soundconverter 1.4.3 - en to fr translation catalogue (91 entries)

en: Sound Converter
fr: Convertisseur audio

en: Audio Format Converter
fr: Convertisseur de fichiers audio

en: Converts audio files into other formats
fr: Convertit des fichiers audio en d'autres formats

en: GNOME-powered Sound Conversion
fr: Conversion audio propulsée par GNOME

en: Website
fr: Site web

note: TODO: is this used ? TODO: add proper error management when an encoder cannot be created
en: Error
fr: Erreur

en: File exists already
fr: Le fichier existe déjà

en: _Overwrite
fr: É_craser

en: _Skip
fr: _Ignorer

en: <big><b>File exists already</b></big>
fr: <big><b>Le fichier existe déjà</b></big>

en: _Apply to entire queue
fr: _Appliquer à toute la file d'attente

en: artist/album
fr: artiste/album

en: artist - album
fr: artiste - album

en: Very Low
fr: Très basse

en: Low
fr: Basse

en: Normal
fr: Normale

en: High
fr: Élevée

en: Very High
fr: Très élevée

en: Insanely High
fr: Incroyablement élevée

en: 8 bits (very low quality)
fr: 8 bits (qualité très basse)

en: 16 bits (default)
fr: 16 bits (par défaut)

en: Less (Faster)
fr: Moindre (plus rapide)

en: Default
fr: Par défaut

en: Better (Slower)
fr: Meilleure (plus lent)

en: Average (ABR)
fr: Moyenne (ABR)

en: Variable (VBR) - Best quality
fr: Variable (VBR) - La meilleure qualité

en: FLAC Lossless (.flac)
fr: FLAC sans perte (.flac)

en: GNOME Audio Profile
fr: Profil audio GNOME

en: track_number - track_title
fr: Numéro_de_piste - Titre_de_la_piste

en: track_title
fr: Titre_de_la_piste

en: Preferences
fr: Préférences

en: Same folder as the input file
fr: Dans le même dossier que la source

en: Choose...
fr: Parcourir...

en: Into a specified folder
fr: Dans le dossier spécifié

en: Create subfolders:
fr: Créer des sous-dossiers :

en: Delete original file
fr: Supprimer le fichier d'origine

en: <b>Where to place results?</b>
fr: <b>Où placer les fichiers convertis ?</b>

en: Filename pattern:
fr: Modèle pour les noms de fichiers :

en: Replace all messy characters
fr: Remplacer tous les caractères bizarres

en: Remove all characters except letters, digits and ./_-
fr: Enlever tous les caractères sauf les lettres, chiffres et ./_-

en: <i>Example filename:</i>
fr: <i>Exemple de nom de fichier :</i>

en: <b>How to name files?</b>
fr: <b>Comment nommer les fichiers ?</b>

en: Format:
fr: Format :

en: Quality:
fr: Qualité :

en: Use .oga extension
fr: Utiliser l'extension .oga

en: Bitrate mode:
fr: Débit binaire :

en: Compression:
fr: Compression :

en: Sample width:
fr: Échantillonnage :

en: Profile:
fr: Profil :

en: gst-profile
fr: Profil GST

en: <b>Type of result?</b>
fr: <b>Type de fichier en sortie ?</b>

en: Resample
fr: Ré-échantillonner

en: Force mono output
fr: Forcer la sortie en mono

en: Limit number of parallel jobs
fr: Limiter le nombre de conversions en parallèle

en: MP3 Encoder is not present.
fr: L'encodeur MP3 n'est pas présent.

en: Read how to install
fr: Lire comment installer

en: SoundConverter
fr: Convertisseur audio SoundConverter

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: _Éditer

en: _Help
fr: _Aide

en: _Add File
fr: _Ajouter un fichier

en: Add _Folder
fr: Ajouter un _dossier

en: Be quiet. Don't write normal output, only errors.
fr: Silencieux. Affiche uniquement les erreurs.

en: Displays additional debug information
fr: Affiche des informations complémentaires de débogage.

en: Force number of concurrent conversions.
fr: Forcer le nombre de conversions simultanées.

en: 
    
    Error: %s
    %s
fr: 
    
    Erreur : %s
    %s

en: Plugin installation aborted.
fr: L’installation du greffon a été interrompue.

en: Cannot create '%s' folder.
fr: Impossible de créer le dossier « %s ».

note: pass
en: GStreamer Error:
fr: Erreur GStreamer :

en: Conversion done in %s
fr: Conversion terminée dans %s

en: Unknown Album
fr: Album inconnu

en: Unknown Artist
fr: Artiste inconnu

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: 
    Error: %s
    %s
fr: 
    Erreur : %s
    %s

en: Same as input, but replacing the suffix
fr: Comme la source en remplaçant le suffixe

en: Same as input, but with an additional suffix
fr: Comme la source en ajoutant un suffixe

en: Track number - title
fr: Numéro de piste - titre

en: Track title
fr: Titre de la piste

en: Artist - title
fr: Artiste - titre

en: Custom filename pattern
fr: Modèle personnalisé pour les noms de fichiers

en: artist-album
fr: artiste-album

en: Available patterns:
fr: Modèles disponibles :

en: Into folder %s
fr: Dans le dossier %s

en: Target bitrate: %s
fr: Débit binaire cible : %s

en: Add Folder...
fr: Ajouter un dossier…

en: Preparing conversion...
fr: Préparation de la conversion...

en: Converting
fr: Conversion

en: Canceled
fr: Annulé

en: Paused
fr: En pause

en: %d:%02d left
fr: %d:%02d restantes

en: Ready
fr: Prêt
