soundconverter - en to fr translation catalogue (105 entries)

en: Sound Converter
fr: Convertisseur de sons

en: Audio Format Converter
fr: Convertisseur de formats de sons

en: Converts audio files into other formats
fr: Convertit des fichiers son en d’autres formats

en: GNOME-powered Sound Conversion
fr: Conversion de sons propulsée par GNOME

en: Website
fr: Site Web

en: dialog1
fr: dialogue1

en: Filter
fr: Filtre

note: TODO: is this used ? TODO: add proper error management when an encoder cannot be created
en: Error
fr: Erreur

en: File exists already
fr: Le fichier existe déjà

en: _Overwrite
fr: _Écraser

en: _Skip
fr: _Ignorer

en: <big><b>File exists already</b></big>
fr: <big><b>Le fichier existe déjà</b></big>

en: _Apply to entire queue
fr: _Appliquer à toute la file

en: artist/album
fr: artiste/album

en: artist - album
fr: artiste - album

en: Very Low
fr: Très basse

en: Low
fr: Basse

en: Normal
fr: Normale

en: High
fr: Haute

en: Very High
fr: Très haute

en: Insanely High
fr: Incroyablement haute

en: 8 bits (very low quality)
fr: 8 bits (très basse qualité)

en: 16 bits (default)
fr: 16 bits (par défaut)

en: Less (Faster)
fr: Moindre (plus rapide)

en: Default
fr: Par défaut

en: Better (Slower)
fr: Meilleure (plus lent)

en: Constant (CBR)
fr: Débit Binaire Constant (DBC)

en: Average (ABR)
fr: Débit Binaire Moyen (DBM)

en: Variable (VBR) - Best quality
fr: Débit Binaire Variable (DBV) - La meilleure qualité

en: FLAC Lossless (.flac)
fr: FLAC Sans perte (.flac)

en: GNOME Audio Profile
fr: Profil audio de GNOME

en: track_number - track_title
fr: Numéro_de_la_plage - Titre_de_la_plage

en: track_title
fr: Titre_de_la_plage

en: Preferences
fr: Préférences

en: Same folder as the input file
fr: Dans le même dossier que le fichier source

en: Choose...
fr: Séléctionner…

en: Into a specified folder
fr: Dans un dossier spécifié

en: Create subfolders:
fr: Créer des sous-dossiers :

en: Delete original file
fr: Supprimer le fichier d’origine

en: <b>Where to place results?</b>
fr: <b>Où placer les fichiers convertis ?</b>

en: Filename pattern:
fr: Modèle de nom de fichier :

en: Replace all messy characters
fr: Remplacer tous les caractères bizarres

en: Remove all characters except letters, digits and ./_-
fr: Enlever tous les caractères sauf les lettres, chiffres et ./_-

en: <i>Example filename:</i>
fr: <i>Exemple de nom de fichier :</i>

en: <b>How to name files?</b>
fr: <b>Comment nommer les fichiers?</b>

en: Format:
fr: Format :

en: Quality:
fr: Qualité :

en: Use .oga extension
fr: Utiliser l’extension .oga

en: Bitrate mode:
fr: Débit binaire :

en: Compression:
fr: Compression :

en: Sample width:
fr: Largeur de l'échantillon :

en: Profile:
fr: Profil :

en: gst-profile
fr: profil-gst

en: <b>Type of result?</b>
fr: <b>Type de fichier en sortie ?</b>

en: Resample
fr: Rééchantillonage

en: Force mono output
fr: Forcer la sortie en mono

en: Limit number of parallel jobs
fr: Limiter le nombre de conversions en parallèle

en: MP3 Encoder is not present.
fr: L’encodeur MP3 est absent.

en: Read how to install
fr: Comment installer

en: Where to place results?
fr: Où placer les fichiers convertis?

en: SoundConverter
fr: Convertisseur de sons

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: _Modifier

en: _Help
fr: _Aide

en: _Add File
fr: _Ajouter un fichier

en: Add _Folder
fr: Ajouter un _dossier

en: Convert in batch mode, from command line, without a graphical user
     interface. You can use this from, say, shell scripts.
fr: Convertir par lot depuis la ligne de commande sans interface
     graphique. Vous pouvez utiliser ceci dans des scripts « shell ».

en: Show tags for input files instead of converting them. This indicates 
     command line batch mode and disables the graphical user interface.
fr: Montre les balises des fichiers source au lieu de les convertir. Ceci indique 
     le mode par lot depuis la ligne de commande et désactive l'interface graphique.

en: Set the output MIME type for batch mode. The default is %s. Note that you probably want to set the output suffix as well.
fr: Indiquer le type MIME de sortie pour le mode par lot. %s par défaut. Notez que vous voudrez probablement aussi configurer le suffixe de sortie.

en: Be quiet. Don't write normal output, only errors.
fr: Silencieux. Ne pas écrire la sortie normale, seulement les erreurs.

en: Displays additional debug information
fr: Affiche des renseignements complémentaires de débogage.

en: Set the output filename suffix for batch mode.The default is %s . Note that the suffix does not affect
     the output MIME type.
fr: Indiquer le suffixe du fichier de sortie pour le mode par lot. %s par défaut . Notez que le suffixe
     n'affecte pas le type MIME de sortie.

en: Force number of concurrent conversions.
fr: Forcer le nombre de conversions simultanées.

en: Shows GStreamer Options
fr: Montre les options GStreamer

en: 
    
    Error: %s
    %s
fr: 
    
    Erreur : %s
    %s

en: Cannot create folder!
fr: Impossible de créer le dossier

note: TODO: maybe we need a special case here. If dest folder is unwritable. Just stop. or an option to stop all processing.
en: Error while renaming file!
fr: Erreur lors du renommage du fichier

en: Plugin installation aborted.
fr: L’installation du plugiciel a été interrompue.

en: Cannot create '%s' folder.
fr: Impossible de créer le dossier « %s ».

note: pass
en: GStreamer Error:
fr: Erreur GStreamer :

en: Conversion done in %s
fr: Conversion complétée en %s

en: Unknown Album
fr: Album inconnu

en: Unknown Artist
fr: Artiste inconnu

note: traductors: These are the custom filename patterns. Only if it makes sense.
en: Artist Album Title Track Total Genre Date Year Timestamp DiscNumber DiscTotal Ext
fr: Artiste Album Titre Plage Total Genre Date Année Estampille NoDisque TotalDisque Ext

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: 
    Error: %s
    %s
fr: 
    Erreur : %s
    %s

en: Adding files...
fr: Ajout de fichiers…

en: Same as input, but replacing the suffix
fr: Identique à la source en remplaçant le suffixe

en: Same as input, but with an additional suffix
fr: Identique à la source en ajoutant un suffixe

en: Track number - title
fr: Numéro de la plage - titre

en: Track title
fr: Titre de la plage

en: Artist - title
fr: Artiste - titre

en: Custom filename pattern
fr: Modèle personnalisé pour les noms de fichiers

en: artist-album
fr: artiste-album

en: Available patterns:
fr: Modèles disponibles :

en: Into folder %s
fr: Dans le dossier %s

en: Target bitrate: %s
fr: Débit binaire cible : %s

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Add Folder...
fr: Ajouter un dossier…

en: Preparing conversion...
fr: Préparation de la conversion…

en: Converting
fr: Conversion

en: Canceled
fr: Annulé

en: Paused
fr: En pause

en: %d:%02d left
fr: %d:%02d restantes

en: Ready
fr: Prêt
