sound-juicer - en to nl translation catalogue (202 entries)

en: CD ripper with a clean interface and simple preferences
nl: Cd-ripper met een duidelijke gebruiksomgeving en eenvoudige voorkeuren

en: Sound Juicer is a simple and clean CD ripping tool. It allows you to extract the audio from audio compact discs and convert them into audio files that your computer can understand and play. Sound Juicer can also play the audio tracks directly from the CD, allowing you to preview the CD before ripping it.
nl: Sound Juicer is een eenvoudige en duidelijke toepassing om cd’s mee te kopiëren. Het laat u toe de audio van audio-cd’s te kopiëren en deze te converteren naar audiobestanden die uw computer kan begrijpen en afspelen. Sound Juicer kan de audionummers ook rechtstreeks van de cd afspelen, zodat u de cd kunt beluisteren vooraleer deze te kopiëren.

en: Sound Juicer is designed to be easy to use, and to work with little user intervention. When you start Sound Juicer, it will examine the CD in the drive and try to locate information about the audio tracks using the freely-available MusicBrainz service.
nl: Sound Juicer is ontworpen voor eenvoudig gebruik, met weinig gebruikersinterventies. Wanneer u Sound Juicer opstart, zal het de cd in de lezer controleren, en informatie over de audionummers proberen verkrijgen aan de hand van de vrije en gratis MusicBrainz-dienst.

note: This is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

en: Audio CD Extractor
nl: Muziek-cd’s kopiëren

en: Copy music from your CDs
nl: Muziek van uw cd’s kopiëren (ofwel rippen)

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ripper;
nl: Ripper;Kopiëren;Kopieer;

en: The CD to extract from
nl: De te kopiëren cd

en: Please note: Sound Juicer currently only handles real device names, no symlinks like e.g. /dev/cdrom. An empty key implicates that the system's default CD-ROM drive will be used.
nl: Let op: Sound Juicer verwerkt momenteel enkel echte apparaatsnamen, geen symbolische verwijzingen zoals /dev/cdrom. Een lege sleutel zorgt ervoor dat de standaard-cd-rom-lezer van het systeem gebruikt zal worden.

en: Whether to eject the CD when finished extracting
nl: Of de cd moet worden uitgeworpen als hij is gekopieerd

en: Whether to open the target directory when finished extracting
nl: Of de doelmap moet worden geopend als de schijf is gekopieerd

en: The URI to save the extracted music to
nl: De URI om de gekopieerde muziek naar op te slaan

en: The directory structure for the files
nl: De mapstructuur voor de bestanden

en: Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %ay - album year; %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase).
nl: Formaatspecificaties: %at - albumnaam; %aT - albumnaam (kleine letters); %aa - albumartiest; %aA - albumartiest (kleine letters); %as - albumartiest (sorteerbaar); %aS - albumartiest (sorteerbaar, kleine letters); %ac - albumcomponist; %aC - albumcomponist (kleine letters); %ap - albumcomponist (sorteerbaar); %aP - albumcomponist (sorteerbaar, kleine letters); %ay - albumjaar; %tt - tracknaam; %tT - tracknaam (kleine letters); %ta - nummerartiest; %tA - nummerartiest (kleine letters); %ts - nummerartiest (sorteerbaar); %tS - nummerartiest (sorteerbaar, kleine letters); %tc - nummercomponist; %tC - nummercomponist (kleine letters); %tp - nummercomponist (sorteerbaar); %tP - nummercomponist (sorteerbaar, kleine letters).

en: The name pattern for files
nl: Het naampatroon voor bestanden

en: Do not specify an extension. Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %tn - track number (i.e 8); %tN - track number, zero padded (i.e 08); %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase); %dn - disc and track number (i.e Disk 2 - 6, or 6); %dN - disc number, zero padded (i.e d02t06, or 06).
nl: Geef geen extensie. Formaatspecificaties: %at - albumnaam; %aT - albumnaam (kleine letters); %aa - albumartiest; %aA - albumartiest (kleine letters); %as - albumartiest (sorteerbaar); %aS - albumartiest (sorteerbaar, kleine letters); %ac - albumcomponist; %aC - albumcomponist (kleine letters); %ap - albumcomponist (sorteerbaar); %aP - albumcomponist (sorteerbaar, kleine letters); %tn - tracknummer (bv. 8); %tN - tracknummer, met voorloopnullen (bv. 08); %tt - tracknaam; %tT - tracknaam (kleine letters); %ta - nummerartiest; %tA - nummerartiest (kleine letters); %ts - nummerartiest (sorteerbaar); %tS - nummerartiest (sorteerbaar, kleine letters); %tc - nummercomponist; %tC - nummercomponist (kleine letters); %tp - nummercomponist (sorteerbaar); %tP - nummercomponist (sorteerbaar, kleine letters); %dn - schijf- en tracknummer (bv. Schijf 2 - 6, of 6); %dN - schijfnummer, met voorloopnullen (bv. d02t06, of 06).

en: The paranoia mode to use
nl: De te gebruiken paranoiamodus

en: Paranoia flags: disable; fragment; overlap; scratch; repair.
nl: Paranoia-vlaggen: disable (uitschakelen), fragment, overlap, scratch (kras), repair (herstel).

en: Whether to strip special characters from filenames
nl: Speciale tekens uit bestandsnamen weghalen

en: If enabled, special characters such as space, wildcards and backslashes will be removed from the output filename.
nl: Indien ingeschakeld zullen speciale tekens, zoals spaties, jokertekens en backslashes, verwijderd worden uit de uitvoerbestandsnaam.

en: Media type to encode to
nl: Mediatype om naar te coderen

en: The GStreamer media type to encode to.
nl: Het GStreamer-mediatype om naar te coderen.

en: Audio volume
nl: Muziekvolume

en: Select Album
nl: Album selecteren

en: _Select
nl: _Selecteren

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is.
nl: Er zijn meerdere albums die met deze cd overeenkomen. Selecteer het juiste album.

[ctx: shortcut window]
en: Disc
nl: Schijf

[ctx: shortcut window]
en: Reread track names
nl: Tracknamen opnieuw lezen

[ctx: shortcut window]
en: Eject disc
nl: Schijf uitwerpen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
nl: Afspelen in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
en: Next track
nl: Volgend nummer

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
nl: Vorig nummer

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Help
nl: Hulp

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts help
nl: Sneltoetshulp

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Select all tracks
nl: Alle nummers selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all tracks
nl: Alle nummers deselecteren

en: _Edit Album
nl: Album b_ewerken

en: _Reload Album
nl: Album he_rladen

en: _Year:
nl: _Jaar:

en: _Disc:
nl: _Schijf:

en: _Title:
nl: _Titel:

en: _Artist:
nl: _Artiest:

en: _Composer:
nl: _Componist:

en: Duration:
nl: Duur:

en: Tracks
nl: Nummers

en: _Play
nl: Afs_pelen

en: E_xtract
nl: _Kopiëren

en: Track Progress
nl: Voortgang huidig nummer

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Device
nl: Apparaat

en: CD _drive:
nl: _Cd-speler:

en: _Eject after extracting tracks
nl: Schijf _uitwerpen na kopiëren

en: _Open music folder when finished
nl: Muziekmap _openen na afloop

en: Music Folder
nl: Muziekmap

en: _Folder:
nl: _Map:

en: Select A Folder
nl: Selecteer een map

en: Track Names
nl: Tracknamen

en: Folder hie_rarchy:
nl: M_appenstructuur:

en: File _name:
nl: Bestands_naam:

en: _Strip special characters
nl: _Ontdoen van speciale tekens

en: Format
nl: Indeling

en: O_utput Format:
nl: Uit_voerformaat:

en: Re-read
nl: Opnieuw lezen

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Eject
nl: Uitwerpen

en: Open MusicBrainz
nl: MusicBrainz openen

en: Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Help
nl: Hulp

en: About Sound Juicer
nl: Over Sound Juicer

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Could not create GStreamer CD reader
nl: Kon geen GStreamer-cd-lezer maken

en: Could not create GStreamer encoders for %s
nl: Kon geen GStreamer-encoders maken voor %s

en: Could not create GStreamer file output
nl: Kon geen GStreamer-bestandsuitvoer maken

en: Could not link pipeline
nl: Kon de pijplijn niet verbinden

en: Could not get current track position
nl: Kon huidige positie in het nummer niet verkrijgen

en: Extractor object is not valid. This is bad, check your console for errors.
nl: Uitpakobject is ongeldig. Dit klopt niet, start het programma in een terminal en kijk voor fouten.

en: The plugin necessary for CD access was not found
nl: De benodigde plug-in voor cd-toegang is niet gevonden

en: The plugin necessary for file access was not found
nl: De benodigde plug-in voor bestandstoegang is niet gevonden

note: FIXME: would be nicer to only check if "cdrom" is being probed, * but libbrasero doesn't seem to have an API for that
en: Cannot read CD: %s
nl: Kan cd niet lezen: %s

en: Devices haven't been all probed yet
nl: Nog niet alle apparaten zijn gecontroleerd

en: Device ‘%s’ does not contain any media
nl: Apparaat ‘%s’ bevat geen media

en: Device ‘%s’ could not be opened. Check the access permissions on the device.
nl: Apparaat ‘%s’ kan niet geopend worden. Controleer of u het apparaat wel mag openen.

en: Czechoslovakia
nl: Tsjechoslovakije

en: East Germany
nl: Oost-Duitsland

en: Europe
nl: Europa

en: Serbia and Montenegro
nl: Servië en Montenegro

en: Soviet Union
nl: Sovjetunie

en: Worldwide
nl: Wereldwijd

en: Yugoslavia
nl: Joegoslavië

en: Cannot access CD
nl: Kan cd niet benaderen

en: Unknown Title
nl: Onbekende titel

en: Unknown Artist
nl: Onbekende artiest

en: Track %d
nl: Nummer %d

en: Cannot access CD: %s
nl: Kan cd niet benaderen: %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has composers and orchestrators
en: %s orch. %s
nl: %s ork. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has orchestrators but no composer
en: orch. %s
nl: ork. %s

en: Unknown Album
nl: Onbekend album

en: Sound Juicer is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
nl: Sound Juicer is vrije software; u mag het opnieuw distribueren en/of wijzigen onder de voorwaarden van de GNU General Public License zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation; ofwel versie 2 van deze licentie of (zo u wilt) een latere versie.

en: Sound Juicer is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
nl: Sound Juicer wordt gedistribueerd in de hoop dat het nuttig zal zijn, maar ZONDER ENIGE GARANTIE; zonder zelfs de impliciete garantie van VERKOOPBAARHEID of GESCHIKTHEID VOOR EEN BEPAALD DOEL. Zie de GNU General Public License voor meer details.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Sound Juicer; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
nl: U zou een kopie van de GNU General Public Licence ontvangen moeten hebben samen met dit programma; indien dit niet zo is, schrijf dan naar de Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, VS

en: An Audio CD Extractor
nl: Een muziekkopieerprogramma voor audio-cd’s

note: Translators: this string is a list of catalog number(s) used by the label(s) to identify the release
en: Catalog No.:  | Catalog Nos.:
nl[0]: Catalogusnr.:
nl[1]: Catalogusnrs.:

