soundconverter - en to ar translation catalogue (101 entries)

en: Sound Converter
ar: محول صيغ صوتية

en: Audio Format Converter
ar: محول صيغ الملفات الصوتية

en: Converts audio files into other formats
ar: تحويل الملفات الصوتية إلى صيغ أخرة

en: GNOME-powered Sound Conversion
ar: تحويل صوتي مدعوم بجنوم

en: Website
ar: موقع الويب

en: dialog1
ar: حوار1

en: Filter
ar: المرشّح

note: TODO: is this used ? TODO: add proper error management when an encoder cannot be created
en: Error
ar: خطأ

en: File exists already
ar: الملف موجود بالفعل

en: _Overwrite
ar: ا_كتب فوقه

en: _Skip
ar: _تخطّي

en: <big><b>File exists already</b></big>
ar: <big><b>الملف موجود مسبقا</b></big>

en: _Apply to entire queue
ar: _طبق على كل القائمة

en: artist/album
ar: فنان/ألبوم

en: artist - album
ar: الفنان - الألبوم

en: Very Low
ar: منخفض جداً

en: Low
ar: منخفض

en: Normal
ar: عادي

en: High
ar: عالية

en: Very High
ar: عالي جدا

en: Insanely High
ar: عالية جدا

en: 8 bits (very low quality)
ar: 8 بت (جودة منخفصة جدا )

en: 16 bits (default)
ar: 16 بت(الافتراضي)

en: 32 bits
ar: 32 بت

en: Less (Faster)
ar: أقل (أسرع)

en: Default
ar: إفتراضي

en: Better (Slower)
ar: أفضل (أبطأ)

en: Constant (CBR)
ar: تابث (cbr)

en: Average (ABR)
ar: معدل (َABR)

en: Variable (VBR) - Best quality
ar: متغير (VBR) - جودة أفضل

en: FLAC Lossless (.flac)
ar: FLAC بدون تفريط (.flac)

en: GNOME Audio Profile
ar: التشكيل الصوتي لجنوم

en: track_number - track_title
ar: رقم_المسار-عنوان_المسار

en: track_title
ar: عنوان_المسار

en: Preferences
ar: خصائص

en: Same folder as the input file
ar: مشاركة المجلد

en: Choose...
ar: إختر...

en: Into a specified folder
ar: داخل المجلد المحدد

en: Create subfolders:
ar: إنشاء مجلدات فرعية:

en: Delete original file
ar: حذف الملف الأصلي

en: <b>Where to place results?</b>
ar: <b >اين تحفظ النتائج ؟ </b>

en: Filename pattern:
ar: نمط إسم الملف:

en: Replace all messy characters
ar: استبدال كل المحارف الغريبة

en: Remove all characters except letters, digits and ./_-
ar: حذف جميع المحارف ماعدا الحروف، الأرقام و ./_-

en: <i>Example filename:</i>
ar: <i>مثال لإسم الملف:</i>

en: <b>How to name files?</b>
ar: <b >كيفية تسمية الملفات ؟ </b>

en: Format:
ar: الصيغة:

en: Quality:
ar: الجودة:

en: Use .oga extension
ar: استعمل صيغة .oga

en: Bitrate mode:
ar: نمط معدل البت

en: Compression:
ar: الظغط

en: Sample width:
ar: عرض العينة

en: AAC
ar: أي أي سي (AAC)

en: Profile:
ar: التشكيل

en: gst-profile
ar: تشكيل gst

en: <b>Type of result?</b>
ar: <b>نوع النتائج ؟</b>

en: Resample
ar: إعاده التشكيل

en: Force mono output
ar: إجبار مردود أحادي

en: Limit number of parallel jobs
ar: العدد الأقصى للمهام المتزامنة

en: MP3 Encoder is not present.
ar: مشفر MP3 غير موجود

en: Read how to install
ar: إقرأ كيفية التثبيت

en: Where to place results?
ar: أين توضع النتائج؟

en: SoundConverter
ar: محول الصوتيات

en: _File
ar: _ملف

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Add File
ar: _إضافة ملف

en: Add _Folder
ar: إضافة _مجلد

en: Convert in batch mode, from command line, without a graphical user
     interface. You can use this from, say, shell scripts.
ar: تحويل في طور الصدفة, من سطر الأوامر, بدون واجهة رسومية للمستخدم
     واجهة. يمكن إستخدام هذا, قول, البرامج النصية للصدفة.

en: Show tags for input files instead of converting them. This indicates 
     command line batch mode and disables the graphical user interface.
ar: إضهار أوسمة الملف المنتج عِوض تحويلها. هذا يعين 
    إستخدام سطر الأوامر مع تعطيل الواجه الرسومية.

en: Be quiet. Don't write normal output, only errors.
ar: كون هادئ. لا تكتب المخرج العادي, فقط الأخطاء.

en: Displays additional debug information
ar: إضهار معلومات تصحيحية إضافية

en: Force number of concurrent conversions.
ar: إجبار عدد التحويلات المتزامنة.

en: Shows GStreamer Options
ar: إضهار إعدادات جستريمر

en: 
    
    Error: %s
    %s
ar: 
    
    خطأ : %s
    %s

en: Plugin installation aborted.
ar: أجهض تثبيت المكون الإضافي.

en: Cannot create '%s' folder.
ar: لا يمكن إنشاء مجلد '%s'

note: pass
en: GStreamer Error:
ar: خطء في جيستريمر

en: Conversion done in %s
ar: تم التحويل في %s

en: Unknown Album
ar: ألبوم مجهول

en: Unknown Artist
ar: فنّان مجهول

en: All files
ar: جميع الملفات

en: 
    Error: %s
    %s
ar: 
    خطأ : %s
    %s

en: Same as input, but replacing the suffix
ar: مثل الملف الأصلي مع تغير الحق فقط

en: Same as input, but with an additional suffix
ar: مثل الملف الأصلي مع إضافة لحق

en: Track number - title
ar: رقم الأغنية - العنوان

en: Track title
ar: عنوان الأغنية

en: Artist - title
ar: الفنان - العنوان

en: Custom filename pattern
ar: صيغة اسم ملف مخصصة

en: artist-album
ar: فنان-ألبوم

en: Available patterns:
ar: الأنماط المتوفرة :

en: Into folder %s
ar: في المجلد %s

en: Target bitrate: %s
ar: معدال البت المطلوب: '%s'

en: Open a file
ar: افتح ملفا

en: Add Folder...
ar: إضافة مجلد...

en: Preparing conversion...
ar: إعداد التحويل

en: Converting
ar: تحويل

en: Canceled
ar: تم إلغاء الأمر

en: Paused
ar: متوقّف مؤقتا

en: %d:%02d left
ar: %d:%02d متبقية

en: Ready
ar: جاهز
