soundkonverter - en to cs translation catalogue (548 entries)

en: About plugins
cs: O přídavných modulech

en: Installed plugins:
cs: Nainstalované přídavné moduly:

en: About plugin %1:
cs: O přídavném modulu %1:

en: Plugin type: %1
cs: Typ přídavného modulu: %1

en: Backend binaries:
cs: Spustitelné soubory jader:

en: %1 (found at: %2)
cs: %1 (nalezeno: %2)

en: %1 (not found)
cs: %1 (nenalezeno)

en: Supported codecs:
cs: Podporované kodeky:

en: Currently deactivated.
cs: Nyní vypnuto.

en: Encode: %1
cs: Kódovat: %1

en: Decode: %1
cs: Dekódovat: %1

en: Configure %1 ...
cs: Nastavit %1 ...

en: Solutions for backend problems
cs: Řešení potíží s jádrem

en: You have installed or removed backends and your soundKonverter settings can be optimized.
cs: Nainstaloval jste nebo odstranil jádra a vaše nastavení pro soundKonverter lze vyladit.

en: For encoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
cs: Pro zakódování %1 souboru lze jádro '%2' nahradit '%3'.

en: For ripping audio CDs the backend '%1' can be replaced with '%2'.
cs: Pro vytahování stop ze zvukových CD může být jádro '%1' nahrazeno '%2'.

en: For decoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
cs: Pro dekódování  souboru lze jádro '%2' nahradit '%3'.

en: For applying Replay Gain to %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
cs: Pro použití vyrovnání hlasitosti na %1 souborů lze '%2' nahradit '%3'.

en: Ignore
cs: Nevšímat si

en: Fix
cs: Opravit

en: soundKonverter couldn't find any missing packages.
    If you are missing some file formats you might need to install an additional plugin via the package manager of your distribution.
cs: soundKonverter se nepodařilo zkopírovat žádné chybějící balíčky.
    Pokud postrádáte některé formáty souborů, budete možná muset nainstalovat dodatečný přídavný modul za použití správce balíčků pro vaši distribuci.

en: Some of the installed plugins aren't working.
    Possible solutions are listed below.
cs: Některé z nainstalovaných přídavných modulů nepracují.
    Možná řešení jsou uvedena v seznamu níže.

en: Some files can't be decoded.
    Possible solutions are listed below.
cs: Některé ze souborů nelze rozluštit.
    Možná řešení jsou vypsána níže.

en: Replay Gain isn't supported for some files.
    Possible solutions are listed below.
cs: Vyrovnávání hlasitosti není pro některé ze souborů podporováno.
    Možná řešení jsou vypsána níže.

en: Ripping audio CDs is not supported by any installed plugin.
    Please have a look at your distributions package manager in order to get a cd ripper plugin for soundKonverter.
cs: Získávání skladeb ze zvukových CD není podporováno žádným z nainstalovaných přídavných modulů.
    Podívejte se, prosím, na správce balíčků své distribuce, abyste sehnal přídavný modul vytahovače skladeb z CD pro soundKonverter.

en: Ripping audio CDs is currently not supported because of missing backends.
    Possible solutions are listed below.
cs: Vytahování skladeb ze zvukových CD není v současnosti podporováno z důvodu chybějících jader.
    Možná řešení jsou vypsána níže.

en: Possible solutions for %1
cs: Možná řešení pro %1

[ctx: like in either or]
en: or
cs: nebo

en: Affected files:
cs: Ovlivněné soubory:

en: Last used
cs: Naposledy použitý

en: High
cs: Vysoká kvalita

[ctx: cover file name]
en: cover
cs: Obal

en: Try internal
cs: Zkusit vnitřní

en: Very low
cs: Velmi nízká kvalita

en: Low
cs: Nízká kvalita

en: Medium
cs: Průměrná jakost

en: Very high
cs: Velmi vysoká kvalita

en: Lossless
cs: Bezztrátová kvalita

en: Hybrid
cs: Smíšená kvalita

en: User defined
cs: Stanoveno uživatelem

en: Convert with soundKonverter
cs: Převést pomocí soundKonverteru

en: Add Replay Gain with soundKonverter
cs: Přidat vyrovnání hlasitosti skladeb pomocí soundKonverteru

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Preferred file name extension for ogg vorbis files:
cs: Upřednostňovaná přípona pro soubory Ogg Vorbis:

en: Preferred comment tag field for ogg vorbis and flac files:
cs: Upřednostňované pole pro značku pro soubory Ogg Vorbis a FLAC:

en: Some applications use the field DESCRIPTION even though the field COMMENT is the correct one.
    Comments will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
cs: Některé programy používají pole POPIS (DESCRIPTION), i když správným je pole POZNÁMKA (COMMENT).
    Poznámky budou zapsány do vybraného pole, při čtení značek bude upřednostňováno vybrané pole.

en: Preferred total tracks number tag field for ogg vorbis and flac files:
cs: Upřednostňované pole pro celkový počet skladeb pro soubory Ogg Vorbis a FLAC:

en: Total tracks number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field TRACKNUMBER, the track number and the total tracks number will be written to the same field separated by a slash ('/').
cs: Celkový počet skladeb bude zapsán do vybraného pole, při čtení značek bude upřednostňováno vybrané pole.
    Při použití pole ČÍSLO SKLADBY (TRACKNUMBER) budou číslo skladby a celkový počet skladeb zapsány do téhož pole odděleny lomítkem ('/').

en: Preferred total discs number tag field for ogg vorbis and flac files:
cs: Upřednostňované pole pro celkový počet disků pro soubory Ogg Vorbis a FLAC:

en: Total discs number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field DISCNUMBER, the disc number and the total discs number will be written to the same field separated by a slash ('/').
cs: Celkový počet disků bude zapsán do vybraného pole, při čtení značek bude upřednostňováno vybrané pole.
    Při použití pole ČÍSLO DISKU (DISCNUMBER) budou číslo disku a celkový počet disků zapsány do téhož pole odděleny lomítkem ('/').

en: Always use FAT compatible output file names
cs: Vždy použít názvy pro výstupní soubory slučitelné s FAT

en: Replaces some special characters like '?' by '_'.
    If the output directory is on a FAT file system FAT compatible file names will automatically be used independently from this option.
cs: Nahradit některé zvláštní znaky jako '?' podtržítkem '_'.
    Pokud je výstupní adresář na souborovém systému FAT, použijí se s FAT slučitelné názvy souborů automaticky nezávisle na této volbě.

en: Eject CD after ripping has been completed
cs: Vysunutí CD po vytažení skladeb bylo dokončeno

en: Debug
cs: Ladění

en: Write log files to disc
cs: Zapsat soubory se zápisy na disk

en: Write log files to the hard drive while converting.
    This can be useful if a crash occurs and you can't access the log file using the log viewer.
    Log files will be written to %1
cs: Zapsat soubory se zápisy během převodu na disk.
    Toto může být užitečné, když dojde k pádu a vy si nemůžete soubor se zápisem prohlédnout v prohlížeči zápisů.
    Soubory se zápisy budou zapsány do %1

en: Experimental
cs: Pokusné

en: Store temporary files in memory unless the estimated size is more than:
cs: Uchovávat dočasné soubory v paměti, dokud není odhadovaná velikost větší než:

en: Don't store files that are expected to be bigger than this value in memory to avoid swapping
cs: Neuchovávat soubory, u nichž se očekává, že budou větší než tato hodnota, v paměti kvůli vyhnutí se prohazování (swapping)

en: It seems there's no filesystem mounted on /dev/shm
cs: Zdá se, že na /dev/shm není připojen žádný souborový systém

en: Use pipes when possible
cs: Použít přenos dat, tj. roury, když je to možné

en: Pipes make it unnecessary to use temporary files, therefore increasing the performance.
    But some backends cause errors in this mode so be cautious.
cs: Přenos dat rourami způsobuje, že není nezbytné používat dočasné soubory, a tak jde výkon nahoru.
    Ale některá jádra způsobují v tomto režimu chyby, takže opatrně.

en: Decoder
cs: Dekodér

en: Encoder
cs: Kodér

en: Replay Gain
cs: Vyrovnávání hlasitosti skladeb

en: Move %1 one position up
cs: Posunout %1 o jednu polohu nahoru

en: Move %1 one position down
cs: Posunout %1 o jednu polohu dolů

en: About %1 ...
cs: O %1 ...

en: CD ripper
cs: Vytahovač skladeb z CD

en: Use plugin:
cs: Použít přídavný modul:

en: Filters
cs: Filtry

en: Enable plugins:
cs: Povolit přídavné moduly:

en: Priorities
cs: Přednosti

en: Configure plugin priorities for format:
cs: Nastavit přednosti přídavné modulu pro formát

en: Show possible optimizations
cs: Ukázat možná vyladění

en: You have changed the current settings.
    Do you want to save them?
cs: Změnil jste nynější nastavení.
    Chcete je uložit?

en: Settings changed
cs: Nastavení změněno

en: This will choose the best backends for all formats and save the new preferences immediately.
    
    Do you want to continue?
cs: Toto vybere nejlepší jádra pro všechny formáty a okamžitě uloží nová nastavení.
    
    Chcete pokračovat?

en: All backend settings seem to be optimal, there is nothing to do.
cs: Zdá se, že všechna nastavení jádra jsou ta nejlepší. Není tu co dělat.

en: Saving covers to output directory
cs: Uložení obalů do výstupního adresáře

en: Save embedded covers to output directory
cs: Uložit vložené obaly do výstupního adresáře

en: Always
cs: Vždy

en: Only if embedding the covers into the output files is not possible
cs: Jen tehdy, když není možné vložení obalů do výstupních souborů

en: Never
cs: Nikdy

en: File name for the cover (when saving to output directory)
cs: Název souboru pro obal (při ukládání do výstupního adresáře)

en: The embedded cover description
cs: Popis vloženého obalu

en: The default cover file name
cs: Výchozí název pro soubor s obalem

en: Default cover file name:
cs: Výchozí název pro soubor s obalem:

en: The following strings are wildcards that will be replaced
    by the information in the meta data:
    
    %a - Artist
    %b - Album
    %d - Cover description
    %r - Cover role
cs: Následující řetězce jsou zástupnými znaky, které budou nahrazeny
    údaji v popisných datech:
    
    %a - Umělec
    %b - Album
    %d - Popis obalu
    %r - Úloha obalu

en: Settings
cs: Nastavení

en: General
cs: Obecné

en: Cover art
cs: Obal

en: Backends
cs: Jádra

en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Start in Mode:
cs: Spustit v režimu:

en: Simple
cs: Jednoduché volby

en: Detailed
cs: Podrobné volby

en: Default profile:
cs: Výchozí profil:

en: Default format:
cs: Výchozí formát:

en: Conversion
cs: Převod

en: Conflict handling:
cs: Zvládání střetů:

en: Generate new file name
cs: Vytvořit nový název souboru

en: Skip file
cs: Přeskočit soubor

note: i18n("Overwrite file") );
en: Do that if the output file already exists
cs: Toto dělejte, pokud výstupní soubor již existuje

en: Number of files to convert at once:
cs: Počet souborů, které se mají převést zároveň:

en: You shouldn't set this number higher than the amount of installed processor cores.
    There have been %1 processor cores detected.
cs: Toto číslo byste neměl nastavit vyšší než je množství instalovaných procesorových jader.
    Byla zjištěna %1 procesorová jádra.

en: Apply album gain to converted files
cs: Použít zesílení alba na převedené soubory

en: Keep songs of the same album waiting in file list in order to apply album gain to all files.
cs: Nechat písně téhož alba čekat v seznamu souborů, aby se mohlo zesílení alba spočítat pro všechny soubory.

en: Copy files instead of converting to the same file format
cs: Kopírovat soubory namísto převodu do stejného souborového formátu

en: If the input and the output file format are the same, copy the files instead of re-encoding them.
cs: Pokud jsou vstupní a výstupní souborový formát stejné kopírovat soubory namísto jejich opětovného zakódování.

en: Replay Gain tool
cs: Nástroj pro vyrovnání hlasitosti skladeb

en: Group files in the Replay Gain tool by:
cs: Soubory v nástroji na vyrovnávání hlasitosti seskupit podle:

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags and directories
cs: Značky alb a adresáře

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags only
cs: Pouze značky alb

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Directories only
cs: Pouze adresáře

en: Number of items to process at once:
cs: Počet souborů, které se mají převést zároveň:

en: Getting file
cs: Přijímá se soubor

en: Copying "%1" to "%2"
cs: Kopíruje se "%1" to "%2"

en: File is encrypted, conversion not possible
cs: Soubor je zašifrován, převod není možný

en: Cannot create output directory "%1"
cs: Nelze vytvořit výstupní adresář "%1"

en: No more backends left to try :(
cs: Nezbyla žádná další jádra k vyzkoušení : -(

en: Converting
cs: Převádí se

en: Conversion failed. At least one of the used backends needs to be configured properly.
cs: Převod se nezdařil. Alespoň jedno z použitých jader je potřeba nastavit správně.

en: Conversion failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
cs: Převod se nezdařil. Upřednostňovaný přídavný modul postrádá podporu pro nezbytnou vlastnost.

en: Conversion failed. Unknown Error.
cs: Převod se nezdařil. Neznámá chyba.

en: Ripping
cs: Vytahuje se

en: Decoding
cs: Dekóduje se

en: Applying filter
cs: Používá se filtr

en: Encoding
cs: Kóduje se

en: Skipping Replay Gain, Album Gain will be calculated later
cs: Přeskakuje se vyrovnání hlasitosti, zesílení alba bude spočítáno později

en: Applying Replay Gain
cs: Přidává se vyrovnání hlasitosti skladeb

en: Waiting for running Vorbis Gain process to finish
cs: Čeká se na ukončení běžícího procesu Vorbis Gain

en: Writing tags
cs: Zapisují se značky

en: Executing next step
cs: Provádí se další krok

en: Read tags successfully
cs: Značky úspěšně přečteny

en: Unable to read tags
cs: Nelze přečíst značky

[ctx: removing file]
en: Removing: %1
cs: Odstraňuje se: %1

en: An error occurred. Error code: %1 (%2)
cs: Vyskytla se chyba. Kód chyby: %1 (%2)

en: Conversion failed. Exit code: %1
cs: Převod se nezdařil. Kód ukončení %1

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1: %2 - %3
cs: Stopa na CD %1: %2 - %3

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1
cs: Stopa na CD %1

en: Adding new item to conversion list: '%1'
cs: Do seznamu s převody se přidává nová položka: '%1'

en: Got log ID: %1
cs: Nové ID zápisu: %1

en: Track number: %1, device: %2
cs: Stopa číslo: %1, zařízení: %2

en: Possible conversion strategies:
cs: Možné strategie převodu:

en: File system type: %1
cs: Typ souborového systému: %1

en: An error occurred, the output file size is less than one percent of the input file size
cs: Vyskytla se chyba. Velikost výstupního souboru je menší než jedno procento velikosti vstupního souboru

en: Conversion failed, trying again. Exit code: -2 (%1)
cs: Převod se nezdařil. Kód ukončení: -2 (%1)

en: Removing partially converted output file
cs: Odstraňuje se částečně převedený výstupní soubor

[ctx: Conversion exit status]
en: Normal exit
cs: Obvyklé ukončení

[ctx: Conversion exit status]
en: Succeeded but problems occurred
cs: Úspěch, ale vyskytly se potíže.

[ctx: Conversion exit status]
en: Aborted by the user
cs: Zrušeno uživatelem

[ctx: Conversion exit status]
en: Backend needs configuration
cs: Jádro potřebuje nastavení

[ctx: Conversion exit status]
en: Not enough space on the output device
cs: Na výstupním zařízení není dostatek místa

[ctx: Conversion exit status]
en: Cannot write to output directory, please check permissions
cs: Nelze zapisovat do výstupního adresáře. Prověřte, prosím, oprávnění

[ctx: Conversion exit status]
en: File already exists
cs: Soubor již existuje

[ctx: Conversion exit status]
en: File is encrypted
cs: Soubor je zašifrován

[ctx: Conversion exit status]
en: An error occurred
cs: Vyskytla se chyba

en: Executing command: "%1"
cs: Vykonává se příkaz: "%1"

en: Removing file from conversion list. Exit code %1 (%2)
cs: Probíhá odstraňování souboru ze seznamu převodů. Kód ukončení %1 (%2)

en: Conversion time
cs: Doba převodu

en: Output file size
cs: Velikost výstupního souboru

en: File size ratio
cs: Poměr velikosti souboru

[ctx: The conversion progress can't be determined]
en: Unknown
cs: Neznámá

en: Filter
cs: Filtr

en: Waiting for Replay Gain
cs: Čeká se na vyrovnání hlasitosti skladeb

en: Progress: %1
cs: Postup: %1

en: Wave is a very simple audio format that doesn't compress the audio stream so it's lossless but the file size is very big and it doesn't support advanced features like tags.<br>It is supported by virtually any software or device.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WAV">http://en.wikipedia.org/wiki/WAV</a>
cs: Wave je velice jednoduchý zvukový formát, který nestlačuje zvukový proud, takže je bezztrátový, ale velikost souboru je hodně velká a nepodporuje pokročilé vlastnosti, jako jsou značky.<br>Je podporován v podstatě veškerým software nebo jakýmkoli zařízením.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WAV">http://en.wikipedia.org/wiki/WAV</a>

en: Advanced Audio Coding (AAC) is a lossy and popular audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "aac" refers to only the codec. In order to get a file with tagging capabilities use "m4a/aac".<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>
cs: Advanced Audio Coding (AAC) je ztrátový a obecně rozšířený zvukový formát. Je široce používán firmou Apple Inc.<br>V soundKonverteru se "aac" vztahuje jen na kodek. Abyste získali soubor se způsobilostí pro značkování, použijte "m4a/aac".<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>

en: Advanced Audio Coding (AAC) is a lossy and popular audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/aac" refers to a MPEG-4 audio file encoded with AAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>
cs: Advanced Audio Coding (AAC) je ztrátový a obecně rozšířený zvukový formát. Je široce používán firmou Apple Inc.<br>V soundKonverteru se "m4a/aac" vztahuje na zvukový soubor MPEG-4 zakódovaný s AAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>

en: Apple Lossless Audio Codec (ALAC) is a lossless audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/alac" refers to a MPEG-4 audio file encoded with ALAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">http://en.wikipedia.org/wiki/Apple Lossless</a>
cs: Apple Lossless Audio Codec (ALAC) je ztrátový zvukový formát. Je široce používán firmou Apple Inc.<br>V soundKonverteru se "m4a/alac" vztahuje na zvukový soubor MPEG-4 zakódovaný s ALAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">http://en.wikipedia.org/wiki/Apple Lossless</a>

en: Ogg Vorbis is a lossy and popular audio format.<br>It is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis">http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis</a>
cs: Ogg Vorbis je ztrátový a obecně rozšířený zvukový formát.<br>Je prostý všech právních omezení.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis">http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis</a>

en: Opus is a lossy audio format designed for real time communication over the internet.<br>It can cover a wide range of bitrates with a high quality and it is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)">http://en.wikipedia.org/wiki/Opus (audio format)</a>
cs: Opus je ztrátový zvukový formát navržený pro spojení po internetu ve skutečném čase.<br>Dokáže vysoce kvalitně pokrýt široký rozsah datových toků a je prostý všech právních omezení.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)">http://en.wikipedia.org/wiki/Opus (zvukový formát)</a>

en: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer III (MP3) is the most popular lossy audio format.<br>It is supported by virtually all audio players even though it has some legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3">http://en.wikipedia.org/wiki/MP3</a>
cs: MPEG-1 nebo MPEG-2 Audio Layer III (MP3) je nejrozšířenější ztrátový zvukový formát.<br>Je podporován v podstatě všemi přehrávači zvuku, i když má nějaká ta právní omezení.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3">http://en.wikipedia.org/wiki/MP3</a>

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is a lossless audio format.<br>It is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC">http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC</a>
cs: Free Lossless Audio Codec (FLAC) je bezztrátový zvukový formát.<br>Je prostý všech právních omezení.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC">http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC</a>

en: Windows Media Audio (WMA) is a lossy audio format developed by Microsoft.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Windows Media Audio</a>
cs: Windows Media Audio (WMA) je ztrátový zvukový formát vyvinutý firmou Microsoft.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Windows Media Audio</a>

en: AC3 or AC-3 is part of the Dolby Digital format family.<br>It was designed to be used for movies (e.g. DVDs) and supports surround sound.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital">http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby Digital</a>
cs: AC3 nebo AC-3 je součástí rodiny formátů Dolby Digital.<br>Byl navržen k použití pro filmy (např. DVD) a podporuje prostorový zvuk.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital">http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby Digital</a>

en: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer II (MP2) is an old lossy audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1_Audio_Layer_II">http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1 Audio Layer II</a>
cs: MPEG-1 nebo MPEG-2 Audio Layer II (MP2) je starý ztrátový zvukový formát.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1_Audio_Layer_II">http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1 Audio Layer II</a>

en: Adaptive Multi-Rate Narrow-Band (AMR NB) is mainly used for speech compression for mobile communication.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_audio_codec">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate audio codec</a>
cs: Adaptive Multi-Rate Narrow-Band (AMR NB) je používán hlavně na kompresi mluveného slova při mobilním spojení.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_audio_codec">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate audio codec</a>

en: Adaptive Multi-Rate Wide-Band (AMR WB) is an advanced version of AMR NB which uses a higher data rate resulting in a higher quality.<br>Still it should be used only for speech compression.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_Wideband">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate Wideband</a>
cs: Adaptive Multi-Rate Wide-Band (AMR WB) je pokročilou verzí AMR NB, která používá vyšší datový tok, což vede k vyšší kvalitě.<br>Přesto by se měl používat jen na kompresi mluveného slova.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_Wideband">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate Wideband</a>

en: Monkey's Audio is a lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's Audio</a>
cs: Monkey's Audio je bezztrátový zvukový formát.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's Audio</a>

en: Speex is a lossy audio format designed for speech encoding.<br>It is free of any legal restrictions. Since the release of Opus, Speex is considered obsolete.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Speex">http://en.wikipedia.org/wiki/Speex<a/>
cs: Speex je ztrátový zvukový formát navržený pro kódování mluveného slova.<br>Je prostý všech právních omezení. Od té doby, co vyšel Opus, je Speex považován za zastaralý.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Speex">http://en.wikipedia.org/wiki/Speex<a/>

en: Musepack (MPC) is a free and lossy file format based on mp2 and optimized for high quality.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack">http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack<a/>
cs: Musepack (MPC) je svobodný a ztrátový souborový formát založený na MP2 a vyladěný pro vysokou jakost.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack">http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack<a/>

en: Shorten (SHN) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten">http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten</a>
cs: Shorten (SHN) je svobodný a bezztrátový zvukový formát.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten">http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten</a>

en: True Audio (TTA) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/TTA_(codec)">http://en.wikipedia.org/wiki/TTA (codec)<a/>
cs: True Audio (TTA) je svobodný a bezztrátový zvukový formát.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/TTA_(codec)">http://en.wikipedia.org/wiki/TTA (kodek)<a/>

en: WavPack (WV) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack">http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack<a/>
cs: WavPack (WV) je svobodný a bezztrátový zvukový formát.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack">http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack<a/>

en: 8-Bit Sampled Voice (8SVX) is an audio file format standard developed by Electronic Arts for the Commodore-Amiga computer series.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX">http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX</a>
cs: 8-Bit Sampled Voice (8SVX) je standard formátu zvukového souboru vyvíjeného Electronic Arts pro řadu počítačů Commodore-Amiga.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX">http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX</a>

en: Audio Interchange File Format (AIFF) is a very simple audio format that doesn't compress the audio stream so it's lossless but the file size is very big and it doesn't support advanced features like tags.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Interchange_File_Format">http://en.wikipedia.org/wiki/Audio Interchange File Format</a>
cs: Audio Interchange File Format (AIFF) je velmi jednoduchý zvukový formát, který nestlačuje zvukový proud, takže je bezztrátový, ale velikost souboru je velice veliká, a nepodporuje pokročilé vlastnosti, jako jsou značky.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Interchange_File_Format">http://en.wikipedia.org/wiki/Audio Interchange File Format</a>

en: Killing process on user request
cs: Proces se ukončuje z požadavku uživatele

en: In order to encode %1 files, you need to install '%2'.
cs: Pro zakódování %1 souborů potřebujete nainstalovat '%2'.

en: In order to decode %1 files, you need to install '%2'.
cs: Pro dekódování %1 souborů potřebujete nainstalovat '%2'.

en: In order to transcode %1 files, you need to install '%2'.
cs: Pro překódování %1 souborů potřebujete nainstalovat '%2'.

en: In order to calculate Replay Gain tags for %1 files, you need to install '%2'.
cs: Pro spočítání značek vyrovnání hlasitosti pro %1 souborů potřebujete nainstalovat '%2'.

en: '%1' should be shipped with your distribution.
cs: '%1' by měl být přítomen ve vaší distribuci.

en: Since '%1' includes patented codecs, it may not be included in the default installation of your distribution. Many distributions offer '%1' in an additional software repository.
cs: Protože '%1' zahrnuje patentované kodeky, nemůže být zahrnut ve výchozí instalaci vaší distribuce. Hodně distribucí '%1' nabízí v dodatečném skladu s programy.

en: You can download '%1' at %2
cs: '%1' můžete stáhnout na %2

en: In order to use the filter %1, you need to install '%2'.
cs: Pro použití filtru %1 potřebujete nainstalovat '%2'.

en: In order to use the filters %1, you need to install '%2'.
cs: Pro použití filtrů %1 potřebujete nainstalovat '%2'.

en: State
cs: Stav

en: Input
cs: Vstup

en: Output
cs: Výstup

en: Quality
cs: Kvalita

en: Edit options...
cs: Upravit volby...

en: Start conversion
cs: Spustit převod

en: Stop conversion
cs: Zastavit převod

en: Remove
cs: Odstranit

en: This file type is unknown to soundKonverter.
    Maybe you need to install an additional soundKonverter plugin.
    You should have a look at your distribution's package manager for this.
cs: Tento typ souboru je soundKonverteru neznámý.
    Možná potřebujete nainstalovat dodatečný přídavný modul soundKonverteru.
    Kvůli tomuto byste se měl podívat na správce balíčků své distribuce.

en: ... and %1 more files
cs: ... a %1 další soubory

en: Will be skipped
cs: Bude přeskočeno

en: Will be copied
cs: Bude zkopírován

en: Waiting
cs: Čeká se

[ctx: Short conversion status]
en: Stopped
cs: Zastaveno

[ctx: Short conversion status]
en: Backend not configured
cs: Jádro není nastaveno

[ctx: Short conversion status]
en: Disc full
cs: Disk je plný

[ctx: Short conversion status]
en: Can't write output
cs: Nelze zapsat výstup

en: The conversion has failed.
    See the log for more information.
cs: Převod se nezdařil.
    Podívejte se na zápis, kde najdete více informací.

en: Skipped
cs: Přeskočeno

[ctx: Short conversion status]
en: File is encrypted
cs: Soubor je zašifrován

[ctx: Short conversion status]
en: Failed
cs: Nepodařilo se

en: CD track %1
cs: Stopa na CD %1

en: Do you want to overwrite the current file list?
    
    If not, the saved file list will be appended.
cs: Chcete přepsat nynější seznam se soubory?
    
    Pokud ne, bude připojen uložený souborový seznam.

en: Identifier
cs: Identifikátor

en: Log ID
cs: ID zápisu

en: Finished logging
cs: Zápis ukončen

en: Log Viewer
cs: Prohlížeč zápisů

en: Update
cs: Obnovit

en: Save to file...
cs: Uložit do souboru...

en: Log file:
cs: Soubor se zápisem:

en: soundKonverter application log
cs: Zápis programu soundKonverter

en: Save log file
cs: Uložit soubor se zápisem

en: File already exists. Do you really want to overwrite it?
cs: Soubor již existuje. Opravdu si jej přejete přepsat?

en: Writing to file failed.
    Maybe you haven't got write permission.
cs: Zápis do souboru selhal.
    Možná nemáte oprávnění pro zápis.

en: soundKonverter is a frontend to various audio converters, Replay Gain tools and CD rippers.
    
    Please file bug reports at https://github.com/dfaust/soundkonverter/issues
cs: soundKonverter je rozhraní pro různé převodníky zvuku, nástroje pro vyrovnání hlasitosti skladeb a vytahovače skladeb z CD.
    
    Chyby, prosím, hlaste na stránkách https://github.com/dfaust/soundkonverter/issues

en: Nuvola icon theme
cs: Motiv ikon Nuvola

en: Amarok developers
cs: Vývojáři Amaroku

en: All programmers of audio converters
cs: Všichni programátoři převodníku zvuku

en: Open the Replay Gain tool and add all given files
cs: Otevřít nástroj pro vyrovnání hlasitosti skladeb a přidat všechny dané soubory

en: List all tracks on the cd drive <device>, 'auto' will search for a cd
cs: Sestavit seznam všech skladeb na CD v mechanice <device>, 'auto' provede vyhledání CD

en: Add all files using the given profile
cs: Přidat všechny soubory pomocí daného profilu

en: Add all files using the given format
cs: Přidat všechny soubory pomocí daného formátu

en: Output all files to <directory>
cs: Provést výstup všech souborů do adresáře <directory>

en: Start soundKonverter invisible
cs: Spustit soundKonverter neviditelný

en: Start the conversion immediately (enabled when using '--invisible')
cs: Začít s převodem okamžitě (povoleno, když je zapnuto '--invisible')

en: Close soundKonverter after all files are converted (enabled when using '--invisible')
cs: Zavřít soundKonverter, když byly všechny soubory převedeny (povoleno, když je zapnuto 'invisible')

en: Execute <command> after each file has been converted (%i=input file, %o=output file)
cs: Provést příkaz <command>, když byly všechny soubory převedeny (%i=input file, %o=output file)

en: Load the file list at <path> after starting soundKonverter
cs: Nahrát seznam souborů <path> po spuštění soundKonverteru

en: Audio file(s) to append to the file list
cs: Zvukový soubor(y) pro přidání do seznamu souborů

[ctx: cover type]
en: Unclassified
cs: Nezařazeno

[ctx: cover type]
en: 32x32 PNG file icon
cs: Ikona souboru PNG 32x32

[ctx: cover type]
en: File icon
cs: Ikona souboru

[ctx: cover type]
en: Front cover
cs: Přední strana obalu

[ctx: cover type]
en: Back cover
cs: Zadní strana obalu

[ctx: cover type]
en: Leaflet page
cs: Strana brožurky

[ctx: cover type]
en: CD photo
cs: Foto CD

[ctx: cover type]
en: Lead artist picture
cs: Obrázek hlavního umělce

[ctx: cover type]
en: Artist picture
cs: Obrázek umělce

[ctx: cover type]
en: Conductor picture
cs: Obrázek dirigenta

[ctx: cover type]
en: Band picture
cs: Obrázek skupiny

[ctx: cover type]
en: Composer picture
cs: Obrázek skladatele

[ctx: cover type]
en: Lyricist picture
cs: Obrázek textaře

[ctx: cover type]
en: Picture of the recording location
cs: Obrázek místa nahrávky

[ctx: cover type]
en: Picture of the artists during recording
cs: Obrázek umělce během nahrávání

[ctx: cover type]
en: Picture of the artists during performance
cs: Obrázek umělce během představení

[ctx: cover type]
en: Picture from a video
cs: Obrázek z videa

[ctx: cover type]
en: Picture of a large, coloured fish
cs: Obrázek velké pestrobarevné ryby

[ctx: cover type]
en: Illustration related to the track
cs: Ilustrace související se skladbou

[ctx: cover type]
en: Band logo
cs: Značka skupiny

[ctx: cover type]
en: Publisher logo
cs: Značka vydavatele

en: Add CD tracks
cs: Přidat skladby na CD

en: 1. Select CD tracks
cs: 1. Vybrat stopy na CD

en: 2. Set conversion options
cs: 2. Nastavit převodní volby

en: Album artist:
cs: Umělec alba:

en: Disc No.:
cs: Číslo disku:

[ctx: Track/Disc No. x of y]
en: of
cs: z

en: Year:
cs: Rok:

en: Genre:
cs: Žánr:

[ctx: column title]
en: Rip
cs: Získat

en: Track
cs: Skladba

en: Artist
cs: Umělec

en: Composer
cs: Skladatel

en: Title
cs: Název

en: Length
cs: Délka

en: Player
cs: Přehrávač

en: No track selected
cs: Nejsou vybrány žádné skladby

en: Title:
cs: Název:

en: Artist:
cs: Umělec:

en: Composer:
cs: Skladatel:

en: Comment:
cs: Poznámka:

en: Select your desired output options and click on "Ok".
cs: Zvolte své upřednostňované výstupní volby a klepněte na "OK".

en: Save cue sheet...
cs: Uložit soubor cue...

en: Request CDDB
cs: Vyžádat si CDDB

en: Rip entire CD to one file
cs: Získat celé CD do jednoho souboru

en: Ripping an entire cd to a single file is not supported by the installed backends.
    Possible solutions are listed below.
cs: Získávání skladeb z celého CD do jednoho souboru není podporováno nainstalovanými jádry.
    Možná řešení jsou vypsána níže.

en: Ripping an entire cd to a single file is not supported by the installed backends.
    Please check your distribution's package manager in order to install an additional ripper plugin which supports ripping to one file.
cs: Získávání skladeb z celého CD do jednoho souboru není podporováno nainstalovanými jádry.
    Prověřte, prosím, na správce balíčků své distribuce, abyste nainstaloval dodatečný přídavný modul vytahovače skladeb, který podporuje získávání skladeb do jednoho souboru.

en: Proceed
cs: Pokračovat

en: Ok
cs: OK

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Select CD-ROM drive
cs: Vybrat mechaniku CD-ROM

en: Multiple CD-ROM drives where found. Please select one:
cs: Bylo nalezeno více mechanik CD. Vyberte, prosím, jednu:

en: %1 (%2): Audio CD with %3 tracks
cs: %1 (%2): Audio CD s %3 stopami

en: Please wait, trying to download CDDB data ...
cs: Počkejte, prosím, probíhá pokus o stažení dat CDDB...

en: Select CDDB Entry
cs: Vybrat záznam CDDB

en: Multiple CDDB entries where found. Please select one:
cs: Nalezeno více záznamů v CDDB. Vyberte, prosím, jeden:

en: All tracks
cs: Všechny skladby

en: Tracks
cs: Skladby

en: Please select at least one track in order to proceed.
cs: Vyberte, prosím, alespoň jednu skladbu, aby se mohlo pokračovat.

en: No conversion options selected.
cs: Nevybrány žádné převodní volby.

en: A file with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
cs: Jeden soubor s tímto názvem již existuje.
    
    Chcete jej přepsat?

en: File already exists
cs: Soubor již existuje

en: Add folder
cs: Přidat složku

en: 1. Select directory
cs: 1. Vybrat adresář

en: Directory:
cs: Adresář:

en: Only add selected file formats:
cs: Přidat pouze vybrané formáty souborů:

en: Are you missing some file formats?
cs: Postrádáte některé souborové formáty?

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Select none
cs: Zrušit výběr

en: Recursive
cs: Rekurzivní

en: If checked, files from subdirectories will be added, too.
cs: V případě, že je označeno, budou soubory v podadresářích přidány též.

en: Add Files
cs: Přidat soubory

en: %1 files
cs: %1 soubory

en: All supported files
cs: Všechny podporované soubory

en: All files
cs: Všechny soubory

en: Add playlist
cs: Přidat seznam skladeb

en: The following files couldn't be found:
cs: Následující soubory se nepodařilo nalézt:

en: Files not found
cs: Soubory nenalezeny

en: Add url
cs: Přidat adresu (URL)

en: 1. Enter url
cs: 1. Zadat adresu (URL)

en: The Url you entered is invalid. Please try again.
cs: Adresa, kterou jste zadal, je neplatná. Zkuste to, prosím, znovu.

en: Format:
cs: Formát:

en: Use Plugin:
cs: Použít přídavný modul:

en: Destination:
cs: Cíl:

en: Calculate Replay Gain tags
cs: Spočítat značky k vyrovnání hlasitosti skladeb

en: Save current options as a profile
cs: Uložit nynější volby jako profil

en: Load saved profiles
cs: Nahrát uložené profily

en: Replay Gain is not supported for the %1 file format.
    Possible solutions are listed below.
cs: Vyrovnávání hlasitosti není pro %1 souborový formát podporováno.
    Možná řešení jsou vypsána níže.

en: Replay Gain is not supported for the %1 file format.
    Please check your distribution's package manager in order to install an additional Replay Gain plugin.
cs: Vyrovnávání hlasitosti není pro %1 souborový formát podporováno.
    Prověřte, prosím, na správce balíčků své distribuce, abyste nainstaloval dodatečný přídavný modul pro vyrovnání hlasitosti.

en: Replay Gain tags can tell your music player how loud a track is
    so it can adjust the volume to play all tracks with equal loudness.
cs: Značky pro vyrovnání hlasitosti mohou vašemu přehrávači hudby
    říct, jak hlasitá skladba je, takže tuto hlasitost může upravit tak, aby
    se všechny skladby přehrávaly stejně hlasitě.

en: Using the current conversion options will create files with approximately %1 per minute.
cs: Použití nynějších převodních voleb vytvoří soubory s přibližně %1 za minutu.

en: New profile
cs: Nový profil

en: Enter a name for the new profile:
cs: Zadejte název pro nový profil:

en: You cannot save a profile without a name.
cs: Nelze uložit profil bez názvu.

en: Profile name is empty
cs: Název profilu je prázdný

en: You cannot overwrite the built-in profiles.
cs: Vestavěné profily nelze přepsat .

en: Profile already exists
cs: Profil již existuje

en: A profile with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
cs: Profil s tímto názvem již existuje.
    
    Chcete přepsat stávající?

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: Edit conversion options
cs: Upravit převodní volby

en: Tags
cs: Značky

en: Covers:
cs: Obaly:

en: Edit
cs: Upravit

en: Track No.:
cs: Číslo skladby:

en: Edit tags
cs: Upravit značky

en: No file selected
cs: Nevybrán žádný soubor

en: The tags could not be read, because this is not a local file.
    soundKonverter will try to read the tags, when it is about to convert the file.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags after downloading.
cs: Značky se nepodařilo přečíst, protože soubor není místní.
    SoundKonverter se značky pokusí přečíst krátce před převodem souboru.
    Pokud chcete značky upravit, můžete stisknout tlačítko níže.
    Ale pak se soundKonverter značky po stažení už nebude pokoušet přečíst.

en: Reading the tags of this file failed.
    soundKonverter will try to read the tags a second time, when it is about to convert the file.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags a second time.
cs: Značky se nepodařilo přečíst.
    soundKonverter se značky pokusí přečíst podruhé před převodem souboru.
    Pokud chcete značky upravit, můžete stisknout tlačítko níže.
    Ale pak se soundKonverter podruhé už značky nebude pokoušet přečíst.

[ctx: cover tooltip]
en: Cover type:
cs: Typ obalu:

[ctx: cover tooltip]
en: Description:
cs: Popis:

[ctx: cover tooltip]
en: Size:
cs: Velikost:

[ctx: cover tooltip]
en: %1 x %2 pixels (%3)
cs: %1 x %2 pixelů (%3)

[ctx: cover tooltip]
en: Mime type:
cs: Typ MIME:

en: %1 Files
cs: %1 Soubory

en: You have selected multiple files with different conversion options.
    You can change the options of all files by hitting the button below.
cs: Vybral jste více souborů s různými volbami pro převod.
    Volby všech souborů můžete upravit klepnutím na dolní tlačítko.

en: Reading the tags of one or more files failed.
    soundKonverter will try to read the tags a second time, when it is about to convert the files.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags a second time.
cs: Čtení značek jednoho nebo více souborů se nezdařilo.
    Značky se nepodařilo přečíst.
    soundKonverter se značky pokusí přečíst podruhé před převodem souborů.
    Pokud chcete značky upravit, můžete stisknout tlačítko níže.
    Ale pak se soundKonverter podruhé značky nebude pokoušet přečíst.

en: Quality:
cs: Kvalita:

en: Remove the selected profile
cs: Odstranit vybraný profil

en: Info
cs: Informace

en: Information about the selected profile
cs: Informace o vybraném profilu

en: Information about the selected file format
cs: Informace o vybraném formátu souborů

en: More formats...
cs: Další formáty...

en: Optional:
cs: Volitelné:

en: Encoding files with a very low quality can be useful if you have a mobile device where your storage space is limited.
    It is not recommended to save your music in this quality without a copy of higher quality.
cs: Zakódování souborů o velmi nízké kvalitě může být užitečné, když máte přenosné zařízení, kde je velikost ukládacího prostoru omezena.
    Nedoporučuje se, abyste ukládali svou hudbu v této kvalitě bez toho, že byste ji měli zazálohovanou ve vyšší kvalitě.

en: Encoding files with a low quality can be useful if you have a mobile device where your storage space is limited.
    It is not recommended to save your music in this quality without a copy of higher quality.
cs: Zakódování souborů o nízké kvalitě může být užitečné, když máte přenosné zařízení, kde je velikost ukládacího prostoru omezena.
    Nedoporučuje se, abyste ukládali svou hudbu v této kvalitě bez toho, že byste ji měli zazálohovanou ve vyšší kvalitě.

en: Encoding files with a medium quality is a compromise between quality and file size.
    Most people might not hear much of a difference to the original files but you should only use it to save music if your storage space is limited.
cs: Zakódování souborů o střední kvalitě je kompromisem mezi jakostí a velikostí souboru.
    Většina lidí nějaký zvláštní rozdíl oproti původním souborům neuslyší, ale měli byste to použít pro ukládání jen v případě, že je velikost vašeho ukládacího prostoru omezena.

en: Encoding files with a high quality is a good choice if you have enough storage space available. You can use this to save your music.
cs: Zakódování souborů o vysoké kvalitě je dobrou volbou, pokud máte dostatek ukládacího prostoru. V tom případě použijte tento profil pro ukládání své hudby.

en: Encoding files with a very high quality is fine if you have enough storage space.
cs: Zakódování souborů o velmi vysoké kvalitě je dobré, pokud máte dostatek ukládacího prostoru.

en: Encoding files lossless will preserve the quality of the original file.
    It is only then useful if the original file has a good quality (e.g. audio CD).
    The file size will be big, so you should only use it if you have enough storage space.
cs: Bezztrátové zakódování souborů zachová kvalitu původního souboru.
    Je to užitečné jen tehdy, když má původní soubor dobrou kvalitu (např. zvukové CD).
    Velikost souboru bude velká. Měli byste to použít proto jen v případě, že máte dostatek ukládacího prostoru.

en: You can define your own profile in the "Detailed" tab.
cs: Můžete stanovit vlastní profil na kartě "Podrobné".

en: This is a user defined profile.
cs: Toto je profil stanovený uživatelem.

en: Profile info for %1
cs: Informace o profilu pro %1

en: Do you really want to remove the profile: %1
cs: Opravdu chcete odstranit profil: %1

en: Remove profile?
cs: Odstranit profil?

en: Format info for %1
cs: Informace o formátu pro %1

en: Sorry, no format information available.
cs: Promiňte, ale není dostupná žádná informace o formátu.

en: By meta data
cs: Na základě metadat

en: Source directory
cs: Zdrojový adresář

en: Specify output directory
cs: Určit výstupní adresář

en: Copy directory structure
cs: Kopírovat strukturu adresářů

en: Choose an output directory
cs: Vybrat výstupní adresář

en: Open the output directory with Dolphin
cs: Otevřít výstupní adresář v programu Dolphin

en: Unknown Artist
cs: Neznámý umělec

en: Unknown Album
cs: Neznámé album

en: No Comment
cs: Žádná poznámka

en: Unknown Genre
cs: Neznámý žánr

en: Unknown Composer
cs: Neznámý skladatel

en: Unknown Title
cs: Neznámý název

[ctx: will be appended to the filename if a file with the same name already exists]
en: new
cs: Nový

en: Name all converted files according to the specified pattern
cs: Pojmenovat všechny převedené soubory podle zadaného vzoru

en: The following strings are wildcards that will be replaced
    by the information in the meta data:
    
    %a - Artist
    %z - Album artist
    %b - Album
    %c - Comment
    %d - Disc number
    %g - Genre
    %n - Track number
    %p - Composer
    %t - Title
    %y - Year
    %f - Original file name
    %s - Path to the source directory
    
    You may parenthesize these wildcards and surrounding characters with squared brackets ('[' and ']')
    so they will be ignored if the replacement value is empty.
    In order to use squared brackets you will have to escape them with a backslash ('\[' and '\]').
cs: Následující řetězce jsou zástupnými znaky, které budou nahrazeny
    údaji v popisných datech:
    
    %a - Umělec
    %z - Umělec alba
    %b - Album
    %c - Poznámka
    %d - Číslo disku
    %g - Žánr
    %n - Číslo skladby
    %p - Skladatel
    %t - Název
    %y - Rok
    %f - Původní název souboru
    %s - Cesta ke zdrojovému adresáři
    
    Tyto zástupné znaky můžete dát do kulatých závorek a okolní znaky do hranatých závorek ('[' a ']'),
    takže se budou, pokud bude nahrazovací hodnota prázdná, přehlížet.
    Aby se použily hranaté závorky, budete je muset nechat utéct pomocí zpětného lomítka ('\[' a '\]').

en: Output all converted files into the same directory as the original files
cs: Provést výstup všech převedených souborů do téhož adresáře, kde jsou původní soubory

en: Output all converted files into the specified output directory
cs: Provést výstup všech převedených souborů do zadaného výstupního adresáře

en: Copy the whole directory structure for all converted files
cs: Kopírovat úplnou strukturu adresářů pro všechny převedené soubory

en: Mode:
cs: Režim:

en: Bitrate
cs: Datový tok

en: Quality level from %1 to %2 where %2 is the highest quality.
    The higher the quality, the bigger the file size and vice versa.
cs: Úroveň kvality od %1 do %2, kde %2 představuje nejvyšší jakost.
    Čím vyšší je jakost, tím větší je velikost souboru a naopak.

en: Compile faac with MP4 support.
cs: Sestavit FAAC s podporou pro MP4.

en: Bitrate:
cs: Datový tok:

en: Additional encoder arguments:
cs: Dodatečné argumenty pro kodér:

en: Enable experimental codecs in the ffmpeg configuration dialog.
cs: Povolit v dialogu pro nastavení ffmpeg experimentální kodeky.

en: Compile ffmpeg with %1 support.
cs: Sestavit ffmpeg s podporou %1.

en: Configure %1
cs: Nastavit %1

en: Enable experimental codecs
cs: Povolit pokusné kodeky

en: Please restart soundKonverter in order to activate the changes.
cs: Pro zapnutí změn spusťte, prosím, soundKonverter znovu.

en: Compression level:
cs: Úroveň komprese:

en: Compression level from %1 to %2 where %2 is the best compression.
    The better the compression, the slower the conversion but the smaller the file size and vice versa.
cs: Úroveň komprese od %1 po %2, kde %2 je nejvyšší kvalita.
    Čím vyšší je jakost, tím pomalejší je převod a naopak.

en: Use SoundFont file:
cs: Použít soubor se zvukovým písmem:

en: In order to convert the midi data to a wave form you need a SoundFont which maps the midi data to sound effects.
    Have a look at %1 in order to get SoundFont files.
cs: Pro převedení MIDI dat do podoby vlny (WAV) potřebujete zvukové písmo (SoundFont), které rozvrhne MIDI data ke zvukovým efektům.
    Podívejte se na %1 pro získání souborů se zvukovými písmy.

en: FluidSynth is not configured, yet. You need to set a SoundFont file.
cs: FluidSynth ještě není nastaven. Potřebujete nastavit soubor se zvukovým písmem.

en: Preset:
cs: Přednastavení:

[ctx: Backend profile]
en: Medium
cs: Průměrná jakost

[ctx: Backend profile]
en: Standard
cs: Obvyklá jakost

[ctx: Backend profile]
en: Extreme
cs: Mimořádná jakost

[ctx: Backend profile]
en: Insane
cs: Zázračná jakost

en: Specify bitrate
cs: Stanovit datový tok

en: cbr
cs: SDT (CBR)

en: Encode using a constant bitrate.
    Only works with 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 and 320 kbps
cs: Kódování pomocí stálého datového toku.
    Pracuje jen s 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 a 320 kb/s

en: Fast encoding
cs: Rychlé zakódování

en: Use a faster encoding algorithm (results in a slightly lower output quality).
cs: Použít pro zakódování rychlejší algoritmus (výsledkem je o něco nižší jakost výstupu).

en: Bitrate mode:
cs: Režim datového toku:

en: Variable
cs: Proměnlivý

en: Average
cs: Průměrný

en: Constant
cs: Stálý

en: Compression level from %1 to %2 where %2 is the best compression.
    The better the compression, the slower the conversion but the smaller the file size and vice versa.
    A value of %3 is recommended.
cs: Úroveň komprese od %1 po %2, kde %2 je nejvyšší kvalita.
    Čím vyšší je jakost, tím pomalejší je převod a naopak.
    Jako hodnota se doporučuje %3.

en: This preset should provide near transparency to most people on most music (~150 kbps abr).
cs: Tato předvolba by měla být pro většinu lidí u většiny hudby snadno pochopitelná (~150 kb/s průměrného datového toku).

en: This preset should generally be transparent to most people on most music
    and is already quite high in quality (~230 kbps abr).
cs: Tato předvolba by měla být většině lidí u většiny hudby obecně snadno pochopitelná a je už, co se týče jakosti záznamu, docela vysoká (~230 kb/s průměrného datového toku).

en: If you have extremely good hearing and similar equipment, this preset will generally provide
    slightly higher quality than the standard mode (~280 kbps abr).
cs: Pokud máte neobyčejně dobrý sluch a podobně neobyčejné vybavení, poskytne vám
    tato předvolba trochu vyšší jakost, než jakou poskytuje "obvyklý" režim (~280 kb/s průměrného datového toku).

en: This preset will usually be overkill for most people and most situations, but if you must have
    the absolute highest quality with no regard to filesize, this is the way to go (320 kbps cbr).
cs: Tato předvolba bude obvykle pro většinu lidí a většinu situací až přespříliš, ale jestliže musíte mít
    vyloženě nejvyšší jakost bez ohledu na velikost souboru, je toto právě ta cesta, kterou se chcete dát (320 kb/s stálého datového toku).

en: Stereo mode:
cs: Režim sterea:

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Joint Stereo
cs: Společné stereo

en: Simple Stereo
cs: Jednoduché stereo

en: Forced Joint Stereo
cs: Vynucené společné stereo

en: Dual Mono
cs: Dvojité mono

en: About %1
cs: O %1

en: LAME is a free high quality MP3 encoder.
    You can get it at: http://lame.sourceforge.net
cs: LAME je svobodný vysoce jakostní kodér MP3.
    Dostanete jej na stránkách http://lame.sourceforge.net

en: Enable experimental codecs in the libav configuration dialog.
cs: Povolit pokusné kodeky v dialogu pro nastavení libav.

en: Compile libav with %1 support.
cs: Sestavit libav s podporou pro %1.

[ctx: Backend profile]
en: Telephone
cs: Telefon

[ctx: Backend profile]
en: Thumb
cs: Palec

[ctx: Backend profile]
en: Radio
cs: Rádio

[ctx: Backend profile]
en: Braindead
cs: Klinická smrt

en: Either use one of MusePacks's presets or your own settings.
cs: Buď použijte jedno z přednastavení MusePack nebo své vlastní nastavení.

en: low quality (~60 kbps abr).
cs: Nízká jakost (~60 kb/s průměrného datového toku).

en: low/medium quality (~90 kbps abr).
cs: Nízká/Střední jakost (~90 kb/s průměrného datového toku).

en: medium quality (~130 kbps abr).
cs: Střední jakost (~130 kb/s průměrného datového toku).

en: high quality (~180 kbps abr).
cs: Vysoká jakost (~180 kb/s průměrného datového toku).

en: excellent quality (~210 kbps abr).
cs: Vynikající jakost (~210 kb/s průměrného datového toku).

en: excellent quality (~240 kbps abr).
cs: Vynikající jakost (~240 kb/s průměrného datového toku).

en: excellent quality (~270 kbps abr).
cs: Vynikající jakost (~270 kb/s průměrného datového toku).

en: You can download '%1' at '%2' after entering an email address.
cs: '%1' můžete po zadání adresy elektronické pošty stáhnout na '%2.

en: '%1' is usually in the package '%2' which should be shipped with your distribution.
cs: '%1' je obvykle v balíčku '%2', jenž by měl být přítomen ve vaší distribuci.

en: Uncoupled channels
cs: Nespojené kanály

en: Use one mono stream per channel
cs: Použít jeden mono proud na kanál

en: TwoLame is a free MP2 encoder.
    You can get it at: http://www.twolame.org
cs: TwoLame je svobodný kodér MP2.
    Dostanete jej na stránkách http://www.twolame.org

en: '%1' is usually in the package '%2' which you can download at %3
cs: '%1' je obvykle v balíčku '%2', který můžete stáhnout na %3

en: Fast
cs: Rychle

en: Normal
cs: Normální

en: High quality
cs: Vysoká jakost

en: Very high quality
cs: Velmi vysoká jakost

en: Normalize
cs: Normalizovat

en: Enable experimental codecs in the sox configuration dialog.
cs: Povolit v dialogu pro nastavení sox pokusné kodeky.

en: Compile sox with %1 support.
cs: Sestavit sox s podporou %1.

en: Sample rate change quality:
cs: Kvalita změny vzorkovacího kmitočtu:

en: Quick
cs: Rychlá

en: Effect:
cs: Účinek:

en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Remove this effect
cs: Odstranit tento účinek

en: Add
cs: Přidat

en: Add another effect
cs: Přidat další účinek

en: Normalize:
    Change the volume so all files have the same loudness
cs: Normalizovat:
    Změnit hlasitost, takže všechny soubory mají tutéž hlasitost

en: Bass:
    Amplify the low frequencies
cs: Hloubky:
    Zesílit nízké kmitočty

en: Treble:
    Amplify the high frequencies
cs: Výšky:
    Zesílit vysoké kmitočty

en: Sample rate:
cs: Vzorkovací kmitočet:

en: Sample size:
cs: Velikost vzorku:

en: Channels:
cs: Kanály:

en: Use tag format:
cs: Použít formát značky

en: Adjust gain:
cs: Upravit zesílení:

en: Lower or raise the suggested gain
cs: Snížit nebo zvýšit doporučenou sílu hlasitosti

en: Modify audio stream
cs: Změnit proud zvuku

en: Write gain adjustments directly into the encoded data. That way the adjustment works with all mp3 players.
    Undoing the changes is still possible since correction data will be written as well.
cs: Zapsat úpravy zesílení přímo do zakódovaných dat. Tím způsobem úprava pracuje se všemi přehrávači MP3.
    Pořád ještě je možné změny vrátit zpět, protože data opravy budou zapsána také.

en: In order to rip audio cds per track or to a single file, you need to install 'cdparanoia'.
    'cdparanoia' is usually shipped with your distribution, the package name can vary.
cs: Pro vytahování skladeb ze zvukových CD po jednotlivých stopách nebo do jednoho souboru potřebujete nainstalovat 'cdparanoia'.
    Program 'cdparanoia' je obvykle přítomen ve vaší distribuci. Název balíčku se může různit.

en: Force read speed:
cs: Vynutit rychlost čtení:

[ctx: Byte-Order]
en: Endianness:
cs: Pořadí bytů:

en: Maximum read retries:
cs: Největší počet opětovných pokusů o čtení:

en: Enable paranoia
cs: Povolit paranoiu

en: Enable extra paranoia
cs: Povolit paranoiu navíc

en: In order to rip audio cds per track or to a single file, you need to install 'icedax'.
    'icedax' is usually shipped with your distribution, the package name can vary.
cs: Pro vytahování skladeb ze zvukových CD po jednotlivých stopách nebo do jednoho souboru potřebujete nainstalovat 'icedax'.
    Program 'icedax' je obvykle přítomen ve vaší distribuci. Název balíčku se může různit.

en: Speed:
cs: Rychlost:

en: Remaining time:
cs: Zbývající čas:

en: Finished
cs: Hotovo

en: File
cs: Soubor

en: Collapse all
cs: Složit vše

en: Expand all
cs: Rozbalit vše

note: i18n("Calculate Replay Gain"), this ); connect( processAddAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processAddSelectedItems()) ); processRemoveAction = new KAction( KIcon("list-remove"), i18n("Remove Replay Gain"), this ); connect( processRemoveAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processRemoveSele
en: Move to new Album
cs: Přesunout na nové album

en: Some tracks can't be added to the album because either the codec or the sampling rate is different.
cs: Některé skladby nelze přidat na album, protože se buď kodek nebo kmitočet vzorkování liší.

en: New album
cs: Nové album

en: Replay Gain failed. The used backend needs to be configured properly.
cs: Vyrovnávání hlasitosti skladeb se nezdařilo. Použité jádro je potřeba nastavit správně.

en: Replay Gain failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
cs: Vyrovnání hlasitosti skladeb se nezdařilo. Upřednostňovaný přídavný modul postrádá podporu pro nezbytnou vlastnost.

en: Replay Gain failed. Unknown Error.
cs: Vyrovnání hlasitosti skladeb se nezdařilo. Neznámá chyba.

en: Replay Gain failed. Exit code: %1
cs: Vyrovnání hlasitosti skladeb se nezdařilo. Kód ukončení: %1

en: Adding new item to Replay Gain processing list: '%1'
cs: Do seznamu pro zpracování vyrovnání hlasitosti se přidává nová položka: '%1'

en: Replay Gain for %1
cs: Vyrovnání hlasitosti pro %1

en: Possible Replay Gain backends:
cs: Možná jádra pro vyrovnávání hlasitosti skladeb:

[ctx: Conversion exit status]
en: Skipped
cs: Přeskočeno

en: Add folder...
cs: Přidat složku...

en: Add files...
cs: Přidat soubory...

en: Show soundKonverter main window
cs: Ukázat hlavní okno soundKonverteru

en: Tag untagged
cs: Označit neoznačené

en: Calculate Replay Gain tags for all files in the file list without Replay Gain tags.
cs: Spočítat značky pro vyrovnání hlasitosti pro všechny soubory v seznamu souborů, které značky pro vyrovnání hlasitosti nemají.

en: Untag tagged
cs: Zrušit označení označeného

en: Remove the Replay Gain tags from all files in the file list.
cs: Odstranit značky pro vyrovnání hlasitosti ze všech souborů v seznamu souborů.

en: Force recalculation
cs: Vynutit přepočítání

en: Recalculate Replay Gain tags for files that already have Replay Gain tags set.
cs: Přepočítat značky pro vyrovnání hlasitosti pro soubory, které už sadu značek pro vyrovnání hlasitosti mají.

en: Close
cs: Zavřít

en: There are still Replay Gain jobs running.
    Do you really want to cancel them?
cs: Stále ještě běží úkoly spojené s vyrovnáním hlasitosti.
    Opravdu je chcete zrušit?

en: This is soundKonverter %1
cs: Toto je soundKonverter %1

en: Compiled with TagLib %1.%2.%3
cs: Sestaveno s TagLib %1.%2.%3

en: Support for cover art in FLAC picture format for Xiph tags requires taglib 1.7 or later.
cs: Podpora pro obal ve formátu  "obrázek pro FLAC" ve značkách Xiph vyžaduje taglib 1.7 nebo novější.

en: Support for cover art for ASF/WMA tags requires taglib 1.7 or later.
cs: Podpora pro obal ve značkách ASF/WMA vyžaduje taglib 1.7 nebo novější.

en: Support for tags for Ogg Opus files requires taglib 1.9 or later.
cs: Podpora pro značky v souborech Ogg Opus vyžaduje taglib 1.9 nebo novější.

en: View logs...
cs: Zobrazit zápisy...

en: Replay Gain tool...
cs: Nástroj pro vyrovnání hlasitosti skladeb...

en: About plugins...
cs: O přídavných modulech...

en: Add CD tracks...
cs: Přidat stopy na CD...

en: Add url...
cs: Přidat adresu (URL)...

en: Add playlist...
cs: Přidat seznam skladeb...

en: Load file list
cs: Nahrát seznam se soubory

en: Save file list
cs: Uložit seznam se soubory

en: No codec plugins could be loaded. Without codec plugins soundKonverter can't work.
    This problem can have two causes:
    1. You just installed soundKonverter and the KDE System Configuration Cache is not up-to-date, yet.
    In this case, run kbuildsycoca4 and restart soundKonverter to fix the problem.
    2. Your installation is broken.
    In this case try reinstalling soundKonverter.
cs: Nepodařilo se nahrát žádné přídavné moduly s kodeky. Bez přídavných modulů s kodeky soundKonverter nemůže pracovat.
    To může mít dvě příčiny:
    1. Právě jste nainstaloval soundKonverter a vyrovnávací paměť s nastavením systému KDE ještě není zaktualizována.
    V tom případě spusťte kbuildsycoca4 a spusťte soundKonverter znovu, aby byly tyto potíže řádně ošetřeny.
    2. Vaše instalace je poškozena.
    V tom případě zkuste soundKonverter přeinstalovat.

en: Removing old file: %1
cs: Odstraňuje se starý soubor: %1

en: Start
cs: Začít

en: Stop
cs: Zastavit

en: Stop immediatelly
cs: Zastavit okamžitě

en: Stop after current conversions are completed
cs: Zastavit po dokončení současných převodů

en: Continue after current conversions are completed
cs: Pokračovat po dokončení současných převodů

en: No CD device found
cs: Nenalezeno žádné zařízení CD

en: Audio file converter, CD ripper and Replay Gain tool
cs: Převaděč zvukových souborů, vytahovač stop z CD a nástroj na vyrovnání hlasitosti přehrávaných skladeb

en: Rip Audio CD with soundKonverter
cs: Vytáhněte skladby z CD za pomoci soundKonverteru