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year> on <label>"
en: Released: %s in %d on %s
nl: Uitgebracht: %s in %d op %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> on <label>"
en: Released: %s on %s
nl: Uitgebracht: %s op %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year>"
en: Released: %s in %d
nl: Uitgebracht: %s in %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country>"
en: Released: %s
nl: Uitgebracht: %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year> on <label>"
en: Released in %d on %s
nl: Uitgebracht in %d op %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year>"
en: Released in %d
nl: Uitgebracht in %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released on <label>"
en: Released on %s
nl: Uitgebracht op %s

en: Release label, year & country unknown
nl: Label, jaar en land van uitgave onbekend

en:  (Disc %d/%d)
nl:  (Schijf %d/%d)

en: Failed to get output format
nl: Kon uitvoerformaat niet verkrijgen

en: Name too long
nl: Naam te lang

en: A file with the same name exists
nl: Een bestand met dezelfde naam bestaat al

en: A file called ‘%s’ exists, size %s.
    Do you want to skip this track or overwrite it?
nl: Er is al een bestand genaamd ‘%s’, met grootte %s.
    Wilt u het nummer overslaan of wilt u het bestand overschrijven?

en: _Skip
nl: Over_slaan

en: S_kip All
nl: _Alles overslaan

en: _Overwrite
nl: _Overschrijven

en: Overwrite _All
nl: _Alles overschrijven

en: Failed to create output directory: %s
nl: Kon uitvoermap niet aanmaken: %s

en: Estimated time left: %d:%02d (at %0.1f×)
nl: Resterende tijd: %d:%02d (bij %0.1fx)

en: Estimated time left: unknown
nl: Resterende tijd: onbekend

en: CD rip complete
nl: Cd-kopie compleet

en: Sound Juicer could not extract this CD.
nl: Sound Juicer kon deze cd niet kopiëren.

en: Reason
nl: Reden

note: Change the label to Stop while extracting
en: _Stop
nl: _Stoppen

en: Extracting audio from CD
nl: Muziek van uw cd’s kopiëren

en: Unknown Composer
nl: Onbekende componist

en: Unknown Track
nl: Onbekend nummer

en: Classical
nl: Klassiek

en: Electronica
nl: Elektronisch

en: Spoken Word
nl: Geproken woord

en: Error while saving custom genre: %s
nl: Fout bij opslaan van aangepast genre: %s

en: Could not start Sound Juicer
nl: Kon Sound Juicer niet starten

en: Please consult the documentation for assistance.
nl: Raadpleeg de documentatie voor hulp.

en: You are currently extracting a CD. Do you want to quit now or continue?
nl: U bent een cd aan het kopiëren. Wilt u nu afsluiten of doorgaan?

en: _Quit
nl: Af_sluiten

en: _Continue
nl: _Doorgaan

en: Select None
nl: Niets selecteren

en: Select All
nl: _Alles selecteren

en: (unknown)
nl: (onbekend)

en: This album is not in the MusicBrainz database, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
nl: Dit album bevindt zich niet in de MusicBrainz-database, klik op ‘Album bewerken’ om uw browser te openen en het in MusicBrainz te bewerken.

en: Could not find %s by %s on MusicBrainz, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
nl: Kon %s door %s niet vinden op MusicBrainz, klik op ‘Album bewerken’ om uw browser te openen en het in MusicBrainz te bewerken.

en: Click ‘Reload’ to load the edited album details from MusicBrainz
nl: Klik op ‘Herladen’ om de bewerkte albumgegevens van MusicBrainz te laden

en: Could not open URL
nl: Kon URL niet openen

en: Sound Juicer could not open the submission URL
nl: Sound Juicer kon deze URL niet openen

en: Could not duplicate disc
nl: Kon cd niet dupliceren

en: Sound Juicer could not duplicate the disc
nl: Sound Juicer kon deze schijf niet dupliceren

en: Chamber
nl: Kamermuziek

en: Could not read the CD
nl: Kon cd niet lezen

en: Sound Juicer could not read the track listing on this CD.
nl: Sound Juicer kon de inhoudsopgave van deze cd niet lezen.

en: Sound Juicer could not use the CD-ROM device ‘%s’
nl: Sound Juicer kon het cdrom-apparaat ‘%s’ niet gebruiken

en: HAL daemon may not be running.
nl: De HAL-systeemdienst is mogelijk niet actief.

en: Sound Juicer could not access the CD-ROM device ‘%s’
nl: Sound Juicer kon geen toegang krijgen tot het cd-rom-apparaat ‘%s’

en: No CD-ROM drives found
nl: Geen cd-romspelers gevonden

en: Sound Juicer could not find any CD-ROM drives to read.
nl: Sound Juicer kon geen cd-rom-spelers vinden om te lezen.

