sound-juicer 0 - en to hr translation catalogue (209 entries)

en: CD ripper with a clean interface and simple preferences
hr: CD riper s jednostavnim sučeljem i osobitostima

en: Sound Juicer is a simple and clean CD ripping tool. It allows you to extract the audio from audio compact discs and convert them into audio files that your computer can understand and play. Sound Juicer can also play the audio tracks directly from the CD, allowing you to preview the CD before ripping it.
hr: Sound Juicer je jednostavan alat za CD ripanje. Omogućuje vam ripanje glazbe s glazbenog kompaktnog diska i pretvorbu u zvučne datoteke koje vaše računalo može razumjeti i reproducirati ih. Sound Juicer može reproducirati zvučne zapise izravno s CD-a, omogućujući vam pregled CD-a prije ripanja.

en: Sound Juicer is designed to be easy to use, and to work with little user intervention. When you start Sound Juicer, it will examine the CD in the drive and try to locate information about the audio tracks using the freely-available MusicBrainz service.
hr: Sound Juicer je dizajniran za lagano korištenje i ne zahtijeva preveliku intervenciju korisnika. Kada pokrenete Sound Juicer, provjerit će CD u optičkom pogonu i pokušat će locirati informacije o glazbenim pjesmama koristeći MusicBrainz besplatnu uslugu.

note: This is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

en: Audio CD Extractor
hr: Riper glazbenog CD-a

en: Copy music from your CDs
hr: Kopirajte glazbu s vaših CD-ova

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ripper;
hr: Riper;

en: The CD to extract from
hr: CD za ripanje

en: Please note: Sound Juicer currently only handles real device names, no symlinks like e.g. /dev/cdrom. An empty key implicates that the system's default CD-ROM drive will be used.
hr: Zapamtite: Sound Juicer trenutno može rukovati samo s nazivima fizičkih uređaja, bez simboličkih poveznica poput npr. /dev/cdrom. Prazan izraz označuje da će se koristiti sustavom zadan CD-ROM uređaj.

en: Whether to eject the CD when finished extracting
hr: Treba li izbaciti CD nakon završetka ripanja

en: Whether to open the target directory when finished extracting
hr: Treba li otvoriti odredišni direktorij nakon završetka ripanja

en: The URI to save the extracted music to
hr: URI za spremanje ripane glazbe

en: The directory structure for the files
hr: Struktura direktorija za datoteke

en: Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %ay - album year; %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase).
hr: Odrednice formata. %at - naslov albuma; %aT - naslov albuma (malim slovima); %aa -- izvođač albuma; %aA - izvođač albuma (malim slovima); %as -- izvođač albuma (posloživo); %aS -- izvođač albuma (malim slovima, posloživo); %ac - skladatejl albuma; %aC - skladatejl albuma (malim slovima); %ap - skladatejl albuma (posloživo); %aP - skladatejl albuma (malim slovima, posloživo); %ay - godina albuma; %tt - naslov pjesme; %tT - naslov pjesme (malim slovima); %ta - track artist; %tA - izvođač pjesme (malim slovima); %ts - izvođač pjesme (posloživo); %tS - izvođač pjesme (malim slovima, posloživo); %tc - skladatelj pjesme; %tC - skladatelj pjesme (malim slovima); %tp - skladatelj pjesme (posloživo); %tP - skladatelj pjesme (malim slovima, posloživo).

en: The name pattern for files
hr: Uzorak naziva datoteka

en: Do not specify an extension. Format specifiers: %at - album title; %aT - album title (lowercase); %aa - album artist; %aA - album artist (lowercase); %as - album artist (sortable); %aS - album artist (sortable lowercase); %ac - album composer; %aC - album composer (lowercase); %ap - album composer (sortable); %aP - album composer (sortable lowercase); %tn - track number (i.e 8); %tN - track number, zero padded (i.e 08); %tt - track title; %tT - track title (lowercase); %ta - track artist; %tA - track artist (lowercase); %ts - track artist (sortable); %tS - track artist (sortable lowercase); %tc - track composer; %tC - track composer (lowercase); %tp - track composer (sortable); %tP - track composer (sortable lowercase); %dn - disc and track number (i.e Disk 2 - 6, or 6); %dN - disc number, zero padded (i.e d02t06, or 06).
hr: Bez određenog datotečnog nastavka. Odrednice formata. %at - naslov albuma; %aT - naslov albuma (malim slovima); %aa -- izvođač albuma; %aA - izvođač albuma (malim slovima); %as -- izvođač albuma (posloživo); %aS -- izvođač albuma (malim slovima, posloživo); %ac - skladatejl albuma; %aC - skladatejl albuma (malim slovima); %ap - skladatejl albuma (posloživo); %aP - skladatejl albuma (malim slovima, posloživo); %tn - broj pjesme (npr. 8); %tN - broj pjesme s početnom nulom (npr. 08); %tt - naslov pjesme; %tT - naslov pjesme (malim slovima); %ta - track artist; %tA - izvođač pjesme (malim slovima); %ts - izvođač pjesme (posloživo); %tS - izvođač pjesme (malim slovima, posloživo); %tc - skladatelj pjesme; %tC - skladatelj pjesme (malim slovima); %tp - skladatelj pjesme (posloživo); %tP - skladatelj pjesme (malim slovima, posloživo); %dn - broj diska i pjesme (npr. Disk 2 - 6, ili 6); %dN - broj diska s početnom nulom (npr. d02p06, ili 06).

en: The paranoia mode to use
hr: Paranoični način za korištenje

en: Paranoia flags: disable; fragment; overlap; scratch; repair.
hr: Paranoični način: onemogući; fragmentiraj; preklapanje; izgrebano: popravi.

en: Whether to strip special characters from filenames
hr: Treba li ukloniti posebne znakove iz naziva datoteka

en: If enabled, special characters such as space, wildcards and backslashes will be removed from the output filename.
hr: Ako je omogućeno, posebni znakovi kao što su razmak, zamjenski znakovi i obrnuta kosa crta će biti uklonjeni iz izlaznog naziva datoteke.

en: Media type to encode to
hr: Vrsta medija za enkôdiranje

en: The GStreamer media type to encode to.
hr: GStreamer vrsta medija za enkôdiranje.

en: Audio volume
hr: Glasnoća zvuka

en: Select Album
hr: Odaberi album

en: _Select
hr: _Odaberi

en: This CD could be more than one album. Please select which album it is.
hr: Ovaj CD može biti više od jednog albuma. Odaberite koji je album i pritisnite.

[ctx: shortcut window]
en: Disc
hr: Disk

[ctx: shortcut window]
en: Reread track names
hr: Ponovno očitaj nazive pjesama

[ctx: shortcut window]
en: Eject disc
hr: Izbaci disk

[ctx: shortcut window]
en: Toggle playback
hr: Uklj/Isklj reprodukciju

[ctx: shortcut window]
en: Next track
hr: Sljedeća pjesma

[ctx: shortcut window]
en: Previous track
hr: Prijašnja pjesma

[ctx: shortcut window]
en: General
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
en: Help
hr: Priručnik

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts help
hr: Pomoć prečaca

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hr: Zatvori

[ctx: shortcut window]
en: Select all tracks
hr: Odaberi sve pjesme

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all tracks
hr: Ukloni sav odabir

en: _Edit Album
hr: _Uredi album

en: _Reload Album
hr: _Ponovno učitaj album

en: _Year:
hr: _Godina:

en: _Disc:
hr: _Disk:

en: _Title:
hr: _Album:

en: _Artist:
hr: _Izvođač:

en: _Composer:
hr: _Skladatelj:

en: _Genre:
hr: _Žanr:

en: Duration:
hr: Trajanje:

en: Tracks
hr: Pjesme

en: _Play
hr: _Reproduciraj

en: E_xtract
hr: R_ipaj

en: Track Progress
hr: Napredak pjesme

en: Preferences
hr: Osobitosti

en: Device
hr: Uređaj

en: CD _drive:
hr: CD _pogon:

en: _Eject after extracting tracks
hr: _Izbaci nakon završetka ripanja pjesama

en: _Open music folder when finished
hr: _Otvori glazbenu mapu nakon završetka

en: Music Folder
hr: Glazbena mapa

en: _Folder:
hr: _Mapa:

en: Select A Folder
hr: Odaberite mapu

en: Track Names
hr: Naslov pjesama

en: Folder hie_rarchy:
hr: Hije_rarhija mape:

en: File _name:
hr: Naziv _datoteke:

en: _Strip special characters
hr: _Ukloni posebne znakove

en: Format
hr: Format datoteke

en: O_utput Format:
hr: I_zlazni format:

en: Re-read
hr: Ponovno očitaj

en: Duplicate
hr: Udvostruči

en: Eject
hr: Izbaci

en: Open MusicBrainz
hr: Otvori MusicBrainz

en: Shortcuts
hr: Prečaci

en: Help
hr: Priručnik

en: About Sound Juicer
hr: O Sound Juiceru

en: Quit
hr: Zatvori

en: Could not create GStreamer CD reader
hr: Nemoguće stvaranje GStreamer CD čitača

en: Could not create GStreamer encoders for %s
hr: Nemoguće stvaranje GStreamer enkôdere za %s

en: Could not create GStreamer file output
hr: Nemoguće stvaranje GStreamer izlazne datoteke

en: Could not link pipeline
hr: Nemoguće povezivanje sa slivnikom

en: Could not get current track position
hr: Nemoguće dobivanje trenutnog položaja pjesme

en: Extractor object is not valid. This is bad, check your console for errors.
hr: Objekt izdvajtelja nije valjan. To je loše, provjerite greške u vašoj konzoli.

en: The plugin necessary for CD access was not found
hr: Priključak potreban za CD pristup nije pronađen

en: The plugin necessary for file access was not found
hr: Priključak potreban za pristup datoteci nije pronađen

note: FIXME: would be nicer to only check if "cdrom" is being probed, * but libbrasero doesn't seem to have an API for that
en: Cannot read CD: %s
hr: Nemoguće čitanje CD-a: %s

en: Devices haven't been all probed yet
hr: Još nisu svi uređaji sondirani

en: Device ‘%s’ does not contain any media
hr: Uređaj '%s' ne sadrži nijedan medij

en: Device ‘%s’ could not be opened. Check the access permissions on the device.
hr: Uređaj '%s' se ne može otvoriti. Provjerite dozvole pristupa uređaju.

en: Czechoslovakia
hr: Čehoslovačka

en: East Germany
hr: Istočna Njemačka

en: Europe
hr: Europa

en: Serbia and Montenegro
hr: Srbija i Crna Gora

en: Soviet Union
hr: Sovjetski Savez

en: Worldwide
hr: Globalno

en: Yugoslavia
hr: Jugoslavija

en: Cannot access CD
hr: Nemoguć pristup CD-u

en: Unknown Title
hr: Nepoznati naslov

en: Unknown Artist
hr: Nepoznati izvođač

en: Track %d
hr: Pjesma %d

en: Cannot access CD: %s
hr: Nemoguć pristup CD-u: %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has composers and arrangers, or a composer and a mixture of arrangers, orchestrators and transcribers
en: %s arr. %s
hr: %s aran. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has composers and orchestrators
en: %s orch. %s
hr: %s orke. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has composers and transcribers
en: %s trans. %s
hr: %s prep. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has a mixture of arrangers, orchestrators and transcribers but no composers
en: arr. %s
hr: aran. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has orchestrators but no composer
en: orch. %s
hr: orke. %s

note: Translators: This string is used to build the composer tag when a track has a transcribers but no composer
en: trans. %s
hr: prep. %s

en: Unknown Album
hr: Nepoznati album

en: Sound Juicer is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
hr: Sound Juicer je slobodan softver; možete ga redistribuirati i/ili mijenjati pod uvjetima GNU Opće Javne Licence koju je objavila Fondacija slobodnog softvera; inačicu 2 ili (po vašem mišljenju) svaku noviji inačicu.

en: Sound Juicer is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
hr: Sound Juicer se distribuira u nadi da će biti koristan, ali BEZ IKAKVIH JAMSTAVA; čak bez pretpostavljenog jamstva UPORABLJIVOSTI ZA ODREĐENU SVRHU. Pogledajte GNU Opću Javnu Licencu za više pojedinosti.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Sound Juicer; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
hr: Trebali ste dobiti kopiju GNU Opće Javne Licence sa Sound Juicerom; ako niste, pišite na adresu Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: An Audio CD Extractor
hr: Riper glazbenog CD-a

note: Translators: this string is a list of catalog number(s) used by the label(s) to identify the release
en: Catalog No.:  | Catalog Nos.:
hr[0]: Katalog br.:
hr[1]: Katalog br.:
hr[2]: Katalog br.:

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year> on <label>"
en: Released: %s in %d on %s
hr: Izdan: %s %d %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> on <label>"
en: Released: %s on %s
hr: Izdan: %s %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country> in <year>"
en: Released: %s in %d
hr: Izdan: %s %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released: <country>"
en: Released: %s
hr: Izdan: %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year> on <label>"
en: Released in %d on %s
hr: Izdan %d %s

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released in <year>"
en: Released in %d
hr: Izdan %d

note: Translators: this string appears when multiple CDs were found in musicbrainz online database, it corresponds to "Released on <label>"
en: Released on %s
hr: Izdan: %s

en: Release label, year & country unknown
hr: Naslov izdanja, godina i zemlja nepoznati

note: Translators: this string identifies the number of the barcode printed on the release
en: Barcode:
hr: Barkôd:

en:  (Disc %d/%d)
hr:  (Disk %d/%d)

en: Failed to get output format
hr: Neuspjeh dobivanja izlaznog formata

en: Name too long
hr: Naziv je predugačak

en: A file with the same name exists
hr: Datoteka istog naziva već postoji

en: A file called ‘%s’ exists, size %s.
    Do you want to skip this track or overwrite it?
hr: Datoteka nazvana '%s' postoji, veličina %s.
    Želite li preskočiti ovu pjesmu ili ju želite prebrisati?

en: _Skip
hr: _Preskoči

en: S_kip All
hr: Pres_koči sve

en: _Overwrite
hr: _Prebriši

en: Overwrite _All
hr: Prebriši _sve

en: Failed to create output directory: %s
hr: Neuspjelo stvaranje izlaznog direktorija: %s

en: Estimated time left: %d:%02d (at %0.1f×)
hr: Procijenjeno preostalo vrijeme: %d:%02d (na %0.1f×)

en: Estimated time left: unknown
hr: Procijenjeno preostalo vrijeme: nepoznato

en: CD rip complete
hr: CD ripanje je završeno

en: Sound Juicer could not extract this CD.
hr: Sound Juicer nije mogao ripati ovaj CD.

en: Reason
hr: Razlog

note: Change the label to Stop while extracting
en: _Stop
hr: _Zaustavi

en: Extracting audio from CD
hr: Ripam glazbu sa CD-a

en: Unknown Composer
hr: Nepoznati skladatelj

en: Unknown Track
hr: Nepoznata pjesma

en: Ambient
hr: Ambijent

en: Classical
hr: Klasična

en: Electronica
hr: Elektronika

en: Latin
hr: Latino

en: Error while saving custom genre: %s
hr: Greška spremanja prilagođenog žanra: %s

en: Could not start Sound Juicer
hr: Nemoguće pokretanje Sound Juicera

en: Please consult the documentation for assistance.
hr: Pogledajte dokumentaciju za pomoć.

en: You are currently extracting a CD. Do you want to quit now or continue?
hr: Trenutno ripate CD. Želite sada prekinuti ili nastaviti?

en: _Quit
hr: _Prekini

en: _Continue
hr: _Nastavi

en: Select None
hr: Bez odabira

en: Select All
hr: Odaberi sve

en: (unknown)
hr: (nepoznato)

en: This album is not in the MusicBrainz database, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
hr: Ovaj album nije u MusicBrainz bazi podataka, kliknite na‘Uredi album’ kako bi otvorili svoj web preglednik i uredite album u MusicBrainzu.

en: Could not find %s by %s on MusicBrainz, please click ‘Edit Album’ to open your browser and edit it in MusicBrainz.
hr: Nemoguć pronalazak %s od %s na MusicBrainzu, kliknite na‘Uredi album’ kako bi otvorili svoj web preglednik i uredite album u MusicBrainzu.

en: Click ‘Reload’ to load the edited album details from MusicBrainz
hr: Kliknite ‘Ponovno očitaj’kako bi očitali pojedinosti uređenog albuma sa MusicBrainza

en: Could not open URL
hr: Nemoguće otvaranje URL-a

en: Sound Juicer could not open the submission URL
hr: Sound Juicer nije mogao otvoriti URL prijavak

en: Could not duplicate disc
hr: Nemoguće umnažanje diska

en: Sound Juicer could not duplicate the disc
hr: Sound Juicer nije mogao umnožiti disk

en: Musical
hr: Mjuzikl

en: Could not read the CD
hr: Nemoguće čitanje CD-a

en: Sound Juicer could not read the track listing on this CD.
hr: Sound Juicer nije mogao očitati popis pjesama sa ovog CD-a.

en: Sound Juicer could not use the CD-ROM device ‘%s’
hr: Sound juicer ne može koristiti CD-ROM uređaj '%s'

en: HAL daemon may not be running.
hr: HAL pozadinski program vjerojatno nije pokrenut.

en: Sound Juicer could not access the CD-ROM device ‘%s’
hr: Sound Juicer nije mogao pristupiti CD-ROM uređaju '%s'

en: No CD-ROM drives found
hr: Nema pronađenih CD-ROM uređaja

en: Sound Juicer could not find any CD-ROM drives to read.
hr: Sound Juicer nije mogao pronaći nijedan CD-ROM uređaj za čitanje.

en: The currently selected audio profile is not available on your installation.
hr: Trenutno odabrani zvučni profil nije dostupan na vašoj instalaciju.

en: _Change Profile
hr: _Promjeni profil

en: Unknown widget calling on_person_edit_changed.
hr: Nepoznat poziv widgeta on_person_edit_changed.

en: Could not display help for Sound Juicer
    %s
hr: Nemoguć prikaz priručnika za Sound Juicer
    %s

en: Retrieving track listing…please wait.
hr: Preuzimanje popisa pjesama… Pričekajte.

en: _Pause
hr: _Pauza

en: Track
hr: Pjesma

en: Title
hr: Naslov

en: Artist
hr: Izvođač

en: Composer
hr: Skladatelj

en: Duration
hr: Trajanje

en: Start extracting immediately
hr: Pokreni ripanje odmah

en: Start playing immediately
hr: Pokreni reprodukciju odmah

en: What CD device to read
hr: Koji CD uređaj treba čitati

en: DEVICE
hr: UREĐAJ

en: URI to the CD device to read
hr: URI do CD uređaja za čitanje

en: Error playing CD.
    
    Reason: %s
hr: Greška reprodukcije CD-a.
    
    Razlog: %s

en: Failed to create CD source element
hr: Neuspjelo stvaranje izvornog elementa CD-a

en: Seeking to %s
hr: Premotavam na %s

en: Album Artist, Album Title
hr: Izvođač albuma, Naslov albuma

en: Album Artist (sortable), Album Title
hr: Izvođač albuma (posloživo), Naslov albuma

en: Track Artist, Album Title
hr: Izvođač pjesme, Naslov albuma

en: Track Artist (sortable), Album Title
hr: Izvodač pjesme (posloživo), Naslov albuma

en: Album Title
hr: Naslov albuma

en: Album Artist
hr: Izvođač albuma

en: Album Artist (sortable)
hr: Izvođač albuma (posloživo)

en: Album Artist - Album Title
hr: Izvođač albuma - Naslov albuma

en: Album Artist (sortable) - Album Title
hr: Izvođač albuma (posloživo) - Naslov albuma

en: Album Composer, Album Title
hr: Izvođač, Naslov albuma

en: Album Composer (sortable), Album Title
hr: Izvođač albuma (posloživo), Naslov albuma

en: Track Composer, Album Title
hr: Izvodač pjesme, Naslov albuma

en: Track Composer (sortable), Album Title
hr: Izvođač pjesme (posloživo), Naslov albuma

en: [none]
hr: [ništa]

en: Number - Title
hr: Broj - Naslov

en: Track Title
hr: Naslov pjesme

en: Track Artist - Track Title
hr: Izvođač pjesme - Naslov pjesme

en: Track Artist (sortable) - Track Title
hr: Izvođač pjesme (posloživo) - Naslov pjesme

en: Number. Track Artist - Track Title
hr: Broj. Izvođač pjesme - Naslov pjesme

note: {N_("Number. Track Artist (sortable) - Track Title"), "%tN. %ts - %tt"},
en: Number-Track Artist-Track Title (lowercase)
hr: Broj-Izvođač pjesme-Naslov pjesme (malim slovima)

note: {N_("Number-Track Artist (sortable)-Track Title (lowercase)"), "%tN-%tS-%tT"},
en: Track Composer - Track Artist - Track Title
hr: Broj. Izvođač pjesme - Naslov pjesme

en: Track Composer (sortable) - Track Artist (sortable) - Track Title
hr: Izvođač pjesme (posloživo ) - Naslov pjesme

en: Number. Track Composer - Track Artist - Track Title
hr: Broj. Izvođač pjesme - Naslov pjesme

en: Number-Track Composer-Track Artist-Track Title (lowercase)
hr: Broj-Izvođač pjesme-Naslov pjesme (malim slovima)

en: Example Path:
hr: Putanja primjera:
