soundconverter - en to da translation catalogue (46 entries)

en: Sound Converter
da: Lydkonvertering

en: Audio Format Converter
da: Lydformat-konvertering

note: TODO: is this used ? TODO: add proper error management when an encoder cannot be created
en: Error
da: Fejl

en: File exists already
da: Fil findes allerede

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: _Skip
da: _Spring over

en: <big><b>File exists already</b></big>
da: <big><b>Filen eksisterer allerede</b></big>

en: _Apply to entire queue
da: _Tilføj til hele køen

en: artist/album
da: kunstner/album

en: artist - album
da: kunstner - album

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Choose...
da: Vælg...

en: Into a specified folder
da: I en specificeret mappe

en: Create subfolders:
da: Opret undermapper:

en: Delete original file
da: Slet oprindelig fil

en: <b>Where to place results?</b>
da: <b>Hvor skal resultaterne placeres?</b>

en: Filename pattern:
da: Filnavnsmønster:

en: Replace all messy characters
da: Udskift alle problematiske tegn

en: <i>Example filename:</i>
da: <i>Filnavn-eksempel:</i>

en: <b>How to name files?</b>
da: <b>Hvordan skal filer navngives?</b>

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: Bitrate mode:
da: Bitratetilstand:

en: <b>Type of result?</b>
da: <b>Resultattype?</b>

en: MP3 Encoder is not present.
da: MP3-indkoder er ikke til stede.

en: Read how to install
da: Læs hvordan du installerer

en: Where to place results?
da: Hvor skal resultaterne placeres?

en: _Add File
da: _Tilføj fil

en: Add _Folder
da: Tilføj _mappe

en: Convert in batch mode, from command line, without a graphical user
     interface. You can use this from, say, shell scripts.
da: Konverter i batch-tilstand, fra kommandolinje, uden en grafisk bruger-
     flade. Du kan bruge dette fra f.eks. skalscripts.

en: Be quiet. Don't write normal output, only errors.
da: Vær stille. Skriv ikke normal uddata, kun fejl.

en: 
    
    Error: %s
    %s
da: 
    
    Fejl: %s
    %s

en: Cannot create '%s' folder.
da: Kan ikke oprette mappe "%s".

en: Same as input, but replacing the suffix
da: Samme som inddata, men udskifter filtype-endelse

en: Same as input, but with an additional suffix
da: Samme som inddata, men med en ekstra filtype-endelse

en: Track number - title
da: Spor nummer - titel

en: Artist - title
da: Kunstner - titel

en: Custom filename pattern
da: Tilpasset filnavn-møsnter

en: artist-album
da: kunstner-album

en: Into folder %s
da: I mappen %s

en: Target bitrate: %s
da: Mål-bitrate: %s

en: Add Folder...
da: Tilføj mappe...

en: Converting
da: Konverterer

en: Canceled
da: Annulleret

en: Paused
da: Pause

en: %d:%02d left
da: %d:%02d tilbage

en: Ready
da: Klar
