soundconverter - en to it translation catalogue (99 entries)

en: Audio Format Converter
it: Convertitore Formati Audio

en: Converts audio files into other formats
it: Converti file audio in altri formati

en: GNOME-powered Sound Conversion
it: Conversione del suono offerta da GNOME

en: Website
it: Sito internet

en: Filter
it: Filtro

note: TODO: is this used ? TODO: add proper error management when an encoder cannot be created
en: Error
it: Errore

en: File exists already
it: Il file esiste già

en: _Overwrite
it: _Sovrascrivi

en: _Skip
it: _Salta

en: <big><b>File exists already</b></big>
it: <big><b>Il file esiste già</b></big>

en: _Apply to entire queue
it: _Applica all'intera coda

en: artist/album
it: artista/album

en: artist - album
it: artista - album

en: Very Low
it: Molto basso

en: Low
it: Basso

en: Normal
it: Normale

en: High
it: Alto

en: Very High
it: Molto alto

en: Insanely High
it: Veramente alto

en: 8 bits (very low quality)
it: 8 bits (qualità molto bassa)

en: Less (Faster)
it: Meno (Veloce)

en: Default
it: Predefinito

en: Better (Slower)
it: Migliore (Più lento)

en: Constant (CBR)
it: Costante (CBR)

en: Average (ABR)
it: Media (ABR)

en: Variable (VBR) - Best quality
it: Variabile (VBR) - Qualità migliore

en: GNOME Audio Profile
it: Profilo Audio GNOME

en: track_number - track_title
it: numero_traccia - titolo_traccia

en: track_title
it: Titolo_traccia

en: Preferences
it: Preferenze

en: Same folder as the input file
it: Stessa cartella del file di input

en: Choose...
it: Scegli...

en: Into a specified folder
it: In una cartella specificata

en: Create subfolders:
it: Crea sottocartelle:

en: Delete original file
it: Elimina il file originale

en: <b>Where to place results?</b>
it: <b>Dove posizionare i risultati?</b>

en: Filename pattern:
it: Modello per i nomi dei file:

en: Replace all messy characters
it: Sostituire tutti i caratteri non in ordine

en: Remove all characters except letters, digits and ./_-
it: Rimuove tutti i caratteri eccetto lettere, cifre e ./_-

en: <i>Example filename:</i>
it: <i>Nome del file di esempio:</i>

en: <b>How to name files?</b>
it: <b>Come verranno chiamati i file?</b>

en: Format:
it: Formato:

en: Quality:
it: Qualità:

en: Use .oga extension
it: Usa estensione .oga

en: Bitrate mode:
it: Modalità bitrate:

en: Compression:
it: Compressione:

en: Sample width:
it: Ampiezza campione:

en: Profile:
it: Profilo:

en: <b>Type of result?</b>
it: <b>Tipo di risultato?</b>

en: Resample
it: Ricampiona

en: Force mono output
it: Forza uscita mono

en: Limit number of parallel jobs
it: Limita il numero dei processi paralleli

en: MP3 Encoder is not present.
it: Il codificatore MP3 non è presente.

en: Read how to install
it: Leggi come installare

en: Where to place results?
it: Dove posizionare i risultati?

en: SoundConverter
it: Sound Converter - Convertitore Audio

en: _Edit
it: Modifica

en: _Help
it: Aiuto (_H)

en: _Add File
it: _Aggiungi file

en: Add _Folder
it: Aggiungi _Cartella

en: Convert in batch mode, from command line, without a graphical user
     interface. You can use this from, say, shell scripts.
it: Convertire in modalità batch, da linea di comando, senza interfaccia
     grafica. Può essere utilizzato da script della shell.

en: Show tags for input files instead of converting them. This indicates 
     command line batch mode and disables the graphical user interface.
it: Mostra i tag dei file di input invece di convertirli. Questo mostra 
     la modalità batch a linea di comando e disabilita l'interfaccia grafica

en: Set the output MIME type for batch mode. The default is %s. Note that you probably want to set the output suffix as well.
it: Imposta il tipo di MIME del file in uscita per la modalità batch. Il tipo predefinito è %s. È preferibile impostarne anche il suffisso.

en: Be quiet. Don't write normal output, only errors.
it: Silenzioso. Non riportare l'output normale, ma solo gli errori.

en: Displays additional debug information
it: Visualizzare informazioni di debug aggiuntive

en: Set the output filename suffix for batch mode.The default is %s . Note that the suffix does not affect
     the output MIME type.
it: Imposta il suffisso del file in uscita per la modalità batch. Il suffisso predefinito è %s. Il suffisso non incide sul tipo di MIME del file in uscita

en: Force number of concurrent conversions.
it: Forza il numero di conversioni simultanee

en: Shows GStreamer Options
it: Mostra le opzioni di GStreamer

en: 
    
    Error: %s
    %s
it: 
    
    Errore: %s
    %s

en: Cannot create folder!
it: Impossibile creare la cartella!

note: TODO: maybe we need a special case here. If dest folder is unwritable. Just stop. or an option to stop all processing.
en: Error while renaming file!
it: Errore rinominando il file!

en: Plugin installation aborted.
it: Installazione plugin interrotta.

en: Cannot create '%s' folder.
it: Impossibile creare la cartella '%s'.

note: pass
en: GStreamer Error:
it: Errore di GStreamer:

en: Conversion done in %s
it: Conversione completata in %s

en: Unknown Album
it: Album sconosciuto

en: Unknown Artist
it: Artista sconosciuto

note: traductors: These are the custom filename patterns. Only if it makes sense.
en: Artist Album Title Track Total Genre Date Year Timestamp DiscNumber DiscTotal Ext
it: Artista Album Titolo Traccia Totale Genere Data Anno DataeOra NumeroDisco TotaleDisco Est

en: All files
it: Tutti i file

en: 
    Error: %s
    %s
it: 
    Errore: %s
    %s

en: Adding files...
it: Aggiunta file...

en: Same as input, but replacing the suffix
it: Come da input, ma sostituendo l'estensione

en: Same as input, but with an additional suffix
it: Come da input, ma con una estensione aggiuntiva

en: Track number - title
it: Numero della traccia - titolo

en: Track title
it: Titolo traccia

en: Artist - title
it: Artista - titolo

en: Custom filename pattern
it: Personalizza il modello del nome del file

en: artist-album
it: artista-album

en: Available patterns:
it: Modelli disponibili:

en: Into folder %s
it: Nella cartella %s

en: Target bitrate: %s
it: Bitrate bersaglio: %s

en: Open a file
it: Apri un file

en: Add Folder...
it: Aggiungi Cartella...

en: Preparing conversion...
it: Preparazione conversione...

en: Converting
it: Conversione in corso

en: Canceled
it: Annullato

en: Paused
it: In Pausa

en: %d:%02d left
it: %d.%02d rimanenti

en: Ready
it: Pronto
