sound-juicer - en to cs translation catalogue (207 entries)

en: CD ripper with a clean interface and simple preferences
cs: Nástroj pro extrahování CD s přehledným rozhraním a jednoduchým nastavením

en: Sound Juicer is a simple and clean CD ripping tool. It allows you to extract the audio from audio compact discs and convert them into audio files that your computer can understand and play. Sound Juicer can also play the audio tracks directly from the CD, allowing you to preview the CD before ripping it.
cs: Sound Juicer je jednoduchý a přehledný nástroj k extrahování CD. Umožňuje vám získat zvukovou nahrávku ze zvukového kompaktního disku a převést ji na zvukový soubor, kterému rozumí váš počítač a umí jej přehrát. Sound Juicer umí zvukové stopy z CD i přímo přehrávat, takže si je můžete dopředu naslechnout.

en: Sound Juicer is designed to be easy to use, and to work with little user intervention. When you start Sound Juicer, it will examine the CD in the drive and try to locate information about the audio tracks using the freely-available MusicBrainz service.
cs: Sound Juicer je navržen tak, aby se snadno používal a fungoval s minimálními zásahy od uživatele. Když jej spustíte, zjistí si CD v mechanice a zkusí pomocí volně dostupné služby MusicBrainz vyhledat informace o zvukových stopách na něm.

note: This is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

en: Audio CD Extractor
cs: Extraktor zvukových CD

en: Copy music from your CDs
cs: Kopírujte hudbu ze svých CD

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ripper;
cs: Extraktor;

en: The CD to extract from
cs: CD, z kterého se má extrahovat

en: Please note: Sound Juicer currently only handles real device names, no symlinks like e.g. /dev/cdrom. An empty key implicates that the system's default CD-ROM drive will be used.
cs: Upozornění: Sound Juicer v současnosti pracuje jen se skutečnými názvy zařízení, neumí symbolické odkazy typu /dev/cdrom. Prázdný klíč říká, že se má použít výchozí systémová machanika CD-ROM.

en: Whether to eject the CD when finished extracting
cs: Zda po dokončení extrakce vysunout CD

en: Whether to open the target directory when finished extracting
cs: Zda po dokončení extrakce otevřít cílovou složku

en: The URI to save the extracted music to
cs: Adresa URI, na kterou uložit extrahovanou hudbu

en: The directory structure for the files
cs: Struktura složek pro extrahované soubory

en: Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %ay - album year; %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase).
cs: Specifikátory formátu: %at – název alba, %aT – název alba (malými písmeny), %aa – umělec alba, %aA – umělec alba (malými písmeny), %as – umělec alba (seřaditelný), %aS – umělec alba (seřaditelný, malými písmeny), %ac – skladatel alba, %aC – skladatel alba (malými písmeny), %ap – skladatel alba (seřaditelný), %aP – skladatel alba (seřaditelný, malými písmeny), %ay – rok vydání alba, %tt – název stopy, %tT – název stopy (malými písmeny), %ta – umělec stopy, %tA – umělec stopy (malými písmeny), %ts – umělec stopy (seřaditelný), %tS – umělec alba (seřaditelný, malými písmeny), %tc – skladatel stopy, %tC – skladatel stopy (malými písmeny), %tp – skladatel stopy (seřaditelný), %tP – skladatel stopy (seřaditelný, malými písmeny)

en: The name pattern for files
cs: Vzor názvů souborů

en: Do not specify an extension. Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %tn - track number (i.e 8); %tN - track number, zero padded (i.e 08); %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase); %dn - disc and track number (i.e Disk 2 - 6, or 6); %dN - disc number, zero padded (i.e d02t06, or 06).
cs: Nezadávejte příponu souboru. Specifikátory formátu: %at – název alba, %aT – název alba (malými písmeny), %aa – umělec alba, %aA – umělec alba (malými písmeny), %as – umělec alba (seřaditelný), %aS – umělec alba (seřaditelný, malými písmeny), %ac – skladatel alba, %aC – skladatel alba (malými písmeny), %ap – skladatel alba (seřaditelný), %aP – skladatel alba (seřaditelný, malými písmeny), %tn – číslo stopy (např. 8), %tN – číslo stopy, doplněné nulami (např. 08), %tt – název stopy, %tT – název stopy (malými písmeny), %ta – umělec stopy, %tA – umělec stopy (malými písmeny), %ts – umělec stopy (seřaditelný), %tS – umělec alba (seřaditelný, malými písmeny), %tc – skladatel stopy, %tC – skladatel stopy (malými písmeny), %tp – skladatel stopy (seřaditelný), %tP – skladatel stopy (seřaditelný, malými písmeny), %dn – disk a číslo stopy (např. Disk 2 – 6, nebo 6) %dN – číslo disku, doplněné nulami (např. d02t06, nebo 06)

en: The paranoia mode to use
cs: Režim knihovny paranoia, který chcete používat

en: Paranoia flags: disable; fragment; overlap; scratch; repair.
cs: Příznaky knihovny paranoia: disable (zakázat), fragment (fragmenty), overlap (překrývání), scratch (škrábance), reapir (opravit).

en: Whether to strip special characters from filenames
cs: Zda odstraňovat speciální znaky z názvů souborů

en: If enabled, special characters such as space, wildcards and backslashes will be removed from the output filename.
cs: Je-li povoleno, budou speciální znaky, např. mezera, zástupné znaky a zpětná lomítka, odstraněny z názvu výstupního souboru.

en: Media type to encode to
cs: Typ média, do kterého se má kódovat

en: The GStreamer media type to encode to.
cs: Typ média GStreamer, do kterého se má kódovat.

en: Audio volume
cs: Hlasitost zvuku

en: Select Album
cs: Výběr alba

en: _Select
cs: _Vybrat

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is.
cs: Toto hudební CD může být více než jedno album. Vyberte prosím, které album to je.

[ctx: shortcut window]
en: Disc
cs: Disk

[ctx: shortcut window]
en: Reread track names
cs: Znovu přečíst názvy stop

[ctx: shortcut window]
en: Eject disc
cs: Vysunout disk

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
cs: Přehrát/pozastavit přehrávání

[ctx: shortcut window]
en: Next track
cs: Následující stopa

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
cs: Předchozí stopa

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts help
cs: Nápověda ke klávesovým zkratkám

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: shortcut window]
en: Select all tracks
cs: Vybrat všechny stopy

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all tracks
cs: Zrušit výběr všech stop

en: _Edit Album
cs: _Upravit album

en: _Reload Album
cs: Zn_ovu načíst album

en: _Year:
cs: Ro_k:

en: _Disc:
cs: _Disk:

en: _Title:
cs: _Název:

en: _Artist:
cs: _Umělec:

en: _Composer:
cs: _Skladatel:

en: _Genre:
cs: Žán_r:

en: Duration:
cs: Délka:

en: Tracks
cs: Stopy

en: _Play
cs: _Přehrát

en: E_xtract
cs: _Extrahovat

en: Track Progress
cs: Průběh stopy

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Device
cs: Zařízení

en: CD _drive:
cs: _Mechanika CD:

en: _Eject after extracting tracks
cs: Po dokončení vysunout CD z _mechaniky

en: _Open music folder when finished
cs: P_o dokončení otevřít složku s hudbou

en: Music Folder
cs: Hudební složka

en: _Folder:
cs: _Složka:

en: Select A Folder
cs: Vybrat složku

en: Track Names
cs: Názvy stop

en: Folder hie_rarchy:
cs: Hierarchie _složek:

en: File _name:
cs: Název _souboru:

en: _Strip special characters
cs: _Odstranit speciální znaky

en: Format
cs: Formát

en: O_utput Format:
cs: _Formát výstupu:

en: Re-read
cs: Znovu načíst

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: Eject
cs: Vysunout

en: Open MusicBrainz
cs: Otevřít MusicBrainz

en: Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Help
cs: Nápověda

en: About Sound Juicer
cs: O aplikaci Sound Juicer

en: Quit
cs: Ukončit

en: Could not create GStreamer CD reader
cs: Nelze vytvořit GStreamer čteč CD

en: Could not create GStreamer encoders for %s
cs: Nelze vytvořit enkodéry GStreamer pro %s

en: Could not create GStreamer file output
cs: Nelze vytvořit soubor výstupu pro GStreamer

en: Could not link pipeline
cs: Nelze propojit rouru

en: Could not get current track position
cs: Nelze získat aktuální pozici stopy

en: Extractor object is not valid. This is bad, check your console for errors.
cs: Objekt extraktoru není platný. To je špatné, přečtěte si chyby ve své konzoli.

en: The plugin necessary for CD access was not found
cs: Nebyl nalezen zásuvný modul potřebný pro přístup k CD

en: The plugin necessary for file access was not found
cs: Nebyl nalezen zásuvný modul potřebný pro přístup k souborům

note: FIXME: would be nicer to only check if "cdrom" is being probed, * but libbrasero doesn't seem to have an API for that
en: Cannot read CD: %s
cs: Neze číst CD: %s

en: Devices haven't been all probed yet
cs: Ještě nebyla zjištěna všechna zařízení

en: Device ‘%s’ does not contain any media
cs: V zařízení „%s“ není vloženo médium

en: Device ‘%s’ could not be opened. Check the access permissions on the device.
cs: Nelze otevřít zařízení „%s“. Zkontrolujte oprávnění pro přístup k zařízení.

en: Czechoslovakia
cs: Československo

en: East Germany
cs: Východní Německo

en: Europe
cs: Evropa

en: Serbia and Montenegro
cs: Srbsko a Černá Hora

en: Soviet Union
cs: Sovětský svaz

en: Worldwide
cs: Celý svět

en: Yugoslavia
cs: Jugoslávie

en: Cannot access CD
cs: Nelze přístupovat k CD

en: Unknown Title
cs: Neznámý název

en: Unknown Artist
cs: Neznámý umělec

en: Track %d
cs: Stopa %d

en: Cannot access CD: %s
cs: Nelze přístupovat k CD: %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has composers and arrangers, or a composer and a mixture of arrangers, orchestrators and transcribers
en: %s arr. %s
cs: %s aran. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has a mixture of arrangers, orchestrators and transcribers but no composers
en: arr. %s
cs: aran. %s

en: Unknown Album
cs: Neznámé album

en: Sound Juicer is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cs: Tento program je svobodný software; můžete jej šířit a modifikovat podle ustanovení GNU General Public License, vydávané Free Software Foundation; a to buď verze 2 této licence anebo (podle vlastního uvážení) kterékoliv pozdější verze.

en: Sound Juicer is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
cs: Program Sound Juicer je rozšiřován v naději, že bude užitečný, avšak BEZ JAKÉKOLIV ZÁRUKY; neposkytují se ani odvozené záruky PRODEJNOSTI anebo VHODNOSTI PRO URČITÝ ÚČEL. Další podrobnosti hledejte v GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Sound Juicer; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
cs: Kopii GNU General Public License jste měl(a) obdržet spolu s tímto programem; pokud se tak nestalo, napište o ni Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: An Audio CD Extractor
cs: Extraktor zvukových CD

note: Translators: this string is a list of catalog number(s) used by the label(s) to identify the release
en: Catalog No.:  | Catalog Nos.:
cs[0]: Katalog č.:
cs[1]: Katalogy č.:
cs[2]: Katalogy č.:

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year> on <label>"
en: Released: %s in %d on %s
cs: Vydáno: %s v roce %d, %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> on <label>"
en: Released: %s on %s
cs: Vydáno: %s, %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year>"
en: Released: %s in %d
cs: Vydáno: %s v roce %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country>"
en: Released: %s
cs: Vydáno: %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year> on <label>"
en: Released in %d on %s
cs: Vydal v roce %d %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year>"
en: Released in %d
cs: Vydáno v roce %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released on <label>"
en: Released on %s
cs: Vydal: %s

en: Release label, year & country unknown
cs: Neznámý vydavatel a rok a místo vydání

note: Translators: this string identifies the number of the barcode printed on the release
en: Barcode:
cs: Čárový kód:

en:  (Disc %d/%d)
cs:  (disk %d/%d)

en: Failed to get output format
cs: Nepodařilo se získat výstupní formát

en: Name too long
cs: Název je příliš dlouhý

en: A file with the same name exists
cs: Soubor s tímto názvem již existuje

en: A file called ‘%s’ exists, size %s.
    Do you want to skip this track or overwrite it?
cs: Soubor s názvem „%s“ existuje, velikost %s.
    Chcete tuto stopu přeskočit nebo jej přepsat?

en: _Skip
cs: Pře_skočit

en: S_kip All
cs: Přes_kočit vše

en: _Overwrite
cs: _Přepsat

en: Overwrite _All
cs: Přeps_at vše

en: Failed to create output directory: %s
cs: Chyba při vytváření výstupní složky: %s

en: Estimated time left: %d:%02d (at %0.1f×)
cs: Odhad zbývajícího času: %d:%02d (při %0.1f×)

en: Estimated time left: unknown
cs: Odhad zbývajícího času: neznámý

en: CD rip complete
cs: Kopírování CD dokončeno

en: Sound Juicer could not extract this CD.
cs: Sound Juicer nemohl extrahovat toto CD.

en: Reason
cs: Důvod

note: Change the label to Stop while extracting
en: _Stop
cs: Za_stavit

en: Extracting audio from CD
cs: Extrahuje se zvuk z CD

en: Unknown Composer
cs: Neznámý skladatel

en: Unknown Track
cs: Neznámá stopa

en: Classical
cs: Klasická hudba

en: Electronica
cs: Electronika

en: Latin
cs: Latinskoamerická hudba

en: Spoken Word
cs: Mluvené slovo

en: Error while saving custom genre: %s
cs: Chyba při ukládání vlastního žánru: %s

en: Could not start Sound Juicer
cs: Nelze spustit Sound Juicer

en: Please consult the documentation for assistance.
cs: Potřebujete-li pomoc, přečtěte si dokumentaci.

en: You are currently extracting a CD. Do you want to quit now or continue?
cs: Momentálně extrahujete CD. Chcete hned skončit nebo pokračovat?

en: _Quit
cs: U_končit

en: _Continue
cs: _Pokračovat

en: Select None
cs: Zrušit výběr

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: (unknown)
cs: (neznámé)

en: This album is not in the MusicBrainz database, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
cs: Toto album není v databázi MusicBrainz. Klikněte prosím na „Upravit album“, aby se otevřel prohlížeč a mohli jste jej upravit v MusicBrainz.

en: Could not find %s by %s on MusicBrainz, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
cs: Nelze nají album %s od %s na MusicBrainz. Klikněte prosím na „Upravit album“, aby se otevřel prohlížeč a mohli jste jej upravit v MusicBrainz.

en: Click ‘Reload’ to load the edited album details from MusicBrainz
cs: Klikněte na „Znovu načíst“, aby se načetly údaje upravovaného alba z MusicBrainz

en: Could not open URL
cs: Nelze otevřít URL

en: Sound Juicer could not open the submission URL
cs: Sound Juicer nemohl otevřít URL pro odesílání

en: Could not duplicate disc
cs: Nelze duplikovat disk

en: Sound Juicer could not duplicate the disc
cs: Sound Juicer nemohl duplikovat tento disk

en: Lieder
cs: Vokální

en: Chamber
cs: Komorní

en: Musical
cs: Muzikál

en: Could not read the CD
cs: Nelze číst CD

en: Sound Juicer could not read the track listing on this CD.
cs: Sound Juicer nemohl přečíst seznam stop tohoto CD.

en: Sound Juicer could not use the CD-ROM device ‘%s’
cs: Sound Juicer nemůže použít zařízení CD-ROM „%s“

en: HAL daemon may not be running.
cs: Možná neběží démon HAL.

en: Sound Juicer could not access the CD-ROM device ‘%s’
cs: Sound Juicer nemá přístup k zařízení CD-ROM „%s“

en: No CD-ROM drives found
cs: Nenalezena mechanika CD-ROM

en: Sound Juicer could not find any CD-ROM drives to read.
cs: Sound Juicer nemohl najít mechaniku CD-ROM, ze které je možno číst.

en: The currently selected audio profile is not available on your installation.
cs: Aktuálně vybraný profil zvuku není ve vaší instalaci k dispozici.

en: _Change Profile
cs: _Změnit profil

en: Unknown widget calling on_person_edit_changed.
cs: Neznámý widget při volání on_person_edit_changed.

en: Could not display help for Sound Juicer
    %s
cs: Nápovědu pro Sound Juicer nelze zobrazit
    %s

en: Retrieving track listing…please wait.
cs: Získává se seznam stop… čekejte prosím.

en: _Pause
cs: _Pozastavit

en: Track
cs: Stopa

en: Title
cs: Název

en: Artist
cs: Umělec

en: Composer
cs: Skladatel

en: Duration
cs: Délka

en: Start extracting immediately
cs: Začít extrahovat okamžitě

en: Start playing immediately
cs: Začít přehrávat okamžitě

en: What CD device to read
cs: Které zařízení CD číst

en: DEVICE
cs: ZAŘÍZENÍ

en: URI to the CD device to read
cs: URI CD mechaniky pro čtení

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
cs: Chyba při přehrávání CD.
    
    Důvod: %s

en: Failed to create CD source element
cs: Nelze vytvořit element zdroje CD

en: Seeking to %s
cs: Posouvá se na %s

en: Album Artist, Album Title
cs: Umělec alba, název alba

en: Album Artist (sortable), Album Title
cs: Umělec alba (seřaditelný), název alba

en: Track Artist, Album Title
cs: Umělec stopy, název alba

en: Track Artist (sortable), Album Title
cs: Umělec stopy (seřaditelný), název alba

en: Album Title
cs: Název alba

en: Album Artist
cs: Umělec alba

en: Album Artist (sortable)
cs: Umělec alba (seřaditelný)

en: Album Artist - Album Title
cs: Umělec alba – název alba

en: Album Artist (sortable) - Album Title
cs: Umělec alba (seřaditelný) – název alba

en: Album Composer, Album Title
cs: Skladatel alba, název alba

en: Album Composer (sortable), Album Title
cs: Skladatel alba (seřaditelný), název alba

en: Track Composer, Album Title
cs: Skladatel stopy, název alba

en: Track Composer (sortable), Album Title
cs: Skladatel stopy (seřaditelný), název alba

en: [none]
cs: [žádný]

en: Number - Title
cs: Číslo – název

en: Track Title
cs: Název stopy

en: Track Artist - Track Title
cs: Umělec stopy – název stopy

en: Track Artist (sortable) - Track Title
cs: Umělec stopy (seřaditelný) – název stopy

en: Number. Track Artist - Track Title
cs: Číslo. umělec stopy – název stopy

note: {N_("Number. Track Artist (sortable) - Track Title"), "%tN. %ts - %tt"},
en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
cs: Číslo-umělec stopy-název stopy (malými písmeny)

note: {N_("Number-Track Artist (sortable)-Track Title (lowercase)"), "%tN-%tS-%tT"},
en: Track Composer - Track Artist - Track Title
cs: Skladatel stopy – umělec stopy – název stopy

en: Track Composer (sortable) - Track Artist (sortable) - Track Title
cs: Skladatel stopy (seřaditelný) – umělec stopy (seřaditelný) – název stopy

en: Number. Track Composer - Track Artist - Track Title
cs: Číslo. skladatel stopy – umělec stopy – název stopy

en: Number-Track Composer-Track Artist-Track Title (lowercase)
cs: Číslo-skladatel stopy-umělec stopy-název stopy (malými písmeny)

en: Example Path:
cs: Příklad umístění:
