr dal album, titul dal album

en: Album Composer (sortable), Album Title
fur: Compositôr dal album (rangjabil), titul dal album

en: Track Composer, Album Title
fur: Compositôr dal toc, titul dal album

en: Track Composer (sortable), Album Title
fur: Compositôr dal toc (rangjabil), titul dal album

en: [none]
fur: [nissun]

en: Number - Title
fur: Numar - Titul

en: Track Title
fur: Titul dal toc

en: Track Artist - Track Title
fur: Artist dal toc - Titul dal toc

en: Track Artist (sortable) - Track Title
fur: Artist dal toc (rangjabil) - Titul dal toc

en: Number. Track Artist - Track Title
fur: Numar. Artist dal toc - Titul dal toc

note: {N_("Number. Track Artist (sortable) - Track Title"), "%tN. %ts - %tt"},
en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
fur: Numar-Artist dal toc-Titul dal toc (minuscul)

note: {N_("Number-Track Artist (sortable)-Track Title (lowercase)"), "%tN-%tS-%tT"},
en: Track Composer - Track Artist - Track Title
fur: Compositôr dal toc - Artist dal toc- Titul dal toc

en: Track Composer (sortable) - Track Artist (sortable) - Track Title
fur: Compositôr dal toc (rangjabil) - Artist dal toc (rangjabil) - Titul dal toc

en: Number. Track Composer - Track Artist - Track Title
fur: Numar. Compositôr dal toc - Artist dal toc - Titul dal toc

en: Number-Track Composer-Track Artist-Track Title (lowercase)
fur: Numar-Compositôr dal toc-Artist dal toc-Titul dal toc (minuscul)

en: Example Path:
fur: Percors di esempli:
