sound-juicer - en to ie translation catalogue (133 entries)

en: Sound Juicer
ie: Son-pressuore

en: CD ripper with a clean interface and simple preferences
ie: Extractor de CD con un nett interfacie e simplic configuration

note: This is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
ie: Li projecte GNOME

en: Audio CD Extractor
ie: Extractor de audio CD

en: Copy music from your CDs
ie: Copiar musica ex vor CDs

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ripper;
ie: Extractor;

en: The CD to extract from
ie: Li CD a extraer

en: The directory structure for the files
ie: Li structura de fólderes por li files

en: The name pattern for files
ie: Li mustre de nómines de file

en: The paranoia mode to use
ie: Li mode de paranoia a usar

en: Paranoia flags: disable; fragment; overlap; scratch; repair.
ie: Flaggas de paranoia: disable; fragment; overlap; scratch; repair.

en: Media type to encode to
ie: Tip de medie por incodificar

en: Audio volume
ie: Volúmine de audio

en: Select Album
ie: Selecter li album

en: _Select
ie: _Selecter

[ctx: shortcut window]
en: Disc
ie: Disco

[ctx: shortcut window]
en: Reread track names
ie: Releer li nómines de tracks

[ctx: shortcut window]
en: Eject disc
ie: Ejecter li disco

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
ie: Reproduction

[ctx: shortcut window]
en: Next track
ie: Sequent track

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
ie: Precedent track

[ctx: shortcut window]
en: Help
ie: Auxilie

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts help
ie: Rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ie: Salir

[ctx: shortcut window]
en: Select all tracks
ie: Selecter omni tracks

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all tracks
ie: Deselecter omni tracks

en: _Edit Album
ie: R_edacter li album

en: _Reload Album
ie: _Recargar li album

en: _Year:
ie: Ann_u:

en: _Disc:
ie: _Disco:

en: _Title:
ie: _Titul:

en: _Composer:
ie: _Compositor:

en: _Play
ie: Re_producter

en: E_xtract
ie: E_xtraher

en: Track Progress
ie: Progresse del track

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Device
ie: Aparate

en: CD _drive:
ie: _Unité CD:

en: _Eject after extracting tracks
ie: _Ejecter pos extraction de tracks

en: _Open music folder when finished
ie: _Aperter li fólder Musica pos completion

en: Music Folder
ie: Fólder de musica

en: _Folder:
ie: _Fólder:

en: Select A Folder
ie: Selecter un fólder

en: Track Names
ie: Nómines de track

en: Folder hie_rarchy:
ie: Hie_rarchie de fólderes:

en: File _name:
ie: _Nómine de file:

en: _Strip special characters
ie: Remover _special caracteres

en: Format
ie: Formate

en: O_utput Format:
ie: Formate de prod_uction:

en: Re-read
ie: Releer

en: Duplicate
ie: Duplicar

en: Eject
ie: Ejecter

en: Open MusicBrainz
ie: Aperter MusicBrainz

en: Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Help
ie: Auxilie

en: About Sound Juicer
ie: Pri Son-pressuore

en: Quit
ie: Salir

note: FIXME: would be nicer to only check if "cdrom" is being probed, * but libbrasero doesn't seem to have an API for that
en: Cannot read CD: %s
ie: Ne successat leer li CD: %s

en: Device ‘%s’ does not contain any media
ie: Li aparate «%s» ne contene un medie

en: Czechoslovakia
ie: Tchecoslovacia

en: East Germany
ie: Ost-Germania

en: Europe
ie: Europa

en: Serbia and Montenegro
ie: Serbia e Montenegro

en: Soviet Union
ie: Union Sovietic

en: Worldwide
ie: Universal

en: Cannot access CD
ie: Ne successat acceder li CD

en: Unknown Title
ie: Ínconosset titul

en: Unknown Artist
ie: Ínconosset artist

en: Cannot access CD: %s
ie: Ne successat acceder li CD: %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has composers and arrangers, or a composer and a mixture of arrangers, orchestrators and transcribers
en: %s arr. %s
ie: %s ar. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has a mixture of arrangers, orchestrators and transcribers but no composers
en: arr. %s
ie: ar. %s

en: Unknown Album
ie: Ínconosset album

en: Sound Juicer is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ie: Sound Juicer (Son-pressuore) is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.

en: An Audio CD Extractor
ie: Un extractor de audio CDs

note: Translators: this string is a list of catalog number(s) used by the label(s) to identify the release
en: Catalog No.:  | Catalog Nos.:
ie[0]: Nró de catalog:
ie[1]: Nrós de catalog:

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year> on <label>"
en: Released: %s in %d on %s
ie: Publicat: in %s in %d de %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> on <label>"
en: Released: %s on %s
ie: Publicat: in %s de %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year>"
en: Released: %s in %d
ie: Publicat: in %s in %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country>"
en: Released: %s
ie: Publicat: %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year> on <label>"
en: Released in %d on %s
ie: Publicat in %d de %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year>"
en: Released in %d
ie: Publicat in %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released on <label>"
en: Released on %s
ie: Publicat per %s

en: Release label, year & country unknown
ie: Etiquette, annu e land es ínconosset

note: Translators: this string identifies the number of the barcode printed on the release
en: Barcode:
ie: Barr-code:

en:  (Disc %d/%d)
ie:  (Disco %d/%d)

en: Name too long
ie: Li nómine es tre long

en: A file with the same name exists
ie: Un file con li sam nómine ja existe

en: _Skip
ie: _Omisser

en: S_kip All
ie: O_misser omni

en: _Overwrite
ie: _Superscrir

en: Overwrite _All
ie: S_uperscrir omni

en: Estimated time left: %d:%02d (at %0.1f×)
ie: A completion: %d:%02d (a %0.1f×)

en: CD rip complete
ie: Extraction de un CD es compleet

en: Sound Juicer could not extract this CD.
ie: Son-pressuore ne posset extraer ti CD.

en: Reason
ie: Cause

note: Change the label to Stop while extracting
en: _Stop
ie: _Stoppar

en: Extracting audio from CD
ie: Extraente audio ex CD

en: Unknown Composer
ie: Ínconosset compositor

en: Unknown Track
ie: Ínconosset track

en: Ambient
ie: Ambiente

en: Classical
ie: Classic

en: Country
ie: Land

en: Dance
ie: Dansari

en: _Quit
ie: Sa_lir

en: _Continue
ie: _Continuar

en: Select None
ie: Selecter necos

en: Select All
ie: Select omnicos

en: (unknown)
ie: (ínconosset)

en: Opera
ie: Ópera

en: Chamber
ie: Cameral

en: Could not read the CD
ie: Ne successat leer li CD

en: Sound Juicer could not use the CD-ROM device ‘%s’
ie: Son-pressuore ne posset usar li aparate CD «%s»

en: No CD-ROM drives found
ie: Null unités CD-ROM trovat

en: _Change Profile
ie: _Cambiar profil

en: _Pause
ie: _Pausar

en: Title
ie: Titul

en: Composer
ie: Compositor

en: Start extracting immediately
ie: Strax extraer

en: Start playing immediately
ie: Strax reproducter

en: DEVICE
ie: APARATE

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
ie: Errore evenit reproductente un CD.
    
    Cause: %s

en: Album Title
ie: Album Titul

en: Album Artist
ie: Artist del album

en: Album Artist - Album Title
ie: Artist del album - Titul del album

en: Album Composer, Album Title
ie: Compositor del album, Titul del album

en: Track Composer, Album Title
ie: Compositor del track, Titul del album

en: [none]
ie: [null]

en: Number - Title
ie: Nró - Titul

en: Track Title
ie: Track Titul

en: Track Artist - Track Title
ie: Artist del track - Titul del track

en: Number. Track Artist - Track Title
ie: Nró. Artist del track - Titul del track

note: {N_("Number. Track Artist (sortable) - Track Title"), "%tN. %ts - %tt"},
en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
ie: Nró-Artist del track-Titul del track (minuscules)

en: Example Path:
ie: Rute exemplari:
