soundkonverter - en to it translation catalogue (536 entries)

en: About plugins
it: Riguardo i plugin

en: Installed plugins:
it: Plugin installati:

en: About plugin %1:
it: Riguardo il plugin %1:

en: Plugin type: %1
it: Tipo di plugin: %1

en: Backend binaries:
it: Eseguibili backend:

en: %1 (found at: %2)
it: %1 (trovato in: %2)

en: %1 (not found)
it: %1 (non trovato)

en: Supported codecs:
it: Codec supportati:

en: Currently deactivated.
it: Attualmente disattivato.

en: Encode: %1
it: Codifica: %1

en: Decode: %1
it: Decodifica: %1

en: Configure %1 ...
it: Configura %1 ...

en: Solutions for backend problems
it: Soluzioni per problemi di backend

en: You have installed or removed backends and your soundKonverter settings can be optimized.
it: Hai installato o rimosso dei backend e le tue impostazioni di soundKonverter possono essere ottimizzate.

en: For encoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
it: Per codificare %1 file il backend '%2' può essere sostituito con '%3'.

en: For ripping audio CDs the backend '%1' can be replaced with '%2'.
it: Per estrarre i CD audio il backend '%1' può essere sostituito con '%2'.

en: For decoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
it: Per decodificare %1 file il backend '%2' può essere sostituito con '%3'

en: For applying Replay Gain to %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
it: Per applicare il Replay Gain ai file %1 il backend '%2' può essere sostituito con '%3'

en: Ignore
it: Ignora

en: Fix
it: Ripara

en: soundKonverter couldn't find any missing packages.
    If you are missing some file formats you might need to install an additional plugin via the package manager of your distribution.
it: soundKonverter non trova alcuni pacchetti mancanti
    Se mancano alcuni formati di file potrebbe essere necessario installare plugin aggiuntivi tramite il gestore di pacchetti della propria distribuzione.

en: Some of the installed plugins aren't working.
    Possible solutions are listed below.
it: Alcuni plugin installati non funzionano.
    Le possibili soluzioni sono elencate qui sotto.

en: Some files can't be decoded.
    Possible solutions are listed below.
it: Alcuni file non possono essere decodificati.⏎ Le possibili soluzioni solo elencate qui sotto.

en: Replay Gain isn't supported for some files.
    Possible solutions are listed below.
it: Alcuni file non supportano il Replay Gain.⏎ Le possibili soluzioni sono elencate qui sotto.

en: Ripping audio CDs is not supported by any installed plugin.
    Please have a look at your distributions package manager in order to get a cd ripper plugin for soundKonverter.
it: L'estrazione di CD audio non è supportata da alcun plugin installato.⏎ Controlla il gestore di pacchetti della tua distribuzione per ottenere un plugin per l'estrazione dei CD per soundKonverter.

en: Ripping audio CDs is currently not supported because of missing backends.
    Possible solutions are listed below.
it: L'estrazione di CD audio non è al momento supportata a causa della mancanza di backend. ⏎ Le possibili soluzioni sono elencate qui sotto.

en: Possible solutions for %1
it: Possibili soluzioni per %1

[ctx: like in either or]
en: or
it: oppure

en: Affected files:
it: File interessati:

en: Last used
it: Usato l'ultima volta

en: High
it: Alta

[ctx: cover file name]
en: cover
it: copertina

en: Try internal
it: Prova internamente

en: Very low
it: Molto bassa

en: Low
it: Bassa

en: Medium
it: Media

en: Very high
it: Molto alta

en: Lossless
it: Senza perdita

en: Hybrid
it: Ibrida

en: User defined
it: Definita dall'utente

en: Convert with soundKonverter
it: Converti con soundKonverter

en: Add Replay Gain with soundKonverter
it: Aggiungi Replay Gain con soundKonverter

en: Advanced
it: Avanzato

en: Preferred file name extension for ogg vorbis files:
it: Estensione preferita per i file ogg vorbis:

en: Preferred comment tag field for ogg vorbis and flac files:
it: Campo etichetta di commento preferito per i file ogg vorbis e flac:

en: Some applications use the field DESCRIPTION even though the field COMMENT is the correct one.
    Comments will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
it: Alcune applicazioni usano il campo DESCRIPTION anche se il campo COMMENT è quello corretto.
    I commenti saranno scritti nel campo selezionato, che durante la lettura verrà preferito.

en: Preferred total tracks number tag field for ogg vorbis and flac files:
it: Campo preferito per il numero totale delle tracce dei file ogg vorbis e flac:

en: Total tracks number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field TRACKNUMBER, the track number and the total tracks number will be written to the same field separated by a slash ('/').
it: Il numero totale delle tracce verrà scritto nel campo selezionato, che durante la lettura verrà preferito.
    Usando il campo TRACKNUMBER, il numero della traccia ed il numero totale delle tracce saranno scritti nello stesso campo, separati da una slash ('/').

en: Preferred total discs number tag field for ogg vorbis and flac files:
it: Campo preferito per il numero totale dei dischi dei file ogg vorbis e flac:

en: Total discs number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field DISCNUMBER, the disc number and the total discs number will be written to the same field separated by a slash ('/').
it: Il numero totale dei dischi verrà scritto nel campo selezionato, che durante la lettura verrà preferito.
    Usando il campo DISCNUMBER, il numero del disco ed il numero totale dei dischi saranno scritti nello stesso campo, separati da una slash ('/').

en: Always use FAT compatible output file names
it: Usa sempre nomi dei file di destinazione compatibili con FAT

en: Replaces some special characters like '?' by '_'.
    If the output directory is on a FAT file system FAT compatible file names will automatically be used independently from this option.
it: Sostituisci alcuni caratteri speciali come '?' con '_'.
    Se la cartella di destinazione si trova in un file system FAT, verranno automaticamente usati nomi compatibili con esso, indipendentemente da questa opzione.

en: Eject CD after ripping has been completed
it: Espelli il CD dopo che l'estrazione è stata completata

en: Write log files to disc
it: Scrivi i file di log sul disco

en: Write log files to the hard drive while converting.
    This can be useful if a crash occurs and you can't access the log file using the log viewer.
    Log files will be written to %1
it: Scrivi i file di log sull'hard disk durante la conversione.
    Ciò può essere utile nel caso si verifichi un crash e non sia possibile accedere ai log usando il visualizzatore.
    I file di log verranno scritti su %1

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Store temporary files in memory unless the estimated size is more than:
it: Salva i file temporanei in memoria a meno che la dimensione stimata del file sia maggiore di:

en: Don't store files that are expected to be bigger than this value in memory to avoid swapping
it: Non salvare i file che si presume occuperanno uno spazio maggiore di questo nella memoria, per evitare lo swapping

en: It seems there's no filesystem mounted on /dev/shm
it: Pare che nessun filesystem sia montato su /dev/shm

en: Use pipes when possible
it: Usa i pipe quando possibile

en: Pipes make it unnecessary to use temporary files, therefore increasing the performance.
    But some backends cause errors in this mode so be cautious.
it: I pipe rendono inutile l'uso dei file temporanei, aumentando le prestazioni.
    Alcuni backend possono però provocare errori in questa modalità, quindi fai attenzione.

en: Decoder
it: Decodificatore

en: Encoder
it: Codificatore

en: Move %1 one position up
it: Sposta in alto di %1 posizioni

en: Move %1 one position down
it: Sposta in basso di %1 posizioni

en: About %1 ...
it: Riguardo %1...

en: CD ripper
it: Estrattore di CD

en: Use plugin:
it: Usa plugin:

en: Filters
it: Filtri

en: Enable plugins:
it: Abilita plugin:

en: Priorities
it: Priorità

en: Configure plugin priorities for format:
it: Configura la priorità dei plugin per il formato:

en: Show possible optimizations
it: Mostra possibili ottimizzazioni

en: You have changed the current settings.
    Do you want to save them?
it: Hai cambiato le impostazioni attuali.
    Le vuoi salvare?

en: Settings changed
it: Impostazioni modificate

en: This will choose the best backends for all formats and save the new preferences immediately.
    
    Do you want to continue?
it: Questo sceglierà il miglior backend per tutti i formati e salverà le nuove preferenze immediatamente.
    
    Vuoi proseguire?

en: All backend settings seem to be optimal, there is nothing to do.
it: Tutte le configurazioni dei backend sembrano ottimali, niente da modificare.

en: Saving covers to output directory
it: Salva le copertine nella cartella di destinazione

en: Save embedded covers to output directory
it: Salva le copertine integrate nella cartella di destinazione

en: Always
it: Sempre

en: Only if embedding the covers into the output files is not possible
it: Solo se è impossibile integrare le copertine nei file di destinazione

en: Never
it: Mai

en: File name for the cover (when saving to output directory)
it: Nome del file per la copertina (quando salvata nella cartella di destinazione)

en: The embedded cover description
it: La descrizione della copertina integrata

en: The default cover file name
it: Il nome predefinito del file della copertina

en: Default cover file name:
it: Nome predefinito del file della copertina:

en: The following strings are wildcards that will be replaced
    by the information in the meta data:
    
    %a - Artist
    %b - Album
    %d - Cover description
    %r - Cover role
it: Le stringhe seguenti sono caratteri jolly che saranno sostituiti
    con le informazioni presenti nei meta data:
    
    %a - Artist 
    %b - Album
    %d - Cover description
    %r - Cover role

en: Settings
it: Impostazioni

en: General
it: Generale

en: Cover art
it: Copertina

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Start in Mode:
it: Avvia in modalità:

en: Simple
it: Semplice

en: Detailed
it: Dettagliato

en: Default profile:
it: Profilo predefinito:

en: Default format:
it: Formato predefinito:

en: Conversion
it: Conversione

en: Conflict handling:
it: Gestione dei conflitti:

en: Generate new file name
it: Genera un nuovo nome del file

en: Skip file
it: Salta file

note: i18n("Overwrite file") );
en: Do that if the output file already exists
it: Effettua questa operazione se il file di destinazione esiste già

en: Number of files to convert at once:
it: Numero di file da convertire per volta:

en: You shouldn't set this number higher than the amount of installed processor cores.
    There have been %1 processor cores detected.
it: Non dovresti impostare questo numero con uno più alto del numero di core disponibili nel processore. 
    Sono stati rilevati %1 core.

en: Apply album gain to converted files
it: Applica il Gain dell'album ai file convertiti

en: Keep songs of the same album waiting in file list in order to apply album gain to all files.
it: Mantieni le canzoni dello stesso album in attesa nell'elenco dei file, per applicare il Gain dell'album a tutti i file.

en: Copy files instead of converting to the same file format
it: Copia i file invece di convertirli nello stesso formato

en: If the input and the output file format are the same, copy the files instead of re-encoding them.
it: Se il formato del file di origine è lo stesso di quello di destinazione, copia i file invece di ri-codificarli.

en: Replay Gain tool
it: Strumento Replay Gain

en: Group files in the Replay Gain tool by:
it: Raggruppa i file nello strumento Replay Gain per:

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags and directories
it: Etichette dell'album e cartelle

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags only
it: Solo etichette dell'album

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Directories only
it: Solo cartelle

en: Number of items to process at once:
it: Numero di elementi da processare per volta:

en: Getting file
it: Recupero file

en: Copying "%1" to "%2"
it: Copia "%1" in "%2"

en: File is encrypted, conversion not possible
it: Il file è criptato, conversione impossibile

en: Cannot create output directory "%1"
it: Impossibile creare la cartella in uscita "%1"

en: No more backends left to try :(
it: Non rimane nessun backend da provare :(

en: Converting
it: Conversione

en: Conversion failed. At least one of the used backends needs to be configured properly.
it: Conversione fallita. Almeno uno dei backend utilizzati deve essere configurato correttamente.

en: Conversion failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
it: Conversione fallita. Nel plugin preferito manca il supporto per una caratteristica necessaria.

en: Conversion failed. Unknown Error.
it: Conversione fallita. Errore sconosciuto.

en: Ripping
it: Estrazione

en: Decoding
it: Decodifica

en: Applying filter
it: Applicazione filtro

en: Encoding
it: Codifica

en: Skipping Replay Gain, Album Gain will be calculated later
it: Salto il Replay Gain, l'Album Gain sarà calcolato successivamente

en: Applying Replay Gain
it: Applicazione del Replay Gain

en: Waiting for running Vorbis Gain process to finish
it: Attendo il termine del processo Vorbis Gain in esecuzione

en: Writing tags
it: Scrittura delle etichette

en: Executing next step
it: Esecuzione del passaggio successivo

en: Read tags successfully
it: Lettura delle etichette riuscita

en: Unable to read tags
it: Impossibile leggere le etichette

[ctx: removing file]
en: Removing: %1
it: Rimozione: %1

en: An error occurred. Error code: %1 (%2)
it: Si è verificato un errore. Codice d'errore: %1 (%2)

en: Conversion failed. Exit code: %1
it: Conversione fallita! Codice d'uscita . %1

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1: %2 - %3
it: Traccia CD %1: %2 - %3

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1
it: Traccia CD %1

en: Adding new item to conversion list: '%1'
it: Aggiungi nuovo elemento alla lista di conversione: '%1'

en: Got log ID: %1
it: ID del log: %1

en: Track number: %1, device: %2
it: Traccia numero: %1, periferica: %2

en: Possible conversion strategies:
it: Possibili strategie di conversione:

en: File system type: %1
it: Tipo di fie system: %1

en: An error occurred, the output file size is less than one percent of the input file size
it: Si è verificato un errore, la dimensione del file di destinazione e inferiore all'uno percento di quella del file di origine

en: Conversion failed, trying again. Exit code: -2 (%1)
it: Conversione fallita, provo di nuovo. Codice di uscita: -2 (%1)

en: Removing partially converted output file
it: Rimuovi i file parzialmente convertiti.

[ctx: Conversion exit status]
en: Normal exit
it: Uscita normale

[ctx: Conversion exit status]
en: Succeeded but problems occurred
it: Terminato con successo, ma si sono verificati degli errori

[ctx: Conversion exit status]
en: Aborted by the user
it: Interrotto dall'utente

[ctx: Conversion exit status]
en: Backend needs configuration
it: Il Backend necessita di essere configurato

[ctx: Conversion exit status]
en: Not enough space on the output device
it: Non c'è abbastanza spazio nel dispositivo di destinazione

[ctx: Conversion exit status]
en: Cannot write to output directory, please check permissions
it: Impossibile scrivere nella cartella in uscita, si prega di controllare le autorizzazioni

[ctx: Conversion exit status]
en: File already exists
it: File già esistente

[ctx: Conversion exit status]
en: File is encrypted
it: Il file è criptato

[ctx: Conversion exit status]
en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: Executing command: "%1"
it: Esecuzione comando: "%1"

en: Removing file from conversion list. Exit code %1 (%2)
it: Rimozione file dalla lista di conversione. Codice d'uscita %1 (%2)

en: Conversion time
it: Tempo di conversione

en: Output file size
it: Dimensione file di destinazione

en: File size ratio
it: Rapporto dimensione file

[ctx: The conversion progress can't be determined]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Filter
it: Filtro

en: Waiting for Replay Gain
it: In attesa del Replay Gain

en: Progress: %1
it: Avanzamento

en: Wave is a very simple audio format that doesn't compress the audio stream so it's lossless but the file size is very big and it doesn't support advanced features like tags.<br>It is supported by virtually any software or device.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WAV">http://en.wikipedia.org/wiki/WAV</a>
it: Wave è un formato audio molto semplice che non comprime il flusso audio, quindi è senza perdita, ma la dimensione dei file è molto grande e non supporta caratteristiche avanzate come le etichette.<br>È supportato virtualmente da ogni software o dispositivo.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WAV">http://en.wikipedia.org/wiki/WAV</a>

en: Advanced Audio Coding (AAC) is a lossy and popular audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "aac" refers to only the codec. In order to get a file with tagging capabilities use "m4a/aac".<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>
it: Advanced Audio Coding (AAC) è un formato audio con perdita molto popolare. È ampiamente utilizzato da Apple Inc.<br>In soundKonverter "aac" si riferisce solo al codec. Per avere un file con supporto alle etichette utilizzare "m4a/aac".<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>

en: Advanced Audio Coding (AAC) is a lossy and popular audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/aac" refers to a MPEG-4 audio file encoded with AAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>
it: Advanced Audio Coding (AAC) è un formato audio con perdita molto popolare. È ampiamente utilizzato da Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/aac" si riferisce ad un file audio MPEG-4 codificato con AAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>

en: Apple Lossless Audio Codec (ALAC) is a lossless audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/alac" refers to a MPEG-4 audio file encoded with ALAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">http://en.wikipedia.org/wiki/Apple Lossless</a>
it: Apple Lossless Audio Codec (ALAC) è un formato audio senza perdita. È ampiamente utilizzato da Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/alac" si riferisce ad un file audio MPEG-4 codificato con ALAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">http://en.wikipedia.org/wiki/Apple Lossless</a>

en: Ogg Vorbis is a lossy and popular audio format.<br>It is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis">http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis</a>
it: Ogg Vorbis è un formato audio con perdita molto popolare.<br>È libero da ogni restrizione legale.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis">http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis</a>

en: Opus is a lossy audio format designed for real time communication over the internet.<br>It can cover a wide range of bitrates with a high quality and it is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)">http://en.wikipedia.org/wiki/Opus (audio format)</a>
it: Opus è un formato audio con perdita ideato per le comunicazioni in tempo reale tramite internet.<br>Copre un'ampia gamma di bitrate ad alta qualità ed è libero da ogni restrizione legale.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)">http://en.wikipedia.org/wiki/Opus (audio format)</a>

en: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer III (MP3) is the most popular lossy audio format.<br>It is supported by virtually all audio players even though it has some legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3">http://en.wikipedia.org/wiki/MP3</a>
it: MPEG-1 o MPEG-2 Audio Layer III (MP3) è il formato audio con perdita più popolare.<br>È supportato virtualmente da tutti i riproduttori multimediali pur avendo alcune restrizioni legali.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3">http://en.wikipedia.org/wiki/MP3</a>

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is a lossless audio format.<br>It is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC">http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC</a>
it: Free Lossless Audio Codec (FLAC) è un formato audio senza perdita.<br>È libero da ogni restrizione legale.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC">http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC</a>

en: Windows Media Audio (WMA) is a lossy audio format developed by Microsoft.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Windows Media Audio</a>
it: Windows Media Audio (WMA) è un formato audio con perdita sviluppato da Microsoft.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Windows Media Audio</a>

en: AC3 or AC-3 is part of the Dolby Digital format family.<br>It was designed to be used for movies (e.g. DVDs) and supports surround sound.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital">http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby Digital</a>
it: AC3 o AC-3 fa parte della famiglia di formati Dolby Digital.<br>È stato ideato per essere utilizzato nei film (es. DVD) e supporta il surround.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital">http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby Digital</a>

en: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer II (MP2) is an old lossy audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1_Audio_Layer_II">http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1 Audio Layer II</a>
it: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer II (MP2) è un formato audio con perdita.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1_Audio_Layer_II">http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1 Audio Layer II</a>

en: Adaptive Multi-Rate Narrow-Band (AMR NB) is mainly used for speech compression for mobile communication.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_audio_codec">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate audio codec</a>
it: Adaptive Multi-Rate Narrow-Band (AMR NB) è utilizzato soprattutto per la compressione vocale nelle comunicazioni mobili.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_audio_codec">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate audio codec</a>

en: Adaptive Multi-Rate Wide-Band (AMR WB) is an advanced version of AMR NB which uses a higher data rate resulting in a higher quality.<br>Still it should be used only for speech compression.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_Wideband">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate Wideband</a>
it: Adaptive Multi-Rate Wide-Band (AMR WB) è una versione avanzata di AMR NB che utilizza una velocità dati superiore, dando una qualità maggiore.<br>Dovrebbe essere utilizzato solo per la compressione vocale.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_Wideband">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate Wideband</a>

en: Monkey's Audio is a lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's Audio</a>
it: Monkey's Audio è un formato audio senza perdita.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's Audio</a>

en: Speex is a lossy audio format designed for speech encoding.<br>It is free of any legal restrictions. Since the release of Opus, Speex is considered obsolete.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Speex">http://en.wikipedia.org/wiki/Speex<a/>
it: Speex è un formato audio con perdita ideato per la codifica vocale.<br>È libero da ogni restrizione legale. A partire dal rilascio di Opus, Speex è considerato obsoleto.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Speex">http://en.wikipedia.org/wiki/Speex<a/>

en: Musepack (MPC) is a free and lossy file format based on mp2 and optimized for high quality.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack">http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack<a/>
it: Musepack (MPC) è un formato con perdita libero, basato sull'mp2 ed ottimizzato per l'alta qualità.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack">http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack<a/>

en: Shorten (SHN) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten">http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten</a>
it: Shorten (SHN) è un formato audio libero e senza perdita.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten">http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten</a>

en: True Audio (TTA) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/TTA_(codec)">http://en.wikipedia.org/wiki/TTA (codec)<a/>
it: True Audio (TTA) è un formato audio libero e senza perdita.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/TTA_(codec)">http://en.wikipedia.org/wiki/TTA (codec)<a/>

en: WavPack (WV) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack">http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack<a/>
it: WavPack (WV) è un formato audio libero e senza perdita.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack">http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack<a/>

en: 8-Bit Sampled Voice (8SVX) is an audio file format standard developed by Electronic Arts for the Commodore-Amiga computer series.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX">http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX</a>
it: 8-Bit Sampled Voice (8SVX) è un formato audio standard sviluppato da Electronic Arts per la serie di computer Commodore-Amiga.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX">http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX</a>

en: Audio Interchange File Format (AIFF) is a very simple audio format that doesn't compress the audio stream so it's lossless but the file size is very big and it doesn't support advanced features like tags.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Interchange_File_Format">http://en.wikipedia.org/wiki/Audio Interchange File Format</a>
it: Audio Interchange File Format (AIFF) è un formato audio molto semplice che non comprime il flusso audio, quindi è senza perdita, ma la dimensione dei file è molto grande e non supporta caratteristiche avanzate come le etichette.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Interchange_File_Format">http://en.wikipedia.org/wiki/Audio Interchange File Format</a>

en: Killing process on user request
it: Interruzione processo su richiesta dell'utente

en: In order to encode %1 files, you need to install '%2'.
it: Per codificare %1 file, devi installare '%2'.

en: In order to decode %1 files, you need to install '%2'.
it: Per decodificare %1 file, devi installare '%2'.

en: In order to transcode %1 files, you need to install '%2'.
it: Per transcodificare %1 file, devi installare '%2'.

en: In order to calculate Replay Gain tags for %1 files, you need to install '%2'.
it: Per calcolare i tag Replay Gain per %1 file, devi installare '%2'.

en: '%1' should be shipped with your distribution.
it: '%1' dovrebbe essere fornito dalla tua distribuzione.

en: Since '%1' includes patented codecs, it may not be included in the default installation of your distribution. Many distributions offer '%1' in an additional software repository.
it: Poiché '%1' include codec proprietari, non può essere incluso nell'installazione standard della tua distribuzione. molte distribuzioni forniscono '%1' in un repository software aggiuntivo.

en: You can download '%1' at %2
it: Puoi scaricare '%1' da %2

en: In order to use the filter %1, you need to install '%2'.
it: Per utilizzare il filtro %1, bisogna installare '%2'.

en: In order to use the filters %1, you need to install '%2'.
it: Per utilizzare i filtri %1, bisogna installare '%2'.

en: State
it: Stato

en: Quality
it: Qualità

en: Edit options...
it: Modifica opzioni...

en: Start conversion
it: Inizia conversione

en: Stop conversion
it: Ferma conversione

en: Remove
it: Rimuovi

en: This file type is unknown to soundKonverter.
    Maybe you need to install an additional soundKonverter plugin.
    You should have a look at your distribution's package manager for this.
it: Questo tipo di file è sconosciuto per soundKonverter.
    Probabilmente devi installare un plugin aggiuntivo.
    Dovresti dare un'occhiata al gestore di pacchetti della tua distribuzione per questo.

en: ... and %1 more files
it: ... e %1 ulteriori file

en: Will be skipped
it: Sarà saltato

en: Will be copied
it: Verrà copiato

en: Waiting
it: In attesa

[ctx: Short conversion status]
en: Stopped
it: Fermato

[ctx: Short conversion status]
en: Backend not configured
it: Backend non configurato

[ctx: Short conversion status]
en: Disc full
it: Disco pieno

[ctx: Short conversion status]
en: Can't write output
it: Impossibile scrivere in uscita

en: The conversion has failed.
    See the log for more information.
it: La conversione è fallita.
    Guarda il log per ulteriori informazioni.

en: Skipped
it: Saltato

[ctx: Short conversion status]
en: File is encrypted
it: File è crittografato

[ctx: Short conversion status]
en: Failed
it: Fallito

en: CD track %1
it: Traccia CD %1

en: Do you want to overwrite the current file list?
    
    If not, the saved file list will be appended.
it: Vuoi sovrascrivere l'attuale elenco dei file?
    
    Rispondendo no, l'elenco dei file salvato verrà accodato.

[ctx: days]
en: d
it: g

[ctx: hours]
en: h
it: o

en: Identifier
it: Identificatore

en: Finished logging
it: Log completato

en: Log Viewer
it: Visualizzatore di Log

en: Update
it: Aggiorna

en: Save to file...
it: Salva su file...

en: Log file:
it: File di log:

en: soundKonverter application log
it: Log dell'applicazione soundKonverter

en: Save log file
it: Salva il file di log

en: File already exists. Do you really want to overwrite it?
it: Il file esiste già. Vuoi veramente sovrascriverlo?

en: Writing to file failed.
    Maybe you haven't got write permission.
it: Scrittura file fallita.
    Potresti non avere i permessi di scrittura.

en: soundKonverter is a frontend to various audio converters, Replay Gain tools and CD rippers.
    
    Please file bug reports at https://github.com/dfaust/soundkonverter/issues
it: soundKonverter è un frontend per vari convertitori audio, strumenti Replay Gain e CD rippers.
    
    Per segnalazioni bug https://github.com/dfaust/soundkonverter/issues

en: Nuvola icon theme
it: Tema di icone Nuvola

en: Amarok developers
it: Sviluppatori di Amarok

en: All programmers of audio converters
it: Tutti i programmatori di convertitori audio

en: Open the Replay Gain tool and add all given files
it: Apri lo strumento di Replay Gain e aggiungi tutti i file indicati

en: List all tracks on the cd drive <device>, 'auto' will search for a cd
it: Elenca tutte le tracce presenti nell'unità ottica <device>, 'auto' cercherà un CD

en: Add all files using the given profile
it: Aggiungi tutti i file usando il profilo indicato

en: Add all files using the given format
it: Aggiungi tutti i file usando il formato indicato

en: Output all files to <directory>
it: Esporta tutti i file in <directory>

en: Start soundKonverter invisible
it: Avvia soundKonverter in modalità invisibile

en: Start the conversion immediately (enabled when using '--invisible')
it: Avvia conversione immediatamente (abilitato quando si usa '--invisible')

en: Close soundKonverter after all files are converted (enabled when using '--invisible')
it: Chiudi soundKonverter dopo aver convertito tutti i file (abilitato quando si usa '--invisible')

en: Execute <command> after each file has been converted (%i=input file, %o=output file)
it: Esegui <command> al termine della conversione di ciascun file (%i=file di origine, %o=file di destinazione)

en: Load the file list at <path> after starting soundKonverter
it: Caricare l'elenco file a <path> dopo l'avvio soundKonverter

en: Audio file(s) to append to the file list
it: File(s) audio da aggiungere all'elenco dei file

[ctx: cover type]
en: Unclassified
it: Non classificato

[ctx: cover type]
en: 32x32 PNG file icon
it: File icona 32x32 PNG

[ctx: cover type]
en: File icon
it: File icona

[ctx: cover type]
en: Front cover
it: Copertina anteriore

[ctx: cover type]
en: Back cover
it: Copertina posteriore

[ctx: cover type]
en: Leaflet page
it: Pagina libretto

[ctx: cover type]
en: CD photo
it: Foto CD

[ctx: cover type]
en: Lead artist picture
it: Foto artista solista

[ctx: cover type]
en: Artist picture
it: Foto artista

[ctx: cover type]
en: Conductor picture
it: Foto direttore

[ctx: cover type]
en: Band picture
it: Foto band

[ctx: cover type]
en: Composer picture
it: Foto compositore

[ctx: cover type]
en: Lyricist picture
it: Foto paroliere

[ctx: cover type]
en: Picture of the recording location
it: Foto del luogo di registrazione

[ctx: cover type]
en: Picture of the artists during recording
it: Foto dell'artista durante la registrazione

[ctx: cover type]
en: Picture of the artists during performance
it: Foto dell'artista durante un'esibizione

[ctx: cover type]
en: Picture from a video
it: Foto tratta da un video

[ctx: cover type]
en: Picture of a large, coloured fish
it: Foto di un grande pesce colorato

[ctx: cover type]
en: Illustration related to the track
it: Immagini relative alla traccia

[ctx: cover type]
en: Band logo
it: Logo band

[ctx: cover type]
en: Publisher logo
it: Logo dell'editore

en: Add CD tracks
it: Aggiungi tracce CD

en: 1. Select CD tracks
it: 1. Seleziona tracce CD

en: 2. Set conversion options
it: 2. Imposta opzioni di conversione

en: Album artist:
it: Artista dell'album:

en: Album:
it: Album

en: Disc No.:
it: Disco n°:

[ctx: Track/Disc No. x of y]
en: of
it: di

en: Year:
it: Anno:

en: Genre:
it: Genere:

[ctx: column title]
en: Rip
it: Estrai

en: Track
it: Traccia

en: Artist
it: Artista

en: Composer
it: Compositore

en: Title
it: Titolo

en: Length
it: Durata

en: Player
it: Esecutore

en: No track selected
it: Nessuna traccia selezionata

en: Title:
it: Titolo:

en: Artist:
it: Artista:

en: Composer:
it: Compositore:

en: Comment:
it: Commento:

en: Select your desired output options and click on "Ok".
it: Seleziona le opzioni di esportazione desiderate e clicca su "Ok".

en: Save cue sheet...
it: Salva file cue...

en: Request CDDB
it: Richiedi CDDB

en: Rip entire CD to one file
it: Estrai l'intero cd in un unico file

en: Ripping an entire cd to a single file is not supported by the installed backends.
    Possible solutions are listed below.
it: I backend installati non supportano l'estrazione di un intero CD in un singolo file.
    Possibili soluzioni sono elencate di seguito.

en: Ripping an entire cd to a single file is not supported by the installed backends.
    Please check your distribution's package manager in order to install an additional ripper plugin which supports ripping to one file.
it: I backend installati non supportano l'estrazione di un intero CD in un singolo file.
    Dai un'occhiata al gestore di pacchetti della tua distribuzione per installarne uno compatibile con soundKonverter

en: Proceed
it: Procedi

en: Cancel
it: Cancella

en: Select CD-ROM drive
it: Seleziona l'unità CD-ROM

en: Multiple CD-ROM drives where found. Please select one:
it: Sono stati trovati più di un lettore CD-ROM. Sceglierne uno:

en: %1 (%2): Audio CD with %3 tracks
it: %1 (%2): CD audio con %3 tracce

en: Please wait, trying to download CDDB data ...
it: Attendere, provo a scaricare i dati CDDB

en: Select CDDB Entry
it: Seleziona una voce CDDB

en: Multiple CDDB entries where found. Please select one:
it: Sono stati trovati più voci CDDB. Sceglierne uno:

en: All tracks
it: Tutte le tracce

en: Tracks
it: Tracce

en: Please select at least one track in order to proceed.
it: Seleziona almeno una traccia per poter procedere.

en: No conversion options selected.
it: Nessuna opzione di conversione selezionata.

en: A file with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
it: Esiste già un file con questo nome.
    
    Vuoi sovrascrivere quello esistente?

en: File already exists
it: Il file esiste già

en: Add folder
it: Aggiungi cartella

en: 1. Select directory
it: 1. Seleziona cartella

en: Directory:
it: Cartella:

en: Only add selected file formats:
it: Aggiungi solo i formati di file selezionati:

en: Are you missing some file formats?
it: Manca qualche formato di file?

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select none
it: Seleziona nessuno

en: Recursive
it: Ricorsivo

en: If checked, files from subdirectories will be added, too.
it: Se selezionato, verranno aggiunti anche i file nelle sottocartelle.

en: Add Files
it: Aggiungi file

en: %1 files
it: %1 file

en: All supported files
it: Tutti i file supportati

en: All files
it: Tutti i file

en: Add playlist
it: Aggiungi playlist

en: The following files couldn't be found:
it: Impossibile trovare i seguenti file:

en: Files not found
it: File non trovati

en: Add url
it: Aggiungi indirizzo

en: 1. Enter url
it: 1. Inserisci indirizzo

en: The Url you entered is invalid. Please try again.
it: L'indirizzo inserito non è valido. Prova di nuovo.

en: Format:
it: Formato:

en: Use Plugin:
it: Usa plugin:

en: Destination:
it: Destinazione:

en: Calculate Replay Gain tags
it: Calcola i tag del Replay Gain

en: Save current options as a profile
it: Salva le opzioni attuali come un profilo

en: Load saved profiles
it: Carica profili salvati

en: Replay Gain is not supported for the %1 file format.
    Possible solutions are listed below.
it: Il Replay Gain non è supportato per il formato %1.
    Possibili soluzioni sono elencate di seguito.

en: Replay Gain is not supported for the %1 file format.
    Please check your distribution's package manager in order to install an additional Replay Gain plugin.
it: Il Replay Gain non è supportato per il formato %1.
    Dai un'occhiata al gestore di pacchetti della tua distribuzione per installare un plugin aggiuntivo per il Replay Gain.

en: Replay Gain tags can tell your music player how loud a track is
    so it can adjust the volume to play all tracks with equal loudness.
it: Le etichette Replay Gain possono indicare al lettore musicale il volume di ciascuna traccia
    così che possa regolarlo per riprodurre tutte le tracce alla stessa altezza.

en: Using the current conversion options will create files with approximately %1 per minute.
it: Usando le opzioni di conversione attuali saranno creati approssimativamente %1 file al minuto

en: New profile
it: Nuovo profilo

en: Enter a name for the new profile:
it: Inserisci un nome per il nuovo profilo:

en: You cannot save a profile without a name.
it: Non puoi salvare un profilo senza nome.

en: Profile name is empty
it: Il nome del profilo è vuoto

en: You cannot overwrite the built-in profiles.
it: Non puoi sovrascrivere i profili integrati.

en: Profile already exists
it: Profilo già esistente

en: A profile with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
it: Un profilo con questo nome esiste già.
    
    Vuoi sovrascrivere quello esistente?

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Edit conversion options
it: Modifica opzioni di conversione

en: Tags
it: Tag

en: Covers:
it: Copertine:

en: Edit
it: Modifica

en: Track No.:
it: Traccia n°:

en: Edit tags
it: Modifica i tag

en: No file selected
it: Nessun file selezionato

en: The tags could not be read, because this is not a local file.
    soundKonverter will try to read the tags, when it is about to convert the file.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags after downloading.
it: Impossibile leggere i tag, perché questo non è un file locale.
    soundKonverter proverà a leggere i tag prima di convertire il file.
    Se vuoi modificare i tag, premi il pulsante qui sotto, ma poi soundKonverter non proverà
    a leggere i tag dopo lo scaricamento.

en: Reading the tags of this file failed.
    soundKonverter will try to read the tags a second time, when it is about to convert the file.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags a second time.
it: Lettura dei tag di questo file fallita.
    soundKonverter proverà a leggere i tag prima di convertire il file.
    Se vuoi modificare i tag, premi il pulsante qui sotto, ma poi soundKonverter non proverà
    a leggere i tag dopo lo scaricamento.

[ctx: cover tooltip]
en: Cover type:
it: Tipo copertina:

[ctx: cover tooltip]
en: Description:
it: Descrizione:

[ctx: cover tooltip]
en: Size:
it: Dimensione:

[ctx: cover tooltip]
en: %1 x %2 pixels (%3)
it: %1 x %2 pixel (%3)

[ctx: cover tooltip]
en: Mime type:
it: Tipo Mime:

en: %1 Files
it: %1 file

en: You have selected multiple files with different conversion options.
    You can change the options of all files by hitting the button below.
it: Hai selezionato più file con diverse opzioni di conversione.
    Puoi cambiare le opzioni per tutti i file premendo il pulsante qui sotto.

en: Reading the tags of one or more files failed.
    soundKonverter will try to read the tags a second time, when it is about to convert the files.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags a second time.
it: Lettura dei tag di uno o più file fallita.
    soundKonverter proverà a leggere i tag prima di convertire il file.
    Se vuoi modificare i tag, premi il pulsante qui sotto, ma poi soundKonverter non proverà
    a leggere i tag dopo lo scaricamento.

en: Quality:
it: Qualità:

en: Remove the selected profile
it: Rimuovi profilo selezionato

en: Information about the selected profile
it: Informazioni riguardo il profilo selezionato

en: Information about the selected file format
it: Informazioni riguardo il formato selezionato

en: More formats...
it: Più formati...

en: Optional:
it: Opzionale:

en: Encoding files with a very low quality can be useful if you have a mobile device where your storage space is limited.
    It is not recommended to save your music in this quality without a copy of higher quality.
it: Codificare i file con una qualità molto bassa può essere utile se si possiede un dispositivo mobile in cui lo spazio di archiviazione è limitato.
    Non è consigliato salvare la musica in questa qualità senza averne una copia di qualità superiore.

en: Encoding files with a low quality can be useful if you have a mobile device where your storage space is limited.
    It is not recommended to save your music in this quality without a copy of higher quality.
it: Codificare i file in qualità molto bassa può essere utile se si possiede un dispositivo mobile in cui lo spazio di archiviazione è limitato.
    Non è consigliato salvare la musica in questa qualità senza averne una copia di qualità superiore.

en: Encoding files with a medium quality is a compromise between quality and file size.
    Most people might not hear much of a difference to the original files but you should only use it to save music if your storage space is limited.
it: Codificare i file in qualità media è un compromesso tra qualità e dimensione del file.
    Molti utenti potrebbero non sentire grandi differenze rispetto ai file originali, ma i file andrebbero salvati in questo modo solo se lo spazio di archiviazione disponibile è limitato.

en: Encoding files with a high quality is a good choice if you have enough storage space available. You can use this to save your music.
it: Codificare i file in qualità alta è una buona scelta se si ha abbastanza spazio di archiviazione a disposizione. È possibile salvare la propria musica in questo modo.

en: Encoding files with a very high quality is fine if you have enough storage space.
it: Codificare i file in qualità molto alta va bene se si ha abbastanza spazio di archiviazione a disposizione.

en: Encoding files lossless will preserve the quality of the original file.
    It is only then useful if the original file has a good quality (e.g. audio CD).
    The file size will be big, so you should only use it if you have enough storage space.
it: Codificare i file senza perdita manterrà la qualità del file originale.
    È utile solo se il file originale ha una buona qualità (es. CD audio).
    Il file avrà grandi dimensioni, perciò questo metodo andrebbe utilizzato solo se si possiede abbastanza spazio di archiviazione.

en: You can define your own profile in the "Detailed" tab.
it: È possibile definire il proprio profilo nella scheda "Dettagliato".

en: This is a user defined profile.
it: Questo è un profilo definito dall'utente.

en: Profile info for %1
it: Informazioni sul profilo di %1

en: Do you really want to remove the profile: %1
it: Vuoi veramente rimuovere il profilo: %1

en: Remove profile?
it: Rimuovere il profilo?

en: Format info for %1
it: Informazioni sul formato di %1

en: Sorry, no format information available.
it: Spiacente, nessuna informazione disponibile sul formato.

en: By meta data
it: Da meta data

en: Source directory
it: Cartella sorgente

en: Specify output directory
it: Specifica una cartella di destinazione

en: Copy directory structure
it: Copia struttura della cartella

en: Choose an output directory
it: Scegli una cartella di destinazione

en: Open the output directory with Dolphin
it: Apri la cartella di destinazione con Dolphin

en: Unknown Artist
it: Artista sconosciuto

en: Unknown Album
it: Album sconosciuto

en: No Comment
it: Nessun commento

en: Unknown Genre
it: Genere sconosciuto

en: Unknown Composer
it: Compositore sconosciuto

en: Unknown Title
it: Titolo sconosciuto

[ctx: will be appended to the filename if a file with the same name already exists]
en: new
it: Nuovo

en: Name all converted files according to the specified pattern
it: Dai un nome a tutti i file convertiti in base allo schema specificato

en: The following strings are wildcards that will be replaced
    by the information in the meta data:
    
    %a - Artist
    %z - Album artist
    %b - Album
    %c - Comment
    %d - Disc number
    %g - Genre
    %n - Track number
    %p - Composer
    %t - Title
    %y - Year
    %f - Original file name
    %s - Path to the source directory
    
    You may parenthesize these wildcards and surrounding characters with squared brackets ('[' and ']')
    so they will be ignored if the replacement value is empty.
    In order to use squared brackets you will have to escape them with a backslash ('\[' and '\]').
it: Le seguenti stringhe sono caratteri jolly che verranno sostituiti
    con le informazioni nei meta data:
    
    %a - Artista
    %z - Artista dell'album
    %b - Album
    %c - Commento
    %d - Numero disco
    %g - Genere
    %n - Numero traccia
    %p - Compositore
    %t - Titolo
    %y - Anno
    %f - Nome file originale
    %s - Percorso della cartella sorgente
    
    Puoi mettere questi caratteri jolly tra parentesi quadre ('[' e ']')
    in modo che vengano ignorati se il valore corrispondente è nullo.
    Per utilizzare le parentesi quadre dovrai farle precedere da un backslash ('\[' e '\]').

en: Output all converted files into the same directory as the original files
it: Salva tutti i file convertiti nella stessa cartella dei file originali

en: Output all converted files into the specified output directory
it: Salva tutti i file convertiti nella cartella di destinazione specificata

en: Copy the whole directory structure for all converted files
it: Copia l'intera struttura della cartella per tutti i file convertiti

en: Mode:
it: Modalità:

en: Bitrate
it: Bit rate

en: Quality level from %1 to %2 where %2 is the highest quality.
    The higher the quality, the bigger the file size and vice versa.
it: Livello di qualità da %1 a %2, dove %2 è la qualità più alta.
    Maggiore è la qualità, più grande sarà la dimensione del file e viceversa.

en: Compile faac with MP4 support.
it: Compila faac con il supporto per MP4.

en: Additional encoder arguments:
it: Argomenti aggiuntivi del codificatore:

en: Enable experimental codecs in the ffmpeg configuration dialog.
it: Abilita i codec sperimentali nella finestra di configurazione di ffmpeg.

en: Compile ffmpeg with %1 support.
it: Compila ffmpeg con il supporto per %1.

en: Configure %1
it: Configura %1

en: Enable experimental codecs
it: Abilita codec sperimentali

en: Please restart soundKonverter in order to activate the changes.
it: Riavvia soundKonverter per rendere effettive le modifiche.

en: Compression level:
it: Livello di compressione:

en: Compression level from %1 to %2 where %2 is the best compression.
    The better the compression, the slower the conversion but the smaller the file size and vice versa.
it: Livello di compressione da %1 a %2, dove %2 è la massima compressione.
    Maggiore è la compressione, più lenta sarà la conversione e minore la dimensione del file e viceversa.

en: Use SoundFont file:
it: Usa un file SoundFont:

en: In order to convert the midi data to a wave form you need a SoundFont which maps the midi data to sound effects.
    Have a look at %1 in order to get SoundFont files.
it: Per convertire i dati midi in formato wave serve un SoundFont che mappi i dati midi per gli effetti sonori.
    Dai un'occhiata a %1 per ottenere dei file SoundFont.

en: FluidSynth is not configured, yet. You need to set a SoundFont file.
it: FluidSynth non è ancora configurato. Serve un set di file SoundFont.

en: Preset:
it: Preimpostazione:

[ctx: Backend profile]
en: Medium
it: Medio

[ctx: Backend profile]
en: Extreme
it: Estemo

[ctx: Backend profile]
en: Insane
it: Folle

en: Specify bitrate
it: Specifica Bit rate

en: Encode using a constant bitrate.
    Only works with 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 and 320 kbps
it: Codica usando un bit rate costante.
    Funziona solo con 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 e 320 kbps

en: Fast encoding
it: Codifica veloce

en: Use a faster encoding algorithm (results in a slightly lower output quality).
it: Usa un algoritmo di codifica più veloce (ridurrà leggermente la qualità del file prodotto)

en: Bitrate mode:
it: Modalità bitrate:

en: Variable
it: Variabile

en: Average
it: Variabile

en: Constant
it: Costante

en: Compression level from %1 to %2 where %2 is the best compression.
    The better the compression, the slower the conversion but the smaller the file size and vice versa.
    A value of %3 is recommended.
it: Livello di compressione da %1 a %2, dove %2 è la massima qualità.
    Maggiore è la compressione, più lenta sarà la conversione e minore la dimensione del file e viceversa.
    Il livello consigliato è %3.

en: This preset should provide near transparency to most people on most music (~150 kbps abr).
it: Questa preimpostazione dovrebbe garantire una discreta qualità del suono per la maggior parte degli utenti e della musica (~150 kbps vbr).

en: This preset should generally be transparent to most people on most music
    and is already quite high in quality (~230 kbps abr).
it: Questa preimpostazione dovrebbe garantire una buona qualità del suono per la maggior parte degli utenti e della musica
    ed ha una qualità abbastanza alta (~230 kbps vbr).

en: If you have extremely good hearing and similar equipment, this preset will generally provide
    slightly higher quality than the standard mode (~280 kbps abr).
it: Se si possiede un buon impianto audio, questa preimpostazione garantirà
    una qualità leggermente più alta della modalità standard (~280 kbps vbr).

en: This preset will usually be overkill for most people and most situations, but if you must have
    the absolute highest quality with no regard to filesize, this is the way to go (320 kbps cbr).
it: Questa preimpostazione potrebbe essere esagerata per la maggior parte degli utenti e delle situazioni, ma se si deve avere
    la massima qualità possibile, indipendentemente dalle dimensioni del file, questa è la via giusta (320 kbps cbr).

en: Stereo mode:
it: Modalità Stereo:

en: Automatic
it: Automatico

en: Joint Stereo
it: Unisci Canali Stereo

en: Simple Stereo
it: Stereo semplice

en: Forced Joint Stereo
it: Forza unisci stereo

en: Dual Mono
it: Mono doppio

en: About %1
it: Riguardo %1

en: LAME is a free high quality MP3 encoder.
    You can get it at: http://lame.sourceforge.net
it: LAME è un codificatore MP3 libero di alta qualità.
    Si può ottenere da: http://lame.sourceforge.net

en: Enable experimental codecs in the libav configuration dialog.
it: Abilita i codec sperimentali nella finestra di configurazione di libav.

en: Compile libav with %1 support.
it: Compila libav con il supporto per %1.

[ctx: Backend profile]
en: Telephone
it: Telefono

en: Either use one of MusePacks's presets or your own settings.
it: Usa una delle preimpostazioni di MusePack o le tue impostazioni personali.

en: low quality (~60 kbps abr).
it: Bassa qualità (~60 kbps vbr).

en: low/medium quality (~90 kbps abr).
it: Qualità medio bassa (~90 kbps vbr).

en: medium quality (~130 kbps abr).
it: Qualità media (~130 kbps vbr).

en: high quality (~180 kbps abr).
it: Qualità elevata (~180 kbps vbr).

en: excellent quality (~210 kbps abr).
it: Qualità eccellente (~210 kbps vbr).

en: excellent quality (~240 kbps abr).
it: Qualità eccellente (~240 kbps vbr).

en: excellent quality (~270 kbps abr).
it: Qualità eccellente (~270 kbps vbr).

en: You can download '%1' at '%2' after entering an email address.
it: Potrai scaricare '%1' da '%2' dopo aver inserito un indirizzo email.

en: '%1' is usually in the package '%2' which should be shipped with your distribution.
it: '%1' è solitamente incluso nel pacchetto '%2' che dovrebbe essere fornito dalla tua distribuzione.

en: Uncoupled channels
it: Canali disaccoppiati

en: Use one mono stream per channel
it: Usa un flusso modo per canale

en: TwoLame is a free MP2 encoder.
    You can get it at: http://www.twolame.org
it: TwoLam è un codificatore MP2 libero.
    Si può ottenere da: http://www.twolame.org

en: '%1' is usually in the package '%2' which you can download at %3
it: '%1' è solitamente incluso nel pacchetto '%2' che può essere scaricato da %3

en: Fast
it: Veloce

en: Normal
it: Normale

en: High quality
it: Qualità alta

en: Very high quality
it: Qualità molto alta

en: Normalize
it: Normalizza

en: Enable experimental codecs in the sox configuration dialog.
it: Abilita i codec sperimentali nella finestra di configurazione di sox.

en: Compile sox with %1 support.
it: Compila sox con il supporto per %1.

en: Sample rate change quality:
it: Qualità della conversione della frequenza di campionamento:

en: Quick
it: Veloce

en: Effect:
it: Effetto:

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Remove this effect
it: Rimuovi questo effetto

en: Add
it: Aggiungi

en: Add another effect
it: Aggiungi un altro effetto

en: Normalize:
    Change the volume so all files have the same loudness
it: Normalizza:
    Regola il volume in modo che tutti i file abbiano la stessa altezza

en: Bass:
    Amplify the low frequencies
it: Bassi:
    Amplifica le frequenze basse

en: Treble:
    Amplify the high frequencies
it: Alti:
    Amplifica le frequenze alte

en: Sample rate:
it: Frequenza di campionamento:

en: Sample size:
it: Dimensione di campionamento:

en: Channels:
it: Canali:

en: Use tag format:
it: Usa formato etichetta:

en: Adjust gain:
it: Sistema il Gain:

en: Lower or raise the suggested gain
it: Diminuisci o aumenta il Gain suggerito

en: Modify audio stream
it: Modifica il flusso audio

en: Write gain adjustments directly into the encoded data. That way the adjustment works with all mp3 players.
    Undoing the changes is still possible since correction data will be written as well.
it: Scrivi le informazioni sulla normalizzazione direttamente nel file codificato. In questo modo la normalizzazione funziona su tutti i lettori mp3.
    Sarà ancora possibile annullare i cambiamenti, poiché verranno scritti anche i dati di correzione.

en: In order to rip audio cds per track or to a single file, you need to install 'cdparanoia'.
    'cdparanoia' is usually shipped with your distribution, the package name can vary.
it: Per estrarre i CD audio traccia per traccia o in un unico file, bisogna installare 'cdparanoia'.
    'cdparanoia' è solitamente fornito dalla tua distribuzione, il nome del pacchetto può variare.

en: Force read speed:
it: Forza velocità di lettura:

[ctx: Byte-Order]
en: Endianness:
it: Ordine dei byte:

en: Maximum read retries:
it: Tentativi di lettura massimi:

en: Enable paranoia
it: Abilita paranoia

en: Enable extra paranoia
it: Abilita extra paranoia

en: In order to rip audio cds per track or to a single file, you need to install 'icedax'.
    'icedax' is usually shipped with your distribution, the package name can vary.
it: Per estrarre i CD audio traccia per traccia o in un unico file, bisogna installare 'icedax'.
    'icedax' è solitamente fornito dalla tua distribuzione, il nome del pacchetto può variare.

en: Speed:
it: Velocità:

en: Remaining time:
it: Tempo rimanente:

en: Finished
it: Completato

en: Collapse all
it: Contrai tutto

en: Expand all
it: Espandi tutto

note: i18n("Calculate Replay Gain"), this ); connect( processAddAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processAddSelectedItems()) ); processRemoveAction = new KAction( KIcon("list-remove"), i18n("Remove Replay Gain"), this ); connect( processRemoveAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processRemoveSele
en: Move to new Album
it: Sposta in un nuovo album

en: Some tracks can't be added to the album because either the codec or the sampling rate is different.
it: Alcune tracce non possono essere aggiunte all'album perché il codec o la frequenza di campionamento sono differenti.

en: New album
it: Nuovo album

en: Replay Gain failed. The used backend needs to be configured properly.
it: Replay Gain fallito. Il backend utilizzato deve essere configurato correttamente.

en: Replay Gain failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
it: Replay Gain fallito. Nel plugin preferito manca il supporto per una caratteristica necessaria.

en: Replay Gain failed. Unknown Error.
it: Replay Gain fallito. Errore sconosciuto.

en: Replay Gain failed. Exit code: %1
it: Replay Gain fallito. Codice d'uscita: %1

en: Adding new item to Replay Gain processing list: '%1'
it: Aggiungi nuovo elemento all'elenco dei processi di Replay Gain: '%1'

en: Replay Gain for %1
it: Replay Gain per %1

en: Possible Replay Gain backends:
it: Backend disponibili per Replay Gain:

[ctx: Conversion exit status]
en: Skipped
it: Saltato

en: Add folder...
it: Aggiungi cartella...

en: Add files...
it: Aggiungi file...

en: Show soundKonverter main window
it: Mostra la finestra principale di soundKonverter

en: Tag untagged
it: Etichetta i file non etichettati

en: Calculate Replay Gain tags for all files in the file list without Replay Gain tags.
it: Ricalcola i tag Replay Gain per tutti i file della lista che non hanno dei tag Replay Gain.

en: Untag tagged
it: Rimuovi etichetta dai file etichettati

en: Remove the Replay Gain tags from all files in the file list.
it: Rimuovi i tag Replay Gain da tutti i file nell'elenco.

en: Force recalculation
it: Forza ricalcolo

en: Recalculate Replay Gain tags for files that already have Replay Gain tags set.
it: Ricalcola i tag Replay Gain per i file che hanno già dei tag Replay Gain impostati.

en: Close
it: Chiudi

en: There are still Replay Gain jobs running.
    Do you really want to cancel them?
it: Alcuni processi di Replay Gain sono ancora in esecuzione.
    Vuoi davvero annullarli?

en: This is soundKonverter %1
it: Questo è soundKonverter %1

en: Compiled with TagLib %1.%2.%3
it: Compilato con TagLib %1.%2.%3

en: Support for cover art in FLAC picture format for Xiph tags requires taglib 1.7 or later.
it: Il supporto per le copertine per i tag Xiph nei file FLAC richiede taglib 1.7 o superiori.

en: Support for cover art for ASF/WMA tags requires taglib 1.7 or later.
it: Il supporto per le copertine per i tag ASF/WMA richiede taglib 1.7 o superiori.

en: Support for tags for Ogg Opus files requires taglib 1.9 or later.
it: Il supporto per i tag nei file Ogg Opus richiede taglib 1.9 o superiori.

en: View logs...
it: Mostra log...

en: Replay Gain tool...
it: Strumento Replay Gain...

en: About plugins...
it: Riguardo i plugin...

en: Add CD tracks...
it: Aggiungi tracce CD...

en: Add url...
it: Aggiungi URL...

en: Add playlist...
it: Aggiungi playlist...

en: Load file list
it: Carica elenco file

en: Save file list
it: Salva elenco file

en: No codec plugins could be loaded. Without codec plugins soundKonverter can't work.
    This problem can have two causes:
    1. You just installed soundKonverter and the KDE System Configuration Cache is not up-to-date, yet.
    In this case, run kbuildsycoca4 and restart soundKonverter to fix the problem.
    2. Your installation is broken.
    In this case try reinstalling soundKonverter.
it: Non è stato possibile caricare alcun plugin codec. Senza plugin codec soundKonverter non può funzionare.
    Il problema può avere due cause:
    1. Hai appena installato soundKonverter e la cache di configurazione del sistema di KDE non è ancora aggiornata.
    In questo caso, esegui kbuildsycoca4 e riavvia soundKonverter per eliminare il problema.
    2. La tua installazione è rovinata.
    In questo caso, prova a reinstallare soundKonverter.

en: Removing old file: %1
it: Rimuovi file vecchio: %1

en: Start
it: Avvia

en: Stop
it: Ferma

en: Stop immediatelly
it: Ferma immediatamente

en: Stop after current conversions are completed
it: Ferma dopo aver completato le conversioni in corso

en: Continue after current conversions are completed
it: Continua dopo aver completato le conversioni in corso

en: No CD device found
it: Nessun supporto CD trovato

en: Audio file converter, CD ripper and Replay Gain tool
it: Convertitore di file audio, estrattore di CD e strumento Replay Gain

en: Rip Audio CD with soundKonverter
it: Estrai CD audio con soundKonverter
