soundconverter - en to sv translation catalogue (83 entries)

en: Sound Converter
sv: Ljudkonverterare

en: Audio Format Converter
sv: Ljudformatskonverterare

en: Converts audio files into other formats
sv: Konverterar ljudfiler till andra format

en: GNOME-powered Sound Conversion
sv: GNOME-driven Ljudkonverterare

en: Website
sv: Webbplats

note: TODO: is this used ? TODO: add proper error management when an encoder cannot be created
en: Error
sv: Fel

en: File exists already
sv: Filen finns redan

en: _Overwrite
sv: _Skriv över

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: <big><b>File exists already</b></big>
sv: <big><b>Filen finns redan</b></big>

en: _Apply to entire queue
sv: _Verkställ för hela kön

en: Very Low
sv: Mycket låg

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: Very High
sv: Mycket hög

en: Insanely High
sv: Vansinnigt hög

en: 8 bits (very low quality)
sv: 8 bitar (mycket låg kvalitet)

en: 16 bits (default)
sv: 16 bitar (förvalt värde)

en: 32 bits
sv: 32 bitar

en: Less (Faster)
sv: Mindre (snabbare)

en: Default
sv: Standard

en: Better (Slower)
sv: Bättre (långsammare)

en: Constant (CBR)
sv: Konstant (CBR)

en: Average (ABR)
sv: Medel (ABR)

en: Variable (VBR) - Best quality
sv: Variabel (VBR) - bäst kvalitet

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Same folder as the input file
sv: Samma mapp som indatafilen

en: Choose...
sv: Välj...

en: Into a specified folder
sv: I en angiven mapp

en: Create subfolders:
sv: Skapa undermappar:

en: Delete original file
sv: Ta bort originalfilen

en: <b>Where to place results?</b>
sv: <b>Var ska resultaten placeras?</b>

en: Filename pattern:
sv: Filnamnsmönster:

en: Replace all messy characters
sv: Ersätt felaktiga tecken

en: <i>Example filename:</i>
sv: <i>Exempel filnamn:</i>

en: <b>How to name files?</b>
sv: <b>Hur ska filer namnges?</b>

en: Quality:
sv: Kvalitet:

en: Use .oga extension
sv: Använd .oga-filändelse

en: Bitrate mode:
sv: Bithastighetsläge:

en: Compression:
sv: Komprimering:

en: Sample width:
sv: Samplingsbredd:

en: Profile:
sv: Profil:

en: gst-profile
sv: gst-profil

en: <b>Type of result?</b>
sv: <b>Typ av resultat?</b>

en: Resample
sv: Sampla om

en: Force mono output
sv: Tvinga mono-output

en: Limit number of parallel jobs
sv: Begränsa antalet parallella jobb

en: MP3 Encoder is not present.
sv: MP3-kodare finns inte installerad.

en: Read how to install
sv: Läs hur man installerar

en: Where to place results?
sv: Var ska resultaten placeras?

en: SoundConverter
sv: Ljudkonverterare

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Add File
sv: _Lägg till fil

en: Add _Folder
sv: Lägg till _mapp

en: Convert in batch mode, from command line, without a graphical user
     interface. You can use this from, say, shell scripts.
sv: Konvertera i satsläge, från kommandorad, utan ett grafiskt gränssnitt.
     Du kan använda detta, till exempel från skalskript.

en: Be quiet. Don't write normal output, only errors.
sv: Var tyst. Skriv endast ut fel.

en: Displays additional debug information
sv: Visar ytterligare felsökningsinformation

en: Force number of concurrent conversions.
sv: Tvinga antalet samtidiga konverteringar.

en: Shows GStreamer Options
sv: Visar alternativ för GStreamer

en: 
    
    Error: %s
    %s
sv: 
    
    Fel: %s
    %s

en: Cannot create '%s' folder.
sv: Kan inte skapa mappen "%s".

note: pass
en: GStreamer Error:
sv: GStreamer-fel:

en: Unknown Album
sv: Okänt album

en: Unknown Artist
sv: Okänd artist

en: All files
sv: Alla filer

en: 
    Error: %s
    %s
sv: 
    Fel: %s
    %s

en: Same as input, but replacing the suffix
sv: Samma som inmatning, men ersätter filändelsen

en: Same as input, but with an additional suffix
sv: Samma som inmatning, men med en filändelse till

en: Track number - title
sv: Spårnummer - titel

en: Artist - title
sv: Artist - titel

en: Custom filename pattern
sv: Anpassat filnamnsmönster

en: Available patterns:
sv: Tillgängliga mönster:

en: Into folder %s
sv: I mappen %s

en: Target bitrate: %s
sv: Målets bitfrekvens: %s

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Add Folder...
sv: Lägg till mapp...

en: Converting
sv: Konverterar

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Paused
sv: Pausad

en: %d:%02d left
sv: %d:%02d kvar

en: Ready
sv: Redo
