sound-juicer master - en to ja translation catalogue (205 entries)

en: CD ripper with a clean interface and simple preferences
ja: クリーンなインターフェースとシンプルな設定の CD リッパー

en: Audio CD Extractor
ja: 音楽 CD 取り込みツール

en: Copy music from your CDs
ja: お気に入りの CD から楽曲をコピーします

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ripper;
ja: Ripper;リッパー;取り込み;抽出;

en: Whether to eject the CD when finished extracting
ja: 取り込みが完了したら CD をドライブから取り出すかどうか

en: Whether to open the target directory when finished extracting
ja: 取り込みが完了したらフォルダーを開くかどうか

en: The directory structure for the files
ja: ファイルのディレクトリ構造

en: The name pattern for files
ja: ファイルの名前パターン

en: The paranoia mode to use
ja: 使用する Paranoia のモード

en: Whether to strip special characters from filenames
ja: ファイル名から特殊文字を取り除くかどうか

en: If enabled, special characters such as space, wildcards and backslashes will be removed from the output filename.
ja: 有効にすると、スペース、ワイルドカード、バックスラッシュなどの特殊文字を出力するファイル名から削除します。

en: Media type to encode to
ja: エンコードするメディア形式

en: The GStreamer media type to encode to.
ja: エンコードする GStreamer メディア形式です。

en: Audio volume
ja: オーディオの音量

en: Select Album
ja: アルバムの選択

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is.
ja: この音楽 CD には二つ以上のアルバム情報が存在します。次からアルバムを選択してください。

[ctx: shortcut window]
en: Disc
ja: ディスク

[ctx: shortcut window]
en: Reread track names
ja: トラックの名前を再読み込み

[ctx: shortcut window]
en: Eject disc
ja: ディスクを取り出す

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
ja: 再生を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Next track
ja: 次のトラック

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
ja: 前のトラック

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts help
ja: ショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Select all tracks
ja: すべてのトラックを選択する

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all tracks
ja: トラックをすべて選択解除する

en: _Edit Album
ja: アルバムを編集(_E)

en: _Reload Album
ja: アルバムを再読み込み(_R)

en: _Year:
ja: 年(_Y):

en: _Disc:
ja: ディスク(_D):

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

en: _Artist:
ja: 演奏者(_A):

en: _Composer:
ja: 作曲者(_C):

en: _Genre:
ja: ジャンル(_G):

en: Duration:
ja: 演奏時間:

en: Tracks
ja: トラック

en: _Play
ja: 再生(_P)

en: E_xtract
ja: 取り込む(_X)

en: Track Progress
ja: トラックの進捗

en: Preferences
ja: 設定

en: Device
ja: デバイス

en: CD _drive:
ja: CD ドライブ(_D):

en: _Eject after extracting tracks
ja: 取り込みが終了したらメディアを取り出す(_E)

en: _Open music folder when finished
ja: 完了したら楽曲フォルダーを開く(_O)

en: Music Folder
ja: 楽曲フォルダー

en: _Folder:
ja: フォルダー(_F):

en: Select A Folder
ja: フォルダーの選択

en: Track Names
ja: トラックの名前

en: Folder hie_rarchy:
ja: フォルダーの階層構造(_R):

en: File _name:
ja: ファイル名(_N):

en: _Strip special characters
ja: 特殊な文字を無視する(_S)

en: Format
ja: フォーマット

en: O_utput Format:
ja: 出力フォーマット(_U):

en: Re-read
ja: 再読み込み

en: Duplicate
ja: 複製

en: Eject
ja: 取り出す

en: Open MusicBrainz
ja: MusicBrainz を開く

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Help
ja: ヘルプ

en: About Sound Juicer
ja: Sound Juicer について

en: Quit
ja: 終了

en: Could not create GStreamer CD reader
ja: GStreamer CD リーダを生成できませんでした

en: Could not create GStreamer encoders for %s
ja: %s 用の GStreamer エンコーダーを生成できませんでした