en: The currently selected audio profile is not available on your installation.
nl: Het gevraagde audioprofiel is niet beschikbaar op uw systeem.

en: _Change Profile
nl: Profiel _wijzigen

en: Unknown widget calling on_person_edit_changed.
nl: Onbekende widget roept on_person_edit_changed aan.

en: Could not display help for Sound Juicer
    %s
nl: Kon de hulp voor Sound Juicer niet weergeven
    %s

en: Retrieving track listing…please wait.
nl: Inhoudsopgave ophalen… een ogenblik geduld.

en: _Pause
nl: _Pauzeren

en: Track
nl: Nummer

en: Title
nl: Titel

en: Artist
nl: Artiest

en: Composer
nl: Componist

en: Duration
nl: Lengte

en: Start extracting immediately
nl: Meteen beginnen met kopiëren

en: Start playing immediately
nl: Meteen beginnen met afspelen

en: What CD device to read
nl: Welk cd-apparaat te gebruiken

en: DEVICE
nl: APPARAAT

en: URI to the CD device to read
nl: URI naar het te gebruiken cd-apparaat

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
nl: Fout bij het afspelen van de cd.
    
    Reden: %s

en: Failed to create CD source element
nl: Kon cd-bronelement niet aanmaken

en: Seeking to %s
nl: Doorspoelen naar %s

en: Album Artist, Album Title
nl: Albumartiest, Albumnaam

en: Album Artist (sortable), Album Title
nl: Albumartiest (sorteerbaar), Albumnaam

en: Track Artist, Album Title
nl: Nummerartiest, Albumnaam

en: Track Artist (sortable), Album Title
nl: Nummerartiest (sorteerbaar), Albumnaam

en: Album Title
nl: Albumnaam

en: Album Artist
nl: Albumartiest

en: Album Artist (sortable)
nl: Albumartiest (sorteerbaar)

en: Album Artist - Album Title
nl: Albumartiest - Albumnaam

en: Album Artist (sortable) - Album Title
nl: Albumartiest (sorteerbaar) - Albumnaam

en: Album Composer, Album Title
nl: Albumcomponist, Albumnaam

en: Album Composer (sortable), Album Title
nl: Albumcomponist (sorteerbaar), Albumnaam

en: Track Composer, Album Title
nl: Nummercomponist, Albumnaam

en: Track Composer (sortable), Album Title
nl: Nummercomponist (sorteerbaar), Albumnaam

en: [none]
nl: [niets]

en: Number - Title
nl: Tracknummer - Titel

en: Track Title
nl: Tracknaam

en: Track Artist - Track Title
nl: Nummerartiest - Tracknaam

en: Track Artist (sortable) - Track Title
nl: Nummerartiest (sorteerbaar) - Tracknaam

en: Number. Track Artist - Track Title
nl: Tracknummer. Nummerartiest - Tracknaam

note: {N_("Number. Track Artist (sortable) - Track Title"), "%tN. %ts - %tt"},
en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
nl: Tracknummer-Nummerartiest-Tracknaam (kleine letters)

note: {N_("Number-Track Artist (sortable)-Track Title (lowercase)"), "%tN-%tS-%tT"},
en: Track Composer - Track Artist - Track Title
nl: Nummercomponist - Nummerartiest - Tracknaam

en: Track Composer (sortable) - Track Artist (sortable) - Track Title
nl: Nummercomponist (sorteerbaar) - Nummerartiest (sorteerbaar) - Tracknaam

en: Number. Track Composer - Track Artist - Track Title
nl: Tracknummer. Nummercomponist - Nummerartiest - Tracknaam

en: Number-Track Composer-Track Artist-Track Title (lowercase)
nl: Tracknummer-Nummercomponist-Nummerartiest-Tracknaam (kleine letters)

en: Example Path:
nl: Voorbeeldpad:
