Sound-Juicer 2.30 - en to it translation catalogue (205 entries)

en: CD ripper with a clean interface and simple preferences
it: Estrattore CD con un'interfaccia curata e preferenze semplici

en: Sound Juicer is a simple and clean CD ripping tool. It allows you to extract the audio from audio compact discs and convert them into audio files that your computer can understand and play. Sound Juicer can also play the audio tracks directly from the CD, allowing you to preview the CD before ripping it.
it: Sound Juicer è uno strumento di copia dei CD semplice e curato. Consente di estrarre le tracce dai CD audio e di convertirle in file audio che il computer può riconoscere e riprodurre. Sound Juicer può anche riprodurre le tracce audio direttamente dal CD, dando la possibilità di ascoltare un'anteprima del CD prima di copiarlo.

en: Sound Juicer is designed to be easy to use, and to work with little user intervention. When you start Sound Juicer, it will examine the CD in the drive and try to locate information about the audio tracks using the freely-available MusicBrainz service.
it: Sound Juicer è progettato per essere semplice da usare, e per funzionare con il minimo intervento da parte dell'utente. Quando Sound Juicer viene avviato, esamina il CD inserito nel lettore e cerca di recuperare informazioni sulle tracce audio usando il servizio gratuito MusicBrainz.

note: This is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Audio CD Extractor
it: Estrattore CD audio

en: Copy music from your CDs
it: Copia la musica dai CD

en: The CD to extract from
it: Il CD da cui estrarre la musica

en: Please note: Sound Juicer currently only handles real device names, no symlinks like e.g. /dev/cdrom. An empty key implicates that the system's default CD-ROM drive will be used.
it: Nota bene: Attualmente Sound Juicer gestisce solo i nomi di dispositivo reali, non i link simbolici come /dev/cdrom. Un valore vuoto indica che verrà usata l'unità CD-ROM predefinita del sistema.

en: Whether to eject the CD when finished extracting
it: Indica se espellere il CD alla fine dell'estrazione

en: Whether to open the target directory when finished extracting
it: Indica se aprire la cartella di destinazione alla fine dell'estrazione

en: The URI to save the extracted music to
it: L'URI in cui salvare la musica estratta

en: The directory structure for the files
it: La struttura delle cartelle per i file

en: Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %ay - album year; %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase).
it: Identificatori di formato: %at - titolo album; %aT - titolo album (minuscolo); %aa - artista album; %aA - artista album (minuscolo); %as - artista album (ordinabile); %aS - artista album (minuscolo, ordinabile); %ac - compositore album; %aC - compositore album (minuscolo); %ap - compositore album (ordinabile); %aP - compositore album (minuscolo, ordinabile); %ay - anno album; %tt - titolo traccia; %tT - titolo traccia (minuscolo); %ta - artista traccia; %tA - artista traccia (minuscolo); %ts - artista traccia (ordinabile); %tS - artista traccia (minuscolo, ordinabile); %tc - compositore traccia; %tC - compositore traccia (minuscolo); %tp - compositore traccia (ordinabile); %tP - compositore traccia (minuscolo, ordinabile).

en: The name pattern for files
it: Il modello per i nomi dei file

en: Do not specify an extension. Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %tn - track number (i.e 8); %tN - track number, zero padded (i.e 08); %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase); %dn - disc and track number (i.e Disk 2 - 6, or 6); %dN - disc number, zero padded (i.e d02t06, or 06).
it: Non specificare alcuna estensione. Identificatori di formato: %at - titolo album; %aT - titolo album (minuscolo); %aa - artista album; %aA - artista album (minuscolo); %as - artista album (ordinabile); %aS - artista album (minuscolo, ordinabile); %ac - compositore album; %aC - compositore album (minuscolo); %ap - compositore album (ordinabile); %aP - compositore album (minuscolo, ordinabile); %tn - numero traccia (es. 8); %tN - numero traccia, con zero iniziale (es. 08); %tt - titolo traccia; %tT - titolo traccia (minuscolo); %ta - artista traccia; %tA - artista traccia (minuscolo); %ts - artista traccia (ordinabile); %tS - artista traccia (minuscolo, ordinabile); %tc - compositore traccia; %tC - compositore traccia (minuscolo); %tp - compositore traccia (ordinabile); %tP - compositore traccia (minuscolo, ordinabile); %dn - numero disco e traccia (es. Disco 2 - 6, oppure 6); %dN - numero disco, con zero iniziale (es. d02t06, oppure 06).

en: The paranoia mode to use
it: La modalità di paranoia da usare

en: Paranoia flags: disable; fragment; overlap; scratch; repair.
it: Flag di paranoia: disable; fragment; overlap; scratch; repair.

en: Whether to strip special characters from filenames
it: Indica se rimuovere i caratteri speciali dai nomi dei file

en: If enabled, special characters such as space, wildcards and backslashes will be removed from the output filename.
it: Se abilitato, i caratteri speciali come lo spazio, i metacaratteri e le barre rovesciate verranno rimossi dal nome del file di destinazione.

en: Media type to encode to
it: Tipo multimediale per la codifica

en: The GStreamer media type to encode to.
it: Il tipo multimediale di GStreamer in cui effettuare la codifica.

en: Audio volume
it: Volume audio

en: Select Album
it: Seleziona album

en: _Select
it: _Seleziona

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is.
it: Questo CD potrebbe corrispondere a più di un album. Selezionare l'album corrispondente.

[ctx: shortcut window]
en: Disc
it: Disco

[ctx: shortcut window]
en: Reread track names
it: Rileggi i nomi delle tracce

[ctx: shortcut window]
en: Eject disc
it: Espelli disco

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
it: Avvia/ferma riproduzione

[ctx: shortcut window]
en: Next track
it: Traccia successiva

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
it: Traccia precedente

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generali

[ctx: shortcut window]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts help
it: Guida delle scorciatoie

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esci

[ctx: shortcut window]
en: Select all tracks
it: Seleziona tutte le tracce

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all tracks
it: Deseleziona tutte le tracce

en: _Edit Album
it: _Modifica album

en: _Reload Album
it: _Ricarica album

en: _Year:
it: A_nno:

en: _Disc:
it: _Disco:

en: _Title:
it: _Titolo:

en: _Artist:
it: _Artista:

en: _Composer:
it: _Compositore:

en: _Genre:
it: _Genere:

en: Duration:
it: Durata:

en: Tracks
it: Tracce

en: _Play
it: _Riproduci

en: E_xtract
it: E_strai

en: Track Progress
it: Avanzamento traccia

en: Preferences
it: Preferenze

en: Device
it: Dispositivo

en: CD _drive:
it: Unità C_D:

en: _Eject after extracting tracks
it: _Espellere dopo l'estrazione delle tracce

en: _Open music folder when finished
it: _Aprire la cartella della musica al termine

en: Music Folder
it: Cartella della musica

en: _Folder:
it: Car_tella:

en: Select A Folder
it: Seleziona una cartella

en: Track Names
it: Nomi delle tracce

en: Folder hie_rarchy:
it: Gerarchia ca_rtelle:

en: File _name:
it: Nome _file:

en: _Strip special characters
it: Rimuo_vere i caratteri speciali

en: Format
it: Formato

en: O_utput Format:
it: Formato di _uscita:

en: Re-read
it: Rileggi

en: Duplicate
it: Duplica

en: Eject
it: Espelli

en: Open MusicBrainz
it: Apri MusicBrainz

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Help
it: Aiuto

en: About Sound Juicer
it: Informazioni su Sound Juicer

en: Quit
it: Esci

en: Could not create GStreamer CD reader
it: Impossibile creare il lettore CD di GStreamer

en: Could not create GStreamer encoders for %s
it: Impossibile creare i codificatori di GStreamer per %s

en: Could not create GStreamer file output
it: Impossibile creare il file di output di GStreamer

en: Could not link pipeline
it: Impossibile collegare la pipeline

en: Could not get current track position
it: Impossibile recuperare la posizione della traccia attuale

en: Extractor object is not valid. This is bad, check your console for errors.
it: L'oggetto estrattore non è valido. Questo indica una situazione grave, controllare i messaggi di console per gli errori.

en: The plugin necessary for CD access was not found
it: Il plugin necessario per accedere al CD non è stato trovato

en: The plugin necessary for file access was not found
it: Il plugin necessario per accedere al file non è stato trovato

note: FIXME: would be nicer to only check if "cdrom" is being probed, * but libbrasero doesn't seem to have an API for that
en: Cannot read CD: %s
it: Impossibile leggere il CD: %s

en: Devices haven't been all probed yet
it: Non sono ancora stati esaminati tutti i dispositivi

en: Device ‘%s’ does not contain any media
it: Il dispositivo "%s" non contiene alcun supporto multimediale

en: Device ‘%s’ could not be opened. Check the access permissions on the device.
it: Il dispositivo "%s" non può essere aperto. Controllare i permessi di accesso al dispositivo.

en: Czechoslovakia
it: Cecoslovacchia

en: East Germany
it: Germania dell'Est

en: Europe
it: Europa

en: Serbia and Montenegro
it: Serbia e Montenegro

en: Soviet Union
it: Unione Sovietica

en: Worldwide
it: Tutto il mondo

en: Yugoslavia
it: Jugoslavia

en: Cannot access CD
it: Impossibile accedere al CD

en: Unknown Title
it: Titolo sconosciuto

en: Unknown Artist
it: Artista sconosciuto

en: Track %d
it: Traccia %d

en: Cannot access CD: %s
it: Impossibile accedere al CD: %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has composers and transcribers
en: %s trans. %s
it: %s trasc. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has a transcribers but no composer
en: trans. %s
it: trasc. %s

en: Unknown Album
it: Album sconosciuto

en: Sound Juicer is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: Sound Juicer è software libero, può essere ridistribuito e/o modificato secondo i termini della GNU General Public License così come è pubblicata dalla Free Software Foundation, sia la versione 2 che (a vostra scelta) ogni successiva versione della Licenza.

en: Sound Juicer is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: Sound Juicer è distribuito nella speranza che sia utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA, senza neppure la garanzia di COMMERCIABILITÀ o di ADEGUATEZZA A UNO SCOPO PARTICOLARE.  Vedere la GNU General Public License per maggiori dettagli.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Sound Juicer; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
it: Dovreste aver ricevuto una copia della GNU General Public License insieme a Sound Juicer, se così non è scrivete alla Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: An Audio CD Extractor
it: Un estrattore di CD audio

note: Translators: this string is a list of catalog number(s) used by the label(s) to identify the release
en: Catalog No.:  | Catalog Nos.:
it[0]: Numero di catalogo:
it[1]: Numeri di catalogo:

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year> on <label>"
en: Released: %s in %d on %s
it: Pubblicato: %s nel %d da %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> on <label>"
en: Released: %s on %s
it: Pubblicato: %s da %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year>"
en: Released: %s in %d
it: Pubblicato: %s nel %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country>"
en: Released: %s
it: Pubblicato: %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year> on <label>"
en: Released in %d on %s
it: Pubblicato nel %d da %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year>"
en: Released in %d
it: Pubblicato nel %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released on <label>"
en: Released on %s
it: Pubblicato da %s

en: Release label, year & country unknown
it: Etichetta, anno e paese di pubblicazione sconosciuti

note: Translators: this string identifies the number of the barcode printed on the release
en: Barcode:
it: Codice a barre:

en:  (Disc %d/%d)
it:  (Disco %d/%d)

en: Failed to get output format
it: Recupero del formato di destinazione fallito

en: Name too long
it: Nome troppo lungo

en: A file with the same name exists
it: Un file con lo stesso nome esiste già

en: A file called ‘%s’ exists, size %s.
    Do you want to skip this track or overwrite it?
it: Esiste già un file di nome "%s", di dimensione %s.
    Saltare questa traccia o sovrascrivere il file?

en: _Skip
it: _Salta

en: S_kip All
it: Sal_ta tutto

en: _Overwrite
it: S_ovrascrivi

en: Overwrite _All
it: So_vrascrivi tutto

en: Failed to create output directory: %s
it: Creazione della cartella di destinazione non riuscita: %s

en: Estimated time left: %d:%02d (at %0.1f×)
it: Tempo rimanente stimato: %d.%02d (a %0.1f×)

en: Estimated time left: unknown
it: Tempo rimanente stimato: sconosciuto

en: CD rip complete
it: Estrazione del CD completata

en: Sound Juicer could not extract this CD.
it: Sound Juicer non può estrarre l'audio da questo CD.

en: Reason
it: Motivo

note: Change the label to Stop while extracting
en: _Stop
it: _Ferma

en: Extracting audio from CD
it: Estrazione audio dal CD

en: Unknown Composer
it: Compositore sconosciuto

en: Unknown Track
it: Traccia sconosciuta

en: Classical
it: Classica

en: Electronica
it: Elettronica

en: Latin
it: Latina

en: Spoken Word
it: Parlato

en: Error while saving custom genre: %s
it: Errore durante il salvataggio del genere personalizzato: %s

en: Could not start Sound Juicer
it: Impossibile avviare Sound Juicer

en: Please consult the documentation for assistance.
it: Consultare la documentazione per assistenza.

en: You are currently extracting a CD. Do you want to quit now or continue?
it: È in corso l'estrazione di un CD. Terminare e uscire immediatamente o continuare?

en: _Quit
it: _Esci

en: _Continue
it: _Continua

en: Select None
it: Deseleziona tutto

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: This album is not in the MusicBrainz database, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
it: Questo album non è presente nel database di MusicBrainz. Cliccare su "Modifica album" per aprire il browser e modificarlo in MusicBrainz.

en: Could not find %s by %s on MusicBrainz, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
it: Non è stato possibile trovare %s di %s su MusicBrainz. Cliccare su "Modifica album" per aprire il browser e modificarlo in MusicBrainz.

en: Click ‘Reload’ to load the edited album details from MusicBrainz
it: Cliccare su "Ricarica" per caricare i dettagli dell'album modificato da MusicBrainz

en: Could not open URL
it: Impossibile aprire l'URL

en: Sound Juicer could not open the submission URL
it: Sound Juicer non può aprire l'URL di invio dei dati

en: Could not duplicate disc
it: Impossibile duplicare il disco

en: Sound Juicer could not duplicate the disc
it: Sound Juicer non può duplicare il disco

en: Lieder
it: Lied

en: Chamber
it: Da camera

en: Could not read the CD
it: Impossibile leggere il CD

en: Sound Juicer could not read the track listing on this CD.
it: Sound Juicer non può leggere l'elenco delle tracce da questo CD.

en: Sound Juicer could not use the CD-ROM device ‘%s’
it: Sound Juicer non può usare il dispositivo CD-ROM "%s"

en: HAL daemon may not be running.
it: Il demone HAL potrebbe non essere in esecuzione.

en: Sound Juicer could not access the CD-ROM device ‘%s’
it: Sound Juicer non può accedere al dispositivo CD-ROM "%s"

en: No CD-ROM drives found
it: Nessuna unità CD-ROM trovata

en: Sound Juicer could not find any CD-ROM drives to read.
it: Sound Juicer non riesce a trovare alcuna unità CD-ROM da cui leggere.

en: The currently selected audio profile is not available on your installation.
it: Il profilo audio attualmente selezionato non è presente nel sistema.

en: _Change Profile
it: _Cambia profilo

en: Unknown widget calling on_person_edit_changed.
it: Un widget sconosciuto sta chiamando on_person_edit_changed.

en: Could not display help for Sound Juicer
    %s
it: Impossibile visualizzare il manuale di Sound Juicer
    %s

en: Retrieving track listing…please wait.
it: Recupero dell'elenco delle tracce in corso… attendere.

en: _Pause
it: _Pausa

en: Track
it: Traccia

en: Title
it: Titolo

en: Artist
it: Artista

en: Composer
it: Compositore

en: Duration
it: Durata

en: Start extracting immediately
it: Avviare l'estrazione immediatamente

en: Start playing immediately
it: Avviare la riproduzione immediatamente

en: What CD device to read
it: Dispositivo CD da cui leggere

en: DEVICE
it: DISPOSITIVO

en: URI to the CD device to read
it: URI del dispositivo CD da cui leggere

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
it: Errore nel riprodurre il CD.
    
    Motivo: %s

en: Failed to create CD source element
it: Creazione dell'elemento sorgente CD non riuscita

en: Seeking to %s
it: Spostamento a %s

en: Album Artist, Album Title
it: Artista dell'album, Titolo dell'album

en: Album Artist (sortable), Album Title
it: Artista dell'album (ordinabile), Titolo dell'album

en: Track Artist, Album Title
it: Artista della traccia, Titolo dell'album

en: Track Artist (sortable), Album Title
it: Artista della traccia (ordinabile), Titolo dell'album

en: Album Title
it: Titolo dell'album

en: Album Artist
it: Artista dell'album

en: Album Artist (sortable)
it: Artista dell'album (ordinabile)

en: Album Artist - Album Title
it: Artista dell'album - Titolo dell'album

en: Album Artist (sortable) - Album Title
it: Artista dell'album (ordinabile) - Titolo dell'album

en: Album Composer, Album Title
it: Compositore dell'album, Titolo dell'album

en: Album Composer (sortable), Album Title
it: Compositore dell'album (ordinabile), Titolo dell'album

en: Track Composer, Album Title
it: Compositore della traccia, Titolo dell'album

en: Track Composer (sortable), Album Title
it: Compositore della traccia (ordinabile), Titolo dell'album

en: [none]
it: [nessuno]

en: Number - Title
it: Numero - Titolo

en: Track Title
it: Titolo della traccia

en: Track Artist - Track Title
it: Artista della traccia - Titolo della traccia

en: Track Artist (sortable) - Track Title
it: Artista della traccia (ordinabile) - Titolo della traccia

en: Number. Track Artist - Track Title
it: Numero. Artista della traccia - Titolo della traccia

note: {N_("Number. Track Artist (sortable) - Track Title"), "%tN. %ts - %tt"},
en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
it: Numero-Artista della traccia-Titolo della traccia (minuscolo)

note: {N_("Number-Track Artist (sortable)-Track Title (lowercase)"), "%tN-%tS-%tT"},
en: Track Composer - Track Artist - Track Title
it: Compositore della traccia - Artista della traccia - Titolo della traccia

en: Track Composer (sortable) - Track Artist (sortable) - Track Title
it: Compositore della traccia (ordinabile) - Artista della traccia (ordinabile) - Titolo della traccia

en: Number. Track Composer - Track Artist - Track Title
it: Numero. Compositore della traccia - Artista della traccia - Titolo della traccia

en: Number-Track Composer-Track Artist-Track Title (lowercase)
it: Numero-Compositore della traccia-Artista della traccia-Titolo della traccia (minuscolo)

en: Example Path:
it: Percorso di esempio:
