soundkonverter - en to pt translation catalogue (504 entries)

en: About plugins
pt: Sobre os extras

en: Installed plugins:
pt: Extras instalados:

en: About plugin %1:
pt: Sobre o "plugin" %1:

en: Plugin type: %1
pt: Tipo de "plugin": %1

en: Backend binaries:
pt: Binários da infrestrutura:

en: %1 (found at: %2)
pt: %1 (encontrado em: %2)

en: %1 (not found)
pt: %1 (não encontrado)

en: Supported codecs:
pt: Codificadores suportados:

en: Currently deactivated.
pt: Atualmente inativo.

en: Encode: %1
pt: Codificação: %1

en: Decode: %1
pt: Descodificacão: %1

en: Configure %1 ...
pt: Configurar %1 ...

en: Solutions for backend problems
pt: Soluções para erros de infraestrutura

en: You have installed or removed backends and your soundKonverter settings can be optimized.
pt: Você instalou ou removeu infraestruturas e as definições do soundKonverter podem ser otimizadas.

en: For encoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
pt: Para codificar ficheiros %1, a infraestrutura "%2" pode ser substituída por "%3".

en: For ripping audio CDs the backend '%1' can be replaced with '%2'.
pt: Para extrair CDs, a infraestrutura "%1" pode ser substituída por "%2".

en: For decoding %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
pt: Para descodificar ficheiros %1, a infraestrutura "%2" pode ser substituída por "%3".

en: For applying Replay Gain to %1 files the backend '%2' can be replaced with '%3'.
pt: Para aplicar Replay Gain a ficheiros %1, a infraestrutura "%2" pode ser substituída por "%3".

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Fix
pt: Corrigir

en: soundKonverter couldn't find any missing packages.
    If you are missing some file formats you might need to install an additional plugin via the package manager of your distribution.
pt: O soundKonverter não detetou quaiquer pacotes em falta.
    Se precisar de converter para outros formatos, tem que instalar os "plugins" através do gestor de pacotes da sua distribuição

en: Some of the installed plugins aren't working.
    Possible solutions are listed below.
pt: Alguns dos extras não funcionam.
    As soluções possíveis são exibidas abaixo.

en: Some files can't be decoded.
    Possible solutions are listed below.
pt: Alguns ficheiros não foram descodificados.
    As soluções possíveis são exibidas abaixo.

en: Replay Gain isn't supported for some files.
    Possible solutions are listed below.
pt: Nem todos os ficheiros têm suporte a Replay Gain.
    As soluções possíveis são exibidas abaixo.

en: Ripping audio CDs is not supported by any installed plugin.
    Please have a look at your distributions package manager in order to get a cd ripper plugin for soundKonverter.
pt: A extração de CDs não é suportada pelos extras instalados.
    Tente obter, através do seu gestor de pacotes, uma aplicação para extrair os Cds através do soundKonverter.

en: Ripping audio CDs is currently not supported because of missing backends.
    Possible solutions are listed below.
pt: A extração de CDs não é suportada, pois não possui a infraestrutura necessária.
    As soluções possíveis são exibidas abaixo.

en: Possible solutions for %1
pt: Soluções possíveis para %1

[ctx: like in either or]
en: or
pt: ou

en: Affected files:
pt: Ficheiros afetados:

en: Last used
pt: Último utilizado

en: High
pt: Alta

[ctx: cover file name]
en: cover
pt: capa de álbum

en: Try internal
pt: Interna

en: Very low
pt: Muito baixa

en: Low
pt: Baixa

en: Medium
pt: Média

en: Very high
pt: Muito alta

en: Lossless
pt: Sem perda

en: Hybrid
pt: Híbrido

en: User defined
pt: Definido pelo utilizador

en: Convert with soundKonverter
pt: Converter com soundKonverter

en: Add Replay Gain with soundKonverter
pt: Adicionar Replay Gain com soundKonverter

en: Advanced
pt: Avançado

en: Preferred file name extension for ogg vorbis files:
pt: Extensão de ficheiro preferencial para ficheiros flac e ogg:

en: Preferred comment tag field for ogg vorbis and flac files:
pt: Campo de comentário preferencial para ficheiros flac e ogg:

en: Some applications use the field DESCRIPTION even though the field COMMENT is the correct one.
    Comments will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
pt: Algumas aplicações utilizam o campo DESCRIPTION apesar de o correto ser o campo COMMENT.
    Os comentários serão escritos no campo escolhido e ao ler os detalhes este campo também será preferido.

en: Preferred total tracks number tag field for ogg vorbis and flac files:
pt: Campo de comentário para o número total de faixas nos ficheiros flac e ogg:

en: Total tracks number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field TRACKNUMBER, the track number and the total tracks number will be written to the same field separated by a slash ('/').
pt: O número total de faixas será guardado no campo escolhido. Ao ler os detalhes, este será o campo preferencial.
    Se utilizar o campo TRACKNUNBER, o número de faixa e o total de faixas será gravado no mesmo campo, sendo separados um uma barra ('/').

en: Preferred total discs number tag field for ogg vorbis and flac files:
pt: Campo de comentário para o número total de discos nos ficheiros flac e ogg:

en: Total discs number will be written to the selected field, when reading tags the selected field will be preferred.
    When using the field DISCNUMBER, the disc number and the total discs number will be written to the same field separated by a slash ('/').
pt: O número total de discos será guardado no campo escolhido. Ao ler os detalhes, este será o campo preferencial.
    Se utilizar o campo DISCNUNBER, o número do disco e o total de discos será gravado no mesmo campo, sendo separados um uma barra ('/').

en: Always use FAT compatible output file names
pt: Utilizar sempre nomes compativeis com FAT

en: Replaces some special characters like '?' by '_'.
    If the output directory is on a FAT file system FAT compatible file names will automatically be used independently from this option.
pt: Substitui o carácter especial "?" por "_".
    Se o diretório de destino for um sistema de ficheiros FAT, os nomes compatíveis com FAT serão utilizados automaticamente, independentemente desta opção.

en: Debug
pt: Depuração

en: Write log files to disc
pt: Escrever registos no disco

en: Write log files to the hard drive while converting.
    This can be useful if a crash occurs and you can't access the log file using the log viewer.
    Log files will be written to %1
pt: Escrever registos no disco durante a conversão.
    Pode ser útil se ocorrer um erro e o utilizador não consiga aceder ao ficheiro de registo com o visualizador de registos.
    Os registos vão ser gravados em %1

en: Store temporary files in memory unless the estimated size is more than:
pt: Guardar ficheiros temporários em memória a menos que o seu tamanho seja superior a:

en: Don't store files that are expected to be bigger than this value in memory to avoid swapping
pt: Não guardar ficheiros temporários se o tamanho estimado for superior a este valor

[ctx: mega in bytes]
en: MiB
pt: MB

en: It seems there's no filesystem mounted on /dev/shm
pt: Parece que não está montado qualquer sistema de ficheiros em /dev/shm

en: Use pipes when possible
pt: Se possível, utilizar canais

en: Pipes make it unnecessary to use temporary files, therefore increasing the performance.
    But some backends cause errors in this mode so be cautious.
pt: Os canais possibilitam a não utilização de ficheiros temporários, melhorando o desempenho.
    No entanto, algumas infraestruturas podem gerar erros, logo utilize com precaução.

en: Decoder
pt: Descodificador

en: Encoder
pt: Codificador

en: Move %1 one position up
pt: Mover %1 para cima

en: Move %1 one position down
pt: Mover %1 para baixo

en: About %1 ...
pt: Sobre %...

en: CD ripper
pt: Extração de CD

en: Use plugin:
pt: "Plugin":

en: Filters
pt: Filtros

en: Enable plugins:
pt: Extras ativos:

en: Priorities
pt: Prioridade

en: Configure plugin priorities for format:
pt: Configurar prioridades para o formato:

en: Show possible optimizations
pt: Mostrar otimizações possíveis

en: You have changed the current settings.
    Do you want to save them?
pt: Você alterou as definições atuais.
    Pretende gravar as alterações?

en: Settings changed
pt: Definições alteradas

en: This will choose the best backends for all formats and save the new preferences immediately.
    
    Do you want to continue?
pt: Isto vai escolher as melhores infraestruturas para todos os formatos e gravar as preferências.
    
    Continuar?

en: All backend settings seem to be optimal, there is nothing to do.
pt: Parece que as infraestruturas já foram otimizadas. Não existem otimizações a fazer.

en: Saving covers to output directory
pt: Gravar capa de álbum no diretório de destino

en: Save embedded covers to output directory
pt: Gravar capas de álbum incorporadas no diretório de destino

en: Always
pt: Sempre

en: Only if embedding the covers into the output files is not possible
pt: Só se não for possível incorporar as capas de álbum nos ficheiros

en: Never
pt: Nunca

en: File name for the cover (when saving to output directory)
pt: Nome a dar à capa de álbum (ao gravar no diretório de destino)

en: The embedded cover description
pt: A descrição da capa

en: The default cover file name
pt: O nome pré-definido da capa

en: Default cover file name:
pt: Nome pré-definido da capa:

en: The following strings are wildcards that will be replaced
    by the information in the meta data:
    
    %a - Artist
    %b - Album
    %d - Cover description
    %r - Cover role
pt: As linhas abaixo mostram os caracteres especiais que serão substituídos pelas informações que existirem nos detalhes dos ficheiros:
    
    %a - Artista
    %b - Álbum
    %d - Descrição da capa
    %r - Tipo de capa

en: Settings
pt: Definições

en: General
pt: Geral

en: Cover art
pt: Capa de álbum

en: Backends
pt: Infraestruturas

en: User interface
pt: Interface

en: Start in Mode:
pt: Iniciar no modo:

en: Simple
pt: Básico

en: Detailed
pt: Detalhado

en: Default profile:
pt: Perfil padrão:

en: Default format:
pt: Formato padrão:

en: Conversion
pt: Conversão

en: Conflict handling:
pt: Gestão de conflitos:

en: Generate new file name
pt: Gerar novo nome de ficheiro

en: Skip file
pt: Ignorar ficheiro

note: i18n("Overwrite file") );
en: Do that if the output file already exists
pt: O que fazer se o ficheiro de destino já existir

en: Number of files to convert at once:
pt: Número de ficheiros a converter em simultâneo:

en: You shouldn't set this number higher than the amount of installed processor cores.
    There have been %1 processor cores detected.
pt: Você não deve definir um número de ficheiros superior aos processadores instalados.
    Foi/Foram detetado(s) %1 processador(es).

en: Apply album gain to converted files
pt: Aplicar ganho de álbum aos ficheiros convertidos

en: Keep songs of the same album waiting in file list in order to apply album gain to all files.
pt: Manter faixas do mesmo álbum à espera na lista de ficheiros, para aplicar o ganho de álbum a todos os ficheiros.

en: Replay Gain tool
pt: Replay Gain

en: Group files in the Replay Gain tool by:
pt: Agrupar ficheiros na ferramenta Replay Gain por:

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags and directories
pt: "Tags" e diretórios dos álbuns

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Album tags only
pt: Só "tags"

[ctx: Group files in the Replay Gain tool by]
en: Directories only
pt: Só diretórios

en: Number of items to process at once:
pt: Número de itens a processar em simultâneo:

en: Getting file
pt: A obter ficheiro

en: Copying "%1" to "%2"
pt: A copiar "%1" para "%2"

en: No more backends left to try :(
pt: Já não existem mais infraestruturas para testar.

en: Converting
pt: A converter

en: Conversion failed. At least one of the used backends needs to be configured properly.
pt: Falha ao converter. Existe, pelo menos, uma infraestrutura por configurar.

en: Conversion failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
pt: Falha ao converter. O "plugin" utilizado não tem as funcionalidades necessárias.

en: Conversion failed. Unknown Error.
pt: Falha ao converter, Erro desconhecido.

en: Ripping
pt: A extrair

en: Decoding
pt: A descodificar

en: Applying filter
pt: Aplicar filtro

en: Encoding
pt: A codificar

en: Skipping Replay Gain, Album Gain will be calculated later
pt: Ignorar Replay Gain. Mais tarde, será utilizado o ganho de álbum.

en: Applying Replay Gain
pt: A aplicar Replay Gain

en: Writing tags
pt: A gravar "tags"

en: Executing next step
pt: A executar a etapa seguinte

en: Read tags successfully
pt: As "tags" foram lidas

en: Unable to read tags
pt: Incapaz de ler as "tags"

[ctx: removing file]
en: Removing: %1
pt: A remover %1

en: An error occurred. Error code: %1 (%2)
pt: Ocorreu um erro. Código: %1 (%2)

en: Conversion failed. Exit code: %1
pt: Falha ao converter. Código: %1

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1: %2 - %3
pt: Faixa de CD %1: %2 - %3

[ctx: identificator for the logger]
en: CD track %1
pt: Faixa de CD %1

en: Adding new item to conversion list: '%1'
pt: A adicionar novo ficheiro à lista: "%1"

en: Got log ID: %1
pt: Obtida a ID: %1

en: Track number: %1, device: %2
pt: N.º da faixa: %1, dispositivo %2

en: Possible conversion strategies:
pt: Estratégias de conversão:

en: File system type: %1
pt: Sistema de ficheiros: %1

en: An error occurred, the output file size is less than one percent of the input file size
pt: Ocorreu um erro. O tamanho do ficheiro criado é inferior a 1 % do tamanho do ficheiro original.

en: Conversion failed, trying again. Exit code: -2 (%1)
pt: Falha ao converter. Tente novamente. Código: -2 (%1)

en: Removing partially converted output file
pt: A remover os ficheiros parciais

[ctx: Conversion exit status]
en: Normal exit
pt: Normal

[ctx: Conversion exit status]
en: Succeeded but problems occurred
pt: Terminado mas com erros

[ctx: Conversion exit status]
en: Aborted by the user
pt: Abortado pelo utilizador

[ctx: Conversion exit status]
en: Backend needs configuration
pt: Tem que configurar a infraestrutura

[ctx: Conversion exit status]
en: Not enough space on the output device
pt: Sem espaço no dispositivo

[ctx: Conversion exit status]
en: File already exists
pt: O ficheiro já existe

[ctx: Conversion exit status]
en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: Executing command: "%1"
pt: A executar o comando: "%1"

en: Removing file from conversion list. Exit code %1 (%2)
pt: A remover o ficheiro da lista de conversão. Código %1 (%2)

en: Conversion time
pt: Duração da conversão

en: Output file size
pt: Tamanho do ficheiro de destino

en: File size ratio
pt: Rácio de tamanho

[ctx: The conversion progress can't be determined]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Filter
pt: Filtro

en: Waiting for Replay Gain
pt: À espera de Replay Gain

en: Progress: %1
pt: Progresso: %1

en: Wave is a very simple audio format that doesn't compress the audio stream so it's lossless but the file size is very big and it doesn't support advanced features like tags.<br>It is supported by virtually any software or device.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WAV">http://en.wikipedia.org/wiki/WAV</a>
pt: Wave é um formato simples e que não comprime a emissão áudio. O formato não incorpora perdas mas o tamanho de ficheiro é grande e não tem suporte a opções avançadas.<br>É suportado por quase todos os dispositivos e programas.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WAV">http://en.wikipedia.org/wiki/WAV</a>

en: Advanced Audio Coding (AAC) is a lossy and popular audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "aac" refers to only the codec. In order to get a file with tagging capabilities use "m4a/aac".<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>
pt: Advanced Audio Coding (AAC) é um formato com perdas. É muito utilizado nos dispositivos Apple Inc.<br>No soundKonverter "aac" refere-se apenas ao codificador. Para criar um ficheiro com possibilidade de adicionar detalhes, utilize "m4a/aac".<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>

en: Advanced Audio Coding (AAC) is a lossy and popular audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/aac" refers to a MPEG-4 audio file encoded with AAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>
pt: Advanced Audio Coding (AAC) é um formato com perdas. É muito utilizado nos dispositivos Apple Inc.<br>No soundKonverter "m4a/aac" refere-se aos ficheiros MPEG-4 codificados com o formato AAC. <br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding">http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced Audio Coding</a>

en: Apple Lossless Audio Codec (ALAC) is a lossless audio format. It is widely used by Apple Inc.<br>In soundKonverter "m4a/alac" refers to a MPEG-4 audio file encoded with ALAC.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">http://en.wikipedia.org/wiki/Apple Lossless</a>
pt: Apple Lossless Audio Codec (ALAC) é um formato sem perdas. É muito utilizado nos dispositivos Apple Inc.<br>No soundKonverter "m4a/alac" refere-se aos ficheiros MPEG-4 codificados com o formato ALAC. <br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Lossless">http://en.wikipedia.org/wiki/Apple Lossless</a>

en: Ogg Vorbis is a lossy and popular audio format.<br>It is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis">http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis</a>
pt: Ogg Vorbis é um formato com perdas.<br>Não possui quaisquer restições legais.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis">http://en.wikipedia.org/wiki/Vorbis</a>

en: Opus is a lossy audio format designed for real time communication over the internet.<br>It can cover a wide range of bitrates with a high quality and it is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)">http://en.wikipedia.org/wiki/Opus (audio format)</a>
pt: Opus é um formato com perdas criado para a comunicação na Internet.<br>Abrange diversas taxas de dados/qualidades e não possui quaisquer restrições legais.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Opus_(audio_format)">http://en.wikipedia.org/wiki/Opus (formato áudio)</a>

en: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer III (MP3) is the most popular lossy audio format.<br>It is supported by virtually all audio players even though it has some legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3">http://en.wikipedia.org/wiki/MP3</a>
pt: MPEG-1 ou MPEG-2 Audio Layer III (MP3) é o formato áudio mais utilizado.<br>É suportado por todos os reprodutores áudio mesmo possuindo restrições legais.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MP3">http://en.wikipedia.org/wiki/MP3</a>

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is a lossless audio format.<br>It is free of any legal restrictions.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC">http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC</a>
pt: Free Lossless Audio Codec (FLAC) é um formato áudio sem perdas.<br>Não possui quaisquer restrições legais.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC">http://en.wikipedia.org/wiki/FLAC</a>

en: Windows Media Audio (WMA) is a lossy audio format developed by Microsoft.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Windows Media Audio</a>
pt: Windows Media Audio (WMA) é um formato áudio com perdas e é desenvolvido pela Microsoft.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Media_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Windows Media Audio</a>

en: AC3 or AC-3 is part of the Dolby Digital format family.<br>It was designed to be used for movies (e.g. DVDs) and supports surround sound.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital">http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby Digital</a>
pt: O formato AC3 ou AC-3 faz parte da família Dolby Digital.<br>Foi desenvolvido para ser utilizado em filmes (ex: DVD) e possui suporte a som surround.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital">http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby Digital</a>

en: MPEG-1 or MPEG-2 Audio Layer II (MP2) is an old lossy audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1_Audio_Layer_II">http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1 Audio Layer II</a>
pt: O formato MPEG-1 ou MPEG-2 Audio Layer II (MP2) é bastanete antigo.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1_Audio_Layer_II">http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-1 Audio Layer II</a>

en: Adaptive Multi-Rate Narrow-Band (AMR NB) is mainly used for speech compression for mobile communication.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_audio_codec">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate audio codec</a>
pt: O formato Adaptive Multi-Rate Narrow-Band (AMR NB) é utilizado, principalmente, para compressão de voz para comunicações móveis.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_audio_codec">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate audio codec</a>

en: Adaptive Multi-Rate Wide-Band (AMR WB) is an advanced version of AMR NB which uses a higher data rate resulting in a higher quality.<br>Still it should be used only for speech compression.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_Wideband">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate Wideband</a>
pt: O formato Adaptive Multi-Rate Wide-Band (AMR WB) é uma versão melhorada do formato AMR NB e que utiliza uma taxa de dados superior para obter uma melhor qualidade.<br>Este formato só deve ser utilizado para compressão de vozes.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Multi-Rate_Wideband">http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive Multi-Rate Wideband</a>

en: Monkey's Audio is a lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's Audio</a>
pt: Monkey's Audio é um formato sem perdas.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's_Audio">http://en.wikipedia.org/wiki/Monkey's Audio</a>

en: Speex is a lossy audio format designed for speech encoding.<br>It is free of any legal restrictions. Since the release of Opus, Speex is considered obsolete.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Speex">http://en.wikipedia.org/wiki/Speex<a/>
pt: Speex é um formato com perdas criado para codificar vozes.<br>Não possui quaisquer restrições legais. Após a disponibilização do formato Opus, o formato Speex foi considerado obsoleto.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Speex">http://en.wikipedia.org/wiki/Speex<a/>

en: Musepack (MPC) is a free and lossy file format based on mp2 and optimized for high quality.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack">http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack<a/>
pt: Musepack (MPC) é um formato livre e com perdas baseado no formato mp2 mas otimizado para uma qualidade superior.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack">http://en.wikipedia.org/wiki/Musepack<a/>

en: Shorten (SHN) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten">http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten</a>
pt: Shorten (SHN) é um formato livre e sem perdas.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten">http://en.wikipedia.org/wiki/Shorten</a>

en: True Audio (TTA) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/TTA_(codec)">http://en.wikipedia.org/wiki/TTA (codec)<a/>
pt: True Audio (TTA) é um formato livre e sem perdas.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/TTA_(codec)">http://en.wikipedia.org/wiki/TTA (codec)<a/>

en: WavPack (WV) is a free and lossless audio format.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack">http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack<a/>
pt: WavPack (WV) é um formato livre e sem perdas.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack">http://en.wikipedia.org/wiki/WavPack<a/>

en: 8-Bit Sampled Voice (8SVX) is an audio file format standard developed by Electronic Arts for the Commodore-Amiga computer series.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX">http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX</a>
pt: 8-Bit Sampled Voice (8SVX) é um formato desenvolvido pela Electronic Arts para os computadores da série Commodore-Amiga.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX">http://en.wikipedia.org/wiki/8SVX</a>

en: Audio Interchange File Format (AIFF) is a very simple audio format that doesn't compress the audio stream so it's lossless but the file size is very big and it doesn't support advanced features like tags.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Interchange_File_Format">http://en.wikipedia.org/wiki/Audio Interchange File Format</a>
pt: Audio Interchange File Format (AIFF) é um formato simples e que não comprime a emissão áudio. O formato não incorpora perdas mas o tamanho de ficheiro é grande e não tem suporte a opções avançadas.<br><br><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_Interchange_File_Format">http://en.wikipedia.org/wiki/Audio Interchange File Format</a>

en: Killing process on user request
pt: A terminar processo a pedido do utilizador

en: In order to encode %1 files, you need to install '%2'.
pt: Para codificar ficheiros %1, tem que instalar "%2".

en: In order to decode %1 files, you need to install '%2'.
pt: Para descodificar ficheiros %1, tem que instalar "%2".

en: In order to transcode %1 files, you need to install '%2'.
pt: Para converter ficheiros %1, tem que instalar "%2".

en: In order to calculate Replay Gain tags for %1 files, you need to install '%2'.
pt: Para calcular as "tags" Replay Gain de %1 ficheiro(s), tem que instalar "%2".

en: '%1' should be shipped with your distribution.
pt: "%1" deve ter sido disponibilizado com a sua distribuição.

en: Since '%1' includes patented codecs, it may not be included in the default installation of your distribution. Many distributions offer '%1' in an additional software repository.
pt: Uma vez que "%1" inclui codificadores patenteados, é possível que não esteja incluído na sua distribuição. No entanto, muitas distribuições disponibilizam "%1" em repositório adicionais.

en: You can download '%1' at %2
pt: Pode transferir "%1" em "%2"

en: In order to use the filter %1, you need to install '%2'.
pt: Para poder utilizar o filtro %1, tem que instalar %2.

en: In order to use the filters %1, you need to install '%2'.
pt: Para poder utilizar os filtros %1, tem que instalar %2.

en: State
pt: Estado

en: Input
pt: Origem

en: Output
pt: Destino

en: Quality
pt: Qualidade

en: Edit options...
pt: Editar opções...

en: Start conversion
pt: Iniciar conversão

en: Stop conversion
pt: Parar conversão

en: Remove
pt: Remover

en: This file type is unknown to soundKonverter.
    Maybe you need to install an additional soundKonverter plugin.
    You should have a look at your distribution's package manager for this.
pt: O soundKonverter não reconhece o ficheiro.
    É possível que tenha que instalar um "plugin" adicional.
    Verifique se o "plugin" existe no gestor de pacotes da sua distribuição.

en: ... and %1 more files
pt: ... e mais %1 ficheiro(s)

en: Will be skipped
pt: Serão ignoradas

en: Waiting
pt: Em espera

en: The conversion has failed.
    See the log for more information.
pt: Ocorreu um erro durante a conversão.
    Consulte o registo para mais informações.

en: CD track %1
pt: %1ª faixa do CD

en: Do you want to overwrite the current file list?
    
    If not, the saved file list will be appended.
pt: Pretende substituir a atual lista de ficheiros?
    
    Caso não o pretenda, a lista gravada será adicionada.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Log ID
pt: Id do registo

en: Finished logging
pt: Registo finalizado

en: Log Viewer
pt: Visualizador de registos

en: Update
pt: Atualizar

en: Save to file...
pt: Gravar no ficheiro...

en: Log file:
pt: Ficheiro de registo:

en: soundKonverter application log
pt: Registo do soundKonverter

en: Save log file
pt: Gravar ficheiro de registo

en: File already exists. Do you really want to overwrite it?
pt: O ficheiro já existe. Pretende substituir o ficheiro?

en: Writing to file failed.
    Maybe you haven't got write permission.
pt: Falha ao gravar o ficheiro.
    Possui permissão de escrita?

en: Nuvola icon theme
pt: Tema de ícones Nuvola

en: Marco Nelles
pt: O formato Shorten é um codificador livre e sem perda de qualidade.
    Para mais informações: http://etree.org/shnutils/shorten/

en: Amarok developers
pt: Programadores Amarok

en: All programmers of audio converters
pt: Todos os programadores dos codificadores

en: List all tracks on the cd drive <device>, 'auto' will search for a cd
pt: A terminar processo a pedido do utilizador

en: Add all files using the given profile
pt: Adicionar ficheiro segundo um perfil

en: Add all files using the given format
pt: Adiconar ficheiros segundo um formato

en: Output all files to <directory>
pt: Gravar ficheiros em <directory>

en: Start soundKonverter invisible
pt: Iniciar soundKonverter invisível

en: Start the conversion immediately (enabled when using '--invisible')
pt: Iniciar conversão imediatamente (ativo se utilizar a opção --invisible)

en: Close soundKonverter after all files are converted (enabled when using '--invisible')
pt: Fechar soundKonverter após converter os ficheiros (ativo se utilizar a opção --invisible)

en: Execute <command> after each file has been converted (%i=input file, %o=output file)
pt: Executar <command> após converter cada um dos ficheiros (%i=original, %o=destino)

en: Audio file(s) to append to the file list
pt: Ficheiro(s) a adicionar à lista

[ctx: cover type]
en: Unclassified
pt: Não classificado

[ctx: cover type]
en: 32x32 PNG file icon
pt: Ficheiro PNG 32x32

[ctx: cover type]
en: File icon
pt: Ícone

[ctx: cover type]
en: Front cover
pt: Capa frontal

[ctx: cover type]
en: Back cover
pt: Capa do verso

[ctx: cover type]
en: Leaflet page
pt: Folheto

[ctx: cover type]
en: CD photo
pt: Foto de CD

[ctx: cover type]
en: Lead artist picture
pt: Imagem do artista principal

[ctx: cover type]
en: Artist picture
pt: Imagem do artista

[ctx: cover type]
en: Conductor picture
pt: Imagem do maestro

[ctx: cover type]
en: Band picture
pt: Imagem da banda

[ctx: cover type]
en: Composer picture
pt: Imagem do compositor

[ctx: cover type]
en: Lyricist picture
pt: Imagem do escritor

[ctx: cover type]
en: Picture of the recording location
pt: Imagem do local de gravação

[ctx: cover type]
en: Picture of the artists during recording
pt: Imagem dos artistas durante a gravação

[ctx: cover type]
en: Picture of the artists during performance
pt: Imagem dos artistas durante um espetáculo

[ctx: cover type]
en: Picture from a video
pt: Imagem de um vídeo

[ctx: cover type]
en: Picture of a large, coloured fish
pt: Imagem de um peixe grande e colorido

[ctx: cover type]
en: Illustration related to the track
pt: Ilustração relacionada com a faixa

[ctx: cover type]
en: Band logo
pt: Logótipo da banda

[ctx: cover type]
en: Publisher logo
pt: Logótipo da editora

en: Add CD tracks
pt: Adicionar faixas de CD

en: 1. Select CD tracks
pt: 1. Selecionar as faixas

en: 2. Set conversion options
pt: 2. Definir opções de conversão

en: Album:
pt: Álbum:

en: Disc No.:
pt: Disco n.º:

[ctx: Track/Disc No. x of y]
en: of
pt: de

en: Year:
pt: Ano:

en: Genre:
pt: Género:

[ctx: column title]
en: Rip
pt: Extrair

en: Track
pt: Faixa

en: Artist
pt: Artista

en: Composer
pt: Compositor

en: Title
pt: Título

en: Length
pt: Duração

en: Player
pt: Reprodutor

en: No track selected
pt: Nenhuma faixa selecionada

en: Title:
pt: Título:

en: Artist:
pt: Artista:

en: Composer:
pt: Compositor:

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Select your desired output options and click on "Ok".
pt: Selecione as opções e clique em "Aceitar".

en: Save cue sheet...
pt: Criar ficheiro cue...

en: Request CDDB
pt: Pesquisar CDDB

en: Rip entire CD to one file
pt: Extrair todo o CD para um ficheiro

en: Ripping an entire cd to a single file is not supported by the installed backends.
    Possible solutions are listed below.
pt: A infraestrutura atual não permite a extração de CDs para um ficheiro.
    As soluções possíveis são exibidas abaixo.

en: Ripping an entire cd to a single file is not supported by the installed backends.
    Please check your distribution's package manager in order to install an additional ripper plugin which supports ripping to one file.
pt: A infraestrutura atual não permite a extração de CDs para um ficheiro.
    Verifique se existe, no gestor de pacotes, um "plugin" que lhe permita esta operação.

en: Proceed
pt: Continuar

en: Ok
pt: Aceitar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Select CD-ROM drive
pt: Selecione a unidade de CD

en: Multiple CD-ROM drives where found. Please select one:
pt: Foram encontradas várias unidades. Escolha apenas uma:

en: %1 (%2): Audio CD with %3 tracks
pt: %1 (%2): CD áudio com %3 faixas

en: Please wait, trying to download CDDB data ...
pt: Aguarde enquanto se estabelece a ligação à CDDB...

en: Select CDDB Entry
pt: Selecione a entrada CDDB

en: Multiple CDDB entries where found. Please select one:
pt: Foram encontradas diversas entradas. Escolha apenas uma:

en: All tracks
pt: Todas as faixas

en: Tracks
pt: Faixas

en: Please select at least one track in order to proceed.
pt: Para continuar deve escolher, pelo menos, uma faixa.

en: No conversion options selected.
pt: Nenhuma opção selecionada.

en: A file with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
pt: Já existe um ficheiro com este nome.
    
    Pretende substituir o ficheiro existente?

en: File already exists
pt: O ficheiro já existe

en: Add folder
pt: Adicionar pasta

en: 1. Select directory
pt: 1. Selecione o diretório

en: Directory:
pt: Diretório:

en: Only add selected file formats:
pt: Adicionar os formatos selecionados:

en: Are you missing some file formats?
pt: Faltam-lhe alguns formatos?

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Select none
pt: Não selecionar

en: Recursive
pt: Recursivo

en: If checked, files from subdirectories will be added, too.
pt: Se ativa, os ficheiros nos subdiretórios serão adicionados

en: Add Files
pt: Adicionar ficheiros

en: %1 files
pt: %1 ficheiros

en: All supported files
pt: Todos os ficheiros suportados

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: Add playlist
pt: Adicionar lista de reprodução

en: The following files couldn't be found:
pt: Estes ficheiros não foram encontados:

en: Files not found
pt: Ficheiros não encontrados

en: Add url
pt: Adicionar url

en: 1. Enter url
pt: 1. Indique o url

en: The Url you entered is invalid. Please try again.
pt: O url indicado é inválido. Tente novamente.

en: Format:
pt: Formato:

en: Use Plugin:
pt: "Plugin":

en: Destination:
pt: Destino:

en: Calculate Replay Gain tags
pt: Calcular as "tags" Replay Gain

en: Save current options as a profile
pt: Gravar opções atuais como perfil

en: Load saved profiles
pt: Abrir perfis gravados

en: Replay Gain is not supported for the %1 file format.
    Possible solutions are listed below.
pt: O formato %s não tem suporte a Replay Gain.
    As soluções possíveis são exibidas abaixo.

en: Replay Gain is not supported for the %1 file format.
    Please check your distribution's package manager in order to install an additional Replay Gain plugin.
pt: O formato %1 não tem suporte a Replay Gain.
    Abra o gestor de pacotes da sua distribuição e instale um "plugin" de suporte a Replay Gain.

en: Replay Gain tags can tell your music player how loud a track is
    so it can adjust the volume to play all tracks with equal loudness.
pt: Os detalhes Replay Gain indicam ao reprodutor o nível máximo de som
    dos ficheiros de modo a que todas as faixas tenham o mesmo volume.

en: Using the current conversion options will create files with approximately %1 per minute.
pt: Com as opções atuais o soundKonverter criará, aproximadamente, %1 ficheiros por minuto.

en: New profile
pt: Novo perfil

en: Enter a name for the new profile:
pt: Indique o nome do novo perfil:

en: You cannot save a profile without a name.
pt: Não pode gravar um perfil sem nome.

en: Profile name is empty
pt: O nome do perfil está vazio.

en: You cannot overwrite the built-in profiles.
pt: Não pode substituir os perfis padrão.

en: Profile already exists
pt: O perfil já existe

en: A profile with this name already exists.
    
    Do you want to overwrite the existing one?
pt: Já existe um perfil com este nome.
    
    Pretende substituir o perfil existente?

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Edit conversion options
pt: Editar opções de conversão

en: Tags
pt: "Tags"

en: Covers:
pt: Capas de álbum:

en: Edit
pt: Editar

en: Track No.:
pt: Faixa n.º:

en: Edit tags
pt: Editar "tags"

en: No file selected
pt: Nenhum ficheiro selecionado

en: The tags could not be read, because this is not a local file.
    soundKonverter will try to read the tags, when it is about to convert the file.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags after downloading.
pt: Por não ser um ficheiro local, as "tags" não puderam ser lidas.
    O soundKonverter vai tentar ler as "tags" ao converter o ficheiro.
    Se as quiser editar, clique no botão em baixo. No entanto, o soundKonverter não vai tentar
    ler as "tags" após a transferência.

en: Reading the tags of this file failed.
    soundKonverter will try to read the tags a second time, when it is about to convert the file.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags a second time.
pt: Falha ao ler as "tags" do ficheiro.
    O soundKonverter vai tentar ler as "tags" ao converter o ficheiro.
    Se as quiser editar, clique no botão em baixo. No entanto, o soundKonverter não vai tentar
    ler as "tags" uma segunda vez.

[ctx: cover tooltip]
en: Cover type:
pt: Tipo de capa de álbum:

[ctx: cover tooltip]
en: Description:
pt: Descrição:

[ctx: cover tooltip]
en: Size:
pt: Tamanho:

[ctx: cover tooltip]
en: %1 x %2 pixels (%3)
pt: %1 x %2 pixeis (%3)

[ctx: cover tooltip]
en: Mime type:
pt: Tipo Mime:

en: %1 Files
pt: %1 ficheiros

en: You have selected multiple files with different conversion options.
    You can change the options of all files by hitting the button below.
pt: Os ficheiros possuem opções de conversão distintas.
    Pode alterar as opções de todos os ficheiros, clicando no botão em baixo.

en: Reading the tags of one or more files failed.
    soundKonverter will try to read the tags a second time, when it is about to convert the files.
    If you want to edit the tags, you can hit the button below but then soundKonverter will not try
    to read the tags a second time.
pt: Falha ao ler as "tags" de um ou mais ficheiros.
    O soundKonverter vai tentar ler as "tags" ao converter o ficheiro.
    Se as quiser editar, clique no botão em baixo. No entanto, o soundKonverter não vai tentar
    ler as "tags" uma segunda vez.

en: Quality:
pt: Qualidade:

en: Remove the selected profile
pt: Remover o perfil selecionado

en: Information about the selected profile
pt: Informações sobre o perfil selecionado

en: Information about the selected file format
pt: Informações sobre o formato selecionado

en: More formats...
pt: Mais formatos...

en: Optional:
pt: Opcional:

en: Encoding files with a very low quality can be useful if you have a mobile device where your storage space is limited.
    It is not recommended to save your music in this quality without a copy of higher quality.
pt: A codificação de ficheiros em fraca qualidade pode ser útil caso possua um dispositivo que seja limitado de espaço.
    Não deve gravar as suas faixas com este tipo de qualidade sem possuir uma cópia com melhor qualidade.

en: Encoding files with a low quality can be useful if you have a mobile device where your storage space is limited.
    It is not recommended to save your music in this quality without a copy of higher quality.
pt: A codificação de ficheiros em baixa qualidade pode ser útil caso possua um dispositivo que seja limitado de espaço.
    Não deve gravar as suas faixas com este tipo de qualidade sem possuir uma cópia com melhor qualidade.

en: Encoding files with a medium quality is a compromise between quality and file size.
    Most people might not hear much of a difference to the original files but you should only use it to save music if your storage space is limited.
pt: A codificação de ficheiros em média qualidade é o que possui a melhor relação entre qualidade e tamanho de ficheiro.
    A maioria das pessoas não nota diferenças entre os ficheiros originais e estes, mas esta qualidade só deve ser utilizada se possuir pouco espaço livre.

en: Encoding files with a high quality is a good choice if you have enough storage space available. You can use this to save your music.
pt: A codificação de ficheiros em alta qualidade é uma boa escolha se possuir espaço livre.

en: Encoding files with a very high quality is fine if you have enough storage space.
pt: A codificação de ficheiros em extrema qualidade é uma boa escolha para quem tem muito espaço livre.

en: Encoding files lossless will preserve the quality of the original file.
    It is only then useful if the original file has a good quality (e.g. audio CD).
    The file size will be big, so you should only use it if you have enough storage space.
pt: A codificação de ficheiros sem perdas mantém a qualidade dos ficheiros originais.
    Pode ser útil se o ficheiro original possuir uma qualidade excelente (CD áudio)
    O tamanho do ficheiro criado será grande e esta qualidade só deve ser utilizada se possuir bastante espaço livre.

en: You can define your own profile in the "Detailed" tab.
pt: Pode definir o seu perfil no separador "Detalhado".

en: This is a user defined profile.
pt: Este perfil foi definido pelo utilizador.

en: Profile info for %1
pt: Informações do perfil para %1

en: Do you really want to remove the profile: %1
pt: Pretende mesmo remover o perfil: %1?

en: Remove profile?
pt: Remover perfil?

en: Format info for %1
pt: Informações sobre %1

en: Sorry, no format information available.
pt: Não existem informações sobre o formato.

en: By meta data
pt: Por metadados

en: Source directory
pt: Diretório original

en: Specify output directory
pt: Indique o diretório de destino

en: Copy directory structure
pt: Copiar estrutura do diretório

en: Choose an output directory
pt: Escolha o diretório de destino

en: Open the output directory with Dolphin
pt: Abrir destino com o Dolphin

en: Unknown Artist
pt: Artista desconhecido

en: Unknown Album
pt: Álbum desconhecido

en: No Comment
pt: Sem comentários

en: Unknown Genre
pt: Género desconhecido

en: Unknown Composer
pt: Compositor desconhecido

en: Unknown Title
pt: Título desconhecido

[ctx: will be appended to the filename if a file with the same name already exists]
en: new
pt: novo

en: Name all converted files according to the specified pattern
pt: Dar nome aos ficheiros de acordo com o padrão indicado

en: Output all converted files into the same directory as the original files
pt: Gravar ficheiros convertidos no diretório dos ficheiros originais

en: Output all converted files into the specified output directory
pt: Gravar ficheiros convertidos num diretório especificado

en: Copy the whole directory structure for all converted files
pt: Copiar estrutura do diretório para todos os ficheiros convertidos

en: Mode:
pt: Modo:

en: Bitrate
pt: Taxa de dados

en: Bitrate:
pt: Taxa de dados:

en: Additional encoder arguments:
pt: Argumentos extra do codificador:

en: Enable experimental codecs in the ffmpeg configuration dialog.
pt: Ativar codificadores experimentais na janela de diálogo ffmpeg.

en: Compile ffmpeg with %1 support.
pt: Compilar ffmpeg com suporte a %1.

en: Configure %1
pt: Configurar %1

en: Enable experimental codecs
pt: Ativar codificadores experimentais

en: Please restart soundKonverter in order to activate the changes.
pt: Reinicie o soundKonverter para aplicar as alterações.

en: Compression level:
pt: Nível de compressão:

en: Use SoundFont file:
pt: Utilizar ficheiro SoundFont:

en: In order to convert the midi data to a wave form you need a SoundFont which maps the midi data to sound effects.
    Have a look at %1 in order to get SoundFont files.
pt: Para converter dados midi em dados wave, necessita do SoundFont para os efeitos sonoros.
    Consulte %1 para obter os ficheiros necessários.

en: FluidSynth is not configured, yet. You need to set a SoundFont file.
pt: Ainda não configurou FluidSynth. Tem que definir um ficheiro SoundFont.

en: Preset:
pt: Pré-ajuste:

[ctx: Backend profile]
en: Medium
pt: Médio

[ctx: Backend profile]
en: Standard
pt: Padrão

[ctx: Backend profile]
en: Extreme
pt: Extremo

[ctx: Backend profile]
en: Insane
pt: Ultra

en: Specify bitrate
pt: Especifique a taxa de dados

en: Encode using a constant bitrate.
    Only works with 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 and 320 kbps
pt: Codificação a uma taxa constante.
    Só funciona para 80, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256 e 320 kbps

en: Fast encoding
pt: Codificação rápida

en: Use a faster encoding algorithm (results in a slightly lower output quality).
pt: Utilizar um algoritmo de codificação rápida (qualidade inferior).

en: Bitrate mode:
pt: Tipo de taxa de dados:

en: Variable
pt: Variável

en: Average
pt: Média

en: Constant
pt: Constante

en: This preset should provide near transparency to most people on most music (~150 kbps abr).
pt: Este ajuste deve ser utilizado na maioria das situações (~150 kbps abr).

en: This preset should generally be transparent to most people on most music
    and is already quite high in quality (~230 kbps abr).
pt: Este ajuste deve ser utilizado na maioria das situações.
    Apresenta uma elevada qualidade (~230 kbps abr).

en: If you have extremely good hearing and similar equipment, this preset will generally provide
    slightly higher quality than the standard mode (~280 kbps abr).
pt: Se possuir uma boa audição e equipamento de alta qualidade, este ajuste é o ideal para si.
    Apresenta uma qualidade superior à do modo padrão (~280 kbps abr).

en: This preset will usually be overkill for most people and most situations, but if you must have
    the absolute highest quality with no regard to filesize, this is the way to go (320 kbps cbr).
pt: Este ajuste será exagerado para a maioria das situações mas, se pretender a melhor qualidade,
    independentemente do tamanho de ficheiro, este é o ajuste que deve utilizar (320 kbps cbr).

en: Stereo mode:
pt: Modo estéreo:

en: Automatic
pt: Automático

en: About %1
pt: Sobre %1

en: LAME is a free high quality MP3 encoder.
    You can get it at: http://lame.sourceforge.net
pt: O LAME é um codificador MP3 de alta qualidade.
    Pode transferi-lo em: http://lame.sourceforge.net

en: Enable experimental codecs in the libav configuration dialog.
pt: Ativar codificadores experimentais no diálogo de configurações libav.

en: Compile libav with %1 support.
pt: Compile a libav com suporte a with %1.

[ctx: Backend profile]
en: Telephone
pt: Telefone

[ctx: Backend profile]
en: Radio
pt: Rádio

en: Either use one of MusePacks's presets or your own settings.
pt: Só pode utilizar os ajustes MusePack ou as suas definições.

en: low quality (~60 kbps abr).
pt: baixa (~60 kbps abr).

en: low/medium quality (~90 kbps abr).
pt: média/baixa (~90 kbps abr).

en: medium quality (~130 kbps abr).
pt: média (~130 kbps abr)

en: high quality (~180 kbps abr).
pt: elevada (~180 kbps abr)

en: excellent quality (~210 kbps abr).
pt: excelente (~210 kbps abr)

en: excellent quality (~240 kbps abr).
pt: superior (~240 kbps abr)

en: excellent quality (~270 kbps abr).
pt: suprema (~270 kbps abr)

en: You can download '%1' at '%2' after entering an email address.
pt: Pode transferir "%1" em "%2", depois de indicar um endereço eletrónico

en: '%1' is usually in the package '%2' which should be shipped with your distribution.
pt: Normalmente, "%1" pertence ao pacote "%2", que deve estar presente na sua distribuição.

en: Uncoupled channels
pt: Canais não agrupados:

en: Use one mono stream per channel
pt: Utilizar emissão mono por canal

en: TwoLame is a free MP2 encoder.
    You can get it at: http://www.twolame.org
pt: TwoLame é um codificador livre de MP2.
    Pode transferi-lo em: http://www.twolame.org

en: '%1' is usually in the package '%2' which you can download at %3
pt: Normalmente, "%1" pertence ao pacote "%2", que pode transferir em %3.

en: Fast
pt: Rápida

en: High quality
pt: Alta

en: Very high quality
pt: Excelente

en: Normalize
pt: Normalizar

en: Enable experimental codecs in the sox configuration dialog.
pt: Ativar codificadores experimentais no diálogo de configurações sox.

en: Compile sox with %1 support.
pt: Compile o sox com suporte %1.

en: Sample rate change quality:
pt: Qualidade da frequência:

en: Quick
pt: Rápida

en: Effect:
pt: Efeito:

en: Disabled
pt: Inativo

en: Remove this effect
pt: Remover este efeito

en: Add
pt: Adicionar

en: Add another effect
pt: Adicionar efeito

en: Normalize:
    Change the volume so all files have the same loudness
pt: Normalizar:
    Altera o volume para que todas as faixas tenham o mesmo nível

en: Bass:
    Amplify the low frequencies
pt: Graves:
    Amplifica as frequências baixas

en: Treble:
    Amplify the high frequencies
pt: Agudos:
    Amplifica as frequências altas

en: Sample rate:
pt: Frequência:

en: Sample size:
pt: Tamanho:

en: Channels:
pt: Canais

en: Stereo
pt: Estéreo

en: Use tag format:
pt: Utilizar formato:

en: Modify audio stream
pt: Modificar emissão áudio

en: Write gain adjustments directly into the encoded data. That way the adjustment works with all mp3 players.
    Undoing the changes is still possible since correction data will be written as well.
pt: Escrever ajuste de ganho nos detalhes dos ficheiros. Deste modo, os detalhes serão carregados em todos os leitores mp3.
    Ainda assim, é possível anular as alterações pois a correção de dados também será escrita.

en: In order to rip audio cds per track or to a single file, you need to install 'cdparanoia'.
    'cdparanoia' is usually shipped with your distribution, the package name can vary.
pt: Para poder extrair as faixas do CD para um ficheiro, tem que instalar o pacote "cdparanoia".
    É provável que o pacote esteja disponível na sua distribuição. No entanto, pode ter outro nome.

en: Speed:
pt: Velocidade:

en: Remaining time:
pt: Tempo restante:

en: Finished
pt: Terminado

en: File
pt: Ficheiro

en: Album
pt: Álbum

en: Collapse all
pt: Recolher tudo

en: Expand all
pt: Expandir tudo

note: i18n("Calculate Replay Gain"), this ); connect( processAddAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processAddSelectedItems()) ); processRemoveAction = new KAction( KIcon("list-remove"), i18n("Remove Replay Gain"), this ); connect( processRemoveAction, SIGNAL(triggered()), this, SLOT(processRemoveSele
en: Move to new Album
pt: Mover para novo álbum

en: Some tracks can't be added to the album because either the codec or the sampling rate is different.
pt: Algumas faixas não podem ser adicionadas ao álbum porque o codificador ou frequência é diferente.

en: New album
pt: Novo álbum

en: Replay Gain failed. The used backend needs to be configured properly.
pt: Erro Replay Gain. Tem que configurar a infraestrutura.

en: Replay Gain failed. The preferred plugin lacks support for a necessary feature.
pt: Erro Replay Gain. O "plugin" utilizado não tem as funcionalidades necessárias.

en: Replay Gain failed. Unknown Error.
pt: Falha Replay Gain. Erro desconhecido.

en: Replay Gain failed. Exit code: %1
pt: Erro Replay Gain. Código: %1

en: Adding new item to Replay Gain processing list: '%1'
pt: Adicionar item à lista de tarefas Replay Gain: %1

en: Replay Gain for %1
pt: Replay Gain para %1

en: Possible Replay Gain backends:
pt: Estruturas Replay Gain possíveis:

[ctx: Conversion exit status]
en: Skipped
pt: Ignoradas

en: Add folder...
pt: Adicionar pasta...

en: Add files...
pt: Adicionar ficheiros...

en: Tag untagged
pt: Criar "tags" nos ficheiros sem "tags"

en: Calculate Replay Gain tags for all files in the file list without Replay Gain tags.
pt: Calcular detalhes Replay Gain para todos os ficheiros da lista que não os tenham.

en: Untag tagged
pt: Remover "tags" nos ficheiros com "tags"

en: Remove the Replay Gain tags from all files in the file list.
pt: Remover detalhes Replay Gain de todos os ficheiros na lista.

en: Force recalculation
pt: Forçar novo cálculo

en: Recalculate Replay Gain tags for files that already have Replay Gain tags set.
pt: Recalcular detalhes Replay Gain para todos os ficheiros da lista que já os tenham.

en: Close
pt: Fechar

en: There are still Replay Gain jobs running.
    Do you really want to cancel them?
pt: Ainda existem tarefas Replay Gain em curso.
    Quer cancelar as tarefas?

en: This is soundKonverter %1
pt: Este é o soundKonverter %1

en: Compiled with TagLib %1.%2.%3
pt: Compilado com TagLib %1.%2.%3

en: View logs...
pt: Ver registos...

en: Replay Gain tool...
pt: Replay Gain...

en: About plugins...
pt: Sobre os extras...

en: Add CD tracks...
pt: Adicionar faixas de CD...

en: Add url...
pt: Adicionar url...

en: Add playlist...
pt: Adicionar lista de reprodução...

en: Load file list
pt: Abrir lista de ficheiros

en: Save file list
pt: Gravar lista de ficheiros

en: Removing old file: %1
pt: A remover o ficheiro: %1

en: Start
pt: Iniciar

en: Stop
pt: Parar

en: Stop immediatelly
pt: Parar imediatamente

en: Stop after current conversions are completed
pt: Parar depois de terminar as conversões atuais

en: Continue after current conversions are completed
pt: Continuar após terminar as conversões atuais

en: No CD device found
pt: Nenhum dispositivo encontrado

en: Audio file converter, CD ripper and Replay Gain tool
pt: Conversor de áudio, extração de CD e análise Replay Gain

en: Rip Audio CD with soundKonverter
pt: Extrair um CD áudio com o soundKonverter
