sound-juicer master - en to hu translation catalogue (208 entries)

en: CD ripper with a clean interface and simple preferences
hu: CD-beolvasó letisztult felülettel és egyszerű beállításokkal

en: Sound Juicer is a simple and clean CD ripping tool. It allows you to extract the audio from audio compact discs and convert them into audio files that your computer can understand and play. Sound Juicer can also play the audio tracks directly from the CD, allowing you to preview the CD before ripping it.
hu: A Sound Juicer egy egyszerű és letisztult CD-beolvasó eszköz. Lehetővé teszi a hang CD-k hangjának lemásolását, és a számítógép által lejátszható hangfájlokká konvertálását. A Sound Juicer képes lejátszani a hangsávokat közvetlenül a CD-ről, így a CD beolvasása előtt belehallgathat.

en: Sound Juicer is designed to be easy to use, and to work with little user intervention. When you start Sound Juicer, it will examine the CD in the drive and try to locate information about the audio tracks using the freely-available MusicBrainz service.
hu: A Sound Juicert egyszerűen használhatónak, valamint kevés felhasználói beavatkozással működőnek tervezték. A Sound Juicer indításakor megvizsgálja a CD-t a meghajtóban, és megpróbál információkat keresni a hangsávokról az ingyenesen elérhető MusicBrainz szolgáltatással.

note: This is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Audio CD Extractor
hu: Hang CD beolvasó

en: Copy music from your CDs
hu: Zene másolása CD lemezekről

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ripper;
hu: Ripper;Beolvasó;

en: The CD to extract from
hu: Az a CD, amelyről a beolvasás történik

en: Please note: Sound Juicer currently only handles real device names, no symlinks like e.g. /dev/cdrom. An empty key implicates that the system's default CD-ROM drive will be used.
hu: Kérjük vegye figyelembe: a Sound Juicer jelenleg csak valódi eszközneveket kezel, szimbolikus linkeket nem, mint például /dev/cdrom. Egy üres kulcs azt jelenti, hogy a rendszer alapértelmezett CD-ROM meghajtója lesz használva.

en: Whether to eject the CD when finished extracting
hu: Kiadja-e a CD-t a beolvasás befejezésekor

en: Whether to open the target directory when finished extracting
hu: A célkönyvtár megnyitása a beolvasás befejezése után

en: The URI to save the extracted music to
hu: Az az URI, ahova a beolvasott zenék mentése történjen

en: The directory structure for the files
hu: A könyvtárstruktúra a fájlokhoz

en: Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %ay - album year; %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase).
hu: Formátum megadások: %at – album címe; %aT – album címe (kisbetűs); %aa – album előadója; %aA – album előadója (kisbetűs); %as – album előadója (rendezhető); %aS – album előadója (kisbetűs, rendezhető); %ac – album zeneszerzője; %aC – album zeneszerzője (kisbetűs); %ap – album zeneszerzője (rendezhető); %aP – album zeneszerzője (kisbetűs, rendezhető); %ay – album éve; %tt – szám címe; %tT – szám címe (kisbetűs); %ta – szám előadója; %tA – szám előadója (kisbetűs); %ts – szám előadója (rendezhető); %tS – szám előadója (kisbetűs, rendezhető); %tc – szám zeneszerzője; %tC – szám zeneszerzője (kisbetűs); %tp – szám zeneszerzője (rendezhető); %tP – szám zeneszerzője (kisbetűs, rendezhető).

en: The name pattern for files
hu: A névminta a fájlokhoz

en: Do not specify an extension. Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %tn - track number (i.e 8); %tN - track number, zero padded (i.e 08); %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase); %dn - disc and track number (i.e Disk 2 - 6, or 6); %dN - disc number, zero padded (i.e d02t06, or 06).
hu: Nem kell megadni kiterjesztést. Formátum megadások: %at – album címe; %aT – album címe (kisbetűs); %aa – album előadója; %aA – album előadója (kisbetűs); %as – album előadója (rendezhető); %aS – album előadója (kisbetűs, rendezhető); %ac – album zeneszerzője; %aC – album zeneszerzője (kisbetűs); %ap – album zeneszerzője (rendezhető); %aP – album zeneszerzője (kisbetűs, rendezhető); %tn – szám száma (például 8); %tN – szám száma, 0-val az elején (például 08); %tt – szám címe; %tT – szám címe (kisbetűs); %ta – szám előadója; %tA – szám előadója (kisbetűs); %ts – szám előadója (rendezhető); %tS – szám előadója (kisbetűs, rendezhető); %tc – szám zeneszerzője; %tC – szám zeneszerzője (kisbetűs); %tp – szám zeneszerzője (rendezhető); %tP – szám zeneszerzője (kisbetűs, rendezhető); %dn – lemez és szám sorszáma (például: 2. - 6. lemez vagy 6); %dN – lemez sorszáma, nullával feltöltve (például: d02t06 vagy 06).

en: The paranoia mode to use
hu: A használandó paranoia mód

en: Paranoia flags: disable; fragment; overlap; scratch; repair.
hu: Paranoia zászlók: letiltás; töredék; átfedés; karcos; javítás.

en: Whether to strip special characters from filenames
hu: Eltávolítsa-e a speciális karaktereket a fájlnevekből

en: If enabled, special characters such as space, wildcards and backslashes will be removed from the output filename.
hu: Ha engedélyezve van, akkor a speciális karakterek, mint például a szóköz, a helyettesítő karakterek és a fordított perjelek el lesznek távolítva a kimeneti fájlnévből.

en: Media type to encode to
hu: Kódolás ezen médiatípusba

en: The GStreamer media type to encode to.
hu: Kódolás ebbe a GStreamer médiatípusba.

en: Audio volume
hu: Hangerő

en: Select Album
hu: Válasszon albumot

en: _Select
hu: _Kijelölés

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is.
hu: Ez a CD több albumnak is megfelel. Kérem válassza ki a megfelelő albumot.

[ctx: shortcut window]
en: Disc
hu: Lemez

[ctx: shortcut window]
en: Reread track names
hu: Számok neveinek újraolvasása

[ctx: shortcut window]
en: Eject disc
hu: Lemez kiadása

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
hu: Lejátszás átváltása

[ctx: shortcut window]
en: Next track
hu: Következő szám

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
hu: Előző szám

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Help
hu: Súgó

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts help
hu: Súgó a gyorsbillentyűkhöz

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Select all tracks
hu: Összes szám kijelölése

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all tracks
hu: Összes szám kijelölésének megszüntetése

en: _Edit Album
hu: Album _szerkesztése

en: _Reload Album
hu: Album újra_töltése

en: _Year:
hu: É_v:

en: _Disc:
hu: _Lemez:

en: _Title:
hu: _Cím:

en: _Artist:
hu: _Előadó:

en: _Composer:
hu: _Zeneszerző

en: _Genre:
hu: Mű_faj:

en: Duration:
hu: Időtartam:

en: Tracks
hu: Számok

en: _Play
hu: _Lejátszás

en: E_xtract
hu: _Beolvasás

en: Track Progress
hu: Szám előrehaladása

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Device
hu: Eszköz

en: CD _drive:
hu: CD-_meghajtó:

en: _Eject after extracting tracks
hu: _Kiadás a számok beolvasása után

en: _Open music folder when finished
hu: A zene mappa me_gnyitása befejezés után

en: Music Folder
hu: Zene mappa

en: _Folder:
hu: _Mappa:

en: Select A Folder
hu: Válasszon egy mappát

en: Track Names
hu: Számok nevei

en: Folder hie_rarchy:
hu: Mappa hie_rarchia:

en: File _name:
hu: Fájl_név:

en: _Strip special characters
hu: _Speciális karakterek eltávolítása

en: Format
hu: Formátum

en: O_utput Format:
hu: _Kimeneti formátum:

en: Re-read
hu: Újraolvasás

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: Eject
hu: Kiadás

en: Open MusicBrainz
hu: MusicBrainz megnyitása

en: Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Help
hu: Súgó

en: About Sound Juicer
hu: A Sound Juicer névjegye

en: Quit
hu: Kilépés

en: Could not create GStreamer CD reader
hu: A GStreamer CD olvasó nem hozható létre

en: Could not create GStreamer encoders for %s
hu: A GStreamer kódolók nem hozhatók létre %s számára

en: Could not create GStreamer file output
hu: A GStreamer fájlkimenet nem hozható létre

en: Could not link pipeline
hu: A csővezeték linkelése meghiúsult

en: Could not get current track position
hu: A jelenlegi szám kezdőpozíciója nem kérhető le

en: Extractor object is not valid. This is bad, check your console for errors.
hu: A beolvasó objektum érvénytelen. Ez baj, a hibák megtekintéséhez nézze meg a konzolt.

en: The plugin necessary for CD access was not found
hu: A CD-hozzáféréshez szükséges bővítmény nem található

en: The plugin necessary for file access was not found
hu: A fájlhozzáféréshez szükséges bővítmény nem található

note: FIXME: would be nicer to only check if "cdrom" is being probed, * but libbrasero doesn't seem to have an API for that
en: Cannot read CD: %s
hu: A CD nem olvasható: %s

en: Devices haven't been all probed yet
hu: Még nem minden eszköz lett tesztelve

en: Device ‘%s’ does not contain any media
hu: A(z) „%s” eszköz nem tartalmaz adathordozót

en: Device ‘%s’ could not be opened. Check the access permissions on the device.
hu: A(z) „%s” eszköz nem nyitható meg. Ellenőrizze az eszközhöz tartozó hozzáférési jogosultságokat.

en: Czechoslovakia
hu: Csehszlovákia

en: East Germany
hu: Kelet-Németország

en: Europe
hu: Európa

en: Serbia and Montenegro
hu: Szerbia és Montenegró

en: Soviet Union
hu: Szovjetunió

en: Worldwide
hu: Világszerte

en: Yugoslavia
hu: Jugoszlávia

en: Cannot access CD
hu: Nem érhető el a CD

en: Unknown Title
hu: Ismeretlen cím

en: Unknown Artist
hu: Ismeretlen előadó

en: Track %d
hu: %d. szám

en: Cannot access CD: %s
hu: Nem érhető el a CD: %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has composers and arrangers, or a composer and a mixture of arrangers, orchestrators and transcribers
en: %s arr. %s
hu: %s rend. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has composers and orchestrators
en: %s orch. %s
hu: %s hang. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has composers and transcribers
en: %s trans. %s
hu: %s átír. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has a mixture of arrangers, orchestrators and transcribers but no composers
en: arr. %s
hu: rend. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has orchestrators but no composer
en: orch. %s
hu: hang. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has a transcribers but no composer
en: trans. %s
hu: átír. %s

en: Unknown Album
hu: Ismeretlen album

en: Sound Juicer is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
hu: A Sound Juicer szabad szoftver, terjesztheti és/vagy módosíthatja a Free Software Foundation által kiadott GNU General Public License második (vagy bármely későbbi) változatában foglaltak alapján.

en: Sound Juicer is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
hu: A Sound Juicer programot abban a reményben terjesztjük, hogy hasznos lesz, de nem vállalunk SEMMIFÉLE GARANCIÁT, még olyan értelemben sem, hogy a program alkalmas-e a KÖZREADÁSRA vagy EGY BIZONYOS FELADAT ELVÉGZÉSÉRE. További részletekért tanulmányozza a GNU GPL licencet.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Sound Juicer; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
hu: A Sound Juicer programhoz a GNU General Public License egy példánya is jár, ha nem kapta meg, írjon a Free Software Foundation Inc.-nek. Levélcímük: 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: An Audio CD Extractor
hu: Egy hang CD beolvasó

note: Translators: this string is a list of catalog number(s) used by the label(s) to identify the release
en: Catalog No.:  | Catalog Nos.:
hu[0]: Katalógusszám:
hu[1]: Katalógusszámok:

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year> on <label>"
en: Released: %s in %d on %s
hu: Kiadva: %s %d, %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> on <label>"
en: Released: %s on %s
hu: Kiadva: %s, %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year>"
en: Released: %s in %d
hu: Kiadva: %s %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country>"
en: Released: %s
hu: Kiadva: %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year> on <label>"
en: Released in %d on %s
hu: Kiadva: %d, %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year>"
en: Released in %d
hu: Kiadva: %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released on <label>"
en: Released on %s
hu: Kiadva: %s

en: Release label, year & country unknown
hu: A kiadó, az év és az ország ismeretlen

note: Translators: this string identifies the number of the barcode printed on the release
en: Barcode:
hu: Vonalkód:

en:  (Disc %d/%d)
hu:  (Lemez: %d/%d)

en: Failed to get output format
hu: A kimeneti formátum lekérése meghiúsult

en: Name too long
hu: A név túl hosszú

en: A file with the same name exists
hu: Már van ilyen nevű fájl

en: A file called ‘%s’ exists, size %s.
    Do you want to skip this track or overwrite it?
hu: „%s” nevű fájl már létezik, mérete: %s.
    Kihagyja vagy felülírja ezt a számot?

en: _Skip
hu: _Kihagyás

en: S_kip All
hu: Összes ki_hagyása

en: _Overwrite
hu: _Felülírás

en: Overwrite _All
hu: Összes _felülírása

en: Failed to create output directory: %s
hu: Nem sikerült létrehozni a kimeneti könyvtárat: %s

en: Estimated time left: %d:%02d (at %0.1f×)
hu: Becsült hátralévő idő: %d.%02d (%0.1fx sebességgel)

en: Estimated time left: unknown
hu: Becsült hátralévő idő: ismeretlen

en: CD rip complete
hu: A CD beolvasása kész

en: Sound Juicer could not extract this CD.
hu: A Sound Juicer nem tudta beolvasni a CD-t.

en: Reason
hu: Ok

note: Change the label to Stop while extracting
en: _Stop
hu: _Leállítás

en: Extracting audio from CD
hu: Hang beolvasása CD lemezről

en: Unknown Composer
hu: Ismeretlen zeneszerző

en: Unknown Track
hu: Ismeretlen szám

en: Classical
hu: Klasszikus

en: Electronica
hu: Elektronikus

en: Spoken Word
hu: Beszéd

en: Error while saving custom genre: %s
hu: Hiba az egyéni műfaj mentése közben: %s

en: Could not start Sound Juicer
hu: A Sound Juicer nem indítható el

en: Please consult the documentation for assistance.
hu: Segítségért tekintse meg a dokumentációt.

en: You are currently extracting a CD. Do you want to quit now or continue?
hu: Jelenleg épp beolvas egy CD-t. Kilép vagy folytatja?

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Continue
hu: _Folytatás

en: Select None
hu: Kijelölés megszüntetése

en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: (unknown)
hu: (ismeretlen)

en: This album is not in the MusicBrainz database, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
hu: Ez az album nincs a MusicBrainz adatbázisban. Kattintson az „Album szerkesztésére” a böngésző megnyitásához és a MusicBrainz adatbázisban történő szerkesztéshez.

en: Could not find %s by %s on MusicBrainz, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
hu: A(z) %s - %s nem található a MusicBrainz adatbázisában. Kattintson az „Album szerkesztésére” a böngésző megnyitásához és a MusicBrainz adatbázisban történő szerkesztéshez.

en: Click ‘Reload’ to load the edited album details from MusicBrainz
hu: Kattintson az „Újratöltésre” a szerkesztett albumrészletek betöltéséhez a MusicBrainz adatbázisából

en: Could not open URL
hu: Az URL nem nyitható meg

en: Sound Juicer could not open the submission URL
hu: A Sound Juicer nem tudta megnyitni a beküldési URL-címet

en: Could not duplicate disc
hu: A CD nem másolható

en: Sound Juicer could not duplicate the disc
hu: A Sound Juicer nem tudta másolni a lemezt

en: Chamber
hu: Kamara

en: Could not read the CD
hu: A CD nem olvasható

en: Sound Juicer could not read the track listing on this CD.
hu: A Sound Juicer nem tudta beolvasni a CD számlistáját.

en: Sound Juicer could not use the CD-ROM device ‘%s’
hu: A Sound Juicer nem tudta használni a(z) „%s” CD-ROM eszközt

en: HAL daemon may not be running.
hu: Lehetséges, hogy a HAL démon nem fut.

en: Sound Juicer could not access the CD-ROM device ‘%s’
hu: A Sound Juicer nem tudott hozzáférni a(z) „%s” CD-ROM meghajtóhoz

en: No CD-ROM drives found
hu: CD-ROM nem található

en: Sound Juicer could not find any CD-ROM drives to read.
hu: A Sound Juicer nem talált olvasható CD-ROM meghajtót.

en: The currently selected audio profile is not available on your installation.
hu: A jelenleg kiválasztott hangprofil nem érhető el a rendszeren.

en: _Change Profile
hu: Profil _megváltoztatása

en: Unknown widget calling on_person_edit_changed.
hu: Ismeretlen on_person_edit_changed eseményt hívó felületi elem.

en: Could not display help for Sound Juicer
    %s
hu: A Sound Juicer súgója nem jeleníthető meg
    %s

en: Retrieving track listing…please wait.
hu: Számlista betöltése… kis türelmet.

en: _Pause
hu: _Szünet

en: Track
hu: Szám

en: Title
hu: Cím

en: Artist
hu: Előadó

en: Composer
hu: Zeneszerző

en: Duration
hu: Időtartam

en: Start extracting immediately
hu: Beolvasás indítása azonnal

en: Start playing immediately
hu: Lejátszás indítása azonnal

en: What CD device to read
hu: Olvasandó CD eszköz

en: DEVICE
hu: ESZKÖZ

en: URI to the CD device to read
hu: Olvasandó CD eszköz URI címe

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
hu: Hiba a CD lejátszása közben.
    
    Ok: %s

en: Failed to create CD source element
hu: A CD forráselem létrehozása sikertelen

en: Seeking to %s
hu: Tekerés ide: %s

en: Album Artist, Album Title
hu: Album előadója, Album címe

en: Album Artist (sortable), Album Title
hu: Album előadója (rendezhető), Album címe

en: Track Artist, Album Title
hu: Szám előadója, Album címe

en: Track Artist (sortable), Album Title
hu: Szám előadója (rendezhető), Album címe

en: Album Title
hu: Album címe

en: Album Artist
hu: Album előadója

en: Album Artist (sortable)
hu: Album előadója (rendezhető)

en: Album Artist - Album Title
hu: Album előadója - Album címe

en: Album Artist (sortable) - Album Title
hu: Album előadója (rendezhető) - Album címe

en: Album Composer, Album Title
hu: Album zeneszerzője, Album címe

en: Album Composer (sortable), Album Title
hu: Album zeneszerzője (rendezhető), Album címe

en: Track Composer, Album Title
hu: Szám zeneszerzője, Album címe

en: Track Composer (sortable), Album Title
hu: Szám zeneszerzője (rendezhető), Album címe

en: [none]
hu: [nincs]

en: Number - Title
hu: Sorszám - Cím

en: Track Title
hu: Szám címe

en: Track Artist - Track Title
hu: Szám előadója - Szám címe

en: Track Artist (sortable) - Track Title
hu: Szám előadója (rendezhető) - Szám címe

en: Number. Track Artist - Track Title
hu: Sorszám. Szám előadója - Szám címe

note: {N_("Number. Track Artist (sortable) - Track Title"), "%tN. %ts - %tt"},
en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
hu: Sorszám-Szám előadója-Szám címe (kisbetűs)

note: {N_("Number-Track Artist (sortable)-Track Title (lowercase)"), "%tN-%tS-%tT"},
en: Track Composer - Track Artist - Track Title
hu: Szám zeneszerzője - Szám előadója - Szám címe

en: Track Composer (sortable) - Track Artist (sortable) - Track Title
hu: Szám zeneszerzője (rendezhető) - Szám előadója (rendezhető) - Szám címe

en: Number. Track Composer - Track Artist - Track Title
hu: Sorszám. Szám zeneszerzője - Szám előadója - Szám címe

en: Number-Track Composer-Track Artist-Track Title (lowercase)
hu: Sorszám-Szám zeneszerzője-Szám előadója-Szám címe (kisbetűs)

en: Example Path:
hu: Példa útvonal:
