soundkonverter - en to fr translation catalogue (532 entries)

en: About plugins
fr: À propos des greffons

en: Installed plugins:
fr: Greffons installés :

en: About plugin %1:
fr: À propos du greffon %1 :

en: Plugin type: %1
fr: Type du greffon : %1

en: Backend binaries:
fr: Modules :

en: %1 (found at: %2)
fr: %1 (trouvé à : %2)

en: %1 (not found)
fr: %1 (non trouvé)

en: Supported codecs:
fr: Codecs supportés :

en: Currently deactivated.
fr: Actuellement désactivé.

en: Encode: %1
fr: Encodage : %1

en: Decode: %1
fr: Décodage : %1

en: Configure %1 ...
fr: Configuration de %1 ...

en: Solutions for backend problems
fr: Solutions pour les problèmes de module(s)

en: You have installed or removed backends and your soundKonverter settings can be optimized.
fr: Des modules ont été installés ou désinstallés et la configuration de soundKonverter peut être optimisée.

en: For encoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
fr: Pour encoder des fichiers en %1, le module '%2' peut être remplacé par '%3'.

en: For ripping audio CDs the backend '%1' can be replaced with '%2'.
fr: Pour extraire des CDs le module '%1' peut être remplacé par '%2'.

en: For decoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
fr: Pour décoder des fichiers %1, le module '%2' peut être remplacé par '%3'.

en: For applying Replay Gain to %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
fr: Pour appliquer le Replay Gain aux fichiers '%1', le module '%2' peut être remplacé par '%3'.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Fix
fr: Réparer

en: soundKonverter couldn't find any missing packages.
    If you are missing some file formats you might need to install an additional plugin via the package manager of your distribution.
fr: soundKonverter n'a pu trouver aucun paquet manquant.
    Si certains formats de fichier manquent, il vous faudra peut-être installer un greffon additionnel via le gestionnaire de paquets de votre distribution.

en: Some of the installed plugins aren't working.
    Possible solutions are listed below.
fr: Certains des greffons installés ne fonctionnent pas.
    Voici, ci-dessous, les solutions possibles.

en: Some files can't be decoded.
    Possible solutions are listed below.
fr: Le décodage a échoué pour certains fichiers.
    Voici, ci-dessous, les solutions possibles.

en: Replay Gain isn't supported for some files.
    Possible solutions are listed below.
fr: Replay Gain n'est pas supporté par certains fichiers.
    Voici, ci-dessous, les solutions possibles.

en: Ripping audio CDs is not supported by any installed plugin.
    Please have a look at your distributions package manager in order to get a cd ripper plugin for soundKonverter.
fr: L'extraction de CDs audio n'est supportée par aucun greffon installé.
    Veuillez vérifier si votre gestionnaire de paquets vous propose un greffon pour extraire les CDs pour soundKonverter.

en: Ripping audio CDs is currently not supported because of missing backends.
    Possible solutions are listed below.
fr: L'extraction de CD n'est actuellement pas supporté car il manque des modules.
    Voici, ci-dessous, les solutions possibles.

en: Possible solutions for %1
fr: Solutions possibles pour %1

[ctx: like in either or]
en: or
fr: ou

en: Affected files:
fr: Fichiers affectés :

en: Last used
fr: Utilisé en dernier

en: High
fr: Haut

[ctx: cover file name]
en: cover
fr: couverture

en: Try internal
fr: Essayez le module interne

en: Very low
fr: Très bas

en: Low
fr: Bas

en: Medium
fr: Moyen

en: Very high
fr: Très haut

en: Lossless
fr: Sans perte

en: Hybrid
fr: Hybride

en: User defined
fr: Défini par l'utilisateur

en: Convert with soundKonverter
fr: Convertir avec soundKonverter

en: Add Replay Gain with soundKonverter
fr: Ajouter le Replay Gain avec soundKonverter

en: Advanced
fr: Avancé

en: Preferred file name extension for ogg vorbis files:
fr: Nom de l'extension préférée pour les fichiers ogg vorbis :

en: Preferred comment tag field for ogg vorbis and flac files:
fr: Commentaire préféré pour les fichiers ogg vorbis et flac :

en: Some applications use the field DESCRIPTION even though the field COMMENT is the correct one.
    Comments will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
fr: Certaines applications utilisent le champ DESCRIPTION même si c'est le champ COMMENT qui est correct.
    Les commentaires seront écrits dans le champ sélectionné, mais quand les tags seront lus c'est le champ associé qui sera préféré.

en: Preferred total tracks number tag field for ogg vorbis and flac files:
fr: Tag préféré pour le nombre total des pistes concernant les fichiers ogg vorbis et flac :

en: Total tracks number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field TRACKNUMBER, the track number and the total tracks number will be written to the same field separated by a slash ('/').
fr: Le nombre total des pistes sera écrit dans le champ sélectionné, mais quand les tags seront lus c'est le champ associé qui sera préféré.
    Quand le champ TRACKNUMBER est utilisé, le numéro de piste et le nombre total de pistes seront écrits dans le même champ et seront séparés par un slash ('/').

en: Preferred total discs number tag field for ogg vorbis and flac files:
fr: Tag préféré pour le nombre total de disques concernant les fichiers ogg vorbis et flac :

en: Total discs number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field DISCNUMBER, the disc number and the total discs number will be written to the same field separated by a slash ('/').
fr: Le nombre total des disques sera écrit dans le champ sélectionné, mais quand les tags seront lus c'est le champ associé qui sera préféré.
    Quand le champ DISCNUMBER est utilisé, le numéro de disque et le nombre total de disques seront écrits dans le même champ et seront séparés par un slash ('/').

en: Always use FAT compatible output file names
fr: Utiliser toujours des noms de fichier compatible FAT

en: Replaces some special characters like '?' by '_'.
    If the output directory is on a FAT file system FAT compatible file names will automatically be used independently from this option.
fr: Remplacer certains caractères spéciaux comme '?' par '_'.
    Si le dossier de destination est sur un système de fichiers FAT, les noms de fichier compatibles FAT seront automatiquement utilisés indépendamment de cette option.

en: Eject CD after ripping has been completed
fr: Éjecter le CD après la fin de l'extraction.

en: Debug
fr: Déboguer

en: Write log files to disc
fr: Écrire les journaux de log sur le disque

en: Write log files to the hard drive while converting.
    This can be useful if a crash occurs and you can't access the log file using the log viewer.
    Log files will be written to %1
fr: Écrire les journaux de log sur le disque dur pendant la conversion.
    Ceci peut être utile si un plantage survient et que vous ne pouvez pas accéder au journal de log en utilisant la visionneuse des journaux de log.
    Les journaux de log sont écrits dans %1

en: Experimental
fr: Expérimental

en: Store temporary files in memory unless the estimated size is more than:
fr: Stocker les fichiers temporaires dans la mémoire vive à moins que leur taille estimée soit plus grande que :

en: Don't store files that are expected to be bigger than this value in memory to avoid swapping
fr: Ne stockez pas en mémoire vive les fichiers qui sont susceptibles d'être plus gros que cette valeur afin d'éviter le swap

[ctx: mega in bytes]
en: MiB
fr: Mio

en: It seems there's no filesystem mounted on /dev/shm
fr: Il semble qu’aucun système de fichiers ne soit monté sur /dev/shm

en: Use pipes when possible
fr: Utiliser les chaînages quand c'est possible

en: Pipes make it unnecessary to use temporary files, therefore increasing the performance.
    But some backends cause errors in this mode so be cautious.
fr: Les chaînages rendent les fichiers temporaires inutiles ce qui accroît les performances.
    Néanmoins certains modules provoquent des erreurs dans ce mode, à utiliser avec prudence.

en: Decoder
fr: Décodeur

en: Encoder
fr: Encodeur

en: Move %1 one position up
fr: Déplacer %1 vers le haut

en: Move %1 one position down
fr: Déplacer %1 vers le bas

en: About %1 ...
fr: À propos de %1 ...

en: CD ripper
fr: Extracteur de CD

en: Use plugin:
fr: Utiliser le greffon :

en: Filters
fr: Filtres

en: Enable plugins:
fr: Activer les greffons :

en: Priorities
fr: Priorités

en: Configure plugin priorities for format:
fr: Configurer les priorités des greffons pour le format :

en: Show possible optimizations
fr: Montrer les optimisations possibles

en: You have changed the current settings.
    Do you want to save them?
fr: Vous avez changé la configuration actuelle.
    Voulez-vous l'enregistrer?

en: Settings changed
fr: Configuration changée

en: This will choose the best backends for all formats and save the new preferences immediately.
    
    Do you want to continue?
fr: Cette action choisit les meilleurs modules pour tous les formats et enregistre les nouvelles préférences immédiatement.
    
    Voulez-vous continuer?

en: All backend settings seem to be optimal, there is nothing to do.
fr: La configuration de tous les modules semble optimale, il n'y a rien à modifier.

en: Saving covers to output directory
fr: Enregistrer les couvertures vers le dossier de destination

en: Save embedded covers to output directory
fr: Enregistrer les couvertures intégrées vers le dossier de destination

en: Always
fr: Toujours

en: Only if embedding the covers into the output files is not possible
fr: Seulement si intégrer les couvertures vers les fichiers de destination n'est pas possible

en: Never
fr: Jamais

en: File name for the cover (when saving to output directory)
fr: Nom de fichier pour la couverture (quand on enregistre vers un dossier)

en: The embedded cover description
fr: Description de la couverture intégrée

en: The default cover file name
fr: Nom par défaut de la couverture

en: Default cover file name:
fr: Nom par défaut de la couverture :

en: The following strings are wildcards that will be replaced
    by the information in the meta data:
    
    %a - Artist
    %b - Album
    %d - Cover description
    %r - Cover role
fr: Les caractères suivants sont des jokers qui seront remplacés
    par les informations des méta-données suivantes:
    
    %a - artiste
    %b - album
    %d - description de la couverture
    %r - rôle de la couverture

en: Settings
fr: Configuration

en: General
fr: Général

en: Cover art
fr: Couverture

en: Backends
fr: Modules

en: User interface
fr: Interface de l'utilisateur

en: Start in Mode:
fr: Commencer avec le mode :

en: Simple
fr: simple

en: Detailed
fr: détaillé

en: Default profile:
fr: Profil par défaut :

en: Default format:
fr: Format par défaut :

en: Conflict handling:
fr: Gestion du conflit :

en: Generate new file name
fr: Générer un nouveau nom de fichier

en: Skip file
fr: Passer le fichier

note: i18n("Overwrite file") );
en: Do that if the output file already exists
fr: Effectuer cette action si le fichier de destination existe déjà

en: Number of files to convert at once:
fr: Nombre de fichiers à convertir en même temps :

en: You shouldn't set this number higher than the amount of installed processor cores.
    There have been %1 processor cores detected.
fr: Veillez à ne pas spécifier un nombre plus grand que le total des cœurs de votre processeur.
    Le système a détecté %1 cœur(s) dans votre processeur.

en: Apply album gain to converted files
fr: Appliquer le gain par album aux fichiers convertis

en: Keep songs of the same album waiting in file list in order to apply album gain to all files.
fr: Garder les chansons du même album en attente afin d'appliquer le gain par album à tous les fichiers.

en: Copy files instead of converting to the same file format
fr: Copier les fichiers au lieu de les convertir dans le même format

en: If the input and the output file format are the same, copy the files instead of re-encoding them.
fr: Si les formats des fichiers source et cible sont identiques, copier les fichiers au lieu de les réencoder.

en: Replay Gain tool
fr: Outil Replay Gain

en: Group files in the Replay Gain tool by:
fr: Grouper les fichiers dans l'outil Replay Gain par :

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags and directories
fr: Tags d'album et dossiers

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags only
fr: Tags d'album seulement

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Directories only
fr: Dossiers seulement

en: Number of items to process at once:
fr: Nombre d'éléments à traiter en même temps :

en: Getting file
fr: Récupération du fichier

en: Copying "%1" to "%2"
fr: Copie de "%1" vers "%2"

en: File is encrypted, conversion not possible
fr: Le fichier est crypté, la conversion est impossible

en: No more backends left to try :(
fr: Il n'y a plus de modules à essayer :(

en: Converting
fr: Conversion

en: Conversion failed. At least one of the used backends needs to be configured properly.
fr: La conversion a échoué. Au moins un des modules doit être configuré correctement.

en: Conversion failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
fr: La conversion a échoué. Il manque une fonction nécessaire au greffon que vous avez choisi.

en: Conversion failed. Unknown Error.
fr: La conversion a échoué. Erreur inconnue.

en: Ripping
fr: Extraction

en: Decoding
fr: Décodage

en: Applying filter
fr: Application du filtre

en: Encoding
fr: Encodage

en: Skipping Replay Gain, Album Gain will be calculated later
fr: Passe le Replay Gain, l'Album Gain sera calculé plus tard

en: Applying Replay Gain
fr: Application du Replay Gain

en: Waiting for running Vorbis Gain process to finish
fr: En attente de l'exécution de Vorbis Gain pour finir

en: Writing tags
fr: Écriture des tags

en: Executing next step
fr: Exécution de la prochaine étape

en: Read tags successfully
fr: Les tags ont été lus avec succès

en: Unable to read tags
fr: Impossible de lire les tags

[ctx: removing file]
en: Removing: %1
fr: Suppression : %1

en: An error occurred. Error code: %1 (%2)
fr: Une erreur est survenue. Code de l'erreur : %1 (%2)

en: Conversion failed. Exit code: %1
fr: La conversion a échoué. Code de sortie : %1

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1: %2 - %3
fr: Piste %1 du CD : %2 - %3

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1
fr: Piste %1 du CD

en: Adding new item to conversion list: '%1'
fr: Ajout de nouveaux éléments à la liste de conversion : '%1'

en: Got log ID: %1
fr: Identification du journal de log : %1

en: Track number: %1, device: %2
fr: Numéro de piste : %1, périphérique : %2

en: Possible conversion strategies:
fr: Stratégies de conversion possibles :

en: File system type: %1
fr: Type du système de fichiers : %1

en: An error occurred, the output file size is less than one percent of the input file size
fr: Une erreur est survenue, la taille du fichier cible fait plus de 1 pour cent du fichier source

en: Conversion failed, trying again. Exit code: -2 (%1)
fr: La conversion a échoué, essayez à nouveau. Code de sortie : -2 (%1)

en: Removing partially converted output file
fr: Suppression des fichiers partiellement convertis

[ctx: Conversion exit status]
en: Normal exit
fr: Sortie normale

[ctx: Conversion exit status]
en: Succeeded but problems occurred
fr: Terminé mais il y a eu des problèmes

[ctx: Conversion exit status]
en: Aborted by the user
fr: Arrêté par l'utilisateur

[ctx: Conversion exit status]
en: Backend needs configuration
fr: Le module doit être configuré

[ctx: Conversion exit status]
en: Not enough space on the output device
fr: Pas assez d'espace disque sur le périphérique de destination

[ctx: Conversion exit status]
en: File already exists
fr: Le fichier existe déjà

[ctx: Conversion exit status]
en: File is encrypted
fr: Le fichier est crypté

[ctx: Conversion exit status]
en: An error occurred
fr: Une erreur est apparue

en: Executing command: "%1"
fr: Exécution de la commande : "%1"

en: Removing file from conversion list. Exit code %1 (%2)
fr: Suppression du fichier de la liste de conversion. Code de sortie %1 (%2)

en: Conversion time
fr: Temps de conversion

en: Output file size
fr: Taille du fichier de destination

en: File size ratio
fr: Ratio de la taille du fichier

[ctx: The conversion progress can't be determined]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Filter
fr: Filtre

en: Waiting for Replay Gain
fr: En attente de Replay Gain

en: Progress: %1
fr: Progression : %1

en: Wave is a very simple audio format that doesn't compress the audio stream so it's lossless but the file size is very big and it doesn't support advanced features like tags.<br>It is supported by virtually any software or device.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WAV">http://en.wikipedia.org/wiki/WAV</a>
fr: Wave un format audio très simple qui ne compresse pas le flux sonore. C'est un format sans perte qui produit des fichiers de très grande taille et ne supporte pas les fonctions avancées telles que les tags.<br>Il est virtuellement reconnu par n'importe quel logiciel ou périphérique.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/WAV">http://fr.wikipedia.org/wiki/WAV</a>

en: Advanced Audio Coding (AAC) is a lossy and popular audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "aac" refers to only the codec. In order to get a file with tagging capabilities use "m4a/aac".<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>
fr: Advanced Audio Coding (AAC) est un format audio avec perte et populaire. Il est très utilisé par Apple Inc.<br>Dans soundKonverter, "aac" fait référence uniquement au codec. Pour obtenir un fichier avec des tags, utilisez "m4a/aac".<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://fr.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>

en: Advanced Audio Coding (AAC) is a lossy and popular audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/aac" refers to a MPEG-4 audio file encoded with AAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>
fr: Advanced Audio Coding (AAC) est un format audio avec perte et populaire. Il est très utilisé par Apple Inc.<br>Dans soundKonverter, "m4a/aac" fait référence aux fichiers audios MPEG-4 encodés avec AAC.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://fr.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>

en: Apple Lossless Audio Codec (ALAC) is a lossless audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/alac" refers to a MPEG-4 audio file encoded with ALAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">http://en.wikipedia.org/wiki/Apple Lossless</a>
fr: Apple Lossless Audio Codec (ALAC) est un format audio sans perte. Il est très utilisé par Apple Inc.<br>Dans soundKonverter, "m4a/alac" fait référence aux fichiers audios MPEG-4 encodés avec ALAC.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">http://fr.wikipedia.org/wiki/Apple Lossless</a>

en: Ogg Vorbis is a lossy and popular audio format.<br>It is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis">http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis</a>
fr: Ogg Vorbis est un format audio avec perte et populaire.<br>Il est libre de toute restriction légale.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Vorbis">http://fr.wikipedia.org/wiki/Vorbis</a>

en: Opus is a lossy audio format designed for real time communication over the internet.<br>It can cover a wide range of bitrates with a high quality and it is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)">http://en.wikipedia.org/wiki/Opus (audio format)</a>
fr: Opus est un format audio avec perte créé spécifiquement pour les communications internet en temps réel.<br>Il peut couvrir un large éventail de débits en haute qualité et est libre de toute restriction légale.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)">http://en.wikipedia.org/wiki/Opus (format audio)</a>

en: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer III (MP3) is the most popular lossy audio format.<br>It is supported by virtually all audio players even though it has some legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3">http://en.wikipedia.org/wiki/MP3</a>
fr: MPEG-1 ou MPEG-2 Audio Layer III (MP3) est le format audio avec perte le plus populaire.<br>Il est virtuellement supporté par tous les lecteurs audio bien qu'il soit soumis à des restrictions légales.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/MP3">http://fr.wikipedia.org/wiki/MP3</a>

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is a lossless audio format.<br>It is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC">http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC</a>
fr: Free Lossless Audio Codec (FLAC) est un format audio sans perte.<br>Il est libre de toute restriction légale.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/FLAC">http://fr.wikipedia.org/wiki/FLAC</a>

en: Windows Media Audio (WMA) is a lossy audio format developed by Microsoft.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Windows Media Audio</a>
fr: Windows Media Audio (WMA) est un format audio avec perte développé par Microsoft.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">http://fr.wikipedia.org/wiki/Windows Media Audio</a>

en: AC3 or AC-3 is part of the Dolby Digital format family.<br>It was designed to be used for movies (e.g. DVDs) and supports surround sound.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital">http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby Digital</a>
fr: AC3 or AC-3 fait partie de la famille des formats Dolby Digital.<br>Il a été créé pour les films (ex : DVD) et supporte le son surround.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital">http://fr.wikipedia.org/wiki/Dolby Digital</a>

en: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer II (MP2) is an old lossy audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1_Audio_Layer_II">http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1 Audio Layer II</a>
fr: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer II (MP2) est un ancien format audio avec perte.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1_Audio_Layer_II">http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1 Audio Layer II</a>

en: Adaptive Multi-Rate Narrow-Band (AMR NB) is mainly used for speech compression for mobile communication.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_audio_codec">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate audio codec</a>
fr: Adaptive Multi-Rate Narrow-Band (AMR NB) est principalement utilisé pour la compression des conversations des télécommunications mobiles.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_audio_codec">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate audio codec</a>

en: Adaptive Multi-Rate Wide-Band (AMR WB) is an advanced version of AMR NB which uses a higher data rate resulting in a higher quality.<br>Still it should be used only for speech compression.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_Wideband">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate Wideband</a>
fr: Adaptive Multi-Rate Wide-Band (AMR WB) est une version avancée d'AMR NB qui utilise un taux de données supérieur générant une meilleure qualité.<br>Il est conseillé de ne l'utiliser que pour la compression de conversation.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_Wideband">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate Wideband</a>

en: Monkey's Audio is a lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's Audio</a>
fr: Monkey's Audio est un format audio sans perte.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Monkey's_Audio">http://fr.wikipedia.org/wiki/Monkey's Audio</a>

en: Speex is a lossy audio format designed for speech encoding.<br>It is free of any legal restrictions. Since the release of Opus, Speex is considered obsolete.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Speex">http://en.wikipedia.org/wiki/Speex<a/>
fr: Speex est un format audio avec perte spécifiquement destiné à la compression des conversations.<br>Il est libre de toute restriction légale. Depuis la sortie d'Opus, Speex est considéré comme obsolète.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Speex">http://fr.wikipedia.org/wiki/Speex<a/>

en: Musepack (MPC) is a free and lossy file format based on mp2 and optimized for high quality.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack">http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack<a/>
fr: Musepack (MPC) est un format audio libre avec perte basé sur le MP2 et optimisé pour une haute qualité.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Musepack">http://fr.wikipedia.org/wiki/Musepack<a/>

en: Shorten (SHN) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten">http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten</a>
fr: Shorten (SHN) est un format audio libre et sans perte.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Shorten">http://fr.wikipedia.org/wiki/Shorten</a>

en: True Audio (TTA) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/TTA_(codec)">http://en.wikipedia.org/wiki/TTA (codec)<a/>
fr: True Audio (TTA) un format audio libre sans perte.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/TTA_(codec)">http://en.wikipedia.org/wiki/TTA (codec)<a/>

en: WavPack (WV) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack">http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack<a/>
fr: WavPack (WV) est un format audio libre sans perte.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/WavPack">http://fr.wikipedia.org/wiki/WavPack<a/>

en: 8-Bit Sampled Voice (8SVX) is an audio file format standard developed by Electronic Arts for the Commodore-Amiga computer series.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX">http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX</a>
fr: 8-Bit Sampled Voice (8SVX) est un format audio développé par Electronic Arts pour les ordinateurs Commodore-Amiga.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX">http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX</a>

en: Audio Interchange File Format (AIFF) is a very simple audio format that doesn't compress the audio stream so it's lossless but the file size is very big and it doesn't support advanced features like tags.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Interchange_File_Format">http://en.wikipedia.org/wiki/Audio Interchange File Format</a>
fr: Audio Interchange File Format (AIFF) un format audio sans perte très simple qui ne compresse pas le flux sonore et qui produit de très gros fichiers. Il ne supporte pas les fonctions avancées telles que les tags.<br><br><a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Audio_Interchange_File_Format">http://fr.wikipedia.org/wiki/Audio Interchange File Format</a>

en: Killing process on user request
fr: Fermeture forcée d'un processus sur demande utilisateur

en: In order to encode %1 files, you need to install '%2'.
fr: Pour encoder des fichiers %1, vous devez installer '%2'.

en: In order to decode %1 files, you need to install '%2'.
fr: Pour décoder des fichiers %1, vous devez installer '%2'.

en: In order to transcode %1 files, you need to install '%2'.
fr: Pour transcoder des fichiers %1, vous devez installer '%2'.

en: In order to calculate Replay Gain tags for %1 files, you need to install '%2'.
fr: Pour calculer des tags Replay Gain pour des fichiers %1, vous devez installer '%2'.

en: '%1' should be shipped with your distribution.
fr: '%1' devrait être fourni avec votre distribution.

en: Since '%1' includes patented codecs, it may not be included in the default installation of your distribution. Many distributions offer '%1' in an additional software repository.
fr: Puisque '%&' contient des codecs brevetés, il se peut qu'il ne soit pas inclus par défaut dans votre distribution. Beaucoup de distributions proposent '%1' dans un dépôt supplémentaire.

en: You can download '%1' at %2
fr: Vous pouvez télécharger '%1' à %2

en: In order to use the filter %1, you need to install '%2'.
fr: Pour utiliser le filtre %1, vous devez installer '%2'.

en: In order to use the filters %1, you need to install '%2'.
fr: Pour utiliser les filtres %1, vous devez installer '%2'.

en: State
fr: État

en: Input
fr: Origine

en: Output
fr: Destination

en: Quality
fr: Qualité

en: Edit options...
fr: Éditer les options...

en: Start conversion
fr: Commencer la conversion

en: Stop conversion
fr: Arrêter la conversion

en: Remove
fr: Supprimer

en: This file type is unknown to soundKonverter.
    Maybe you need to install an additional soundKonverter plugin.
    You should have a look at your distribution's package manager for this.
fr: Ce type de fichier est inconnu de soundKonverter.
    Vous devez peut-être installer un greffon supplémentaire pour soundKonverter.
    Consultez le gestionnaire de paquets de votre distribution.

en: ... and %1 more files
fr: ... et %1 fichiers de plus

en: Will be skipped
fr: Ne sera pas traiter

en: Will be copied
fr: Sera copié

en: Waiting
fr: En attente

en: The conversion has failed.
    See the log for more information.
fr: La conversion a échoué.
    Consulter le journal de log pour plus d'informations.

en: Skipped
fr: Passé

en: CD track %1
fr: Piste %1 du CD

en: Do you want to overwrite the current file list?
    
    If not, the saved file list will be appended.
fr: Voulez-vous remplacer la liste actuelle?
    Si non, la liste enregistrée sera ajoutée.

[ctx: days]
en: d
fr: j

en: Identifier
fr: Identificateur

en: Log ID
fr: Identification du journal de log

en: Finished logging
fr: Écriture des journaux de log terminée

en: Log Viewer
fr: Visionneuse des journaux de log

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Save to file...
fr: Sauvegarder vers un fichier...

en: Log file:
fr: Journal de log :

en: soundKonverter application log
fr: Journal de log de soundKonverter

en: Save log file
fr: Enregistrer le journal de log

en: File already exists. Do you really want to overwrite it?
fr: Le fichier existe déjà. Voulez-vous vraiment le remplacer?

en: Writing to file failed.
    Maybe you haven't got write permission.
fr: L'écriture vers le fichier a échoué.
    Vous n'avez peut-être pas les permissions en écriture.

en: Nuvola icon theme
fr: Thème d'icônes Nuvola

en: Amarok developers
fr: Les développeurs d'Amarok

en: All programmers of audio converters
fr: Tous les programmeurs des convertisseurs audio

en: Open the Replay Gain tool and add all given files
fr: Ouvrir l'outil Replay Gain et y ajouter tous les fichiers sélectionnés

en: List all tracks on the cd drive <device>, 'auto' will search for a cd
fr: Lister toutes les pistes du lecteur <device>, 'auto' recherchera un CD

en: Add all files using the given profile
fr: Ajouter tous les fichiers en utilisant le profile sélectionné

en: Add all files using the given format
fr: Ajouter tous les fichiers en utilisant le format sélectionné

en: Output all files to <directory>
fr: Tous les fichiers iront dans <directory>

en: Start soundKonverter invisible
fr: Lancer soundKonverter en mode invisible

en: Start the conversion immediately (enabled when using '--invisible')
fr: Commencer la conversion immédiatement (activé quand on utilise '--invisible')

en: Close soundKonverter after all files are converted (enabled when using '--invisible')
fr: Fermer soundKonverter après la conversion de tous les fichiers (activé quand on utilise '--invisible')

en: Execute <command> after each file has been converted (%i=input file, %o=output file)
fr: Exécuter <command> après chaque conversion de fichier (%i=fichier d'origine, %o=fichier de destination)

en: Audio file(s) to append to the file list
fr: Fichier audio à ajouter à la liste

[ctx: cover type]
en: Unclassified
fr: Non classé

[ctx: cover type]
en: 32x32 PNG file icon
fr: Icône PNG 32x32

[ctx: cover type]
en: File icon
fr: Icône

[ctx: cover type]
en: Front cover
fr: Recto de la pochette

[ctx: cover type]
en: Back cover
fr: Verso de la pochette

[ctx: cover type]
en: Leaflet page
fr: Livret

[ctx: cover type]
en: CD photo
fr: Photo du CD

[ctx: cover type]
en: Lead artist picture
fr: Image de l'artiste principal

[ctx: cover type]
en: Artist picture
fr: Image de l'artiste

[ctx: cover type]
en: Conductor picture
fr: Image du leader du groupe

[ctx: cover type]
en: Band picture
fr: Image du groupe

[ctx: cover type]
en: Composer picture
fr: Image du compositeur

[ctx: cover type]
en: Lyricist picture
fr: Image du parolier

[ctx: cover type]
en: Picture of the recording location
fr: Image du lieu d'enregistrement

[ctx: cover type]
en: Picture of the artists during recording
fr: Image des artistes pendant l'enregistrement

[ctx: cover type]
en: Picture of the artists during performance
fr: Image des artistes pendant le spectacle

[ctx: cover type]
en: Picture from a video
fr: Image d'une vidéo

[ctx: cover type]
en: Picture of a large, coloured fish
fr: Image d'un grand poisson coloré

[ctx: cover type]
en: Illustration related to the track
fr: Illustration de la piste

[ctx: cover type]
en: Band logo
fr: Logo du groupe

[ctx: cover type]
en: Publisher logo
fr: Logo du distributeur

en: Add CD tracks
fr: Ajouter des pistes CD

en: 1. Select CD tracks
fr: 1. Sélectionner des pistes CD

en: 2. Set conversion options
fr: 2. Configurer les options de conversion

en: Album artist:
fr: Artiste de l'album

en: Album:
fr: Album :

en: Disc No.:
fr: Disque numéro :

[ctx: Track/Disc No. x of y]
en: of
fr: sur

en: Year:
fr: Année :

en: Genre:
fr: Genre :

[ctx: column title]
en: Rip
fr: Extraire

en: Track
fr: Piste

en: Artist
fr: Artiste

en: Composer
fr: Compositeur

en: Title
fr: Titre

en: Length
fr: Longueur

en: Player
fr: Joueur

en: No track selected
fr: Aucune piste sélectionnée

en: Title:
fr: Titre :

en: Artist:
fr: Artiste :

en: Composer:
fr: Compositeur :

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Select your desired output options and click on "Ok".
fr: Sélectionner vos options de destination et cliquer sur "OK".

en: Save cue sheet...
fr: Enregistrer le fichier "cue sheet"...

en: Request CDDB
fr: Requête CDDB

en: Rip entire CD to one file
fr: Extraire tout le CD vers un fichier unique

en: Ripping an entire cd to a single file is not supported by the installed backends.
    Possible solutions are listed below.
fr: Les modules installés ne supportent pas l'extraction de tout le CD vers un fichier unique.
    Les solutions possibles sont listées ci-dessous.

en: Ripping an entire cd to a single file is not supported by the installed backends.
    Please check your distribution's package manager in order to install an additional ripper plugin which supports ripping to one file.
fr: Les modules installés ne supportent pas l'extraction de tout le CD vers un fichier unique.
    Merci de vérifier si votre gestionnaire de paquets peut vous proposer d'installer un autre greffon qui supporte l'extraction vers un fichier unique.

en: Proceed
fr: Continuer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Select CD-ROM drive
fr: Sélectionner le lecteur

en: Multiple CD-ROM drives where found. Please select one:
fr: Plusieurs lecteurs CD ont été détectés. Merci d'en sélectionner un :

en: %1 (%2): Audio CD with %3 tracks
fr: %1 (%2) : CD avec %3 pistes

en: Please wait, trying to download CDDB data ...
fr: Merci de patienter, téléchargement des données CDDB en cours...

en: Select CDDB Entry
fr: Sélectionner l'entrée CDDB

en: Multiple CDDB entries where found. Please select one:
fr: Plusieurs entrées CDDB ont été trouvées. Merci d'en sélectionner une :

en: All tracks
fr: Toutes les pistes

en: Tracks
fr: Pistes

en: Please select at least one track in order to proceed.
fr: Merci de sélectionner au moins une piste avant de continuer.

en: No conversion options selected.
fr: Aucune option de conversion sélectionnée.

en: A file with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
fr: Un fichier du même nom existe déjà.
    
    Voulez-vous le remplacer?

en: File already exists
fr: Le fichier existe déjà

en: Add folder
fr: Ajouter un dossier

en: 1. Select directory
fr: 1. Sélectionner un dossier

en: Directory:
fr: Dossier :

en: Only add selected file formats:
fr: N'ajouter que les formats sélectionnés :

en: Are you missing some file formats?
fr: Est-ce qu'il vous manque certains formats de fichier?

en: Select all
fr: Sélectionner tout

en: Select none
fr: N'en sélectionner aucun

en: Recursive
fr: Récursif

en: If checked, files from subdirectories will be added, too.
fr: Si coché, les fichiers des sous-dossiers seront ajoutés aussi.

en: Add Files
fr: Ajouter des fichiers

en: %1 files
fr: Fichiers %1

en: All supported files
fr: Tous les fichiers supportés

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Add playlist
fr: Ajouter une liste de lecture

en: The following files couldn't be found:
fr: Les fichiers suivants n'ont pas été trouvés :

en: Files not found
fr: Fichiers non trouvés

en: Add url
fr: Ajouter une URL

en: 1. Enter url
fr: 1. Entrer une URL

en: The Url you entered is invalid. Please try again.
fr: L'URL que vous avez entrée n'est pas valide. Merci d'essayer à nouveau.

en: Format:
fr: Format :

en: Use Plugin:
fr: Utiliser le greffon :

en: Destination:
fr: Destination :

en: Calculate Replay Gain tags
fr: Calculer les tags Replay Gain

en: Save current options as a profile
fr: Enregistrer les options actuelles comme profile

en: Load saved profiles
fr: Ouvrir des profiles enregistrés

en: Replay Gain is not supported for the %1 file format.
    Possible solutions are listed below.
fr: Replay Gain n'est pas supporté pour le format %1.
    Les solutions possibles sont listées ci-dessous.

en: Replay Gain is not supported for the %1 file format.
    Please check your distribution's package manager in order to install an additional Replay Gain plugin.
fr: Replay Gain n'est pas supporté pour le format %1.
    Merci de vérifier si votre gestionnaire de paquets vous propose d'installer un greffon Replay Gain supplémentaire.

en: Replay Gain tags can tell your music player how loud a track is
    so it can adjust the volume to play all tracks with equal loudness.
fr: Les tags Replay Gain peuvent communiquer le niveau sonore d'une piste à votre lecteur de musique.
    Il pourra ainsi ajuster le volume sonore de toutes les pistes pour les jouer avec le même niveau.

en: Using the current conversion options will create files with approximately %1 per minute.
fr: Utiliser les options de conversion actuelles créeront des fichiers avec approximativement %1 par minute.

en: New profile
fr: Nouveau profile

en: Enter a name for the new profile:
fr: Entrer un nom pour le nouveau profile :

en: You cannot save a profile without a name.
fr: Vous ne pouvez pas enregistrer un profile sans nom.

en: Profile name is empty
fr: Le nom du profile est vide

en: You cannot overwrite the built-in profiles.
fr: Vous ne pouvez pas remplacer les profiles intégrés.

en: Profile already exists
fr: Le profile existe déjà

en: A profile with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
fr: Un profile avec ce nom existe déjà.
    
    Voulez-vous le remplacer?

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Edit conversion options
fr: Éditer les options de conversion

en: Covers:
fr: Couvertures :

en: Edit
fr: Éditer

en: Track No.:
fr: Piste numéro :

en: Edit tags
fr: Éditer les tags

en: No file selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: The tags could not be read, because this is not a local file.
    soundKonverter will try to read the tags, when it is about to convert the file.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags after downloading.
fr: Les tags n'ont pas pu être lus car ce n'est pas un fichier local.
    soundKonverter essayera de lire les tags quand il convertira le fichier.
    Si vous voulez éditer les tags, vous pouvez appuyer sur le bouton ci-dessous mais, dans ce cas, soundKonverter n'essayera pas
    de lire les tags après téléchargement.

en: Reading the tags of this file failed.
    soundKonverter will try to read the tags a second time, when it is about to convert the file.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags a second time.
fr: La lecture des tags de ce fichier a échoué.
    soundKonverter essaiera de lire les tags une seconde fois quand il sera sur le point de convertir le fichier.
    Si vous voulez éditer les tags, vous pouvez appuyer sur le bouton ci-dessous. Dans ce cas, soundKonverter n'essaiera pas
    de relire les tags.