en: Could not create GStreamer file output
ja: GStreamer ファイル出力を生成できませんでした

en: Could not link pipeline
ja: パイプ処理を実行できませんでした

en: Could not get current track position
ja: 現在のトラック位置を取得できませんでした

en: Extractor object is not valid. This is bad, check your console for errors.
ja: 取り込みオブジェクトが不正です。この状態は最悪です。端末からエラーを確認してください。

en: The plugin necessary for CD access was not found
ja: 音楽 CD へのアクセスに必要なプラグインが見つかりませんでした

en: The plugin necessary for file access was not found
ja: ファイルへのアクセスに必要なプラグインが見つかりませんでした

note: FIXME: would be nicer to only check if "cdrom" is being probed, * but libbrasero doesn't seem to have an API for that
en: Cannot read CD: %s
ja: 音楽 CD を読み込めません: %s

en: Devices haven't been all probed yet
ja: まだデバイスがすべて検索されていません

en: Device ‘%s’ does not contain any media
ja: デバイス ‘%s’ にはメディアが挿入されていません

en: Device ‘%s’ could not be opened. Check the access permissions on the device.
ja: デバイス ‘%s’ を開けませんでした。デバイスのアクセス権限をチェックしてください。

en: Czechoslovakia
ja: チェコスロバキア

en: East Germany
ja: 東ドイツ

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: Serbia and Montenegro
ja: セルビア・モンテネグロ

en: Soviet Union
ja: ソビエト連邦

en: Worldwide
ja: ワールドワイド

en: Yugoslavia
ja: ユーゴスラビア

en: Cannot access CD
ja: CD にアクセスできません

en: Unknown Title
ja: 不明なタイトル

en: Unknown Artist
ja: 不明な演奏者

en: Track %d
ja: トラック #%d

en: Cannot access CD: %s
ja: CD にアクセスできません: %s

en: Unknown Album
ja: 不明なアルバム

en: Sound Juicer is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: Sound Juicer はフリーソフトウェアです。フリーソフトウェア財団が提供する GNU 一般公衆利用許諾契約書の第二版、あるいはそれ以降の版が定める条項の下で本プログラムを再頒布または変更することができます。

en: Sound Juicer is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: Sound Juicer は有用とは思いますが、頒布にあたっては市場性または特定の目的に対する適合性についての暗黙の保証を含めて、いかなる保証も行ないません。詳細には GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Sound Juicer; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ja: あなたは本プログラムと一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約書の写しを受け取っているはずです。そうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA まで連絡してください。

en: An Audio CD Extractor
ja: 音楽 CD 取り込みツール

note: Translators: this string is a list of catalog number(s) used by the label(s) to identify the release
en: Catalog No.:  | Catalog Nos.:
ja[0]: カタログナンバー:

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year> on <label>"
en: Released: %s in %d on %s
ja: リリース: %s / %d / %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> on <label>"
en: Released: %s on %s
ja: リリース: %s / %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year>"
en: Released: %s in %d
ja: リリース: %s / %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country>"
en: Released: %s
ja: リリース: %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year> on <label>"
en: Released in %d on %s
ja: リリース: %d / %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year>"
en: Released in %d
ja: リリース: %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released on <label>"
en: Released on %s
ja: リリース: %s

en: Release label, year & country unknown
ja: リリースされた年、レーベル、国が不明です

note: Translators: this string identifies the number of the barcode printed on the release
en: Barcode:
ja: バーコード:

en:  (Disc %d/%d)
ja:  (ディスク %d/%d)

en: Failed to get output format
ja: 出力形式の取得に失敗しました

en: Name too long
ja: 名前が長すぎます

en: A file with the same name exists
ja: 同名のファイルが存在しています

en: A file called ‘%s’ exists, size %s.
    Do you want to skip this track or overwrite it?
ja: ファイル ‘%s’ はすでに存在します (サイズ: %s)。
    このトラックをスキップしますか? それとも上書きしますか?

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: S_kip All
ja: すべてスキップ(_K)

en: _Overwrite
ja: 上書き(_O)

en: Overwrite _All
ja: すべて上書き(_A)

en: Failed to create output directory: %s
ja: 出力フォルダーの生成に失敗しました: %s

en: Estimated time left: %d:%02d (at %0.1f×)
ja: 概算の残り時間: %d:%02d (%0.1f 倍速)

en: Estimated time left: unknown
ja: 概算の残り時間: 不明です

en: CD rip complete
ja: CD の取り込みが完了しました

en: Sound Juicer could not extract this CD.
ja: Sound Juicer は、この CD を取り込めませんでした。

en: Reason
ja: 理由

note: Change the label to Stop while extracting
en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: Extracting audio from CD
ja: CD から楽曲の取り込み中

en: Unknown Composer
ja: 不明な作曲者

en: Unknown Track
ja: 不明なトラック

en: Ambient
ja: アンビエント

en: Blues
ja: ブルース

en: Classical
ja: クラシック

en: Country
ja: カントリー

en: Dance
ja: ダンスミュージック

en: Electronica
ja: エレクトロニカ

en: Folk
ja: フォークソング

en: Funk
ja: ファンク

en: Jazz
ja: ジャズ

en: Latin
ja: ラテン

en: Pop
ja: ポップス

en: Rap
ja: ラップ

en: Reggae
ja: レゲエ

en: Rock
ja: ロック

en: Soul
ja: ソウルミュージック

en: Spoken Word
ja: スポークン・ワード

en: Error while saving custom genre: %s
ja: カスタマイズしたジャンルを保存する際にエラー: %s

en: Could not start Sound Juicer
ja: Sound Juicer を起動できませんでした

en: Please consult the documentation for assistance.
ja: アシスタンスのヘルプをご覧ください。

en: You are currently extracting a CD. Do you want to quit now or continue?
ja: 音楽 CD を取り込んでいます。今すぐ Sound Juicer を終了しますか? それとも続行しますか?

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Continue
ja: 続行(_C)

en: Select None
ja: 選択なし

en: Select All
ja: すべて選択

en: (unknown)
ja: (不明)

en: This album is not in the MusicBrainz database, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
ja: このアルバムは MusicBrainz のデータベースにありません。‘アルバムを編集’をクリックしてブラウザーを開き、MusicBrainz で編集してください。

en: Could not find %s by %s on MusicBrainz, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
ja: %s (%s) が MusicBrainz で見つかりませんでした。‘アルバムを編集’をクリックしてブラウザーを開き、MusicBrainz で編集してください。

en: Click ‘Reload’ to load the edited album details from MusicBrainz
ja: ‘再読み込み’をクリックして編集しているアルバムの詳細を MusicBrainz から読み込んでください

en: Could not open URL
ja: URL を開けませんでした

en: Sound Juicer could not open the submission URL
ja: 指定した URL を開けませんでした

en: Could not duplicate disc
ja: ディスクの複製を生成できませんでした

en: Sound Juicer could not duplicate the disc
ja: ディスクをコピーできませんでした

en: Opera
ja: オペラ

en: Chamber
ja: チェンバー

en: Musical
ja: ミュージカル

en: Could not read the CD
ja: 音楽 CD を読み込めませんでした

en: Sound Juicer could not read the track listing on this CD.
ja: Sound Juicer は、この音楽 CD のトラック一覧を読み込めませんでした。

en: Sound Juicer could not use the CD-ROM device ‘%s’
ja: CD-ROM デバイス ‘%s’ にアクセスできませんでした

en: HAL daemon may not be running.
ja: HAL デーモンが起動されていないようです。

en: Sound Juicer could not access the CD-ROM device ‘%s’
ja: Sound Juicer は CD-ROM デバイス ‘%s’ にアクセスできませんでした。

en: No CD-ROM drives found
ja: CD-ROM ドライブが見つかりません

en: Sound Juicer could not find any CD-ROM drives to read.
ja: Sound Juicer は CD-ROM ドライブを見つけることができませんでした。

en: The currently selected audio profile is not available on your installation.
ja: 指定したオーディオプロファイルは利用できません。

en: _Change Profile
ja: プロファイルの変更(_C)

en: Could not display help for Sound Juicer
    %s
ja: Sound Juicer のヘルプを表示できませんでした。
    %s

en: Retrieving track listing…please wait.
ja: トラック一覧の問い合わせ中…しばらくお待ちください。

en: _Pause
ja: 一時停止(_P)

en: Track
ja: トラック

en: Title
ja: タイトル

en: Artist
ja: 演奏者

en: Composer
ja: 作曲者

en: Duration
ja: 演奏時間

en: Start extracting immediately
ja: 起動後に取り込む

en: Start playing immediately
ja: 起動後に演奏する

en: What CD device to read
ja: CD デバイスを指定する

en: URI to the CD device to read
ja: CD デバイスを指す URI

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
ja: CD を演奏する際にエラーが発生しました。
    
    原因: %s

en: Failed to create CD source element
ja: CD ソースのインスタンス生成に失敗しました

en: Seeking to %s
ja: %s へシーク中

en: Album Artist, Album Title
ja: アルバムの演奏者、アルバムのタイトル

en: Album Artist (sortable), Album Title
ja: アルバムの演奏者 (分類可)、アルバムのタイトル

en: Track Artist, Album Title
ja: トラックの演奏者、アルバムのタイトル

en: Track Artist (sortable), Album Title
ja: トラックの演奏者 (分類可)、アルバムのタイトル

en: Album Title
ja: アルバムのタイトル

en: Album Artist
ja: アルバムの演奏者

en: Album Artist (sortable)
ja: アルバムの演奏者 (分類可)

en: Album Artist - Album Title
ja: アルバムの演奏者 - アルバムのタイトル

en: Album Artist (sortable) - Album Title
ja: アルバムの演奏者 (分類可) - アルバムのタイトル

en: Album Composer, Album Title
ja: アルバムの作曲者、アルバムのタイトル

en: Album Composer (sortable), Album Title
ja: アルバムの作曲者 (分類可)、アルバムのタイトル

en: Track Composer, Album Title
ja: トラックの作曲者、アルバムのタイトル

en: Track Composer (sortable), Album Title
ja: トラックの作曲者 (分類可)、アルバムのタイトル

en: [none]
ja: [なし]

en: Number - Title
ja: トラック番号 - タイトル

en: Track Title
ja: トラックのタイトル

en: Track Artist - Track Title
ja: トラックの演奏者 - トラックの番号

en: Track Artist (sortable) - Track Title
ja: トラックの演奏者 (分類可) - トラックの番号

en: Number. Track Artist - Track Title
ja: トラックの番号. トラックの演奏者 - トラックのタイトル

note: {N_("Number. Track Artist (sortable) - Track Title"), "%tN. %ts - %tt"},
en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
ja: トラックの番号. トラックの演奏者 - トラックのタイトル (小文字)

note: {N_("Number-Track Artist (sortable)-Track Title (lowercase)"), "%tN-%tS-%tT"},
en: Track Composer - Track Artist - Track Title
ja: トラックの作曲者 - トラックの演奏者 - トラックのタイトル

en: Track Composer (sortable) - Track Artist (sortable) - Track Title
ja: トラックの作曲者 (分類可) - トラックの演奏者 (分類可) - トラックのタイトル

en: Number. Track Composer - Track Artist - Track Title
ja: トラックの番号. トラックの作曲者 - トラックの演奏者 - トラックのタイトル

en: Example Path:
ja: パス名の例:
