sound-juicer - en to cy translation catalogue (134 entries)

en: CD Extractor
cy: Echdynnydd CD

en: Extract music from your CDs
cy: Echdynnu cerddoriaeth o CDau

en: Sound Juicer CD Extractor
cy: Echdynnydd CD Sound Juicer

en: <b>Device</b>
cy: <b>Dyfais</b>

en: <b>Duration:</b>
cy: <b>Hyd:</b>

en: <b>Format</b>
cy: <b>Fformat</b>

en: <b>Music Folder</b>
cy: <b>Plygell Cerddoriaeth</b>

en: <b>Track Names</b>
cy: <b>Enwau Trac</b>

en: <b>_Title:</b>
cy: <b>_Teitl:</b>

en: CD _drive:
cy: _Gyriant CD:

en: E_ject
cy: _Allfwrw

en: Edit _Profiles...
cy: Golygu _Proffiliau...

en: File _name:
cy: _Enw ffeil:

en: Folder hie_rarchy:
cy: _Hierarchaeth plygellau:

en: Multiple Albums Found
cy: Canfuwyd Sawl Albwm

en: O_utput Format:
cy: Ffurf _Allbwn:

en: Pre_vious Track
cy: Trac _Blaenorol

en: Preferences
cy: Hoffterau

en: Select A Folder
cy: Dewiswch Blygell

en: Skip to the next track
cy: Sgipio at y trac nesaf

en: Skip to the previous track
cy: Sgipio at y trac blaenorol

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is below and press <i>Continue</i>.
cy: Gall y CD hwn fod yn fwy nac un albwm. Dewiswch yr un ydyw isod a gwasgwch <i>Parhau</i>.

en: _Contents
cy: _Cynnwys

en: _Continue
cy: _Parhau

en: _Deselect All
cy: _Dad-ddewis Popeth

en: _Disc
cy: _Disg

en: _Edit
cy: _Golygu

en: _Eject when finished
cy: _Allfwrw ar ôl gorffen

en: _Folder:
cy: _Plygell:

en: _Help
cy: C_ymorth

en: _Next Track
cy: _Trac Nesaf

en: _Play / Pause
cy: _Chwarae / Rhewi

en: _Re-read Disc
cy: _Ail-ddarllen Disg

en: _Select All
cy: _Dewis Popeth

en: _Strip special characters
cy: _Tynnu nodau arbennig

en: _Submit Track Names...
cy: _Anfon Enwau Trac...

en: %at -- album title %aT -- album title (lowercase) %aa -- album artist %aA -- album artist (lowercase) %tt -- track title %tT -- track title (lowercase) %ta -- track artist %tA -- track artist (lowercase)
cy: %at -- teitl albwm %aT -- teitl albwm (llythrennau bach) %aa -- artist yr albwm %aA -- artist yr albwm (llythrennau bach) %tt -- teitl y trac %tT -- teitl y trac (llythrennau bach) %ta -- artist y trac %tA -- artist y trac (llythrennau bach)

en: Audio Profile with which to encode
cy: Proffil Sain i'w ddefnyddio wrth amgodio

en: Do not specify an extension. %at -- album title %aT -- album title (lowercase) %aa -- album artist %aA -- album artist (lowercase) %tn -- track number (i.e 8) %tN -- track number, zero padded (i.e 08) %tt -- track title %tT -- track title (lowercase) %ta -- track artist %tA -- track artist (lowercase)
cy: Peidio â phenodi estyniad. %at -- teitl albwm %aT -- teitl albwm (llythrennau bach) %aa -- artist yr albwm %aA -- artist yr albwm (llythrennau bach) %tn -- rhif y trac (e.e. 8) %tN -- rhif y trac, gyda seroau o'i flaen (e.e. 08) %tt -- teitl y trac %tT -- teitl y trac (llythrennau bach) %ta -- artist y trac %tA -- artist y trac (llythrennau bach)

en: If enabled, special characters such as space, wildcards and backslashes will be removed from the output filename.
cy: Wedi'i alluogi, fe gaiff nodau arbennig fel nod bylchu, gwylltnodau a slaesau ôl eu diosg o enw'r ffeil allbwn.

en: If specified, this value will override the default MusicBrainz server.
cy: Wedi'i benodi, bydd y gwerth hwn yn cael ei ddefnyddio yn lle'r gweinydd MusicBrainz rhagosodedig.

en: If to strip special characters from filenames
cy: A ddylid diosg nodau arbennig o enwau ffeiliau

en: Paranoia mode: 0) disable 2) fragment 4) overlap 8) scratch 16) repair 255) full
cy: Modd paranoia: 0) analluogi 2) dryllio 4) gorgyffwrdd 8) crafu 16) atgyweirio 255) llawn

en: The GNOME Audio Profile with which to encode.
cy: Y Proffil Sain GNOME i'w ddefnyddio wrth amgodio

en: The MusicBrainz server to use
cy: Y gweinydd MusicBrainz i'w ddefnyddio

en: The directory structure for the files
cy: Y strwythur cyfeiriadur ar gyfer y ffeiliau

en: The name pattern for files
cy: Y patrwm enw ar gyfer ffeiliau

en: The paranoia mode to use
cy: Y modd paranoia i'w ddefnyddio

en: Whether to eject the CD when finished extracting.
cy: P'un ai i allfwrw'r CD unwaith fod echdynnu ar ben.

en: GConf error: %s
cy: Gwall GConf: %s

en: All further errors shown only on terminal.
cy: Dangos bob gwall pellach ar y derfynell yn unig.

en: An Audio CD Extractor
cy: Echdynnydd Sain CD

en: A file called '%s' exists, size %s.
    Do you want to skip this track or overwrite it?
cy: Mae ffeil o'r enw '%s' yn bodoli, maint %s.
    Ydych chi am sgipio'r trac neu'i drosysgrifo?

en: _Skip
cy: _Hepgor

en: _Overwrite
cy: _Trosysgrifo

note: Display a nice dialog
en: Sound Juicer could not extract this CD.
    Reason: %s
cy: Methodd Sound Juicer echdynnu'r CD hwn.
    Rheswm: %s

en: Estimated time left: %d:%02d (at %0.1f×)
cy: Amcangyfrif amser ar ôl: %d:%02d (am %0.1f×)

en: Estimated time left: unknown
cy: Amcangyfrif amser ar ôl: anhysbys

note: TODO: need to have a better message here
en: The tracks have been copied successfully.
cy: Copïwyd y traciau'n llwyddiannus.

en: _Eject
cy: _Allfwrw

en: Audio Profile
cy: Proffil Sain

en: The GNOME Audio Profile used for encoding audio
cy: Proffil Sain GNOME ddefnyddir er mwyn amgodio sain

en: Could not create GStreamer CD reader
cy: Methu creu darllenydd CD GStreamer

en: Could not create GStreamer encoders for %s
cy: Methu creu amgodwyr GStreamer ar gyfer %s

en: Could not create GStreamer file output
cy: Methwyd creu allbwn ffeil GStreamer

en: Could not link pipeline
cy: Methu cysylltu pibell

en: Could not get current track position
cy: Methu canfod safle'r trac presennol

en: Extractor object is not valid. This is bad, check your console for errors.
cy: Gwrthrych echdynnu ddim yn ddilys. Mae hyn yn wael; edrychwch ar eich consol am wallau.

en: Could not get track start position
cy: Methwyd cael safon cychwyn trac

en: The plugin necessary for CD access was not found
cy: Heb ganfod yr ategyn angenrheidiol ar gyfer cyrchu CD

en: The plugin necessary for file access was not found
cy: Heb ganfod yr ategyn angenrheidiol ar gyfer cyrchu ffeil

en: E_xtract
cy: _Echdynnu

en: Could not start Sound Juicer
cy: Methwyd cychwyn Sound Juicer

en: Reason
cy: Rheswm

en: Please consult the documentation for assistance.
cy: Gweler y ddogfennaeth am gymorth.

en: You are currently extracting a CD. Do you want to quit now or continue?
cy: Rydych chi'n echdynnu CD ar hyn o bryd. Ydych chi am adael nawr neu barhau?

en: (unknown)
cy: (anhysbys)

en: Title
cy: Teitl

en: Could not read the CD
cy: Methwyd darllen y CD

en: Sound Juicer could not read the track listing on this CD.
cy: Methodd Sound Juicer gael y rhestr traciau ar y CD.

note: Set statusbar message
en: Retrieving track listing...please wait.
cy: Yn nol y rhestr draciau...arhoswch.

en: Extracting audio from CD
cy: Wrthi'n echdynnu cerddoriaeth o CD

en: Sound Juicer could not access the CD-ROM device '%s'
cy: Methodd Sound Juicer gyrchu'r ddyfais CD-ROM '%s'

en: No CD-ROM drives found
cy: Ni chanfuwyd unrhyw yriant CD-ROM

en: Sound Juicer could not find any CD-ROM drives to read.
cy: Methodd Sound Juicer ganfod unrhyw yriannau CD-ROM i'w darllen.

en: The currently selected audio profile is not available on your installation.
cy: Nid yw'r proffil sain sydd wedi'i ddewis ar gael ar eich gosodiad.

en: _Change Profile
cy: _Newid Proffil

en: Could not open URL
cy: Methu agor LAU

en: Sound Juicer could not open the submission URL
cy: Methodd Sound Juicer agor yr LAU cyflwyno

en: Unknown column %d was edited
cy: Golygwyd y golofn anhysbys %d

en: Could not display help for Sound Juicer
    %s
cy: Methu dangos cymorth ar gyfer Sound Juicer
    %s

en: Start extracting immediately
cy: Dechrau echdynnu yn syth

en: Start playing immediately
cy: Dechrau chwarae yn syth

en: What CD device to read
cy: Pa ddyfais CD i'w darllen

en: DEVICE
cy: DYFAIS

en: Could not create GConf client.
cy: Methu creu cleient GConf.

en: The interface file for Sound Juicer could not be read.
cy: Methu darllen y ffeil rhyngwyneb ar gyfer Sound Juicer.

en: Track
cy: Trac

en: Duration
cy: Hyd

en: CD-TEXT metadata plugin failed to initialise.
cy: Methodd yr ategyn metadata CD-TEXT ag ymgychwyn

en: Cannot read CD
cy: Methu darllen CD

en: Cannot create MusicBrainz client
cy: Methu creu cleient MusicBrainz

en: Cannot read CD: %s
cy: Methu darllen CD: %s

en: Unknown Artist
cy: Artist Anhysbys

en: Unknown Title
cy: Teitl Anhysbys

en: Track %d
cy: Trac %d

en: MusicBrainz metadata object is not valid. This is bad, check your console for errors.
cy: Gwrthrych metadata MusicBrainz ddim yn ddilys. Mae hyn yn wael; edrychwch ar eich consol am wallau.

en: This CD could not be queried: %s
cy: Methu holi ynghylch y CD: %s

en: Device '%s' does not contain any media
cy: Nid yw'r ddyfais '%s' yn cynnwys unrhyw gyfrwng

en: Device '%s' could not be opened. Check the access permissions on the device.
cy: Methu agor dyfais '%s'. Gwiriwch ganiatadau cyrchu'r ddyfais.

en: Various
cy: Amrywiol

en: Incomplete metadata for this CD
cy: Metadata anghyflawn ar gyfer y CD hwn

en: Could not create CD lookup thread
cy: Methu creu edefyn er mwyn chwilio gwybodaeth am y CD

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
cy: Gwall wrth chwarae'r CD.
    
    Rheswm: %s

en: Failed to create CD source element
cy: Methu creu elfen graidd CD

en: Failed to link pipeline
cy: Methu cysylltu pibell

en: Failed to create audio output
cy: Methu creu allbwn sain

en: Seeking to %s
cy: Cyrchu at %s

en: Album Artist, Album Title
cy: Artist yr Albwm, Teitl yr Albwm

en: Album Artist (sortable), Album Title
cy: Artist yr Albwm (gellir ei drefnu), Teitl yr Albwm

en: Track Artist, Album Title
cy: Artist y Trac, Teitl y Trac

en: Track Artist (sortable), Album Title
cy: Artist y Trac (gellir ei drefnu), Teitl y Trac

en: Album Title
cy: Teitl yr Albwm

en: Album Artist
cy: Artist yr Albwm

en: Album Artist (sortable)
cy: Artist yr Albwm (gellir ei drefnu)

en: Album Artist - Album Title
cy: Artist yr Albwm - Teitl yr Albwm

en: Album Artist (sortable) - Album Title
cy: Artist yr Albwm (gellir ei drefnu) - Teitl yr Albwm

en: [none]
cy: [dim]

en: Number - Title
cy: Rhif - Teitl

en: Track Title
cy: Teitl y Trac

en: Track Artist - Track Title
cy: Artist y Trac - Teitl y Trac

en: Track Artist (sortable) - Track Title
cy: Artist y Trac (gellir ei drefnu) - Teitl y Trac

en: Number. Track Artist - Track Title
cy: Rhif. Artist y Trac - Teitl y Trac

note: {N_("Number. Track Artist (sortable) - Track Title"), "%tN. %ts - %tt"},
en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
cy: Rhif-Artist y Trac-Teitl y Trac (llythrennau bach)