[ctx: cover tooltip]
en: Cover type:
fr: Type de couverture :

[ctx: cover tooltip]
en: Description:
fr: Description :

[ctx: cover tooltip]
en: Size:
fr: Taille :

[ctx: cover tooltip]
en: Mime type:
fr: Type MIME :

en: %1 Files
fr: Fichiers %1

en: You have selected multiple files with different conversion options.
    You can change the options of all files by hitting the button below.
fr: Vous avez sélectionné plusieurs fichiers avec des options de conversion différentes.
    Vous pouvez changer les options de tous les fichiers en appuyant sur le bouton ci-dessous.

en: Reading the tags of one or more files failed.
    soundKonverter will try to read the tags a second time, when it is about to convert the files.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags a second time.
fr: La lecture des tags d'un ou de plusieurs fichiers a échoué.
    soundKonverter essaiera de lire les tags une seconde fois quand il sera sur le point de convertir le fichier.
    Si vous voulez éditer les tags, vous pouvez appuyer sur le bouton ci-dessous. Dans ce cas, soundKonverter n'essaiera pas
    de relire les tags.

en: Quality:
fr: Qualité :

en: Remove the selected profile
fr: Supprimer le profile sélectionné

en: Info
fr: Informations

en: Information about the selected profile
fr: Informations concernant le profile sélectionné

en: Information about the selected file format
fr: Informations concernant le format sélectionné

en: More formats...
fr: Plus de formats...

en: Optional:
fr: Optionnel :

en: Encoding files with a very low quality can be useful if you have a mobile device where your storage space is limited.
    It is not recommended to save your music in this quality without a copy of higher quality.
fr: Encoder des fichiers en qualité très faible peut être utile si vous avez un dispositif mobile où votre espace de stockage est limité.
    Il n'est pas recommandé de sauvegarder votre musique avec cette qualité sans avoir une copie de qualité supérieure.

en: Encoding files with a low quality can be useful if you have a mobile device where your storage space is limited.
    It is not recommended to save your music in this quality without a copy of higher quality.
fr: Encoder des fichiers en qualité faible peut être utile si vous avez un dispositif mobile où votre espace de stockage est limité.
    Il n'est pas recommandé de sauvegarder votre musique avec cette qualité sans avoir une copie de qualité supérieure.

en: Encoding files with a medium quality is a compromise between quality and file size.
    Most people might not hear much of a difference to the original files but you should only use it to save music if your storage space is limited.
fr: Encoder des fichiers en qualité moyenne est un compromis entre qualité et taille de fichier.
    La plupart des gens peuvent à peine faire la différence avec les fichiers originaux mais cette option pour sauvegarder de la musique n'est à utiliser que si votre espace de stockage est limité.

en: Encoding files with a high quality is a good choice if you have enough storage space available. You can use this to save your music.
fr: Encoder des fichiers en haute qualité est un bon choix si vous avez assez d'espace de stockage disponible. Vous pouvez l'utiliser pour sauvegarder votre musique.

en: Encoding files with a very high quality is fine if you have enough storage space.
fr: Si vous avez assez d'espace de stockage disponible, vous pouvez encoder des fichiers en très haute qualité.

en: Encoding files lossless will preserve the quality of the original file.
    It is only then useful if the original file has a good quality (e.g. audio CD).
    The file size will be big, so you should only use it if you have enough storage space.
fr: Encoder des fichiers vers du "sans perte" préservera la qualité du fichier d'origine.
    Ce n'est utile que si le fichier d'origine est d'une bonne qualité (ex : piste CD).
    La taille du fichier sera importante, ne l'utilisez que si vous avez assez d'espace de stockage.

en: You can define your own profile in the "Detailed" tab.
fr: Vous pouvez définir votre propre profile dans l'onglet "Options avancées".

en: This is a user defined profile.
fr: Profile défini par l'utilisateur.

en: Profile info for %1
fr: Informations sur le profile %1

en: Do you really want to remove the profile: %1
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le profile %1 ?

en: Remove profile?
fr: Supprimer le profile ?

en: Format info for %1
fr: Informations sur le format %1

en: Sorry, no format information available.
fr: Désolé, aucune information sur ce format.

en: By meta data
fr: Par méta-données

en: Source directory
fr: Dossier source

en: Specify output directory
fr: Choisissez un dossier de destination

en: Copy directory structure
fr: Copier la structure du dossier

en: Choose an output directory
fr: Choisissez un dossier de destination

en: Open the output directory with Dolphin
fr: Ouvrir le dossier de destination avec Dolphin

en: Unknown Artist
fr: Artiste inconnu

en: Unknown Album
fr: Album inconnu

en: No Comment
fr: Pas de commentaire

en: Unknown Genre
fr: Genre inconnu

en: Unknown Composer
fr: Compositeur inconnu

en: Unknown Title
fr: Titre inconnu

[ctx: will be appended to the filename if a file with the same name already exists]
en: new
fr: Nouveau

en: Name all converted files according to the specified pattern
fr: Nommer tous les fichiers convertis selon le modèle spécifié

en: The following strings are wildcards that will be replaced
    by the information in the meta data:
    
    %a - Artist
    %z - Album artist
    %b - Album
    %c - Comment
    %d - Disc number
    %g - Genre
    %n - Track number
    %p - Composer
    %t - Title
    %y - Year
    %f - Original file name
    %s - Path to the source directory
    
    You may parenthesize these wildcards and surrounding characters with squared brackets ('[' and ']')
    so they will be ignored if the replacement value is empty.
    In order to use squared brackets you will have to escape them with a backslash ('\[' and '\]').
fr: Les chaînes de caractères suivantes sont des caractères de remplacement qui seront substitués
    par les informations contenus dans les métadonnées :
    
    %a - Artiste
    %b - Album
    %c - Commentaire
    %d - Numéro de disque
    %g - Genre
    %n - Numéro de piste
    %p - Compositeur
    %t - Titre
    %y - Année
    %f - Nom de fichier original
    %s - Chemin vers le répertoire source
    
    Vous pouvez mettre entre parenthèses ces caractères de remplacement et entourer des caractères avec des crochets ('[' et ']'), ainsi ils seront ignorés si la valeur de remplacement est vide.
    Pour pouvoir utiliser des crochets vous devrez les échapper avec un antislash ('\[' et '\]').

en: Output all converted files into the same directory as the original files
fr: Enregistrer tous les fichiers convertis dans le même dossier que les fichiers d'origine

en: Output all converted files into the specified output directory
fr: Enregistrer tous les fichiers convertis dans le dossier de destination choisi

en: Copy the whole directory structure for all converted files
fr: Copier toute la structure des dossiers de tous les fichiers convertis

en: Mode:
fr: Mode :

en: Bitrate
fr: Débit

en: Quality level from %1 to %2 where %2 is the highest quality.
    The higher the quality, the bigger the file size and vice versa.
fr: Niveau de qualité de %1 à %2 où %2 est la qualité la plus élevée.
    Plus la qualité est élevée, plus gros sera le fichier, et inversement.

en: Compile faac with MP4 support.
fr: Compiler faac avec le support du MP4.

en: Bitrate:
fr: Débit :

en: Additional encoder arguments:
fr: Arguments supplémentaires de l'encodeur :

en: Enable experimental codecs in the ffmpeg configuration dialog.
fr: Activer les codecs expérimentaux dans la configuration de ffmpeg.

en: Compile ffmpeg with %1 support.
fr: Compiler ffmpeg avec le support de %1.

en: Configure %1
fr: Configurer %1

en: Enable experimental codecs
fr: Activer les codecs expérimentaux

en: Please restart soundKonverter in order to activate the changes.
fr: Merci de redémarrer soundKonverter pour activer les changements.

en: Compression level:
fr: Niveau de compression :

en: Compression level from %1 to %2 where %2 is the best compression.
    The better the compression, the slower the conversion but the smaller the file size and vice versa.
fr: Niveau de compression de %1 à %2 où %2 est la compression la plus forte.
    Plus la compression est forte, plus lent sera la conversion et le fichier plus petit, et inversement.

en: Use SoundFont file:
fr: Utiliser le fichier SoundFont :

en: In order to convert the midi data to a wave form you need a SoundFont which maps the midi data to sound effects.
    Have a look at %1 in order to get SoundFont files.
fr: Pour convertir les données midi vers un format d'ondes, vous aurez besoin d'un SoundFont qui cartographiera les données midi en effets sonores.
    Jeter un œil à %1 pour obtenir des fichiers SoundFont.

en: FluidSynth is not configured, yet. You need to set a SoundFont file.
fr: FluidSynth n'est pas encore configuré. Vous avez besoin de spécifier un fichier SoundFont.

en: Preset:
fr: Profile :

[ctx: Backend profile]
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: Backend profile]
en: Extreme
fr: Extrême

[ctx: Backend profile]
en: Insane
fr: Insensé

en: Specify bitrate
fr: Spécifier le débit

en: cbr
fr: débit constant

en: Encode using a constant bitrate.
    Only works with 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 and 320 kbps
fr: Encoder avec un débit constant.
    Ne fonctionne qu'avec 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 et 320 kbps

en: Fast encoding
fr: Encodage rapide

en: Use a faster encoding algorithm (results in a slightly lower output quality).
fr: Utiliser un algorithme rapide (la qualité de l'encodage sera légèrement moins bonne).

en: Bitrate mode:
fr: Type de débit :

en: Average
fr: Moyen

en: Compression level from %1 to %2 where %2 is the best compression.
    The better the compression, the slower the conversion but the smaller the file size and vice versa.
    A value of %3 is recommended.
fr: Niveau de compression de %1 à %2 où %2 est la compression la plus forte.
    Plus la compression est forte, plus lent sera la conversion et le fichier plus petit, et inversement.
    Une valeur de %3 est recommandée.

en: This preset should provide near transparency to most people on most music (~150 kbps abr).
fr: Ce profile (preset) devrait être quasi-transparent à la majorité des gens sur la majorité des musiques (environ 150 kbps en débit variable).

en: This preset should generally be transparent to most people on most music
    and is already quite high in quality (~230 kbps abr).
fr: Ce profile (preset) devrait être transparent à la majorité des gens sur la majorité des musiques (environ 230 kbps en débit variable).

en: If you have extremely good hearing and similar equipment, this preset will generally provide
    slightly higher quality than the standard mode (~280 kbps abr).
fr: Si vous avez de très bonnes oreilles et un très bon équipement, grâce à ce profile (preset) vous aurez
    une qualité légèrement meilleure que le mode standard (environ 280 kbps en débit variable).

en: This preset will usually be overkill for most people and most situations, but if you must have
    the absolute highest quality with no regard to filesize, this is the way to go (320 kbps cbr).
fr: Ce profile (preset) est quasi inutile pour la plupart des gens et la plupart des situations, mais si vous devez avoir
    la qualité la plus haute possible sans tenir compte de la taille du fichier, c'est l'option qu'il vous faut (320 kbps en débit constant).

en: Stereo mode:
fr: Mode stéréo :

en: Automatic
fr: Automatique

en: Joint Stereo
fr: Stéréo jointe

en: Simple Stereo
fr: Stéréo simple

en: Forced Joint Stereo
fr: Stéréo jointe forcée

en: Dual Mono
fr: Double mono

en: About %1
fr: À propos de %1

en: LAME is a free high quality MP3 encoder.
    You can get it at: http://lame.sourceforge.net
fr: LAME est un encodeur libre MP3 de haute qualité.
    Vous pouvez l'obtenir ici : http://lame.sourceforge.net

en: Enable experimental codecs in the libav configuration dialog.
fr: Activer les codecs expérimentaux dans la configuration de libav.

en: Compile libav with %1 support.
fr: Compiler libav avec le support de %1.

[ctx: Backend profile]
en: Telephone
fr: Téléphone

[ctx: Backend profile]
en: Thumb
fr: Miniature

[ctx: Backend profile]
en: Braindead
fr: "Braindead"

en: Either use one of MusePacks's presets or your own settings.
fr: Utilisez soit une présélection MusePack soit vos propres paramètres.

en: low quality (~60 kbps abr).
fr: Basse qualité (~60 kbps en débit variable)

en: low/medium quality (~90 kbps abr).
fr: basse/moyenne qualité (~90 kbps en débit variable)

en: medium quality (~130 kbps abr).
fr: qualité moyenne (~130 kbps en débit variable).

en: high quality (~180 kbps abr).
fr: haute qualité (~180 kbps en débit variable).

en: excellent quality (~210 kbps abr).
fr: qualité excellente (~210 kbps en débit variable).

en: excellent quality (~240 kbps abr).
fr: très haute qualité (~240 kbps en débit variable).

en: excellent quality (~270 kbps abr).
fr: super qualité (~270 kbps en débit variable).

en: You can download '%1' at '%2' after entering an email address.
fr: Vous pouvez télécharger '%1' chez '%2' après avoir entré un courriel.

en: '%1' is usually in the package '%2' which should be shipped with your distribution.
fr: '%1' est habituellement dans le paquet '%2' qui devrait être fourni avec votre distribution.

en: Uncoupled channels
fr: Canaux découplés

en: Use one mono stream per channel
fr: Utiliser un flux mono par canal

en: TwoLame is a free MP2 encoder.
    You can get it at: http://www.twolame.org
fr: Twolame est un codec MP2 libre.
    Vous pouvez l'obtenir ici : http://www.twolame.org

en: '%1' is usually in the package '%2' which you can download at %3
fr: '%1' est habituellement dans le paquet '%2' que vous pouvez télécharger chez %3.

en: Fast
fr: Rapide

en: High quality
fr: Haute qualité

en: Very high quality
fr: Très haute qualité

en: Normalize
fr: Normaliser

en: Enable experimental codecs in the sox configuration dialog.
fr: Activer les codecs expérimentaux dans la configuration de sox.

en: Compile sox with %1 support.
fr: Compiler sox avec le support de %1.

en: Sample rate change quality:
fr: Qualité du taux d'échantillonage :

en: Quick
fr: Rapide

en: Effect:
fr: Effet :

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Remove this effect
fr: Supprimer cet effet

en: Add
fr: Ajouter

en: Add another effect
fr: Ajouter un autre effet

en: Normalize:
    Change the volume so all files have the same loudness
fr: Normaliser :
    Changer le volume pour que tous les fichiers aient le même niveau sonore

en: Bass:
    Amplify the low frequencies
fr: Basses :
    Amplifier les basses fréquences

en: Treble:
    Amplify the high frequencies
fr: Aiguës :
    Amplifier les hautes fréquences

en: Sample rate:
fr: Taux d'échantillonage

en: Sample size:
fr: Taille de l'échantillonage :

en: Channels:
fr: Canaux :

en: Stereo
fr: Stéréo

en: Use tag format:
fr: Utiliser le format de tag :

en: Adjust gain:
fr: Ajuster le gain :

en: Lower or raise the suggested gain
fr: Baisser ou augmenter le gain conseillé

en: Modify audio stream
fr: Modifier le flux audio

en: Write gain adjustments directly into the encoded data. That way the adjustment works with all mp3 players.
    Undoing the changes is still possible since correction data will be written as well.
fr: Écrire les ajustements de gain directement dans les données des fichiers. L'ajustement fonctionnera ainsi avec tous les lecteurs MP3.
    Il sera toujours possible de renverser le processus puisque les données de correction seront écrites aussi.

en: In order to rip audio cds per track or to a single file, you need to install 'cdparanoia'.
    'cdparanoia' is usually shipped with your distribution, the package name can vary.
fr: Pour extraire des CD par piste ou vers un fichier simple, vous devez installer 'cdparanoia'.
    'cdparanoia' est habituellement fourni avec votre distribution, le nom du paquet peut varier.

en: Force read speed:
fr: Forcer la vitesse de lecture :

[ctx: Byte-Order]
en: Endianness:
fr: Boutisme :

en: Maximum read retries:
fr: Nombre maximum d'essais de lecture :

en: Enable paranoia
fr: Activer le mode paranoïa

en: Enable extra paranoia
fr: Activer le mode extra paranoïa

en: In order to rip audio cds per track or to a single file, you need to install 'icedax'.
    'icedax' is usually shipped with your distribution, the package name can vary.
fr: Pour extraire les CDs par piste ou vers un fichier unique, vous devrez installer "icedax".
    "icedax" est habituellement fourni avec votre distribution, le nom du paquet peut varier.

en: Speed:
fr: Vitesse :

en: Remaining time:
fr: Temps restant :

en: Finished
fr: Terminé

en: File
fr: Fichier

en: Collapse all
fr: Réduire tout

en: Expand all
fr: Étendre tout

note: i18n("Calculate Replay Gain"), this ); connect( processAddAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processAddSelectedItems()) ); processRemoveAction = new KAction( KIcon("list-remove"), i18n("Remove Replay Gain"), this ); connect( processRemoveAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processRemoveSele
en: Move to new Album
fr: Déplacer vers le nouvel album

en: Some tracks can't be added to the album because either the codec or the sampling rate is different.
fr: Certaines pistes ne peuvent pas être ajouter à l'album car le codec ou le taux d'échantillonage est différent.

en: New album
fr: Nouvel album

en: Replay Gain failed. The used backend needs to be configured properly.
fr: Replay Gain a échoué. Le module utilisé doit être configuré correctement.

en: Replay Gain failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
fr: Replay Gain a échoué. Une fonctionnalité nécessaire manque à votre greffon.

en: Replay Gain failed. Unknown Error.
fr: Replay Gain a échoué. Erreur inconnue.

en: Replay Gain failed. Exit code: %1
fr: Replay Gain a échoué. Code de sortie : %1

en: Adding new item to Replay Gain processing list: '%1'
fr: Ajouter un nouvel élément à la liste de traitement de Replay Gain : '%1'

en: Replay Gain for %1
fr: Replay Gain pour %1

en: Possible Replay Gain backends:
fr: Modules Replay Gain possibles :

[ctx: Conversion exit status]
en: Skipped
fr: Ignoré

en: Add folder...
fr: Ajouter un dossier...

en: Add files...
fr: Ajouter des fichiers...

en: Show soundKonverter main window
fr: Afficher la fenêtre principale de SoundKonverter

en: Tag untagged
fr: Tag supprimé

en: Calculate Replay Gain tags for all files in the file list without Replay Gain tags.
fr: Calculer les tags Replay Gain pour tous les fichiers de la liste qui n'ont pas de tag Replay Gain.

en: Untag tagged
fr: Supprimer un tag

en: Remove the Replay Gain tags from all files in the file list.
fr: Supprimer les tags Replay Gain de tous les fichiers de la liste.

en: Force recalculation
fr: Forcer un nouveau calcul

en: Recalculate Replay Gain tags for files that already have Replay Gain tags set.
fr: Recalculer les tags Replay Gain pour les fichiers qui ont déjà des tags Replay Gain.

en: Close
fr: Fermer

en: There are still Replay Gain jobs running.
    Do you really want to cancel them?
fr: Il y a encore des calculs Replay Gain en cours.
    Voulez-vous vraiment les annuler?

en: This is soundKonverter %1
fr: SoundKonverter %1

en: Compiled with TagLib %1.%2.%3
fr: Compilé avec TagLib %1.%2.%3

en: Support for cover art in FLAC picture format for Xiph tags requires taglib 1.7 or later.
fr: Le support des couvertures dans le format d'image FLAC pour les tags Xiph requiert taglib 1.7 ou supérieur.

en: Support for cover art for ASF/WMA tags requires taglib 1.7 or later.
fr: Le support des couvertures pour les tags ASF/WMA requiert taglib 1.7 ou supérieur.

en: Support for tags for Ogg Opus files requires taglib 1.9 or later.
fr: Le support des tags pour les fichiers Ogg Opus requiert taglib 1.9 ou supérieur.

en: View logs...
fr: Visionner les logs...

en: Replay Gain tool...
fr: Outil Replay Gain...

en: About plugins...
fr: À propos des greffons ...

en: Add CD tracks...
fr: Ajouter des pistes CD...

en: Add url...
fr: Ajouter une URL...

en: Add playlist...
fr: Ajouter une liste de lecture...

en: Load file list
fr: Ouvrir une liste de fichiers

en: Save file list
fr: Enregistrer la liste de fichiers

en: No codec plugins could be loaded. Without codec plugins soundKonverter can't work.
    This problem can have two causes:
    1. You just installed soundKonverter and the KDE System Configuration Cache is not up-to-date, yet.
    In this case, run kbuildsycoca4 and restart soundKonverter to fix the problem.
    2. Your installation is broken.
    In this case try reinstalling soundKonverter.
fr: Aucun codec n'a pu être trouvé. Sans codec soundKonverter ne fonctionnera pas.
    Ce problème peut avoir deux causes :
    1. Vous venez d'installer soundKonverter et le cache de configuration système de KDE n'est pas encore à jour.
    Dans ce cas-ci, exécuter kbuildsycoca4 et redémarrer soundKonverter pour résoudre le problème.
    2. Votre installation est corrompue.
    Dans ce cas-là, essayer de réinstaller soundKonverter.

en: Removing old file: %1
fr: Suppression de l'ancien fichier : %1

en: Start
fr: Démarrer

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop immediatelly
fr: Arrêter immédiatement

en: Stop after current conversions are completed
fr: Arrêter après avoir fini les conversions en cours

en: Continue after current conversions are completed
fr: Continuer après avoir fini les conversions en cours

en: No CD device found
fr: Aucun lecteur CD trouvé

en: Audio file converter, CD ripper and Replay Gain tool
fr: Convertisseur de fichiers audio, extracteur de CD et outil de Replay Gain

en: Rip Audio CD with soundKonverter
fr: Extraire le CD avec soundKonverter
